Chinese communisten maken hun eisen bekend Amerikanen ontruimen Pjongjang NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND moeten zijn» De 38ste breedtegraad zou de grens Nog steeds meer Chinezen naar het strijdtoneel Bertha Hertogh naar haar ouders Per jeep van Indonesië naar Nederland SNIPPER „Non Sordent in Undis bestond 135 jaar yitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" idoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, by geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1731 Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 17 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord MAANDAG 4 DEC. 1950 Met vaste medewerking van: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Mid delburg; 3. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan Dinsdag l Zon op 8.30 u., onder 16.31 u.| Maan op 3.05 u., onder 14.02 U. Hoogwater op Dinsdag 5 Dec.: Vlissingen: 10.02 u. 1.42 m., 22.41 u. 1.71 m.; Terneuzen: 10.28 u. 1.62 m., 23.07 u. 1.92 m.; Wemel- dinge: 11.27 u. 1.26 m., u. m.; Zierikzee: 11.08 u. 1.08 m., 23.54 u. 1.41 m. Volgens kringen, die in nauw contact staan met de communis tische Chinese delegatie bij de Veiligheidsraad te Lake Success souden de Chinese communisten bereid zijn een overeenkomst te treffen betreffende het Koreaanse conflict indien men zou in stemmen met een staakt-het-vuren-Iijn langs de 38e breedtegraad. Verdere voorwaarden zouden zijn: 1. Het weer instellen van het Noord-Koreaanse regiem en het spoedig daarna houden van ver kiezingen in geheel Korea. 2. Het terugtrekken van de Amerikaanse troepen van Formo sa en het afbreken van verdere steun aan generaal Tsjang Kai Sjek. 3. De onmiddellijke toelating van de Chinese volksrepubliek tot de Verenigde Naties en het er kennen van haar afgevaardigden als de wettige Chinese vertegen woordigers. Deze voorwaarden, zo verluidt verder, zouden via de Indische ge delegeerde aan de Westerse mo gendheden bekend worden ge maakt. Experts op Aziatisch gebied verklaren, dat genoemde voor waarden geheel in de lijn liggen met de enkele weken geuite Chi nese waarschuwing, dat China niet toe kan staan, dat de troepen der Verenigde Naties de 38e breedtegraad zouden overschrij den. In dezelfde tijd waarschuw de ook de Indische regering voor „ernstige politieke en militaire gevolgen" van de overschrijding van de breedtegraad. WAT DOET AMERIKA? Het is niet te voorspellen wat de Amerikaanse reacties op der gelijke voorsteilen zouden zijn, al dus Reuter. Tot nu toe hebben Amerikaanse functionarissen steeds verklaard, dat onderhande lingen „met het pistool op de borst" namelijk zolang Chinese troepen in Korea zijn niet mo gelijk zijn. Thans echter, na het keren der militaire kansen, hoopt men in veel kringen dat de bemiddelings pogingen van India en de Franse en Britse houding een matigende invloed op 't Amerikaanse stand punt zal hebben. Inmiddels zal de Amerikaanse regering vandaag een spoedzitting van de algemene vergadering der Verenigde Naties over de Chinese De Generale Synode der Ned. Herv. Kerk. De besprekingen der Generale Synode der Ned. Herv. Kerk over ord. 11 der kerkorde, handelend over opzicht en tucht werden Vrijdag voortgezet. Er werd lang durig van gedachten gewisseld over het karakter der visitatie. Het ging bij deze besprekingen voornamelijk om de in eerste le zing aanvaarde juditiële ieertucht gedurende de eerste 10 jaar na aanneming der kerkorde. Er werd opgemerkt, dat in de kwestie van opzicht en tucht niet moet wor den verondersteld, dat het daar bij automatisch en abstract zou moeten toegaan. De kerk moet levend handelen en oordelen en telkens bepaalde zaken opnieuw willen bezien. Het opzicht geldt altijd bepaalde personen, doch de hele kerk is er bij betrokken. Met de belijdenis in de hand kan men niet alles automatisch afmeten. Men is niet van elkaar af als het proces ten einde is, want het gaat niet om zuivering zonder meer en overijld mag nooit gehandeld wor den. De ernst van de tijd concen treert de aandacht ook op wat in het Evangelie voor een belijdende kerk is gegeven. In de toekomst zal met zekere gemakkelijkheid over problemen kunnen worden gesproken die in het licht van de ernst der tijden niet als het aller belangrijkste kunnen worden aan gemerkt. Getracht is zo weinig mogelijk rechtlijnig te denken wat betreft de weg van de leer- tuchtoefening. De weg van de minste weerstand wil de Synode niet gaan, maar zij wil wel het niveau vinden, waarop de waar achtige ontmoeting van elkaar in het Evangelie van Jezus Christus kan geschieden. Daarom wilde spreker in het gewijzigde voorstel van de commissie voor de kerk orde in de zin van de eerste 10 jaar alleen de juditiële Ieertucht handhaven. Meerdere leden sloten zich hierbij aan. Tenslotte wordt over deze ordinantie gestemd en werd zij aanvaard zoals in eerste lezing reeds was vastgesteld met 33 stemmen voor. De Synode behandelde voorts nog ord. 15 betreffende het diaco naat, welke ordinantie na ampele discussie vrijwel ongewijzigd werd aanvaard. Adenauer en de socialisten. Kanselier Adenauer heeft Zon dag verklaard, dat de West-Duit se bondsdag ook zonder de socia listen over het plan-Schuman en de voorstellen tot een West-Duit se herbewapening zal beslissen, als deze partij zich aan haar „neen" houdt. Weliswaar was een ruime meerderheid voor zo be langrijke vraagstukken gewenst, doch naar zijn mening kon de meerderheid niet buigen voor de minderheid. interventie in Korea verzoeken. Amerika zal naar verluidt, de algemene vergadering een resolu tie aanbieden, die China verzoekt zijn troepen uit Korea terug te trekken en mocht China zulks niet doen (hetgeen aannemelijk wordt geacht) dan zou Amerika een amendement indienen volgens hetwerk China als „agressor" be stempeld wordt. Men hoopt ech ter, dat dergelijke drastische maatregelen, gezien de gevolgen, niet nodig zullen zijn. De moge lijkheid tot onderhandelen zou dan namelijk volgens diplomatie ke kringen volledig teniet worden gedaan. Een lijstcollecte voor de Chr. Militaire Tehuizen bracht te Nieuwdorp f 242,05 op. Indonesiërs gebruiken vlammenwerpers op Ambon. Het bureau Zuid-Molukken meldt: „De regering van de republiek Zuid-Molukken deelt in haar weekoverzicht over de strijd in de Molukken mede, dat de Indo nesiërs aan het front bij de stad Ambon thans gebruik maken van vlammenwerpers en fosforkogels. De Indonesiërs maken o.a. ge bruik van Japanse pantseroffi cieren, waarvan enige gevangen werden gemaakt. De Manilarang- troepen lieten 800 doden achter. Aan het Hitoefront liep een ba taljon A.P.R.I.-soldaten volledig bewapend over. Op Ceram, Haroekoe, Saparoea en Noesa Laoet is alles rustig. Half December zal worden be gonnen met het overbrengen van Ambonese militairen (voormalige leden van het K.N.I.L.), die zich thans op Java bevinden, naar Am- bon, aldus vernam de correspon dent van Aneta te Soerabaja. Het betreft in totaal ongeveer 4000 man met 8000 gezinsleden die thans voor het grootste deel in Oost-Java vertoeven. Het plan tot terugvoering werd opgesteld in tegenwoordigheid en met volledi ge Instemming van deze voorma lige leden van het K.N.I.L. De militaire toestand op Ko rea ontwikkelt zich nog steeds in een voor de verbonden legers on gunstige richting. Nog steeds trekken meer Chinese troepen de grensrivier de Jaloe over om zich met de reeds eerder overgestoken Chinese troepen te verenigen te gen de U.N.O.-troepen. De steeds sterker wordende Chinese druk noodzaakte giste ren de Amerikanen een aanvang te maken met de ontruiming van de vroegere Noord-Koreaanse hoofdstad Pjongjang. Gisteren de gehele dag weerklonken in Pjong jang de explosies van de militaire versterkingen, die werden opge blazen. De Chinese troepen, die in over weldigende massa's over de ber gen van het centrale front stro men, naderden Zondag de rech terflank van de verbonden troe pen, die in een boog om Pjong jang zijn gelegerd. Mortierbommen van communis tische guerillastrijders vielen Zon dagochtend reeds op de stad. In het bevroren Tsjosinbekken in Noord-Oost-Korea trachten de Amerikaanse mariniers en delen van de zevende divisie zich te ont worstelen aan de greep van ten minste Chinese divisies, die hen reeds vijf dagen onophoudelijk aanvallen. Sneeuwbuien en laaghangende wolken boven Noord-Korea mdhk- ten Zondag alle actie in de lucht zeer moeilijk, hoe groot de be hoefte der terugtrekkende ver bonden legers aan steun uit de lucht ook was. WAT NU? Volgens militaire bronnen te Tokio ligt de volgende verdedi gingslinie ten Zuiden van Pjong jang in het gebied van Sawiro, ongeveer 50 km ten Noorden van de 38e breedtegraad. Onafhanke lijke militaire waarnemers ver klaarden Zondagavond dat de te rugtrekkende verbonden troepen de keus hebben tussen een „Duin kerken" en een „Tobroek". Som mige officieren in Tokio spreken zelfs voorzichtig van de mogelijk heid dat de verbonden troepen 't gehele schiereiland zouden moe ten ontruimen. Zij redeneerden dat het innemen van een laatste De koopvaardijvloot onder Nederlandse vlag. Het C.B.S. deelt mede, dat per 1 Januari '50 de koopvaardijvloot onder Nederlandse vlag groot was 1107 schepen metende 2.929.199 brt. verdeeld in o.a. 294 stoom schepen (1.487.791 brt.) en 755 motorschepen (1.433.425 brt). Per 1 Januari 1940 bestond deze vloot uit 1153 schepen met. 2.869.813 brt., waarvan 403 stoomschepen (1.533.495 brt). en 639 motor schepen (1.318.903 brt). Deze op gave is exclusief sleepboten en aannemersmateriaal. Per 1 Juni j.l. bestond de Ne derlandse koopvaardijvloot uit 30 passagiersschepen (322.831 brt) 114 vrachtschepen met passa- giersaccomodatie (577.072 bzrt); 282 vrachtschepen zonder passa- giersaccomodatie (353.571 brt); 492 kustvaarders (142.701 brt); en 74 tankschepen (370.134 brt). Deze laatste opgave heeft geen betrekking op Nederlandse sche pen die gedomiclieerd zijn in In donesië, de Nederlandse Antillen en Suriname. De Nederlandse binnenvloot telde op 1 Januari 1950 17.055 schepen met een laadvermogen van 4.770.759 ton. Per 1 Januari 1942 totaal 19.905 schepen met 4.703.230 ton. Deze opgave is ex clusief sleepboten. Het aantal binnensleepboten op 1 Januari j.l. bedroeg 2499 stuks, waarvan 1568 motor- en 931 stoomsleepboten. verdedigingsstelling weinig nut zou hebben omdat de Chinezen tegenover de grootste Amerikaan se versterkingen steeds een veel voud van eigen troepen kunnen stellen. Zij achtten het daarom het verstandigst om het gehele leger een belangrijk deel van Amerika's militaire macht on der beveiliging-van vloot en lucht macht te evacueren. Vele andere waarnmers zien daarentegen heil in het handhaven van een verde digingsmacht in een havenstad. Volledige dekking door de lucht macht en een ononderbroken aan voerlijn zouden de taak van een vastbesloten garnizoen zeer veel vergemakkelijken, aldus menen zij. Gereformeerde Mannenbond hield propagandavergadering. Onder leiding van de heer A. de Klerk van Vlissingen kwam de Gereformeerde Mannenbond j.l. Zaterdag bijeen in de consis torie van de Geref. Kerk te Goes. Als spreker trad op de heer A. Span, bondsadministrateur uit Huis ter Heide met het onder werp „Waar zijn onze mannen?" Referent wees op de grote nood zakelijkheid van het werk van de Geref. Mannenverenigingen n.l. de bestudering van de Heilige Schrift en de beginselen daarop gefundeerd. Deze doelstellingen worden door prominente figuren in de Geref. Kerk van harte on derstreept. In onze tijd van de cadentie is het broodnodig dat allen zich wapenen tegen die geest van verval. Door de geregel de arbeid in de G.M.V. wordt een dam opgeworpen tegen de defor matie, die evenals in Jesaja's da gen op elk terrein des levens te bespeuren is. Te betreuren is het daarom dat slechts 9 procent van de Geref. mannen zich aan dat principiële werk geeft. Ieder, die bezeten" is van ijver voor God en Zijn Kerk wil niet achterblij venHet gaat niet om eigen eer, doch om Gods eer! Laat men in West-Duitsland neemt appelen af. Vrijdag is door de West-Duitse regering het invoerverbod voor appelen in West-Duitsland opge heven. Deze appeistop was inge gaan op 18 September j.l. Deze opheffing houdt in, dat Nederlandse exporteurs op oude invoervergunningen, die tussen 16 October en 1 November j.l. zijn uitgegeven het betreft hier on geveer 10.000 ton appelen naar West-Duitsland kunnen exporte ren. Bij bedoelde vergunningen zijn tevens betalingsvergunningen aanwezig. Vrijdagavond is de eerste zen ding van dertig wagons de grens overgegaan. De prijzen voor deze zending waren zeer gunstig. Hoe wel het kwantum van 70.000 ton appelen reeds binnen 14 dagen zal zijn uitgevoerd, betekent deze uit voer toch een verlichting voor de Nederlandse fruitteelt. Mac Arthur ging verder dr Engeland wenste. Shinwell, de Britse minister Defensie, heeft Zondag verklaa dat generaal Mac Arthur verd was gegaan dan de doeleinde die naar Engelands mening vot de Koreaanse campagne ware gesteld. Engeland, zo zeide hij, hee getracht de Ver. Staten te bi wegen tot beperking van het do. der campagne. Het was van mi ning geweest, dat de campagi der Verenigde Naties aan de 31 breedtegraad had moeten O] houden. Shinwell verklaarde verder, de er reden was om te geloven, dr een opperbevelhebber voor ht Westen eerlang zou worden bi noemd. Er zou volgens Shinwe een volledige integratie zijn va de Brusselse defensie-organisat en de Noord-Atlantische vended gingsorganisatie. Dit zou 'n dee name van Duitsland in de We: telijke verdediging betekenen. Haar huwelijk ongeldig verklaard Het Hooggerechtshof te Singapore heeft bepaald, dat Bertlia Hertogh onder de hoede van haar ouders komt. Haar huwelijk met de Mohammedaanse onderwijzer Mansoor Adabl werd ongeldig ver klaard. Op verzoek van mevrouw Hertogh vertoeft Bertha thans in het klooster van de Goede Herder te Singapore. Men verwacht ln Singapore dat -de tegenpartij vandaag hoger beroep zal aan tekenen tegen het door de rechter gewezen vonnis. trouw cn zal trouw blijven. Ais het zo moet zijn, ben ik ber»id op haar te wachten tot zij meerder Bij zijn betoog dat het huwelijk ongeldig was zeide de rechter dat Bertha niet als .Mohammedaanse beschouwd kon worden, daar haar vader er nooit in had toege stemd, dat zijn kind het Moham medaanse geloof aanvaardde. Bertha kon noch volgens het Nederlandse recht noch volgens dat te Singapore trouwen. Het zou niet in het belang van Bertha zijn, haar onder de hoede van Adabi te laten. „Ofschoon ik voldaan ben over het feit, dat Aminah Bertha met zorg en liefde heeft opgevoed en ik bereid ben de ongelukkige in druk, die zij als getuige op mij ge maakt heeft, voorbij te zien, kan ik niet blind zijn voor het feit, dat zij aandeel had in het schan delijke „huwelijk". Aminah werd belast met de kosten, Inzake Aminah zeide de rech ter nog: „Ik ben niet aan de in druk ontkomen, dat zij er toe werd overgehaald, toe te stem men in deze schandelijke manoeu vre, die een ander heeft uitge dacht". Mevrouw Hertogh deelde Reu ter mede: „Ik ben natuurlijk blij, dat ik mijn meisje tenslotte heb teruggekregen. Na een poosje zal Bertha ook gelukkig zijn". Vader Hertogh toonde een gro te blijdschap met de uitspraak, waarin hij de mogelijkheid zag, dat zijn vrouw en Bertha nu spoe dig naar Bergen op Zoem zullen komen. Hij zou het pi ach tig vin den, als zij Dinsdag of Woensdag a.s. in Bergen op Zoom zouden aankomen, waarmede het gezegde van zijn vrouw, toen zij naar Sin gapore vertrok, n.l. dat zij Ber tha voor hem en de kinderen als St Nicolaas-cadeau mede zou brengen, bewaarheid zou worden. Uit de woorden, welke Bertha na de uitspraak in het Maleis heeft gezegd, n.l. „wat moet ik nu gaan doen?" maakte hij op, dat het kind tot heden voliedig ondei dwang heeft gehandeld. Mansoor Adabi zei: „Uiteinde lijk zal ik Bertha terugkrijger.. De uitspraak van het Hof var. deze kolonie zal niet de laatste zijn. Nadra (dit is de Mohamme daanse naam van Bertha) is mij jarig is. Dit zal slechts zeven jaai duren". Op een vraag of let waar was dac Bertha in verwachting was, antwoordde hij: „Ik weet het niet". In het klooster. Bertha heeft in het k.'ooster van de goede Herder, waarin zij op verzoek van haar moeder is op genomen, haar maieise dracht verwisseld voor een eenvoudige witte jurk. Zij heeft haar trouw ring afgedaan en draagt het haar nu in vlechten. Onder het oog van haar moeder beweegt zij zich vrijelijk tussen de andere meisjes. Volgens de kloosterzusters is zij met haar moeder, die op Ber tha's verzoek de nacht in het klooster doorbracht, „goede maat jes". -vader zijn roeping bewust zijn door daadwerkelijk deel te nemen aan het G.M.V.-werk. De verga dering, die goed bezocht was, werd door de spreker met dank- deze tijd zich als christen-man en zegging gesloten. De Sint was in Goes. Honderden kinderen stonden Zaterdagmiddag popelend of be nauwd te wachten aan de kade waar de Sint met zijn gevolg van vele Pietermanknechten debar- keerde om de stad Goes een be zoek te brengen. De Sint, op verzoek van de Goese middenstanders hier gear riveerd, werd verwelkomd door de voorzitter van de commissie van overleg uit de middenstandsver enigingen, de heer A. Vermaire, die de wens uitsprak dat de groei ende gemeente meer bouwvolume zou mogen krijgen. Hij deelde me de, dat men verheugd was over de komst van de Sint, en dat men een telegram had gestuurd aan de familie De Hertogh te Bergen op Zoom met felicitaties over de gunstig luidende uitspraak inzake de rechtszaak van hun dochtertje Bertha. Ook burgemeester W. C. ten Kate sprak een welkomst woord met enkele wensen. De Sint toonde zich gelukkig erg te vreden over de houding van de Goese middenstanders. Op zijn witte schimmel maakte hij ver volgens een tocht door de stad, gevolgd door een luid juichende menigte en vooraf gegaan door het muziekgezelschap „Euphonia". Met gulle hand deelde de Sint op zijn tocht versnaperingen uit, tot grote vreugde van de grabbelende jeugd. Soldaten van de 24ste Amerikaanse Divisie trekken bij Tsjongjoe voor de zware aanvallen van de Noord-Koreanen terug. (Tele-foto.) Het was een heel gezelschap, dat Zaterdag rond het middaguur stond te wachten aan het grenskantoor by de brug over de Maas by Roosteren. Daar stonden de families Beulen uit Linne by Roer mond, Glissenaar uit Welleskop ln Utrecht, Sloots uit Zupthen en Pennarts uit Haarlem, met nog wat vrienden en bekenden en zeee vele anderen te wachten op vier knapen, zoons van de genoemda families, die het klaarspeelden per jeep door een hele reeks landen van Azië uit Indonesië naar huis te komen. Even na twaalven kwam de jeep over de noodbrug. Langzaam reed men naar Nederlands gebied. Toen stond de jeep stil en vier forse jonge kerels flink en manneiyk geworden in de vier, vijf jaar, dat ze in de tropen wa ren sprongen er uit in de armen van moeders-met-tranen-in-de ogen, vaders die een paar keer op de tanden beten, en verdere fami lie. Burgemeester Smets van Roos teren heette de mannen hartelijk welkom en drukte zijn bewonde ring uit voor het niet geringe werk, dat de jongens gedaan had den, getuigend van ondernemings geest, doorzettingsvermogen en gezonde drang naar avontuur. Hij stelde het viertal ten voorbeeld aan de hele Nederlandse manne lijke jeugd. De ontvangst In Linne, waar een der jeep-reizigers, Sef Beu len, thuishoort was overweldi- t* In Veere werd een klapbank aangeboden Op glorieuze wjjze heeft Zater dag de vereniging van Zeeuwse studenten aan de Leidse Univer siteit, het collegium IUustre cul Symbolum „Non Sordent in Un dis" zgn 27ste lustrum gevierd. De vereniging, die werd opgericht op 8 December 1815, heeft haar 135-jarig bestaan in Zeeland ge vierd. Ruim 12 uur kwam het gezel schap studenten en reünisten aan aan het Middelburgse station. Na dat eerst in een vijftal koetsen nog een rytoer door de stad was gemaakt vertrok men naar Veere. Daar kwam men de op initiatief van de vereniging geplaatste klap bank, onder de kastanjeboom op het plein bij de Campveerse To ren officieel aan de stad Veere overdragen. Terwijl op het carillon het stu dentenlied „Io Vivat" werd ge speeld, werd het gezelschap ten stadhuize welkom geheten door B. en W. en werd de bescherm heer, die voor deze gelegenheid op de schouders van de leden werd meegedragen, in de vorm van een in Zeeuws costuum ge stoken pop, „Dove Ko" aan de burgemeester voorgesteld. De bur gemeester, jhr I. F. den Beer Poortugael, complimenteerde de vereniging met haar 27ste lus trum. Hij verheugde zich erover, dat dit lustrum gedeeltelijk in Veere werd gevierd. In 1947 werd door dezelfde vereniging 'n boom geplant; een lijsterbes, op het plein bij de Campveerse Toren, die evenals een later geplante kastanjeboom ten offer gevallen is aan de auto's die daar regel matig parkeerden. Er ontbrak toen n.l. een bescherming rond de boompjes. De klapbank echter, zo vertrouwde de burgemeester, in het midden waarvan een kas tanjeboom is geplant, zal de boom zeker beschermen. Spreker was blij, dat de studenten dit hadden ingezien. De praeses, de heer Snethlage, dankte de burgemeester voor de hartelijke ontvangst. Hij hoopte dat de boom thans langer mee zal gaan en tot bloei zou mogen ko men. Eendrachtig hieven de studen ten hierna een erelled op de bur gemeester aan, waarna de aan wezigen een dronk uitbrachten op H.M. de Koningin die als markie zin van Veere Immers een byzon- deer plaats by de Veerenaren in neemt. De praeses werd vervolgens op een kussen een geweldige houten schaar aangeboden, waarmede het lint, ter onthulling van de bank zou moeten worden doorgeknipt, Nadat men voor het stadhuis nogmaals het „Io Vivat" had ge zongen, begeleid door het caril lon, begaf men zich naar 't plein. Hier aangekomen herinnerde de praeses nog even aan de boom- plantdag op 4 November 1949. Hy betreurde de laksheid der stu denten, dat niet eerder voor een afdoende bescherming van het boompje was gezorgd. Deze nala tigheid hoopte men thans te her stellen. Hij verzocht de oudste reünist, mr P. Adriaanse met de reuzenschaar het lint door te knippen. Vervolgens sprak de burgemeester een dankwoord. Met een rondedans om de bank, waarop het „erelid" was neerge zet, werd de plechtigheid op min der plechtige wijze besloten. Na een koffiemaaltijd keerde het gezelschap naar Middelburg terug. In de sociëteit „De Vergenoe ging" werd daar een zeer geani meerde receptie gehouden. Ver scheidene reünisten en studenten maakten van deze gelegenheid ge bruik het bestuur te complimen teren. Onder de aanwezigen merk ten wij o.a. op de Griffier der Prov. Staten, dr B. D. H. Telle- gen. Onder het toeziend oog van „Dove Ko" drukten velen het be stuur de hand. Na afloop van deze receptie werd een feeste lijke inauguratiebijeenkomst ge houden, waarna deze jubileum viering met een diner werd be sloten. In November kwamen 59 leden van de Oost-Duitse voikspolitie naar W.-Berlijn. Over het laatste half jaar bedraagt dit aantal 489. De bekende Vlaamse schrijver Ernest Ciaes is Zaterdagavond in Brussel gehuldigd. Hij werd een dezer dagen 65 jaar. Ongeveer 2000 Jehova's getuigen werden tot nog toe in Oost-Duitsland ver oordeeld tot tuchthuisstraffen wegens „spionnage voor vijandige staten". Daar de tot nog toe toe gedeelde straffen niet afschrik wekkend genoeg gewerkt hebben zijn nog strengere straffen in uit zicht gesteld. De landdag van 't Saarland heeft zich uitgesproken voor toetreding tot het plan- Schuman. Gisteren zijn in W.- Berlijn gemeenteraadsverkiezin gen gehouden. In de laatste week van de verkiezingsactie werden ruim 300 communisten gearres teerd, terwijl verder nog grote hoeveelheden communistisch pro pagandamateriaal in beslag wer den genomen. Ongeveer 90 pro cent van de stemgerechtigden bracht zijn stem uit. Ondanks be dreigingen van communistische zijde, dat de verkiezingen zouden worden verstoord hebben zich geen incidenten voorgedaan. Op het Haarlemmerplein te Amster dam is Zaterdagmorgen een aan nemer van het balcon van de der de etage gevallen. De man over leed ter plaatse. De Antwerpse politie heeft een 31-jarige Am sterdammer aangehouden, die ge deserteerd was uit het Neder landse leger. Doordat bij het aansteken van een sigaret zün baard vlam vatte moest gisteren een Amsterdamse Sinterklaas worden opgenomen in het Wilhel- minagasthuis. Met ongeveer 1000 passagiers aan boord, me rendeels K.N.I.L.-militairen met hun gezinnen, is Zondagmorgen het troepentransportschip „Empi re Brent" in Rotterdam aange komen. gend. Het hele dorp was op da been. Toen de jeep aan de Rijks» weg arriveerde kon men eerst niet door de massa wuivende en juf* chende mensen. Op 'n hartelijke en luidruchtige wijze vierde daar op heel Linne de terugkeer van Sef. Vandaag gaat de jeep verder Nederland in. De jongens blyven by elkaar, tot ze in Zupthen, Wil- leskop en Haarlem ontvangen zyn. Zij willen op vele plaatsen lezingen met lichtbeelden en film vertoningen geven over de prach tige reis, die zij samen gemaakt hebben. Canada en de West-Europesal verdediging. Canada zal met grond- en lucht» strijdkrachten en ook indirect met marinestrijdkrachten bijdra gen tot de- „verdedigingswal" van West-Europa, waarvoor than$ plannen worden beraamd aldui het „Canadian Press Agency". In een overzicht zegt het pers bureau, dat de „wal" naar ver wachting door 50 tot 60 divisies met de hulpkrachten gevormd zal worden en gereed zal zijn tegen het einde van 1953. De grond strijdkrachten zouden ongeveer de helft van de sterkte hebben van die, welke in 1945, Duitslan^ ten val brachten (die bestond uit 110 divisies). Volgens het bureau zouden da Canadese strijdkrachten in vre destijd, evenmin ais de Ameri kaanse, by lang na niet de sterkta hebben van die in oorlogstijd. Da Europese mogendheden zouden, met behulp van Amerikaanse en Canadese wapens en uitrustingen 75 procent moeten leveren waar bij de Franse bijdrage van 20 di visies het grootste contingent zoü vormen. Volgens het nieuwe plan, zo verwacht men, zal Amerika 10 divisies naar het Europese vas teland zenden. De Canadese bijdrage zou door twee factoren bepaald worden, n.l. het feit, dat Canada zich voor het eerst zelf bedreigd gevoelt en de mening, dat het meer overeen komstig de logica is dat hulp ver leend wordt door het zenden van wapens, althans aan het begin, Het parlement heeft reeds "00 millioen dollar voor dit doel be schikbaar gesteld. In de vorige oorlog waren er onder de 110 divisies 58 Ameri kaanse. Met uitzondering van da Sowjet-strijdkrachten bestonden de geallieerde strydkrachten uit 92 divisies aan het Westelijke front en 18 ln Italië. Tegen het einde van de oorlog had Canada een leger van vijf divisies en twee onafhankelijke tankbrigades ii» Europa met 'n totaal aan 282.00Ö man, aldus „Canadian Press Agency". DE BILT ZEGT: Nu en dan buien. Wisselend bewolkt met regen, hagel of sneeuwbuien, matige en tijdens buien krachtige wind uit Westelijke richtingen. Iets kou der.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1