„GEBRUIK VAN ATOOMBOM IS IN ACTIEVE OVERWEGING" Landbouw-Economisch Instituut tien jaar NIEUWS Premier Attlee gaat voor overleg naar Washington SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Amerika beslist, zegt President Truman VRESELIJKE STRIJD IN KOREA Amerikaanse divisie en Turkse brigade omsingeld Sowjet-veto over terug trekken van Chinezen De Amerikaanse wapenen, die Nederland krijgt* ^-jEHHES DEKEN Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" VI xifdkantoor: Goes, L. Vorststr. TeL 2438, bij geen gehoor voor aivertenties 2970, voor redactla 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Kort» Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No, 1729 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 17 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et per woord VRIJDAG 1 DEC. 1950 Met vaste medewerking van» Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Mid delburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R, Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan Zaterdag: Zon op 8.26 u., onder 16.32 u.; Maan op u., onder 13.29 u. Laatste kwartier 17.22 u. Hoogwater op Zaterdag 2 Dec.: Vlissingen: 6.39 u. 1.38 m., 19.22 u. 1.51 m.; Terneuzen: 7.07 u. 1.60 m„ 19.44 u. 1.74 m.; Wemel- dinge: 8.16 u. 1.24 m., 20.49 u. 1.49 m.; Zierikzee: 7.53 u. 1.04 m., 20.33 u. 1.29 m. „De strijdkrachten van de Verenigde Naties zijn niet voornemens hun zending in Korea op te geven en ieder wapen, dat zij hebben, kunnen de Ver. Staten gebruiken als de militaire situatie dat noodzakelijk maakt. Ook de atoombom, waarvan het gebruik in Korea steeds in actieve overweging is geweest." Aldus heeft president Truman gis teren verklaard op zijn wekelijkse persconferentie. Trumans woorden waren nauwelijks uitgesproken of over de gehele wereld staken politici de hoofden bij elkaar om te overleg gen wat de volgende phase in de Koreaanse oorlog zal zijn. Dat de crisis haar hoogtepunt nadert is wel zeker. De Engelse minister-president, Clement Attlee, stelde Truman voor een samenspreklng te houden en de president stemde bier direct mee in. Intussen heeft Rusland zijn veto ln de Veiligheids raad uitgesproken over een voorstel tot terugtrekking van de Chinese troepen ln Korea. De regering van de Chinese Volksrepu bliek heeft wel geruststellend verzekerd, dat haar troepen goede bedoelingen hadden, maar leder weet hoe dat opgevat moet worden. Dat president Truman de^ toe- te streven naar een gezamen- j i 1 lijke actie om agressie tot staan te brengen; door de andere vrije landen te helpen bij het ver sterken van hun verdediging en door de Amerikaanse militaire macht te vergroten. Truman zei, dat er geen teke nen waren, dat de vertegen woordigers van communistisch China te Lake Success vreed zame onderhandelingen zouden aangaan en hij drong aan op versnelling van de Amerikaanse herbewapening, al zullen de Ver. Staten al het mogelijke doen om een derde wereldoorlog te voor komen. MACARTHUR LEVERT GOED WERK. Het beleid van generaal Mac- stand hoogst ernstig acht, blijkt wel uit zijn verklaring, dat de samenwerkende strijdkrachten in Europa thans nodiger dan ooit onder een onmiddellijk te vormen opperbevel moeten wor den gebracht. Het gebruik van de atoombom in Korea is steeds in actieve overweging geweest, zei Truman. Het is echter een kwestie voor de Amerikaanse militaire leiders te velde. Later werd door het Witte Huis verklaard, dat Trumans opmerking over de atoombom niet inpliceerde, dat MacArthur zelf bevel kan geven tot het gebruik van de atoombom. Krachtens de wet heeft de com missie voor de atoomenergie het beheer over de bommen en kan slechts de president het gebruik ervan bevelen, wat nog niet ge beurd is. De president zeide, dat hij binnen enkele dagen het con gres zal verzoeken om grote aanvullende bedragen voor de strijdkrachten en voor de com missie voor atoomenergie. De strijdkrachten van de Ver. Staten pogen de agressie in Korea te onderdrukken, zei Tru man en hjj waarschuwde, dat „als de agressie in Korea succes oogst, kunnen wij verwachten, dat zij zich door Azië en Euro pa zal verspreiden tot in ons halfrond". De Ver. Staten zullen de nieu we toestand in Korea en de huidige crisis tegemoet treden op drie manieren Door in de Verenigde Naties Arthur werd door Truman ener giek verdedigd en toen een jour nalist vroeg, of MacArthur zijn bevoegdheden overschreden had, verklaarde Truman beslist, dat dit geenszins het geval was en dat MacArthur goed werk heeft geleverd en nog steeds levert. De beslissing over het gebrui ken van de atoombom zal niet aan de Ver. Naties worden over gelaten, zei Truman, omdat de atoombom een van Amerika's vele wapens is en de Ver. Sta ten vrij zijn om van hun wa pens gebruik te maken. OPSCHUDDING. In Britse parlementaire krin gen veroorzaakte Trumans ver klaring een flinke opschudding, zoals trouwens overal. De Ame rikaanse congresleden zijn sterk verdeeld in hun mening over het gebruik van de atoombom. Om misverstand te voorkomen heeft Truman later nog laten mede delen, dat er geen enkele mach tiging tot het gebruik van de atoombom in Korea of Mand- sjoerije is gegeven. Omdat Truman gezegd heeft, dat de beslissing over het ge bruik van de bom in Amerika ligt, heeft Attlee medegedeeld, deze zaak toch van dusdanig ernstig belang te achten, dat alle landen, die deelnemen aan de Koreaanse strijd, daarover ge hoord moeten worden. Attlee heeft Truman voor gesteld naar Washington te .vlie gen om de Koreaanse kwestie volledig te bespreken. De pre- sdient ging hier direct mee accoord. Het Amerikaanse achtste leger ln het Westen van Noord-Korea Is thans geheel afgesneden van het tiende corps, dat ln het Oosten vecht. De communisten vallen aan met een dergelijke onverschil ligheid voor verliezen, dat sommige verdedigers schieten van ach ter opgestapelde lijken van de tegenstander. De Amerikaanse ver liezen in de Koreaanse oorlog zjjn Donderdag tot 31.028 gestegen, waaronder 5307 doden en 3954 vermisten. Officieren van de Amerikaan- Chinese Volksregering heeft de beste bedoelingen. Nadat Woensdag in de Vei ligheidsraad de debatten over een door zes landen ingediende resolutie inhoudende de eis tot terugtrekking der Chinese troe pen uit Korea, waren beëin digd, werd er in de vergadering van gisteren over gestemd. En nauwelijks was de resolutie met grote stemmenmeerderheid aan genomen of de Sowjet-Unie sprak er zijn veto over nit. In het debat over Korea ver klaarde de Britse afgevaardigde Jebb nog, dat, indien de ver tegenwoordigers van de Chinese volksregering naar rede konden luisteren, hij htm zou verzoeken te luisteren. „Maar passie is een slechte raadgever", zei hij, doch „advies van belanghebbende kringen is wellicht een nog slechtere raadgever". Jebb noemde de rede van Woe, de afgevaardigde van communis tisch China, „een zeer belang wekkende maar verontrustende'' openbaring van de Reestes gesteldheid van de volksrege ring. Jebb deed een beroep op de Chinezen zich vele malen te be denken alvorens een onherroe pelijk besluit te nemen. Het resultaat was echter een „geveteerde" resolutie, met de Chinese „geruststelling", dat de volksregering met de beste be doelingen handelt. Sigarenwinkeliers protesteren tegen winstmargeverlaging Met het oog op de voorgeno men winstmargeverlaging voor de sigarenwinkeliers door de si garettenindustrie (van 14 tot c.a. 12% die oorspronkelijk 1 December zou ingaan, hebben de Amsterdamse en de R.K. siga renwinkeliersverenigingen een vergadering belegd en in een telegram aan de vakgroep Si garettenindustrie hiertegen ge protesteerd. Deze verlaging wordt onaanvaardbaar geacht en een verhoging noodzakelijk. PROP AG ANDA-BIJEEN - KOMST „STEUN WETTIG GEZAG" TE MIDDELBURG. In het Middelburgse Schutters hof is gisteravond door de plaat selijke commissie van het In stituut „Steun Wettig Gezag" 'n goed bezochte bijeenkomst ge houden, onder leiding van de wnd. voorzitter, de heer P. Me- liafste, die in het bijzonder de Garnizoenscommandant, Maj. J. Potteboom, en de commandant van de Rijkspolitie in Zeeland, Overste G. H. van Heden, ver welkomde en in het kort de doelstelling van S.W.G. uiteen zette. De heer P. de Kam, secretaris van het provinciaal comité, hield een toespraak, waarin hij zei, dat Middelburg maar schraal voor de dag komt, daar zich weinig vrijwilligers hebben aan gemeld. Hij noemde het commu nisme een geestelijke infectie, waartgenover de herkerstening van het Westen moet worden gesteld. De heer de Kam ver telde een en ander over de or ganisatie van de Ned. Reserve en zei, dat in elke gemeente snelle mobiele colonnes moeten worden gevormd, waardoor Zee land a.h.w. een egel wordt. Mid delburg zou tenminste een com pagnie, liever nog een bataljon vrijwilligers moeten leveren, zei hij. Nadat enkele vragen beant woord waren en een tweetal films over de jaren 1941'42 vertoond, sprak ds A. de Vries, Ned. Herv. predikant te Middel burg. Hij besprak eerst de zin van de oorlog en de principiële bezwaren om er vervolgens op te wijzen, dat een rechtvaardige oorlog, een strijd om het behoud van de cultuurwaarden, mogelijk is. In de huidige constellatie zal ieder een bepaalde houding aan moeten nemen. De predikant wees op de betekenis van de vrijheid voor gezin, politiek en kerk en riep op tot strijd voor sociale gerechtigheid en vast beradenheid, omdat het gaat om het duurste en hoogste goed. Misschien, zo besloot hjj, is het nog niet te laat. ERNSTIG AUTO ONGEVAL TE ROOSEN DAAL. Kapper werd gedood en begrafenisondernemer zwaar gewond. Kort na het middernachtelijk uur is vandaag te Roosendaal een kleine D.K.W.-auto op een stilstaande truck met oplegger uit Roosendaal gereden. Van de drie inzittenden van de D.K.W. werd de kapper F. Heesbeen uit Roosendaal op slag gedood. De begrafenisondernemer Jac. van Overveld, eveneens uit Roosen daal, liep zeer zware verwon dingen op en werd in bewuste loze toestand naar het zieken huis te Roosendaal vervoerd. De bestuurder, de _er Joh. van Overveld, liep slechts lichte ver wondingen op. se zevende divisie zeiden, dat hun troepen in de afgelopen dagen in totaal een Chinees re giment hadden gedood. De Ame rikaanse eerste mariniersdivisie schatte, dat zij meer dan 3000 man heeft gedood. De tweede Amerikaanse divisie en de Turkse brigade in Korea zijn ten Zuidoosten van Koenoeri omsingeld, nadat zij honderden aan doden en gewonden hadden verloren bij een poging om aan de Chinese omsingeling te ont snappen. Minstens zes Chinese legers mogelijk 250.000 ervaren solda ten zijn thans in Noord- Korea waargenomen. De Chinezen hebben hun tegenoffensief tot nog toe zon der tankspeerpunten of systema tische concentratie van artille rie uitgevoerd, hoewel zij naar men gelooft, goed met artillerie zijn uitgerust. Zij hebben tot dusver alleen gebruik gemaakt van hup aantal en hun automa tische wapens, waarvan zij een overvloed hebben. De troepen der Chinese com munisten, die de Tsjongtsjon naar het Zuiden zijn overgetrok ken, zijn begonnen met de strijd om de vroegere Noordkoreaanse hoofdstad Pjongjang. Het ontredderde Amerikaanse achtste leger is in de richting van Soentsjon ongeveer 30 km teruggeslagen. GUERILLA-ACTrVITEIT TOEGENOMEN. De guerilla-activiteit is Zuid- Korea plotseling toegenomen, toen de communisten hun alge mene tegenaanval in het Noor den begonnen, aldus heeft de Zuidkoreaanse minister van binnenlandse zaken Donderdag verklaard. Vliegtuigen van de tegen stander hebben achter de linies der V.N. in het Engels gestelde pamfletten uitgeworpen, waarin de Amerikaanse troepen wor den aangezet zich over te geven. Ministers namen een kijkje. De ministers s' Jacob, Lief- tinck en Götzen hebben in ge zelschap van de Amerikaanse ambassadeur Selden Chapin en vertegenwoordigers van de „Military Assistance Advisory Group" in de nieuwe Frederiks- kazerne te Den Haag enkele wa penen en militaire uitrustings stukken bezichtigd, die Amerika aan ons land heeft gegeven. Het tentoongestelde omvatte o.m. zes „Sherman" tanks (32 ton), zes „Chaffee" tanks (18 ton), houwitsers van resp. 105 en 155 m.m., afweergeschut van 40 en 9 m.m., tricks, terugslag- loze vuurmonden, mortieren, bazooka's, geweren en machine geweren. Vele, zo niet de meeste van deze wapenen zijn nieuw voor ons leger. De „Chaffee"-tank wordt ge bruikt voor verkenningen. Deze lichte tank is zeer beweeglijken kan op een vlak terrein 75 k.m. per uur rijden. De middelzware „Sherman"- tank dient voor het forceren van doorbraken en ondersteunt de infanterie tijdens een aanval. De bewapening bestaat uit een 76 m.m. kanon en enkele mitrailleurs waaronder een luchtdoelmitrailleur. In de toe komst zullen bij iedere divisie zestig „Shermans" zijn inge deeld. De aanschaffingskosten van deze tanks zijn zeer aan zienlijk. Een „Sherman" kost ruim 344 ton, een „Chaffee" Z'A ton. Het automatische lichte af weergeschut van 40 m.m. be strijdt voornamelijk laagvlie- gende vliegtuigen, doch kan ook doelen op het land en op de zee onder vuur nemen. Automatisch vurend kunnen 120 schoten per minuut worden gelost, per enkel schot 90 per minuut. Bij iedere divisie behoren 32 stukken in gedeeld te zijn. Het 90 m.m. luchtafweerge schut kan vliegtuigen tot op een hoogte van 7 a 8 k.m. onder vuur nemen... De vuursnelheid is 20 schoten per minuut. Dit geschut werkt o.m. met radar en een vuurleiding. Het is voor namelijk bestemd voor het ach terland doch is ook ingedeeld bij legerkorpsen. Bij beschieting van doelen op de grond heeft dit geschut een draagwijdte van 18 k.m. ZEEPOST VOOR OOST EN WEST, Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De da ta, waarop de correspondentie uiterlijk gepost moet zijn staan, tussen haakjes. Indonesië m.s. „Oranje" (5 Dec); Nieuw-Guinea m.s. „Bor- ni?' M Jan.); Ned. Antillen m.s. -Hydra" (6 Dec.); Suriname s.s. „Cottica" (6 Dec.). Actie van Jordanië in Israël. Volgens een Israëlische woord voerder zijn Jordaanse strijd krachten Woensdag op Israëlisch grondgebied doorgedrongen en hebben zij op de weg van Beer- sjeba naar Eilath een versper ring opgeworpen, waardoor de verbinding met de Golf van Akaba verbroken is. De militaire autoriteiten be schouwen de toestand, die door deze actie van Jordanië gescha pen is, als zeer ernstig. Er zou wel eens weer een strijd tussen beide landen door kunnen ont staan. DE VIJFTIENDE RONDE van het schaaktournooi te Amsterdam. De stand van de eerste elf deelnemers na de 15e ronde luidt: 1. Najdorf (Argentinië) 1214 pnt; 2. Reshevsky (V.S.) 11 pnt; 3. Stahlberg (Zweden) 9% pnt en 2 afgebroken; 4. Gligo- ric (Zuid-Slavië) 914 pnt en 1 afgebroken; 5. Euwe(Nederland) 914 pnt; 6/7. Pirc (Zuid-Slavië) en Rossolimo (Frankrijk) 9 pnt; 8. Pilnik (Argentinië) 8 pnt; 9. Trifunovic (Zuid-Slavië) 714 pnt en 1 afgebroken; 10. O'Kelly (België) 714 pnt; 11. Donner (Nederland) 7 pnt. De vulkaan Etna op liet eiland Sicilië in Italië, is voor het eerst sinds 22 jaar weer ernstig in werking getreden. Uit een aan tal kraters stroomde de gloeiende lava, met een snelheid van 45 meter per uur. Een inwoner uit Milo, beschermt zich tegen de gloeiende hitte, welke door de afkoelende lava uitgestraald wordt, door zijn jas voor het gezicht te houden. Drie Duitsers, onder wie een vrouw, hebben zich gisteren bij het begin van een proces te Neu renberg schuldig verklaard aan een hen ten laste gelegde poging om uranium en thorium ter waar de van 30.000 dollar aan de Sow- jet-Russische ambassade te Bern te verkopen. De kwestie-Nieuw-Guinea. Stichting Rijksbehoud zendt memorandum naar de V.S. Een memorandum, dat samen gesteld is door de heer C. J. I. M. Welter en dr J. W. Meyer Ran- neft is deze week onder liet hoofd „zeer vertrouwelijk" door de Stichting Rjjksbehoud te Den Haag opgezonden aan diverse personen en dagbladen in de Ver. Staten, aldus meldt de diploma tieke correspondent van Aneta uit Washington. Het gaat over de kwestie Nw.- Guinea, welke in het memoran dum een „bedreiging van de vrede in Oost-Azië" en een rechtstreeks gevaar voor de Amerikaanse en Australische belangen wordt ge noemd. De schrijvers beschuldigen Indonesië ervan aspiraties te koesteren om een koloniale mo gendheid te worden en intussen anti-koloniale formules te bebrui- ken om haar werkelijke bedoelin gen te verbergen, zodat de over dracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië geen stap zou zijn op de weg naar het einde van het kolonialisme, in zeer verwerpelij ke vorm. De schrijvers betogen voorts, dat Indonesië van de eer ste dag af onder communistische druk heeft gestaan en dat de overdracht van Nieuw Guinea de positie van het communisme in de Stille Oceaan aanzienlijk zou versterken. Het memorandum gaat zeer uitvoerig in op een ar tikel van de diplomatieke corres pondent van Aneta, d.d. 15 Sept. uit Washington, waarin de in drukken omtrent de houding van de Amerikaanse regering Inzake de kwestie-Nieuw Guinea werden weergegeven. De diplomatieke correspondent van Aneta kreeg echter da ver zekering van Amerikaanse zijde, dat er generlei wijziging is geko men in de houding van de VB. inzake Nieuw-Guinea, n.L „een van strikte afzijdigheid". Onderzoek naar naschade op Walcheren nog niet geëindigd. Herbouwkwestie IJzendijke voor Haagse Gerechtshof. Aan 't algemeen verslag en de memorie van antwoord op de be groting van Wederopbouw en Volkshuisvesting ls het volgende medegedeeld: in Augustus 1950 heeft de Middelburgse politie rechter beslist, dat personen, die zonder vergunning waren begon nen met de herbouw van een kerk, niet strafbaar waren, om dat de overtreding van het K.B. van 7 Mei 1945, houdende voor zieningen betreffende de weder opbouw, niet b(j een wettelijke bepaling strafbaar is gesteld. Gaarne zouden sommige leden nader over deze aangelegenheid worden geïnformeerd. De minister antwoordde: Deze zaak betrof de herbouw van een kerk en toren, n.i. de R.K. kerk te IJzendijke. Hoewel slechts voor een gedeelte van dit werk de „ver eiste goedkeuring was verleend, was toch met het gehele werk begonnen. Waar deze zaak thans in hoger beroep aanhangig ls bij het Gerechtshof te 's-Gravenhage, meent de minister zich van het geven van een oordeel te moeten onthouden. Het onderzoek naar de oorza ken en de middelen van bestrij ding van de z.g. na-schade op Walcheren is nog niet afgelopen. Te verwachten is, dat dit onder zoek nog veel studie en betrekke lijk hoge uitgaven zal vorderen, alvorens de meest ln aanmerking komende methoden zijn gevonden om verdere woekering ln de mu ren tegen te gaan, aldus de mi nister ln antwoord op een desbe treffende vraag. MIN. MANSHOLT: „GEEN LANDBOUWBELEID ZONDER HET L.E.I." (Van onze Utrechtse correspondent.) In de Stadsschouwburg te Utrecht heeft het Landbouw Economisch Instituut zijn tien de verjaardag gevierd. Dit ge schiedde niet met een feest, maar met een studiedag. Onder de talrijke vooraanstaande figu- ren in de Nederlandse agrari sche wereld, die naar Utrecht waren gekomen om deze ver jaardag mee te maken, bevon den zich' ook de minister van Landbouw, Visserij en Voedsel- v irziening, de heer S. L. Mansholt en de directeur-gene raal van de landbouw, Ir C. Staf. Bovendien gaf prof. mr F. de Vries, voorzitter van de So ciaal Economische Raad, van zijn belangstelling blijk. De Wageningse hoogleraar, prof. dr lr G. Minderhoud, voor zitter van het dagelijks bestuur van het L.E.L, herinnerde er in zijn openingswoord aan, dat het Instituut in de tien jaren van zijn bestaan wel onder kinder ziekten heeft geleden. Toch was veel van de critiek, welke men op het L.E.I. uitbracht, niet ge grond. Het Instituut streefde er niet naar om op elk critiek ge luid een verweer te laten horen. Thans is een boekwerk ver schenen, waarin gedocumenteerd wordt uiteengezet hoe er op het L.E.I. is gewerkt en waarom men tot de huidige werkwijze kwam. Prof. Minderhoud gaf een exemplaar van het boek, dat tevens als gedenkschrift van het L.E.I. dienst doet, ten ge schenke aan minister Mansholt, die voortdurend grote belang stelling voor het Instituut toon de, en aan de heer H. D. Lou- wes, voorzitter van de Stichting voor de Landbouw, door hem de geestelijke vader" van het L.E.I. genoemd. Met veel waardering gewaag de prof. Minderhoud van het werk dat zijn collega, prof. dr J. Horring voor het Instituut had gedaan. Sedert de oprich ting van het L.E.I. in 1940 is prof. Horring directeur. Onmisbare instelling. Minister Mansholt verklaarde in een kort dankwoord, dat het Instituut zowel voor onze ge organiseerde landbouw als voor de landbouw in het algemeen een van de meest onmisbare In stellingen is. Zowel het organi satieleven als het overheids orgaan zou geen landbouwbeleid kunnen voeren zonder het L.E.I. Namens de regering gewaagde de bewindsman van de grote waardering welke men in over heidskringen voor het Instituut heeft, vooral voor de verant woorde wijze waarop de ge gevens worden verzameld. Dit werk voldoet aan de eisen van wetenschap en objectiviteit. De heer Louwes richtte zich namens de Stichting voor de Landbouw tot bestuur en mede werkers van het L.E.I. met een speech, waarin hij de toezeg ging deed, dat de Stichting al het mogelijke zou verrichten om het voortbestaan van het L.E.I. mogelijk te maken. Redevoeringen. Hierna ging men tot de be handeling van de onderwerpen over. De heer H. D. Louwes sprak over de doeleinden van de landbouwpolitiek; prof. dr J. Horring noemde enige strategi sche factoren voor de prijspoli tiek ln de landbouw; prof. dr E. W. Hofstee belichtte de so ciale aspecten van de landbouw politiek, terwijl prof. Minder houd handelde over de bedrijfs economische aspecten. Auto met textielgoederen gestolen. Te Vlijmen had de textiel handelaar J. van Vught bij een zijner kennissen in de garage te Vlijmen zijn wagen met tex tielgoederen gestald, 's Nachts hoorde men gerucht, waarop de kennis poolshoogte ging nemen. Het bleek dat wagen met in houd verdwenen was. De textiel goederen vertegenwoordigen 'n waarde van naar schatting f 6500. De politie heeft de gestolen auto in Tilburg teruggevonden, doch de goederen waren verdwenen. Ir S. Kasprzyk sprak te Vlissingen. Kortgeleden uit Polen ontsnapt. De Poolse ingenieur-vliegenier S. Kasprzyk, die enige tijd gele den uit Polen is ontsnapt, hield Dinsdagavond in de Poolse Club te Vlissingen een interessante le zing over „Wat zag ik in Polen?" Ir Kasprzyk, die als vliegenier van het ministerie van Buiten landse Zaken, vele vooraanstaan de communisten had gevlogen, bleek een kenner van het heden daagse regiem bij uitnemendheid te zijn. In zijn Interessante lezing wierp hij een fel licht op de Rus sische motieven, methoden en doeleinden in een land, dat thans verlamd en verkracht terneer ligt. Ir Kasprzyk sprak als oogge tuige van de tragedie van Polen, van de politieke en economische slavernij, die nu tot harde werke lijkheid is geworden. De staat be heerst elk recht van de arbeider op werk, voedsel, huisvesting, tevens het peil van zijn honger lonen. Wat de Nederlandse arbei der per week verdient-, verdient de Poolse arbeider in een maand. Particuliere ondernemingen be staan er niet. De staat contro leert de boer door het opleggen van extra zware belastingen, in beslagname van zijn producten en door hem te dwingen vergunnin gen te vragen, alvorens hij goe deren kan kopen of verkopen. De communisten zijn ervan over tuigd, dat deze maatregelen de Poolse boer ertoe zal dwingen om collectivisering te verzoeken, ten einde in leven te kunnen blijven. De opperste leider van Polens economische slavernij, Hilary Mine, die ir Kasprzyk verschei dene keren had gevlogen, ver klaarde hem, dat het de bedoe ling is de levensstandaard omlaag te houden, om daardoor alle zelf» vertrouwen, alle moreel en onaf hankelijkheidszin te vernietigen. In Polen heeft jong en oud te lijden van de openlijke strijd te gen de Kerk. Geestelijken worden voor het gerecht gedaagd en soms als saboteurs ter dood veroor deeld. Doch naar gelang de com munistische terreur in Polen groeit, nemen de manifestatie» van het geloofsleven toe. Toen maarschalk Rokossovskl tot opperbevelhebber der Poolse strijdkrachten werd benoemd, ls de algemene situatie in het on gelukkige Polen sterk achteruit gegaan. Alle officieren vart Pool se afstamming werden ontslagen en hun plaatsen werden door Russen bezet. Door deze Sowjeti- serlng werd het Poolse leger da mogelijkheid ontnomen om ln ge val van opstand gesloten en vol gens plan op te treden. De burgerlijke verdediging van Amerika zal toevertrouwd worden aan een directeur-gene raal, die grote bevoegdheden zal hebben. In Noorwegen hebben ministers en parlementsleden 'n bespreking gevoerd over de ern stige Internationale toestand en de vraag of speciale noodmaat regelen getroffen moeten wor den. In het Lagerhuis is gis teren verklaard, dat Engeland er nog steeds voorstander van is communistisch China op te nemen in de Ver. Naties. West-Duitsland zal binnenkort een minister van buitenlandse zaken krijgen. Het Belgische bataljon zal 15 December scheep gaan naar Korea en daar eind Januari vermoedelijk aankomen. Gistermiddag heeft een En gelse straaljager een noodlan ding gemaakt ten Zuiden van Roermond, omdat het brandstof gebrek had. Prins Bernhard, die bij Malta de gecombineerde Nederlands-Britse vlootmanoeu- vres heeft bijgewoond, is in Nederland teruggekeerd. Aan het einde van het jaar zullen nog ongeveer 3000 uit Indonesië gerepatrieerde gezinnen wach ten op onderdak in Nederland. (Ingez. mededeilng, advert.) Verwarm Uw bed behaaglijk met een «wrnnro electrische DE BILT ZEGT: Weersverwachting, geldig van Vrijdagochtend tot Vriid-,.»- avond Matige tot krachtige, in de kustprovincies meest harde en langs de Waddeneilanden tijde lijk stormachtige wind tussen West en Zuid-West. Meest zwaar bewolkt met enkele buien. La ter iets kouder.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1