MASSALE TROEPENMACHT DRIJFT V.N.-LEGERS TERUG NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Wanhopige strijd tegen brullende horden Chinezen Achesonhuidige crisis brengt wereldvrede in ernstig gevaar Half millioen Chinezen naar Korea? België wil opheldering over Benelux-problemen* Landbouwprotocol niet geheel duidelijk. Auto dook onder veerboot te Breskens St Nicolaas-veiling te Krabbendijke trok veel belangstelling. SNIPPER Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu zen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1728 DONDERDAG 80 NOV. 19S0 Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Met vaste medewerking van: Directeur: JACQ DE SMIT Franco per post ƒ4.Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Mid- Advertentleprijs 17 cent per m.m. delburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huljssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Rubriek Kabouters 10 et per woord ds j Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan Vrijdag: Zon op 8.25 u., onder 16.33 u.; Maan op 23.02 u., onder 13.16 u. Hoogwater op Vrijdag 1 Dec.: Vlissingen: 5.44 u. 1.52 m., 18.20 u. 1.62 m.; Terneuzen: 6.13 u. 1.70 m., 18.45 u. 1.82 m.; Wemel- dinge: 7.26 u. 1.31 m„ 19.54 u. 1.54 m.; Zierikzee: 7.04 u. 1.09 m., 19.38 u. 1.33 m. Ondanks het feit, dat de verbonden troepen verbitterde tegen stand leveren en er soms Inderdaad in slagen de oprukkende Noordelijke troepen een elndweegs terug te drijven op bepaalde plaatsen, ls het front In de afgelopen vier dagen wel honderd kilometer teruggetrokken. Er komen zulke massale troepenmach ten aan het front, dat het onbegonnen werk ls voor de V.N.- troepen. De communisten hebben verschillende plaatsen veroverd en dreigen het gehele achtste Amerikaanse leger af te snijden door hun snelle opmars. Of hen dit gelukken zal in de komende nacht, zal moeten blijken. In Ieder geval ziet de toestand er zeer somber uit. Generaal Walton Walker, de' commandant van 't achtste Ame rikaanse leger, heeft gezegd, dat de door Generaal MacArthur bevolen aanval van zijn leger, vijf dagen geleden, waarschijn lijk de strijdkrachten heeft ge red uit een val, die haar ver nietiging had kunnen worden. „Als we afgewacht hadden", aldus de generaal, „zouden de 200.000 Chinezen, die nu tegen onze linies zijn ingezet, binnen korte tijd zijn versterkt tot het dubbele aantal." De terugtocht van de verbon den troepen ten Zuiden van de Tsjongtsjon Is in volle gang. De verovering van Koenoer door de communisten is bevestigd. Bij het vallen van de avond waren de plaatsen Sinandjoe en Soen- tsjon nog in handen der V.N.- troepen. Aan beide zijden worden zware verliezen aan mensen en materiaal geleden. Eindeloze convooien van de verbonden troepen trekken Zuidwaarts. ZWARE STRIJD. In een hel van ontploffende bommen en granaten stormen tinduizenden Chinezen onder hoorngeschal en luid geschreeuw van de heuvels op de gedesorga niseerde verdediging van de V.N. in. De geallieerde convooien heb ben bij de terugtocht met gue- riliastrijders te kampen, die achter de linie; als het ware uit de grond opduiken. Zij hebben alle drie wegen naar Soentsjon versperd en verder naar het Noorden contact gemaakt met vooruitgeschoven Chinese een heden. Bericht wordt, dat de Amerikaanse mariniers, die uit het gebied van het Tsjosin- reservoir naar het Westen wil len, zijn afgesneden. Zij moeten het opnemen tegen naar schat ting drie Chinese divisies. Generaal MacArthur heeft Woensdag instructies uitgevaar digd betreffende voorzorgsmaat regelen bij luchtaanvallen aan Amerikanen in Tokio. Zij ont vingen een gestencild document, waarin hun verteld wordt, wat zij moeten doen als de stad van uit de lucht wordt aangevallen. RADIOREDE VAN ACHESON. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Ache son, heeft vannacht in een radio rede de Sowjet-Unie ervan be schuldigd er op uit te zijn hulp en bemoediging te verlenen aan aanvallers en het werk van de V.N. te vernietigen. Acheson verklaarde, dat het experiment van de V.N. in Ko rea uit naam van het interna tionale recht en moraal, ondanks „het uitdagende gedrag" van de Sowjet-Unie, voortgang had ge vonden. Over de keer, die de gebeur tenissen in Korea hebben geno men, zei hij: „Indien ooit een periode niet alleen de kracht, maar ook het karakter van ons volk op de proef stelde, is dit een dergelijke periode. Acheson zei, dat hij niet van plan was geweest de dagelijkse ontwikkelingen te bespreken, maar er is een ernstige toestand ontstaan, welke een ernstig ge vaar voor de wereldvrede in houdt. Hij noemde het noordelijk of fensief in Korea een daad, waar van onomstotelijk vaststaat, dat hij agressief is. ERNSTIGE CRISIS. „Niemand", zo vervolgde Ache son, „kan waarborgen, dat er geen oorlog komt. De huidige crisis draagt een buitengewoon ernstig karakter. Het is slechts gedeeltelijk aan ons om te be slissen of de rede zal zegevie ren. Wij moeten het beste hopen en pogen dit zo goed mogelijk te bevorderen, terwijl wij ons inmiddels op het ergste voor bereiden." Acheson deed ten slotte een beroep op de Chi nese communisten om hun volk niet in een oorlog te drijven, hetgeen noch in het belang van China, noch van het Chinees volk zou zijn. Amerikaanse steun aan Joego-Slavië. De Amerikaanse regering heeft Woensdag het congres verzocht, een noodhulpprogram voor voedselleveranties aan het door droogte getroffen Joego slavië, ten bedrage van 38 mil- lioen dollar, goed te keuren. De V.S. zenden reeds voedsel naar Joego-Slavië in het kader van een overbruggingsprogram waar voor 30 millioen is uitgetrok ken. De Amerikanen hopen hiermee eventuele toenaderings pogingen tot Rusland te voor komen. Rest van machtige leger wordt elders bezig gehouden. Volgens een Chinese nationa listische militaire woordvoerder blijkt uit rapporten, die van de geheime dienst uit Mandsjoerije zijn ontvangen, dat reeds meer dan 100.000 Chinese communis tische manschappen als aanvul lingstroepen de Jaloe zijn over gestoken. MacArthurs schatting van 200.000 Chinese communis ten „had kennelijk alleen op de frontlinie" betrekking, zei hij. Hij verwachtte, dat hun getal tot een half millioen zou worden uitgebreid, hetgeen echter een ernstige verzwakking van hun positie buiten Korea zou kunnen betekenen. Uit de ontvangen berichten bleek volgens deze woordvoerder, dat verschillende eenheden van het vierde veld leger van de communistische generaal Lin Piao ten Noorden van Midden-China nog op weg zijn naar het gebied ten Oos ten van Moekden. Van de 600.000 manschappen van dit leger be vonden zich thans 400.000 in Mandsjoerije en van het 500.000 man sterke derde veldleger van generaal Tsjen Jis vermoedelijk 100.000. De rest werd bezig ge houden door guerilla-activiteit der nationalisten in de kust gebieden van Sjanghai tot Kanton. De Ned. Chr. Ver. van apo thekers-assistenten vergaderde gisteren te Utrecht en koos als nieuwe voorzitter de heer K. Franse te Rotterdam en als be stuurslid mej. L. Snoodijk te Vlissingen. De diplomatieke redacteur van het agentschap Belga verneemt in de betrokken Belgische krin gen dat het tijdstip van de con ferentie die zal moeten beslissen over het ontwerp-verslag econo mische Benelux-Unle, op 14 De cember ls bepaald. Het ligt voor de hand dat tij dens de jongste weken, welke de ze belangrijke samenkomst voor afgaan, de besprekingen onder deskundigen en ambtenaren van de drie landen veelvuldiger zijn geworden. Verschillende punten, waarover men het reeds eens is geworden moeten nog nader bijgewerkt worden. Dit ls bijvoorbeeld het geval met de landbouw, waar over op de conferentie van Lu xemburg van 21 October j.l. ern stig van gedachten was gewisseld. Het protocol, dat toen werd on dertekend, voorziet in 'n scheids rechterlijke procedure voor het belangrijke vraagstuk der vast stelling van minimumprijzen. Het beperkte er zich toe, in artikel 4 te verklaren dat de partijen deze arbitrage „mogen" aanvragen, en van Belgische zijde wordt gewenst VEERDIENST VL1SSINGENBRESKENS NA HALF NEGEN STILGELEGD. Woensdagavond even voor half zes, lag de veerboot „Ko ningin Wilhelmina" te Breskens in de fuik om passagiers en auto's in te lade i voor de over tocht naar V'issingen. Toen de Middelburgse ver warmingsinstallateur, de heer Sanderse, op de brug bleef staan oi te vragen of zijn wagen er nog bij kon, slipte plotseling de brug, die op de kant van het schip rustte, door, en de heer S., die naast de wagen stond en nog juist op de boot kon sprin gen, zag zijn Citroen het water in glijden. In de tweede wagen zag de bestuurder het onheil naderen en sprong eruit, zonder de rem eerst aan te trekken, wat de genen die achter hem kwamen, wel deden. Hierdoor schoof zijn wagen, die van de heer S., lang zaam in het water tussen brug en schip. De andere wagen bleef steken op de rand van de brug. Het direct toeschietende perso neel wist de auto op de rem te zetten en met een kabel vast te leggen, zodat hü van de in het water liggende brug op het droge kon worden getrokken. De schade bleef aan deze auto be perkt tot een nat geworden motor. Het mag gelukkig heten, dat de heer Sanderse uit zijn auto was gestapt, want een blik op het kokende en klotsende water tussen de donkere fuikpalen maakte ieder duidelijk, dat wan neer iemand hierin was geval len er weinig te redden zou zijn geweest. Tientallen passagiers en het personeel van de boot moesten werkeloos toezien. En kele wielrijders konden nog juist hun karretje op de boot trekken en zichzelf in veiligheid stellen. Verschrikte passagiers 'iepen terug de brug op en ieder vroeg zich af of er geen slacht offers in het water lagen. Ge lukkig bleek dit niet het geval te zijn, zodat dit ongeval tot materiële schade beperkt bleef. Even later werd de brug weer in goede stand gebracht en bleek geen defect te vertonen. Om trent de oorzaak van het weg zakken der brug tast men in het duister. Mogelijk dat de he vige wind het schip heeft weg getrokken waardoor de brug kon losgaan. De „Koningin Wilhelmina" vertrok op tijd naar Vlissingen; na half negen gisteravond werd de dienst echter stilgelegd, om dat getracht zou worden met een bok de auto te lichten. DE VEERTIENDE RONDE van het schaaktournooi te Amsterdam. De stand na de 14e ronde luidt: 1. Najdorf (Argentinië) 11',4 pnt; 2. Stahlberg (Zweden) 9% pnt 1 afgebr. partij; 3. Reshevsky (V.S.) 9 pnt 1 af gebroken partij; 4. Euwe (Ne derland) 9 pnt; 5. Gligoric (Z.- Slavië) 8)4 pnt 1 afgebroken partij; 6. Rossolimo (Frankrijk) 8)4 pnt; 7. Pirc (Z.-Slavië) 8 pnt; 8. O'Kelly (België) 714 pnt; 9. Pilnik (Argentinië) 7 pnt 2 afgebroken partijen; 10. Tri- funovic (Z.-Slavië) 614 pnt -f- 1 afgebroken partij; 11. Tarta- kower (Frankrijk) 6% pnt; 12. Donner (Nederland) 6 pnt; 13. Foltys (Tsjechoslowakije) 514 pnt; 14/15. Van Scheltinga(Ned.) en Gudmundsson (IJsland) 5 pnt 1 afgebroken partij; 16. Van der Berg (Nederland) 5 pnt; 17/18. Golombek (Engeland) en Kottnauer (Tsjechoslowakije) 414 pnt; 19. Szabados (Iitalië) 4 pnt -f 2 afgebroken partijen; 20. Kramer (Nederland) 4 pnt. dat deze bepaling zo zou worden uitgebreid, dat de andere partijen verplicht worden in de gevraagde arbitrage toe te stemmen. Het protocol verwijst verder naar de „binnenlandse prijs van de ex portmarkt". Deze term, aldus Belga, is zeer vaag. Welke is die prijs voor een bepaald product in dien het Nederland betreft? Ne derland past soms verschillende uitvoerprijzen toe, naar gelang van het land van bestemming. Betreft het anderzijds de prijs met of zonder toelagen, of gaat het over de prijs, die berekend wordt door de producent, de groothandelaar of de kleinhande laar? Het verschil tussen de mini mumprijs in het importland en de binnenlandse prijs van de export markt kan volgens hetzelfde pro tocol opgevangen worden door heffingen. Het totaal bedrag van deze heffingen moet verdeeld worden tussen het exportland en het importland, doch wordt dit bedrag gevormd door de bruto- ontvangsten of door de netto ontvangsten, met of zonder de ad ministratiekosten en, in het laat ste geval, tot welke posten be perken deze zich? Nieuwe Nederlandse eisen? Dit zijn zovele kwesties, die in de komende dagen moeten gere geld worden. Doch daarbij zouden aldus Belga nog nieuwe Ne derlandse eisen komen. Deze zou den de eventuele verkrijging van credieten of van nieuwe beta lingsfaciliteiten in België beogen. Nederlands bezorgdheid is onge twijfeld te wijten aan zijn vermin derd vertrouwen in de Europese betalingsunie, na de jongste cri sis, die deze instelling aan het wankelen heeft gebracht. Van Belgische zijde schijnt men Ruim anderhalf millioen arbeiders aangesloten bij een vakvereniging. Blijkens de onlangs versche nen publicatie van het centraal bureau voor de statistiek over de omvang van de vakbeweging in Nederland op 1 Januari 19ÖU waren op die datum 1.160.300 personen aangesloten bij vakor ganisaties. De meeste hiervan (740.200) zijn arbeiders in het vrije bedrijf, terwijl 99.100 be horen tot het administratief en technisch personeel in het vrije bedrijf en 321.000 tot het per soneel in openbare dienst. Het percentage confessioneel georganiseerden is sinds 194S steeds stijgende en bedroeg 44 op 1 Januari 1950. De vakcen- tralen verstevigen voortdurend hun positie. 87 *pct. van het totaal aantal georganiseerden was op meer genoemde datum bij een of andere vakcentrale aangesloten, terwijl de drie sa menwerkende vakcentrales (N. V.V., C.N.V. en K.A.B.) te za- men 72 pet der georganiseerden omvatten. Het aantal georgani seerden bij de E.V.C. bedroeg 14 pet. van het totaal. Beziet men de positie van de vakcentralen in de steden met meer dan 100.000 inwoners, dan blijkt dat van het ledental van de E.V.C. 59 pet. in deze steden woont. Bij het N.V.V. bedraagt dit percentage 41, bij het C.N.V. 26 en bü de K.A.B. 27. niet geneigd een nieuwe bespre king te beginnen over het mecha nisme van het Unieverdrag of te elfder ure nieuwe financiële fa ciliteiten toe te staan, te meer daar de nodige tijd ontbreekt om deze zorgvuldig te bestuderen, in dien althans de datum van de conferentie behouden blijft. Het Belgische standpunt ter zake zal in de komende dagen in Den Haag toegelicht worden en men hoopt, aldus Belga, dat de Nederlandrs voor het gewenste begrip zullen tonen. HET ZUID-NEDERLANDS SANATORIUM. Comité van Actie opgericht. Het Moderamen van de Stich ting I.P.S. besloot in de verschil lende grotere gemeenten van Zuid-Nederland een Comité van „Actie" in te stellen, dat tot taak krijgt het werk ter plaatse te stimuleren. Een dezer dagen werd te Middelburg met personen uit verschillende kerken een ver gadering gehouden onder voor zitterschap van ds P. van Til, voorzitter van het Moderamen. Hij gaf een overzicht van het werk en besprak de plannen voor de toekomst. Hierbij kwam duidelijk naar voren, dat wan neer het Sanatorium op dit ogen blik klaar was, ongeveer 250 bedden zouden zijn bezet. In geheel Zuidelijk Nederland wordt de behoefte gevoeld aan een eigen Sanatorium. De ver pleging heeft nu dikwijls thuis plaats, doch voldoet uit de aard van de zaak niet. De hoop werd uitgesproken, dat zo spoedig mogelijk met de bouw zal kunnen worden be gonnen. Bij stemming werd ds J. Ris- seeuw tot voorzitter van het plaatselijk comité gekozen; J. Lorier tot secretaris en mevr. D. H. GastKoning tot pen- ningmeesteresse. Het comité be staat verder uit mevr. K. Lou- wersede Vries, W. Heijliger, J. G. P. Lindenburg, D. de Lange en C. Verschuure. De Doopsgezinden en het Prot. Chr. Streekziekenhuis. Door de Doopsgezinde Ge meente te Goes is gisteravond een gemeente-avond gehouden, waarin uitvoerig van gedachten is gewisseld over de mogelijk heid en wenselijkheid tot het verlenen van medewerking aan de totstandkoming van een Prot. Chr. Streekziekenhuis te Goes. Hoewel men over het al gemeen de gedachte tot aanslui ting toejuichte, bleken vooral de financiële consequenties een groot bezwaar. Besloten werd zich hierover nog nader te be ramen. Voorts heeft de heer N. van Santé een inleiding gehou den en zijn nadere plannen uit gewerkt voor het zenden van een kerstverrassing aan de ont heemden, die in het Broeder schapshuis te Schoorl vertoeven. De K.P.M.-Vaart op de Zuid-Molukken. Het bureau Zuid-Molukken deelt naar aanleiding van de vele ver zoeken om inlichtingen Inzake het vonnis met betrekking tot de K. P.M. het volgende mede: „alhoe wel uit de officiële scheepsberich ten blijkt, dat de K.P.M.-schepen „Waikelo", „Waingapu" en „Mo- lenkerk" nog enige dagen geleden voor de republiek Indonesië op Ambon hebben gevaren, ondanks het feit, dat de krijgsverrichtin gen tegen Ambon en de andere Zuid-Molukse eilanden nog voort duren en ondanks het feit, dat dé regering van de republiek Ma- loekoe Selatan niet om het ver voer van deze schepen heeft ge vraagd, de directie van de K.P.M. te Amsterdam blijft ontkennen, dat de K.P.M. daardoor in strijd zou hebben gehandeld met het rechterlijke verbod. De republiek Maloekoe Selatan heeft inmiddels haar advocaat, rar C. Berkhouwer te Alkmaar, doen weten, dat alle rechten om de bij vonnis vastgestelde dwang som onmiddellijk te executeren, worden voorbehouden", aldus het bureau Zuid-Molukken. 32 K.M. IN DN i i CLA'L OSFNNti. Britse atoomgeleerden onder leiding van de Nobelprijswinnaar Prof. C. E. Powell zijn van plan op 32 K.M. hoogte in de stratosfeer onderzoekingen te doen, waarbij men aanwijzingen hoopt te verkrijgen omtrent de mysterieuze krachten, die de atoomkernen binden. Geleerden van de Universiteit van Bris tol hopen binnenkort een bal Ion met een diameter van 30 meter te kunnen laten opstijgen, als voorloopster van een dubbel zo groot exemplaar, dat tegen het voorjaar gereed zal zijn. Aan de proefballon worden een miniatuur radiozender fotografische platen eneen gewone wekker bevestigd. Bij het aflopen van deze wekker wordt een electrische kring ge sloten, waardoor de parachutes, welke de fotografische platen bevatten, los gelaten worden. Men verwacht, dat deeltjes uit de ruimte zich op de emulsielaag der platen zullen vastzetten voordat ze door botsingen met luchtatomen vernietigd wor den. Het onderzoek van de fotografische platen, welke men in ongeschonden staat terug hoopt te vinden, zal een jaar in beslag nemen. Enige assistenten bezig met het inpakken der apparatuur; links de miniatuur zender, op de tafel de wekker installatie (liggende in het midden). Friese boeren zijn het niet eens met de landbouw politiek. Gisteren kwam de Friese Maat schappij van Landbouw in al gemene vergadering te Leeu warden bijeen onder voorzitter schap van de heer H. L. Ded- den uit Wolvega, die in zijn openingsrede zei, dat de aard appelteelt een zeer belangrijke plaats neemt in Friesland en nog meer de poterteelt. Voor de politiek der regering t.a.v. de prijzen der consumptieaardap pelen zeide de heer Dedden geen enkel goed woord te kunnen vinden. „Het lijkt er veel op, dat de regering aanstuurt op een aardappelschandaal 1950", aldus de voorzitter. Werkspoor heeft kans op grote Argentijnse order. Het Argentijnse ministerie van verkeer heeft de regering toe stemming verzocht voor de aan koop van rollend spoorwegmate- riëel ter waarde van 200 mil lioen gulden van Nederland. Wanneer de regering van Argen tinië haar toestemming verleent zullen bü Werkspoor in Amster dam een groot aantal diesel-elec. trische treinmotorrijtuigen, air conditioned rij tuigen en andere rijtuigen gekocht worden. Nederlandse emigratie naar Zuid-Afrika neemt toe. De emigratie van Nederlanders naar Zuid-Afrika neemt toe. Be droeg het aantal Nederlandse emigranten naar Zuid-Afrika in het vorig jaar 110, in de eerste 8 maanden van dit jaar bedraagt het 223 per maand. In het vorig jaar emigreerden in totaal 1320 Nederlanders naar Zuid-Afrika. In de eerste 8 maanden van dit jaar vertrokken er 1789. 500 Duitse kinderen naar ons land. De commissie tot plaatsing van Oostenrijkse kinderen deelt mede, dat Vrijdagmorgen 1 December 500 Duitse kinderen in ons land zullen aankomen. Deze kinderen worden bij pleegouders onderge bracht, verspreid over het gehe le land. Dit is de laatste groep kinde ren die als voorgaande groepen 3 maanden in ons land zal ver blijven. De kinderen zijn afkom stig uit Berlijn en het industrie gebied Brunswijk. Het Vrije van Sluis wil dijkgeschot verhogen. Het dagelijks bestuur van het waterschap Het Vrije van Sluis stelt aan de algemene ver gadering van hoofdingelanden, welke 18 December te Oostburg gehouden wordt, voor, het dijk geschot voor ongebouwde eigen dommen te verhogen van f26 per ha. tot f30 per ha. Hierin is begrepen de f 4. welke is gereserveerd voor de geldlening ten behoeve van het herstel der zeewering. De aan slag voor het gebouwd blijft ge handhaafd op 7 van de be lastbare opbrengst. De rekening 1949 heeft voor wat betreft de gewone dienst en goed saldo van f81.215; de buitengewone dienst heeft een tekort van f 643.086.23. Op de begroting voor 1951 is op de buitengewone dienst o.a. f 1.032.125 geraamd voor herstel en verbetering der zeewering. Te Utrecht slaagde voor het diploma M.O. Aardrijkskunde de heer C. J. W. Weeda te Nleu- wendijk, voorheen te Middelburg. Voor de Sint-Nicolaasveiling, die gisteren door de Veilingsver- eniging K.E.O. te Krabbendijke ls gehouden, bestond buitengewoon veel belangstelling. Naast de gewone dagaanvoer werden niet minder dan 2719 kratten verpakt fruit van verschillende rassen geveild. Zowel de gewone- als de Slnt-Nicolaasvelling brachten, zjj het geen buitensporige, toch goede prijzen op. In totaal werd 60.000 kg. aangevoerd. Het fruit was van zeer goede kwaliteit en de verpakking werd door de kopers ten zeerste ge prezen. De veiling werd geopend door de directeur, de heer S. G. Nooteboom, die een welkom richtte tot de burgemeester van Krabbendijke, de heer J. Vader, vertegenwoordiger van 't U.C.B. en van de Tuinbouwvoorlich- tingsdienst te Goes. Hij dankte de jury, de heren v. d. Guehte, Robijn en de Punder voor hun werk. Tot laat in de avond waren zij bezig geweest de 12 rijen kisten met fruit te keuren. Voordat men met de veiling van het losse fruit een aanvang maakte, reikte de heer Noote boom de prijzen uit. Deze waren als volgt behaald: Gouden medaille van het Centr. Bureau voor Tuinbouw veilingen voor het hoogst aan tal behaalde punten: C.O. „Vre dehof', Krabbendijke 94 pnt. Zilveren medaille's, eveneens van het C.B., werden voorts behaald door de heren G. A. van Nieuwenhuyzen te Krab bendijke en M. Versprille te Krabbendijke, beiden met 92 punten. De C.O. „Vredehof" behaalde voorts een prijs voor de groot st; partij van één ras, voor kwa liteit en de le prijs voor de mooiste verpakking. De 2e prijs voor de mooiste verpakking werd behaald door de heer M. Ver sprille, Krabbendijke. Nadat men het losse fruit meer dan 250 partijen had ge veild, begon men met de veiling van het verpakte fruit, in totaal 30 partijen. Ook hier werd een aantal prijzen uitgereikt. De C.O. „Vredehof" te Krab bendijke behaalde een prijs voor de hoogste opbrengst per kg. met een party Doyenne du Co- mice f 1.35 per kg. Deze party werd gekocht door de heer M. Hertog te Bergen op Zoom, die hiermede even eens een prijs behaalde. Als koper, die Jtet hoogste be drag besteedde, behaalde de heer M. Smits te Hilversum een prijs, terwijl de Fa J. v. Lange- velde te Krabbendyke als koper van het hoogst aantal kilogram men n.l. 4475 kg. een prijs behaalde. De Veiligheidsraad is gisteren weer byeen geweest, o.m. kwam in behandeling een Noordkore- aans telegram over Amerikaanse en Zuidkoreaanse gruweldaden in Noord-Korea, waarby duizen den personen om het leven zou den zijn gebracht. De voorzit ter van de Amerikaanse senaats commissie voor gewapende dien sten heeft verklaard, dat Ame rika een nieuw oorlogsplan aan het ontwikkelen is waarin mo- geiyk ook de atoombom een plaats zal krygen. De zeer ern stige situatie in Korea noopt hiertoe. -• Bevin heeft in een Lagerhuis-rede gezegd, dat er de ernstigste bezorgdheid bestaat over de wereldvrede. Volgens een bericht uit New Dehli zou in Tibet een wapenstilstand ge sloten zyn. De veerboot van Dover naar Duinkerken is gis teravond met 48 passagiers aan boord voor de haven van Duin kerken aan de grond gelopen. Prins Bernhard zal vandaag terugkeren van Malta en Valet- ta, waar hy de gast is geweest van Prinses Elisabeth en Haar Gemaal. De Indonesische mi nister van buitenlandse zaken, Moh. Roem, is gisteren naar Londen vertrokken voor een driedaagse „beleefdheidsvisite" op uitnodiging van de Engelse regering. DE JAARMARKT TE TERNEUZEN. De derde jaariykse veemarkt te Terneuzen, die gisteren werd gehouden, genoot een grote be langstelling ook van buitenland se zyde, voornamelijk van Bel gië en Italië. De aanvoer bedroeg 450 stuks vee, 80 varkens en 30 paarden. De handel voor wat het vee betreft, was zeer druk, terwijl de prijzen goed waren, temeer daar de aanvoer veelal van uit stekende kwaliteit was. Voor Italië werden vooral kalfvaar- zen aangekocht voor prijzen tus sen f 800.en f 1100.De ge maakte prijzen voor vetvee be droegen f2.50 tot f3.per kilo gram levend gewicht. De handel in paarden en varkens was matig. Filmpje over Walcheren draait in Amerika. Een zestien centimeter filmpje over de wederopbouw van Wal cheren is één van de niet-com- merciële films, die de E.C.A. op het ogenblik in de Ver. Staten laat verspreiden. Deze film en soortgelyke rol prenten uit Frankrijk, Italië en Oostenryk werden gemaakt als onderdeel van het voorlichtings programma der E.C.A. De film pjes worden thans in honderden scholen, universiteitsbibliothe ken en clubs vertoond. Zij wor den ook per televisie uitge zonden. Alle militairen in Indonesië met Oudejaar thuis? Minister 's Jacob heeft giste ren in de Eerste Kamer mede gedeeld, dat het de uitdrukke lijke bedoeling der regering is de troepen van de Kon. Land macht, welke nog in Indonesië vertoeven, vóór het einde van dit jaar hier of varende naar Nederland te hebben. De terug keer is vertraagd door de no dige bescherming der Ambon- nezen. De bedoeling is nu deze laatsten zo spoedig mogelijk naar andere plaatsen te vervoeren, waar zij heen willen. Auto hangt aan gouden ring. Een Utrechts edelmetaalbedrijf is er na langdurig onderzoeken in geslaagd een goudlegering samen te stellen, welker mecha nische en chemische eigenschap pen alles overtreft wat op dit terrein, ook in het buitenland, tot op hecjjen is gepresteerd. De trekvasthefd en de hardheid van deze goudlegering overtreffen bijna alle staalsoorten. Een 5,4 gram wegende ring is zo sterk, dat de firma Vrijdagmorgen te Utrecht er een auto van 1100 kg. zal hangen. Als de trouw, welke de ring moet symbolise ren, eens even sterk was! Verplaatsing van graven in Indonesië. De Ned. gravendienst in Z.W. Pacific heeft het plan de oor logsslachtoffers van de tweede wereldoorlog, die begraven zyn op de Europese begraafplaats „Kobong" te Semarang, over te brengen naar het vrouwenere- veld „Kalibanteng" aldaar, in dien althans door de naaste fa milie hiertegen geen bezwaar wordt gemaakt. DE BILT ZEGT: Vrij guur. Wisselend bewolkt met nu en dan buien, vooral in de Noor- delyka helft van het lar.d. Krach tige tot harde, aan de kust weer tot stormachtig toenemende wind tussen Zuid-West en West. Iets kouder.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1