Attlee confereert met Truman NIEUWS SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELUK BLAD VOOR ZEELAND Wil Attlee tweede München Amerikanen hopen tijd te winnen Korea in Houdt dat in de gaten.... 'tgaat om onze soldaten. Chinezen dringen verder op Nederlands voorstel voor Europese verdediging llnieconferentie over Nieuw-Guinea geopend Tienjarenplan voor betere straatverlichting te M'burg* Dc leugenmeter voor het eerst in gebruik. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor ajvertenties 2970, voor redactie 2433. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, TeL 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1732 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 17 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord DINSDAG 5 DEC. 1930 Met vaste medewerking van: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Mid delburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 8.32 u., onder 16.30 u. Maan op 4.34 u., onder 14.17 u. Hoogwater op Woensdag 6 Dec.: Vlissingen: 11.01 u. 1.59 m., 23.32 u. 1.90 m. Terneuzen: 11.29 u. 1.79 m., 23.59 u. 2.10 m. Wemeldinge: 0.08 u. 1.61 m„ 12.36 u. 1.40 m. Zierikzee: 12.18 u. 1.19 m., u. m. ""Toen de besprekingen met A communistisch China in de Veiligheidsraad de vorige week op niets waren uitgelopen en het verloop van de strijd in Noord- Korea geen twijfel meer over liet, dat de Chinezen een mili taire actie op grote schaal be oogden, heeft president Truman in Washington krachtige taal doen horen. De meeste indruk maakte wel zijn verklaring, dat de Verenigde Staten ieder wa pen zouden gebruiken, dat noodzakelijk bleek. Hiertoe be hoorde dus ook de atoombom. Bij alle waardering voor de strijdbaarheid der Verenigde Staten wekten deze berichten uit de Amerikaanse hoofdstad te Londen en Parijs toch ern stige ongerustheid. Deze ver minderde wel iets, toen bekend werd, dat voor het gebruik van de atoombom een speciale machtiging van president Tru man nodig zou zijn, welke deze nog niet had gegeven, maar de Britse minister-president Attlee bleef toch bij zijn onder de eerste indruk genomen besluit om persoonlijk met het Ameri kaanse staatshoofd te gaan con fereren. LJet is duidelijk, dat Attlee te 1 Washington, in volledige overeenstemming met zijn Franse ambtgenoot, die hem Zondag te Londen bezocht, het standpunt gaat bepleiten, dat men trachten moet door verdere onderhandelingen met rood- China tot overeenstemming te komen. Velen menen, dat hiermee een nieuwe Münchenpolitiek wordt ingeluid. Ilun moet het toch echter iets zeggen, dat ook de grote oorlogsleider Churchill vorige week in het Lagerhuis verklaarde op een vergelijk te hopen. Dit wordt begrijpelijk, wan neer men zich herinnert, wat van 1945 af het belangrijkste doel is geweest van de politiek der Westelijke wereld. Het be kende Engelse blad „Tne Eco nomist" omschreef het dezer da gen als: „het in bedwang hou den van het Russisch imperia lisme, zonder voor een nieuwe wereldoorlog te hoevn vrezen". Voor dit doel achtte het blad Korea slechts van bijkom stig belang en het waarschuwde: „Wanneer de campagne (op Ko rea) zo gevoerd is, dat de trots of de eer van de Verenigde Na ties of de Verenigde Staten ver bonden wordt aan iets wat de vrije naties tegenover Rusland verzwakt, dan is zij bijzonder slecht gevoerd." Het blad kwam dan ook tot dezelfde conclusie als Churchill, die in zijn boververmelde rede zeide, dat de Verenigde Naties dienden te verhinderen, dat zij in een oorlog met China betrok ken zouden worden. Het doel van de Russen zou immers vol gens de Britse staatsman wel eens kunnen zijn de strijdkrach ten van de Verenigde Staten on de Verenigde Naties bij China te binden om daardoor de ver sterking van Europa te beletten terwijl in ons werelddeel toch - juist de beslissing meet vn"er Attlee, de Britse premier is Zondagavond naar Washington ver trokken om daar besprekingen over de algemene toestand te voe ren mét Truman. Pléven, de Franse premier, vond het niet nodig naar Washington te gaan en is Zondagmorgen uit Londen naar Parjjs teruggekeerd, tesamen met z\jn minister van Buitenlandse Zaken, Schuman. Pléven zeide bjj z(jn aankomst in Parjjs, dat het er op aankwam, zich niet door de paniek van het ogenblik te laten meeslepen, doch kalm te bljjven werken aan een politiek op lange termijn. Hjj bevestigde het Zaterdagavond uitgegeven communique over de Brits-Franse besprekingen, waarin wordt gesproken over de „al gehele geljjkheid van standpunt" der beide regeringen, en voegde er nog aan toe, dat zjj eenstemmig van mening waren Amerika „een rustige politiek" te adviseren. Attlee verklaarde bjj zjjn ver trek zijnerzijds, optimistisch te zjjn „zoals altijd", en hoop te heb ben op een vreedzame oplossing. Attlee is Maandag met zijn ad viseurs in een speciale stratocrui- ser op een militair vliegveld te Washington aangekomen. Hij werd verwelkomd door pre sident Truman en minister Ache- son, terwijl ook andere leden van het Amerikaanse kabinet en de Britse ambassadeur te Washing ton ter begroeting aanwezig wa ren. Attlee, die tussen twee regen buien in arriveerde, verklaarde, dat „de communisten zich de moeite kunnen besparen" bij hun pogingen om een wig tussen het Britse en het Amerikaanse volk te drijven. Gisteravond om 10 uur zijn de eerste besprekingen tussen Attlee en Truman op het Witte Huis be gonnen. Attlee was vergezeld door de Britse ambassadeur Sir Oliver Franks, de chef van de generale staf van het imperium, Sir Wil liam Slim, het hoofd van de Brit se militaire missie, luchtmaar- schalk Lord Tedder en zes andere adviseurs. Aan het einde van de bespre king die bijna twee uur duurde, is een gemeenschappelijk commu nique uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat generaal Bradley op verzoek van Truman een over zicht van de situatie in Korea gegeven heeft. „De heer Attlee en president Truman namen daarna de wereld toestand ln ogenschouw in het licht van de ontwikkeling in het Verre Oosten. Naar men verwacht zullen de besprekingen tot Donderdag du ren. Attlee zou daarna vertegen woordigers van het Gemenebest ontmoeten en Vrijdag op zijn weg naar huis Ottawa aandoen. Amerikaanse leiders confereerden. Op de belangrijke conferenties, die Zaterdag en Zondag te Was hington zijn gehouden, en waar aan om beurten werd deelgeno men door president Truman, mi nister Dean Acheson, de raads man van de president Averell Harriman, en de militaire en par lementaire leiders, is nog geen enkel definitief besluit gevallen. Men kwam evenwel tot de vol gende conclusies: 1. De militaire leiders hopen, althans gedurende enige tijd, een linie te kunnen handhaven, die iets ten Noorden van Seoel zou lopen. Hierdoor zou men over de no dige tijd beschikken om met de Chinezen naar een diplomatieke oplossing te zoeken, ofwel de Amerikaanse en geallieerde troe penmacht in Korea uit te breiden. 2. Indien men er in slaagt een linie te stabiliseren, zou generaal Mac Arthur kunnen wachten op hetgeen de Verenigde Naties In zake de Chinese agressie zullen beslissen. Zo China er van wordt beschul digd de aanvaller te zijn, zou ge neraal Mac Arthur Mandsjoerije kunnen bombarderen. 3. Er zal geen enkele maatregel van fundamenteel belang inzake de Amerikaanse politiek ten op zichte van Korea, Azië of Europa worden getroffen, voordat de par lementaire leiders de mening van van de meerderheid van het con gres hebben ingewonnen, voordat de Amerikaanse openbare mening heeft te kennen gegeven, in welke zin zij wenst dat de regering zal handelen, en voordat Attlee zijn tsandpunt heeft bekend gemaakt. Socialisten verloren terrein in West-Berlijn. Zondag zijn ln West-Berlijn ge meenteraadsverkiezingen gehou den. Van te voren hadden de com munisten de West-Berlijners op geroepen de stemming te boycot ten. Deze propaganda had echter weinig of geen resultaat want ruim 90 procent der stemgerech tigden bracht zijn stem uit. De voorlopige verdeling der ze tels Is als volgt: Sociaal-democraten 61; Chris ten-democraten 34; Vrije demo craten (liberalen) 32. Een vergelijking van de uitslag met die van de gemeenteraads verkiezingen van 1948 geeft het volgende beeld: Stemgerechtigden in '48 1.580.605 in 1950 1.664.091. Uitgebrachte stemmen in 1948 1.367.976 (86.6 procent) in 1950 1.504.414 (90.4 procent). Hiervan kregen de So ciaal-democraten 858.100 (64.5) in 1948 en 653.974 (44.7) in 1950; Christen-democr. 258.446 (19.4) in 1948 en 360.829 (24.6) in 1950; Vrije democraten 214.224 (16.1) in 1948 en 337.477 (23) in 1950. Nee, St. Nicolaas kwam dit jaar niet in het Militair Tehuis te Middelburg, want U weet het, de vloer is er zo slecht, dat men ieder ogenblik in let terlijke zin door de vloer kan gaan. Hebt U al iets gedaan om dit te verhelpen? U weet het toch al, dat er f 15.000,bijeen moet komen, waardoor Middelburg een be ter Prot. Chr. Militair Tehuis zal krijgen? Nog steeds Is het geen waterval van giften, die we hebben de verantwoorden. We komen vandaag nog slechts aan f 175,50. Wie maakt met een fikse gift de f 500,— eens vol? Vol verwachting klopt ons hart De verantwoording voor vandaag ziet er als volgt uit: P. J. F. v. V. V. te M. f 10.—; P. J. K. te 's Gr. flO—ds J. M. B. te N. f5.—, P. H. B. Sr te S. f 2.50, mej. P. J. v. P. te M. f 2.50, C. P. te A. f 2.50, M. N. te A. J. P. f 2.50, M. L. te B. f 3.—, J. N. te M. f 2.—, f. A. M. te M. f 1.50, D. J. te G. f 1.—, P. Y. L. te M. f 1.—. Speciale vermelding verdient de gift van f 5.van de Herv. Mannenver. „In Dienst der Kerk" te Y. Bravo, dat was de eerste inzameling van een ver eniging. Een voorbeeld ter na volging. Alle giften storten op giro 68787 t.n.v. „Zeeuwsch Dag blad", „Actie Bouw Militaire Tehuizen Zeeland" te Goes. Amerikanen worden met hun eigen wapens bestreden Beziet men de door Engeland en Frankrijk bepleite onderhan- deiingspolitiek in dit licht, dat het er namelijk om gaat in de eerste plaats zijn krachten voor de ver dediging van JSuropa te sparen, dan wordt het duidelijk, dat dit niet zonder meer een München politiek is te noemen. Op één voorwaarde: dat men het te ver werven uitstel ten volle benut voor een uiterste krachtsinspan ning om de militaire verdediging van West-Europa zo snel en zo hecht mogelijk op te bouwen. Het huidige gevaar is immers, om nog maals Churchill's Lagerhuisrede aan te halen, niet nieuw, doch was reeds in al zijn verschrikkelijke mogelijkheden zichtbaar van het ogenblik af, dat de legers van de democratieën na de oorlog werden ontbonden, terwijl de legers van de Russische oligarchie (door en kele personen uitgeoefende rege ring) op een reusachtige sterkte bleven gehandhaafd. En dat ge vaar zal dan ook blijven bestaan, totdat de communistische mo gendheden in West-Europa een sterke macht tegenover zich vin den. Alleen dan mag men met Chur chill hopen op „de redding van de Christelijke beschaving van een Russische verovering". Wii die „redding" echter meer dan uitstel van executie zijn, dan behoort die „Christelijke bescha ving" bij het vervullen van de plicht eigen krachten op peil te brengen, de zegen op deze plichts vervulling van God alleen te ver wachten. Dat hiervan bij alle di plomatieke en militaire activiteit zo weinig blijkt, stemt wel tot na denken. Een joto genomen na de uitspraak van het hooggerechtshof te Singapore. Mevrouw Hertogh (rechts) met haar dochter Ber tha (links) in het Katholiek klooster te Singapore, waar het meisje, in afwachting van de behandeling van het beroep van de tegenpartij zal moeten verblijven. Staande achter Bertha een lid van het Nederlands consulaat. Naast mevrouw Hertogh de kanselier van het consulaat, de heer F. van Lutheran. Duitsland zou moeten deelnemen Naar vernomen wordt, heeft de aangepast moeten worden aan de Nederlandse gedeputeerde ln het vooruitgang, welke de Europese permanent orgaan van de Noord- Atlantische Raad in Londen, jhr Van Starkenborgh, uitvoering ge geven aan een reeds enige tjjd geleden ontworpen Nederlands plan om de besprekingen over het Franse project voor Europese defensie-integratie, tot afsluiting te brengen. Deze besprekingen duren reeds enige weken voort, zonder dat overeenstemming werd bereikt. Onveiligheid in Wesf-Java. Rondzwervende benden ln het gebied van de Wijnkoopsbaai. aan Java's zuidkust bij Sukaboeml, veroorzaken in de laatste tijd een zodanige onveiligheid, dat de Europese employé's van de on dernemingen ln de buurt de nach ten doorbrengen op het hoofdem placement van de onderneming Wllhelmlna", waar een sterke politiepost ls gevestigd. De vrou wen van de employé's zfjn naar Sukaboemi en Bandoeng geëva cueerd. De grootste moeilijkheid is steeds gebleken de wenselijkheid om een onmiddellijke opbouw van een Atlantische strijdmacht, met deelneming van Duitse eenheden, te verenigen met het plan voor een Europees leger, waarmede veel tijd en overleg gemoeid zal zijn. Nederland heeft zich als een der eerste leden uitgesproken ten gunste van een deelneming van Duitsland op behoorlijke voor waarden aan de gezamenlijke de fensie-inspanning. Het Nederland se plan gaat uit van de feitelijke toestand, waarin Duitsland thans verkeert, waarvoor speciale voor zieningen moeten worden getrof fen. Daartoe zou een burgerlijke hoge commissaris moeten worden benoemd, verantwoordelijk aan een raad van ministers, die tot taak heeft om een aantal nader te omschrijven bevoegdheden uit te oefenen, betrekking hebbende op de troepen, die in Duitsland zijn gelegerd, onverschillig of dit geallieerde dan wel Duitse troe pen zijn. Zijn taak zou gaandeweg defensie-integratie maakt en een einde nemen, wanneer Duitsland op volkomen gelijke voet ais de andere Atlantische mogendheden aan de geïntegreerde defensie van West-Europa deelneemt. Het Ne derlandse plan bedoelt niet in de plaats te treden van het Franse project voor een Europees leger, maar slechts om een practische regeling te treffen, die kan wer ken totdat de Europese samen werking op defensiegebied meer concrete vormen heeft aange nomen. De laatste troepen der Verenig de Naties zijn Dinsdagmorgen vroeg uit Pjongjang via de pon tonbruggen over de Taedong naar het Zuiden teruggetrokken. De Taedong scheldt de stad in het Noordelijke en hot Zuidelijke deel. Elk uur wordt de val van Pjongjang verwacht. Het achtste Amerikaanse leger, dat in Noord-West-Korea strijdt, wordt met omsingeling bedreigd. Bij Hagaroe strijden 10.000 Amerikaanse infanteristen en ma riniers en een aantal Britten om zich een weg door de omsingeling te banen. Alle hier beschikbare vliegtuigen nemen deel aan de be strijding van de tegenstander, het voorzien van de manschappen der Verenigde Naties en het evacu eren van de gewonden tot nu toe 1700 in getal. Aan de Oostkost neemt de Chi nese druk op de havenplaats Hoengnam toe. De val van deze stad zou de volledige isolering van het tiende korps tengevolge heb ben. De Chinese troepen. De terugtrekkende strijdkrach ten van generaal Mac Arthur staan aan de frontlinie tegenover naar schatting 270.000 man Chi nese communistische troepen. De terugtocht wordt gedekt door de 29e brigade van het Britse Geme nebest en door andere troepen der Verenigde Naties, ingezet om de achterhoede te dekken. Een officier van de Amerikaan se geheime dienst verklaarde Maandag te Tokio dat de 270.000 man Chinese fronttroepen de be schikking hebben over 'n 550.000 man sterke reserve. De officier deelde verder nog mede dat in het overige gedeelte van het communistische China nog een vier millioen man onder de wapens zijn. Volgens ontvan gen berichten zijn ongeveer 200.000 man onderweg, om de re serve der Chinese communistische troepen in Mandsjoerije en Noord- Korea te vergroten. Men begint te spreken over ,,'t onzichtbare Chinese leger" om dat de Chinezen doorgaans na het intreden van de duisternis aan- valle. Naar gemeld verbergen zij zich gedurende de dag in één- mansgaten waardoor zij de schijn wekken „stenen" te zijn op de met struikgewas bedekte vlakten. Amerikaanse wapens. De Chinese communisten heb ben bij de tegenaanval op de troe pen van generaal Mac Arthur van nieuwe Amerikaanse wapens ge bruik gemaakt, zo verklaren mi litaire functionarissen te Was hington. Onder meer gebruikten zij de nieuwste 8,89 cm bazooka's. Naar men meent zijn deze veroverd toen de Amerikanen het brugge- hoofd van Poesan verdedigden. De berichten over andere wapens zijn niet volledig doch volgens ge noemde functionarissen zijn de Chinese communisten voor een deel aangewezen op wapens, maakt in Amerika doch eveneens in de Sowjet-Unie, Japan en Chi na zelf. In feite werden alle Amerikaan se wapens op de Chinese nationa listen veroverd, toen deze het vasteland verlieten. Gisteravond is in de Treveszaal in Den Haag de Unie-conferentie over de toekomstige status van Westelijk Nieuw-Guinea officieel geopend. Bij deze opening werden rede voeringen gehouden door minister Van Maarseveen, die tevens tot voorzitter van de conferentie werd gekozen en door minister Roem, het hoofd der Indonesische delegatie. Minister Van Maarseveen wees er op hoe op de R.T.C. werd over eengekomen dat men dit jaar overeenstemming zou moeten be reiken over de toekomst van Nieuw-Guinea. Aan die opdracht kan in strik te zin niet meer voldaan worden. Het is immers niet aan te nemen, dat het mogelijk zou zijn niet al leen een overeenkomst tussen onze delegaties voor het eind van dit jaar te bereiken, maar boven dien binnen dat tijdvak ook nog de daarop vereiste parlementaire goedkeuring te verkrijgen. Minister Van Maarseveen wees er verder op dat beide partijen ter R.T.C. zich slechts hadden ver plicht dat de middelen waarmee overeenstemming zou worden be reikt vreedzaam en redelijk zou den zijn. Nieuw-Guinea vormde 'n strut kelblok voor het welslagen van de Ronde Tafel-conferentie. Wij wisten dit destijds en hebben, be seffend, dat de R.T.C. in het be lang van onze beide landen moest slagen, dit struikelblok ontweken, in de wetenschap, dat wij het straks weer op onze weg zouden vinden. Slechts hoopten wij, dat nadere bestudering van dit pro bleem de weg naar een oplossing zou effenen. Minister Roem beantwoordde deze reden. GRIEKS SCHIP BIJ IJMUIDEN GESTRAND. Het ruim 2000 ton metende Griekse s.s. „Metamorphosis" ts Zaterdagochtend vroeg, bij vliegende storm ten Noorden van de Noorderpier bij IJmuiden gestrand. De bemanning van het schip is door de „Neeltje Jacobagered; hieronder waren twee vrouwen en de Nederlandse loods. De marconist is bij de redding zwaar gewond geraaid en moest naar het ziekenhuis worden overgebracht. De geredden; in het midden, bovenaan de Engelse stewardess. Een van de mannen heeft in zijn ham} een ikon, voorstellende de Heilige St.-Nicolaas, het enige dat nog gered kon worden. Prins Bernhard kreeg gouden Gen. Snijders-medaille. In tegenwoordigheid van een aantal luchtvaartautoriteiten werd gistermiddag in Den Haag de gouden C. J. Snijders-medaille uitgereikt aan Prins Bernhard. Het Generaal Snijders Fonds werd in 1932 door een aantal voormannen der Nederlandse luchtvaart gesticht met als doel, elke drie jaar een medaille uit te reiken „wegens het zich bijzon der verdienstelijk gemaakt heb ben op het gebied van de lucht vaart In de ruimste zin des woords". De medaille werd tot nu toe slechts drie maal mede tengevolge van de oorlog toe gekend: in 1932 aan Generaal Snijders, in 1935 aan de heer A. Plesman en in 1938 aan dr lr M. H. Damme. De uitreiking geschiedde ln een vergadering van het bestuur van het Generaal Snijders Fonds, door de voorzitter van de stichting, dr Ir M. H. Damme, in tegenwoor digheid van een aantal hoge auto riteiten. Dr ir Damme noemde de ver diensten van de Prins voor de Nederlandse luchtvaart groot en veelzijdig. Do Prins heeft op een uitzonderlijke wijze zijn mogelijk heden, aanleg en positie voor de Nederlandse luchtvaart benut. De bij de medaille behorende oorkonde vermeldt, dat de me daille aan de Prins werd toege kend „uit hoofde van daadwerke lijke, ten voorbeeld strekkende belangstelling voor, en medewer king aan de ontwikkeling der Ne derlandse luchtvaart ln al haar geledingen, zowel in zakelijke als ln sportieve zin". De Prins dankte de heer Dam me voor diens vriendelijke en waarderende woorden. De figuur van Generaal Snijders op deze medaille zal voor hem een aan sporing zijn nog meer voor de Nederlandse luchtvaart te doen. Hierna bleven de Prins en de ge nodigden nog enige tijd bijeen. De eerste zending medicijnen van het Internationale Rode Kruis is van Singapore per vlieg tuig naar Ambon gebracht. Er zal f 250.000 mee gemoeid zijn. B. en W. van Middelburg heb ben bij de raad ingediend een plan om te komen tot verbetering van de straatverlichting. Voorgesteld wordt om in de tijd van 10 jaar de gehele stadsverliehting te ver beteren, hetgeen een bedrag van f 250.000 zal vergen, met aan jaarlijkse onkosten een bedrag van f 17.800. De verlichting zal geschieden door kwik-mengllcht en gloeilicht. B. en W. hebben bij het plan allereerst de vraag onder ogen gezien of de gehele stad ineens of geleidelijk van bétere verlich ting moet worden voorzien. Ver betering ineens zou betekenen: De uitvoering uit handen geven in die van een firma terwijl ge leidelijke uitvoering in eigen be heer de kosten belangrijk zou drukken. B. en W. stellen dan ook voor de verbetering geleidelijk en in eigen beheer uit te voeren. In de eerste plaats zullen de hoofd wegen en de hoofdtoegangswegen van betere verlichting worden voorzien. Ook stellen B. en W. voor de verlichting onder te bren gen bij de bedrijven hetgeen uit belasting-technisch oogpunt beter uitkomt. Nieuw ontstekingssysteem. Ook over de wijze van ontste ken en doven der verlichting heb ben B. en W. zich beraden. Er is uit een viertal systemen gekozen en de keuze is gevallen op af standsbesturing met kleine zend- installaties. Weliswaar zijn de aanlegkosten hiervan niet het goedkoopst, doch de jaarlijks te rugkerende kosten zijn belangrijk lager dan bij de andere systemen. Tenslotte was er de soort van verlichting. B. en W. menen de voorkeur te moeten geven aan verlichting met kwiklicht (zoals op de Markt reeds wordt toege past) voor de hoofdwegen en plei nen en gloeilicht voor de andere straten. Men hoopt ln 1951 reeds een gedeelte van dit plan te kun nen verwezenlijken en in verband daarmee vragen B. en W. een crediet aan de raad van f 66.840. JAN SIBELIUS WORDT 85 JAAR. De bekende Finse componist J. Sibelius zal 8 December zijn 85e verjaardag vieren. In verband met Sibelius' 85ste verjaardag zal de V.A.R.A. om 34.20 uur en om 16 uur een pro gramma uitzenden gewijd aan de muziek van deze componist. UITSLAG PRIJSVRAAG. Wim Otte uil Driewegen krijgt het polshorloge. „Nu zal ik er eens een gelukkig maken", zei gisteravond een onzer redacteuren. Diep ging zijn hand in een grote kartonnen doos, waarin een stapel brieven lag. Ge spannen keken wij allemaal toe, want nu zou de eerste prijs van de jeugdprijsvraag, die het „Zeeuwsch Dagblad" heeft uitge schreven, bekend worden. Daar kwam de brief naar bo ven. Wie zou het winnen? Plech tig vouwde hij de brief open, het polshorloge is voor Wim Otte (14 jaar), Schoon- djjkse dijk 117, Driewegen (Z.-B.). Gefeliciteerd Wim. Je hebt je best gedaan! Aan die prijstrekking is heel wat vooraf gegaan. Niet minder dan ruim 800 enveloppen moesten worden opengesneden. Dat is een hele stapel, geloof dat vrij. Toen volgde het uitzoeken van de goeda oplossingen en dat is nog meen werk. Stapels papier rezen op da tafel. Allerlei oplossingen waren er. Mooi geschreven, slordig ge schreven, sommigen hadden e# prachtige gedichten aan toege voegd, anderen weer mooie teke ningen. Sommige slimmeriken hadden hun oplossing ingestuurd zonder de gevonden adverteerders te nummeren. Ze werden allemaal geteld en vaak waren het er maar 39 of nog minder. Die gingen na tuurlijk direct ln de prullemand. Jammer. Morgen publiceren wij de ande re prijzen. Dan zullen er weer heel wat glundere gezichten zijn. Opnieuw zijn 2 Amerikaanse atoomdeskundigen in staat van beschuldiging gesteld omdat zij weigerden te antwoorden op vra gen van de commissie voor on Amerikaanse activiteit. Enge land had per 1 Oct. 685.300 man onder de wapens, waarvan 251.800 dienstplichtigen waren. Ben Goeriön, de Israëlische premier brengt momenteel een bezoek aan Londen. In verband met bin nenlandse onlusten is op de Phi- lippijnen de staat van beleg afge kondigd. De Amerikaanse minis ter van Financiën, John Snijder, heeft „zeer aanzienlijke belasting verhogingen" aangekondigd voor het komende fiscale jaar, daar in verband met de grote toeneming van de defensiekosten de staats uitgaven met 50 procent zouden stijgen tot 67.5 milliard dollar. De Rijksacademie voor Beeldende Kunsten te Amsterdam heeft gis teren haar 80-jarig bestaan ge vierd. Op de receptie was o.a. aanwezig H.K.H. Prinses Wilhel- mina. Ter gelegenheid van het 285-jarig bestaan van het korps Mariniers zal de burgerij van Rot terdam het korps een ereboek aanbieden. Op uitnodiging van de K.L.M. zal het Canadese echt paar Beasly de Canadese oorlogs graven bezoeken. Op Kerst-avond 1944 werd hun zoon, een vlieger officier bij Arnhem neergeschoten. In de zaak tegen een Groes- beekse wachtmeester, die in een smokkelzaak zou zijn getrokken, zal de z.g. leugenmeter (lie-de tector) voor het eerst (op ver zoek van de verdediger) in de Nederlandse rechtspraak worden gebruikt. Dr J. H. van der Zee, psycholoog b\j de gemeentelijke geneeskundige dienst te Eindho ven, zal het onderzoek uitvoeren. In een gesprek vertelde dr van der Zee daarover o.a. het vol gende Door een electrlsche stroom wordt het effect geregistreerd van het zenuwstelsel dat niet onder Invloed van de wil staat. By angst of andere plotselinge gevoelsschok wordt een reactie ln het zenuw stelsel opgewekt. Transpiratie aan de handen, een plotseling heet of koud gevoel, kippenvel zijn ook b.v. dergeiyke reacties. De leugen-meter constateert deze grotere of kleinere effecten door middel van een naald op de pathometer. Op een lopende pa pieren band worden deze effecten eveneens geregistreerd, zodat men een statistische curve krygt. Het slachtoffer krijgt een reeks neu trale vragen, waarop het alleen met „ja" of „neen" hoeft te ant woorden en plotseling komt dan een vraag, die met de zaak ln kwestie te maken heeft. Dit ver oorzaakt onvermydeiyk een schok. Het onderzoek ls een kwestie van zeer nauwkeurige statistische analyse en er ls veel practische ervaring voor nodig. Het Nederlands detachement van de strijdkrachten der Ver. Naties in Korea is in een infan- vindt zich ten Noorden van Tae- goe om aan de strijd deel te ne men, aldus is te Tokio verklaard. DE BILT ZEGT: Nog sneeuwbuien. Wisselende bewolking met nu en dan sneeuw of hagelbuien vooral in de kustprovincies. Mati ge tot zwakke wind hoofdzakelijk tussen Zuid-West en West. In de ochtend op de meeste plaatsen lichte vorst. In de namiddag on geveer dezelfde temperaturen als gisteren. I

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1