Hrovina»»w«f Stichting 1940- 45 gaat het accent van haar werk verleggen* De galeislaaf ADAAISON Zwaartepunt op het sociale terrein. Geef ze n „gezonde"verrassing! TREIN GEMIST ORANJEBOOM BIER! Is een patates-friteskraam een winkel of niet Ondec cU Coupe. zelfverantwoor delijkheid. Duur gekochte nacht rust. Maandag 27 November 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 Het werk van de Stichting 1910'43 behoeft eigenlijk niet eens een Introductie, want het Is In de laatste jaren genoeg bekend ge worden. Binnenkort echter, zo vernemen we, waarschönljjk met Ingang van 1 Januari as., zal een deel van het werk der Stichting kunnen worden Ingekrompen, want het accent zal niet langer liggen op de geldinzameling voor de verzorging van oorlogsslachtoffers, of het verzamelen van de gegevens voor de pensioendossiers, doch meer op het sociale terrein. Dit alles zal zich dus ook in het werk van de Stichting In Zeeland voltrekken. Het is een gelukkig verschijn sel, dat de medewerkers over 't algemeen nog steeds genoeg ani mo opbrengen, evenals in de jaren direct na de bevrijding, waardoor het werk van de Stichting voor namelijk kan worden gedaan, door vrijwillige krachten. De me dewerkers immers doen niet al leen mee aan de jaarlijkse Inza melingen in Mei, maar zij bewa ren de contacten tussen de Stich ting en hen die verzorgd worden. Tot heden verrichten zij ook de Uitbetalingen aan de gezinnen. Dit neemt veel tijd in beslag en vergt een omvangrijke admini stratie. Ook hierin zal binnenkort een ander systeem worden ge volgd, omdat de uitkeringen rechtstreeks per cheque, aan de betrokkene zullen worden gezon den. DE INZAMELINGEN. Hoewel het nog te vroeg Is om een Juiste schatting te maken van het bedrag, dat in Nederland dit jaar wordt bijeengebracht voor de Stichting 1940'45, denkt men, dat ongeveer VA mlllioen gulden zal binnenkomen. De uitkeringen aan de oorlogsslachtoffers belo pen dit Jaar f 10.5 millioen, waar van voor de bijzondere pensioenen ongeveer f 8.5 millioen voor reke ning van het Rijk komt. Gelukkig zijn de inzamelingen in de jaren direct na de bevrijding zodanig geweest, dat men een kapitaal heeft kunnen vormen, zodat, in dien noodzakelijk, tekorten daar uit kunnen worden bestreden. Ook in Zeeland heeft men dit jaar weer een steentje bijgedragen. Aan giften Ineens, vooral bij eengebracht door straatcollectes e.d., is tot nu toe binnengekomen f31.224.80. Uit de lijst van ge meenten, die inzamelingen hiel den, blijkt, dat Goes de kroon spant met f2735.93, daarbij Mid delburg en Vlissingen met resp. f2485.46 en f2028.53 achter zich latend. De kleine gemeenten doen niet onder. Vooral Yerseke lever de een pracht prestatie met f 1400 Er is echter nog een aantal ge meenten, waar men niet Inzamel de en dat valt te betreuren. Ge lukkig wordt dit aantal steeds kleiner en men hoopt te bereiken, dat alle gemeenten meedoen. Zee land heeft bovendien 3500 vaste contribuanten, die Jaarlijks f 13.000.bijeenbrengen, zodat er voor 1950 in totaal op ongeveer f45.000.gerekend kan worden. BIJZ. PENSIOENEN. Bij de Bijz. Pensioenraad zijn 12.543 verzoeken binnengekomen om een bijzonder pensioen. Door de Stichting 1940'45 moesten 5000 dossiers worden behandeld. Met dit werk is men gereed en de beslissingen zullen op 1 Jan. a.s. zijn genomen. Hiermee is een belangrijke taak van de Stichting afgesloten. De onderzoeken door de bij de Stich ting in dienst zijnde personen wa ren vele. Nu dit voorname werk is afgelopen, zal de vaste staf kunnen worden ingekrompen. Bo vendien zullen ook over enkele jaren de grote acties voor de in zamelingen overbodig worden. Dit zal de eerste drie jaar nog wel niet het geval zijn, maar men maakt berekeningen, om te kun- nen vaststellen, hoeveel geld er bijeen moet zijn om de oorlogs slachtoffers te kunnen blijven hel pen tot het werk van de Stichting 1940—'45 over een aantal jaren geheel zal zijn beëindigd. Zodra men het kapitaal bijeen heeft, dat hiervoor nodig is, zullen de col lectes tot het verleden gaan be horen, Daarom is het ook belang rijk, dat het aantal contribuanten toeneemt. Hoe meer er jaarlijks aan vaste bijdragen binnenkomt, hoe eerder de openbare inzame lingen kunnen worden stopgezet. SOCIAAL TERREIN. De nieuwe werkwijze van de Stichting betekent niet alleen een inkrimping van het personeel, waardoor dus de vaste kosten, die toch al zo laag mogelijk worden gehouden en nog verder kunnen worden teruggebracht, maar ook een verlegging van het accent van het werk. Meer dan tot nog toe zal men aandacht gaan besteden aan de sociale omstandigheden, waarin de verzorgde gezinnen verkeren en nog meer zal ernaar worden gestreefd hen met raad en daad bij te staan. Groene Kruis heeft plannen voor een wijkgebouw op West-W alcheren. Da vereniging Het Groene Kruis, omvattende de dorpen Zoutelan- de, Mellskerke, Biggekerke en Koudekerke, vergaderde dezer da gen in de resp. plaatsen op Maan dag, Dinsdag, Woensdag en Don derdagavond. De voorzitter der vereniging, de heer J. L. Dregmans, heette allen welkom, zette het doel van deze avond uiteen, daarbij wijzend op het historisch feit, dat het thans felukt is (zjj het met een klein eel der leden) een ledenvergade ring te houden. Het werk der ver. Het Groene Kruis breidt zich steeds uit. Waar het werk groeit, groeien ook de lasten, en om deze te dragen stelt thans het bestuur voor de contri butie te verhogen tot minimaal f 5-per jaar per lid. Dit bedrag tg nodig om t.z.t. te komen tot het stichten van een nieuw wijkgebouw in één der vier aangesloten dorpen. De kosten van nieuwbouw zjjn hoog, doch wanneer de vergade ring zijn goedkeuring hecht aan de verhoging tot f 8 kan daardoor een reserve gevormd worden van f2000 per jaar. Nieuwbouw kost ongeveer f 21.000. Het Rijk draagt hier voor bij f9000. Reservering na 3 Jaar bedraagt f 6000. Verkoop van het oude wijkgebouw brengt ze ker ook nog iets op, zodat na 3 Jaar kan worden overgegaan tot het stichten van een schuldvrij nieuw wijkgebouw met zusters- woning. Het ledental steeg tot 1100 le den in de vier plaatsen. Daar niemand enig bezwaar naar voren bracht, werd op de vier vergaderingen de contributie tot f 8 aangenomen. BENOEMING GRAAF VAN LYNDEN Bij K.B. is benoemd tot voor zitter van de Polder Walcheren mr dr R. W. Graaf van Lynden te Oostkapelle. MIDDELBURG. Feestavond Buurtvereniging 't Zand. De Schuttershofzaal te Middel burg was Vrijdagavond bijna ge heel gevuld met Zand-bewoners, waar hen door de buurtvereniging een gezellige feestavond werd be reid. De voorzitter de heer B. Ja- cobsen, heette in zijn openings woord speciaal welkom de ver tegenwoordigers van het gemeen tebestuur, de wethouders A. J. Berenpas en L. J. Geers, mr. J. Hornstra, namens de Stichting Zeeland, de voorzitter van de Kon. Ver. „Uit het VolkVoor het Volk" de heer L. A. Schenk en vertegenwoordigers van andere buurtverenigingen. Het program ma werd verzorgd door „De Mal- lelanders" o.l.v. de heer B. dé Jonge. Conferences, cowboylied jes en schetsen wisselden elkaar in bonte volgorde af. Groot succes oogstte de heer de Jonge met zijn liedje over de Zandse speeltuin. De bekende goochelaar en jong leur Jamaco, die zowel voor als na de pauze optrad, had eveneens veel succes. Na de pauze was het vooral de heer de Jonge, in zijn bekende creatie van Ouwe Ba rend, die enorme bijval oogsttte. In de pauze werd een verloting gehouden met niet minder dan 50 fraaie prijzen. Steun wettig gezag. Donderdag a.s. zal in 't Schut tershof een grote openbare bijeen komst worden georganiseerd .door Steun Wettig Gezag. Als spre kers zullen optreden de heer P. de Kam, secretaris van de Prov. Commissie Zeeland en ds A. de Vries, Ned. Herv. predikant. Ver der zullen enkele mooie films ver toond worden. Een halve mud cokes op straat, Op het bureau van politie zyn weer een aantal gevonden voor werpen gedeponeerd, die Zater dagsavonds tussen 7 en 8 uur af gehaald kunnen worden. Deze voorwerpen zijn: honden penning, snoer kralen, diversë handschoenen en wanten, een half mud cokes, bivakmuts, nylonkous, huissleutel, rol touw, nummer bord K 319, rode gaarst rik en een kano. Bij particulieren kunnen worden afgehaald: witte turnschoenen, gebloemde shawl, sleutel van een melkbus, speld met rode knop, fletspompje en snoer kralen, bus je met olie, bankbiljet, bruine por- temonnale, bril in étui, bi. kin dermutsje, witte kip, rood kin dersokje, ziekenfondsbonnen, een groene shawl, grijze handschoe nen, geruite shawl, bl. alpino muts, balpolntpen, armband, rode broche, bos heesters, grijze cape met rood kapje, nagelgarnituur, br. en kinderportemonnaie, jon- gensportefeullle, kindershawl, want, zandzak, grü's damestasje. VLISSINGEN. Gevonden voorwerpen. De commissaris van politie maakt bekend, dat in de week van 15 tot en met 21 November 1950 de volgende voorwerpen als gevonden aan zijn bureau zijn ge deponeerd: plastieke ceintuur, benzinefilter, lederen tabakzak, zakmes, een zakje kippenvoer, ge bedenboekje, glacé handschoen, lipssleutel no. 34, fietslantaarn- kop, kinderwant en gebreide want en dat omtrent de volgende ge vonden voorwerpen inlichtingen aan zijn bureau zijn te verkrijgen: groene dameswanten, blauwe kin dermuts, wit wantje, kinderbril, springtouw, blauwe kinderwan ten, lipssleutel no. 4207, zijden (Ingez. mededeling, advert.) 10 per grote rol hoofddoek, muntbiljetten, ge kleurd kinderwantje, gevlekt ko nijn, hondenriem, ceintuur, diver se wanten, sleutel merk B.K.S klein sleuteltje, rood kinder schoentje en rode kinderporte monnaie met sportplaatjes. GOES. Propaganda-avond Bijbelgenootschap te Goes. Vrijdag werd vanwege het N.B.G. een propaganda-avond ge houden in de Geref. kerk. De avond werd geopend door ds Odé met het voorlezen van Psalm 119 89—96. Ds W. S. H. van Dalen van Colijnsplaat gaf daar na ter toelichting op de film „Het Woord" een beschrijving van het leven van ds Kai Munk, de be kende Deense predikant, die in de strijd tegen de Duitsers het leven liet. Behalve predikant was Kai Munk ook dichter en schrij ver. Eén zijner bekendste toneel werken was „Ordet", „Het Woord". Naar dit werk werd in Zweden de film „Het Woord" ge maakt. Ds van Dalen gaf even eens een nadere toelichting, hoe deze film gezien moet worden en wat deze wil zeggen. Hierna werd deze aangrijpende film vertoond. Ds Flinterman sloot de bijeenkomst met het bid den van het „Onze Vader". KAPELLE. Winkelweek. Vanaf Donderdag 23 November tot Zaterdag 9 December organi seert „Handelsbelangen" een winkelweek. Na de geslaagde middenstandstentoonstelling „Ka- mito" H weer een nieuwe recla meactie. Een vyftigtal winkeliers nemen deel. Een 250-tal pryzen ls beschikbaar gesteld, die geëta leerd zijn in de garage van de fa W. A. de Groene aan de Bieze lingsestraat. Grote belangstelling voor de E.H.B.O.-cursus. Alhier wordt een E.H.B.O.-cus- sus gehouden, waarvoor bijzonder grote belangstelling bestaat. Al leen van de dorpen Kapelle en Biezelinge is er een 70-tal deel nemers. Deze groep in in tweeën gesplitst. De plaatseiyke artsen, dr Facee Schaeffer en dr Risseeuw, geven de cursus. In Schore zyn er 20 deelnemers, waar dr Arends van Hansweert de cursus geeft. KRUININ GEN. Oudermiddag. Donderdagmiddag werd onder zeer grote belangstelling in de Chr. school een oudermiddag ge houden. De ouders konden de les sen vanaf 2 uur bijwonen. Elke les duurde een half uur, waarna men gelegenheid kreeg van les te verwisselen. De ouders, die zo dikwijls iets uit het schoolleven van hun kind vernemen, hadden die middag de kans hun kinderen in de klas gade te slaan en getuige te zjjn van de goede of minder goede antwoor den door hen gegeven. RILLAND. Ouderavond. Donderdag werd in de openbare school een ouderavond gehouden o.l.v. het hoofd der school, de heer D. Vorder. Burgemeester de Gof- fau en weth. Mol waren ook aan wezlg. De penningmeester bracht verslag uit. Er ls een batig saldo van f 165.09. Het hoofd der landbouwhuis- houdschool te Krulningen hield een causerie over: „Huishoudon- derwys". De aftr. bestuursleden, de heren A. J. Colpaart en J. Walrave werden herkozen. In de vacature van de heer M. Boller werd gekozen de heer H. J. Wal raven. De onderwyzeres, mej. Paauwe, sprak over onderwijsvernieuwing, waarna de heer lr W. Kakebeeke, een praatje hield over zyn reis naar Amerika. 's-GRAVENPOLDER. Ouderavond O. L. school Donderdag werd in de openbare lagere school een ouderavond ge houden. Het hoofd der schooi ver toonde een film over de logger- en trawlervissery. De voorzitter der oudereommls- sle, de heer F. Minnaard, die ver trekt, werd als commissielid op gevolgd door de heer A. B. Huls hof. In de pauze bezichtigde men het werk der kinderen. Daarna vertoonde de gemeente secretaris, de heer J. Walrave, een door hem opgenomen film met enkele mooie natuuropnamen uit de gemeente en een aantal op namen van de schoolreis 1950. De heer J. Louwerse sprak ten- FEUILLETON. Vrij naar het Engels van JOSEPH STEPHENS. 22) —o— Diezelfde avond had Caesar honderden genodigden aan een maaltjjd in de paleistuinen. Ta fels en divans waren in wijde bogen op de grasperken gerang schikt en rijen fakkels wierpen hun flakkerend licht over de rijk beladen tafels. In het mid den zat Nero op een marmeren bank, Aggrippina aan zijn rech terzijde, gehuld in een purpe ren avondmantel, het gitzwarte haar hoog opgemaakt tot een toren van krullen. Zjj wendde sich tot Nero en zei veront waardigd: Dat kun je niet doen, Nero! Denk je in: Nero, de verheven Caesar. Imperator, de opperste god van het keizerrijk, dat het symbool der beschaving is, in sen wedstrijd als gewoon wa genrenner met 'n avonturier- Iter! Dat moet je nooit doen, mijn jongen! Als je dit doet, Nero, dan ben je nog erger dan Caligula, toen hij zijn lieve lingspaard tot consul wilde ver heffen. Boos gaf hjj terug: Ik ben geen kind, moeder! Ik weet niet, wie u heeft inge licht over de voorwaarden der weddenschap. Ik weet wel, dat Acté het niet geweest is en evenmin Io. 't Zal wel een strooplikker geweest zijn. Maar dat doet er ook niet toe. Ik ga tegen Io van Ionos rennen op de Julifeesten en u kunt het voor mijn part in heel Rome laten aanplakken. Zo is het. Nero, ik weiger te gelo ven, dat het je ernst ls. O, ik weet, hoe populair je juist nu bent (nieuwe bezems vegen schoon). Maar zelfs jij, de jonge keizer, kunt het niet wagen, de Senaat te beledigen door tegen een vrouw te gaan rennen in Circus Maximus. Ik heb er genoeg van, be moederd te worden, zei Nero halsstarrig. Ik ga me meten met de Gouden Helena en daarmee uit. De gasten verlangen te be ginnen. Met weerzin zweeg Aggrippina. Maar zij zwoer er voor te zullen zorgen, dat Io duur betalen zou voor het bezit van Virginius. HOOFDSTUK VIII. Terwijl Nero, ondanks de jammerklachten van zijn moe der, bevel gaf tot de voorberei ding van de spannende wed strijd, deed Io desgelijks met onwrikbare vastbeslotenheid. Allereerst dat was het moeilijkste van alle voorberei dingen, moest zij Cono in ken nis stellen met haar plan en Nero's aanvaarding van de weddenschap. Zij deelde hem het grote nieuws, dat op de Pa ladijnse Heuvel reeds het on derwerp was van heftige op winding, mede op rustige, bijna vrolijke toon, alsof zij de geluk kigste dag van haar leven te gemoet ging. Het duurde lang voor Cono de tijding verwerkt en begrepen had. Als een blik semslag trof hem de zekerheid: deze slaaf, waarover Io sprak, die zij Wet Death gedoopt had, was niemands anders dan haar man, die veroordeeld was ge weest tot de Publieke Dienst. Zijn gelaat vertrok van woede, maar hij bleef zitten, zweeg en perste zijn lippen opeen. Dit verbaasde Io, want zij had ver wacht, dat hij zou opvliegen en vloeken en een stortvloed van scheldwoorden over haar man zou uitgieten. Nu hij daar zat als een marmeren beeld van toorn, leek het haar toch erger dan zij verwacht had. Nadat hij zijn evenwicht had hervonden om rustig te kunnen spreken, zei Cono: Ik ben redelijk genoeg om begrip te hebben voor de ge voeligheid van een vrouw in jouw omstandigheden, maar dit is puur idiotisme. Maar Cono, ik ben nu ge lukkiger dan ik ooit geweest ben. Jij bent de enige bloedver want die ik heb, Cono, mijn eigen, lieve broer, toe, wees vriendelijk tegen me! Vriendelijk? Ik kom zelf op de galeien terecht als dit doorgaat. Ik wou maar, dat je behoorlijk getrouwd was. Kun je dan nooit tot rust komen? Ik bén behoorlijk getrouwd, Cono, en met de beste man ter wereld. En bovendien, ik bén tot rust gekomen, of beter, ik zèl tot rust komen, zodra ik van de keizer mijn losprijs heb voor de bevrijding van mijn man uit de Publieke Dienst. Ik dacht, dat je vrij van hem was. Hoofdschuddend antwoordde ze: Ik heb nooit begeerd, vrij te zijn, Cono. Dus hij is de grote inzet? Bijna koel antwoordde ze: Ja. Cono zuchtte diep en bromde: Ik zou in alle fatsoen die man uit de weg willen werken. Dreig niet, Cono! Ik méén het, Io! Ih de gespannen stilte voelde men de worsteling van twee wilskrachtige mensen. Plotse ling werd Io doodsbleek. Zonder op te staan, tastte zij in de plooien van haar mantel en trok er een kleine dolk uit. (Wordt vervolgd.) (Ingez. mededeling, advert.) Ze hebben 112 schrijvers ge vraagd boe zij hun romans schrijven. 107 hebben geantwoordop de schrijfmachine 3 hebben geantwoord: met een vulpen 1 heeft geantwoordmet een ganzenveer 1 heeft geantwoordmet een doosje Bond Street In alle ernst: De sigaret niet de record omzet! slotte de scheidende voorzitter toe. KOUDEKERKE. Gemeentehuis wordt gedeeltelik verbouwd. B. en W.van Koudekerke stel len de raad, die Dinsdagavond om half acht bijeenkomt, voor over te gaan tot het verstrekken van een crediet van f 1250 voor de gedeeltelijke verbouwing van het gemeentehuis. Daarbij zou de ingang in de Noordstraat ko men te vervallen, daar deze om verschillende oorzaken onbruik baar is.. De toegang voor het publiek wordt dus ook de offi ciële entrée aan het Dorpsplein. Er komen achter deze deuren een paar tochtdeuren. Het pu bliek zal niet meer zoals thans het geval ls, in de kamer van het secretarie-personeel komen, doch er zullen loketten worden aangebracht. In de ontvangers kamer kan bezwaarlijk een lo ket worden aangebracht en daarom zal in die kamer wel een ruimte voor het publiek worden gereserveerd. Voorts wordt door B. en W. voorgesteld een subsidie te verlenen aan de Chr. Landbouwwinterschool van de C.B.T.B. te Middelburg; hel buffet in het verenigingsgebouw te verhuren aan de gebr. Hu- vers en f 60 subsidie te ver strekken ten behoeve van de cursus tot opleiding voor kleu teronderwijzeres. SINT LAURENS. Jaarvergadering Geref. Mannenvereniging. Donderdag hield de Geref. Man nenvereniging „Onderzoekt de Schriften" haar 16e jaarvergade ring o.l.v. de heer G. F. Weeda. De jaarverslagen getuigden van een goed verenigingsjaar. Het ledental bedraagt 24. De heer A. v. d. Broeke Wzn behandelde een onderwerp over „Tekenen der tijden". Verder werd de avond gevuld met bijdragen van verschillende leden en een spraakwaterval. Jaarvergadering Chr. Gem. Zangvereniging. Woensdag hield de Chr. Gem. Zangvereniging „De Lofstem' haar tweede jaarvergadering ln liet geheel gevulde vergaderlokaal De vergadering werd geopend door de voorzitter, de heer A. Pouwer, die het overlyden van de oud-directeur, de heer L. Francke memoreerde. Het muzikale gedeelte van het programma bevatte koorzang, optreden van een sextet en solo zang o.l.v. de nieuwe directeur, de heer Fey. Ook trad op het meisjeskoor o.l.v. de heer Schel- tens. Na de pauze werd opgevoerd het toneelspel ,,De zoon vn de smid". Ds C. Fn- woord. AAGTEKERKE. Ouderavond Diaconieschool. Woensdag werd in de Diaconie school de jaariykse ouderavond gehouden. De avond werd geopend door de voorzitter, ds Theunissen. Het hoofd der school de heer Birza hield een causerie over het Bijbelse geschiedenis-onderwijs op de school en de onderwyzeres mej. van der Linde hield een le zing over de opvoedkunde. In de pauze werd het werk der leerlingen bekeken. Besloten werd om in de zomer van 1951 een schoolreisje te maken met de kinderen. SEROOSKERKE (W.). Propagandavergadering C.NV. Woensdagavond werd in de Ge ref. kerk een propaganda-avond gehouden van het C.N.V., georga niseerd door de Chr. Besturen- Bond. De voorzitter, de heer Iz. Ge- schlere, die de talrijke aanwezigen hartelijk welkom heette, sprak in zijn openingswoord over: „Heeft het C.N.V. nog een toekomst?" Spr. stond stil by het werk van het C.N.V. in het verleden en de taak in de toekomst, die juist in deze dagen er een ls van princi piële aard. De heer Alderlleste, districts bestuurder van de Chr. Landar- beidersbond en de heer van der Velden, districtsbestuurder van de Chr. Metaalbewerkershond, spraken over: „De vijand weder- staan" en: „In de aanval". De Chr. zangvereniging uit Vrouwenpolder verleende haar me dewerking. Ds S. van Wouwe sprak een ernstig en boelend slotwoord. (Ingez. mededeling, advert.) In de verdachtenbank Een fiets is geen slaapplaats. Valt een patates-friteskraam, die is aangesloten op de water en gasleiding en ook van elec- trisch licht wordt voorzien, onder de Winkelsluitingswet Voor deze vraag zag de Arrondisse mentsrechtbank te Middelburg zich Vrijdagmorgen gesteld, toen in hoger beroep de zaak tegen de Vlissingse patates-frites bakker H. V. werd behandeld. De Kan tonrechter meende van wel en had V. veroordeeld tot een boete van f6.—. V. had n.l. 's avonds te 20.30 patates-frites verkocht, d.w.z. na het in de Winkelsluitingswet 1930 vastgestelde sluitingsuur voor winkels. Aangezien de kraam van gas en electriciteit werd voorzien achtte de Kantonrechter de Win kelsluitingswet van toepassing. Verd. was van mening, dat dit niet het geval was en wilde nu ln hoger beroep een en ander later uitzoeken. Hij was van mening, dat wanneer hij evenals de win kels om zes uur moest sluiten, hij zijn zaak wel kon opruimen. De Officier van Justitie eiste echter bevestiging van het vonnis, dat door de Kantonrechter werd op gelegd. SLAPENDE DIEF. De 33-jarige koopman C. K. uit Bussum had op 10 Augustus ln Vlissingen een fiets gestolen. Verd., die niet was verschenen, was door de politie op de bewus te avond slapend op de bagage drager van de fiets tegen de ge vel van een huis gevonden. De fiets bleek gestolen en -bovendien was verd. niet geheel nuchter. De eis luidde: 8 maanden voorwaar delijk met een proeftijd van twee jaar. Voorts stond de Vlissingse expediteur J. H. J. W. V. terecht', die zonder vereiste vergunning sterke drank in het klein en zon der het vereiste verlof alcohol vrije dranken had verkocht. Hij was door de kantonrechter ver oordeeld tot f 25.— en 10 dagen en f 5.of drie dagen. Daar verd. ook nog zwakalcoholhoudende dranken had verkocht en sterke drank in voorraad had, verscheen hij eveneens daarvoor voor de kantonrechter, die hem echter vrijsprak. Hier ging echter de ambtenaar van het O.M .in be roep. Voor de Arrondissements rechtbank gaf verd. Vrijdag toe, dat hij inderdaad sterke en alco holvrije drank had verkocht. Hij ontkende echter zwakalcoholhou dende dranken te hebben ver kocht en het in voorraad hebben van sterke drank. De Officier van Justitie achtte verd. echter schul dig en vroeg veroordeling tot 4 x f10 of 4 x 5 dagen en 2 x f 5 of 2x2 dagen, benevens verbeurd verklaring van een hoeveelheid in beslag genomen drank. Het von nis van de Kantonrechter moest volgens de Officier van Justitie worden vernietigd. De Haarlemse machinefabri kant P. K. had verstek laten gaan, ondanks dat hq in beroep was gekomen van een vonnis hem door de Kantonrechter opgelegd van f60. —of 30 dagen wegens het veroorzaken van een auto ongeluk op 24 Juli j.l. De Officier van Justitie eiste bevestiging van het vonnis. DRIE IN EEN. De Goesse autobusondernemer J. C. K. stond voor een drietal feiten ln hoger beroep terecht Hij was door de Kantonrechter veroordeeld tot 3 x f 25 of 3 x f 10 dagen wegens overtreding van de Garageverordening van de ge meente Goes. De Officier vroeg hier bevestiging van het vonnis. Voorts waren verd. ten laste ge legd een tweetal overtredingen van het rijtijdenbesluit, omdat hij enige chauffeurs te lang zou heb ben laten werken. De Officier van Justitie eiste in beide gevallen vernietiging van het vonnis en verandering van de straf in 11 x f 7.50 alsmede 20 x f 10 en 6 x f 5. De uitspraak in al deze zaken is bepaald op Vrijdag 8 December a.s. Anderhalf jaar voor onbetrouwbare vertegenwoordiger. De rechtbank te Middelburg heeft Vrijdag de vertegenwoordi ger M. v. R. uit Papendrecht schuldig verklaard aan verduiste ring, meermalen gepleegd, en hem veroordeeld tot 1 jaar en 6 maan den gev. str. met aftrek voorl. hechtenis alsmede ter beschikking stelling van de regering voorw. met 3 jaar proeftyd. F. A. L. C., Baron S. v. O. te Wassenaar, werd in hoger beroep wegens overtreding van de Distel verordening Zeeland veroordeeld tot f6.— of 3 dagen. De sociale wetgeving, zoals d.e sinds meer dan een halve feuw in ons land gegroeid is, heeft de levenszorgen van ve len verlicht. Daarmee is aan hen geen gunst verleend, doch zyn hun rechtmatige eisen ingewil ligd. Van de overmatige risico's, die de loontrekkenden vroeger liepen bij ongeval en ziekte, hebben thans ook de werkge vers een redelijk aandeel op zich moeten nemen. Er is aan deze ontwikkeling echter één^gevaarlijke kant, dia een ernstige bedreiging inhoudt van de geestelijke volksgezond heid. Dit gevaar: dat het besef van de verantwoordelijkheid voor eigen bestaan er door on dermijnd wordt. Wanneer de sociale voorzieningen zo worden ingericht, dat de loontrekken den zelf b.v. vrijwel geen bij drage leveren voor de kosten van aan hen verleende genees kundige hulp, dan kweekt dit een geest van „daar moet de baas (of ook: de staat) maar voor zorgen", die de eigen veer kracht ondermijnt. Men begrijpe ons goed: iVjj willen geen enkele afbreuk zien gedaan aan de verworven voor zieningen. Maar wij zouden wil len, dat de loontrekkenden zelf aan de instandhouding dezer voorzieningen een actiever aan deel moesten nemen. B.v. door een groter aandeel in de pre mies of meer visitekosten van hen te vergen onder gelijktijdige toekenning van hogere lonen om deze meerdere uitgaven te com penseren. Hun netto inkomsten zouden dan even hoog blijven, doch zij zouden weer meer het gevoel krijgen voor zichzelf te zorgen. Een gepast besef van eigenwaarde èn een versterkt begrip van zelfverantwoorde lijkheid zouden daarmee ge diend zijn. WESTKAPELLE. Roodvonk. Enkele weken geleden deed zich een geval voor van roodvonk. De laatste dagen heeft de ziekte zich uitgebreid en thans zün er ver schillende van deze ziektegevallen in de gemeente. Gouden huwelyksfeest. Het echtpaar De WitteHul- bregtse mocht hun 50-jariga Echtvereniging het hun kinderen en kleinkinderen herdenken. Aan belangstelling ontbrak het op deze dag niet. OOSTKAPELLE. Propaganda-avond N.C.V.B. De afd. van de N.C.V.B. orga niseerde Woensdag in het Ver enigingsgebouw een propaganda- avond o.l.v. mevr. de KamWon- dergem. Mevr. de Jong te Middelburg en mevr. Ligthart te Krulningen, be stuursleden van het gewest Zee land, spraken over oprichting, doel, werkwyze en betekenis van de N.C.V.B. Tegenover de groei van neu trale verenigingen behoort de Chr. Vrouwenbond in kracht toe te nemen, omdat Christus' Ko ningschap het gehele leven opeist en in samenwerking onze sterkte ligt. Een 16-tal vrouwen gaf zich als lid op. Verder werden er nog enkele bijdragen ten gehore ge bracht. arnemuiden. Vrouwenvereniging opgericht. Onder leiding van ds P. M. Veldhuijzen werd opgericht een Vrouwenvereniging, die aange goten zal zijn bij den Bond van Geref. Vrouwenverenigingen ln Nederland. Mevr. de Bruin uit Wolphaartsdyk gaf een toelich ting op doel en werkwijze en het practisch werk in de gemeente door de Gereformeerde vrouwen. Het voorlopig bestuur ls als volgt samengesteld: mevr. Veld huizen, presidente; mej. E. Boon, vice-presidente; mevr. de Jonge, secr..; mej. J. Wisse, penn.; mevr. Cornelisse-Melse, alg. adj. De vroegere Vrouwen-bijbel kring is door deze oprichting op geheven. Geslaagd voor het examen di ploma C I Scheepswerktuigkun- ds heer P. Kopmels, leerling de „De Ruyterschool" te Vlissingen.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2