AMERIKA BESCHULDIGT CHINA VAN ONVERHOLEN AGRESSIE NIEUWS Verzilting en verdroging van de gronden neemt toe SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Roomse penetratie. Koreaanse oorlog uitgegroeid tot politieke crisis Politieke situatie thans ernstiger dan ooit „linie-conferentie had vlot verloop." Franse kabinet wil aftreden Het Z-Nederlands Sanatorium Zeeland verkeert in ongustige positie Prov* Gezondheidsdienst voor dieren zond minister telegram Nederlanders in Indonesië gearresteerd Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 9(1, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1727 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 17 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord WOENSDAG 29 NOV. 1950 Met vaste medewerking van: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biczelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Mid delburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuideina, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan Donderdag: Zon op 8.23 u., onder 16.33 u.; Maan op 21.43 u., onder 13.01 u. Hoogwater op Donderdag SO Nov. Vlissingen: 5.03 u. 1.68 m., 17.23 u. 1.77 m.; Terneuzen: 5.31 u. 1.84 m„ 17.56 u. 1.94 m.; Wemel- dinge: 648 u. 1.42 m., 19.06 u. 1.59 m.; Zierikzee: 6.28 u. 1.18 m., 18.50 u. 1.36 m. \Tan Rooms-Katholieke zijde wordt een geweldige pro pagandistische actie ontwikkeld, niet alleen in ons land, maar over de gehele wereld. Het is niet als in de middel eeuwen een actie om te vuur en te zwaard overwinningen te be halen en tegenstanders te De- strijden en zo nodig te vernieti gen. De tegenwoordige propa ganda draagt een meer vrede lievend karakter. De thans ge voerde actie heeft meer over eenkomst met een pénétration pacifiqué. Geen geloofsvervol ging, maar een vreedzame in dringing. In ons eigen land zijn voor beelden te over van de wyze. waarop Rome tracht zijn in vloed te versterken. Overal, zelfs in puur Protestantse stre ken, vindt men de vooruitge schoven posten in de vorm van ziekenverplegingen e.d. En de politieke macht, die thans, dank zij de samenwerking met de P. v. d. A., niet gering is, wordt gebruikt om de reeds verkiegen machtspositie te versterken, in het Zuiden, waar Rome een sterke positie inneemt, worden alle belangrijke posten bij het provinciaal- en het gemeente lijk bestuur en bij de rechter lijke macht opgeëist, zonder met de belangen van de minderhe den te rekenen. Boven de Moer dijk daarentegen wordt liet recht van de minderheid sterk op de voorgrond gesteld. In Indonesië wordt een andera tactiek gevolgd. Hier tracht men door de Joden een Jood te zijn een invloedrijke positie te verkrijgen. Een Indonesische medewerker te Djakarta van het „Fr. Dagblad" schreef daar omtrent o.m.: „Er zijn op Flores onder de Roomsen, die republi- keinser zijn dan Sukarno en om dat te tonen liefst twee of drie rood-wit strikjes dragen bij plechtige gelegenheden. Des noods worden dez^ heren warga-negara. Het klooster in Nederland vangt ze later toch wel weer op." En dan is er de internationale propaganda. In de bladen heb ben we kunnen lezen van de voorgenomen reorganisatie van de religieuze orden. Van 26 No vember tot 8 December wordt te Rome een internationaal con gres der religieuze orden gehou den. De bedoeling hiervan is In de gehele Roomse kerk het Apostolaat op betere wijze aan te passen aan de noden en eisen van de tegenwoordige tijd en daardoor de invloed van Rome te versterken. In dit verband verdient ook de aandacht de actie, die met name in het Zuiden van ons land gevoerd wordt voor het Esperanto-onderwijs, dat naar verluidt straks als een niet ver plicht leervak een plaats zal krijgen op de lesroosters van het lager onderwijs. Het behoeft geen betoog, dat het algemeen maken van een wereldtaal voor het verkrijgen van een wereld kerk met een wereldmacht van niet geringe betekenis kan zijn. Wanneer wij op deze dingen de aandacht vestigen, dan is dat niet om een antipapisti sche stemming te kweken. Het anti-papisme zoals we dat in sommige kringen vinden moet worden afgekeurd en heeft voor de bestrijding van Rome niet de minste betekenis. Ook de vor ming van een breed Protestants front zonder een principiële Schriftuurlijke ondergrond, dat uit de aard der zaak slechts een negatief karakter draagt, zal geen uitkomst kunnen bieden. Maar wel zal het nodig zijn, dat de kinderen der Reformatie, die zich buigen voor het Woord van God, zich met het Roomse vraagstuk ernstig bezig houden; dat zij zich innerlijk sterken, maar dan ook in plaats van in onderlinge strijd hun positie te verzwakken, in eendracht kracht zoeken. Er is niets waardoor de Room se penetratie meer wordt bevor derd dan door 't loslaten van de Schriftuurlijke beginselen en de tweedracht van hen die begeren God te dienen naar zijn Woord. G. Z. In een persoonlijk communiqué heeft generaal MacArthur medegedeeld, dat thans niet minder dan 200.000 Chinese communisten deelnemen aan de strijd in Korea, wat be tekent, dat we een geheel nieuwe oorlog in het vooruitzicht hebben, aldus MacArthur, wiens mededeling de hele wereld geschokt heeft. Overal onderzoeken politici de consequen ties van de Chinese hulp in Korea en het terugtrekken van de verbonden legers. En het ziet er niet gunstig uit. In tegendeel. Er is door enkele Amerikaanse senatoren reeds gesproken over het gebruiken van de atoombom in China, en urgent is de kwestie of Mandsjoerije vanuit de lucht be stookt moet worden of niet. In de Veiligheidsraad eisen de Chinese communisten terugtrekking van de V.N.-troepen uit Korea, bezit van Formosa (waar de Chinese nationalis ten zitten) en een zetel in de Raad. BETEKENISVOLLE STAP VAN AMERIKA. DE DERTIENDE RONDE van het schaaktournooi te Amsterdam. De voornaamste stand na de 13e ronde luidt: 1. Najdorf (Ar gentinië) 10V-i punt; 2. Stahlberg (Zweden) 9% pnt; 3. Reshevs- ky (V.S.) 9 pnt; 4. Euwe (Ne derland) 8% pnt; 5. Gligorie (Zuid-Slavië) 8 pnt 4- 1 afgebr.; 6. Rossolimo (Frankrijk) 8 pnt; 7. O'Kelly (België) 7 pnt; 8. Pirc (Zuid-Slavië) 6(4 pnt 4- 1 afgebr. Van Beinums Amerikaanse tournee afgelast. Eduard van Beinum heeft op medisch advies besloten zijn Amerikaans tournêe met het Philadelphia Philharmonisch Or chestra te annuleren. Aangezien het verloop van zijn ziekte uitsluitend het gevolg van te grote onafgebroken veel inspanning vergende arbeid zeer gunstig is, zijn de medici van oordeel, dat hij over een paar maanden, volledig hersteld, zijn werkzaamheden zal kunnen her vatten. De Amerikaanse gedelegeerde Austin, heeft in de Veiligheids raad China ervan beschuldigd, dat zijn „interventie" in Korea thans „onverholen agressie" is geworden. De Amerikaanse regering heeft hiermee een stap gezet, die zij te voren niet heeft willen doen, omdat hiermee een bijzonder ernstige keten van gebeurtenis sen kan worden geïnaugureerd, aangezien een besluit van de Ver. Naties, waarbij een land als agressor wordt bestempeld, voor de leden-staten een morele verplichting schept om tegen dit land op te treden. Austin stelde de Chinese com munistische regering voor de consequenties van haar hulp in Korea en vroeg antwoord op verscheidene vragen, waarop het antwoord uit zal maken of er vrede of oorlog in het Verre Oosten zal zijn. BELEIDSFOUT? Het communiqué van Generaal MacArthur, waarin deze als zijn mening geeft, dat de verbonden troepen in Korea voor een ge heel nieuwe oorlog staan, wordt door velen geïnterpreteerd als een duidelijk teken, dat Mac Arthur verlof zal vragen om bombardementen op Mandsjoe rije uit te voeren. In vertrouwelijke gesprekken van politici te Londen is het echter duidelijk, dat de gehele Moh. Roem verklaarde Uitstel nieuw Guinea-kwestie „niet wenselijk". „De Unieconferentie heeft een vlot verloop gehad en is in een aangename sfeer gehonden. Za terdagavond is de laatste moei lijkheid uit de weg geruimd. Deze betrof de regeling van verkregen rechten op verlof en veriofsbezoldiging van ex-KNIL- leden, voorzover deze rechten lie pen over een periode na 26 Juli j.l. Tussen de beide ministers van financiën is overeengekomen, dat Indonesië voor 35 millioen gulden hieraan zou bijdragen", aldus ver klaarde de Indonesische minister van buitenlandse zaken Roem aan een redacteur van het A.N.P. De conferentie wordt vanmor gen gesloten. „De conferentie over Nieuw Guinea begint op 4 December en ik hoop op het eind van diezelfde week naar Indone sië te kunnen terugkeren. Van Indonesische zijde zullen minister Leimena en ikzelf de besprekin gen leiden", aldus de minister. Gevraagd naar het onderwerp van zijn bespreking met de Rus sische minister van buitenlandse zaken, Wysjinski, zeide Roem „Wij hebben gesproken over de uitwisseling van diplomatieke missies op ambassade-niveau tus sen Moskou en Djakarta. In be ginsel was al tot deze uitwisseling besloten, doch, ik heb de heer Wysjinski gewezen op het Indo wisseling niet nader is bepaald. Wysjinski heeft het tijdstip vol ledig aan het goeddunken van de Indonesische regering overgela ten". GEEN BOYCOT. Ten aanziqn van de in Indone sië uitgesproken bedreigingen van boycot tegen Nederlandse belan gen aldaar, herhaalde Roem zijn uitspraak „Wij waarborgen de veiligheid van have en goed der Nederlanders in Indonesië, ook indien onverhoopt de Indonesische eis t.a.v. West-Nieuw Guinea voor het einde van dit jaar niet zou worden ingewilligd". Gevraagd naar de mogelijkheid van uitstel ener oplossing inzake Nieuw-Guinea, zeide Roem: „Mis schien is er geen andere uitweg, maar wenselijk is dit zeker niet. Wij moeten het bewijs leveren, dat de samenwerking in Unie verhand iets betekent en dat dus geen enkel probleem onoplosbaar is. Elk redelijk voorstel van één der partijen zal ernstig overwogen moeten worden en Indonesië heeft een zodanig voorstel, dat voldoende rekening houdt met de financiëel-economisehe belangen van Nederland. Wij zullen dus ons uiterste best doen om nu het probleem definitief op te lossen". toestand de bangste vermoedens wekt en algemeen, is men van gevoelen, dat MacArthur zich heeft schuldig gemaakt aan een ernstige beleidsfout, of het slachtoffer is geworden van zeer foutieve inlichtingen. Ook in Amerika is men van mening, dat de thans geschapen situatie in Korea ernstiger is dan ooit sinds de Noordkore- aanse bedreiging van Poesan werd afgeslagen. MacArthurs somber communi qué, dat zo snel volgde op zijn mededeling, dat de troepen „met Kerstmis thuis" zouden zijn, heeft onder het Amerikaanse volk ongerustheid verwekt. AMERIKAANSE VEILIG HEIDSRAAD BIJEEN. De Nationale Veiligheidsraad der V.S. in feite de hoogste politiekbepalende instantie der regering is gisteren bijeen geroepen, vermoedelijk voor een bespreking van de Koreaanse crisis. Deze Raad heeft tot taak de doelen, verplichtingen en risico's van de V.S. met betrekking tot het militaire potentiëel te ra men en aanbevelingen te doen. De Amerikaanse minister Aehe- son heeft verklaard, dat het Chinese optreden in Korea de noodzaak van resoluut optreden schept. Ondertussen gaat het in Ko rea niet goed met de verbon den legers. Chinese communis tische troepen zijn een grote omsingeling van de strijdkrach ten der V.N. begonnen en twee Amerikaanse divisies zijn op het centrale front 16 km terug gedreven. Er zijn ontzaglijke troepenmassa's aan de Noorde lijke kant op de been en de verbonden legers voeren een wanhopige strijd om de Noorde lijke opmars te vertragen. Alle Franse ministers hebben gisteren op een spoedvergadering van het Kabinet hun ontslag ingediend, naar aanleiding van een communistische motie in de Assemblee, om de minister van binnenlandse zaken, Jules Moch, te berechten wegens „mis drijven in verband met de z.g. zaak der generarls". President Auriol heeft het ontslag evenwel niet willen aan vaarden, omdat de communisti sche motie tegen Moch niet de vereiste absolute meerderheid behaalde. De president heeft premier Pleven gevraagd de vertrou wenskwestie te stellen, als hij dat dienstig acht. Vanochtend zouden de ministers hierover vergaderen. nesisehe tekort aan ervaren krachten voor een ambassade- koordirigent en leraar staf, zodat het tijdstip van de uit- en stemvorming. OTTO DE NOBEL OVERLEDEN Gistermiddag is te Voorburg in zijn woning op 83-jarige leeftijd overleden de heer Otto Willem de Nobel, de bekende componist, solozang ONGEREGELDHEDEN IN SOEKABOEMI. De directie der Preanger Land bouw Maatschappij deelt mede telefonisch bericht te hebben ontvangen van haar vertegen woordiger te Djakarta, dat in het district Soekaboemi, waarin haar onderneming is gelegen, ernstige ongeregeldheden voor komen. De situatie is thans dermate zorgwekkend, dat ook zij, even als de directies der meeste al daar gelegen cultuuronderne mingen, moest besluiten het Europees personeel en zijn ge zinnen de onderneming tijdelijk te doen verlaten. Weer stagnatie in de veer dienst VlissingenBreskens. Met 'n opgelucht hart, omdat men van de mist geen last meer zou hebben, gingen velen gister morgen in Vlissingen of Bres kens naar de Prov. boot. De mist was opgetrokken, maar nu bleek een defect in de machine kamer van de „Kon. Wilhelmina" te zijn ontstaan. De boot bleef De Surinaamse landminister om 7.40 u. gistermorgen in Brakke, die in Nederland met Breskens liggen en werd daar de regering besprekingen zal gerepareerd. Om 10.40 u. kon de voeren over de politieke toe- boot vandaar vertrekken en de stand in Suriname, is op Schip-1 dienst verliep de rest van de hol aangekomen. dag gelukkig normaal. VOORLOPIGE KEUZE GEVALLEN OP BREDA. Geruime tijd zijn er reeds onderhandelingen aan Se gang over een bepaald stuk grond bij Breda, waarop men in de toe komst het Zuid-Nederlands Sa natorium wil bouwen. Het gaat hier om een bos gebied, ten Zuiden van Breda, gelegen ten Oosten van de weg naar Rijsbergen en aan de West zijde van het Mastbosch. Dit gebied ligt iets minder dan 1 km. van de omsnydingsweg en daarmee dus aan de rand van Breda. Dit is voor een modern sanatorium van de grootste be tekenis, temeer daar het sana torium eigenlijk uitgroeit tot een long-ziekenhuis. De preciese terreinbegrenzing zal afhanke lijk zijn van een voorlopig ont werp, waarvoor de architect J. P. Kloos te Haarlem, die ook de architectuur van het Prot. Ziekenhuis te Terneuzen ont wierp, reeds van het bestuur op dracht ontving. IDEALE PLAATS. Deze terreinkeuze is naar het oordeel van deskundigen ideaal te noemen. De commissarissen, aangewezen door de kerken uit het Zuiden, die op 23 November j.l. te Breda bijeen kwamen, hebben dit terrein bezichtigd en waren er vol lof over. Het is zeer zeker te wensen, dat de verschillende instanties, die moeten worden gekend in deze koop, spoedig bereid ge vonden zullen worden een de finitieve beslissing in deze voor de in Zuid-Nederland wo nende Protestanten zo belang rijke zaak te nemen. Ongetwij feld zal het de zaak dienen, als blijkt, dat het Zuiden met kracht het doel voor ogen houdt: Een eigen Sanatorium te hebben in het Zuiden van het land. WATERGEBREK IN WATERLAND. (Van een bijzondere medewerker.) Verzouting en verdroging gaan steeds meer aandacht vragen in ons land, en nadat we door tal van kunstwerken de ontwatering voor elkaar gekregen hebben, zullen we ons moeten richten op water beheersing. Aldus sprak dr ir G. de Bakker, Inspecteur van het Tuinbouwkundig Onderzoek, eertijds Rijkstuinbouwconsu- lent te Goes, in een algemene Inleiding tot de Voorlichtingsdag over Verzouting en Verdroging van Tuinbonwgronden, welke Dins dag te Delft gehouden werd. Het gehele Westen, speciaal ook de Zeeuwse- en Zuid-Hol landse Eilanden, hebben met deze problemen te maken. Als oorzaken van verzouting kun nen genoemd worden: a. Zoute kwel, welke een gevolg is van de druk van het hoger staande zoute buitenwater. Deze kwel heeft altyd bestaan, maar hij is toegenomen door verlaging van het binnenwaterniveau en door het grote aantal gaten, dat door de mens aangebracht wordt in het afsluitende bovendek, zoals met bunkerbouw, het graven van zandputten, het slaan van gas- en waterbronnen en het aanleggen van grote wegen. b. Het zoute water, dat door sluizen binnenkomt. Zo is tij dens de oorlog wegens een min der goed functionneren van de Noordelijke sluizen 1.8 millioen ton chloor h t IJsselmeer bin nengekomen, terwyl dit bij nauwkeurig beheer slechts 70.000 ton behoeft te zijn. C. Door het verdiepen van de riviermondingen en de gerin gere afvoer van de grote rivie ren dringt de zoute watertong steeds dieper het land in. De zoutgrens, die in 1893 5 km. van Hoek van Holland lag, ligt thans voorbij de Hollandse IJssel, hetgeen ernstige conse quenties heeft voor Rijn- en Delfland. d. Lagere rivierstanden. We komen in ons waterrijke landje n.l. 's zomers beslist water te kort! Het is dan ook geen won der, dat in '49 by Rotterdam als hoogste chloorgehalte 450 mgr. per liter water werd ge vonden (laagste 100 mgr./l.). Zowel land- en tuinbouw als drinkwaterleiding stellen zware eisen aan het water, n.l. een maximum van 300 mgr. chloor, overeenkomende met 0.5 gram keukenzout per liter. De verdrogi -g is in feite niet verschillend van verziltingspro- blemen, want in beide gevallen kan de plant te weinig water opnemen. De verdroging neemt echter in verschillende delen van het land toe, afgezien van de ex treem droge zomers '47 en '49. Hieraan zijn debet: diepe kana len, die de omtrek a.h.w. drai neren en de grotere drinkwater- onttrekking aan de duinen door de hogere „waterbeschaving" van de bevolking. De bodem van de zoetwaterzak in de dui nen is in de laatste 50 jaar 20 meter omhoog gekomen. Dit doet weliswaar de zoute kwel nog niet direct toenemen, maar het gevaar bestaat, dat dit in de toekomst wel het geval zal zijn. Er is dus grote zuinigheid met water geboden, en dr de Bak ker wees op de besparing, die verkregen wordt met vernevelen i-r v. bespuiten, wat een verschil van rond 3 m3. per keer per ha. fruit uitmaakt en op de pers pectieven van beregening i.p.v. bevloeïïng. Zeeuwse problemen. De specifiek Zeeuwse proble men werden besproken door ir C. van den Berg, hoofd der wetenschappelijke afdeling der Herverkavelingscommissie Wal cheren. Hoewel bij zoutkarterin- gen bleek, dat er een zekere samenhang is tussen het hoge zoutgehalte van de Zeeuwse stromen en het polderwater, treden er op beperkte afstanden vaak grote variaties op, b.v. op Walcheren, waar de duinen een zoete invloed hebben, terwijl hoge zoutgehalten langs het ka naal worden gevonden. Voorts bezitten de hoger gelegen stroomruggen 10 meter diepte, terwijl in de gebieden daarlangs da gehele ondergrond zout water bevat. Het Rijkstuinbouwconsulent- schap te Goes verzamelde ge gevens over het verband tussen het zoutgehalte in het slootwater en in het boder..vocht, in Zuid- Bevelandse boomgaarden. Hieruit bleek, dat hoe hoger het land boven water ligt, hoe geringer het zoutgehalte in de 4060 cm. hoogteligging boven het polderpeil is. En waar be kend werd, dat dit voor de fruit teelt niet hoger mag komen dan 13 gram per liter, lykt polder- peilverlaging de aangewezen weg tot verbetering. Daar staat ech ter tegenover, dat men dan de kwel- en verdrogingsgevaren vergroot. Voorts blijkt, dat door capil laire opstijging de meest op- drachtige gronden het sterkst zullen verzilten, als ze in een zoute omgeving liggen. Zeeland in ongunstige positie. Hoewel ir J. M. Riemens, Rijkstuinb.consulent te Naald wijk, en ir P. de Gruyter, in genieur van het Waterschap Rijnland, zich in hun voordrach ten in hoofdzaak bepaald heb ben tot problemen van de beide Hollanden, is er weer eens te duidelijker uitgekomen, welk een ongunstige positie Zeeland inneemt. Immers, bedoelde ge bieden hebben bij de bestrijding van verzouting en verdroging een machtige bondgenoot in de grote rivieren, die het mogelijk maken in droge tijden zoet wa ter aan te voeren en zout polder- water te verdringen en ver versen. (Vervolg op pag. 2). Over „regeren" en „reageren". MEN WENST ZELF REEDS MET T.B.C.- BESTRIJDING TE BEGINNEN. Op de jaarlijkse algemene vergadering van de Stichting „Provin ciale Gezondheidsdienst voor dieren in Zeeland", die gisteren in de „Prins van Oranje" te Goes is gehouden, heeft de directeur, dr G. Wagenaar, medegedeeld, dat door de stichting aan de minister van Landbouw een telegram zal worden gestuurd, waarin wordt mede gedeeld, dat men in Zeeland niet langer meent te moeten wachten op de uitwerking van het landelijke plan voor do T.B.C.-bestr(jding onder het rundvee. Zeeland zal zelf de bestrijding ter hand nemen en heeft hiervoor ook een plan ontworpen. Ter vergadering heeft dr W'agenaar dit plan uitvoerig besproken. De vergadering stond onder leiding van voorzitter A. Geschie- re J.Hzn uit Grijpskerke, die in zijn openingswoord een welkom sprak tot de heer L. de Vries uit Den Haag, de secretrais van de Gezondheidscommissie voor die ren, de vertegenwoordigers van de diverse standsorganisaties in Zeeland, alsmede tot directeuren en besturen van zuivelinrichtingen en vertegenwoordigers van de af deling Zeeland van de Mij voor Diergeneeskunde. Hij hoopte op een voortzetting van de samen werking, die met deze organisa ties en vertegenwoordigers is ontstaan en die inhoudt, dat het werk van de Gezondheidsdienst in brede kring ingang vindt. Uit de ingekomen mededelingen bleek, dat is binnengekomen het provinciale subsidie, groot f 6000. DE WERKZAAMHEDEN IN HET AFGELOPEN JAAR. Dr Wagenaar besprak vervol gens de werkzaamheden in het afgelopen jaar. Deze mogen over het algemeen genomen goed ge slaagd heten, temeer, omdat ge bleken is, dat de veehouders in teresse beginnen te tenen voor hetgeen de dienst wil doen. De werkzaamheden in het laborato rium zijn zeer toegenomen, aldus dr Wagenaar. Het aantal onder zoekingen steeg van 3623 tot 11.135, waarvan ruim 7000 onder zoekingen op T.B.C. Er werden 100 bloedmonsters onderzocht. Voorts werden er onderzoekin gen verricht op steriliteit bij koeien en stieren, er werden 35 veulens onderzocht en 45 mon sters hengstensperma. Voorts werden varkens, konijnen en kip pen onderzocht. Van de 169 kip pen bleken meer dan 10 lijden de aan T.B.C. Het aantal stuks onderzocht rundvee is zeer sterk gestegen, n.l. van 43.000 in 1948 tot 67000 in 1949 met besmettingspercen tages van resp. 3.6 en 11.9 Er waren dit jaar 1800 rea- geerders. Minister Mansholt over de Zeeuwse mosselcultuur. In de toelichting op de begro ting van het landbouwegalisatie- fonds zegt minister Mansholt de mening van enige leden te delen, dat in verband met de moeilijk heden in de Zeeuwse mossel cultuur maatregelen dienen te worden genomen met het oog op de instandhouding ervan. Getracht zal worden, door zo veel mogelijk de cultuur over te brengen naar percelen in de territoriale wateren of in de Waddenzee, aan de moeilijk heden, waarin een aantal kwe kers thans verkeren, tegemoet te komen. Wellicht zal een dun nere bezetting der percelen in Zeeland, waardoor de versprei- dingsmogelijkheid der parasiet wordt beperkt, ertoe kunnen bij dragen het gevaar voor de mos selcultuur te verminderen. Het is thans echter nog niet moge lijk vast te stellen, of de onder nemers op dit terrein voldoende financiëel draagkrachtig zullen zijn om bepaalde voorzieningen te bekostigen. 25 politiemannen en 30 stu denten werden gewond tijdens een massale studentendemon stratie te Cairo, tegen de Brits- Amerikaanse houding t.a.v. Egyptes plannen ter vergroting van zijn zelfstandigheid. Grie kenland en Joego-Slavië hervat ten de normale diplomatieke be trekkingen. Omdat bij de Se naatsverkiezingen een oppositie- candidaat werd gekozen, heeft het Chileense Kabinet zijn ont slag ingediend. Koning Fre- derik en Koningin Ingrid van Denemarken zijn gisteren te Parijs aangekomen voor een staatsiebezoek van vier dagen. Aangezien de Z.-Afrikaanse P.T.T. gebrek heeft aan tech nisch en administratief perso neel worden de emigratiekansen voor Nederlanders verruimd. Aan boord van de „Volendam", die met 1200 Nederlandse emi granten onderweg is naar Australië, hebben 50 personen mazelen gekregen. Toen een 63-jarige Hagenaar onvoorzich tig de weg overstak, werd hij gegrepen door een taxi en ge dood. In Amsterdam bestond een man het een fiets te stelen welke tegen een muur stond. Tot zyn ongeluk stoorde hij daarmee een paartje, dat in het portiek stond. De mannelijke helft hiervan greep de dief in de nek en schonk hem aan de politie. Dat het aantal reageerders zo is opgelopen, vindt vooral zijn oorzaak in de nog te geringe me dewerking van de veehouders, terwyl ook .aankopen van buiten af een rol spelen. Walcheren vormde een lichtpunt: de reactie percentages verminderden vanaf 1948 van 13 pet tot 2 pet. Zee land heeft te kampen met een grote import van vee. De provinciale verordening be treffende de aankoop van ge- bruiksdieren met verklaring heeft nog geen resultaat gehad, omdat ze pas op 1 December 1949 van kracht werd. Dit jaar z;<i dit wel beter werken. Betreffende de open lijders werd medegedeeld, dat het sputumonderzoek geschiedde na de uitzaai op voedingsbodems-. De resultaten waren gunstig; er werden 420 open lijders ge vonden. Jammer is, dat de eigenaars van open lijders, zelfs na verzoek, vaak nalaten zich en hun gezin op T.B.C. te laten onderzoeken. Het gevaar is blijkens ervaringen niet denkbeeldig. Voorts werden onderzoekingen gedaan betreffende de onvrucht baarheid by rundvee, het besmet telijk verwerpen, de veulenziekte, de K.I. bij geiten en de z.g. zwoe gerziekte bij schapen. HET PLAN VOOR DE KO MENDE WINTER. Het plan voor de komende winter besprekend, achtte spr. het mogelijk, dat Nederland zeker binnen 5 jaar een T.B.C.-vrije veestapel kan bezitten, mits er maar vaart achter gezet wordt. Over de vijf maal 10 millioen gul den der tegenwaarderekening, dia beschikbaar zijn, liet spr. zich somber uit. In Zeeland wil men daarom niet stil zitten. In het eerste jaar zullen alle bedrijven met minder dan 10 reageerders worden vrijgemaakt, in het 2e jaar de bedrijven met 1020 reageer ders, in het derde jaar die met 2030 reageerders, in het 4e jaar die met 3050 reageer ders en in het 5e jaar die met 50 en meer reageerders. De plot selinge reageerders in de vrije bedrijven zullen meteen opge ruimd worden. Voor iedere reageender zal f 125 worden uitgekeerd, mits de hele stal vrij wordt gemaakt. Voor te genvallers in de vry'e bedrijven zal 90 vergoed worden, terwijl voor het opruimen van open lij ders 85 der gebruikswaarde wordt vergoed. Die f 125 zal men verkrijgen door van iedere veehouder van elk stuks groot en klein vee een heffing van f 4 te vragen. Dit in afwijking van het pian, waartoe de Stichting voor de Landbouw het initiatief nam en dat inhield een fonds te vormen, waartoe de veehouder gedurende 5 jaar 25 ets per 100 liter geproduceerde melk zou moeten afdragen. Dit zal eveneens f 10 millioen per jaar opleveren. Het Rijk werd verzocht een gelijk bedrag be schikbaar te stellen. Nadat uitvoerig een aantal vra gen was beantwoord, word de be groting voor het a.s. onderzoe kingsjaar goedgekeurd. Tenslotte volgde een bespreking over de mond- en klauwzeerbe- strijding. Deze bevindt zich nog in een beginstadium. Men zal haar zoveel mogelijk stimuleren. De kosten bedragen f2,50 per dier. Te Bandoeng zijn op last van de militaire autoriteiten de vol gende Nederlanders gearres teerd: A. P. de Roo, J. Matray, E. de Boer, allen commissaris van politie le klasse; A. J. Klop, C. Johan, F. J. de Water en tenslotte de administrateur en een employé van de onderne ming ten Zuiden van Garoet, W. Ament en Bastiaanse. Van officiële zijde is mede gedeeld, dat deze arrestaties zijn geschied op grond van rappor ten waaruit kan worden afge leid, dat de gearresteerden in betrekking hebben gestaan met subversieve organisaties in W. Java. DE BILT ZEGT: Weersverwachting, geldig van Woensdagmorgen tot Woensdag avond. Stormachtige wind. Aan de kust tijdelijk storm, in het binnenland harde tot stormachtige wind uit het Zuid- Westen, later ruimend naar West of Noord-West en geleide lijk afnemend. Wisselende be wolking met enkele buien. Iets minder zacht dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1