„fyz&to fecs&>ft FILO FOP DE JEUGD AAN DE SLAG VERKOUDEN? R 12 Zeeuw-ó attektei decreteert maarschalk Tito „Wij zijn van TitoTito is van ons Slechte tijden voor het Schildersbedrijf. Een vergadering met cijfers. en de „Rie Minderhoud" ST NICOLAAS-PRIJSVRAAG 19501 Inzet: hoofdprijs een polshorloge; verder vele tientallen prijzen GEMEENTERADEN Besteedt zorg aan jonge hennen* Woensdag 29 November 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Diezelfde avond heeft echter een overdadige receptie plaats (Van onze special# verslaggever) ZAGREB, November 1950. In de met vele nationale en com munistische vlaggen en een borstbeeld van maarschalk Tito ver sierde hal van het jaarbeursgebouw, schreeuwen twaalfhonderd vrouwen hartstochtelijk om de verschijning van haar leider. „CongresTitoCongres Tito!" Minutenlang herhaalt men die massale kreet op de monotone cadans van vler-en-twintlghouderd klappende handen. Men is een voudig niet tot bedaren te brengen. Tenslotte slaagt de voorzitster erin zich verstaanbaar te maken. „Het verzoek Is aan kameraad Tito overgebracht. We moeten verder afwachten". En daarmee zet het Congres van de Antifasistlckog Fronta Zena Yugoslavye: de grootste communistische vrouwenorganisatie met afdelingen tot ln de verste uithoeken van het land zich aan haar tweedaagse besprekingen. Rhythmisch slaan de handen weer op elkaar. De hal davert er van. Tito gaat verder. „En als er iets iskomt naar me toeik sta altijd open voor leder van Jullie". Met een uitnodigend gebaar spreidt hij zijn armen. Daarmee zweept hij het congres op tot een schier hysterisch enthousiasme. Het is weliswaar de room van de communistische vrouwen van simpele boerinnen tot ministers toe. Maar de spontaniteit op zich zelf maakt toch indruk. „Broeder Tito... Broeder Tito!" roept men. „Als een vader is hijover stemmen anderen. De hal neemt die woorden over. Het i s een machtige manifestatie van liefde en eerbied en aanhankelijkheid. Deze vrouwen menen het ook zeker. En in zijn stemmige, zwar te uniform met rode galons over de pantalon en de versieringen van zilverdraad op kraag en mou wen staat maarschalk Tito daar als een krachtige rots in die zee van geestdrift. En in het hart van de eens eenvoudige metaalarbei der moet veel omgaan. Broeder lito. ZONDAGMORGEN half negen. De twaalfhonderd congressisten zitten weer op haar plaatsen in de hal. De politie heeft zorgvuldig alle kaarten gecontroleerd. Er is geen onbevoegde binnen. Een half uur wacht men. Een uur. De spanning stijgt. Anderhalf uur. Ineens ontstaat er beroering. „Drug Titofluistert men. „Drug Titofluistert men. Maarschalk Josip Broz Tito en zijn gevolg komen de hal binnen. Een sterke militaire be scherming begeleidt hem. De vrouwen begroeten hem enthou siast. Het applaus zwelt aan tot een ovatie. Iedereen staat over eind. Sommigen dringen naar voren. Twee, driemaal heft Tito zijn hand op om het gejuich te doen bedaren. Het is tevergeefs. „Drug TitoKameraad Tito!" Men blijft roepen. Tito staat op uit zijn grote fauteuil op de voorste rij. De geestdrift laait nog meer op. Tenslotte beklimt hij 't podium en houdt voor de vuist weg een rede van meer dan een uur. Eenvoudig en met groot ge mak spreekt hij. Er gaat charme van hem uit al zijn z'n ogen koud en uitdrukkingloos. Maar zijn woorden schijnen uit het hart te komen. Men hangt aan zijn lip pen. En steeds weer uit men zijn bijval met een stormachtig ap plaus en een in spreekkoor aan heffen van zijn naam. „TitoTitoTito Tito". Tito spreekt openhartig. Er klinken woorden van dank en bewondering, maar ook van critiek en waarschuwing. Het is klare taal, die de harten beroert. Meesterlijk weet hij op het vrou welijke sentiment te speculeren. Ademloos luistert men. Hij spreekt over de inspanning van de vrouwen in het verleden en de noodzaak om zich nog meer in spanning te getroosten. Hij heeft het over de gezinnen met veel kinderen en hun nut in de nieuwe «taat. Krachtig dringt hij aan op meer discipline. Men moet in het oog houden, dat de eigendommen van de staat de eigendommen van het volk zijn. Die moet men ont zien als de eigen bezittingen. Ook over politiek heeft hij het. Op alle mogelijke manieren probeert Moskou Joego-Slavië in een ongunstig daglicht te stellen. Maar de rest van de wereld kan zich ervan overtuigen, dat het niet waar is. Er bestaat ontevre denheid in Joego-Slavië. Niemand wil dat ontkennen. De mensen klagen echter openlijk en men is vrij dat te doen. Maar het zal niet leiden tot een burgeroorlog, waar Rusland op hoopt om dan in troe bel water te kunnen vissen. De volle hal valt hem bij. „Wij zijn van TitoTito is van ons!" roept men. Het is een bijna overdreven aanhankelijks- betuiging. Versobering. Dan komt de economische toe stand. „Er zijn nieuwe bezuinigings maatregelen nodigkondigt Tito aan. De droogte en de blok kade van het Oosten hebben een zorgelijke toestand geschapen. Die maken het verder reduceren van de rantsoenen onvermijdelijk. Verkwisting mag niet meer voorkomen. Een uiterste versobe ring moet doorgevoerd worden. Geen privileges meer voor enke len. In het gehele land werden vele banketten en recepties en feesten gegeven. Dat kan niet meer. Dergelijke dingen behoren tot het verleden. Een eenvoudige toast is voldoende om iets te vie ren. Daarmee zal men uit de im passe v.. het ogenblik komen. „TitoTitoTito" Men betuigt zijn instemming. Uit het verloop van de werk gelegenheid in het schildersbedrijf kan men opmaken, dat er eind September 1949 slechts 104 werk lozen waren in de branche. Een maand later was hun getal ge stegen tot 322. Maar nu de cijfers over 1950. Eind September 597 werklozen, eind October 421 (waarbij men erop dient te letten, dat October voor de schilders een gunstige maand was). De curve der faillissementen is even verontrustend; van een vier tal faillissementen in 1945 is de lijn steeds opgelopen. Dit jaar zijn er (tot October) reeds 141 schilders failliet verklaard. Het behoort tot de taak van de vakorganisaties om tegen deze toestanden te strijden. Die strijd wordt uitgevochten op twee fron ten. Het éne front stelt zich te weer tegenover de niet-georgani- seerden; op het andere gevechts terrein bekampt men de overheid. Ongeorganiseerde vakbroeders (van de elfduizend schilderspa troons zijn er slechts zesduizend aangesloten bij één der drie orga nisaties) remmen de actie van de bonden. Het niet georganiseerd zijn komt vaak uit onkunde voort of uit gemakzucht, zei de heer Van der Wey. Maar er is ook wel eens sprake van zelfzucht. POMPSTOKKEN EN KIKKERS. „Ik ben als militair ingedeeld geweest bij de Grenadiers", ver klaarde de heer Van der Wey, (hetgeen, gelet op de lengte van deze heer, niemand verwonderde). „Altijd lagen wij als Grenadiers overhoop met de Jagers. Zij noemden ons „pompstokken", wij betitelden hen als „kikkers". Ziehier de gezonde rivaliteit tussen twee regimenten. Die kun nen we ook gebruiken bij de pa troonsorganisaties. Maar dat ver schijnsel is wat anders dan het el kaar vliegen afvangen. Wij kun nen natuurlijk zeggen, dat de schilderspatroons naar hun le vensbeschouwing keus moeten maken uit één der drie organisa ties. Het kan evenwel voorkomen, dat iemand van rechtzinnigen huize elders onderdak zoekt. Het is niet geoorloofd om te zeggen, dat elk, die bij ons zou behoren maar toch geen lid van onze bond is, zijn geloof verloo chent. Er kunnen situaties zijn, dat men als christen de confessi onele organisatie niet verkiest, of zelfs, dat het niet raadzaam is er aan deel te nemen. Op het tweede front strijdt men tegen dc overheid. Dat klinkt on vriendelijk, maar de bedoeling is duidelijk. De eerbied voor het ge zag verbiedt ook de christelijke vakbeweging niet haar rechten op deze gelegenheid „om eens iets te eisen. niet zullen laten I De heer Van der Weij vergeleek DOET U MEE? Kerstverrassing voor de wegenwacht. Drie Goudse weggebruikers hebben een klein comité ge vormd met het doel de Gele Rijders van de A.N.W.B.-We- genwacht met Kerstmis een pakket te bezorgen. Zij Villen op deze wijze de mannen vari de Wegenwacht, die ook in de moeilijkste omstandigheden klaar staan om te helpen, de erkente- lijkhëid der weggebruikers ba- wijzen, anders dan met een sim pel „Bedankt Wegenwacht!" of (in het uiterste geval) een siga ret. Zij roepen allen, die hun be wondering voor de arbeid van deze kranige kerels delen, op om een klein bedrag, al is hel maar één kwartje, vóór 15 De cember te storten op giro 36140 van de Twentsche Bank te Gou da, op rekening van de initia tiefnemer G. v. d. Lijn, leraar M.O. te Gouda. Zij vertrouwen, dat zeer vele berijders van auto's en motoren Overdaad. In het prachtige staatspaleis van de Volksrepubliek Kroatië is er diezelfde avond een luisterrijke receptie. Alles straalt in het fees telijke licht van kristallen kro nen. In de vorstelijke zalen met kostbare tapijten en gordijnen van zware zijde en historisch schilder stukken aan de wanden bewegen zich de vele gasten. Ook maar schalk Tito is er. Ongedwongen causeert hij met de buitenlandse deelnemers aan 't congres waar onder drie Nederlandse vrouwen). In vlot Duits geeft hij antwoord op de meest uiteenlopende vra gen. Een tolk vertaalt zijn ant woorden in het Engels. Maar scherp let Tito op of die vertaling wel overeenstemt met zijn be doelingen. Al spreekt hij geen En gels toch schijnt hij de taal wel te beheersen. „Wat is het hier nu eigenlijk vraagt een van de dames, „socialisme of communisme?" Tito trekt eens aan het kleine pijpje, waaruit hij onafgebroken de ene sigaret na de andere rookt. Dan geeft hij een onomwonden antwoord. „Nu is het nog socia lismemaar we streven er naar communisten te worden". Anderen bestormen hem. Er schijnt zeer veel charme van hem uit te gaan. Alle vrouwen zijn diep van hem onder de indruk. Ook de niet-communisten. En met bewondering kijkt men naar zijn hand, waaraan een ring met een diamant zo groot als een kers prijkt. Maar het meest geïmpo neerd is men toch wel van de Jpuffetten, waaraan de gasten zich te goed kunnen doen. Een over daad aan kostelijk voedsel staat er te kust en te keur. Prachtig- opgemaakte schalen met fazan ten. Smakelijke vissen, die eruit zien als zalmen. Vleesschotels in allerlei variëteiten. Er is kaas en gebak en fruit. Amandelen en an dere eetlust opwekkende versna peringen. Likeuren in soorten en rode en witte wijnen. Alles in overvloed. Men lacht en eet en drinkt. En het geheel speelt zich af in de vorstelijke sfeer van een historisch paleis. Het herinnert wel erg weinig aan het leven in een volksrepubliek, die door ar moede en honger bedreigd wordt. En vooral aan de ernstige woor den van versobering, welke maar schalk Tito enkele uren eerder op het congres gesproken heeft. En terwijl de feestelijke recep tie In volle gang is staan buiten mensen in de koude avond in de gepofte kastanjes verkoopt. Een rij voor een stalletje, waar men klein zakje vol kost ruim een gul den. Maar ze verdrijven tenmin ste het holle gevoel van een lege maag ALFRED VAN SPRANG. (Nadruk verboden). (Van onze Utrechtse correspondent). „De situatie in-het schildersbedrijf vertoont een sterk dalende lijn. Dit zou duidelijk blijken, wanneer wij allen rechtstreeks onze boekhouding zouden overleggen. Nu wij dit niet doen, spreken ook de zijdelings verkregen cijfers een voor leder verstaanbare taal: de cijfers van werkloosheid en faillissementen". Met deze woorden ongeveer begon de heer F. F. van der Wey uit Leeuwarden, voorzitter van de Ned. Bond van Chr. Schilders- patroons, zijn rede in de algemene jaarvergadering deze organisatie te Utrecht. terug te doen" voorb;i saan. de wensen van overheid en pa troonsorganisaties. Speciaal noemde hij in dit ver band de concurrentie. De bonden achten een gezonde wedijver niet verkeerd. Maar een moordende concurrentie moet worden ver worpen. Want daardoor komt het roofdier in de mens op. Schilders gaan slecht werk leveren; zij knabbelen aan arbeidsvoorwaar den en jakkeren hun dagtaak af. Zij verlagen zich dan tot „verf- dweilen". Door de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie zal zoetjes aan een verplaatsing van het strijd toneel worden bewerkstelligd. In de organen van de P.B.O. zullen de kwesties uitgevochten worden. Daarom is het belangrijk, dat de juiste mensen in deze organen zitting hebben, zei de heer Van der Weij. ERKENTELIJKHEID. Bestuurders van verschillende zusterorganisaties woonden de vergadering bij. Zowel de voorzit ters van de algemene- en de r.k. bonden als de secretaris van de vakgroep, betuigden hun erkente lijkheid voor de ontvangen vriend schap. De heer W. P. Hollebrands bracht als algemeen secretaris van de Chr. Middenstandsbond gelukwensen over van de 17.000 leden dezer organisatie. Het ledental beweegt zich naar de twaalfhonderd. Maar aan de volijverige propagandist, de heer P. A. Schaafsma uit Leeuwarden, zal het niet liggen! Deze bracht in het afgelopen jaar enige hon derden schilderspatroons tot het lidmaatschap. Poolse buitenlandse corres pondentie onder controle. Onder de schijn van strikte na volging van nieuwe verordeningen met betrekking tot de herziening der geldswaarde heeft het com munistische regiem in Polen gro te moeilijkheden veroorzaakt bij de correspondentie met het bui tenland. Vanaf 15 Nov. j.l. geldt n.l. het voorschrift van een „strikte de- vlezen-contróle" der gehele bui tenlandse correspondentie. Alle brieven naar het buitenland moe ten geopend aan het loket van het plaatselijke postkantoor worden afgegeven. Tot nu toe kon men de brieven gesloten ln de brievenbus wer pen. Hoewel de verordening niet de stopzetting van de buitenland se correspondentie betekent, ver oorzaakt zij toch grote moeilijk heden ln het brievenverkeer met het Westen. Door het melden op de postkan toren loopt men gevaar, dat de postambtenaren een register voor de UB (Veiligheidspolitie) zullen gaan aanleggen. Om van de cen suur maar niet te spreken. 85. „Lelijke kleine schurk, blijf staan, zeg ik je! Hier dat boek!" Filo hoorde de woedende man nog schelden, maar hij was de poort al uit en lette verder niet meer op al het lelijks, dat de klokken- dief hem achterna riep. „Nu zo gauw mogelijk zorgen dat ik uit de buurt van dit brokkelige kasteel kom", dacht hij, ik moet een plekje zoeken waar niemand mij vindt en waar ik dan eens rustig ln dit boek kan lezen. Het moet niet él te ver hier vandaan zijn natuurlijk. Hé, wat is het onhandig rijden met dat grote boek onder m'n arm! Hop, paardje, zet 'h op, hoor!" Intussen zat de dief niet stil, o nee! Woest schreeuwend en ge barend rende hij door de stal. „Mijn boekl" kreet hij, „mijn boek! Ik moet dat boek weer terug hebben van die lelijke kleine rover. Ik ga hem achterna en o wee, als ik hem in handen krijg! Ik zal hem leren, ik zal Hij verslikte zich haast van kwaadheid en ging toen verder tegen zijn handlanger: ,,'n paard! Ik moet een paard hebben! Hé, suffe druiloor, word 'ns wakker! Dat paard, dat daar voor die sjees staat, moet ik hebben. Vlug! Helpen!" Met koortsachtige ijver begon de dief de riemen en gespen los te maken, waarmee het paard aan de sjees zat en de handlanger trok het wagentje achteruit. Dat was allemaal in een paar tellen gebeurd. „Let op, wat ik je zeg, drommelse vent!" zei de dief tot zijn helper, „bewaak het kasteel goed totdat ik terugkom! Ik ga nu die kleine booswicht achterna! Ik zal 'm, die schurk! „Voorzichtig, meester", riep de handlanger nog, „het is een to venaar, hoor, pas op!" maar de klokkendief antwoordde niet meer; in galop reed hij de stal uit ora Filo te vangen! (Ingez. mededeling, advert.) bestrijdt de rfieumatische aandoeningen Met R 12 is het mogelijk de meestal voor een doeltreffende behandeling van rheumatiek benodigde grotere hoeveel heden in een kort tijdsbestek in te nemen De gunstige uitwerking van dit anti- rheumapreparaat ronder onaangename of schadelijke nevenverschijnselen werd door proefnemingen bewezen. R 12 is werkzaam in vele gevallen van spier-, zenuw- en gewrichtsrheu- matiek, spit, ischias, lumbago, verkoud heden en pijnen. Pas de resultaten van pharmacologische en klinische proefnemingen hebben het mogelijk ge maakt R 12 ook voor het publiek ter beschikking te stellen. Kuurverpakking, inh. 48 tabletten Gld. 3.20. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten Ons leger by! Er wordt tegenwoordig hard gewerkt aan de defensie van ons land. Conferenties, debat ten en schatten gelds worden er aan besteed om onze nationale weerbaarheid zo groot mogelijk te doen zijn. Alle mogelijk middelen worden aangewend om de kracht van ons leger le vergroten. Naar ons ter ore is gekomen is thans ook de aandacht van de legerautoriteiten gevallen op de bromfiets. Ook deze zal binnen kort dienstbaar 'worden ge maakt aan de verdediging van ons dierbaar vaderland. Per 1 Januari 1951 zullen n.l. 5000 Mosquito's hun intrede doen in ons leger. Voor de betrokken soldaten een bofl Inplaats van op mars, op de Mosquito! Hope lijk zullen deze mannen niet te veel „op mars" gaan, de ver keersproblemen zouden daar door nog groter worden dan ze nu al zijn door het „bromfiet senprobleem". (Ingez. mededeling, advert.) KUNSTHANDEL Nieuwe Burg 8-10 - Middelburg Reproducties van Schilderijen uit binnen-en buitenland Wat brengt de Radio? Donderdag 30 November 1950. HILVERSUM I (402 M.). K.R.O. 7.00 Nieuws. 7.15 Mor gengebed. 7.30 Sluiting. 9.00 Nieuws 9.10 Voor de huisvrouw. 9.35 Gram. 9.40 Schoolradio. N.C.R.V. 10.00 Gram. 10.15 Mor gendienst. 10.45 Gemengd koor en soliste. K.R.O. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Schoolradio. 12 00 Tuinbouwmededelingen. 12.55 Angelus. 12.03 Metropole or kest. 12.3012.33 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Zang en piano. 13.45 Instrumen taal septet. N.C.R.V. 14.00 Gram. 14.45 Voor de vrouw. 15.30 Vo caal ensemble. 15.45 Bijbelle zing. 16.30 Sluiting. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Land- en tuin- bouwpraatje. 18.45 Gram. 19.00 Nieuws. 19.15 „Levensvragen van allerlei aard". 19.30 Cause rie. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio schaakwed strijd NoorwegenNederland. 20.08 Gev. progr. 22.00 Gram. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.35 Psalmzang. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Wereldschaaktournooi. 23.20 24.00 Gram. HILVERSUM II (298 M A.V.R.O. 7.00 Nieuws. 7.15 Och- tendgymn. 7.30 Sluiting. 9.00 Nieuws. 9.10 Morgenwijding. 9.25 Gram. 10.30 „De antwoord man". 10.45 Gram. 10.50 Voor de kinderen. 11.00 Gram. 11.45 Causerie. 12.00 Gram. 12.39 Land- en tuinbouwmededelin gen. 12.33 „In spionnetje". 12.38 Piano. 13.00 Nieuws. 13.15 Avro- allerlei. 13.20 Dansorkest. 13.45 ,U kunt het geloven of niet". 13.50 Accordeon. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Cello en piano. 15.00 Causerie. 15.10 Voor de zieken. 16.00 Gram. 16.30 Slui ting. 18.00 Nieuws. 18.15 Sport 18.30 Orgel en alt. 19.00 „Ge sprek met de brandweerman". 19.10 Orkest. 19.45 Maandover zicht. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio- schaakwedstrijd Noorwegen— Nederland. 20.06 Actualiteiten. 20.14 Avro-allerlei. 20.20 Radio phiilh. orkest en soliste. 21.30 Hoorspel. 22.20 „Let op de bel". 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23^p 24.00 Gram. Ditmaal willen wij de jeugd van 7 tot 15 jaar een kans geven om een prijs te winnen. Vandaar dat we de prijsvraag eenvoudig houden. Overigens zullen de jongelui goed moeten kijken en lezen. Het gaat er n.l. om, dat de meisjes en jongens die aan deze prijsvraag meedoen er in slagen om van veertig zaken, in Zeeland en Bergen op Zoom gevestigd, het jaar van op richting op te geven. Deze jaartallen kunnen gevonden wor den, indien de advertenties, voorkomende in de kranten van de Woensdagen 15, 22 en 29 November, goed worden gelezen. In deze advertenties staan de jaartallen van oprichting ver meld. De ene keer erg duidelijk, een ander maal verscholen B tussen de tekst. Maarte vinden Is het. Alleen goed B- opletten en goed lezen. B Nu de krant van Woehsdag 29 November is verschenen B kunnen de jongelui hun oplossing klaar maken en deze moet B direct worden verzonden naar het kantoor van het jj „Zeeuwsch Dagblad" te Goes, Lange Vorststraat 90 (ver- y| melden in linkerbovenhoek „St. Nicolaasprijsvraag"). We willen er naar streven, dat de uitslag dezer prijsvraag bekend is vóór 5 December, zodat de prijswinners op St Nicolaasdag hun „buit" kunnen ontvangen. Daarom moeten de oplossingen uiterlijk 8 December a.s. binnen zyn. Er moeten dus veertig zaken worden opgegeven (naam, adres en woonplaats) en achter deze namen vermelden het jaar, waarin de betreffende zaak werd opgericht. Dus zo: Banketbakkerij „Altijd Lekker", Bakkerstraat, Goes, opge richt 1500. Nogmaals: de jongelui kunnen de gegevens allen vinden in advertenties, voorkomende in bovengenoemde nummers van „Zeeuwsch Dagblad". Let wel: alleen zaken, ln Zeeland en Bergen op Zoom gevestigd. Bewaar het gevondene goed (ook de kranten van 15, 22 en 29 November) en stuur de lijst zodra deze volledig is, naar „Zeeuwsch Dagblad" in Goes. We hopen, dat de jongelui ln de kranten van de Woens dagen 15 en 22 November alle zaken hebben gevonden, in wier advertenties het jaar van oprichting werd vermeld. Vanzelfsprekend kan het voorkomen, dat van één zaak meer dere malen het jaar van oprichting wordt vermeld. In het vinden van de gevraagde gegevens brengt dat geen verschil. Dus nu weer aan de slag. Bent ge klaar stuur dan de gevonden oplossing zo vlug mogelijk naar Goes. By de oplossing opgeven naam, juiste adres en geboorte datum. Illllllllllillllil ■IIUII11I1 BORSSELE. Vijf verenigingen krijgen geen subsidie. In de Vrijdag gehouden raads vergadering van Borssele werd medegedeeld, dat de woningen aan de Noordsingel verhuurd zullen worden. Er zullen nog 5 woningen van hetzelfde type als aan de Noordsingel gebouwd worden. De pensioensgrondslag van d# onderwijzer van bijstand de beer J. A. v. Aken werd met ingang van 1 Sept. 1950 vastge steld op f 2760.Door vijf ver enigingen te Borssele was een verzoek ingediend om f40 jaar lijkse subsidie uit de gemeen tekas te mogen ontvangen even als andere verenigingen. Na be spreking hierover werd afwij zend beschikt op het verzoek. Voor de bouw der woningen aan de Zuidsingel zal een geld lening worden afgesloten van f 12.170. Door een der Ingezete nen was verzocht drie van zijn kinderen voor rekening van de gemeente in een gesticht te doen plaatsen. Voorgesteld werd geen hoger subsidie te verlenen dan in totaal f 1100, voorlopig voor 1 jaar. De raad ging hiermee accoord. In de kom der gemeen te zullen nog 7 lantaarns wor den geplaatst. Voorts werd nog besproken het tegelplein voor de O.L. school hoger te leggen. Toen er over gestemd werd, bleken er 4 tegen en 3 voor, zodat dit werd afgewezen. 's-HEER ABTSKERKE. Bouw van vier woningen houdt o.L-school in leven. De gemeenteraad van 's-Heer Abtskerke kwam bijeen onder voorzitterschap van burgemees ter Jansen, ter bespreking van een voorstel van B. en W.tot bouw van 3 woningen voor uit Indonesië gerepatrieerde gezin nen. De voorzitter zette uiteen, dat B. en W. hierin de enige mogelijkheid zieja de o.l. school te behouden. In Verband met het geringe aantal leerlingen dreigt de school een eenmansschool te worden Indien er geen toeloop van leerlingen komt. Door ves tiging van drie gerepatrieerde gezinnen, zal bouwvolume voor 4 huizen worden verkregen. De 4e woning zou dan door een par ticulier worden gebouwd. De heer Proos stelde echter voor 4 woningen voor rekening der ge meente te bouwen. Dit voorstel werd met 5 tegen 2 stemmen aangenomen. De heer van 't Westeinde zette uiteen, dat, indien het voorstel van B. en W. alleen voortkomt uit de wens om de school te be houden, de oplossing wel eens een dure zou kunnen zijn, waar op de voorzitter antwoordde, dat dit moeilijk is te zeggen; beide belangen kunnen hier worden gediend. WAARDE. Begroting voor 1951 is sluitend. In de Vrijdag gehouden ga- meenteraadsvergadering weid een kostenberekening overlegd voor een aan te leggen sport veld. Hiervoor zal f 15.000 no dig zjjn, inclusief kleedlokaal en afrastering. De aankoop van 1,5 H.A. bouwland, schadever goeding en het aanleggen van een verharde weg zijn echter niet inbegrepen. Een beslissing werd nog niet genomen. Goedgekeurd werd een ver zoek van H. A. van Houte voor het bouwen van een garage achter zijn woning. De rekening 1948 werd voor lopig vastgesteld met een batig saldo van f9342,19 voor de ge wone dienst en f 1228,37 voor de kapitaaldienst. De rekening 1949 geeft een batig saldo aan van f 901,09 voor de gewone dienst en een nadelig slot van f 688,44. Beide rekeningen werden goed gekeurd. De begroting voor 1951 sluit met een totaalbedrag van f93100,36 en een post onvoor zien van f 1958,37. De kapitaal- dienst geeft aan inkomsten en uitgaven een bedrag aan van f 112.327,11. De rekening van het Burg. Armbestuur over 1949 geeft een goed saldo aan van f 779,32. De begroting voor 1951 sluit met een bedrag van f4266,27 en een post onvoorzien van f 184,77. Besloten werd de begroting ln een spoedig te houden vol- Twee maanden wegens babyhandel. De Amsterdamse rechtbank heeft uitspraak gedaan in het proces tegen twee verdachten, die 14 dagen geleden terecht stonden wegens „verduistering van staat". De echtgenote van de eerste verdachte, verwachtte in Maart 1947 een baby. Het echtpaar wen ste afstand te doen van het kind en had te dien einde voor de' ge boorte een advertentie geplaatst, waarin ouders voor het kind wer den gezocht. De tweede verdachte, expedi teur te Amsterdam, antwoordde op de advertentie en door middel van een of twee tussen-personen werd tussen beide verdachten een afspraak gemaakt, dat het kind, onmiddellijk na de geboorte, over zou gaan naar de familie B. Laatstgenoemde gaf het zoontje na de geboorte aan bij de burger lijke stand als een uit zijn eigen huwelijk geboren telg. Wegens verduistering van staat eiste de officier tegen deze beide verdachten zes maanden gevange nisstraf. De rechtbank achtte het ten laste bewezen en heeft uitspraak doende, elk der beide verdachten veroordeeld tot twee maanden ge vangenisstraf. (Ingez. mededeling, advert.) De landelijke kuikentoewijzing voor 1951 bedraagt 21'/j milUoea kuikens, dus anderhalf mlllioen meer dan in 1950. Welk percen tage Zeeland hiervan ontvangt, is nog onbekend. Wil ruen voldeed jaar in aan merking komen voor kuikens of jonge hennen, dan dient men bij de P.B.H. een aanvraagfor mulier voor kuikens in te vul len. Wees op tijd met Uw aan vraag. Zo niet, dan gaat het weer als het vorig jaar in Zee land. Zeeland krijgt te weinig kuikens toegewezen. Pas in liet najaar gaan velen er over den ken jonge hennen te kopen. Men kan dan natuurlijk niet meer aan het kwantum jonge hennen komen. Zorg dus op tijd te zijn. Als ge de kuikenbon, welke U ontvangt, brengt bij één van onze Zeeuwse kuikenbroeders of speciale opfokkers voor der den, kunt U gerust zijn. Kui kens opfokken is een speciaal vak. Men moet er speciaal voor ingericht zijn. Indien U eon kleine kuikenbon ontvangt, kunt U beter deze bon via de V.P.Z. aan de centrale opfok kers geven, waardoor men goede 9-weekse hennen ont vangt. De zorg van het opfok ken wordt U hierdoor bespaard. Als U dan de 9-weekse hen nen van de opfokkers thuis krijgt, moet U zelf er voor zor gen, dat die dieren ook over een goed hok beschikken en niet tussen de oude kippen worden gehuisvest. Jong en oud passen niet bij elkaar. Mocht men niet beschikken over goede huisves ting voor de jonge dieren, maak dan een kolonie- of zomerhokje; zo'n hok kan men bijv. zetten op een stoppelveld of op een weide. Men behoeft dan enkel maar te zorgen dat ze voeder en drinken krijgen. Als men het zo doet weet men zeker, dat ze op vers terrein komen en weinig last van ziekten hebben. Men kan zulke jonge dieren in zo'n zo merhokje laten zitten tot tegen de leg. Dan zijn ze flink gehard. De ondervinding heeft ge leerd dat dieren zo gehuisvest, niet bang zijn voor een flinke bui regen, ze worden bijna, zoals eenden, niet nat, want het wa ter loopt van de vettige veren af. Dien dus op tijd Uw aanvraag in. Breng de kuikenbon bij de centrale opfokkers en U ont vangt goede hennen. De ass. Rijkspluimveeteelt- consulent voor Zeeland, J. WISSE. gende vergadering geheel door te nemen. Bij de rondvraag werd nog gewezen op de sloot langs de nieuwe weg en het stukje grond aan het einde van Havennoor- schendijk. B. en W. zullen over wegen wat ten aanzien hiervan gedaan moet worden. Daar ver schillende voetpaden te smal zijn geworden zullen ze op cle verplichte breedte gebracht worden.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 4