VERBONDEN LEGERS REEDS TERUGGESLAGEN Gemeente Goes heeft een tekort van f 42+475+— Reservisten vochten om Zierikzee PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Noordelijken willen geen huiselijk Kerstdiner Critiek op beleid van Mac Arthur Noodweer in Amerika eist 110 doden Kaas op Indonesische boycot B&W REKENEN OP EXTRA RIJKSBIJDRAGE Mist op de Schelde HET TEKORT IN CIJFERS Jaarvergadering Chr» Lyceum voor Zeeland Nieuwdorp verovert de kroon Vele wedstrijden werden afgelast Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 9fi, TeL 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40. Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu zen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1725 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 17 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord MAANDAG 27 NOV. 1950 Met vaste medewerking van: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Mid delburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 8.20 u., onder 16.35 u. Maan opl9.11 u., onder 12.13 u. Hoogwater op Dinsdag 28 Nov.l Vlissingen: 3.49 u. 1.89 m., 16.05 u. 1.94 m. Terneuzen: 4.17 u. 2.04 m., 16.31 u. 2.09 m. Wemeldinge: 5.39 u. 1.58 m., 17.49 u. 1.66 m. Zierikzee: 5.21 u. 1.33 m., 17.35 u. 1.42 m. Zaterdag rolden aan het Westelijk front in Noord-Korea acht divisies Amerikanen, Britten, Zuldkoreanen en Turken in to taal 100.000 man voorwaarts „om een eind aan de oorlog te maken", zoals generaal MacArthur heeft meegedeeld. MacArthur heeft zelf per jeep een bezok aan het front gbracht, waar hy tegen generaal John Coulter zei: „Ik wens mjjn verklaring, dat ze allemaal hun Kerstdiner thuis eten, waar te maken". Aanvankelijk leek het er op, dat MacArthur zjjn woorden ook waar kón maken, maar Zondagochtend vroeg gingen de Noorde lijken over tot tegenaanvallen, die zo heftig waren, dat de Ver bonden legers de gemaakte terreinwinst van op sommige plaatsen 20 km., hebben moeten prijsgeven. Het offensief is wel zeer merk waardig, omdat er van alle kan ten critiek losbarst boven Mac- Arthurs hoofd. De generaal zou n.l. min of meer zelfstandig het besluit tot het nieuwe offensief „voor de Kerst thuis'' hebben genomen. Er gaan van verschil lende kanten stemmen op, dat er te weinig samenwerking is tussen de militaire en politieke instanties. Zelfs de Amerikaan- s en Engelse regeringen schij nen pijnlijk verlegen te zijn over MacArthnrs daad. GEEN BUFFERZONE. De New-Yor'.: Times zegt van gezaghebbende zijde vernomen te hebben, dat de Ver. Staten aan de Sowj et-Unie onofficieel de verzekering hebben gegeven, dat de strijdkrachten van de V.N., die in Korea noordwaarts oprukken, zowel het Siberische als het Mandsjoerijse grens gebied ten volle zullen eerbie digen. De communistische Chi nese regering heeft volgens een telegram uit Washington in ver klaringen te Washington en Lake Success dezelfde verzeke ring gekregen. Een woordvoerci.r van de Amerikaanse" delegatie bij de V.N. heeft verklaard, dat de Amerikaanse regering beslist ge kant is tegen de oprichting van een bufferzone in Noord-Korea. Verwoestende orkanen, sneeuwstormen en water vloeden. Tengevolge van vreselijke or kanen en sneeuwstormen, die de Amerikaanse Oostkust Zaterdag hebben geteisterd, zijn 110 per sonen om het leven gekomen. In de staten van het Midden- Oosten woedde een sneeuw storm, die het weerbureau de ergste, die men hier ooit mee gemaakt heeft, noemt. Gehele steden zijn door de hevige sneeuwval geïsoleerd. Het ver keer in westelijk Pennsylvania en in industriesteden in Ohio is vrijwel geheel stilgelegd door de sneeuwval. Pittsburgh is met een sneeuwlaag van bijna 70 cm. be dekt. De schade te New-York waar zestien personen tengevol- g' van het slechte weer zijn omgekomen, wordt op millioe- nen dollar geschat. Duizenden personen zijn in kuststeden door de hoge zee uit hun huizen verdwenen. Volgens een bericht van Radio- Peking zijn nog meer „Chinese vrijwilligers" over de Jaloe Noord-Korea binnengekomen, ter versterking van de Chinezen, die daar reeds tegen de Ameri kaanse aanvallers vechten. Naar aanleiding van het be richt, dat in Korea een zware Russische tank, de Stalin-drie, is waargenomen, welker zwaarte geschat wordt op vijftig k zestig ton, wordt opgemerkt, dat vele bruggen en wegen in Korea niet op dergelijke zware voertuigen berekend zijn. STERKE TEGENSTAND. De Oostelijke flanken van generaal MacArthurs offensief ter beëindiging van de oorlog in Noord-West-Korea is onder een grote tegenaanval bezwe ken. De belangrijke stad Toot- sjon werd door de noordelijken heroverd. Gemeld wordt, dat het Zuid- koreaanse tweede corps in volle terugtocht is. Amerikaanse re serves worden aangerukt om de doorbraak tegen te houden. Een woordvoerder van 't Ame rikaanse eerste corps te Tokio noemde de toestand ernstig. Het aantal Zuidkoreaanse sol daten, dat op de terugtocht is, bedraagt ongeveer 25.000, een kwart van het totale aantal troepen aan het front. Het of fensief van de verbonden troe pen is door de hevige tegen aanvallen, die in centraal Noord-Korea een gat van elf km. hebben geslagen, tot stil stand gebracht. Dit is de eer ste tegenslag van belang in het jongste offensief der gealli eerden. Nieuw-Guinea moet 27 December overgedragen zijn. Uit Makassar wordt gemeld, dat aldaar, op initiatief van de Centrale voor de opbouw van de republiek Indonesië, Vrij dagavond in een vergadering werd besloten te beginnen met voorbereidingen met betrekking tot het boycotten van Neder landse belangen in Indonesië, Indien op 27 December Nleuw- Guinea nog niet aan Indonesië zou zijn overgedragen. Deze boycot zou, indien zij uitgevoerd zou worden, drie ledig moeten zijn, aldus besloot de vergadering. 1. Bij Nederlandse bedrijven zou niet worden gewerkt. 2. Er zouden geen goederen van Ne derlandse oorsprong gekocht of gebruikt worden. 3. Er zouden geen grondstoffen aan Neder land verkocht worden. Algem. Ziekenfonds Zuid- en Noord-Beveland vergaderde. Zaterdagmiddag werd in de „Prins van Oranje" te Goes de jaarlijkse vergadering van stem gerechtigde kden van het Al gemeen Ziekenfonds Zuid- en Noord-Beveland gehouden, on der leiding van de 2e voorzitter, de heer A. Buis. In deze vergadering van Ver zekerden kwam o.a. aan de orde de verkiezing van 9 vertegen woordigers en hun plaatsvervan gers. De verkiezing had tot uit slag, dat herkozen werden als vertegenwoordigers de heren C. K. Maartense, M. Zwarte- poorte, beiden te Goes; A. Schippers, 's-H. Arendskerke; W. J. Traas, 's-Heerenhoek; J. de Beste, Oudelande; A. Meeuse, Kapelle; L. Meijaard, Hansweert en M. Broekhoven, Colijnsplaat; en gekozen in de vac.-J. Jaco- busse te Krahbendijke, de heer Adr. Dek, Waarde. Als plaatsvervangers werden herkozen in dezelfde volgorde als de vertegenwoordigers de heren T. Geense, H. J. J. Cle ment, beiden te Goes; C. de Nooijer, 's-H. Arendskerke; A. Menheere, Lewedorp; J. Schip per, Oudelande; Chr. Kole, Hansweert, H. van Kleunen, Biezelinge en M. de Waard, Co lijnsplaat en gekozen in de vac.- Ai'r. Dek, Waarde, de heer A. Jacobusse te Krabbendijke. De rondvraag leverde verschil lende vragen op, die door de voorzitter en de administrateur de heer J. Meijers, tot volle te vredenheid werden beantwoord. Tot slot kreeg de administra teur gelegenheid nog verschil lende ziekenfondszaken te be spreken en uiteen te zetten, o.m. de aan alle verzekerden toe gezonden circulaire betreffende de belangrijke kwestie van het ziekenvervoer. •- De conferentie tussen Indo nesië en Nederland betreffende de status van West-Nieuw-Gui- nea zal aanvangen op 4 Decem ber a.s., zo wordt officieel mede gedeeld. De gemeentebegroting van Goes voor 1951, die thans is ver schenen, sluit met een nadelig saldo van f42.475.Reeds In Juni van dit jaar hebben B. en W. in een (toen ook gepubliceerd) financieel overzicht laten uitkomen, dat de financiële mogelijk heden hunner gemeente niet hoopvol waren. Een te groot percen tage van de inkomsten moet n.l. worden bestemd voor verplichte uitgaven. Niet strikt verplichte, doch wel noodzakelijke uitgaven kunnen daarom niet gedaan worden. Dit betekent dus weer géén zwembad, géén tehuis voor Ouden van Dagen, géén voorzieningen aan de kade, géén stadhuisrestauratie, beursrestauratie, herstel Schuttershof, sanering binnenstad, of bosplan en andere recreatie oorden. B. en W. voelen er niet voor, zo delen zij mede in de aanbie dingsbrief, om de begroting sluitend te maken ten koste van het verzorgingspeil der gemeen te. De enige weg is, te trach ten een hogere bijdrage van het Rijk te verkrijgen. De begroting vermeldt voor de gewone dienst rekening houdend met veranderingen, die bij nota van wijziging worden voorgesteld een totaal aan uitgaven van f2.773.167.en OOK RODE KRUIS PARAAT. „Vijandelijke parachutisten boven het eiland Schouwen af geworpen, in de omgeving Kerk- wervc. Zij rukken op in de richting van Zierikzee, sterkte en bewapening onbekend." Met dit radiobericht ontbrand de Zaterdagmiddag de strijd op Schouv.-r Óuiveland tussen Roodland en Blauwland, die reeds lang dreigde. In de afge lopen weken hadden beide lan den het mobiliseren van hun leger-, land- en luchtmacht vol tooid en nu, in de reeds duister wordende namiddag dreigde het gevaar van een overrompeling. Troepen van de Nationale Reserve, in Zierikzee geconsig neerd, werden onmiddellijk ge alarmeerd en kregen opdracht t -4. 'oe8angeu tot de stad af te sluiten en de vijand gevechts patrouilles tegemoet te sturen. Zo lagen bij de Nobelpoort, de verwoeste watertoren en de Westpoort de vrijwilligers in stelling en sloper, gevechts- patrouilles de vijand tegemoet vastbesloten dize vóór de aan val op te vangen. De blauwe partij was samen gesteld uit vrijwilligers van Zierikzee, Bruinisse, Goes en Vlissingen, de rode partij uit de klassen Kerkwerve, Nieuwer- kerk, Oosterland en Brouwers haven. Ook de colonne van het Ne- derlandsche Roode Kruis te Zie rikzee was paraat en had in allerijl, onder commando van arts van Hoorne eeft hulpver- bandplaats in de Ulo-school in gericht. Zeer snel wist men de „gewonden" te vervoeren en te verzorgen. In grote trekken verliep het gevecht „volgens plan". De ge vechtspatrouilles kregen vrij spoedig vuurcontact doch slaag den erin het initiatief te behou den. Langzamerhand wist de vij and op te dringen, doch stuitte op een uitermate hevig vuur, zodat het onmogelijk was door te breken. De grootste aanval concentreerde zich op de Nobel poort. Later trokken enkele vij andelijke patrouilles Westwaarts zodat ook aan de Westpoort een kort maar hevig gevecht ont brandde. In het duister werd het gevecht, door de ontploffingen van granaten en het vuren met lichtkogels, voor de vele toe schouwers bijzonder spectaculair. De aanval, die omstreeks vijf uur begon, werd om kwart over .zes beëindigd. Uit de oefening, die onder lei ding stond van de commandant district Zeeland, Overste W. K. d- Feyter, is wel gebleken, dat dc opleiding bij de Nationale Reserve gebaseerd is op de theo rie, die ook tijdens de jongste wereldoorlog gebleken is van onschatbare waarde te zijn, n.l. dat de individuele soldaat geen hersenloos nummer meer mag zijn maar dat zijn rol in de strijd hem duidelijk moet wor den gemaakt. Fusie van Waterleiding bedrijven op Walcheren. In de vergadering van de gemeenteraad van Vlissingen, welke Vrijdag 1 December a.s. gehouden zal worden, zal een voorstel van B. en W. worden behandeld aangaande een fusie van het Gemeentelijk Waterlei dingbedrijf en de N.V. Water leiding-Mij Midden-Zeeland. aan inkomsten een bedrag van f 2.730.692.De noodvoorzie ning voor de financiële verhou ding, die ook zal gelden voor 1951, wordt onvoldoende ge acht. Weliswaar wordt voor 1951 een extra uitkering ver strekt van 25 op de alge mene en bijzondere uitkering uit het gemeentefonds, welke uitkering 5 hoger is dan in 1950, doch deze 5 is net vol doende om de eerste verhoging van 5 van de salarissen en lonen op te vangen, zodat voor de tweede verhoging van Sept. 1950 nog geen compensatie is gegeven. De ondernemingsbelas ting zal worden afgeschaft. Wat een nieuwe regeling zal bren gen is nog onzeker. De verma kelijkheidsbelasting verlagen is onmogelijk. De opbrengst dezer belastingen bedroeg in 1949 voor de bioscoopvoorstellingen f24.302.en de overige verma kelijkheden f 14.887.De nieu we riool- en reinigingsrechten, die thans zijn opgevoerd, zullen f 28.800.opbrengen. LICHTPUNTJES. Het sombere beeld vertoont echter toch lichtpuntjes en wel die van de straatverlichting. Binnen niet al te lange tijd zul len enkele straten in de binnen stad electrisch verlicht zijn, ter wijl ook de gasverlichting bin nen een paar maanden zal zijn voltooid. Het tekort van het Burg. Armbestuur is f 15.000.groter dan vorig jaar. Het tekort van het gasthuis kon binnen rede lijke grenzen blijven, n.l. f 29.000.—. VELE WENSEN. Vele wensen die er leven en die wü hierboven reeds noemden kunnen niet ver wezenlijkt worden. Wel nood zakelijk is de bouw van een nieuwe brandweerkazerne, ter wijl ook het probleem Brou wersgang, als verbinding tus sen Beestenmarkt en Ravelijn, om een oplossing vraagt. Een bedrag van f40.000.moest verder worden opgevoerd voor dé vernieuwing van sluisdeuren aan het Sas. Ook voor de nieu we riolering is een vrij aanzien lijk bedrag uitgetrokken. Met de uitbreiding van het sportterrein en de aanleg van een parkeerterrein zal naar alle waarschijnlijkheid in 1951 een aanvang worden gemaakt. De verkeersweg zal worden verbe terd. Op de Rijksbegroting zijn gelden voor dit doei uitgetrok ken. Hoeveel de kosten zullen bedragen, kan, gezien de diverse n lopende onderhandelingen, nog niet worden gezegd. Aangezien het vrij zeker ge acht wordt, dat voor de bouw van een tweede lagere school bouwvolume zal worden gekre gen, hebben B. en W. hier al vast gelden voor beschikbaar gesteld. Daar al deze kapitaalsuitga ven nodig zijn, wordt de begro ting dermate met rente en af lossing belast, dat het niet mo gelijk was deze sluitend te krijgen. In verband daarmede wordt verwacht, dat de regering de bijzondere bijdrage aan de gemeente zal verhogen. Zou dit niet het geval zijn, dan zouden de diverse uitgaven geschrapt moeten worden en zou de gemeente worden terugge drongen naar een lagere plaats, hetgeen nimmer de bedoeling kan zijn, aldus B. en W. Gezien bovenstaande, kan zeker; gezegd worden, dat 1951 veel wijs beleid, ijver, toewij ding en inzicht van de vroede vaderen zal vragen; met welke wens B. en W. hun begeleiden de nota dan ook besluiten. Veerdiensten moesten worden gestaakt. Tengevolge van de zeer zware mist zijn op de Wester-Schelde sinds gistermiddag niet minder dan vijftig schepen voor anker gegaan, die van Antwerpen kwamen. Het veer VlissingenBreskens is om 19.40 uur gestaakt. Rei zigers voor Zeeuwsch-Vlaande- ren en omgekeerd voor Zeeland en overig Nederland konden niet meer over varen en moes ten de nacht in Vlissingen doorbrengen. Het veer KruiningenPerk polder werd om 13.50 uur gister middag reeds gestaakt. De boot, die volgens de dienst regeling gisteravond om tiei voor negen Kruiningen moes verlaten, is om die tijd nar Perkpolder vertrokken. De mie was op dat ogenblik iets mindei dik. Desondanks zou de boot in Perkpolder blijven liggen. Het veer Hoedekenskerke Terneuzen was sedert gistermid dag omstreeks vier uur gestaakt. De dichte mist heeft ook het luchtverkeer voor een groot deel verlamd. Na 1 uur des middags is Zondag geen enkel toestel meer op Schiphol geland. Prinsesjes kregen foto's uit Londen. De Prinsesjes op het Paleis Soestdijk hebben Dinsdag, enkele uren na de aankomst van haar ouders op Victoria Station, foto's bewonderd van de State Proces sion naar Buckingham Palace. De foto's, genomen door de Daily Graphic, waren onmiddellijk per vliegtuig naar Nederland overgevlogen en werden op het Paleis Soestdijk aan Prinses Irene overhandigd door de cameraman Stanley Devon, die bij de opname had geholpen. Devon maakte prompt foto's van Prinses Irene, terwijl zij de Londense opnamen zat te bewonderen, en bracht deze naar Londen, waar hij ze Donder dag aan Koningin Juliana over handigde. KORFBALNIEUWS. Swift I—Rest van Zeeland 7-0. Onder zeer grote belangstel ling werd Zaterdagmiddag op de Markt te Middelburg een korfbalwedstrijd gespeeld tussen Swift I en de Rest van Zee land. Het werd een onverwacht grote overwinning voor Swift. De twaalftal-commissie der Z.K.B. was er in geslaagd 12 goede spelers(sters) bijeen te brengen, die individueel goed partij gaven, doch die niet tot een sluitend geheel wisten te komen, wat vooral in de aanval tot uiting kwam. Vooral voor de rust is het een in hoog tempo gespeelde wedstrijd geworden, en juist op dit stenen Markt terrein kwam dit soepele, lichte spel goed tot zijn recht. Uitgaven voor onderwijs, krankzinnigen en verdere wettelijke verplichte uitgaven Rente en aflossingen Uitgaven, die wel moeten worden geraamd doch waarvan de grootte niet geheel vast staat (Volkshuisvesting, niet verplicht onderwijs, burgerlijk armbestuur, Gasthuis, bedrijven e.d.) Verrekenposten Niet strikt verplichte, doch wel noodzake lijke uitgaven 838.172.- 605.361.- 416.722.- 802.334.- 110.578.- Inkomsten Totaalƒ2.773.167.- 2.730.692.- Tekort f 42.475.— H.M. Koningin Juliana en Z.K.U. Prins Bemhard zijn per vlieg tuig van Londen in Nederland teruggekeerd. Hier ziet men Hen op het vliegveld Soesterherg, nadat de Prins het door hem zelf bestuurde toestel aan de grond had gezet. Dr G. WIELENGA SPRAK OVER „PUBERTEITS MOEILIJKHEDEN EN DE PRACTIJK VAN HET SCHOOLLEVEN". Zaterdagmiddag heeft in het Schuttershof te Goes de jaarverga dering plaatsgevonden van de Vereniging voor Chr. Middelbaar- en Voorbereidend Hoger Onderwijs. In zijn openingswoord memo reerde de voorzitter, de heer J. Laport, verschillende feiten in het jaarverslag vermeld, en maakte met vreugde melding van het feit, dat de minister van O., K. en W. bericht had erkenning van de Gymnasiumafdeling te zullen bevorderen, iets wat het bestuur van grote zorgen ontslaat, daar het niet in staat zou zijn zelf deze afdeling te financieren. De heer Laport feliciteerde rector en docenten met de eind examens van de H.B.S., die tot resulaat hadden, dat slechts één van de candidaten werd afge wezen. Jammer was het, dat er geen toestemming was verleend aan het enige Christelijke Lyceum voor Zeeland om een M.M.S. te openen, terwijl de openbare H.B.S.en dit wel hadden mogen doen. Een teleurstelling was het eveneens, dat er nog steeds geen toestemming is verleend om 'n Christelijke H.B.S. op Walcheren te stichten. Toch zal het bestuur blijven aandringen opdat dit zo spoedig mogelijk geschiede. De internaatscommissie is aan het werk om gegevens te verza melen, terwijl de Rijksgebou wendienst de minister heeft aan geraden om met de aanbeste ding van het gebouw te be ginnen. Na de verslagen werd in de plaats van de heer W. v. Kla veren tot lid van de financiële commissie benoemd de heer W. F. Steutel. Dr Wielenga aan het woord. Dr G. Wielenga, lector aan de V.U. en leraar aan het Chr. Gymnasium te Amsterdam, refe reerde vervolgens over: „Puber teitsmoeilijkheden en de prac- tijk van het schoolleven." Hij hield zich vooral bezig met de vraag of de school wel te maken heeft met het puber- teitsprobleem. Het antwoord moet positief luiden. Alleen be staat er verschil in de opvatting of de school in dit probleem een taak te vervullen heeft of niet. Spr. zette uiteen, dat bij alles wat de school doet of ze dit wil of niet de opvoe ding is betrokken. Waarom nu wordt er zoveel over puberteitsmoeilijkheden gesproken? Zijn er dan enkel moeilijkheden en geen moge lijkheden? Zeker zijn die er, maar de puberteit brengt met zich mee, dat op deze moeilijkheden de Wat al lang gevreesd werd is door de grote regenval van de laatste week gebeurd. Een 10-tal wedstrijden werden afgelast door de onbespeelbaarheid van de velden, wat echter niet ver hinderde, dat de ranglijst ver schillende belangrijke wijzigin gen onderging. Ie KLASSE. Nieuwdorp I Rillandia I 61; Wemeldinge I Kloetinge I 23. De andere wedstrijden werden afgelast. Door de verwachte overwin ning van Nieuwdorp, waar de voorhoede steeds zeer actief en dus niet minder gevaarlijk blijft, heeft deze thans de leiders plaats veroverd met één punt voorsprong op Kloetinge, dat weliswaar met een schrale doch niet minder belangrijke over winning van Wemeldinge huis waarts keerde. Arnemuiden rust te op zijn louweren en werd hierdoor het slachtoffer door de 3e plaats te bezetten. 2e KLASSE A. Mevo I— S.V.D. I 3—1; 's-H. H. Kinderen ISerooskerke I 01; Nieuw- land IKats I 02; Veere I Bevelanders I 50. Het ene gescoorde doelpunt is wel een bewijs hoe spannend de match in 's-H. H. Kinderen ge weest is. De eer bleef echter aan Serooskerke, dat, met de hakken over de sloot, zijn pun- tenvoorsprong kon vergrooten. Driewegen deed het heel wat minder en behoefde op de Zie- rikzeese boot geen passage voor de punten te bestellen. Mevo verbeterde echter zijn positie met 2 plaatsen. Ook nu werd door Kats aan de jongens van Nieuwland geen kans gegeven, evenmin als aan de Bevelanders, dat bij Veere op bezoek ging. Deze laatste heeft lang op de hekkensluitersplaats gestaan en bezet nu de 3e plaats. Wat kan die voetbal toch wonderlijk rollen! 2e KLASSE B. Mevo H—Kloe tinge II 36: Krabbendijke H —Kapelle II 7—1; Bevelanders II—Colpl. Boys II 1—4. De bei de anderen werden afgelast. De rus' van drie weken heeft de reserves van Kloetinge blijk baar goed gedaan; zij boekten tegen Mevo hun 7e overwinning. Zij blijven hierdoor de leiders van deze klasse. Krabbendijke deed het al niet minder en maakte er grote cijfers van, waardóór het op de 2e plaats komt. De Bevelanders slaagden er niet in op eigen terrein de overwinning in de wacht te slepen en moesten beide punten aan hun gasten afstaan. 2e KLASSE C. In deze klasse werd slechts één wedstrijd ge speeld en wel te 's-H. Arends kerke. Zoals verwacht gaven de gastheren geen schijn van kans en blijven zij de kroondragers met 6 punten voorsprong op Arnemuiden II, dat echter 3 wedstrijden minder gespeeld heeft. De uitslag was 62 voor de gastheren. 2e KLASSE D. Spui IZaam- slag I 31; De Beren ITern. Boys 28; Driewegen IHoek I 2—3. De onverwachte nederlaag van Zaamslag, dat in Spui een lelijke steek liet vallen, kwam Hoek ten goede, dat zijn macht over Driewegen bevestigde, al moest het nu met kleinere cijfers tevreden zijn. Hoek blijft de Terneuzense leiders, die de volle buit uit Z.-Beveland meenamen, kort volgen waarbij komt, dat zij 2 wedstrijden minder ge speeld hebben. 2e KLASSE E. Ook in deze klasse werd slechts één wedstrijd gespeeld. Het derde elftal van Zaamslag moest diep buigen voor de klinkende overwinning van de reserves van Driewegen. Het werd niet minder dan 92 waardoor Driewegen de 2e plaats bemachtigde, schijnbaar belust om het deleiders van Spul niet gemakkelijk te maken. aandacht valt, aldus spr., die er vervolgens op wees, dat de puber de dingen niet meer als moeilijk heden gaat beschouwen, maar integendeel, ze op hun inner lijke waarde gaat taxeren. Hij wordt critisch tegenover zijn omgeving, zijn werk, zijn Gods begrip. Dit is niet alleen zonde, dit is ook een verlangen naar evenwicht, naar leiding. Immers het is fout het kind als afkerig van leiding te beschouwen in deze periode. Maar omdat het critisch is ingesteld, daarom wil het zelf zijn leiders kiezen. De taak van de school in dit leiding geven is tweeërlei. Ten eerste draagt zij een sociaal ka rakter. Daar zorgt de klas voor al voor. De school moet meehelpen, het geweten wakker te maken, de puber te wijzen op zijn verant woordelijkheid tegenover God en maatschappij. En naast de klas is de schoolclub hiervoor het instrument. Naast deze sociale taak heeft de school ook een godsdienstige taak. De docenten moeten daarom weten, dat ze vaak, doordat leer en leven verschillen, tussen God en het kind komen in te staan. Laten we er toch aan denken, niet zozeer met het kind over God te praten, maar veel meer met God over het kind, zo be sloot dr Wielenga zijn referaat. Nadat dr Wielenga verschil lende vragen beantwoord had, werd de uitslag van de be stuursverkiezing medegedeeld. Herkozen werden de heren: J. Laport, J. L. J. Bruijnzeel, ds S. Greving, J. C. Spaans en B. J. de Winter. Gekozen werden de heren: ds W. C. van Bur geier te Kruiningen, inplaats van C. Philipse; J. Huijsse te Terneuzen inplaats van J. Geel hoed; D. M. Vermet te Zuid- zande in de vacature M. Elen- baas; ds H. Johannes te Vlis singen in de vacature te vervul len door een lid van de Evang. Luth. Kerk. Na een bezielend woord van ds A. Gruppen, die -"ooral het licht liet valle"1 op de ouder liefde en -zorgen van mensen die kinderen bezitten van de middelbare-school-leeftijd, werd de vergadering met dankgebed gesloten door ds W. C. van Burgeier. (Ingez. mededeling advert.) DE BILT ZEGT: Weersverwachting, geldig van Maandagochtend tot Maandag avond. Mist. In de ochtend bijna over mist, welke later op de dag plaatse lijk optrekt. Overigens half tot zwaar bewolkt, overwegend droog weer. Over het algemeen weinig wind. In de ochtend op vele plaatsen lichte vorst. Mid- dagtemperaturen even boven het vriespunt.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1