TOESTAND IN KOREA CRITIEK, DOCH NIET HOPELOOS Vlissingse raad keurt fusie water leidingbedrijven goed NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Nationaal» Verbonden legers tegenover geweldige meerderheid V*N»-troepen moesten binnen twee maanden uit N* Korea Houdt dat in de gaten.»., 't gaat om onze soldaten. Truman krijgt steun van oppositie en 18 milliard Critiek op administratief beheer Polder Walcheren op 21 Dec* in nieuw gebouw SNIPPER Uitgava Süehtlng „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. Ui, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu zen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1730 ZATERDAG DEO. 1950 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Met vaste medewerking van: Directeur: JACQ DE SMIT |T."nc]? p°f' J Mr F- E- Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Grappen, Blezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Mid- Advertentieprijs 17 cent per m.m. delburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DS J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan Zondag: Zon op 8.28 u., onder 16.31 u.; Maan op 0.21 u., onder 13.40 u. Hoogwater op Zondag 3 Deo.: Vlissingen: 7.39 u. 1.31 m„ 20.28 u. 1.48 m.; Terneuzen: 8.05 u. 1.53 m., 20.49 u. 1.69 m.; Wemel- dinge: 9.10 u. 1.20 m., 21.50 u. 1.46 m.; Zierikzee: 8.47 u. 1.01 m., 21.35 u. 1.27 m. \e Nederlandse nationale ge- J dachte heeft in de laatste en jaren een bewogen geschie- nis beleefd. Tijdens de bezet- ng heeft zij een weergaloze op- oioei gekend, die velen vervulde van de schoonste verwachtin gen voor een toekomst in voor beeldige nationale eendracnt. Na de bevrijding daarentegen is de Natie uiteengescheurd in een tomeloze verdeeldheid als wel licht nooit te voren en dat over Nederlands nationale opgave bij uitstek: de ontwikkeling tot zelfstandigheid van Nederlands- Indië. T~1 e teleurstelling hierover heeft velen zo diep aange grepen, dat zij welhaast aan de nationale gedachte zelf zijn gaan wanhopen, 'let wil ons toeschijnen, dat deze wanhoop veelal voortkomt uit een ver keerd begrip van wat de Natie bijeenhoudt. Velen schijnen te menen, dat nationale saamho righeid niet kan bestaan zonder één gemeenschappelijke geeste lijke overtuiging. Deze wordt dan meestal gezocht in een humanistisch aftreksel, waar mee, naar men veronderstelt, ieder wel zou kunnen instem men. Anderen, die de diepgaande geestelijke verschillen in oxis volksleven beter peilen, willen de eenheid zoeken in de ver scheidenheid der levensbeschou wingen, die elkaar zouden aan vullen. Zij zien daarmede voor bij, dat elke levensovertuiging, die die naam dragen mag, exclu sief is, alle andere uitsluit, en slechts eenheid met gelijkgezin den erkent. Wij geloven, dat er een an der fundament van nationale saamhorigheid bestaat, gelegen niet in eenheid van overtuiging, noch ook in eenheid door ver scheidenheid van overtuiging, maar in de feiten zelf. God deed ons allen geboren worden op dezelfde Nederlandse bodem, doorstroomde ons met hetzelfde stamverwante bloed en schonk ons e- i gemeenschappelijke historie. Het is hierin en in de allerzijdse toewijding tot deze dingen, dat de nationale ge- '""hte tot leven komt. .pzetieiijk gebruikten wjj mei-Doven de woorden bloeü u boaem uit de nationaal-so- cialistisene terminologie. En wel juist om de tegenstelling daar van met onze opvattingen te scherper tot uitdrukking te mengen. Die tegenstelling ligt namelijk niet daarin, dat bloed en bodem geen belangrijke tac- toren zouden zijn in het volks bestaan. Dat zijn zij integendeel wel en juist daarom vond het nationaai-socialisme zulk een weerklank bij velen. Evenals bij het communisme waren het ook bij hetnationaai-socialisme de „waarneids-elementen", die l.et zo aantrekkelijk maakten. „Waarneidseiementen", die ech ter tot evenzovele leugens wer den, doordat zij in de valse godsdienst, die het nationaai- socialisme was, aan bloed en bo dem de alleen aan God toeko mende plaats toekenden. Doch dat anderen het schepsel ge diend en geëerd hebben boven de Schepper verhindert ons niet om in datzelfde schepsel Gods gave te herkennen en Hem er voor te danken. Ook dus voor onze geboortegronden, onze stamverwantschap en voor onze gemeenschappelijke geschiedenis. Het is in deze dingen, zeiden wij, dat o.i. de grondslag van onze nationale saamhorig heid te zoeken is. Dat is geen saamhorigheid, die al het an dere te boven gaat en met name niet de gemeenschap der heili gen. Al zien wij echter aller- wege de tekenen van diep na tionaal verval, zo geloven wij toch, dat de dag nog niet is aan gebroken, waarop van de Ne derlandse Natie gezegd moet worden: „Gaat uit van haar, Mijn volk". Tot op de dag, waarop dat woord tot onze diepe smart zal moeten klin ken, blijft ook voor ons Christe nen de nationale saamhorigheid een werkelijkheid. Een werkelijkheid, die de strijd der geestesrichtingen geenszins uitsluit. Integendeel zal alleen dan van volle toewij ding aan de Natie gesproken kunnen worden, wanneer wij, naar het woord van Groen van Prinsterer, „vehement (fel) spreken" tegenover die Natie van het beginsel dat ons drijft. Twee goederentreinen tegen elkaar. Wissel stond verkeerd. Gistermorgen vroeg zijn op het spoorwegemplacement van Olst twee goederentreinen op elkan der gereden. Een uit Zwolle ge komen trein, wachtte op het em placement om een trein uit De venter te laten passeren. De bot sing ontstond doordat een wissel verkeerd stond. Krachtig remmen mocht niet baten. De beide machines werden ernstig beschadigd, doch bleven op de rails staan. Van de uit Zwolle komende trein werden 3 wagons uit de rails gelicht en ge deeltelijk versplinterd. Van de trein, die uit de richting Deven ter kwam, zijn vijf wagons uit de rails geworpen en zwaar bescha digd. Er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor. Men wist vrij snel het spoorwegverkeer --aar Deventer te herstellen. Generaal MacArthur heeft Vrijdag in een interview verklaard, dat de militaire toestand in Korea ernstig en critiek is, doch niet hopeloos. Dit zou wel het geval zijn als men in het geheel geen rekening houdt met de gezamenlijke hulpbronnen van de vrije landen, die bij het Koreaanse conflict zijn betrokken. De chef van .MacArthiir's geheime dienst, Generaal-Majoor Willoughby, heeft verklaard niet te geloven, dat de' toestand in Korea wanhopig Is en een wanhoopsdaad hij doelde kennelijk op de atoombom vereist. Evenals MacArthur verklaar de ook hij, dat het offensief van de Verbonden legers het enige was wat gedaan kon worden. Op de vraag of het niet een gewaagde onderneming was om de 100.000 man der V.N. in te zetten tegen de 180.000 reeds over de Jaloe getrokken Chi nezen, antwoordde Willoughby, dat dit de enige kans was om uit te maken of de Chinezen tot actie zouden overgaan. Anders hadden de troepen der V.N. moeten wachten op een aanval op het voor de Chinezen gelegen ogenblik „en wij hebben ons er niet zo slecht van afgemaakt". De Chinezen maakten nu in ƒ27 was de eerste verant woording en inderdaad, de stroom waarvan we spraken, is langzamerhand gekomen. Een zeer verheugend feit is, lat men niet alleen in Zee land meeleeft, maar ook ver uiten de grenzen van de rovincie. Een eerste grote ift kwam niet uit Zeeland, naar van een dame uit Gei- lerland, die f25 zond met de mededeling: „Een kleine 1 ijdrage voor deze nodige taak". Mogen er vele van leze „kleine" bijdragen vol gen, dan zal de eerste f 1000 spoedig bereikt zijn. Een an- lere giro-overschrijving van 25 kwam uit Oosterland, waaruit blijkt, dat men ook )p Schouwen hartelijk mee- eeft. Het moet zó worden, lat de stroom van giften lermate groeit, dat we da gelijks verantwoordingen moeten geven, om bij te kun- en blijven. Hier zijn de vanaf donderdag binnengekomen giften: Mevr. D. te W. f25, D. li. e O. f25, Mevr. W. K. te l. f 10, Mevr. v. R. te B. f 5, 1. L. te S. f5, F. D. te Z. f3 D. de H. te K. f2,50, P. V. te i. f 2,50. P. E. te B. f2,50 C. P. B. te E. f2,50, fa. A. v. W. en Zn. te M. ƒ2,50, J. C. 9. te V. f2,50, fam. J. A. te 4. f2,50, P. B. te St. L. ƒ2,50, 5. v. W. te M. f2, N. N. te H f 1, P. de M. te K. f 1. Totaalstand op Vrijdagmor gen f124. Hartelijk dank. Let op het gironummer '8787 t.n.v. Zeeuwsch Dag blad „Actie Bouw Militaire Tehuizen Zeeland" te Goes. Tien doden by brand te Halifax. In een warenhuis te Halifax (Nova Seotia) zijn 10 bezoekers en leden van het personeel om het leven gekomen tengevolge van een brand, die ontstond toen een etaleur de laatste hand legde aan een kerstgroet in lichtletters. Dertig personen werden op de derde verdieping in de speelgoed afdeling door de brand verrast. niet geringe getale gebruik van het gat in onze zwaar getroffen rechter flank. De generaal acht te het niet mogelijk de troepen der V.N. zo maar uit Korea te verdrijven. Sinds Juli hadden de Chinezen hun in Mandsjoerijt gestation- neerde strijdmacht van 116.000 man uitgebouwd tot een sterkte van 850.000 in Korea en Mand- sjoerije; 350.000 man veiligheids troepen inbegrepen. Zeker één der Chinese legers van 'n sterk te van ongeveer drie divisies, was geheel gewapend met Ame rikaans materiaal, indertijd ver overd op de nationalisten. Hiertegenover kan Generaal MacArthur stellen 200.000 man schappen in totaal, waarvan nog grote groepen in Zuid-Korea bezig zijn met de bestrijding van de guerillabenden. Een gevangen geno ïen Noorcl- koreaanse verbindingsofficier had verklaard, dat een Chinese officier hem medegedeeld had, dat de taak van het Chinese leger wa: de troepen der V.N. binnen twee maanden achter de 38ste breedtegraad te drijven. Het zou dan aan de Noord- koreaanse troepen overgelaten worden om van daar verder te strijden. De Noord-Koreanen werden thans bij Manpodjin, 'n plaats aan de Jaloe, op de voor naamste verbindingsweg van Mandsjoerije en het Noordkore- aanse centrum Kangje, opnieuw gegroepeerd. SITUATIE IN KOREA IETS GUNSTIGER. De tijdelijke stilte aan het Noordwestelijk front in Korea hield gisteren aan. De Verbon den troepen consolideerden een nieuwe verdedigingslinie in een boog op 50 km afstand van Pjongjang, terwijl de commu nisten zich hergroeperen voor nieuwe aanvallen. Alleen aan de Oostzijde 'van het schier eiland werden zware gevechten geleverd. De tweede Amerikaanse divi sie, die Donderdag door de Chi nezen was omsingeld, is volgens frontberichten Vrijdag erin ge slaagd zich weer bij de hoofd macht van het achtste Ameri kaanse leger te voegen. De Chinezen rukken snel op naar de Oostkust cm te pogen de verspreide Verbonden strijd krachten in het Noord-Oosten af te snijden. De Chinezen waren Vrijdagavond nog' 50 km van de tweclingsteden Hamhoeng en Toengnam. Pjongjang is in de afgelopen nacht zwaar gebom bardeerd door de Chinezen. COMMANDOWISSELING BIJ DE ONDERZEEDIENST. Op het terrein van de onder zeedienst, aan de Waalhaven te Rotterdam droeg de scheidende commandant, Kap. ter zee A. Molenaar, gistermorgen het com mando over aan Kap. ter zee O. de Booy. De stromende regen en de straffe Westenwind belette 'n ceremonie in grote stijl, zodat de plechtigheid niet in de open lucht kon worden gehouden. ATTLEE NEEMT FRANSE COLLEGA MEE. Zowel Amerika als Engeland, Frankrijk in mindere mate, verkeren in een politieke „hausse". Truman heeft de leiders uit het Amerikaanse congres bijeengeroepen om met hen te spreken over uitbreiding van de bewapening. De president heeft een plan, dat vermoedelijk goedgekeurd zal worden door het congres en dat bijna 17 milliard gulden vraagt voor opbouw van het leger en de vloot en ruim 1 milliard gulden voor de meerdere productie van atoomwapens. Nu de situatie zo ernstig is, hebben de Amerikaanse repu blikeinen, die met de verkiezin gen Trumans positie vrij ern stig verzwakt hebben, mede gedeeld, de president alle moge lijke steun te zullen verlenen. Na de conferentie van congres leiders werd medegedeeld, dat door de nieuwe gelden de Ame rikaanse strijdkrachten in onge veer een jaar tijds op een sterk te van tegen de drie millioen man zullen komen. ATTLEE'S BEZOEK AAN TRUMAN. Zoals reeds gisteren gemeld,- zal de Engelse premier Attlee een bezoek brengen aan presi dent Truman, om met hem de huidige stand van zaken te be spreken. Attlee zal Zondagavond vertrekken en zijn Franse col lega Pleven zou meegaan als de Franse Nationale Vergadering hem het votum van vertrouwen (i.v.m. de Kabinetscrisis) zou geven, zo werd Vrijdag ver klaard. Ondertussen heeft Ple ven dit gekregen. Attlee heeft het de laatste paar dagen buitengewoon druk met besprekingen, met het kern kabinet, de ministers der strijd krachten en adviseurs. Zelfs Churchill moest er nog aan te pas komen, want Attlee had een lang telefoongesprek met de oud-oorlogsleider. HET EUROPESE LEGER. De Noordatlantische militaire leiders zullen waarschijnlijk ook spoedig bijeenkomen om (einde lijk) te komen tot onmiddel lijke overeenstemming over de vorming van een Europese strijd macht onder één opperbevel hebber. Gisteren heeft de voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie gezegd, dat Rusland eveneens atoomwape nen vervaardigd en Malik ver telde aan een journalist: „Het valt te betreuren, dat het lot van de Ver. Naties in de han den van een dwaas rust". Hij doelde op MacArthur. Aan de dood ontsnapt. Voddenraper trachtte lood te stelen doch werd door stroom getroffen. Op het Mariniersplein te Am sterdam werd een 20-jarige vod denraper door burgers aangetrof fen, die schreeuwde van pijn. Het bleek, dat de man zeer ernstige brandwonden had aan zijn linker hand, arm en voet. In het zieken huis, waarheen de man gebracht werd, constateerden de artsen dat de wonden door zware electrische stroom moesten zijn veroorzaakt. Uit een onderzoek door de po litie ingesteld, is gebleken, dat de man ln gezelschap van zijn 17- jarige broer, die inmiddels is ge arresteerd, een transformator huisje van de Spoorwegen was binnengedrongen. In de mening, dat het huisje bulten gebruik was, trok de voddenraper de transfor- matorkast open, met de bedoeling loodkabel te stelen. Hij werd ge troffen door een stroom van tien duizc volt. Door de aanraking met ue hoogspanningskabel viel een deel van de stroom, bestemd voor een seinhuis uit. Dat de man is blijven leven is wel een won der. Republiek der Zuid-Molukken contra K.P.M. Particulieren verzoeken Interventie in het proces. Bij de behandeling ln kort ge ding van het proces tussen de re gering van de republiek der Zuid Molukken contra de Kon. Paket- vaart Mij. in appèl voor het ge rechtshof te Amsterdam, heeft zich een complicatie voorgedaan. Door de Amsterdamse procu reur mr D. Giltay Veth, optre dende voor mr K. van Rijckevor- sel te Den Haag is een incidentele conclusie tot interventie uitge bracht namens P. W. Lokollo, vert, van de Republiek der Zuid Molukken en F. A. Apono, hoofd van de delegatie van oud K.N.I.L. militairen, beiden optredende als particulieren. Deze poging tot Interventie zou dienen om vast te doen stellen dat de belangen van deze particu lieren door het optreden der K. P.M. eveneens worden geschaad. Zo de Rep. der Zuid Molukken in de loop van het proces dus op zou houden te bestaan zou alsnog een uitspraak ten aanzien van de ze particulieren nodig zijn. Het Hof bepaalde de beant woording der incidentele conclu sie op 14 December a.s. Op 29 December zullen de pleidooien in hoofdzaak gehouden worden, ter wijl dan tevens gelegenheid zal worden gegeven voorwaardelijk te pleiten voor de interventie-eis bij akte. Acht of veertien dagen daar na is dan de uitspraak van het Hof te wchten. Doktorenbenoeming aan de Stichting „Vrederust". Het Bestuur van de Vereni ging tot Christelijke verzorging van Geestes- en Zenuwzieken in Zeeland heeft benoemd tot geneesheren aan de inrichting „Vrederust" te Bergen op Zoom, de heer J. O. van Rossum, arts te Amsterdam en de heer N. Gaasterland, arts te Leeuwarden. De heer van Rossum is per 1 December 1950 in dienst ge komen. Hij heeft in Amsterdam een assistentschap aanvaard om zich te specialiseren tot psy chiater-neuroloog. Deze oplei ding zal ongeveer vier jaar duren. Daarna hoopt hij daad werkelijk op de inrichting werk zaam te zijn als bevoegd psy chiater. De heer van Rossum- is lid van de Ned. Herv. Kerk. De heer N. Gaasterland komt per 1 Februari 1951 op de in richting. Hij is momenteel waar nemend huisarts te Marrum. De heer Gaasterland behoort tot de Geref. Kerk. Onder voorzitterschap van burgemeester mr B. Kolff, kwam gistermiddag de gemeenteraad van Vlissingen bijeen. Afwezig waren de wethouders, de heren W. Poppe en M. J. van Poelje. Een verzoek van de Bond tegen het vloeken om een sub sidie, werd afgewezen. Tot leraar aan de Nijverheidsdag school werd benoemd de heer J. Looise en tot tijd. leraar wer den herbenoemd de heren P. Lauwen, K. Boekema, C. J. Janse, J. W. G. Leeflang, J. Stolk en H. de Groot. Tot tijd. leraar aan de Avondschool voor Nijverheidsonderwijs werden be noemd de heren W. Brizee, C. A. Kamermans, A. G. A. Ver donk en J. de Munck, A. Vis, J. Looise, C. J. Janse en N. L. Brandes; tot tijdelijk concierge aan deze school de heer J. P. Kempe. Tot regentes van het burger weeshuis werd herkozen mevr. W. P. van Ockenburgvan der Harst. Fusie Waterleidingbedrijven. Bij het voorstel om het Ge meente-Waterleidingbedrijf te doen fuseren met de N.V. Wa terleidingmij Midden-Zeeland, merkte de heer Theune op er bezwaren tegen te hebben, dat de vergadering van aandeel houders zou krijgen' te belissen over de balans per 31 Dee. 1949, op grond waarvan de fusie zal plaats hebben en dat alleen het Verificatiebureau de uiteinde lijke beslissing zou nemen bij een eventueel verschil van me ning. Mr Kolff antwoordde hier op, dat de betreffende balans zal moeten worden goedgekeurd door de raad. In het Verificatie bureau had hij voldoende ver trouwen. Betreffende de garantie, die de gemeente zou moeten geven voor rente en aflossing, waar tegen ook bezwaren waren ont wikkeld, zeide de burgemeester, dat tot nog toe de Provincie steeds de geldschieter is ge weest. Deze vroeg geen garan tie. In de toekomst zal de be slissing omtrent deze materie niet liggen bij de raad van com missarissen, maar deze is expres gelegd bij de aandeelhouders, waarbij Vlissingen 24 van de 100 aandelen heeft. Op een vraag van de heer van Rooijen betref fende de tarieven, zei de voor zitter, dat de W.M.Z.-tarieven een geheel ander systeem heb ben dan de Vlissingse, die steeds gericht waren op een zo gering mogelijk watergebruik. Uit hy giënisch oogpunt achtte mr Kolff het echter gewenst, dat het waterverbruik steeg. Tarief wijziging zal niet plaats vinden zonder overleg met B. en W. De heer Beun stelde voor de tijd, waarin de tarieven zouden moeten zijn gewijzigd, te beper ken tot 1 Januari 1954, welk voorstel door B. en W. over genomen werd. Nadat nog ver schillende punten van de fusie nader waren bezien, keurde de raad deze goed. Bij de vaststelling van de rekening over het dienstjaar 1948 van het Gemeente-Water leidingbedrijf, maakte de heer Theune verschillende opmerkin gen over de administratie van dit bedrijf, waaraan verschillen de gebreken kleefden, volgens deze rekening. Hij stelde hier voor de directie verantwoorde lijk. Na enige discussie werd deze rekening goedgekeurd. Tegen de heren Beun, Theune en mej. van Heule. Credieten. Aan de R.K. Meisjesschool werd een crediet van f3715. toegestaan voor het inrichten van een speelplaats; voor de speelplaats van de Bouwen Ewoutschool werd f2600.toe gestaan. Medewerking werd verleend aan de Vereniging tot bevorde ring van Christelijk onderwijs voor de aanschaf van leermidde len. De verordening voor de hef fing op het gebruik van trottoirs, straten, pleinen, enz. voor het verkopen van fruit, bloemen, het plaatsen van benzine- en olie- pompen, patates-friteskramen, e.d., werd gewijzigd vastgesteld. Ook de legesverordening en die op de heffing v„.i honden belasting werden gewijzigd. Het maximum van de in 1951 aan te gane tijdelijke geldleningen werd bepaald op f4.000.000. Het maximum van de bij de N.V. Bank van Nederlandse Ge meenten op te nemen bedragen werd bepaald op f 800.000. Voor de aanleg van een rijwiel pad aa:i de oostzijde van de Koudekerkseweg tussen Bad huisstraat en Hogeweg, werd f 1150.beschikbaar gesteld; 75 va de kosten van aanleg zullen worden gedragen door de provincie. Besloten werd tot aankoop van een gedeelte van de achtertui nen van de panden Boulevard de Ruyter 34 t.m. 58. Deze grond wordt bestemd voor straataanleg en voor de bouw van wonin gen. De raad keurde de aan koop van het perceel Molen straat 30 voor f2980.ten einde eerlang de westzijde van de Spuistraat een beter aanzien te geven, goed. Tot ambtenaar van de Bur gerlijke Stand werd tenslotte benoemd de heer J. Suurmond. Bij het verlaten van het gerechtsgeboisw te Singapore na één der zittingen werden Bertha Hertogh en haar pleegmoeder Aminah (vierde en derde van rechts) omzwermd door een me nigte van twee duizend personen, die door een cordon van politiemannen in toom gehouden moesten worden. HET POLDERBESTUUR VERHUISDE VELE MALEN IN DE LOOP DER EEUWEN. Zoals we gisteren meldden, zal 't nieuwe gebouw van de Polder Walcheren aan de Groenmarkt te Middelburg op Donderdag 21 December a.s., 's middags om half drie in gebruik worden ge nomen. Men hoopt, dat de Com missaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, dan zal zijn hersteld van zijn ziekte en de opening zal kunnen ver richten. In een door de heer M. P. de Bruin samengesteld boekje, dat de Polder Walcheren heeft laten verschijnen onder de titel „Het bestuur van de Polder Walcheren en zijn zetel", staan interessante gegevens over de vergaderplaatsen van het be stuur in de loop der eeuwen. In de Middeleeuwen had het bestuur van de Polder geen vas te plaats van samenkomst. Een polderhuis bestond er in die tijd niet en wanneer het bestuur vergaderde, hetgeen weinig ge schiedde, kwam men in het stad huis van Middelburg bijeen. Sinds 1511 vergaderde men ech ter regelmatig en wel in een vertrek in de Abdij. Waar dit precies is geweest, staat niet vast, doch men heeft kunnen nagaan, dat het polderbestuur in 1574 in de oostelijke vleugel van de Abdij resideerde. De plaats waar werd vergaderd, werd de „Groenpoorte" ge noemd. In 1581 moet het bestuur hebben vergaderd in een zaal, de latere Toolse kamer van hotel „Abdij". Omstreeks 1664 ver huisde men van de oostzijde naar de westzijde, het gedeelte, waar thans de Commissaris der Ko ningin woont. In 1805 ging men naar de zuidzijde van het Abdij- plein in het huis „Middelburg". Drie jaar later verhuisde men naar de woning van de munt meester, die stond waar tot 1940 de ingang van de vergaderzaal der Prov. Staten was. In 1830 keerde het Polderbestuur naar de Abdij terug en wel in het huis „Vere". Hier verbleef men GEEN ZATERDAG MIDDAGVOETBAL IN ZEELAND. Alle wedstrijden van de afdeling Zeeland van de K.N.V.B. voor vandaag zijn met het oog op de weers gesteldheid en de slechte ter reinen afgelast. Ook in Bandoeng is een zui veringsactie gehouden; er was geen kip op straat, geen krant verscheen en er werden 50 men sen gearresteerd. De vice- voorzitter van het Indonesische parlement heeft gezegd, dat zo als de kaarten thans op tafel liggen, Indonesië de zijde van Amerika moet kiezen; blijkbaar voelde hij ook wel wat voor Rusland! Overigens zal Indone sië zoveel mogelijk neutraal trachten te blijven. De Neder landse troepen in Korea zijn in Taegoe om daar nog een korte oefening te krijgen; de stem ming is puik. Te Milaan heb ben honderden arbeiders gepro testeerd tegen Trumans verkla ring, dat gebruik van de atoom bom in overweging is. Opge merkt mag worden, dat Italië ontzaglijk veel communisten telt. De Chinezen zouden klaar staan op het eerste bevel Indo-China binnen te trekken. Aan boord van een in Dur ban liggende Noorse tankboot heeft zich een ontploffing voor gedaan, die twee mensen het leven heeft gekost. Gister avond is een 58-jarige post beambte uit de trein van A'dam Den Haag gevallen. Wonder boven wonder liep hij geen zwaar letsel op. Zondag 3 Dec. om 9 .uur begint de ontscheping van de „Empire Brent" in Rot terdam. Het schip komt in de komende nacht aan. tot de oorlog, toen mei het Ab dij-complex ook de zetel van het Polderbestuur werd vernie tigd. Nadat men een half jaar in drie vertrekken van het Slot „Ter Hooge" had gehuisd, trok men eind 1940 naar de ruimte, die in het P.Z.E.M.-gebouw werd afgestaan. Lijdensweg. In 1941 besloot men reeds tot herbouw van het Polderhuis, om dat moest worden afgezien van het denkbeeld opnieuw in een deel van de Abdij te worden gehuisvest. Besloten werd een nieuw Polderhuis aan de Groen markt te stichten. Reeds op 19 December 1941, op de dag der opening, dus 9 jaar geleden, vond de aanbesteding plaats, doch eerst in Juni 1942 kon met de bouw werden begonnen. Ontheffing van de bouwstop werd verleend, maar de toestem ming tot de verdere bouw be perkte zich tot een gebouw zon der verdieping. Na de oorlog moesten de herbouwplannen geheel worden herzien en na vele strubbelin gen volgde in 1949 de rijksgoed keuring om het gebouw te vol tooien. In Mei van het vorig jaar werd met deze werkzaamheden begonnen. Zoals bekend is het gebouw ontworpen door de be kende architect prof. ir Berghoef te Aalsmeer. EEN BEVOEGDHEIDS KWESTIE. Benoeming directeur Sociale Zaken te Vlissingen in bespreking. Enige tijd geleden benoemden B. en W. van Vlissingen tot directeur van de dienst voor Sociale Zaken de heer H. Vis ser. Hierover werden reeds vra gen gesteld in de voorbesprekin gen, die de gemeenteraad aan de gemeentebegroting van 1951 heeft gewijd. In de raadsvergadering van gistermiddag heeft het raadslid Corveleijn bij de behandeling van de wijziging der begroting van 1950 aan deze kwestie aan dacht willen besteden, maar hij werd verzocht dit te doen bij de behandeling der begroting van 1951. Het betreft hier een bevoegd heidskwestie. B. en W. hebben zich bevoegd geacht tot het be noemen door de dienst te be schouwen als een secretarie afdeling. In tegenspraak hier mede staat echter niet de vol ledige dienstbegroting van so ciale zaken op de gemeente begroting, doch slechts het sal do, als ware het een aangewe zen tak van dienst ingevolge de Gemeentewet. Hiertegenover staat weer, dat er geen dienstverordening is, waarin de raad zich de benoe ming kan voorbehouden. Wettelijk hinkt men hier dus op twee gedachten, hetgeen o.a. een gevolg is van de omstandig heid, dat de dienst bovendien de administratie van de volks- credietbank voert. Ongetwijfeld zal men hierover bij de begro tingsbehandeling uitvoerig van gedachten wisselen. (Ingez. mededeling, advert.) DE BILT ZEGT: Guur en buiig. Wisselend bewolkt met nu en dan buien. Krachtige tot harde, aan de kust tijdelijk weer tot stormachtig toenemende wind tussen West en Noordwest. Iets kouder dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1