Koninklijk paar terug uit Engeland NIEUWS FASTO PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND V ertekend toekomstbeeld Prins Bernhard bestuurde de „Dakota" West-Duitsland wil troepen leveren Algemene vergadering Kon* Ned. Landbouw-Comité. Houdt dat in de gaten... 't gaat om onze soldaten Amerika stelt vredesverdrag met Japan voor Meer Amerikaanse troepen naar Duitsland GEEN ZEEUWS ORKEST SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. iO, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vllssingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1724 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 17 cent per nun. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord ZATERDAG 25 NOV. 1950 Met vaste medewerking van: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vllssingen; J. S. Hoek, Mid delburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuldema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 8.17 u., onder 16.37 u. Maan op 17.08 u., onder 10.42 u. Hoogwater op Zondag 26 Nov.: Vllssingen: 2.42 u. 2.02 m., 14.52 u. 2.02 m. Terneuzen: 3.12 u. 2.19 m., 15.18 u. 2.17 m. Wemeldinge: 4.32 u. 1.71 m., 16.40 u. 1.67 m. Zierikzee: 4.18 u. 1.44 fh., 16.28 u. 1.41 m. F) e door H. M. de Koningin bij haar bezoek aan Engeland uitgesproken redevoeringen zijn staatsstukken, waarvoor het Ka binet verantwoordelijk is. Er kan dus critiek op uitgeoefend wor den, zonder dat daarbij de per soon der Koningin zelf In het ge ding komt, zo betoogden wij gis teren reeds. Zij die deze redes on verdeeld prijzen, blijken dit vaak niet te beseffen. Zo vergeleek b.v. de „Telegraaf" gisteren weer de toespraak in de Guild Hall met een persoonlijk beroep. Waar wij ons Integendeel geroepen achten op deze rede ernstige critiek uit te brengen, kunnen wij er niet ge noeg de nadruk op leggen, dat het staatsrechtelijk ongeoorloofd is onze Vorstin, hetzij in prijzende, hetzij in lakende zin, verantwoor delijk te stellen voor de inhoud der door haar krachtens haar functie uitgesproken Redevoerin gen. Voor deze opvatting kunnen wij ons met name beroepen op de mening van een op dit gebied zo gezaghebbende figuur als prof. Gerretson. \X/at nu de inhoud zelf betreft v v van de rede in de Guild Hall, tot welke wij ons hier willen be perken: wij willen gaame uit spreken, dat zij getuigt van een grootse en nobele conceptie. Ook wij verheugen ons over „het verdwijnen van begrippen" wij denken b.v. aan dat van nationaal prestige „die niets anders zijn dan vermomde nationale zelf zucht", al zijn wij er niet zo zeker van dat dit verdwijnen inderdaad een feit is. Ook wij bespeuren, dat de we reld „met geweld tot eenheid wordt gedreven in dit tijdvak". En ook wij willen ten volle open staan voor „iedere mogelijkheid, die de broederschap der mensen kan bevorderen". \A7" ij voelen de goddelijke. m v v ?rootheid van de koers der geschiedenis in haar vele tijdper ken en het doet ons de tekenen verstaan in de tijd." Zo is het in derdaad, wanneer wij deze zin ten minste aldus mogen opvatten, dat hier niet sprake is van een „god delijke geschiedenis", maar van Gods grootheid in de geschiedenis. Dat in de machtige eenheidsbe weging van onze tijd God bezig is Zijn schepping, ondanks de zonde val, tot een laatste en grootste ontplooiing te voeren, geloven ook wij. God laat Zijn plannen door Satan niet doorkruisen. Doch willen wij werkelijk de „tekenen der tijden" verstaan, dan zullen wij er toch bovenal onze ogen voor open houden, dat de mensheid ook dit uiteindelijk en allesoverweldigend uitbreken der grootste scheppingskrachten zal misbruiken in van God afvallige zelfdienst. Christus brengt de scheppingsoogst niet binnen, voor dat eerst het rijk van de anti christ gevestigd en vernietigd is. \7an dit alles zwijgt de schone v rede in de Guild Hall. En door deze eenzijdigheid wordt uit eindelijk het gehele toekomst beeld onherstelbaar vertekend en verloopt zij in een oppervlakkig optimisme, dat slechts ijdele hoop biedt. En daarom betreuren wij het, dat de regering deze rede in deze vorm door Hare Majesteit heeft doen uitspreken. Want de waar heid, die zij verzwijgt en die juist in deze rede niet gemist kón wor den op straffe van een geheel vals beeld te geven, vormt een onont beerlijk deel van de diepste gees telijke overtuiging der historische Nederlandse natie. Daarom is deze rede niet waarlijk nationaal, en had men haar nimmer aan een Oranje in de mond mogen leggen. De „Dakota" van de Nederlandse regering, die het koninklijk paar uit Engeland naar Nederland terugbracht, landde gistermid dag omstreeks tien minuten over half twee op het vliegveld Soes- terberg. Daarmede was een einde gekomen aan een bezoek, dat volkomen heeft beantwoord aan het gestelde doel: de versterking der banden tussen de twee volken aan de Noordzee. Het vliegtuig met Koningin Ju liana en Prins Bernhard was om 12 uur precies van Northolt Air- port vertrokken. Het vliegtuig werd bestuurd door Prins Bernhard zelf. Onmiddellijk toen het begon te taxiën, waarschuwde de verkeers toren van het vliegveld het RAF- station te Odiham. Dit was het Nieuw V.N.-offensief in Noord-Korea Generaal Mac Arthur Is eergis- ternacht naar Noord-Korea ge vlogen om een algemeen offensief van de Ver. Naties, dat naar zjjn zeggen de oorlog in Korea moet beëindigen, in beweging te zetten. Zes uur na het begin daarvan was de gehele linie der V.N. in het Noord-Westen 1.6 tot 8 km opgeschoven. Mac Arthur verklaarde twaalf uur na het inzetten van het of fensief in de richting van de Mandsjoerijse grens door het 100.000 man sterke leger, dat de actie volgens de plannen verloopt. De geallieerde troepen, ge steund door een zeer sterke lucht macht, waren toen reeds 16 km. opgerukt door het niemandsland in N.W.-Korea. De bladen van Manilla brengen berichten over ongehoorzaamheid van Philippijnse eenheden in Ko rea. Zij zouden n.l. by een aanval op Singje voor het Amerikaanse oppercommando de kastanjes uit het vuur hebben moeten halen. Verder wordt gezegd, dat deze troepen niet voor de strijd by vorst waren uitgerust. Wederom zyn 30 Amerikaanse krügsgevangenen door de Chinese communisten vrögelaten. signaal voor achttien Vampires om op te stügen. Dit RAF-escorte was boven Northolt op het ogen blik, dat het koninkiyke vliegtuig koers zette naar Nederland. Zij begeleidde het gedurende 40 mi nuten in formatie, hetgeen bete kende, dat zij meevloog tot 60 km. buiten de Engelse kust. Om vijf minuten voor half twee maakte het escorte van negen Spitfires boven 's-Gravenhage contact met de Dakota. Zü had den reeds geruime tijd rondgecir keld. De bewolking was laag. De „Dakota" kreeg via de verkeers toren op Schiphol het bericht, dat twee Nederlandse jachtvliegtui gen ten Westen van Scheveningen vlogen om het toestel te begroe ten. Waarom werd de heer Spies gearresteerd? Volgens Reuter heeft de heer Spies, een der directeuren van de Javasche Bank, die te Djakarta wérd gearresteerd, verklaard, dat de autoriteiten hem niet hadden medegedeeld, waarom hy gearres teerd was en vüf dagen werd op gesloten. Hij zeide, dat hij geen wapens bezat en dat de soldaten, die zijn huis doorzochten, niets vonden. Hem werd verboden het gebied van Djakarta te verlaten en hij was er niet zeker van, dat zijn vrijheid blijvend was. De heer Spies deelde voorts mede, dat hy een vriend van de Sultan van Pontianak, Hamid IX, geweest was, doch hij meende niet, dat dit iets te maken had met zyn arres tatie. Van de ongeveer 170 te Djakar ta gearresteerde personen was hy de enige, die in vryheid werd ge steld, zo zeide hy. Op basis van volkomen gelijkheid. West-Duitsland ls bereid een bijdrage tot een internationale defensie van Europa te leveren in de vorm van een troepencon tingent, aldus een memorandum aan de geallieerde autoriteiten. Het memorandum, dat door Adenauer persooniyk is ontwor- Brits schip in de lucht gevlogen. Het 17.000 ton metende Britse schip „Eastern Med" 6 is Dins dagavond in de haven van Suez in de lucht gevlogen en brandend gezonken. De ontploffing deed zich voor toen het schip te Ada- bü'a, ongeveer 20 km. ten zuiden van Suez, werd geladen met ben zine voor het Britse leger. Een aantal Arabische bootwer kers werd door de ontploffing ver weg geslingerd, aldus is uit Britse militaire kringen vernomen. Vol gens een te Cairo ontvangen be richt werden drie man vermist en 21 gewond, onder wie verscheide ne Britse militairen. Op 1 Juni vloog het Britse vrachtschip „India Entreprise" op de Rode Zee in de lucht. Van de bemanning van 74 koppen over leefde slechts een lid de ramp. Aftreden van de heer H. D. Louwes. By de opening van de algemene vergadering van het Konintiyk Nederlands Landbouw Comité, gisteren te Den Haag gehouden, heeft de voorzitter de heer H. D. Louwes uit Westpolder (I lruin) afscheid genomen met de volgende rede. De heer Louwes is sinds 1930 lid van de eerste afdeling van het Landbouw Comité geweest en sinds 1938 voorzitter. De heer Louwes zei, dankbaar hen eigen is, of zü daartoe ge- te zijn voor alles wat hem in en door het K.N.L.C. is gegeven. De traditie van vijf jaren voor zitter van de Stichting waren dan ook niet ongemerkt aan zyn vor ming, inzichten en onbevangen heid voorbygegaan Toen het K.N.L.C. in 1945 on der de nieuwe bedeling begon, was er een sterk besef, dat de or ganisaties een soort vormingsin stituten zouden zü'n, waar men belangstelling wekte en inzicht vormde, doch waar men het prac- tische werk niet zelf zou doen, maar overlaten aan het nieuwe orgaan van samenwerking, de Stichting voor de Landbouw eerst, de P.B.O. straks. Naarmate de P.B.O. langer uit- Dieet en vast kwam te staan, dat ZIJ op de organisatie zou worden gebouwd en niet op de individuele bedryfsgenoten veranderde het beeld en de ingezette restauratie beweging deed er het hare toe. Uit het hele feit der „restaura tie" vloeit ook voort, dat de ver houding tussen de organisaties niet verbetert. Deze verhouding was voor 10 Mei 1940 niet gecon solideerd en zü is dat ook nu nog niet. l'n beginsel kan zij dat ook nooit worden, zei de heer Louwes, want de organisaties op nationale basis willen alle boeren en tuin ders omvatten, omdat zy allen Nederlandse boeren en tuinders zyn en de confessionele willen dit ook, maar dan voor zover een bepaalde godsdienstige grondslag bracht kunnen worden. Komende op het loon- en prüsbeleid, merkte de heer Lou wes op, dat de werkgevers in Nederland in het algemeen hun rol beter hadden kunnen spelen en tekort zü'n geschoten in ver beeldingskracht en inzicht om de werkgeversinvloed hand aan hand op te bouwen naast die en met die der arbeiders. Komende op de vraag: wat moet onze houding zyn als agra rische bedrijfsgenoten zeide de heer Louwes o.m. dat het er voor al op aankomt of men als geor ganiseerde agrarische bedrijfsge- noten genoeg wüsheid en zelf tucht kan opbrengen om niet voor de verleiding te bezwyken in de S.E.R. vanuit de land- en tuin bouw een werkgevers- en werk- nemersbeleid op te bouwen doch een beleid vanuit de bedrijfsge- meenschap die de Stichting voor de Landbouw vertegenwoordigt. Doet men dit niet dan zal het ontbonden bundeltje pijlen van werkgevers en werknemers in iand- en tuinbouw spoedig gebro-, ken zijn. Hierna verklaarde hy de vergadering voor geopend. pen, zegt, dat Duitsland bereid tot deze bü'drage is, als een inter nationaal Westeuropees leger op gericht wordt. Deze verklaring, aldus het me morandum, maakt het duidelük, dat Adenauer afwyzend staat te genover remilitarisatie van West- Duitsland door een eigen natio nale militaire macht De verdediging van Duitsland naar buiten wordt in hoofdzaak een aangelegenheid van de bezet tingstroepen genoemd en er wordt opnieuw met grote klem aangedrongen op versterking van de geallieerde troepen. Van hoge Britse zijde werd ver klaard, dat een Westduitse be drage zou geschieden op basis van volkomen gelykheid op militair gebied. De Duitse soldaten en be velhebbers zouden op geheel de zelfde wyze worden behandeld als hun Franse, Britse of Amerikaan se kameraden. Zü zouden allen onder een verenigd Westeuropees opperbevel komen te staan. Zweedse regering wil een strijdgroep voor de V.N. De Zweedse regering heeft de militaire autoriteiten opgedragen een groep van 1000 man te vor men, die aan de V.N. ter beschik king zal worden gesteld als vei- ligheidsleger. Deze groep zal ech ter pas tegen een ev. aanvaller ingezet kunnen worden met spe ciale goedkeuring van de Zweedse regering. Dit besluit moet nog door het parlement in zijn zitting in het voorjaar van 1951 worden goed gekeurd. Rumoer om een Berlijns station. Volgens het Qostduitse persbu reau A.D.N. zouden 300 West- Beriynse politiemannen Vrüdag het station van Anhalt, één der grootste van midden-Berlijn, dat juist binnen de Amerikaanse sec tor van de stad gelegen is, hebben aangevallen. Zij zouden een „vre- desvlag", die zich op het dak van het station bevond, omlaag ge haald hebben. Het hoofdkwartier van de Westberlijnse politie ontkent de juistheid van dit bericht. Wel hebben „enige" Westduitse poli tiemannen twee „vredesvlaggen" van het dak van het station ver- wyderd. Het getal 300 is echter sterk overdreven. Datum Nieuw-Guinea- conferentie nog niet bekend, Verwacht wordt, dat de confe rentie van ministers der Neder lands-Indonesische Unie Dinsdag a.s. zal kunnen worden gesloten. De conferentie over de status van West Nieuw-Guinea zal, naar verwacht wordt, kort daarna be ginnen. Over de juiste datum van deze conferentie wordt nog over leg gepleegd tussen Roem en zün regering in Djakarta. De politieke commissie van de V.N. heeft met 30 tegen 8 stem men en 22 onthoudingen besloten, dat de Chinese communistische delegatie zal deelnemen aan het debat over de Chinese klacht be treffende de Amerikaanse agres sie tegen China. Het Internationaal Schaak- tournooi te Amsterdam. Nadat alle afgebroken partyen zyn uitgespeeld, luidt de stand na de tiende ronde: 1 Najdorf 8 pnt.; 2 Reshevsky T/2 pnt.; 3 Stahlberg 7 pnt.; 4 Gligoric 6% pnt.; 5 Euwe 6 pnt.; Rossolimo 5Vu pnt.; 711 Tar- takower, Piinik, Pirc, Gudmunds- son en O'Kelly 5 pnt.; 1214 Tri- funovic, van Scheltinga en Don- ner iVz pnt.; 1520 Kramer, Sza- bados, Golombek, van den Berg, Kottnauer en Foltys 3'A pnt. Fonds voor gedupeerde mosselkwekers in Zeeland Verklaring van minister Mansholt. Ten behoeve van de gedupeerde mosselkwekers in Zeeland zal een fonds worden ingesteld, dat onder beheer komt te staan van het Bedrpfsschap voor Visserijproduc ten. De baten zullen gevonden wor den in een heffing per ton mos selen, welke geëxporteerd wor den, tot een maximum van plm. f 5.per ton. Het juiste bedrag moet nog nader worden vastge steld, aldus minister Mansholt. Voorts werd gisteren in de Tweede Kamer medegedeeld, dat dr Korringa's reis naar Frankrük om daar een oplossing te vinden voor de sterfte onder de mosselen, geen resultaat heeft opgeleverd. Verscheidene vissers zyn thans op de bliekvangst, maar er moet nog afgewacht worden hoe zich dit zal ontwikkelen. In de Wadden zee zijn percelen uitgegeven, maar ook dit biedt geen duurzame op lossing. T.a.v. het Rükslandbouwconsu- Ientschap te Kruiningen zeide de minister, dat bezuinigingsover wegingen de doorslag voor de ver plaatsing naar Goes geven. Men is Kruiningen dankbaar voor de aanvankelijk geboden hulp, maar acht het niet verantwoord de dienst in Kruiningen te laten. Een punt van overweging was ook centralisatie van de diensten. Indische bedevaartgangers levend verbrand. By een brand te Garhmoek- tesjwar (een heilige stad op on geveer 100 km. ten noordwes ten van Delhi) is een vijftiental Indische bedevaartgangers le vend in de vlammen omgeko men. De brand ontstond in één van de kampen aan de oever van de Ganges, waar ongeveer een millioen personen zijn ver zameld voor het,jaarlijks ge wijde bad. Zeventig logementen die overvol waren werden een prooi van de vlammen. Employe's verlaten onderneming. Employé's van ondernemingen onder beheer van de firma D. M. en C. Watering, in het Soekaboe- mische, hebben hun ondernemin gen verlaten en zün naar de hoofdplaats Soekaboemi gegaan, nadat een Indonesische employé, een chauffeur en een hoofdman doer van de onderneming Dina- wati waren vermoord. Aminah gaf Bertha toe stemming te trouwen. Aminah, de baboe van Bertha Hertogh, verklaarde gisteren voor het hoge gerechtshof, dat zü het kind toestemming had gegeven om met Adabi te trouwen, daar zü de gevoelens van Bertha niet wilde kwetsen. Het meisje was groot geworden en had de puber teit bereikt. Het was haar eigen wens met Adabi te trouwen. De Mohammedaanse priester, die Bertha en Adabi in het huwe lijk verbond, deelde mede, dat hy van mening was, dat hy hiertoe geen toestemming van de vader nodig had, daar deze geen Mo hammedaan was. Locomotief vrachtauto. greep Donderdagavond is een vracht auto op de bewaakte overweg te KatzopBeek gegrepen door een uit de richting Elsloo komende dienstlocomotief. De chauffeur bemerkte, toen hij met de auto op de rails was, de naderende lo comotief en had de tegenwoordig heid van geest om uit de vracht auto te springen, waardoor hy aan een wisse dood ontsnapte. De locomotief sleurde de vrachtauto die geladen was met meel, tien tallen meters mede. De auto werd totaal verbrü'zeld. Straks zal een troepenschip de laatste soldaten uit Indone sië naar ons land terugbren gen. De organisaties, die de verzorging van de militairen in de tropen op zich namen, gaan hun werkzaamheden be ëindigen. We hebben in de voorbije jaren meegeleefd met de jongens overzee en de mi litairen, die in 't vaderland konden blijven, kwamen veel al op de tweede plaats. Het zijn de militairen, die nu en straks binnen de grenzen hun dienstplicht moeten vervullen, die Uw aandacht vragen. Zee land heeft maar één garni zoen, dat in de Zeeuwse Hoofdstad gelegerd is. Daar om. heeft Zeeland ook maar één Prot. Chr. Militair Te huis. Maar wat voor een te huis, kunnen we nog spreken van een „tehuis". Dat zal u duidelijk worden, als u de ar tikelen, die wij vandaag publi ceren, nauwkeurig zult heb ben gelezen. Er moet een beter tehuis komen en als het om onze militairen gaat, moeten alle Zeeuwen hun plicht verstaan en deze opvatten, zoals ze dit in de afgelopen jaren gedaan hebben ten opzichte van hen, die in Indonesië verbleven. Onder de leuze: „Houdt dat in de gaten, 't gaat om onze sol daten", wordt door verschil lende i?i Zeeland verschijnen de bladen een actie ingezet om een bedrag van f 15.000 bijeen te brengen. Komt dit bijeen, dan kan een ander ge bouw worden aangekocht en zullen onze militairen een te huis krijgen, naar de eisen van de tijd ingericht en waar op ze recht hebben. Regel matig zullen we van de giften, die binnenkomen, in ons blad melding maken en u zo op de hoogte houden van de stand. Wat U te doen hebt? Heel eenvoudig, stort Uw bijdrage op giro 68787 ten name van het Zeeuwsch Dagblad „Actie Bouw Militaire Tehuizen Zee land" te Goes. U kunt natuur lijk ook een postwissel aan dit adres zenden. Grote of kleine bedragen, alles is welkom, want ook Uw steun is onont beerlijk! Toelating tot de V.N. gevraagd. De V.S. hebben een twaalftal regeringen een voorstel gedaan voor een plan tot liet sluiten van een Japans vredesverdrag. Het telt zeven punten en bevat o.m. een voorstel, dat Amerikaanse en misschien strijdkrachten van an dere landen na liet verdrag de verantwoordeiykheid voor de vei ligheid van Japan op zich nemen. Japan zou worden toegelaten tot de Ver. Naties, de onafhanke- lykheid van Korea erkennen en de te nemen beslissingen van de grote vier t.a.v. de status van Zeeuwen naar huis. op weg Met het troepenschip „Tabin- ta", dat 13 Nov. uit Tandjong Priok vertrokken is en vermoede lijk 9 December te Amsterdam zal aankomen, komen de volgende Zeeuwen terug. Korporaal C. J. Meeuwsen te Goes; Korp. A. N. v. d. Berg te St. Maartensdyk; Sold. W. Engels te Biervliet; Korp. P. Joziasse te Serooskerke; S. M. J. Zembseh te Goes; Korp. P. de Meulmeester te Vlissingen; Four. P. J. Vermeesch en VermeeschRoesüim te Sluis; Majoor Veldpred. J. C. Streefkerk te Veere; Sold. P. M. Oreel te Wolphaartsdük; Sold. G. Raes te 's-Heerenhoek. Totale sterkte geschat op 100.000 man. Generaal Thomas T. Handy, opperbevelhebber van de Ameri kaanse strijdkrachten in Europa, heeft verklaard, dat het Ameri kaanse zevende leger weer in Europa zal worden gestation- neerd. Het zal onder bevel staan van luitenant-generaal Manton S. Eddy, bevelvoerder van het Ame rikaanse leger in Europa en tü- dens de oorlog bevelhebber van de negende Amerikaanse infante- rie-divisie en naderhand bevel hebber van het Amerikaanse 12de korps. Het hoofdkwartier zal in Stuttgart komen. Handy maakte verder bekend, dat de eerste Amerikaanse infan teriedivisie en de Amerikaanse politiemacht (een pantsereenheid ter sterkte van een divisie), die De bezwaren zijn onoverkomelijk. De laatste weken zün op bij eenkomsten de wensen betreffen de de vorming van een Zeeuws Symphonie-orkest besproken. Daarbij waren aanwezig de be stuursleden van de plaatsebjke orkesten te Goes, Middelburg en Vlissingen, de heer J. Hogerheyde te Brouwershaven en enige be stuursleden van de Z.V.U. De eveneens uitgenodigde vertegen woordigers van het muziekleven te Zierikzee en Huist moesten, evenals de afgevaardigde van de Stichting Zeeland, verstek laten gaan. Tijdens deze oriënterende be sprekingen bleken tegen de op richting van een streekorkest met behoorlijke bezetting voorshands onoverkomelijke bezwaren te be staan. Zo vormt de geografische ge steldheid van deze provincie een bezwaar, dat het zeer moeiiyk maakt mensen uit de gehele pro vincie op een centraal punt gere geld te laten samenkomen om voldoende te kunnen repeteren en een verantwoord repertoire op te bouwen. Ook de hoge kosten zün een bezwaar. Immers, zelfs by een bescheiden orkest wqst de er varing uit, dat, wanneer, geBjk in Zeeland noodzakeiyk, de strikers allen "hmateurs zün, de kosten al leen al verbonden aan het inscha kelen van de blazers, die prac- tisch alleen uit beroepsmusici zouden moeten bestaan, zeer groot zyn. De kosten kunnen ge raamd worden op f50.000.per jaar, terwyi daarbij nog moet worden gewezen op de lage recet tes van concerten. Als laatste be zwaar werd nog genoemd het tyd- gebrek van de amateurmusicus, waardoor het onmogelijk wordt enkele malen per week te repe teren, zeker wanneer dit niet in de woonplaats kan geschieden. By een onvoldoende opkomst zou het orkest nimmer een behoorlijk peil kunnen bereiken. Nadat de mogelijkheden van alle zijden waren belicht, kwam men tot een negatieve conclusie, zodat althans voorlopig het op richten en in stand houden van een Zeeuws orkest helaas tot de onmogeiykheden behoort. tot de oudere hogere tactische eenheden van de Amerikaanse strijdkrachten in Duitsland beho ren, zün toegewezen aan het ze vende leger. De sterkte van de Amerikaanse troepen, waarover Handy thans het bevel voert, wordt geschat op 100.000 man. Dit alles wordt beschouwd als de eerste belangrijke practische maatregel om de operationele doeltreffendheid van de Ameri kaanse strüdkrachten in Europa, met name in Duitsland, te ver hogen. Vlissingse Rode Kruis krijgt weer een gebouw. Onder voorzitterschap van de heer C. van der Mark heeft in het Strandhotel de afdeling Vlissin gen van het Rode Kruis verga derd en besloten tot aankoop en inrichting van het pand Beurs straat 9 tot Rode Kruis-gebouw voor Vlissingen. Het gebouw zal hoofdzakelijk in de vrije tijd door verschillende leden ingericht worden en be stemd worden voor het materiaal van het rampendepót, oefenlo kaal, magazü'n en werkplaats. Aanvankeiyk dacht men erover een nieuw gebouw te laten zetten, doch hiervoor had men niet vol doende geld. Dat het zolang duur de eer besloten kon worden tot inrichting van een gebouw in- plaats van het verwoeste „Pest huis" aan de Paardenmarkt, vond zün oorzaak in het feit, dat de schadevergoeding niet bekend was. Enkele van de weinige te genwoordige leden stelden vragen over de inrichting van het ge bouw en voorts werd gevraagd, waarom het Rode Kruis geen hulp verleende aan Ambon. De voorzitter deelde mede, dat het Rode Kruis hiertoe alle mogeüjke moeite heeft gedaan, maar van de Indonesische regering geen toestemming kreeg. Aanvankeiyk kon ook het Internationale Rode Kruis geen hulp verlenen; thans is er echter een vliegtuig onder weg. Dat er leden bedankt had den, omdat er geen hulp verleend werd aan Ambon, werd zeer be treurd, gezien de onmogelijkheid om Ambon hulp te verlenen. Berging van de „Amer" onder moeilijke omstandigheden. Met het bergen van het 2224 ton grote sleepschip „Amer" door de firma W. A. van den Tak's Bergingsonderneming is een staal van bergingskunst geleverd. Door de hoge vloeden direct na de ramp kwam het gekapseisde schip hoog op een zandbank te zitten, n.l. 333 meter van de laag- waterlyn. De drijvende bokken, die het schip, dat met de kiel naar boven lag, recht moest zetten, konden er niet dicht genoeg by komen, zodat er niets anders overbleef dan met de bokken aan de wal te varen en zo het schip te kantelen. Dit lukte in de nacht van Woensdag op Donderdag j.l. Met een bok, die niet in het wa ter ligt, kan men moeiiyk bereke nen hoe zwaar men kan hijsen, en de bok loopt gevaar te breken. Gelukkig is dat niet gebeurd en is de reis tot een goed einde ge bracht. Donderdag kon men het rechtgezette schip verder leeg pompen en Donderdagmiddag heeft men het vlot gekregen. Aan het schip waren geen tekenen, die wezen op de oorzaak van de ramp „Een menseiyke fout" was de oorzaak van het treinongeval te New York, waarby 77 personen om het leven kwamen. De machi nist van de sneltrein, Benjamin Pokomey, die werd gedood, reed door een waarschuwingssignaal heen en door een stopsein met een snelheid van 95 105 kilometer per uur. Truman heeft het Amerikaanse Congres meegedeeld dat hy 16 millioen dollar heeft uitgetrokken voor voedsel voor de Joegoslavische strüdkrachten. Met 364 tegen 128 stemmen heeft het Lagerhuis een door een groep conservatieven ingediende motie verworpen, waarin verzocht werd het festival van 1951 's Zondags te sluiten. -■ In een nota aan de geallieerde Hoge Commissaris heeft de Duitse regering zich be reid verklaard Duitslands buiten landse schuld te erkennen. 2000 zigeuners zijn Stachanof-arbeiders geworden in Tsjechoslowaakse mijnen, bü de bouwnijverheid, op staatsboerderijen en scheepstim merwerven. De Indonesische regering heeft besloten, dat de nationalistische guerillastrijders van Zuid-Celébes zullen worden opgenomen in de APRI, het leger der Republiek Indonesia. —Inzake de branden in het gebied van Soe kaboemi verneemt Aneta, dat wederom negen schuren zijn af gebrand. De Europese Assem- blée heeft een motie aanvaard, waarin zij zich uitspreekt voor de vorming van een gemeenschappe lijk Europees leger met deelne ming van Duitsland. Op ver scheidene plaatsen in ons land is eergistermorgen omstreeks half acht een lichtverschünsel waar genomen. In Groesbeek, Ensche de, Deventer en Garderen o.a. hebben ooggetuigen om die tüd een „grote ster" gezien, die lang zaam verticaal naar beneden ging. By K.B. is het tüdstip, waarop de Wegenverkeerswet en het we genverkeersreglement in werking treden, bepaald op 1 Januari 1951 Formosa, de Pescadores, Zuid- Sachalin en de Koerillen aanvaar den. Het geheime memorandum werd gepubliceerd, nadat de Mos- kouse pers een gedachtenwisse- ling tussen de V.S. en de Sowjet- Unie over het voorgestelde ver drag had gepubliceerd. Het ministerie heeft ook een memorandum uit Moskou gepu bliceerd, waarin de kwestie te berde wordt gebracht, of de V.S. voornemens zijn zonder de Sow- jet-Unie tot een Japans vredes verdrag over te gaan, indien de S.U. het Amerikaanse plan van de hand zou wüzen. In het memorandum wordt ver klaard, dat, ingeval de Sowjet- Unie en Engeland, China en de V.S. niet binnen een jaar na het sluiten van het vredesverdrag tot overeenstemming over Formosa komen, de beslissing aan de Al gemene Vergadering der V.N. zal worden overgelaten. Besmettelijke veeziekten in Zeeland, Biykens een opgave in de Staats courant kwamen gedurende Oc tober in ons land op 164 boerde rijen gevallen van mond- en klauwzeer voor bü herkauwende dieren en varkens. Daarvan wa ren 148 nieuwe gevallen. In Zee land waren er 4 gevallen, waar van 3 nieuwe. Korfbalwedstrijd op de Markt te Middelburg. Reeds enkele malen moest de wedstrijd Swift Irest van Zee land worden uitgesteld. Opnieuw is het Nadorstterrein te Middel burg onbespeelbaar door de regen, doch men achtte het niet gewenst deze korfbalwedstrijd nogmaals uit te stellen. B. en W. van Middelburg heb ben toestemming gegeven de wedstrijd op de Markt te spelen. Deze begint vanmiddag om half 3. Twee ongevallen te Middelburg. Gistermorgen reed een met bieten geladen wagen vanuit de Lange Delft de Herenstraat in. By het rijden langs een in deze laatste straat gegraven put, zak te de grond plotseling weg, waar door één der wielen in de put te recht kwam en de achteras van de wagen brak. Persoonlyke on gevallen deden zich niet 'voor. Gistermiddag om omstreeks drie uur viel de schilder A. P. te Middelburg, die in een pand aan de Kanaalweg bezig was een pla fond te schilderen, van de steiger. De man moest, waarschü'nlük wegens beenbreuk, naar het zie kenhuis worden vervoerd. Met ingang van 1 Jan. 1951 is benoemd tot directeur van en leraar aan de R.H.B.S. te Bergen op Zoom dr J. W. Boehmer, wo nende te Emmen. (Ingez. mededeling, advert.) ttkNDtNK0U0 WATER BRANDEN? Dit overkomt U niet meteen DRUKAUTOMAAT een ASW product van: DE BILT ZEGT: Weinig wind. Weersverwachting geldig tot yanavond: Wisselend bewolkt met enkele verspreide buien, voorna- melijk in de kustprovincies. Kou de ochtend met plaatseiyk mist. In de middag iets lagere of on geveer dezelfde temperaturen ais gisteren. Overwegend zwakke veranderiyke wind. JtdfiëÉËitÊtU

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1