jDnwincig^m FILO FOP «XÖRT en de Chr. Openbare Leeszaal te Axel geopend. Officiële opening „Stierenstation" Zeelant Wat de straat opleverde. If Dinsdag 5 December 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 3 Vrijdagavond vond ln tegen woordlgheid van diverse autori talten en verdere genodigden de opening plaat# van de Chr. Open bare Leeszaal te Axel, uitgaande van de Chr. Bibllotheekverenlging te Axel. Dit is de eerste leeszaal ln Zeeuwxch-Vlaanderen en de vierde ln Zeeland. De voorzitter, Ds D. J. Couvée, Geref. Predikant te Axel, sprak in zijn welkomstwoord tot autori teiten en andere genodigden over bet heugelijke feit dat door de Chr. Bibliotheekvereniging reeds na 3 jaar van primitief bestaan in een achterafwinkeltje thans de ge hele bovenruimte van een flink pand midden in Axel (Walstraat Si in gebruik kan worden geno men. Het uitleenbureau function- neerde reeds elke Zaterdagmid dag, doch de leeszaal zal elke avond voorlopig van 7.309 uur geopend zijn en ieder kosteloos in staat stellen kranten, tijdschriften en studieboeken te raadplegen, terwijl 's Zaterdagsmiddags de zaal gereserveerd is voor kinde ren van 1216 jaar. Reeds telt de bibliotheek een duizend boeken, waarvan 600 ontspannings- en jeugdboeken, de overige 400 zijn studieboeken op elk gebied. Nadat de voorzitter op het doel het goede boek brengen aan de juiste plaats en op de maatstaf, het Evangelie, dat is voor élk en dus Christelijk èn Openbaar, ge wezen had, verklaarde hij met dank aan de velen, die op allerlei wijze bij de voorbereiding gehol pen hadden, de leeszaal voor ge opend. De gemeente-secretaris, de heer J. L. J. Maris, sprak namens het gemeentebestuur een woord van lof voor het initiatief en de vol harding der Chr. Bibliotheekver eniging om in het snelgroeiende Axel deze leeszaal te openen. Hierna begaven allen zich naar de leeszaal om daar een kijkje te nemen, waar het nog lang gezel lig toeging. Het flinke bovenpand heeft 3 verschillende kamers, aan de straatzijde is de gezellig inge richte leeszaal. Axel kan dan ook meer dan tevreden zijn met dit mooie en hoopgevend begin. Op Dinsdag 19 December zal de officiële opening geschieden van het te 's-Heer Hendrikskin deren gevestigde „stierenstation van de Coöp. Vereniging „Cen traal stierenstation Zeeland" G.A, Deze opening vindt plaats ln „De Prins van Oranje" te Goes door de heer Ir. Th. C. J. M. Rijs- senbeek, Directeur van het vee- teelwezen te Den Haag. Na de opening zal men gezamenlijk het stierenstation bezichtigen. Frans vissersvaartuig vergaan Een Frans vissersvaartuig met 16 man aan boord is bij Boulogne op de rotsen gelopen en gezonken nadat de stuurinrichting onklaar was geraakt. Zeven mensen heb ben bfj de ramp het leven ver loren. Vijf zijn ln ernstige toe stand ln een ziekenhuis opgeno men. Vier opvarenden worden nog vermist. Zij zijn vermoedelijk ver dronken. Typhus aan boord van Noors schip in Vlissingen. Het Noorse schip „Bessa" ligt voor Vlissingen in quarantaine, omdat aan boord typhus is uit gebroken. De kapitein en vijf le den van de bemanning zijn opge nomen in het ziekenhuis „Bethes- da" te Vlissingen. Een zevende Opvarende is „verdacht". Bloed proeven zijn genomen en naar Utrecht opgezonden. De „Bessa" behoort toe aan de rederij F. S. Roegenaes te Hau- gesund en meet 2492 ton. Het ichip is via Sfax in Tunis van Alexandrië gekomen. Het kwam te Vlissingen aan om daar te bun keren. Er bevindt zich geen scheepsarts aan boord. ZELDZAME POSTZEGELS GESTOLEN. Op de tentoonstelling „Vallen en Opstaan", die op het ogenblik in het Haagse gemeente-museum wordt gehouden, zijn drie zeld zame postzegels gestolen, name lijk de eerste serie Nederlandse postzegels uit 1850. Het postmu- leum in Den Haag Is eigenaar van deze zegels. V eilingsberichten AARDAPPELEEüRS TE ROTTERDAM, (van Maandag). Kiel (35 mm opwaarts); Eigen heimers f9.5010; Bintjes 10 10.50; Alpha's 88.50; Bevelan ders 9.5010; Furore 1010.75; Koopman's blauwe 1010.50; Meerlanders 9.259.75; Zand (35 mm opwaarts). Noordeling 8.25 8.75; Eigenheimers 77.50; Voran 6.256.50; Voer aardappe len 55.50. Alles per 100 kg. De ze prijzen zijn berekend op de handelsvoorwaarden, vastgesteld voor de verkoop van consumptie aardappelen berekend op wagon, schip of auto. ROTTERDAMSE GRAANBEURS (van Maandag). Binnenlandse granen. Officiële noteringen per 100 kg 'franco Rotterdam. Goed prijshoudend. Tarwe zonder vochtcondltle 24.25 24.65, doorsnee kwaliteit op vochtcondltie 23.7524.15; Zo- mergerst 29.5030.50; Haver 27.5028.50; Rogge 2929.50; Peulvluchten met attentie; Groe ne erwten 3542; Schokkers 40 46; Bruine bonen 5059. GOES, velling van 4 Dec. 1950. Bloemkool A f 3645; Id. B 25 30; Id. C 817, per 100 stuks; Spruiten 37—44; Witlof 41—45; Andijvie 1023; Rode kool 614; Groene kool 1416; Boerekool 7; Wijnpeen 44.50; Aardappelen 9.50, alles per 100 kg. Dc voordracht voor benoeming van Griffier der Staten. In een 16 Januari te houden vergadering van de Provinciale Staten van Zeeland zal aan de orde komen het ontslag en de be noeming van de Griffie der Sta ten. Zoals men weet, heeft dr B. D. H. Tellegen in verband met het bereiken van den pensioengerech tigde leeftijd ontslag aangevraagd en hebben Ged. Staten een voor dracht opgemaakt. Bovenaan staat de afdelingschef ter Provinciale Griffie van Zee land, mr J. M. Pilaar te Middel burg. Als nummer 2 staat mr A. M. van Liere, laatstelijk resident- Hoofd van Tijdelijk Bestuur te Soerabaja en nummer 3 mr H. H. Morison, laatstelijk resident van Menado. Mr Pilaar werd 24 Juni 1902 te Goes geboren. Hij doorliep het Gymnasium te Middelburg en stu deerde rechten te Leiden. Op 16 Juni 1928 werd hij adj.-commies ter Prov. Griffie te Middelburg op de afdeling Verkeer en Water staat, waar hij thans chef van is in de rang van referendaris. Mr Pilaar heeft zitting in ver scheidene commissies en bekleedt ook diverse functies op maat schappelijk terrein. Mr A. M. van Liere is geboren te Kloetinge in 1904. Hij volgde de H.B.S. te Goes, studeerde In disch recht te Leiden en werd in 1926 uitgezonden als bestuurs ambtenaar. Hij was werkzaam op verschillende eilanden en repatri eerde in Mei j.l. Mr H. H, Morison werd ln 1902 geboren te Amsterdam. Hij door liep de Handelsschool in Haarlem (waar hij thans woont), studeerde Indologie in Leiden en vertrok 'naar Indië, vanwaar hij ln 1949 repatrieerde. Militair elftal naar Middelburg Opbrengst voor Prot. Militair Tehuis. Op Zaterdag 9 December zal de derde klasser Middelburg op het terrein aan de Nadorst een voetbalwedstrijd spelen tegen een militair elftal, dat uit eerste klassers is samengesteld. De wedstrijd begint om half drie en het batig saldo i3 bestemd voor het protestants Militaire Tehuis te Middelburg. De sterke militaire ploeg ziet er als volgt uit: Doel: Gerberink (Enschede) Achter: Meines (Frisia) en Veltkamp (Friesland). Midden: Spanjer (Limbur- gia), Kammeijer (G.V.A.V.) en Verbeek (Sparta). Voor: Carlier (V.V.V.), Ver hoeven (D.W.V.), Stephan (Hercules), Lugthart (Be Quick) en Jansen (N.O.A.D.). Tafeltennistournool in Zeeland. Het bestuur van de afdeling Zeeland van de Nederlandse Tafeltennisbond zal vermoede lijk in de tweede helft van Ja nuari één der meest prominente tafeltenners van ons land naar Zeeland doen komen. Deze zal dan een week lang in de pro vincie vertoeven en in Goes, Middelburg, Vlissingen en nog enkele andere plaatsen demon straties geven. Bovendien heeft het bestuur besloten om in het voorjaar een groot C-tournooi in Zeeland te organiseren. Aardappelprijs steeg. De vraag naar consumptieaard appelen was in de maand Novem ber van de zijde van de handel zeer groot. Vandaar dat de soor ten Bintje en Eigenheimer in Noord Zeeland zo goed als opge ruimd zijn. Het gevolg, was dat de prijs die aan de landbouwer wordt uitbetaald steeg tot 10 cent per kg. een abnormaal hoge prijs als men bedenkt, dat de consu mentenprijs niet hoger mag zijn dan 13 cent per kg. Twintig deelnemers voor fruitverpakkingswedstrijd te Goes, Zoals reeds gemeld, zal in de veiling te Goes een wedstrijd ge houden worden voor fruitverpak- sters en -verpakkers. We jrnamen hierover nog het volgende: Elk jaar wordt ln het district ZeelandWest-Brabant van het Rijkstuinbouwconsulentschap een aantal cursussen gegeven in het verpakken van fruit. Dit jaar zijn er in dit gebied een tiental cur sussen gegeven, waar de deelne mers in 30 -.uren op de hoogte gebracht worden van hetgeen zij op dit gebied moeten weten. Elke cursus wordt besloten met een onderlinge wedstrijd, waarna de vakonderwijzers uit elke cursus de twee beste leerlingen aanwij zen om de krachten te meten met de andere cursisten. Zo zullen dus binnenkort, de datum staat nog niet vast, 20 cursisten de strijd aanbinden in de Goese vei ling. MIDDELBURG. Tekenwedstrijd. Evenals vorige jaren zal ook dit jaar door de teken- en schilderclub „Coloriet" een ten toonstelling worden gehouden van het werk der leden. De vereniging mag terugzien op een jaar waarin actief en goed is gewerkt en waarin het ledental aanmerkelijk is uitge breid. Het bestuur heeft het plan opgevat een jeugdafdeling in het leven te roepen, daar zjj meent dat ook hieraan behoefte bestaat. Door de tekenende jeugd in contact te brengen met de ver eniging en ook om te kunnen vaststellen of er jongens en meisjes zijn tussen de 1015 jaar met tekenaanleg, heeft zij een tekenwedstrijd uitgeschre ven. Het werk zal in twee groepen beoordeeld worden. Tekeningen gemaakt door kinderen van 10 13 jaar en die van 1315 jaar. De beste tekeningen zullen tegelijk met het werk van de le den der vereniging worden ten toongesteld. VLISSINGEN. Nieuwe aanwinsten voor de Openbare Leeszaal. Het boekenbezit van de Openbare Leeszaal te Vlissingen werd aangevuld met de volgen de werken: Hofstra, Een sterke vrouw, wie zal haar vinden? Keyerde Jongste, Vroedvrou wenschool: Lagerlöf, Het meisje van de Veenhoeve; Macdonald, Mijn kwaal en ik; Schintz, Sneeuw-symfonie ln Ski-ma- jeur; Vestdijk, De kellner en de levenden; Colette, La maison de Claudine; Raabe, Die Chromk der Sperlingsgasse; Brahms, A bullet In the ballet; Sjolochow, Virgin soil upturned. GOES. Dr P. Post met pensioen. Wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd op 1 Maart 1951 heeft dr P. Post, di recteur van de keuringsdienst van waren ln het gebied Goes tegen die datum om ontslag ver zocht. B. en W. stellen de raad voor dr Post dit ontslag eervol te verlenen. WEMELDINGE. Jaarlijkse uitvoering van de O.J.M.V. Zaterdagavond had in het CJ.M.V.-gebouw te Wemeldin- ge de jaarlijkse uitvoering plaats van de C.J.M.V. onder voorzitterschap van de heer Jac Poelman. Het programma be staande uit zang, voordrachten, hersengymnastiek, proza en een toneelstuk „De Vrouwe Maria" werd door de spelers (sters) in vlot tempo afgewerkt en door het publiek met een warm ap plaus beloond. HEINKENSZAND. Verkiezing. Tot gemachtigden van het kies college der Ned. Herv. Kerk zijn herkozen de heren J. J. Meulen- dijk en A. Constand en ln de va cature J. de Mol ls gekozen de heer M. J. Hulszoon. Voor de va cature J. Nijsse zal nog een her stemming plaats hebben. MELISKERKE. Bouw woningwetwoningen vordert De bouw van tien woningen aan het Bergpad vordert ondanks het natte weer goed. Het was voor het gemeentebestuur een aangename gebeurtenis toen Vrij dagmorgen de vlag ln top kwam ten teken dat de dakspanten wa ren gericht. De traditie getrouw werd na deze gebeurtenis ten gemeente huize aan de aannemer, de heer Jakobsen en zijn personeel een koffietafel aangeboden. Aan deze tafel waren behalve B. en W. en enkele raadsleden mede aangeze ten de directeur en waarn. direc teur van de Dienst voor Bouw en Woningtoezicht op Walcheren alsmede de dagelijks opzichter. Burgemeester Huijsman bracht de gem, secretaris, de Raad, het College van Ged. Staten, de heer Glerum, hoofd-ingenieur di recteur van de Directie voor de Wederopbouw en Volkshuisves ting te Middelburg en de direc teur en het personeel van de Dienst voor Bouw- en Woningtoe zicht, alsmede de aannemer en uitvoerder dank voor hun mede werking in de tot standkomlng van de woningen. Nadat de directeur van Bouw en Woningtoezicht nog enkele woorden had gesproken, bracht de heer Jakobsen en een lid van zijn personeel het gemeentebe stuur dank van het gezellig sa menzijn. KOUDEKERKE. Sint Nicolaas te Koudekerke. Zaterdagmiddag bracht Sint Nicolaas en Zwarte Piet een be zoek aan de kinderen der vereni gingen V.C.B. in het verenigings lokaal. Tevoren werden kinderen en ouderen verrast door enige ge.- slaagde filmopnamen van mej. H. van Visvliet uit Middelburg. Na de film kondigde de heer Slagboom aan, dat de Goese Sint juist aangekomen was, waarna de vele kinderen, uitbundig, Sint Ni- colaasliederen ten gehore brach ten. Vele kleine kinderen werden onthaald en met gulle hand deelde Piet de vele meegebrachte pakjes uit Lezing Ds M. Enker. De Oranjeveren. „Koudeker ke" heeft haar winterprogram- ma opgesteld en de eerste avond is reeds voorbij, op welke dr Kraan uit Vlissingen het pu bliek wist te boeien met zijn verhalen over de walvisvangst met de „Willem Barendz". Op Vrijdag a.s. spreekt ds M. Enker, Ned. Herv. pred. van 'tZand, over „Israël". Propaganda-avond C.B.B. De Christelijke Besturenbond afd. Koudekerke en omstreken organiseerde een propaganda- avond in het Verenigingsge bouw. Als spreker trad op de heer H. Koetsveld, hoofdbe stuurslid der N.C.B. Hij h'ieid een referaat met als onderwerp: „De vijand wederstaan". Na de pauze werd door de Middelburgse vrienden een to neelstuk „Opdat eens d' arbeid bloeien zal, in vrijheid overal" opgevoerd. Aan dit stuk werkten mede 30 spelers, waarvan de regie ver zorgd werd door de heer P. On- derdijk. Al met al was het een voor treffelijke avond waarop de or ganisatoren met genoegen te rugzien. Feestavonden V.C.B. De Vereniging „Culturele Be- langen-Lammerenburg" hield vorige week twee goed geslaag- 90. Hij spitste zijn oren. Warempel, dat was de stem van de dief! Die was dus weer teruggekomen! „Dat wordt vervelend", dacht Filo, „ik dacht hier nu rustig die wonderklok te kunnen weg halen, maar als die kerel weer thuis is, zal dat niet zo gemakkelijk gaan! O, ik hoor het al, hij komt hierheen, samen met die hand langer natuurlijk! Laat ik me gauw verstoppen!" In een paar sprongen zat hij achter de grote staande klok, weg gedoken tussen allerlei kisten en zakken en koffers, die daar ston den. Zo bleef hij, met kloppend hart, zitten luisteren. „Oef!" dacht hij, „de schavuit is al dichtbij, hij ls, geloof ik, al hiernaast!" Ja hoor, zo was 'tj de dief ging, scheldend en tierend tegen zijn handlanger, het vertrek binnen, dat wij steeds de „klokkenkomer" genoemd hebben. Razend was ie! „Lelijk suf mannetje!" gilde hij, „drommelse druiloor! Slaapsok- die-je-bent! Luieren, hè?! Buiten zitten dutten, tegen een boom, hè?!! Wat had ik jou gezegd, kereltje?! Wat moest jij hier doen?! Zeg 'ns, op, of ben je dat soms weer vergeten? Nou?!" „Ehuhuhikkeik hadU hadik moest hier blijvengoed uitkijkenoppassenkasteel bewaken.., ja, d-dat had U gezegd, ja, maar ehuhik was zo moe „Zo, wat jij zo moe? Lui ben jij, lui, versta je, anders niet! Ik moet maar werken, hè, als 'n dolleman achter dat lelijke ventje aanzitten, die Filo-flop, of hoe-heet-le, die er met het boek van door is! Dat was 'n tovenaar, hè, zei je dat niet?! Toe, zeg 'ns wat!" „Jjja, hij t-toverde met drie radertjesschelpjes... hij „Zo, deed ie dat! Ik begin ook haast te geloven, dat dat kereltje tovert, want ik begrijp niet waar 't gebleven is. Ik haalde 'm in ik móest hem te pakken krijgenen in het bos was ie ineens verdwenen! Verdwenen, zeg ik je, nergens meer te zien!" de feestavonden. De eerste avond was bestemd voor de le den, Zaterdagavond zat het ver enigingsgebouw vol met pu bliek. De voorzitter, de heer Slagboom, die de feestavond opende, verwelkomde in 't bij zonder de burgemeester de heer J. L. Dregmans. De secretaris, de heer Harthoorn, gaf een uit eenzetting van het doel van de feestavonden waarop de eigen band enige vrolijke nummers ten gehore bracht. Opgevoerd werd het toneelstuk „Als Moe der teveel Is", een ontroerend stuk, dat uitstekend werd ge speeld. Burgemeester Dregmans dankte namens de aanwezigen aan het eind van de avond spe lers en organisatoren voor de gezellige avond. COLIJNSPLAAT. Duivententoonstelling. Door de postduivenvereniging „ColijnsplaatKats" is een dui vententoonstelling georganiseerd, welke Vrijdag en Zaterdag j.l. werd gehouden in de zaal van de heer Gast. In totaal waren 235 stuks aangevoerd. De voornaam ste prijzen zijn: Klasse 1, oude doffers 1948 en ouder: le pr. E. Mullie, Kortgene; 2e pr. A. J. Walhout, Wolphaarts- dijk; 3e pr. E. Mullie, Kortgene; Klasse 2, oude duivinnen 1948 en ouder: le pr. J. A. de Witte, Goes; 2e pr. C. Balkenende, Kam perland; 3e prijs J. A. de Witte Goes. Klasse 3, jarige doffers: le pr. J. Sturm, Colijnsplaat; 2e pr. C P, J. Gast, Colijnsplaat; 3e pr. E. Mullie, Kortgene. Klasse 4, jarige duivinnen: le pr. W. Pankow, Zierikzee; le pr. S. van de Houten, Colijnsplaat; 3e pr. L. van Liere, Colijnsplaat. Klasse 5, jonge doffers: le pr. S. van de Houten, Colijnsplaat; 3e pr. J. Eggebeen, Wolphaartsdijk. Klasse 6, jonge duivinnen: le pr. J. Sturm, Colijnsplaat; 2e pr. A. J. Walhout, Wolphaartsdijk; 3e pr. H. C. Noordhoek, Kats. Klasse 7 en 8, late jonge dui ven: le pr. M. Clement, Kortgene; 2e pr. L. van Liere, Colijnsplaat; 3e pr. P, A, Koole, Kamperland. KORTGENE. Een plaatselijke E.H.B.O. op komst? In de Stadswijnkelder te Kortgene werd door de Ned. Veren, voor E.H.B.O. een pro pagandafilmavond gehouden. Op de bijeenkomst, die onder lei ding stond van burgemeester A, A. Schuil is een werkcomité ge vormd, dat voorbereidingen zal treffen voor de oprichting van een plaatselijke afdeling. In dit comité hebben zitting genomen mevrouw J. KoomanKesselaar en de heren P. G. van den Bosse en J. Quist. AXEL. Verkiezing ambtsdragers. In de Geref. Kerk te Zoutespui werden gekozen als ouderlingen J. W. Bakker en S. van Harn en als-diakenen J. RiemensPladdet en P. Witte. OOSTBURG. Demonstratie. Zaterdagmorgen arriveerde te Oostburg een der nieuwe vuil nisophaalauto's der gemeente lijke reinigingsdienst te Terneu- zen. B. en W. en raadsleden wa ren bijeengekomen om de auto in ogenschouw te nemen, daar de gemeente ook tot het aan schaffen van een soortgelijke auto wil overgaan. ST. ANN ALAND. St. Nicolaas op bezoek. Vandaag hoopt St. Nicolaas met met zijn knecht een bezoek aan St. Annaland te brengen en wel van 36 uur bij de kruidenier G. Moerland en na 6 uur bij winke lier C. Stoutjesdijk. Postdulvententoonstelling. De Postduivenvereniging „De Gevleugelde Vrienden" zal van avond een tentoonstelling houden van postduiven e.a. in café „In den Handel" van de heer Corns. Rijnberg. De tentoonstelling vangt aan om 6 uur. haamstede. Personeel Centrale Sortering z.H.e. Na een seizoen van inge spannen werken heeft het per soneel der Centrale Sortering ,H.E. te Haamstede het er een dagje van genomen. Tesamen met enkele kwekers werd per bus een excursie gemaakt naar Rotterdam en Den Haag. THOLEN. Duivententoonstelling. Op Zaterdag 9 Dec. zal door de Ver. „De Trouwe Duif" te Tholen in de zaal van D. van Santen een Duivententoonstelling worden ge houden. De opening zal 's namld- MIDDELBURG. Zells stoelen werden verloren De lijst van gevonden voorwer pen is er weer een van groot for maat deze week. Talrijk zijn de gevonden wanten, handschoenen e.d. Zaterdagavond tussen 7 en 8 uur kunnen op het bureau van po litie worden afgehaald: hulssleu tels; hondenpenning 330; snoer kralen; 1 paar zw. kinderhand schoentjes; r. br. kinderwant. witte dameswant; zak cokes; gr, kinderwantje; gebr. dames hand schoen; witte wanten; blauwe bi vakmuts; grijze handschoen; ny lonkous; br. wantje; rol touw nummerbord K 319; rode haar- strik; donkerbruine mut.<; wollen vest met ritssluiting; snoer met blauwe figuurtjes; tres van lijk- dienaar. Bij particuileren zijn naast wan ten en handschoenen terug te ha len: pr witte turnschoenensjaal sleutel van melkbus; rood vulpot lood; speld met rood knopje; rij- wielpomp en snoer kralen; bus olie; bankbiljet; br. portefeuille met inhoud; bl. kindermutsje witte kip; rood wollen kindersok je; ziekenfondsbonnen; groene en geruite sjaal; twee blauwe alpi nomutsen; ball-pointpen; arm band; broche; 75 bosheesters gijze cape; nagelgarnituur; br, portemonnaie met inhoud; jon gens portefeuille; kindersjaal zandzak; grijs damestasje met in houd; rieten stoel; lap wollen stof; zwarte turnschoen; zakje speculaas; mandje m. conserven grijs kinderpetje; zwarte muts schort. De lijst met adressen, waar deze voorwerpen kunnen worden afgehaald, hangt in de etalage van ons kantoor ter in zage. Te Cuxhaven is een man, die in het openbaar een dameshoed met voile gedragen had, tot vier weken hechtenis veroordeeld. „Waarom mogen vrouwen dan wel een mannenhoed dragen", sprak de man de rechter tegen, dags omstreeks 4 uur plaats heb ben. Chr, Geref. Kerk. Op Dinsdag 12 Dec. zal de heer L. Gebraad door Ds Smit als ouderling bij de Chr. Geref. Kerk te Tholen bevestigd worden. Hij hoopt dan zelf Zondag 17 Dec. zijn intrede te doen als lerend ouderling bij deze gemeente. BRUINISSE. Nieuwe zaak geopend. Onder zeer grote belangstelling werd door de firma J. D. de Korte en Zonen het nieuwe grote zaken- pand geopend aan de Oudestraat. De symbolische handeling, het doorknippen van een lint, werd verricht door burgemeester van den Berg. Het woord werd gevoerd door de burgemec ter, de heer Argeloo van de Centrale Dienst, de heer de Korte zelf en tenslotte de heer F. D. van Vessem, voorzitter van de Waterkering. Het nieuwe grote pand bestaat uit twee flinke woonhuizen met daartussen een winkel in allerlei scheepsbenodigdheden, werkkle ding voor landbouw en visserij, verf, rubberlaarzen enz. Daarbo ven zijn twee grote werkplaatsen gevestigd, met aan weerszijden 'n flinke bergruimte. De collecte in de Ned. Herv. Kerk te Wemeldinge, voor ,de zending, kerkvoogdij en dankdag heeft f981.50 opgebracht. Benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. school te Grijpskerke mej. C. M. Bommeljé te Woerden. De dankdagcollecte heeft in de Ned. Herv. Kerk te Heinkenszand opgebracht f 507,80. Geslaagd voor de akte M. O. Wiskunde K 1 de heer P. Lauwen, ieraar aan de Gemeentelijke Dag school voor de Nijverheid te Vlissingen. gemeenteraad. NIEUWERKERK. Rijksuitkering f 3000.hoger geraamd. In de gemeenteraadsvergade ring van Nieuwerkerk deelde de voorzitter n.a.v. de notulen mede, dat in de tweede helft van Januari het bevolkingson derzoek op t.b.c. zal plaats heb ben, welk onderzoek niet ver plichtend, doch alleszins toe te juichen is. Een concept-gemeenschappe lijke regeling voor de vleeskeu ringsdienst op Schouwen-Dui- veland werd na enige toelich ting vastgesteld. VLISSINGEN. Wil niemand zijn fiets terug De Commissaris van Politie te Vlissingen deelt mede, dat van 22 tot 29 Nov. de volgende voorwer pen aan zijn bureau als gevonden zijn gedeponeerd: terra rode wan ten, lips sleutel, grijze want, beige dameshandtas met Inhoud, cein tuur, blauwe want, damesrijwiel, lederen schede, rood bruine kin derwant, groene kinderwant, brui ne damesportemonnale, grijs zwarte handschoenen en wit jae ger want. Op het politiebureau zijn de adressen te bekomen waar de voj- gende voorwerpen ln bewaring worden gehouden: grijze bal, glas van horloge, zwarte vulpen, paar turnschoenen, foto-toestel, bood schappennetje, jaeger want, grij ze want, riem, lipssleutel, drlewie- lig fietsje, blauwe glacé hand schoen, armband, gummie over schoen, rode want, damespolshor- loge, zilveren armband, capuchon, alpinomuts, kinderwant, dames portemonnale, bruine bal, blauwe handschoen, bruine glacé hand schoen, frans leesboekje en want. GOES. Wie niet Informeert, is het kwijt. Aan het Bureau van politie te Goes zijn weer diverse gevonden voorwerpen terug te halen, Iedere werkdag van 9 tot 12 uur. Gevonden werden vele porte- monnaie's, met of zonder inhoud; muntbiljetten; gouden damesrin getje met diamantje alpino mutsen; snoer witte parels; reser vewiel van transportauto; diverse handschoenen; ere-teken voor moed en trouw; gevlamd vulpot lood; damesrijwiel; herenrijwiel; zilveren armbandje met 2 knoop jes; rood wollen mutsje; hoes van parapluie; padvindersriemen; vul potlood; ball-pointpen; nummer plaat van auto; bruin lederen da mes-schoudertas; rijwielsleutels; doosje met geld; rode vulpen; rood stoelkussen; 4 tandartsen- kaarten t.n.v. fam. Sonke en nog vele andere kleinere voorwerpen. Kerk en Zending Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Barneveld, L. Blok te Kampen. Aangenomen naar Makkum, L. de Vrijer te Klazienaveen. Bedankt voor Glanerbrug, K. H. L. van Selms te Silvolde. Geref. Kerken. Beroepen te Oud-Vossemeer, C. Kruithof, cand. te Kampen. Bedankt voor Driebergen, L. W. Muns te Berlikum. Chr. Geref. Kerken. Beroepen te Vlissingen, M. Drayer te Drachten. Dr D. K. Wielenga Officier in Oranje-Naussau orde. Bij K.B. is benoemd tot Offi cier in de Orde van Oranje- Nassau dr D. K. Wielenga, Ge reformeerd predikant, oud leraar aan het Christelijk Ly ceum te Bandoeng. Voorts werd subsidie verleend van f 60 per leerling aan de Op leidingscursussen voor kleuter onderwijs, zijnde voor 3 leerlin gen uit deze gemeente in totaal f180. Op voorstel van B. en W. werd besloten mede garant te staan voor een door het ziekenhuis aan te gane rekening-courant- overeenkomst. De voorzitter deelde mede, dat wegens ontslagname van de heer J. v. d. Wielen een vaca ture is ontstaan in het M. en L. Braamfonds. De heer J. A. Kesteloo werd tot lid van het M. en L. Braam fonds benoemd in de plaats van de heer J. v. d. Wielen. De woning Kerkplein 96a zal voor 3 jaar verhuurd wordc-n aan de heer J. Peute. Een door B. en W. ontworpen concept-verordening op de hef fing van vergunningsrecht voor de verkoop van sterke drank in het klein en een verordening op de heffing van verlofsrecht voor de verkoop van zwak-alcohoii- sche drank in het klein werden aangenomen. Besloten werd aan de heer M J. Tierie een perceel grond. naast diens woning, tegen f 1,50 per M2. te verkopen. Vervolgens werd de gemeente begroting voor 1951 aangebo den. De voorzitter deelde mede, dat het onmogelijk is gebleken de gewone dienst sluitend te krijgen, tengevolge waarvan de raming van de bijzondere uit kering van het Rijk noodwen dig met f 3000 moest warden verhoogd. Door de heer van Dijke werd namens de commissie gerappor teerd, dat bijzondere uitgaven het gemeentelijk budget der mate drukken, dat een sluiten de begroting zonder verhoging der bijzondere uitkering niet is te verkrijgen. Z.h.s. werd de begroting daarna vastgesteld: de gewon# dienst in ontvangst en uitgaaf op f 110.261,74 en de kapitaal- dienst in ontvangst en uitgaaf op f 178875,70. De begroting van het burg. armbestuur werd goedgekeurd voor de gewon# dienst in ontvangst en uitgaaf op f5217 en voor de kapitaal- dienst in ontvangst en uitgaaf op f 1421,69. Bij de rondvraag informeerde wethouder Steendijk of het mo gelijk is door het leggen van draineerbuisjes te voorkomen, dat op de verbindingsweg naar Dreischor zoveel water komt t# staan. De heer H. Flikweert vestigt de aandacht er op, dat de bocht van het v.m. Noordslop naar d« Achterstraat voor autoverkeer te kort is en gaf in overweging deze te verbreden. De heer C. Stoutjesdijk merkte op, dat het verkeersbord aan de Molenweg, hoek Stoof- weg, verkeerd geplaatst is, waardoor de richting Sirjans- land onjuist wordt aangegeven en dat een zeer groot gedeelt# van de woningen niet meer van een huisnummer is voorzien. Hij vroeg van gemeentewege num merplaatjes te verstrekken en door de bewoners zelf te laten aanbrengen. De voorzitter ant woordde, dat de bewoners ver plicht zijn het huisnummer op de woning te vermelden, maar meende met de plaatjes nog een jaar te moeten wachten gezien de kosten. Aimsterdamsche Effectenbeurs. Slotkoersen op medegedeeld Incasso-Bank 4 December door de N.V., Goes Amsterdamsche Bank N.V. Grootb. Obligatiën Nederland 1948 Dito 1947 Dito 1937 Dollarlening '47 Invest. Certif. NederL, 1962-64 ex. Dito cum Nederland N.W.S. Spaarcertif. Indië 1937 A Grootboek 1946 Cult. Hand. Ind. Bk. Nat. Handelsbank Ned. Handel Mij. A.K.U. Berghs Jurg. Berkels Patent Calvé DeUt Centrale Suiker Fokker Gelder Zonen Kon. Hoogovens Lev. Bros Unil. Ned. Ford Ned. Kabelfabr. Philips' Gloeil. Do. 6 cum. pref. wd Wilton Biliton I rubr. Dito n rubr. Dordtsche Tetr. Dito pref. Kon. Olie Dito onderaand. Moeara Enim A'dam Rubber Bandar Rubber Dcli Bat. Rubber Kendeng Lemboe Oost Java Rubber De Oostkust Serbadjadi Holl. Am. lijn Java China Jap.lijn m 964 964 97*4 9?y3 9 7*4 794 100 9444 96}* 45 1444 1704 320 1114 1254 165 166*4 145 2154 302 244 223 1664 153 215 2674 2774 292*4 290 500 1254 1124 1014 95 924 42 1684 116 99*4 97 964 %4 97*4 974 974 794 954 964 46*4 824 1484 1704 320 1124 1254 166 123 1684 1474 2144 302 2264 1664 147 2164 272 2804 294*4 292 500 1284 115 102*4 96 40*4 95 424 1734 117 Kon. Boot Kon. Paketvrt. Ned. Sch. Unie v. Ommeren's Sv. Rott. Lloyd Stv. Mij. Ned. H.V.A. Java Cult. N.I.S.U. Vorstenlanderj Deli Bat. Mij. Deli Mij. Scnembah Muller Co. Amsterd. Bk. Escompto Bk. Holl. Bk. Unie Cert. Javasche Bk. Herstelbk. Pr. Ned. Bk. v. Z. Air. R'damsche Bank Surinaamse Bk. Twentse Bank Am. Smelting Anaconda Copp. Bethl. Steel Chrysler General Motors Intern. Nickel Kennecott Rep. Steel Stand. Brands U.S. Steel Cities Service North Am. Cont. Oil Midcont. Oil Philips Oil Shell Union Tide Water Baltimore Miss. K. Texas New York Centr. Pennsylvania Canadian Pac. 134*4 117 1495* 185 148 161*4 115 584 924 264 1104 104*4 944 160*4 1654 41 252 90*4 96 198 176 172 704 374 464 744 984 364 72 64 123*4 504 77 52 35*4 144 6*4 194 204 704 384 474 99 364 724 444 6 123 .mi 174 864 504 15 174 2 0*4 21

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 3