ZEEUWSCH DAGBLAD NOORD-KOREANEN NOG IN DE AANVAL Chinese communisten woonden V+N+-vergadering bij Chr. Lagere Landbouwschool der Z.L.M. te Middelburg geopend NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Nationale politiek. Zware strijd in sneeuw en ijzige koude Nederlandse vrijwilligers te Poesan aangekomen Aansporingen tot Indonesische boycot DEBAT OVER DE AGENDA Na tien jaar zwerven in een fraai gebouw 226 personen kwamen om bij noodweer in in Amerika SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. Hi, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26-28. 6e JAARGANG No. 1726 DINSDAG 28 NOV. 1950 Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Met vaste medewerking van: Directeur: J ACQ DE SMIT Franco per post 4.— Mr w< e. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Mid- Advertentieprijs 17 cent per m.m. delburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; 3. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Kubriek Kabouters 10 ct. per woord j)s J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan Woensdag: Zon op 8.22 u., onder 16.34 u.; Maan op 20.25 u., onder 12.41 u. Hoogwater op Woensdag 29 Nov.! Vlissingen: 4.24 u. 1.80 m., 16.45 u. 1.88 m.; Terneuzen: 4.53 u. 1.95 m„ 17.11 u. 2.04 m.; Wemel- dinge: 6.13 u. 1.50 m., 18.27 u. 1.64 m.; Zierikzee: 5.55 u. 1.26 nu, 18.12 u. 1.40 m. Dy het in de Tweede Kamer gevoerde begrotingsdebat is van verschillende zijden aange drongen op het voeren van een nationale politiek. In een critieke tijd als waarin wij thans leven tengevolge van de tweede wereldoorlog en in verband met de internationale spanningen, is samenwerking, voor zover dat enigszins moge lijk is, van regering en volk van de grootste betekenis. Indien ooit, dan is het in deze tijd noodzakelijk, dat de geestelijke en de morele kracht van ons volk wordt gesterkt, en dat de regering het volle vertrouwen heeft van het volk. Aan de regering worden in deze tijd zware eisen gesteld. Haar taak is ver van gemakke lijk. Zij verkeert in de noodza kelijkheid van het volk grote opofferingen te vragen. De be lastingen zijn tot een voorheen ongekende hoogte opgevoerd. Dit kan wel niet anders. En de omstandigheden brengen mee, dat het economische leven meer dan ooit aan banden wordt ge legd en dat aan het bedrijfsle ven allerlei obstakels in de weg worden gesteld. Om dan nog niet te spreken van de niet ge ringe persoonlijke offers, die door de vergroting van het con tingent en de verlenging van de diensttijd van onze jonge men sen worden gevraagd. LJ ieraan valt niet te ontkomen. A A Maar juist daarom is het van de grootste betekenis, dat een werkelijk nationale politiek wordt gevoerd, zodat de rege ring zich bij de uitoefening van haar taak gedragen weet door het vertrouwen van het volk. Dat is thans niet het geval. Reeds dadelijk na de oorlog is wat dit betreft in een verkeerde richting gestuurd. Na het een drachtig verzet van ons volk is wat dit betreft in een verkeer de richting gestuurd. Na het eendrachtig verzet van ons volk gedurende de bezetting had men mogen verwachten, dat ge zien ook de nationale problemen, die om oplossing riepen alles in het werk zou worden gesteld om ook bjj de wederopbouw alle krachten samen te bundelen. Bij de vorming van het eerste kabinet na de oorlog bleek al terstond, dat in een andere rich ting werd gekoerst. Er werd een rood-rooms ministerie gevormd, dat later plaats maakte voor een rooms-rood kabinet. Er is door de opvolgende re geringen ongetwijfeld hard ge werkt. Er is ook veel tot stand gebracht. Maar daarnaast is er ook denk slechts aan Indië veel kapot gemaakt en onher stelbaar geschaad. In plaats van een nationale Ïiolitiek werd een eenzijdige po- itiek gevoerd, waarbij met de opvattingen en de inzichten van de minderheid geen rekening werd gehouden. De mannen van de K.V.P. waren er op bedacht de invloed van Rome naar aile kanten te versterken en hun rode partners trachtten zoveel mogelijk hun socialistische prin cipes tot gelding te brengen. Dit is niet in alle opzichten ge lukt. Maar dat we de laatste ja ren op verschillende punten in een verkeerde koers zijn ge raakt zal niemand kunnen ont kennen. D lijkens het in de Kamer ge- El voerde debat zijn de rege ring en de partijen, waarop zij steunt, niet bereid om aan de oproep tot het voeren van een echt nationale politiek gehoor te geven. Dit valt temeer te be treuren, omdat de vooruitzich ten ver van gunstig zijn. De in ternationale verhoudingen zijn van die aard, dat van ons land wat betreft de bewapening zware offers zullen worden ge vraagd. Daarbij komt, dat het met de financiën vast begint te lopen. Een begrotingstekort van 300 a 400 millioen op een mo ment, dat de belastingcapaciteit is overschreden, is niet minder dan onrustbarend. Alles wijst er op, dat straks de schroef terug gedraaid zal moeten worden. Dat eist nationale kracht, die alleen opgebracht kan worden door het voeren van een waar lijk nationale politiek, waarbij de Christelijke grondslagen van ons volksleven niet uit het oog worden verloren. Tenzij de regering en de par tijen, waarop zij steunt, voorne mens mochten zijn zich op een critiek moment aan hun verant woordelijkheid te onttrekken en het redderen van de failliete boedei aan anderen over te la ten, is er geen andere uitweg dan om met voorbijzien van partijoogmerken aan de oproep van de minderheid gevolg te ge ven en terwijl het nog tijd is het roer te wenden. G- Z. „Het was maar een grapje". In een Haagse broodwinkel stapte onlangs een heer naar binnen, die de 54-jarige win keljuffrouw, onder bedreiging met een revolver gelastte de kas over te dragen. De juf frouw bleek echter niet voor een kleintje vervaard en wei gerde aan dit bevel te voldoen. Daarop stak de heer zijn re volver weer in zijn zak en zei: „Het was maar een grapje". Hij bestelde toen een broodje, betaalde, en verdween ijlings zonder op het wisselgeld te wachten. De juffrouw waar schuwde daarop de politie, die thans op zoek is naar deze vreemdsoortige klant. Amerikaanse troepen, die een zware strjjd voeren in sneeuw en ijzige koude, zjjn Maandag nog meer teruggeweken voor het hevi ge communistische tegenoffensief In Noord-West-Korea. De vijf entwintigste divisie trok zich nog ruim 6 km. terug ten Zuiden van Oensan om de communistische bedreiging van de flank van de tweede divisie rechts van haar het hoofd te bieden. De 24ste divisie, aan het andere einde van het Noordwestelijk front verliet de sleutelstad Tsjongdjoe. De gehele dag werden verbitterde gevechten geleverd tussen Taetsjon en Toktsjon waarbij de twee Amerikaanse divisies het gat, dat in het 120 km. lange front door de instorting van de Zuid- koreaanse linie was ontstaan, poogden te dichten. Naar verluidt zijn eenheden van de 27ste Britse brigade, die iii reserve gehouden waren, in ijltempo op weg om de Ameri kaanse eerste cavaleriedivisie bij te staan in het versperren van de wegen ten Zuiden van Tok tsjon. Verwacht wordt, dat Ame rikaanse mariniers naar het Westen zullen zwenken om de communisten in de rug aan te vallen. Chinese en Noordkoreaanse strijdkrachten, wier sterkte op 80.000 man wordt geraamd, zijn Maandag, bij het aanbreken van de dag, een tweede hevige aan val over de gehele lengte van de Noordwestelijke linie der verbonden troepen begonnen. De aanval is vooral op het ge bied van Toktsjon gericht, waar Zondag het front der V.N. in stortte. Een stafofficier te Tokio ver klaarde, dat het niet zeker was of Toktsjon, bijna 100 km. ten Noord-Westen van Pjongjang, nog in handen der V.N.-troepen was. Een woordvoerder van ge neraal MacArthur verzekerde, dat de opmars naar de Jaloe weliswaar tot staan was ge bracht, maar niet het offensief zelf. TOCH VOLGENS PLAN. Het door MacArthur ingezette offensief in Korea maakt deel uit van het Amerikaanse diplo- PROCES TEGEN R.K, GEESTELIJKEN TE PRAAG. Ook Westerse journalisten aanwezig. Te Praag is een proces be gonnen tegen dr Zela, bisschop en vicaris-generaal, Opasek, abt van het benedictijner klooster van Brevnov (bij Praag), Jaro- limek, abt van een ander Praags klooster, Cihak, aartsdeken van het kapittel van de St.-Vitus- kathedraal, Svec en nog enkele andere vooraanstaande RJK. geestelijken. Westerse journalisten zijn tot het proces uitgenodigd, dat het grootste tegen Rooms-Katho- lieke geestelijken is sinds het proces tegen negen klooster broeders in April van dit jaar. In de acte van beschuldiging wordt een felle aanval op de Rooms-Katholieke geestelijkheid gedaan, die „indertijd de rugge- graat van de fascistische Slo waakse staat, die in 1939 ge vormd werd, was". De geeste lijken werden beschuldigd van hulp aan Amerika, het verrich ten van spionnagediensten, enz. Ter zitting kwamen de eerste „bekentenissen" reeds los. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht is voor het doctoraal examen geneeskunde le gedeel te geslaagd mej. W. S. v. d. Klipre te Vlissingen. matieke plan, aldus weet het Franse blad „Le Monde" te ver tellen. Dit offensief zou lang van te voren overlegd en voor bereid zijn in volkomen over eenstemming met de Ameri kaanse regering. Te Washington zou men ech ter niet op een dergelijke krach tige steun van Chinese zijde ge rekend hebben. Frankrijk en Engeland heb ben de Amerikaanse regering nogmaals met klem gewezen op de wenselijkheid van een neu trale zone aan de grens tussen Mandsjoerije en Korea. Naar de Legervoorlichtings- dienst meedeelt, is het Neder landse detachement voor Korea op 23 November te Poesan aan gekomen. De volgende dag werd het detachement ontscheept. De stemming onder de Neder landse vrijwilligers is uitstekend. ■n ONTPLOFFING TE ROTTERDAM. Twee personen licht gewond. Gisteravond heeft zich een ontploffing voorgedaan in de af deling gloeilampenfabricage van de Verenigde Industrie Rotter dam. De ontploffing was tot ver in de omtrek te horen. Men ver moedt, dat een van de onder delen van een gasagregaat is ontploft. Door de ontploffing, die door een brand werd gevolgd, werd een muur weggeslagen, terwijl van verschillende huizen de rui ten sprongen. In allerijl begon nen de bewoners hun inboedel naar buiten te dragen, doch de brand, die de brandweer na on geveer drie kwartier meester was, sloeg gelukkig niet op de aangrenzende huizen o/er. Twee personen werden licht gewond. Het internationaal tournooi te Amsterdam. De stand van de eerste zeven deelnemers aan het internatio naal schaaktournooi te Amster dam na de 12e ronde luidt: 1. Najdorf (Argentinië) 9% pnt.; 2. Stahiberg (Zweden) 8% pnt; 3. Reshevsky (V.S.) 8 pnt. 1 afgebr. partij; 4. Gligoric (Zuidslavië) 8 pnt.; 5. Euwe (Nederland) 714 0,5 pnt; 6. Rossolimo (Frankrijk) 7 pnt.; 7. O'kelly (België) 614 pnt. Nederlanders slaan reeds voedsel in. Op het Indonesische ministerie van voorlichting bestudeert men kettingbrieven, die in kampongs van Djakarta rondgaan, waarin de tndonesiërs worden aange spoord de Nederlandse belangen te boycotten, indien Nieuw-Gui- nea niet aan Indonesië wordt overgedragen. Men is voorts in het bezit van dreigbrieven, waarin de Neder landers gewaarschuwd worden, zich te onthouden van enige po litieke activiteit. De secretaris-generaal van het Indonesische ministerie van voorlichting deelde mede, dat voor alles de handhaving van orde en veiligheid door even tuele boycotacties niet in ge vaar mag worden gebracht. De regering zal zeker optreden tegen excessen bij eventuele acties. Aneta vernam in verschillende Nederlandse kringen, dat men intussen door het inslaan van kleine voorraden, rekening houdt met mogelijke moeilijkheden bij de voedselaankoop als Nieuw- Guinea aan het eind van het jaar niet bij Indonesië komt. Dr Soekiman, het hoofd van de parlementaire missie naar Nederland, heeft reeds ver klaard, dat waarschijnlijk niet alle weleer gekoesterde ver wachtingen ten aanzien van Nieuw-Guinea verwezenlijkt zul len worden. Drie politie-agenten en ver scheidene naturellen zijn Maan dag om het leven gekomen bij een botsing in het Zuid-Afri kaanse naturellendistrict van Witzieshoek. POLITIEK STEEKSPEL WERD ONDERBROKEN. Nadat de Chinese communistische afgevaardigden voor het eerst uitgenodigd waren de vergadering bjj te wonen van de politieke commissie der Ver. Naties, waren zij gisteravond eveneens voor de eerste maal aanwezig op een vergadering van de Veiligheids raad. ïn de politieke commissie verwelkomde Wysjfrisky zijn Chi nese boezemvrienden, waarna het politieke steekspel tussen de Russische en Amerikaanse vertegenwoordiger John Foster Dulles werd voortgezet. Malik wilde Formosa en Korea niet tegelijk bespreken. De vergadering van de Vei ligheidsraad stond ditmaal on der voorzitterschap van de Joe goslaaf A. Bebler, die zowel de kwestie Korea als de klacht be treffende gewapende invasie op Formosa op de agenda had ge plaatst, omdat deze problemen naar zijn mening verband met elkaar hielden. Malik verklaarde onmiddel lijk, dat het onjuist was zowel Korea als Formosa op de agen da te plaatsen. Er had alleen Formosa op moeten staan en dan niet als „bespreking over Korea" maar als „Amerikaanse inter ventie en gewapende agressie in Korea". Toen begon het debat pas goed. Bebler, die het in verband brengen van beide kwesties ver dedigde, zei, dat de bespreking van het Koreaanse vraagstuk was verzocht door Amerika. PEKING GEEFT TOE. De Amerikaanse afgevaardig de Austin verklaarde, dat de Veiligheidsraad en niet de gas ten moest beslissen hoe hij zjjn problemen wilde behandelen. Hij citeerde uit een verklaring, die onder de leden van de Raad had gecirculeerd op verzoek van de Sowjet-Unie en waarin het standpunt van een woordvoer der van de regering van Peking was weergegeven, dat interven- Voorlopig nog niet naar de maan. De voorzitter van de Britse interplanetaire vereniging, Cleaver, heeft verklaard, dat de eerste raketvlucht naar de maan en mars waar schijnlijk binnen 30 of 50 jaar zal worden gemaakt. Het afschieten van een raket naar de maan zou betrekke lijk gemakkelijk zijn en mis schien binnen vijf jaar al mogelijk zijn, maar het re gelen van de terugreis zou meer tijd vergen. Als men de maan eenmaal had be reikt, zou het niet veel moei lijker zijn om naar mars te komen. De eerste raket zou vermoedelijk verscheidene honderden tonnen wegen. tie in Korea door de Chinese communisten werd toegegeven. Sir Gladwyn Jebb van Enge land steunde Austin. Hij ver- laarde dat het duidelijk was, dat de regering van Peking actief steun geeft aan de Noordkore aanse aanvallers. De Raad wilde niet alleen een einde aan de oorlog in Korea maken, maar ook het uitbreken van een nieu we oorlog voortkomen. Na een debat van twee-en- een-half uur over de procedure werd bij stemming besloten, dat Korea en Formosa samen zullen worden behandeld. Mist legde ook gisteren veerdiensten stil. Ook Maandagmorgen was de veerdienst VlissingenBreskens nog gestremd. De veerboot „Kon. Wilhelmina" was om half acht nog uit Breskens naar Vlissin gen vertrokken, doch toen moest de dienst weer worden gestaakt tot 's middags half één. Honder den passagiers moesten zowel in Vlissingen als in Breskens uren wachten voor ze konden worden overgezet. Op de dienst Hoedekenskerke —Terneuzen kon gistermorgen om 8.25 van Terneuzen de eer ste boot vertrekken. Daarna werd eerst weer vanaf 11.25 normaal gevaren. In December jacht op bruine rat in Zeeland open. De Plantenziektenkundige dienst te Wageningen heeft thans h programma bekend gemaakt voor de streekacties, die in de winter 1950/1951 als onderdeel van de bestrijdingscampagne tegen de bruine rat in ons land zullen worden gevoerd. Van 15 tot 18 December a.s. zal de actie in Zeeland plaats hebben. In een samenkomst met vele autoriteiten is gistermiddag in het leslokaal van de Chr. Lagere Landbouwschool der Z.L.M. aan dr Koudekerkseweg te Middel burg deze school officieel ge opend. Nadat de heer D. Kodde, bur gemeester van Zoutelande en voorzitter van de commissie van toezicht op de school, de samen komst met gebed had geopend, heette hij welkom de heren C. Pfcilipse en A. Schout, leden van Ged. Staten, een deputatie van het Middelburgse gemeente bestuur, het dagelijks bestuur der Z.L.M., uitgezonderd ir M. A. Geuze, het bestuur van de Z.L.M. Kring Walcheren, archi tect, aannemer, directeuren der coöp. verenigingen op Walche ren, enige consulenten op agra risch gebied in Zeeland, vele burgemeesters van Walcheren, leerlingen en oud-leerlingen en ir J. D. Dorst, secr. der Stich ting voor de Landbouw in Zee land. De vice-voorzitter der Z.L.M., de heer P. Scheele—de Putter te Biezelinge, was de eerste spre ker. Hij wees erop, dat deze school in Middelburg de eerste christelijke school der Z.L.M. was. Met nadruk wees hij erop, dat de Z.L.M. geen neutrale or ganisatie is, doch een algemene organisatie op christelijke grond slag. Toen ruim tien jaar gele den deze school werd opgericht, was het niet moeilijk de grond slag te vinden. In overeenstem ming met de opvattingen van het grootste deel der Walcherse bevolking werd het een christe lijke school. In de commissie van toezicht werden mensen be noemd, die de christelijke begin selen aanhingen. De heer Scheele was van me ning, dat het woord christelijk nimmer een etiket is geweest, maar een daad. „ZWERVENDE" SCHOOL. Op 18 April 1940 werd begon nen met 48 leerlingen, verdeeld over twee klassen. In de loop der volgende jaren moest in tal van lokaliteiten les worden ge geven. Al spoedig bleek de be hoefte aan een eigen school gebouw met daarbij een woning voor het hoofd, de heer J. K. Voogd. De oorlog maakte de plannen onuitvoerbaar. Daarna werden diverse terreinen in Middelburg voor schoolbouw door het ge meentebestuur aangewezen, maar van uitvoering is door allerlei moeilijkheden en om standigheden niets gekomen, tot dat uiteindelijk dit terrein bij de Lageweg geschikt werd be vonden. De heer Scheele dankte het Prov. Bestuur voor de financiële hulp, het gemeentebestuur van Middelburg voor de grote mede werking en alle Walcherse ge meenten voor subsidies. Voorts werd dank gebracht aan ir Dorst, één der initiatiefnemers tot bouw van deze school, die een sieraad is voor de Z.L.M. en voor Walcheren en die thans 93 leerlingen telt. Met de bede, dat de Almach tige ook verder Zjjn steun niet moge onthouden aan het werk, dat hier in het belang van Wal cheren zal worden verricht, droeg de heer Scheele de sleu tel aan de heer Kodde 'over. DOOR GEZAMENLIJKE ARBEID. Als waarn. Commissaris der Koningin sprak de heer Philipse woorden van gelukwens. „Door gezamenlijke arbeid van land bouworganisatie, provincie en gemeenten kon dit fraaie resul taat worden bereikt", zei hij. „Agrarisch Zeeland begrijpt ge lukkig mét haar organisaties, in welke richting de landbouwjepgd moet worden gestuwd". Hij deed een beroep op de Walcherse landbouwers hun zonen naar de school te zenden. Nadat ir J. Versteeg te Goes, belast met het toezicht op het lagere landbouwonderwijs, feli citaties had uitgebracht en uit voerig het grote belang van het landbouwonderwijs had uiteen gezet, sprak wethouder J. W. Kögeler van Middelburg. Hij wees erop, dat binnen enkele maanden dit de derde nieuwe school is, die de agrarische jeugd onderwijst: Met een zekere trots en voldoenine mag worden ge zegd, dat het overleg tussen ge meente- en schoolbestuur dit heeft mogelijk gemaakt. Met deze school is Middelburg weer meer onderwijscentrum gewor den, dat niet slechts eigen, maar ook plattelandsbelangen dient. ANDERE SPREKERS. Hierna voerden nog het woord de heren J. L. Dregmans, voorz. der Ver. van Burgem. en Secr. op Walcheren; A. W. Cevaal, voorz. Kring Walcheren Z.L.M. en Coöp. Aan- en Verkoopver. „Eiland Walcheren" (die een gedenkboek aanbood); ir J. D. Dorst (die het van belang acht te, dat er een gezonde wedijver bestaat tussen Middelburg en Goes als agrarische centra); C. Zwagerman namens het college van consulenten in Zeeland en D. Eveleens te Nieuwerkerk, een collega van de heer Voogd, die (Zie vervolg pag. 3.) LEDEN VAN HET NEDERLANDS DETACHEMENT VER ENIGDE NATIES PASSAGIEREN IN ADEN. Tijdens het oponthoud in Aden, waar het troepentransportschip „Zuiderkruis" nieuwe voorraden brandstof enjwater moest inne men, kregen de leden van het Detachement Verenigde Naties gelegenheid om enige uren aan wal te gaan om de stad te bezichtigen. Voor millioenen'dollar schade. De stormen en sneeuwval, die aan ten minste 226 personen in de Verenigde Staten het leven hebben gekost en voor millioe nen schade hebben aangericht, waren Maandag practisch ten einde. De staten aan de Noordoost kust worden echter thans door overstromingen bedreigd, daar de hevige regens de rivieren hebben doen wassen. Be perking van Tsjechisch luchtverkeer boven Ame rikaanse zone. De Amerikaanse regering heeft Maandagmiddag in een nota aan de Tsjechoslowaakse autoriteiten meegedeeld, dat de Tsjechoslo waakse vliegdienst op Zürich en Rome niet meer over de Ame rikaanse zone van Duitsland mag worden gevlogen. De dienst op Amsterdam en Brussel, die drie maal per week over de Amerikaanse zone werd gevlogen, moet worden beperkt tot twee maal en die op Londen mag nog maar zes maal per week gevlogen worden in plaats vr zeven. Deze maatregel is genomen, omdat de Tsjechoslo waakse Luchtvaartmaatschappij een groot aantal extn vluchten boven de Amerikaanse zone heeft uitgevoerd, zonder dat zij de Amerikanen daarvan van te voren verwittigden. Bertha Hertogh. Op Initiatief van enkele winkel meisjes van de Ka-Bee Bazar werd te Bergen op Zoom een huls aan huis-collecte gehouden, waar van de opbrengst werd afgedra gen aan het Comité Bertha Her togh. De collecte bracht f 1890,61 op. Ook op de Van Mierlo Bank te Bergen op Zoom komen nu regel matig giften binnen uit het ge hele land. In enkele dagen is er op een dagbladbureau ter Inteke ning gelegde lijst meer dan f 500 ontvangen. In Beieren hebben de socialis ten met 28 de meeste stem men behaald bij de gehouden verkiezingen. De Chr.-Democra- ten kregen 274 stemmen en de Beierse partij 17.8. Te Jo hannesburg heeft het in 40 jaar niet zo hard en veel geregend als Zondag. Het verkeer werd ontwricht, leidingen raakten on klaar en drie mensen verdron ken. Door de hevige regen en sneeuwval in de Jura waren de 65.000 inwoners van de Fran se stad Besancon Maandag af gesneden van de buitenwereld. In drie staten van Australië zijn honderden hectaren plan tages en grasland verbrand; op vele andere plaatsen woedden branden en kwamen overstro mingen voor. Zaterdag is de Etna tot uitbarsting gekomen; de lavastroom van 200 m. breed en 5 m. dik, is gekomen tot bü twee dorpjes. Wegens zijn verdiensten voor de luchtvaart zal Prins Bernhard de C. J. Snij dersmedaille ontvangen. Mr Fockema Andreae heeft gisteren afscheid genomen als staats secretaris van oorlog. Prins Bernhard is op Malta aangeko men, waar hij de gast is van Prinses Elisabeth en Haar ge maal. Post voor het troepen schip „Dorsetshire" moet zonder vermelding van de vermoede lijke tussenhaven, uiterlijk 29 November op de bus gedaan worden. Donderdag herdenkt Prof. Dr F. C. Gerretson, dat hij 25 jaar Hoogleraar is in de rechten, letteren en wijsbegeer te aan de Rijksuniversiteit van Utrecht. Prijzen voor opstellen- I wedstrijd te Middelburg uitgereikt. In zaal Montaan te Middel burg waren gisteravond een groot aantal jongens en meisjes bijeen, in gezelschap van ouders en enkele hoofden van Middel burgse scholen. Door de Afd. Zeeland-Noord van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren, is ter gelegenheid van Dierendag op bijna alle Middelburgse scho len een opstellenwedstrijd geor ganiseerd. Enkele honderden, kinderen uit de hoogste klas van die scholen namen aan deze wedstrijd deel. Alle jongens en meisjes, die nu voor een prijs in aanmerking kwamen waren gisteravond op geroepen om de hun toekomen de prijs in ontvangst te nemen. Niet alleen 'n prijs werd aan de kinderen ter beschikking ge steld, maar ook kregen zij allen een diploma en een gratis lid maatschap van de Jeugdclub der Dierenbescherming. De uitge reikte prijzen waren alle gratis ter beschikking gesteld van het bestuur. Men heeft het voernemen om volgend jaar opnieuw een der gelijke wedstrijd te organiseren. De bijeenkomst stond o.l.v. ds voorzitter der afd. Zeeland- Noord, de heer E. J. Glerum, die met een persoonlijk woord de diploma's uitreikte. Aan het slot van de avond dankte de heer G. H. Luyendijk namens de ouders het bestuur voor het initiatief en het vele werk, dat hiervoor werd ver richt. Eerste prijzen werden uit gereikt aan: Theo Snijders, An nie Moens, Adrie Florisse, Louise Luyendijk, Annie Griep, Jeanne Verwey, Jeanne van Dalen. Tweede prijzen aan: Adrie Jan sen van Galen, Adrie Sturm, Mientje van Luyck, Greetje v. Gelen, Lies Houmes, Wim Ma- chielse en Carla Wermouth. Addy de Hooge kreeg een eervolle vermelding. Een aantal kinde ren kregen troostprijzen. Tentoonstelling „Vrije Tijds besteding" een succes. De tentoonstelling „Vrije Tijds besteding", die door de Rijkspoli tie vorige week te Middelburg ge houden werd en waarbij meer dan 200 voorwerpen, door de Rijks politiemannen ln Zuid-Holland en Zeeland ln hun vrije tijd vervaar digd, werden geëxposeerd, is een mooi succes geworden. Ongeveer 1200 bezoekers heb ben de tentoonstelling bezocht en vooral bestond er grote belang stelling voor de verkeerstafel. Ben wachtmeester der Rijkspo litie was steeds aanwezig om da gestelde vragen te beantwoorden. Op deze wijze werd de expositie niet alleen uit tentoonstelllngs- oogpunt een succes, maar ook op voedkundig gezien. De bus voor de Kankerbestrij ding bleek ook niet voor niets ta zijn neergezet, want een bedrag van f 88 kon aan het Kon. Wll- helmlnafonds worden overge maakt. '/oor het comité Jubileum op „Vrederust". Op 1 December a.s. hoopt de heer G. Haverhoek de dag te herdenken dat hij 40 jaar geleden ln dienst trad van de vereniging tot Christelijke verzorging van zenuw- en zielszieken ln Zeeland, de Stichting Vrederust te Bergen op Zoom. De heer Haverhoek mag op 'n werkzaam leven terugzien. Ver schillende jaren was hij lid van de gemeenteraad van Halsteren, waaronder de stichting Vrederust gedeeltelijk behoort en hoofdbe stuurslid van de v.in. A.N.C.A.B. Hij was voorts voorzitter van de Groepsraad Volksgezondheid van de Chr. Bond van Overheidsperso neel, bestuurslid van de afdeling Vrederust van de Chr, Bond van Overheidspersoneel en jarenlang ouderling van de Geref. Kerk. DE BILT ZEGT: Enige regen. Zwaar bewolkt met enige regen. Matige tot vrij krach tige en tijdelijk krachtige wind uit Zuidelijke richtingen. Stij ging van temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1