Zeeland op de bres voor 'n goede zaak PROT. CHR. MILITAIR TEHUIS TE MIDDELBURG IN NOOD Geen medelijden, maar MEDELEVEN! De galeislaaf Wanneer 't stormsein wordt gehesen. HOUDT DAT IN DE GATEN'T GAAT OM ONZE SOLDATEN Met 15.000 gulden uit de brand en uit het water Wat ge doet, doet dat goed! Een woord en een daad van de Commandant» Ncd. Protestantenbond KORTE BERICHTEN 80 jaar. HET LAATSTE NIEUWS. Het gaat om Uw mannen, Uw verloofden, Uw jongens Filter en film in de practijk. PGPüLAiRE FOTOCURSUS Zaterdag 25 November 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina J „Hé, meneer, denk om m'n kof He!" 't Was al te laat, In het schoteltje van de militair aan het tafeltje bevond zich al een voetbad en zjjn spritskoek doorweekte langzaam. De militair keek me aan en lk hem en toen keken we samen naar de vloer. Ja, zo is het in het Chr. Militair Tehuis te Middelburg. Je moet er oppassen bij het lopen, want anders ga je door de vloer en Je moet even later weer oppassen als Je een dubbeltje betaalt voor een kop koffie, want als het geldstuk valt, bestaat de mogelijkheid, dat het door de kieren in de vloer spoor loos verdwijnt. De tafeltjes wiebelen als men door de conversatie zaal loopt. Het ls In één woord: treurig! Doch dit Is slechts een deel van de trieste historie, want wanneer men de woon- en slaapvertrekken of moeten we spreken van woon- en slaaphokjes? van de huisvader, de heer J. Bakker en z'n gezin, bekijkt, dan komt men spoedig tot de conclusie: „Hier ls een onhoudbare toestand ontstaan, die dringend om verbetering roept, nee, die om directe verbetering schreeuwt!" maar de keuken past wegens de ventilatie in een middeleeuwse woning, 'tls er de hele dag don ker en er moet altijd met kunst licht worden gewerkt. Men ziet er uit op een klein binnenplaatsje, waar de kinderen geen enkel ver tier hebben, en op de oude ver vallen achtergevel van het tehuis. De deuren ztjn gescheurd en de regen slaat er vaak doorheen, om van de tocht maar niet te spre ken. In vroeger dagen heeft het Mi litair Tehuis er wel wat fleuriger uitgezien, maar de oorlog heeft er toe meegewerkt, dat het pand volkomen werd uitgewoond. Er vond een aantal gezinnen onder dak, hetgeen zelfs voortduurde, toen het gebouw al weer als mili tair tehuis dienst deed. In 1947 Immers, toen het garnizoen weer ln Middelburg kwam, zat het be stuur van „Pro Rege" met de handen ln 't haar. Wat moest er gedaan worden Alles moest wor den opgeknapt, maar daarvoor was geld nodig. Een bazar werd georganiseerd en slaagde, zodat enkele duizenden guldens werden verzameld, waardoor alles in een toestand gebracht kon worden, dat het tehuis weer toonbaar werd. Huisouders werden be noemd en langzamerhand kwam de zaak op gang. Ook het bezoek nam toe, doch naar mate de tijd verstreek, bleek het, dat het te huis steeds meer ln een ver vallen toestand geraakte en dat er verandering moest komen. Kazerne. Men zou het tehuis van nu kunnen vergelijken met een oude kazerne, die men beter kan af breken, omdat er niets behoorlijks meer van te maken is. Er zijn twee ruime zalen en een studeer kamer, doch men kan de militai ren van de C.O.A.K. niet alleen ln grote zalen bijeenbrengen. Ve len komen naar het tehuis om nog wat te studeren en wanneer se dan met 20 tot 25 man in de saai bijeen zijn, dan valt er niet te studeren, en kan men rustiger ln het schoolgebouw blijven. Een goed geoutilleerd tehuis voor deze militairen moet naast een behoor lijke conversatieruimte en een ruime speelzaal, beschikken over een aantal apartementen, waar men met vier of vijf man bijeen kan zijn en ln een rustige om geving kan studeren. Dit is zeker ook het ideaal, dat de afd. Mid delburg van „Pro Rege" voor ogen zweeft, doch dit ideaal kan nooit verwezenlijkt worden in het gebouw Nieuwstraat 19. Is er dan niet met verbouwing iets te be reiken? Ook het bestuur heeft slch deze vraag gesteld en eens prijsopgaaf gevraagd voor een in grijpende verbouwing. Wanneer men nu weet, dat de verbouwing van het pand Nieuw straat 19 wordt geraamd op f 20 tot f 25.000,dan ls het begrij pelijk, dat nu de kansen er liggen een ander tehuis aan te kopen, waarmee een lager bedrag ge moeid zal zijn, deze kans niet mag i orden voorbij gegaan. Onbewoonbaar. Er is wel eens gelachen, wan neer de huisvader ergens vertel de, dat hij 's nachts wakker werd van de regen, die door het dak heen dringt. We hebben eerst even geglimlacht, toen hij ons dit vertelde en ons afgevraagd: „Zou het nu wel zo erg zün?" We zijn eens poolshoogte wezen nemen en we hebben ons geschaamd, dat we hebben durven glimlachen over de klacht van de huisvader. Deze mensen leven in een woning, die, stond deze ergens apart, ja, leest U het maar goed: „ONBE WOONBAAR VERKLAARD" zou moeten worden. Licht en lucht ontbreken veelal, omdat de ramen veel te klein zijn en past u vooral goed op, dat u niet tegen een muur leunt, want die kon dan wel eens omvallen. De huiskamer van de familie Bakker toont nog iets, De mening van Middel- buvgs' Burgemeester. De burgerij en het ge meentebestuur van Middel burg hebben een hardnek kige strijd gevoerd om het garnizoen terug te krijgen. Deze strijd is gewonnen en tot ons aller blijdschap heb ben wy de Centrale Oplei dingsschool voor Administra tief Kader (C.O.A.K.) in ons midden. De verhouding tussen mi litaire en burgerlijke autori teiten is steeds van de aan genaamste aard. Ook tussen de leerlingen van de school en de burgers botert het goed. De militairen leven met de plaats van hun tijde lijke inwoning mee. Men ziet hen op uitvoeringen en an dere bijeenkomsten. Waar schijnlijk zijn er ook wel contacten in verenigingsver band en van persoonlijke aard. Toch blijven zij altijd in zoverre vreemden, dat zij geen thuis hebben. De mili taire tehuizen kunnen hier in althans gedeeltelijk voorzien. Daarom verdient het ieders instemming, dat er thans een actie wordt ge voerd om één dier tehuizen, dat niet meer aan de eisen voldoet, door een beter te vervangen. De burgemeester van Middelburg, N. BOLKESTEIN. Slaapkamers? Het ergst is het gesteld met de slaapvertrekken. Alles is even donker en overal mag men wel bordjes hangen met: Pas op Uw hoofd! Door het dak ontdekt men de buitenluchtWe hadden gedacht om vooral van de slaap vertrekken enkele foto's te ma ken ter illustratie van dit trieste verhaal, doch het was practisch ondoenlijk deze donkere ruimten te fotograferen. De enige uitgang voor het ge zin is de deur aan de voorzijde. Mocht er onverhoopt brand ont staan, hetgeen, wanneer men weet, dat alles met kachels moet worden verwarmd, zeker niet on denkbaar is, dan zou de gehele familie opgesloten zitten als in een muizenval. Ook op sanitair gebied is de toestand verre van rooskleurig. Er was één oude W.C. in het gehele gebouw, be stemd voor de militairen, het ge zin Bakker en het gezin, dat nog in het gebouw woonde. Gelukkig is hierin ijlings verbetering ge bracht en een nieuwe W.C. aange bracht. Wanneer men mocht den ken, dat we hier ook maar enigs zins overdrijven, dan zouden we willen zeggen: Gaat U zelf eens kijken en overtuigt U van de waarheid. U zult het direct met ons eens zijn: Deze toestand is onhoudbaar en daarin moet ver andering komen. Tenslotte verdient nog vermel ding het feit, dat de kinderen uit het gezin van de huisvader alle op één kamer slapen moeten. Dit zijn toestanden, die in de tijd der inundatie en overbevolking moes ten worden toegelaten, doch ook daaraan moet nu eindelijk een einde komen. Studeermogelijkheden. Het bestuur staat nu voor een moeilijke beslissing. Wil men de familie Bakker ter wille zijn, dan zou de studeerkamer voor de jon gens moeten worden ontruimd en tot slaapkamer omgevormd. Op de bovenverdieping van het huis, waar de verflaag in de kleine ver trekken onooglijk is, bevinden zich kamertjes, die als studeergelegen- heid geschikt zouden kunnen wor den gemaakt, 't Regent er echter door en er is geen stookgelegen- heid. Zou men er toch stoken, dan loopt men nog groter brandge vaar. Er is niets van te maken, dan misschien een pakhuis of iets dergelijks. Aan de slag. Neen, we hebben de toestand niet zwarter gemaakt, dan het In werkelijkheid is. 't Is treurig, dat dit alles nog enige tijd zal moeten voortbestaan. Het behoeft echter niet lang te duren, want U heeft het zelf in de hand, dat aan deze toestan dvroeger of later een ein de wordt gemaakt. Een praoht gebouw, gunstig gelegen en dicht bij de kazerne kan worden aange kocht. Dan is men uit de brand en zal het Prot. Chr. Militair Tehuis gaan beantwoorden aan het doel, dat er aan gesteld mag worden. Maar dan ook aan de slag, dat deze plannen kunnen worden ver wezenlijkt. „Pro Rege" wil wel helpen, maar men moet ook in Zeeland iets voor deze goede zaak doen. Er zijn f 15.000 nodig wil men tot aankoop van een ander tehuis kunnen overgaan. Dit althans is het aandeel, dat de Zeeuwen zelf zullen moeten opbrengen. Komt dit bedrag er, dan zal „Pro Rege" dit bedrag aan vullen tot de koopsom, die nodig is voor het andere tehuis. Welnu dan, nog nooit werd te vergeefs door een in nood verke rende instantie een beroep op de Zeeuwen gedaan en zeker niet, wanneer het zoals in dit geval een instantie betreft, die de liefde van Uw hart moet hebben. Ieder be- Het Bestuur van de Militaire Bond „Pro Rege" afdeling Mid. delburg, is bijzonder dankbaar voor de spontane hulp, die de ver schillende Zeeuwse bladen willen geven om te komen tot een nieuw of vernieuwd militair tehuis voor alle niet-roomskatholieke jonge mannen van het garnizoen van Middelburg. Wij grijpen deze uitgestoken hand met blijdschap, want we zijn bezig te verdrinken. Tot op heden is Middelburg de enige garni zoensplaats in heel Zeeland. Mid delburg alleen dat is gebleken kan niet verrichten, wat als keerzijde van dit voorrecht als zedelijke plicht op de burgerij rust: de instandhouding en inrich ting van een perfect en gezellig militair tehuis. Moge dan nu ge zamenlijke inspanning bewerken, wat de gemeenschappelijke ver antwoordelijkheid eist. Het bestuur van „Pro Rege" stelt zich op het standpunt van het opschrift boven dit stukje. Maar het voelt zich hoe langer hoe onbevredigender. Toen de C.O.A.K. weer in Middelburg kwam, werden noodmaatregelen genomen om de jongelui zo goed mogelijk te ontvangen. Boven het stadium van de noodmaatregelen zijn wij echter niet ver genoeg uitgekomen. Zullen we nu dan in staat gesteld worden het gestelde doel te bereiken? dat zal mede van U afhangen. Wij rekenen er op, dat velen iets willen doen en dat ze het goed doen. A. DE VRIES, voorz. van „Pro Rege" afd. Middelburg. drag is welkom 't zij groot of klein. Van tijd tot tijd zullen we in ons blad de binnengekomen giften verantwoorden en U zo op de hoogte houden van de stand, Het ligt aan Uzelf, wanneer Uw naam over enkele dagen niet in een aantal Zeeuwse bladen ver meld staat. Mogen we op U re kenen Bijdragen kunnen worden ge stort of overgeschreven op giro rekening 6 8 7 8 7 ten name van het Zeeuwsch Dagblad „Actie Bouw Militaire Tehuizen Zeeland te Goes. Postwissels aan dit adres zyn natuurlijk ook van harte wel kom. Bedenk in de komende da gen steeds: „HOUDT DAT IN DE GATEN, 'T GAAT OM ONZE SOLDATEN!" Door de Redactie gevraagd enige woorden te willen wijden aan de actie om het Protestants Militair Tehuis een redelijke be huizing te geven, voldoe ik gaar ne aan dit verzoek, omdat ik uit eigen aanschouwing weet, dat de huidige behuizing en inrichting niet aan zelfs in soberheid gestel de redelijke eisen voldoet. Gegeven nu dat een leger nood zakelijk is en daar zijn thans alle weldenkende Nederlanders het wel over eens wordt een deel van onze medeburgers aan gewezen om voor ons allen sol daat te zijn en een burgerplicht te vervullen onder omstandighe den, die afwijken van het normale n.l. in uniform en van huis. De fourier reikt wapens uit, de soldaten oefenen en daar hebben we een legerNeen lezer ver gist U niet, zó krijgen we geen leger, zo ontbreekt nog het be langrijkste wapen en wel een hooggestemd en goed moreel, dat moeilijkheden kan overwinnen en de geestelijke bewapening vormt. Dit goede moreel wordt niet door de fourier uitgereikt maar moet groeien en voor die groei is nodig dat de soldaat zich verze kerd weet van het medeleven en de ruggesteun van zijn medebur gers. Dit medeleven kunt gij tonen en aanschouwelijk maken, door te helpen bij de poging om te komen tot een Militair Tehuis, dat zoda nig is ingericht, dat de soldaat na zijn dienst buiten de kazerne in dit Tehuis iets van de gezellige sfeer van zijn eigen thuis weer vindt en dat hem de gelegenheid biedt, naast zijn militaire vakken, ook zijn burgerstudie in daartoe geëigende omgeving bij te houden of voort te zetten, opdat zijn te rugkomst in het burgerleven zo goed mogelijk zal zijn. Dus geen beklag en geen mede lijden maar medeleven wordt ge vraagd en daarom durf ik de ac tie van dit blad van ganser harte aan de burgerij aan te bevelen en omdat wij soldaten ook in het leger Uw medeburgers blijven, gaan van ons de eerste f 25. voor het goede doel hierbij. Majoor J. POTTEBOOM. Garnizoenscommandant, FEUILLETON. Vrij naar bet Engels van JOSEPH STEPHENS. 21) —o— Ik daag Nero de speler uit, antwoordde zij kalm. Ik z >u er niet aan durven denken de ver heven Caesar uit 'e dagen. Io, die is raak, zei Nero bewonderend. Ik hoop echt, dat de goden je welgezind zullen zijn. Nero nam nu de kunstig be werkte ivoren dobbelbeker van Acté aan en begon als een erva ren speler te schudden. De dame heeft 'de eerste worp, laagste nummer, zei hij r-n overhandigde de beker aan Io. Io knikte instemmend. Het waren prachtstenen: van kris tal in goud gezet. Zy rolde de vierkantjes even met haar vin gers om en vroeg in hoogste spanning: Klaar? Ja, ik ben gereed, doe je worp, Io. Met vaste hand schudde Io de beker en zuchtte diep, toen de drie stenen er uit rolden. Een hondl riep Nero harts tochtelijk uit, en nadat hij zelf geworpen had: Je zult het winnen, Io! De eerste worp is aan joul Toen Io de beker schudde voor haar eerste worp, vlogen haar gedachten naar de man, die zij op het eiland Ionos had achter gelaten. Zij durfde niet aan hem denken. Zij moest winnen, win nen tot elke prijs. Een spannend dobbel-duel volgde. Toen de laatste worp naderde zei Nero: Ik weet het vooruit als de goden mij tegen zijn. Nu, daar gaat de laatste. Hy hield zijn adem in toen de laatste steen tot stilstand kwam. Dan, met een sombere intonatie in zijn stem: De Gouden Helena heeft gewonnen! Io keek op en huiverde. Nero grijnsde: Jij bent nu voor vijf minu ten de dame-keizer. Ik heb dus de keus van een voorstel? Nero knikte en zei: Ik ben op het ergste voor bereid, het zal wel heel erg zijn. Io schudde haar hoofd: Neen, het is iets, wat u zal aanstaan. Tijdens de Julifeesten zullen wy ons meten in de wa genrennen. De keizer staarde haar met open mond aan; zijn pokdalig gezicht vertrok tot een grijns lach en hij vroeg achterdochtig: Wie zal je partner zijn? Ik zal mijn eigen span lei den en u het uwe. Zijn ogen sperden zich wijd open: Jij wilt met mij een race hebben? Ja. Nero hief zyn handen in uiter ste verbazing op. De gedachte van een race met de beste kunst rijdster van het keizerrijk be zorgde hem kippevel, maar prikkelde toch ook zijn sport liefde. Wat een race zou dat worden! Heel Rome zou uitlo pen. Ja, maar Rome zou hem zien als nooit tevoren! Die dag zou haar lang bijblijven! Als dame-keizer bied ik u een weddenschap aan, hernam Io glimlachend. Ik wil met u ren nen in Circus Maximus. Indien ik verlies, moogt u een pand zetten. En als ik verlies? vroeg nij, nog altijd argwanend. Dan zal Virginius de mijne zijn, antwoordde zij, zich dwin gend tot kalmte. Ah zo, is dét de hoek, waar uit de wind waait, mompelde Nero haar scherp aanziende. Als ik kon vermoeden, dat je dat werkelijk meent, zou ik de weddenschap aannemen, zei hij na lang nadenken. Ik ga er van uit, dat u mijn weddenschap aanvaardt, omdat het mij menens is. Ik wil net zwart op wit zetten, als u dat wenst. Nonsens. Houdt mij niet voor een uilskuiken, voegde hij er boosaardig aan toe. Io wist niet, hoe ze zó had durven spreken. Maar hoe dan ook: zij had het juiste woord gesproken op het juiste ogen blik. Maar wat haar nu nog be nauwde, was de houding die haar broer Cono zou aannemen. Zij wist, dat hy hier in het pa leis was en elk ogenblik hier kon komen. Daarom haastte zij zich te vertrekken, nam af scheid van de keizer en snelde naar haar draagstoel. Op en top een vrouw, zei Nero, toen zijn vertrokken was. Toe, maak je nu niet dik over haar, zei Acté, hem over het hoofd strijkend. Doe ik ook niet. Zij is een beeld van een vrouw, maar dat is ook alles. Zij is even ver van gevoel als een jakhals van lief dadigheid. Dat is wat jü denkt, over woog Acté, maar zei geen woord. Zij had een audiëntie voor Io gevraagd en bereikt, maar paste wel op daarover te juichen. (Wordt vervolgd.) Prof. Bleeker: De mens is een zwak vat. In het „Oolgaardthuis" te Arn hem heeft de Nederlandse Pro testantenbond zijn tachtigjarig bestaan gevierd. Zoals men weet, is de N.P.B. de organisatie waarin vrijzinnigen uit allerlei kerken elkaar hebben gevonden om bepaalde werkzaamheden gezamenlijk te doen. Op tal van plaatsen kent de N.P.B. kerk- houdende afdelingen, namelijk daar waar de vrijzinnige groe pen afzonderlijk te klein zyn om zich als kerk te organiseren. De voorzitter van de Protes tantenbond, ds mr G. D. Boer lage, hervormd predikant te Uit geest, legde in zijn openings woord de nadruk op het doel van de organisatie: zij wil geen kerk zijn maar naar de kerk toewerken. Zij stelt zich niet te genover de kerken, doch wenst er naast te staan. Op deze herdenkingssamen komst hield prof. dr C. J. Blee ker uit Amsterdam een referaat onder de titel: „Wat is het we zenlijke en blijvende in het vrijzinnig-pro testantisme?" Ten aanzien van de mensbe schouwing van het vrijzinnig- protestantisme, zei Prof. Blee ker, dat in de vrijzinnige ge- dachtenwereld men de mens tot veel goeds in staat acht. Toch denkt de vrijzinnigheid van thans minder blijmoedig over de mens dan het 19e eeuws ge slacht. Men ziet nu wel in, dat de mens een zwak vat is, dat slechts in onderwerping aan God zijn hartstochten leert be teugelen. De Franse regering heeft die van Peking gewaarschuwd, dat, indien haar strijdkrachten in Indo-China tussenbeide zouden komen, Frankrijk een beroep op de V.N. zal doen. Zeven en twintig rechtse ver tegenwoordigers, onder wie Gaul listen, hebben in de Franse Na tionale Vergadering een wetsont werp ingediend om de communis tische partij te verbieden. Zes hoge regeringsfunctionaris sen, o.w. twee generaals en een kolonel, zijn door Chinese natio nalistische v'uurpeletons op For mosa terechtgesteld op beschuldi ging van ondergrondse commu nistische activiteit. eneraal Handy, de opperbevel- Ia her van de Amerikaanse troe pen in Europa, heeft veertien Duitse oorlogsmisdadigers, die ge vangenisstraffan van twaalf tot levenslang ondergaan, de rest van hun straf kwijtgescholden. In verband met zijn benoeming tot hoofd van de afdeling econo mische hulpbronnen van de In ternationale Bank van Recon structie en Ontwikkeling in de V.S., is aan prof. dr ir E. de Vries eervol ontslag verleend als hoog leraar aan de Landbouw-hoge- school te Wageningen. Binnenkort is de benoeming te verwachten van jhr mr P. D. E. Teixeira de Hattos, thans Neder lands gezant te Stockholm, tot buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur te Camberra. De Haarlemse rechtbank heeft de 48-jarige kellner J. Th. S. W. A., die op 31 Juli op de Boter markt in Haarlem de haringkoop man A. Schraal neerstak, tot vijf jaar gevangenisstraf met aftrek veroordeeld. Hooggeachte Lezers van het Zeeuwsch Dagblad, U zult met meer of minder belangstelling naar Uw blad grypen om de din gen van de wereld en va» Uw eigen stad of dorp te lezen. Dat daarin ook iets geschreven wordt door een legerpredikant zal niet dagelijks gebeuren. Ik zal dan ook maar direct met de deur in huis vallen. Het is niet best, ja leest U het maar, het is helemaal niet best met ons Protestants Militair Tehuis in Middelburg. Van deze gelegenheid maak ik tevens ge bruik om U te vertellen, dat het persé niet goed gaat met de fi nanciële zorgen van de Neder landse Militaire Bond „Pro Rege", die achter onze Militaire Tehui zen staat. Terwijl van R.K. zijde niets gespaard wordt om het onze militairen zo goed mogelijk op alle terreinen naar de zin te ma ken zijn wij van onze kant ge noopt om binnenkort verschillen de Militaire Tehuizen te sluiten, eenvoudig omdathet geld ons ontbreekt om voortzetting ervan mogelijk te doen zijn. Geachte Lezers, dit is erg heel erg Het zijn toch Uw mannen, Uw verloofden, Uw jongens die hun dagen in dienst doorbrengen. Het zijn toch de Uwen die 's avonds in het Militair Tehuis hun ont spanning vinden, de gelegenheid om de studie te beginnen of voort te zetten, die hen in hun later leven zo van pas kan komen. Och kom, U wilt van mij toch niet hebben dat ik U de betekenis en het belang van onze Tehuizen ga uiteen zetten. Uit myn Indische tijd herinner ik mij nog hoe ont zaglijk prettig ennoodzake lijk het was als je een plaatsje had waar je je geheel kon „thuis" voelen. Nu de mannen van de C.O.A.K. het is immers Uw Garnizoen te Middelburg, het enige Garni zoen in de provincie Zeeland zij vragen om hun „thuis", om hun sociëteit, als ik het zo even noemen mag, waar zij het in hun vrije tijd met elkaar kunnen vin den. Maar dan hebben ze ook recht op een modern geoutilleerd Tehuis, anders en beter dan wat er nu staat in de Nieuwstraat 19, waar je zo af en toe bang bent dat je door de grond zult heen zakken en waar je eenvoudig bij regen een paraplu moet opzetten om droog te blijven. Dit laatste geldt zeker voor de onderaardse woning van de huisouders, de heer en mevrouw Bakker en hun gezin, die wel enige liefde voor het ove rigens mooie werk moeten op brengen om dit leven zo voort te zetten. Daarom juich ik de geste van het Zeeuwsch Dagblad om een actie te voeren voor Uw Militair Tehuis te Middelburg niet alleen toe, maar ik doe een hartstochte lijk beroep op U allen om aan deze actie daadwerkelijk mee te wer ken, groot en klein, jong en oud, arm en rijk. Het laatste nieuws van het Zeeuws Protestants Militair Te huis, het luidt: Luctor et emer ge, we zitten finaal aan dc grond, maar we zullen er ko- mSnDs S. PENNEKAMP. Legerpredikant. Hier een viertal beelden van het Koninklijk bezoek in Enge land op het televisiescherm ver schenen en zoals de Prinsesjes die te Eindhoven bij Philips zagen. Van bonen naar beneden: H.M. Koningin Juliana, Z.K.H. Prins Bernhard. H.M. in ge sprek met de Lord Mayor van Londen. Z.K.H. Prins Bernhard in gesprek met de Lord Mayor tijdens het noenmaal in Guild Hall. (Ingez. mededeling, advertentie.) $<?ede sc&wc mêG/VOGGFf De Franse Nationale Vergade ring, heeft het wetsontwerp tot verlenging van de dienstplicht van twaalf tot achttien maanden goedgekeurd. De posttrein MadridCorunna is Donderdag in de provincie Co runna ontspoord, waarbij 22 per sonen werden gewond, van wie twee ernstig. In een der vorige artikelen heb ben wü gesproken over filmsoor- ten en naar aanleiding hiervan zijn verschillende vragen binnen gekomen. De meeste gestelde vragen handelen over de kwestie welk filter te gebruiken bij ortho- en welk by panchromatisch mate riaal en wanneer. Eigenlijk is het zeer eenvoudig, nl. bij normale herinneringsfoto's en de meeste stadsgezichten is het filter niet nodig, maar zodra men fotos wil maken, die een goede kleurweer- gave vereisen en landschappen enz. is een filter onontbeerlijk. Nu schrijven de meeste fabri kanten voor, dat men by hun panchromatische film geen filter behoeft te gebruiken, doch ln de meeste gevallen kunnen wij dat maar beter wel doen. Het filter en wy bedoelen speciaal het geelfllter wordt gebruikt om een betere kleurweergave te ver krijgen, zoals het goed weergeven van wolken tegen een blauwe lucht. By gebruik van een ortho- chromatische film kan hiervoor gewoonlyk het beste een midden- geel filter dienen; bi) panchroma tische films ls een lichtgeel filter meest voldoende. Wil men heel zware, dreigende wolken verkrij gen, dan kan men resp. een oran jefilter voor ortho- en een zwaar geelfllter voor panchromatisch materiaal gebruiken. Meestal verdient het aanbeveling, niet al leen voor wolken, maar voor een algemeen goede kleurweergave, ln de lente een lloht en ln de herfst een zwaarder filter te ge bruiken. By nevelopnamen, wan neer men dit wil accentueren, be slist geen filter gebruiken, terwijl wanneer men een nevel wil weg werken juist een filter nodig ls; de sterkte van het filter dan al naar gelang de nevel meer of minder sterk ls. Ook ls de vraag gerezen: wan neer moet men nu ortho- en wan neer panchromatisch materiaal gebruiken? Wel, men kan vrywel 8090 pet. der opnamen zonder bezwaar op orthografisch materi aal maken, alleen moet men dan vaak een zwaarder filter gebrui ken dan by panchromatisch ma teriaal. Het voordeel van ortho- chromatlsche films ls, dat men by het ontwikkelen van deze films by donker rood licht kan werken, terwijl panchromatisch materiaal bij zeer donker groen licht moet worden ontwikkeld, waarby men practisch niet kan controleren hoe ver het ontwlk- kelproees gevorderd ls. XXXI. Maakt men echter opnamen 's morgens vroeg of in de late namiddag, dan ls de panchroma tische film onontbeerlyk; Immers ls de orthochromatische film niet gevoelig voor rood, terwyl er op genoemde tyden een overwegend rood licht is. WOLKEN ZONDER FILTER. En nu de bijstaande foto; deze werd gemaakt op een zeer storm achtige dag of liever een orkaan dag. En natuuriyk, hoe kan het anders, Uw schrijver stelde zich de opgaaf een stormfoto te ma ken. Nu weet U, dat een zware, stormachtige lucht verkregen wordt door het gebruik van een zwaar geel filter, maar de wind kracht was zo sterk, dat een be- lichtingstyd van 1/1000 sec. op F 2 nodig was, terwijl by gebruik van zo'n zwaar filter 8 k 10 maal zo lang belicht zou moeten worden; dus moest er wel zonder filter gewerkt worden. Een zware wol- kenparty zonder filter ls alleen mogelijk wanneer men zorgt dat de zon achter de wolken zit; de wolken worden dan donker ln- plaats van licht en dat is juist wat wy hier nodig hadden. Maar als de zon niet op het water schijnt wordt deze kokende massa een vlak grauw oppervlak op de afdruk, hetgeen natuurlijk geen goed beeld geeft van wat men op dat moment ziet. Een goede foto grafische suggestie van zo'n storm ls dan ook alleen maar mogelyk door twee opnamen te maken, en wel één van een wol kenparty met de zon achter een wolk en één zo, dat de zon op de golven schynt, waardoor een goe de weergave van de woeste zee bereikt wordt. Heeft men deze twee opnamen, dan ls het voor degenen die zelf een vergrotings apparaat bezitten een klein kunstje om deze twee opnamen te combineren tot één, zoals hier ook gebeurd is en wy zien weer: het gestelde doel ls hier zeer goed benaderd.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 3