De galeislaaf Men kan zijn fiets maar éénmaal verkopen. Commissie Beheer sconflicten te Goes heeft haar taak beëindigd GEMEENTERADEN Grieks schip voor IJmuiden vergaan ÓMUC <U loupe. ADA^SON Zo'n kindervriend. VOL VERWACHTING. ORANJEBOOM BIER! Maandag 4 December 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 In de verdachtenbank Aanrijding met dodelijke afloop berecht. Vrijdagmorgen stond als eerste voor de Arrondissementsrecht- Middelburg terecht de schilder J. K. V. uit doetinge, omdat hö zijn rijwiel tweemaal had verkocht i.p.v. een maal, zoals gebruikelijk moet worden geacht. Verd. zat op een goede dag in geldnood en ver kocht zijn karretje voor f 30, aan een Goese rijwielhandelaar. Enke le dagen later had verd. weer een flets nodig en hij ging naar de rijwielhandelaar toe, die hjj wil de vragen de fiets voorlopig te mogen huren. De rijwielhandelaar bleek ultstedig en tegenover een knecht hing V. het verhaal op, dat hij zijn fiets slechts in repa ratie had gegeven en deze nu kwam terughalen. De knecht, die niets van de verkoop afwist, gaf de fiets. Enige dagen later deed V. zijn rijwiel opnieuw van de hand, nu voor f 17,50. Verd. be kende het gebeurde grif en zei, dat hij moeilijkheden met zijn werkgever had gekregen, kwaad was weggelopen en geldgebrek had gekregen. De Officier van Justitie eiste een gevangenisstraf van 5 maanden met aftrek, als mede ter beschikkingstelling van de regering voorw. met een proeftijd van 3 jaar. De raads man, mr J. Sepers bepleitte cle mentie. Het vonnis werd direct geveld en opgelegd overeenkom stig de eis. Dodelijk ongeval. Op 16 September jl reed de filiaalhouders A. v. D. uit Hon- tenisse met zijn vrachtauto op de weg PhilippineIJzendijke. Uit tegenovergestelde richting nader de een motorrijder, en omdat v. D. zonder enige noodzaak op het linker weggedeelte reed, volgde een botsing, die de dood van de motorrijder tengevolge had. V. D. die voor dit feit terecht stond, verklaarde, dat de spiegel van de auto niet goed zat en hij had aan zijn dochter, die naast hem had gezeten, gevraagd, de spiegel een beetje te verbuigen. Zulks ge beurde en verd. keek beurtelings voor zich uit, dan weer naar de splgel of deze zich reeds in de goede stand bevond. Op deze wij ze werd de aandacht van verd. gedeeltelijk afgeleid en hij kwam op het linkerweggedeelte terecht. Plotseling zag verd. met grote Snelheid een motorrijder naderen. Ondanks het feit, dat hij probeer de tijdig op de rechterzijde van de weg te komen, kon een botsing niet meer worden vermeden, daar de motor naar links uithaalde. Van D. had krachtig geremd, zei hij, en de wagen stond reeds na genoeg stil toen de botsing plaats vond. De Officier van Justitie eiste een voorw. gevangenisstraf van 3 maanden met een proeftijd van 2 jaar en f 100 boete of 30 dagen hechtenis. De raadsman van verd. voerde nog aan, dat wanneer de motorrijder op de reohterweghelft zou zijn blijven rijden, er niets gebeurd was. Zo doende zou verd. niet schuldig zijn en hU vroeg dan ook vrij spraak. Uitspraak over 14 dagen. In hoger beroep. In hoger beroep stond de brandstoffenhandelaar I. V. uit Nieuwvliet terecht. Daar hij voor da tweede maal was opgepakt wegens openbare dronkenschap werd hij door de kantonrechter te Oostburg tot 14 dagen gevange nisstraf veroordeeld, hetgeen verd. wel wat al te gortig vond. De Officieer van Justitie vond de opgelegde straf echter volkomen Juist. 24 Augustus j.l. werd de vee koopman P. v. H. uit Groede door de kantonrechter uit Oostburg Amerika kietelt zichzelf. Het Amerikaanse departement van defensie heeft Vrijdag ver klaard, dat de Amerikaanse in fanterie en pantserdivisies onge veer anderhalf maal zo een grote vuurkracht hebben als haar Russische tegenhangers. Het Amerikaanse leger heeft thans 15 divisies van 18.000 20.000 man gemobiliseerd, waar van vier divisies nationale garde die in opleiding zijn. Daarnaast zijn er twee divisies mariniers een een pantserdivisie. Een jaar voorwaardelijk is gis teren geëist tegen een goudsmid- bediende uit Laren. Deze had een goud-keurmerk, een eikenblaadje, nagemaakt en dat merk in een damespolshorloge geslagen. Het horloge had hij verkocht. veroordeeld tot f 500 boete of 3 maanden, 2 maal f 15 boete of 2 maal 8 dagen hechtenis, benevens 4 dagen voorwaardelijk en 1 jaar intrekking van 't rijbewijs voorw. beiden met een proeftijd van 1 jr. De ambtenaar van het O.M. was in beroep gekomen, omdat hij een onvoorwaardelijke intrek king van het rijbewijs noodzake lijk vond. Verd. had met een auto over de weg ZuidzandeCadzand gereden, terwijl hij dronken was en bovendien zonder brandende voor- of achterlichten. Bijna was de burgemeester van Zuidzande het slachtoffer van een ongeval geworden, want hij zag de onver lichte auto, die hem rakelings passeerde, niet aankomen. De Officier van Justitie eiste bevestiging van de door de kan tonrechter opgelegde straf, behal ve wat de Intrekking van het rij bewijs betreft. Hij eiste 4 maan den onvoorwaardelijke intrekking. Uitnodiging aan Prinses Wilhelmina? De afdeling Tzaneen (Noord- Transvaal) van de Herenigde Nasionale Partij In Zuid-Afnka heeft een motie aangenomen, waarin de minister-president, dr Malan, wordt verzocht Prin ses Wilhelmina der Nederlan den als eregast uit te nodigen ter gelegenheid van de Rie- beeckfeesten in 1952, „om aan Nederland te toon dat die Unie nie hul gulhartige ontvangs van president Kruger vergeet het nie". Nieuwslezer onder telepathische invloed? Woensdagavond zei de nieuws lezer van Radio-München mid den in het buitenlandse bulletin de woorden „Regina, ruiten vrouw". Volgens persberichten zou de Weense „magiër" Strobl tezelf dertijd hebben verklaard, dat hjj langs telepathische weg terstond via Radio-München een meisjes naam en een speelkaart door het publiek op te geven, kon laten omroepen. VIJF DECEMBER GEEN ONGELUKKEN HET MOET MOGELIJK ZIJN ROKKEN HOEVEN NIET DUUR TE ZIJN .-...ALS DE BAKKER ZE MAAR MAAKT l MAAR ALS U ZE MAAKT KOST HET GELD ENDIKWIJLS MENSENLEVENS (Ingez. mededeling, advert.) N.B.I. te Goes verrichtte zijn plicht op behoorlijke wijze Zoals reeds gemeld, heeft de minister van Justitie besloten m.Lv. 1 Maart 1951 over te gaan tot opheffing van de Commissies Beheersconflicten te 's-Hertogen- bosch, Breda, Venlo, Zwolle, En schede, Alkmaar, Haarlem, Utrecht, Leeuwarden, Assen en Goes. De commissie te Goes, bestaan de uit de heren H. R. Heerema, Insp. Domeinen, die per 1 Nov. overgeplaatst is naar Rotterdam, i u ii -lo-i o- ii Voorzitter, mr J. Sepers te Goes, z,e neDDen lol sinterklazen secretaris en de heren B. van den gevraagd wat hun de meeste Berg en J. Meijling, leden, begon voldoening schenkt. 'n October 1948 met haar werk. 116 hebben geantwoord: z« ls.reedS thaJ^ gereed gekomen i li.., - 6met haar werk, het onderzoeken .1, f Kindergezichtjes van klachten en conflicten ver- 11 hebben geantwoord: band houdende met het beheer het draven op zo'n koude van roerende en onroerende goe- winternaebt over de daken deren van P°htieke delinquenten. 3 hebben geantwoord: Hoewel nog geen officieel rapport m'n ouderdoms pensioen 1 heeft geantwoord: mijn Bond Street sigaret na gedane arbeid. is verschenen, vernamen wij, dat door de commissie bijna honderd klachten zijn behandeld. Uit het onderzoek Is echter ge bleken, dat de vertegenwoordiging van het Nederlands Beheers In stituut te Goes haar plicht op be hoorlijke wijze heeft vervuld. Slechts in enkele gevallen acht te de commissie redres nodig. Een nader onderzoek toonde dan meestal aan, dat de oorzaak van de klachten lag in het optreden van de beheerders. De klachten handelden mees tentijds over het afnemen van geld of goederen tijdens en kort na de arrestatie en voordat het N.B.I. met het feitelijk beheer kon aanvangen. Voorts waren er In alle ernst: De sigaret met dé record omzet Armbestuur over 1948 werd goed gekeurd voor de gewone dienst in ontvang en uitgaaf op f 9845,17 en voor de kapitaaldienst in ont vang en uitgaaf op f 1950,87. Het bedrag per leerling, dat voor 1951 wordt beschikbaar ge steld voor het openbaar onder wijs, werd vastgesteld op f 25,82 BRUINISSK. Nieuwe verordening op havengelden vastgesteld. Woensdag vergaderde de raad van Brulnlsse. Enkele Ingeko men stukken werden voor kennis geving aangenomen. Na herzie ning van de begroting bedraagt het tekort op de begroting 1950 nog f 5779,16. Hoewel deze be groting dus eigenlijk niet zou kunnen worden goedgekeurd, heb ben Ged. Staten B. en W. toch gemachtigd de volgens de begro ting vereiste uitgaven te doen, daar men begrip heeft voor de moeilijke situatie waarin Bruinis- se verkeert. De aanleg van cen trale verwarming in de beide la gere scholen kan daardoor door gang vinden. Het monumentenvergunnings- lecht werd vastgesteld op f 40. Een rekening-courant overeen komst met de Bank voor Ned. gemeenten werd aangegaan tot een bedrag van f 100.000. Wet houder van Vessem bracht ver slag uit van de gehouden verga dering van de waterleidingmaat schappij. Uitvoerig wordt gesproken over de nieuwe wijze van berekening voor abonnementen havengeld en vaste ligplaatsen voor schepen in de gemeentehaven. Thans is haven- en zategeld ge combineerd in één bedrag, en wordt berekend naar de opper vlakte die een schip beslaat, door de grootste lengte te vermenig vuldigen met de grootste breedte. Nieuw is de bepaling, dat sche pen, die komen repareren, een week zijn vrijgesteld van haven geld. De verordening op de haven- kaai- en overscheepgelden werd met algemene stemmen opnieuw vastgesteld. Tot afgevaardigden naar de vergaderingen van het Ziekenhuis te Noordgouwe werden gekozen burgemeester Van den Berg en wethouder Van Vessem. Tot afge vaardigden naar de vergaderin gen der Waterleiding Maatschap pij de heren Van den Berg-Beek- man en wethouder Van Vessem. Goedgekeurd werd de begroting van het Burgerlijk Armbestuur. Aan gemeentelijke subsidie staat De rekening van het Burgerlljkop deze begroting f 11.000. Aan NISSE. Te weinig geld voor wegen verbetering. Donderdag j.l. kwam de raad bijeen. Het voorstel tot vaststelling ener gemeenschappelijke regeling met de gemeenten Heinkenszand. 'a-Heer Arendskrke en 's-Heeren- hoek over de instelling van een keuringsdienst voor vee en vlees werd goedgekeurd, alsmede een verordening op deze dienst. De gemeente-begroting 1951 werd na enkele vragen en opmer kingen, b.v. over het bedrag van f 1600 voor de wegen, dat veel te laag is voor het doel, met een post onvoorzien van f 1388,72 goedgekeurd. De heer Lokerse informeerde bij de rondvraag, of er op Nisse goedkope woningen gezet kunnen worden. Wethouder Luteijn zag daar geen geluk in, waar de voorzitter beloofde de zaak te zullen be kijken. WOLPHAARTSDIJK. Crediet voor bouw van woningen verhoogd. Donderdagmiddag vergaderde de raad. Afwezig waren de heren J. Hannewijk, W. C. J. Bosschaart en A. van der Vliet. In verband mot de bouw van 5 woningwetwoningen voor gere- patrieerden werd het bijzorder crediet in rekening-cour u.t met de bank van Nederlandse Ge meenten met f 17.000 veihoogd. De verordening op de begraaf- rechten werd gewijzigd in die zin, dat het recht voor klokluiden bij begrafenissen voor de le, fe en 3e klasse van begraven werd vast gesteld op resp. f 7,50, f 5 en f 2, terwijl onvermogenden niets \er- schuldigd zijn. De gemeente-begroting 1951 werd vastgesteld voor de gewone dienst in ontvang en uitgaaf op f 147.058,64, met een post on voorzien van f 1952,44 en voor de kapitaaldienst in ontvang en uit gaaf op f 104.227,40. De begroting van het burger lijk armbestuur voor 1951 sloot voor de gew. dienst op f 15.580,17 en voor de kapitaaldienst op f 240. De gemeenterekening over '48 werd voorlopig vastgesteld voor de gewone dienst in ontvang op f 195.913,43 en in uitgaaf op f 180.964,19, batig slot f 14.949,24 kapitaaid. in uitgaaf f 93.969,99 en in ontvang op f 84.213,36, na- dig saldo f 9756,68. Tot ouderling in de Geref. Kerk te Wolphaartsdjjk gekozen de heer Jac. Katsman en tot diaken de heer J. Z. Goetheer. geld waren geweest en wisten terug te trekken naar de Britse stellingen ten zuiden van Koe- noeri. Het blad haalt daarbij do woorden aan van een der eerste Amerikaai.se officieren, die in een doorschoten jeep vol ge wonden bij het Middlesex-regi ment aankwam en uitriep' „Dank zij God voor de Britten. Ik ben nog nooit in mijn leven zo blij geweest hen te zien. Ik kreeg er de tranen van in mijn ogen." „God zij dank voor de Britten". De „Daily Herald" verhaalt in de reportage over Korea van de uitbraak van 1500 man Ame- geldelijke verstrekking f 5700, aan rikanen en Turken, die door de verpleegkosten in rusthuizen, zie- communistische troepen omsin kenhuizen en sanatoria f 4507. De gemeentebegroting werd ar- tikelsgewijze behandeld. Aan ontvangsten van Kaai- en Havengelden is geraamd f 5000, terwijl als voornaamste ontvangst- posten staan geraamd: opbrengst grondbelasting gebouwd f 5000, idem ongebouwd f 1600, opbrengst Personele Belasting f 8400, Hon denbelasting f700, Ondernemings belasting f 5400. Uitkeringen Ge meentefonds resp. f 16.683,98, f 8000, f 4209,34 en f 56.465,43. Onder uitgaven staan o.a. de posten: subsidie Gezinsverzorging f 200, Ziekenhuizen en Sanatoria f 6555, Armlastige Krankzinnigen f 8482,25, subsidie Stichting Zeeuwse Visserij belangen f 280, onderhoud straten en pleinen f 1025, subsidie Kleuterschool f 750. Op de begroting komt voor de post Sociale Voorziening van werknemers voor f 25.100. Dit ls de gewone overbrugglngs uitke ring voor de werklozen. Daarnaast is echter een post gecreëerd van f 26.000 voor Sociaal Economische Hulp voor kleine zelfstandigen en hierbij is gedacht aan ondersteu ning van mosselkwekers, die door het optreden van de mosselpara siet gedupeerd zijn en in financi ële moeilijkheden zouden kunnen geraken. De begroting werd tenslotte met algemene stemmen aangeno men. De voorzitter wees er nog op, dat de begroting alleen sluitend kon worden gemaakt door daar op een post van f 56.465,43 te ra men als bijzondere uitkering uit het Gemeentefonds. Deze post ls bijna drie keer zo groot als in de jaren 1949 en '50. De begroting ls in ontvangst en uitg. geraamd op f 107.083,17 met een post van 13345 voor on voorzien. Op de kapitaaldienst ls een post van f 1800 geraamd voor aan schaffing van een nieuwe vuil niswagen. Op de kapitaaldienst komt ver der een post voor van f 13.000, zijnde de kosten van het Weder- opbouwplan. He gemeentelijk woningbedrijf omvat 189 woningen. De huur opbrengst per jaar ls f 43.130,68. Het nadelig saldo is f2475,41. Aan onderhoud mag per wo ning f 48 per jaar worden besteed Ook de begroting van het wo ningbedrijf wordt goedgekeurd. klachten over fraudes of veron achtzaming van plichten door de bedrijfsleiders, klachten over fou tieve berekening van de grond- heffing en over verdwenen meu bilair in de tjjd, dat de diverse personen de wijk naar elders hadden genomen. Van de honderd genoemde klachten zijn er uitein delijk maar enkele overgebleven, waarvan de indieners niet werden tevreden gesteld. Koffie is troef. Dat koffie nog altijd een ge liefd en winstgevend artikel is werd een dezer dagen weer be wezen toen de rechtbank te Aken twee hele dagen nodig ge had heeft om een smokkelzaak in koffie te berechten. Bij deze zaak waren niet minder dan 27 verdachten betrokken. Allen jeugdige lieden, die hadden ge tracht in één nacht meer dan 300 kilo koffie van België naar Duitsland te smokkelen. Dan!; zij het feit, dat de douane des tijds een tip had gekregen, kon den twintig ambtenaren een boerderij, waarin de smokke laars, nadat zij de grens over schreden hadden bijeenkwamen, omsingelen. Toen men in deze boerderij huiszoeking deed, vond men op alle mogelijke plaatsen, tot zelfs in de kasten toe, een of meer smokkelaars. De rechter deelde aan deze ben den in totaal 75 maanden ge vangenisstraf uit; tevens wer den hoge geldboeten opgelegd. Gedurende de eerste helft van November hield de Akense douane 825 smokkelaars aan, op wie onder meer 3000 kilo kof fie en ruim 11.000 clgaretten ge vonden werden. Voorts werden zes auto's en zeven fietsen, waarmee smokkelwaar was ver voerd, in beslag genomen. Voor een ander gevangenis straf ondergaan. Het gerechtshof te Amsterdam bevestigde het reehtbankvonnis (één maand voorwaardelijk en een geldboete van f25), tegen de Utrechtse letterzetter J. H. D. In April van het vorig jaar had D. drie weken hechtenis on dergaan voor zijn directeur, die wegens het veroorzaken van een verkeersongeluk hiertoe was veroordeeld. Alle opvarenden werden gered Zaterdagmorgenrom ongeveer 4.30 uur is het Griekse s.s. „Metamor phosis", geladen met pyriet en bestemd voor Amsterdam vlak by de Noordpier in IJmuiden, tydens een hevige storm vergaan. De 28 leden van de bemanning, w.o. 2 vrouwen en een Nederlandse loods, zijn door de „Neeltje Jacoba" van boord gehaald. TE VROEG EN TE DUIDELIJKI ff et socialistische Kamerlid Nederhorst heeft Minister van den Brtnk dezer dagen verwe ten, dat hij te vroeg en te dui delijk heeft gesproken over een verlenging van de werktijd c« vermindering van het verbruik. Te vroeg. Dit moet dus 'blijk baar betekenen, dat de heer Ne derhorst ondanks de dreigende internationale situatie en on danks de niet minder dreigende ineenstorting van de Nederland se volkshuishouding, wanneer straks de Marshallhulp zal op houden of althans drastisch ver minderd worden, nog steeds niet de tijd gekomen acht voor een algehele en uiterste krachtsin spanning van het Nederlandse volk. Het gaat er ons niet om, de druk der tijden op één be paalde klasse af te wentelen. Doch de situatie is thans zo, dat wij allen, hoofd voor hoofd, onze volle werkkracht zullen moeten inzettenwil er nog enige hoop overblijven om het naakte bestaan van onze natie te redden. Wie daartoe thans, zoals Minister Van den Brink dat in nog zeer gematigde be woordingen deed, oproept, spreekt zeker niet te vroeg. Te duidelijk. Deze uitlating van het socialistische Kamerlid begrijpen wij nog minder. Hoe nu? Heeft ons volk geen recht meer te vernemen waar het aan toe is? Wordt het te dom ge acht om de toestand te begrij pen? Of te slap om de werke lijkheid onder de ogen te zien? Moet het geblinddoekt door de regering' voortgeleid worden? Dit lijkt ons toch wel het tegen deel van democratie, als een van wier hoofdwaarborgen wij nog altijd zien: tijdige en dui delijke voorlichting. Deze redding is voor schipper Jaap van der Meulen wel heel zwaar geworden. Er stond nj. zo veel zee, dat het kleine dappere bootje van de Kon. N.Z.H.R.M. meermalen tot boven de rug van het gestrande schip werd geheven zodat de bemanning alleen de kans kreeg ln het vangnet te springen als de boot ongeveer even hoog lag als de „Metamor phosis". Tijdens de redding is de 32-jarige Michael Valasakis, mar conist, zwaar gewond. Hij pro beerde n.l. via de verschansing aan boord van de reddingboot te komen, maar durfde op het cri tieke moment niet te springen. Hij raakte toen de „Neeltje Jaco ba" tegen het schip sloeg, met beide benen bekneld tussen de schepen, zodat het ene been vol ledig verbrijzeld en het andere zwaar beschadigd v erd. Boven dien liepen enige leden van de be manning een hevige shock op. In het duister van de vroege mor gen heeft de reddingboot van wyk aan Zee „De Baron van Kat- tendijke" gereed gestaan om as sistentie te verlenen, maar toen bleek, dat schipper van der Meu len schipper Minnes voor was, heeft de boot op het str.nd rechtsomkeer gemaakt. Nader -ordt over de onfortuin lijke Griek gemeld, dat de thuis haven Pyreus is, en dat het schip in een Zweedse haven pyriet had ingenomen. Het meet 4300 ton en FEUILLETON. Vrjj naar het Engels van JOSEPH STEPHENS. 26; o Nero's wagen was de eerste, die de arena binnenreed. Ter wijl twaalf zilveren trompetten schalden, stoven de vier witte schimmels met een sierlijke boog het tournooiveld op en dreunde het gejuich der honderdduizen den als een lawine van klanken neer. Nero deelde als jonge vorst in nog ongerepte populariteit en voor de gemiddelde Romein was hij het idiool van Rome's wereld macht. Zijn verschijning in de veerkracht van jeugd en spor tiviteit; zijn roodgulden haardos en de fiere houding, waarin hij 2ijn rossen mende, deden de geestdrift aanzwellen tot een orkaan van bijna hysterisch ge brul, in hoofdzaak neerkomend op uitroepen als: Daar is Nero.' De Gouden Apollo! De rode Zonnegod! Ave Caesar! enz. Hij was gekleed in een witte tunica, waarover een prachtige toga in de tint van amethyst, dat te scherper zijn fier gehe ven hoofd deed uitkomen. Zijn vurig span had hij uitstekend in le macht. Het ontroerde hem, dat in die proletarische atmos feer zijn hippische bekwaamhe den algemeen werden erkend. Het gaf hem ook voldoening, te weten, dat Gajus-Caligula zelfs op het toppunt van zijn macht niet de populariteit had genoten, waarin hij zich thans mocht baden. De gedachte, dat hij zou kunnen verliezen, ver mocht zijn extase niet te doven. Hij was immers de Zonnegod, de verheven Caesar hoe zou een meisje enige kans hebben tegen de wil der goden? Hij reed nog een extra wijde boog tot vlak langs het publiek, dat antwoordde met donderend ge juich. Dan, plotseling zwenkende, zweepte hij het vierspan op tot een frenetieke galop, en in dit tempo raasde de met het keizer lijk monogram getooide wagen tot voor de keizerlijke loge, waar Nero met gratie zijn span tot staan bracht. Stapvoets ging het nu naar de Triomfpoort, waar zijn tegenpartij het sein van de intocht afwachtte. Een zo mogelijk nog groter razernij kwam over de menigte, toen Io's wagen de arena binnenreed met haar vier roestbruine rossen, de trillende flanken glanzend m het felle zonlicht. Als een volmaakt wagenren ner stond Io, de teugels vast in handen, in haar roomblanke wagen; aan haar gordel hing een mes met ivoren handvat, waarmee zij in geval van nood de aan die gordel vastgemaakte teugels kon lossnijden. Op de met rood en goud gebiesde pa nelen blonk haar monogram. Nero's span kwam het eerst aan de start. Dat betekende, dat hij de binnenkant van de ring gekozen had. Dan, plotseling verstomde het gejuich en een spannende stilte trad in; beide partijen werden gereed gemaakt voor de eerste ronde. Geflan keerd door twee trompetters, wachtte de wedstrijdleider het sein voor het startteken af. Ein delijk kwam het grote ogenblik. De honderdduizenden stonden als geëlectriseerd op, klommen op hun zetels en banken en bra ken los in een daverend „salve", dat de wanden van het hippo drome deed schudden. Meege sleept door het wilde enthou siasme schreeuwde Cono Regi- nus na enige tijd toe: Nero heeft een voorsprong op haar kijk, kijk! Reginus kon zijn teleurstel ling niet verbergen cn schreeuwde al even hard: Dat zal niet lang duren. De roden zijn onoverwinnelijk! Bij de eerste ronde rukten de al spoedig met schuim bedekte rode vier bijna de teugels uit Io's handen, zodat Nero ge dwongen was uit te wijken, op dat zijn wielen niet klem zou den raken, met het gevolg dat hij nauwelijks een botsing met de spina kon ontwijken. Maar het incident liep goed af en on der razend applaus kwam Io precies gelijk met Nero aan de finish. Het was een buitenge woon knap stuk rijkunst ge weest en niemand beter dan Nero realiseerde zich, dat hij zijn uiterste krachten zou moe ten inspannen om te winnen. Vijf keer was de spina in haar volle omtrek gereden; vijf eie ren en vijf dolfijnen waren uit het paviljoen weggenomen. Nog twee ronden moesten gemaakt worden en door de binnenkant te rijden had Nero tot nu toe zijn kansen gehandhaafd. Bij het begin van elke ronde had hij een halve wagenlengte gewonnen, maar bij het einde die weer ver loren. En Iozij wist met ze kerheid, dat haar vierspan in kwaliteit het beste was; ze wist, dat zij de race kon winnen als ze die wilde winnen. Da eer, Nero te slaan zou haar hoogste eer zijn, maar zij wilde een hoger prijs; de keizer slaan. Hem laten winnen? Och, natuurlijk immers, om dat an dere te winnen. Maar zij zou het Circus eerst nog iets lat°n zien, waar Rome dagen vol van zou zijn. (Wordt vervolgd). Auto van 1100 kilo bungelde aan een trouwring. In de hevige slagregens volg den Vrijdag vele Utrechtenaren op het Vredenburg de verrich tingen van een daar opgestelde hijskraan, die een 4 deurs Peugot auto men een minzaam lachende jongedame achter het stuur optilde. Dit 1100 kilo we gende vrachtje bungelde op 30 cm. boven de grond aan een 14 karaats gouden trouwring van 5,4 gram. Trouw aan zijn be stemming hield de ring stand en bracht de jongedame weer op veilige bodem, hiermede een trekvastheid bewijzend waartoe nog nooit een trouwring in staat was. Een Utrechts edelmetaalbe- drjjf, dat er na langdurige re search in geslaagd is een goud legering samen te stellen die al les overtreft op het gebied van trekvastheid en hardheid, legde daarvan in het openbaar een volkomen geslaagde proef af. Na de krachtproef was de ring nog geheel gaaf; door zijn taai heid was alleen de ring een wei nig ovaal getrokken. Een 14 ka raats gouden ring verliest in 30 jaar door slijtage de helft van het gewicht. Jaarlijks wordt in ons land 600 kilogram goud ver werkt in trouwringen, zodat het gebruik van de nieuwe legering per jaar een besparing van 150 kilo of 1600.000 betekent. moet als verloren worden be schouwd. De bemanning heeft niets van haar bezittingen kunnen redden. De kapitein van de „Metamor phosis", die gebrek had aan bun kerkolen, wilde het er niet op wagen met dit weer buitengaats te blijven en vroeg een loods. De loodsdienst was reeds gestaakt, maar in verband met het bijzon der slechte weer waarin het schip zich bevond voer de loodsboot toch uit. Weer en getij deren het schip echter stranden. (Ingez. mededeling, advert.) f - In de Ned. Herv. Kerk te Wol- phaartsdjjk werd op Dankdag uit gevoerd de Cantate „De Leeuw van Juda", o.l.v. mej. HUlebrand te Goes. Benoeming Griffier der Staten Ged. Staten van Zeeland heb ben een drietal opgemaakt voor de te vervullen functie van Grif fier der Staten van Zeeland, t.w.: 1. J. M. Pilaar, referendaris Chef Tweede afdeling te Provin ciale Griffie. 2. Mr A. M. van Llere, laatstelijk resident, hoofd van het tijdelijk bestuur te Soerabaja. 8. M r H. H. Morisos, laat stelijk resident van Menado. Veertigjarig jubileum op „Vrederust". Vrijdag herdacht de heer G. Haverhoek de dag waarop hij voor veertig jaar in dienst trad van de Stichting „Vrederust" te Bergen op Zoom. In 1910 kwam hij in dienst en werd te werk gesteld in paviljoen I, vier jaar later werd de buitendienst aan hem opge dragen en al deze jaren heeft hij gezorgd, dat zijn werk keu rig in oTde was. Vrijdagmorgen kwamen de voorzitter, ds J. de Vries uit Goes en dr Dikland, de genees heer-directeur, de jubilaris fe liciteren namens de Vereniging en boden hem een geschenk in couvert aan. In de loop van de dag kwamen de hoofdambtena ren hun gelukwensen aanbieden. Van het hoofdbestuur van de Bond van Overheidspersoneel ontving de heer Haverhoek een gelukstelegram, terwijl de afde ling van „Vrederust" bij de felicitaties als blijk van waar dering een vulpenhouder aan bood. Tal van bloemstukken en schriftelijke felicitaties mocht de heer Haverhoek ontvangen. Ook ds v. d. Berg en ds v. d. Stoel kwamen de jubilaris en zijn gezin gelukwensen. Minister Mansholt naar Middelburg. De algemene vergadering van de Z.L.M. zal op Woensdag 20 December a.s. in het Schuttershof te Middelburg worden gehouden. In deze vergadering zal de heer S. L. Mansholt, minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening, een rede uitspreken. VLISSINGEN. Uit de gemeenteraad. In de Vrijdag gehouden raads vergadering werd bij de rond vraag door de heer Van Sabben meer politietoezicht bij de kerk in het Havendorp gevraagd, wan neer daar dienst wordt gehouden. De storing is soms zo erg, dat de spreker moet ophouden. Ook ves tigde hij de aandacht op de on houdbare toestand van de Oude Vlissingse weg bij post 66, waar men niet meer behoorlijk kan lo pen. De heer Corveleyn wees erop, dat verschillende gemeenten heb ben besloten hun ambtenaren een toelage van maximaal f 50 te ge ven, nadat de ziekenfondspremies werden verhoogd. Hij vroeg wat of Vlissingen in dezen zal doen. Uit de toelichting van wethou der Van Oorschot bleek, dat deze zaak in overweging is, doch dat men vanwege de hoge kosten, zij zouden voor Vlissingen 8 a 10.000 gulden belopen, nog afwacht. De heer De Wit vroeg of nog stappen word engedaan om ver goeding te verkrijgen voor de in richting van het St Annahuis. Wethouder Van Oorschot zeiae, dat hiervoor nog wordt geijverd bij het departement van Binnen landse Zaken. 0

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2