ÏÏrovintig^w IIraier^ Vele bemoeiingen van allerlei aard. Terneuzen krijgt een tweede kleuterschool ADAAÜON Vergeefse moeite. Nederlandse Unie van Speeltuin organisaties hield streekconferentie. Dinsdag 28 November 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 4 Sociale zorg in Vlissingen over 1949. to een uitgebreid verslag maakt het gemeentelijk Bureau voor So ciale Zaken to Vlissingen bekend, wat at) ln 1948 heelt gedaan. En dat Is heel wat geweest. De be moeiingen van het bureau waren niet alleen vele, maar ze waren bovendien van de meest uiteen lopende aard. Er werden ln 1949 niet minder dan 1873 rapporten uitgebracht Wanneer men de uitgaven na slaat, krijgt men een Indruk van de vele noden die door sociale za ken gelenigd worden. In sommige gevallen werden grote bedragen uitgekeerd. 121 werklozen kregen ln totaal f 12.385,83 uitgekeerd. Ondanks het feit, dat er ln 1949 minder werklozen waren dan ln 1948, was de totale uitkering ho ger, omdat de werkloosheid van langere duur was. Toch konden na kortere of lan gere tijd alle valide vakmensen weer te werk worden gesteld. Aan 34 militairen werd f 4843 aan overbruggingsuitkering uit betaald. Ten aanzien van het consumen- tencrediet I en II wordt opge merkt, dat Vlissingen tot de vijf gemeenten in ons land behoorde waar de administratie op de beste wijze werd gevoerd. De terugbetalingen van de cre- dieten hadden 'n regelmatig ver loop. Aan 661 personen werd de eerste maal een crediet verschaft van ln totaal f 250.300 en aan 302 mensen voor de tweede maal, wat gezamenlijk f 87.2000 beliep. Met gemeentelijke subsidie wer den ln 1949 door verschillende in stellingen 34 kinderen naar her stellingsoorden gezonden. Financiële bijstand. Op grond van de gemeentelijke financiële bijstandregeling werden 113 personen gesteund gemiddeld gedurende 32 weken en 6 dagen. Vier politieke delinquenten of ge zinnen daarvan kregen uitkerin gen tot totaal f 1027,05. In de arbeidstherapie werden 2 personen opgenomen, die een toe slag ontvingen. Het aantal uitkeringen Nood wet Ouderdomsvoorziening steeg in 1949 van 740 tot 751. De 751 rentetrekkers hadden een totaal uitkering van f 264.971. De gezinszorg, die in samen werking met de Maatschappij „De Schelde" wordt uitgeoefend, vol deed ook ln 1949. Door het in- sohakelen van hulpkrachten, die vaak moeilijk te krijgen waren, kon steeds hulp worden geboden. Er werden in 1949 geholpen 118 gezinnen met 1615 arbeidsdagen. Het nadelig saldo bedroeg f 4967,63, waarin „De Schelde" f 2000 bedroeg. De Volkscredietbank. De gemeentelijke Volkscrediet bank verstrekte credieten aan 165 personen tot totaal f 26.985. Op 81 Deo. 1949 was de totale ach terstand 2 procent. Er werden in 1949 twee naal- oursussen gegeven. Het kindertehuis te Yerseke was tot 1 Dec. 1949 in exploitatie bij de gemeente Vlissingen en Jveri daarna overgedragen aan zi Dop. Er waren ln 1949 10 Vli ïgse kinderen, tegen in 1948 nog 45 kinderen. Voorts werden „Hij" leende zijn spaarbank boekje. „Z(j" speelde mooi weer met het geld. Louisa Maria H., 29 jaar oud, uit 's-Gravenhage, heeft reeds 9 veroordelingen achter de rug, maar moest weer voor de recht bank verschijnen, beschuldigd van oplichting en verduistering ten nadele van haar verloofde. In November 1949 leende hij zijn Spaarbankboekje aan haar om er wat geld af te halen voor het kopen van huisraad. Binnen twee maanden was er van het Spaarbankboekje, waarop aanvankelijk ruim 900 gulden stond, nog maar 51 cent over. Voorts bleken verschillende kle dingstukken en zijn splinternieuwe fiets verdwenen te zijn. Zij be kende. De rechtbank achtte ech ter termen aanwezig om de zaak terug te verwijzen naar de rech ter commissaris, opdat over haar geestvermogens een psychiatrisch rapport kan worden uitgebracht. Amerikaanse regering vernietigt aardappelen. Dit jaar zijn 26.7 millioen sche pels „overschot"-aardappelen door het Amerikaanse ministerie van landbouw vernietigd. De regering had deze aardappelen van de boe ren gekocht, teneinde de prijzen op peil te houden. Zij hoopte de aardappelen in het buitenland te Ironnen verkopen, hetgeen niet is gelukt. nog verscheidene kinderen van buiten opgenomen. Gedurende 1949 werd gemiddeld aan 1133 schoolkinderen 40790 li ter melk verstrekt. Aan oorlogsslachtoffers en eva- cué's werd ten laste van het Rijk In 1949 uitgekeerd f 61.597,07. Medische zorg. In de ziekenhuizen werden ge heel of gedeeltelijk voor rekening van de gemeente verpleegd 30 pa tiënten met 1495 ligdagen. In diverse sanatoria waren op 1 Jan. 1949 in verpleging 32 pa tiënten en op 31 Dec. 1949 nog 27. De administratie van de school- tandverzorging berustte bij het gemeentelijk Bureau voor Sociale Zaken. De inenting van school kinderen tegen diphtherie werd voortgezet. De rekening 1949 van de ge meentelijke instelling voor maat schappelijk hulpbetoon sluit voor 1949 met een totaal aan inkom sten en uitgaven van f 722.556,51. Het personeel bestond op 1 Jan. 1949 uit 24 personen w.o. 5 ge zinsverzorgsters. 1 Jan. 1950 wa ren er 21 personen. Duitse jongens wilden „wereldreis" maken. Drie Duitse jongens van 17 en 18 jaar wilden een „Wereldreis" maken. Zij hadden zich daartoe vermoedelijk door diefstal van een klein vissersvaartuig meester gemaakt. Ten Westen van Cux- haven en op een afstand van 200 mijl uit de kust kregen de jongens echter tekort aan brandstof en drinkwater. Zij vroegen radiogra fisch om hulp. Het Duitse vissers schip „Albinus" heeft het vaar tuigje op sleeptouw genomen. Grimmige taal van Syngman Rhee. In een „verklaring tot het Ko reaanse volk" heeft president Syngman Rhee bevestigd, dat zijn regering nooit de inmenging zal dulden van de Ver. Naties in de binnenlandse aangelegenheden van Korea. Rhee heeft zijn program uiteen gezet, waarvan hij geen duim- breeds zal afwijken: verkiezingen in Noord-Korea uitsluitend voor de 100 vacante zetels in de Na tionale Vergadering, terwijl de 200 reeds gekozen Zuidkoreaanse parlementsleden zullen aanblij- Burgemeester Truffino in het zilver. Hartelijke huldiging door feestelijk versierd Hulst. Een feestelijk versierd Hulst heeft Zaterdag 't 25-jarig ambts jubileum van burgemeester B. A, T. M. Truffino gevierd. Nadat de burgemeester en zijn familie des namiddags was afgehaald volgde voor het gemeentehuis een défilé. In aansluiting hierop werd de burgemeester tijdens een bijzon dere raadszitting gehuldigd. Wethouder Warnier wees op de grote verdiensten van de jubilaris voor Hulst. Hij bood hem namens de raad de gouden erepenning der stad met bijbehorende oorkonde aan. Tijdens een bijeenkomst in de bioscoop werd de heer Truffi no vervolgens door veie sprekers uit alle groepen der bevolking toegesproken en werden hem een groot aantal geschenken aange boden o.m. namens de burgerij 'n Eu de Herv. School een nood- lokaal. In de vorige week gehouden raadsvergadering werd in het col lege van curatoren voor het gym nasium dr D. Dorrepaal herkozen, terwijl dr A. C. S. van Breda Vriesman werd herkozen tot lid van de commissie van Toezicht op het middelbaar onderwijs. Wegens de toename van het aantal leerlingen werd medewer king verleend voor het beschik- baarstelien van een noodlokaal aan de Herv. school. Hoewel de nieuw gebouwde Herv. school aan de Leeuwenlaan eerst ruim 1 jaar in gebruik is, blijkt deze reeds thans te klein te zijn. Tijdelijk is thans een klas ondergebracht in „Pro Rege", doch men wil thans overgaan tot het bouwen van een lokaal in de school zelf. In dit verband vestigde de heer Van Liere (Arb.) nogmaals de aan dacht op de ongewenste toestand in de De Jongestraat (waar het gebouw „Pro Rege" is gevestigd), welke straat voor het huidige ver keer ten enenmale ongeschikt is. B. en W. zullen hiervoor 'n nood oplossing proberen te vinden, wel licht door éénrichtingsverkeer. Besloten werd tot de bouw van een nieuwe kleuterschool aan de Molendijk. Hoewel dit plan reeds geruime tijd bestond is hierin thans in zoverre verandering ge bracht, dat de gelijktijdig op het zelfde terrein geprojecteerde openbare lagere school C niet op deze plaats gebouwd zal worden, aangezien thans gebleken is, dat de beschikbare ruimte van 2759 vierkante meter niet toereikend is voor de bouw van 2 scholen. Op de desbetreffende vragen van de heren De Feijter (C.H.) en Col- sen (Vrij R.K.) antwoordde de voorzitter, dat deze toestand bij de eerste projectie niet voorzien was en dat men er rekening mee moet houden, dat later uitbrei ding aan de school kan gegeven worden. Met de bouw van deze nieuwe kleuterschool, bestaande uit 3 lokalen en bestemd voor de Ver. voor Neutraal kleuteronder wijs, zal een bedrag van f 51.300 gemoeid zijn, terwijl de grond- kosten f 20.692,50 zullen bedra gen. De heer Van Langevelde (A.R.) maakte bezwaar, dat van de op pervlakte ad 2759 vierkante me ter slechts plm. 900 vierkante me ter bebouwd zal worden. Z.f. zou beter op dit terrein de nieuwe openbare school kunnen komen, terwijl dan voor de kleuterschool een ander (kleiner) terrein ge zocht kan worden. De voorzitter deelde mede, dat dit weer tijd zou vorderen, dat de openbare school tóch onderdak is (zij het niet op voldoende wijze) en dat het neu traal kleuteronderwijs geen ge bouw heeft. De vaststelling van de gemeen schappelijke regeling Schoolart- sendienst in Zeeuwsch-Vlaanderen en het voorstel tot overdracht van diverse complexen woningen van het gemeentelijk woningbedrijf aan de Woningbouwvereniging „Werkmansbelang" worden z.h.s. aangenomen. Besloten werd het vergunnings recht voor de verkoop van sterke drank in het klein in de gemeente voor de bestaande bedrijven op hetzelfde bedrag te handhaven en voor nieuwe bedrijven te verhogen van f 100,op f 170,terwijl het vergunningsrecht voor een ho- telbedrijf wordt verhoogd van f 25 op f 45. Het verlofrecht voor de verkoop van zwak-alcoholische dranken in 't klein werd verhoogd van f 25 op f 45. Hoewel dit voor de inkomsten van de gemeente niet zo best is, deelde wethouder Den Hamer mede, dat het totale vergunningsrecht belangrijk om laag zal lopen en wel tengevolge van het verheugende feit, dat het drankgebruik achteruit loopt. Z.h.s. werd o.m. besloten tot het aangaan van een kasgeldle ning met de Woningbouwvereni ging tot een bedrag van f 25.000, evenals een kasgeldlening van f250.000. Machtiging aan B. en W. werd verleend om, indien nodig, beroep in cassatie aan te tekenen tegen een vonnis van de rechtbank in zake een onteigenings-procedure over de terreinen aan de Staal fabriek. Bij de rondvraag bracht de heer van Langevelde (A.R.), het pro bleem nieuwe Zeesluis aan de or de. Destijds zou de concessie ge daan zijn, dat, indien de nieuwe Zeesluis gebouwd zou worden, de spoorwegtarieven verlaagd zou den worden, hetgeen Terneuzen ten goede zou komen. De voor zitter zal dit aan de betrokken instanties doorgeven. De heer de Feijter (C.H.), vroeg het plaatsen van een bord „School" op Drie wegen voor de aldaar eerstdaags te openen Fröbelschool, hetgeen werd toegezegd. De heer Colsen (vrij R.K.), vroeg een inhaalverbod op Sluis kil, en het posten van een politie agent bij de brug, i.v.m. de grote drukte tijdens de bietencampagne. Verder vroeg hij alle bouwvolume voor 1951 aan Sluiskil toe te wij zen, daar hij zoveel mogelijk men sen op „zijn plaats" wil krijgen. De heer van Liere (arb.), vroeg spoedige oplossing van het water probleem bij de montagewoningen. Deze kwestie wordt onderzocht. Het ligt niet aan de riolering, doch meer aan de bodemgesteld heid. De heer den Hamer (arb.), ver zocht de Raad een telegram van medeleven te zenden aan het raadslid Henry (Arb.), die wegens ziekte niet aanwezig is en in een ziekenhuis in Amsterdam ver bluft. Dit voorstel werd goedge keurd. Op verzoek van de heer de Waal (R.K.), ging de raad over in geheime zitting i.v.m. door hem te stellen vragen. (Ingez. mededeling, advert.) voor handverzorging bij guur weer en huishoudelijke arbeid KORTE BERICHTEN Prins Bernhard zal in zyn func tie van inspecteur-generaal der Kon. Marine op 28 en 29 Novem ber as. een bezoek brengen aan de „Karei Doorman", welke bo dem thans tezamen met „De Bit ter" en de onderzeeboten „Zwaard vis" en „Ty'gerhaai" onder com mando van kapitein ter zee C. W. Slot oefeningen houdt in de Mid dellandse Zee, waaraan ook een heden der Britse marine deelne men. John Kogge, vice-voorzitter van de Amerikaanse progessieve par ty, die tegen het manifest van het vredescongres van Warschau stemde, heeft verklaard, dat hy erover denkt een werkelijke vre desbeweging in de V.S. te stich ten, die zich niet in de handen der communisten bevindt. Adenauer, de Westduitse bonds kanselier, heeft de geallieerden verzocht het bezettingsstatuut te vervangen door een veiligheids overeenkomst. Prinses Elisabeth van Engeland is per vliegtuig uit Londen op Malta aangekomen, waar zij door Edinburgh werd begroet. De eerste 240 van 5000 Duitsers zün uit Pools Silezië in Oost- Duitsland aangekomen. In Zwitserland is in November in 80 jaar niet zoveel regen ge vallen als dit jaar. Tengevolge van een explosie ln een schoollokaal te Thouars (W.- Frankrijk) waar zes jongens voor bord stonden, werd een jongen 7 advert f-" IM uTCfJ oPDDENenLEDl KA BE*0'*' mei garantie-certificaat gedood en vijf gewond. Volgens de zuster van de overleden jongen had deze „een rood-witte buis" op straat gevonden en mee naar school genomen. De Deense schrijver Johannes V. Jensen, ln 1944 winnaar van de Nobelprijs, is op 77-jarige leef tijd te Kopenhagen overleden. Vierhonderd Duitse geëvacu- eerden uit Chinese steden zyn te Hongkong scheep gegaan voor Hamburg. Zy konden na de con fiscatie van hun bezittingen door de nationalistische regering aan het einde van de tweede wereld oorlog geen middelen van bestaan meer vinden. Er zyn nog een dui zendtal Duitsers in China, die binnenkort ook zullen vertrekken. Te Mexico zijn öf dc .r sabo tage of door onoplettendheid sterk vergiftigde gassen in een petroleumraffinaderij ontsnapt en daar ze door het lage wol kendek bleven hangen, werden 24 personen gedood en 280 ziek. De Braziliaanse politie schynt op de hoogte te zijn van com munistische plannen om ver scheidene Amerikaanse staats hoofden te liquideren en de regering te vervangen. De communistische Franse Prof. Joliot Curie, die naar een vredescongres in Warschau was geweest, is bij de Duitse grens door de Amerikaanse politie naar Praag teruggestuurd om dat zyn papieren „niet in orde zouden zyn". Het schijnt dat de communis ten bezig zijn met het voor bereiden van een staking in de Nederlandse havens. De Belgische bezettingstroepen kosten de West-Duitse regering maandeiyks RM 7.500.000, d.i. fr. 100 millioen. België legt zelf maandeiyks nog een bedrag van fr, 90 millioen toe. ameublement voor de burgemees terskamer in het in restauratie zijnde stadhuis. Namens het pro vinciaal bestuur werd de heer Truffino gelukgewenst door het lid van Ged. Staten, de heer A. Lockefeer. Na een drukbezochte receptie volgde des avonds een soiree voor genodigden. Zondag morgen werd in de basiliek een plechtige mis opgedragen, waarna voor het gemeentehuis nog een huldebiyk der bevolking plaats vond. Aanvaringen op de Schelde. Het Amerikaanse stoomschip „American Counselor" is Zondag middag in aanvaring geweest op de Wester-Schelde met een Pana- mees stoomschip „Hellenic Chryssoula" van de „Ameri can Counsellor" zyn drie man over boord geslagen en door de Belgische sleepboot „Goliath" op gepikt. Het schip was op weg van Amsterdam naar Antwerpen. Zaterdagavond is er nog een aanvaring geweest tussen het Zweedse stoomschip „Bengal" en het Engelse stoomschip „Persian Coast". Beide schepen waren op weg van Antwerpen naar Rotter dam. De aanvaring heeft lichte schade veroorzaakt aan de bak boordsboeg van de „Persian Co- ast". De schepen zyn naar Rotter dam doorgevaren. Zeeuwse V.A.S.-commissie bijeen. Vrijdag vergaderde de kortge leden ingestelde Zeeuwse Com missie voor Alcoholbestryding by het Snelverkeer onder voorzitter schap van de heer P. van der Veen. Besloten werd aan alle gemeen tebesturen een Jaarlykse bydrage te vragen evenals aan alle orga nisaties die met het verkeer te maken hebben in den ruimste zin. Dan ontstaat er een grote kring van mensen die deze zaak kennen en steunen. Met het Middelburgse Drank- weer-Comité zal men de zuil van de V.A.S. in de Hemelvaartsweek hier plaatsen en bovendien platen en folders verspreiden. Na het bekend worden der by- dragen zullen andere plannen wor uitgevoerd. S.S. „AMSTELPARK" AAN DE GROND EN WEER VLOT. Gisternacht is het Nederlandse s.s. „Amstelpark" by Bath op de Wester-Schelde aan de grond ge lopen, doch na enkele uren zon der assistentie viotgekomen. Het schip heeft zyn reis van Antwer pen naar zee voortgezet. GOES. C.B.P.B. afdeling Zuid-Beveland vergaderde. Zaterdagmiddag vergaderde in de „Landbouw" te Goes de C.B. P.B. afdeling Zuid-Beveland. Als spreekster trad op mej. T. Geel hoed met het onderwerp. „Win- tertyd op het platteland". Na het noteren van enige re cepten en de rondvraag werd de leerzame middag met gezang en dankgebed gesloten. (Ingez. mededeling, advert.) De Goese Boekhande laren berichten hierbij, dat hun zaken WOENS DAGMIDDAG 29 Nov. zijn geopend. •s-GRAVENPOLDER. Dam- en Schaakvereniging opgericht. Vanwege de Stichting „Ons Dorpsleven" werd Vrijdagavond een damsimultaanseance gegeven. Er hadden zich 30 damliefhebbers opgegeven om hun krachten te meten met de oud-Zeeuws dam- kampioen, de heer J. Blom. De voorzitter van „Ons Dorps leven", de heer F. Nysse verwel komde de aanwezigen, in het by- zonder burgemeester Jansen. Hy dankte de heer Blom dat deze zich voor deze avond beschikbaar had willen stellen. Hierop opende de heer Blom de partyen. Al spoe dig na de opening bleek dat on der de spelers, zich naast vele be ginners, ook vele goede spelers bevonden. De gehele wedstrijd duurde 3% uur. Van de 30 par tyen won de heer Blom er 28, een party, tegen de heer L. J. Ver- kerke, werd remise terwyl de heer Joh. Tramper zyn party won. Na afloop dankte de burge meester de heer Blom. Hy stelde voor een dam- en schaakvereni ging op te richten. Dit idee werd door de aanwezigen toegejuicht. De voorzitter van de Zeeuwse Dambond, de heer J. Slabbekoorn, sprak de hoop uit dat de op te richten vereniging een bloeiend bestaan zou leiden. Tenslotte werd gelegenheid ge geven lid te worden, waarvan door verschillenden van de aan wezigen gebruik werd gemaakt. RILLAND-BATH. Geslaagde gymnastiekuitvoering. Zaterdag heeft de Gymna stiekvereniging W.I.K. te Ril- land-Bath in de zaal van de heer Colpaart een geslaagde uitvoering gegeven. De belang stelling voor deze uitvoering was zeer groot. De voorzitter van de vereniging, de heer C. van Gorsel, sprak een kort openingswoord, waarin hy een speciaal welkom richtte tot Bur gemeester de Goffau en wethou der Mol alsmede tot afgevaar digden van de zustervereniging „Sparta" te Krabbendijkë en enkele verenigingen uit Rilland. Het programma, dat bestond uit vrije oefeningen, paard, rek-, rhythmische en knotsoefenin gen, werd bijzonder vlot afge werkt. Vooral het nummer volksdansen in Zeeuwse kleder dracht was een succes. Na af loop heeft de voorzitter de jongelui aangespoord als lid toe te treden. Vooral de afdeling heren is maar matig bezet. Hij dankte het echtpaar Kanters, dat de leiding had. Voor Mevr. Kanters waren er bloemen even als voor Mevr. Krug uit Krui- ningen, die de volksdansen met muziek begeleidde. Ook de heer Kanters ontving een verrassing. WEMELDINGE. Verkiezing gemachtigden Kiescollege. Bij de gehouden stemming voor vier gemachtigden in het kiescollege der Ned. Herv. Keik werden .herkozen de heren J. Dekker Pz., J. M. van der Hiele, J. de Heere en A. J. Wabeke Fz. ARNEMÜIDEN. Filmavond. Onder presidium van ds P. M. Veldhuyzen, werd in het Ver enigingsgebouw „De Arne" van wege de Chr. Veren, tot verple ging van lyders aan vallende ziekte „De macht van het kleine" een filmavond gehou den. Kleurenfilms werden op het doek gebracht. Deze films toonden in beeld wat in Meer en Bosch voor de lijdenden wordt gedaan op medisch, vak technisch en onderwijsgebied, maar ook in geestelyk opzicht. Ds Veldhuijzen sprak het slotwoord. SOUBURG. Propaganda-avond C.N.V. Donderdag werd ln „Rehoboth" de jaarlijkse propagandaavond georganiseerd door de Chr. Be sturenbond. De vergadering werd door de voorzitter, de heer P. A. v. d. Putte, geopend. De eerste spreker was de heer C. Braspenning, die sprak over: „De vyand wederstaan". Door de heer Koetsveld werd uiteengezet wat de manier is en waarom we in de aanval moeten zijn. Ter afwisseling werd door het Evangelisatie Zangkoor ge zongen en door de heer De Jong gedeclameerd. De heer C. Bras penning sloot de goed geslaagde avond met dankgebed. Jaarfeest Geref. Meisjesclub. Vrijdagavond hield de Gerefor meerde Meisjesclub „Van Knop tot Bloem" met ouders en begun stigers ln het jeugdgebouw haar 19e jaarfeest. De voorzitter van de- oudervereniging, de heer B. Koole, opende de byeenkomst met gebed en schriftlezing en sprak een openingswoord. Na de jaarverslagen werd de avond met een gevarieerd pro gramma van zang en voordracht gevuld. Door ds J. v. d. Berg werd een slotwoord gesproken. WESTKAPELLE. Uitvoering O.K.K. In de cantine van het Zwitsers Kamp gaf de muziekvereniging „O.K.K." een uitvoering, o.l.v. de heer P. de Rooy. De heer P. Min- derhoud opende de avond en me moreerde het overleden lid, de heer Jac. Adriaanse. Hy noemde de overledene één der trouwste leden der vereniging, anderen tot voorbeeld. Een zestal nummers werd ten gehore gebracht. Het laatste nummer met medewerking van 3 solisten; dit was Cavatine de Tanarède van Rossini-Pague, met een solo voor sax.-tenor door solist P. Minderhoud; Herfstbloe men van F. Jakma met een solo voor bariton door solist A. Ka- land; Novelette, F. Jakma, solo voor sax.-alt, solist J. Cysouw. Op het solistenconcours werd door de solisten met bovenstaan de nummers de eerste prys be haald. Na de pauze werd er nog een klucht in twee bedrijven op gevoerd. Er was veel belangstel ling. Ondcc cU taupe. VERGEEFS EN NIET VERGEEFS. Dezer dagen zijn de volledigt verliezen bekend geworden, die onze militairen in de jaren 19451949 in Indonesië hebben geleden. Bij gevechten zijn om het leven gekomen van de K.L. 1602, van het K.N.I.L. 722 en van de Marine 202, dat is allen te samen 2526 man. Door ziekte en ongevallen stierven van de K.L. 787, van het K.N.I.L. 1098 en van de Marine 140, dat is bij elkaar 2225 man. Allen bijeen genomen lieten er dus 4751 mannen het leven. Een zware tol aan leed in zo veel gezinnen. "Waarvoor ge bracht? Voor het vestigen van recht en vrede in Indonesië? Ze ker, maar dat doel werd niet bereikt. Men staat verbijsterd van de lichtvaardigheid van onze rege ring, die zovelen de dood in durjde zenden, zonder dat haar zelf een vaste koers voor ogen stond. Inderdaad, van menselijke zijde bezien zijn het nodeloze en waardeloze offers geweest. En wij willen dit vooral niet trachten te verdoezelen door zwevende argumenten, als zou er toch nog een inniger samen werking tussen Indonesië en Nederland, een „betere werela", zoals men wel zegt, mee zijn gediend. Dat is alles zelfbedrog. Maar er is een betere troost. Ook deze levens zijn niet buiten Gods raad omgegaan. Hij heeft ze gebruikt voor de doeleinden van Zijn wereldbestuur, Zijn „staatkunde", die hoger is dan de onze, en nimmer faalt. En daarom zijn ze toch niet ver geefs geweest. (Ingez. mededeling, advert.) Speeltuinen moeten baldadige jeugd opvangen. Zaterdagmiddag vond in het Concertgebouw voor de eerste maal in Zeeland een streekconfe rentie plaat» van de N.U.S.O. Voorzitter D. Heyboer van de VUsslngse Speeltuinvereniging, sprak de hoop nit, dat de kleine kern, die aanwezig was, kans zou zien de gedachte van deze con ferentie uit te dragen en daar mede het speeltuinwerk te ver diepen. Een byzonder welkom riep hy toe aan burgemeester dr B. Kolff en de Commissaris van Politie, de heer C. v. d. Mark, alsmede de hoofdbestuurders, de heren F. Oostrom en W. Klaren, en de heer P. C. Faber, voorzitter van de Jeugdraad te Amsterdam. Hierna sprak de N.U.S.O. Voorzitter, de heer F. Oostrom, een kort woord. Hy deelde mede, dat deze conferenties de bedoeling hebben de arbeid op speeltuingebied te verdiepen, hetgeen men ook in Zeeland hoopt te bereiken, vooral daar behalve op Walcheren, de ove rige eilanden geen N.U.S.O. leden hebben. Baldadigheid. Als eerste spreker trad op de heer P. C. Faber over het on derwerp „Baldadigheid". Spreker wees erop, dat bal dadigheid geen probleem dei- laatste jaren is, doch door alle eeuwen heen voorkwam. Zowel stad als platteland kennen de baldadigheid. Het gevaarlykste is, dat van baldadigheid tot mis dadigheid slechts een kleine stap is. Met practische voorbeelden lichtte spr. zyn beweringen toe. Vooral de oorlogsjaren werk ten baldadigheid en misdadig heid in de hand. Gebleken is, dat met het stijgen der graan prijzen de misdadigheid toe neemt. Het kind heeft behoefte zyn kracht uit te leven en te spelen, het wil levensruimte. Daarom dient de huizenbouw sociaal ge richt te zijn en ruimte te geven aan die jeugd. Wanneer men het land alleen wil bestemmen voor landbouw en veeteelt en niets voor speelvelden, gaat de jeugd het land in om slootje te sprin gen en kievitseieren te zoeken, terwyl dan de bordjes van art. 461 verboden toegang geen rol spelen. Bovendien komt dan van het spel spoedig baldadig heid. De statistieken hebben uitge wezen, dat de baldadigheid het meest voorkomt onder de jon geren van 16 en 17 jaar, daar de schoolgaande jeugd meer be schermd wordt. Momenteel over weegt men een 15e Ministerie, n.l. een voor Volksopvoeding, daar toch reeds 5 Ministeries zich met de jeugd bemoeien. Hierbij heeft de overheid een taak. Niet die van opvoeden, doch slechts van steunen. Op voeden dient men te doen van uit het particulier initiatief. Iedere organisatie op eigen ge bied. De Staat kan hierbij sti muleren, activeren, instrueren, subisidiëren en een klein beetje controleren. Amsterdam byv. betaalt voor 1951 aan de jeugd raad f 300.000 subsidie buiten diverse ondersteuningen op jeugdwerkgebied. Men be schouwt het bovendien als een taak van de overheid de jeugd te begrijpen voordat ze ont spoort. Het aangewezen terrein hiervoor is de school. Men mag niet spreken van „ongrijpbare jeugd", wanneer men niet heeft geprobeerd de jeugd te grijpen. Ook de speeltuinverenigingen lenen zich uitstekend de jeugd te grijpen. Hier ligt een taak voor de ouders, die verantwoor delijk zijn voor de opvoeding. Niet alleen de overheid, doch ook de werkgevers hebben een taak door het verlenen van steun aan de jeugdarbeid. Ge lukkig ziet men dit bijna overal in. De speeltuin is een machtig middel in de strijd tegen bal dadigheid en misdadigheid. Jeugdleiders gevraagd. De heer C. v. d. Mark, Com missaris van Politie, onder schreef aan de hand van zyn practische ervaringen het betoog van de heer Faber. Zyn byzon- dere ervaringen van dit jaar waren, dat in de maanden Fe bruari, Maart en April, na do slechte winter voor de jeugd, de baldadigheid en misdadigheid onrustbarend was gestegen. Hierin kwam verbetering, toen de jeugd naar strand en duinen kon trekken, terwyl ook Kin- derstad meehielp de jeugd te binden. Opmerkelyk was, dat van de vele baldadigen in genoemde maanden geen enkele lid was van een kerkelijke jeugdorga nisatie, padvindersclub of hob byclub enz. Spreker heeft zich daarom tot deze organisaties ge wend met het verzoek toch vooral zoveel mogelijk jongeren op te nemen. Hierbij stuit men echter op een onoverkomelijk bezwaar n.l. het gemis aan vol doende jeugdleiders. Spreker vroeg daarom de heer Faber: Hoe komen wy aan jeugdlei ders. De heer Faber antwoordde hem, dat dit probleem zeer al gemeen is en hiervoor op korte termyh geen oplossing is te vinden. Men heeft behoefte aan vrywilligers met daarnaast be zoldigde krachten als adviseurs. Het moeilijke is, dat de jeugdige leiders ontbreken, door gemis aan idealisme, hetwelk onze jeugd thans kenmerkt. Na de pauze sprak de heer W. Klaren van de N.U.S.O. over het onderwerp Organisatie. Onder dankzegging aan de sprekers sloot hierna Voorzit ter Heijboer de conferentie. Tot notabelen by de Ned. Herv. Kerk te Hoedekenskerke zyn ge kozen de heren J. van Damme en P. W. Versluijs, dit in de vacatu res van de heren A. L. Broere die kerkvoogd werd en van J. de Waal die wegens zyn leeftyd be dankte. Ceslaagd voor le stuurman de heer C. Franke en voor het theor. gedeelte le stuurman de heer F. D. Verheij, beiden leerlingen van de „De Ruyterschool" te Vlis singen. Tot ouderling in de Geref. kerk te St. Laurens werd gekozen (va cature J. Koole Mz.) P, Boon Sr, tot diaken (vacature A. van den Broeke Wz.) S. Francke. BESTE EMMIE, Ik ben er nu wel achter: er is bijna géén ding te beden ken in een huishouden of 't wordt schoner door SNEL. Vaten, vloerkleden, baby kleertjes, wol, zyde, sanitair noem op wat je wilt, SNEL maakt 't helder en mooi. SNEL is bovendien zó zuinig! Met druppels te ge bruiken en de handige drup pelcapsule daarbij is een reuze uitvinding. SNEL is enig! JE LIEN P.S. Makkelijk, dat je het lege flesje niet terug hoeft te geven. Geen gezeur met statiegeld! L. COLIJNSPLAAT. Jaarvergadering Muziekvereniging S.D.G. Vrydagavond hield de Chr. Muziekvereniging „Soli Deo Gloria" haar jaarvergadering in de consistoriekamer der Geref. Kerk. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat het le dental iets is achteruitgelopen, hoewel toch met dankbaarheid mag worden teruggezien op het werk der vereniging in 1950. Het verslag van de penning meester was gunstig. De heer Jac. van Gilst werd als nieuw bestuurslid gekozen, terwyl da penningmeester de heer M. A. van Hekke werd herkozen. Be sloten werd half Januari D.V. een feestelijke vergadering ta houden, teneinde het contact met de donateurs te versterken. KAMPERLAND. Chr. landarbeiders vergaderden. Zaterdagmiddag vergaderde de afdeling Kamperland van de N.C. L.B. onder voorzitterschap van de heer J. Jllle. De heer A. Vin gerling uit Goes hield een rede over de hedendaagse nationale en internationale moeliykheden, die zich voordoen op sociaal en eco nomisch gebied. De heer Vinger ling wees vooral op de gevaren, die de chr. vakorganisatie bedrei gen. Hij wekte trouw te blijven in het vervullen van onze chr. roeping, ook ln het organisatie- leven. Na afhandeling van enkele huishoudelijke zaken werd deze, maar matig bezochte samen komst gesloten. Tot op heden zyn er ongeveer 11.734.000 kg suikerbieten aange voerd in St Annaland. Er worden er een 13 millioen kg verwacht.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 4