CJ.V.F. GAAT JUBILEREN. Jtoliano Zal Scrooskerkc de leiders-plaats behouden? De galeislaaf IVOROL-tandpasta het neusje van de zalm Dertig jaar arbeid aan steeds groeiende taak. Het Chr* Lyceum voor Zeeland in 1949» Verblijdende groei van het aantal leerlingen. Opgelet Heren...) tegen deze prijzen koopt U nergens! De winter nadertNü Gouden jubileum Van Melle's Fabrieken te Rotterdam* Nieuw fabriekscomplex geopend. Voor Arnemuiden staat veel op 't spel* Purol geneest het verstoorde even wicht. Hebt Gij ook al rheumatieU Vrijdag 24 November 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 (Ingez. mededeling, advert.) (Van onze Utrechtse correspondent). Op 28 November zal de Christen Jonge Vrouwen Federatie (C.J. V.F.) haar dertigjarig bestaan Weren. Het Is nuttig een ogenblik by de betekenis van dit werk stil te staan. De C.J.V.F. Is de Neder landse afdeling van het wereldverbond Y.W.C.A. (Young Women Christian Association), dat reeds In 1894 Is opgericht. De vrije Jeugdvorming, waaraan vooral het Meisjesverbond zich wijdt, komt ongeveer overeen met de arbeid van andere christelijke meisjesbonden. Kerkelijk is de C.J.V.F. niet, maar het ligt voor de hand, dat men vooral met de Ned. Herv. Kerk contact heeüt; daarom Is men ook aangesloten bij de Hervormde Jeugdraad. De vrouwenclubs e.d. zochten het voorheen in een gezellig sa menzijn maar zijn van lieverlede omgevormd tot kringen waar men de facetten van het christelijk ge zinsleven bestudeert. Zeer omvangrijk is de taak van de derde richting, de sociale. Ter wijl de vrije jeugdvorming inzon derheid op het platteland er in gaat, bewerkt de sociale tak voor al de steden. Men streeft er naar om clubhuizen te stichten, waar de jeugd wordt opgevangen, die voor het normale verenigingsver band niets voelt. Zo tracht men Pas veel later, in 1920, sloten christelijke vrouwelijke jeugdor ganisaties hier te lande bij het Wereldverbond aan. De Y.W.C.A., (tanvankelijk alleen gevormd door bonden uit Amerika, Engeland, Zweden en Noorwegen, heeft thans haar vertakkingen in alle werelddelen. Veel heeft de C.J.V.F. van het wereldverbond geleerd. Allerlei arbeid, die in Nederland door or ganisaties, aangesloten bij de C.J. V.F., geschiedt, is „afgekeken" van het buitenland. Maar de C.J. V.F. nam niet alleen dingen over, ïtj gaf ook wat! Zij vermocht iets van haar calvinistische levens visie mede te delen aan organisa ties in andere landen. Doch laten wij eerst zien waar- Uit de C.J.V.F. is samengesteld. Daarover zijn we ingelicht door de dames H. S. Boonde Geer voorzitster, J. Aalbers secretares se en J. A. Wttwaal van Stoet wegen adjunct algemeen secreta resse. In totaal zijn er twaalf organi saties aangesloten bij de C.J.V.F. De grootste daarvan is het Meis jesverbond. Daarnaast vinden we het Jonge Vrouwen Gilde, een groep vrouwen uit aristocratische kring die zich met sociaal werk bezig houden; De Toorts, een or ganisatie waarin werkende vrou wen van het genre apothekers assistenten, secretaressen e.d. sa- mankomen; het Centraal Insti tuut voor Christelijk Sociale Ar beid (C.I.C.S.A.)het Diacones senverband; de Hervormde Vrou wengroep, en nog enkele andere organisaties die een christelijk sociaal doel nastreven. Bij elkaar heeft men meer dan 50.000 aangeslotenen. Met opzet is de federatievorm gekozen, om dat men rekening wilde houden met de historische groei der groe pen. Zo treffen wy dan in de C.J. V.F. een dozijn autonome organi saties, stammend uit allerlei maatschappelijke kringen en wer kend op een zeer breed terrein. Drie groepen. Het werk van de verschillende bonden valt ln drie richtingen uit een, namelijk de vrije jeugdvor ming, het „oudere" werk van de dames verenigd in vrouwenclubs en het sociale werk. (Ingez. mededeling, advert.) Acht van de tien mannen en vrouwen boven de veertig zijn vatbaar voor Rheumatische pijnen. Dat komt omdat, als die eerste jeugd achter de rug is, de bloedzuiverende organen allengs trager gaan werken. En zo is het dan de hoogste tijd om regelma tig Kruschen te nemen, De zes jninerale zouten van Kruschen hebben een natuurlijke aanspo rende werking op die bloedzui verende organen. Naarmate die nu weer op gang komen, krijgen de onzuiverheden in het bloed geen kans meer zich vast te zet ten en hun slopende werk te doen. Rheumatische pijnen maken cha grijnig, want ze verstoren Uw goede humeur; op de duur zit ge Uzelf en anderen in de weg. Wordt liever weer de oude. Neem Kruschen als een vaste dage lijkse gewoonte. Voortaap vier maal per jaar Staatsloterij. De Rooms-rode meerderheid van de Tweede Kamer heeft gis teren een wijziging van de loterij- wet aangenomen, waarbij het aantal loterijen van drie op vier per jaar wordt gebracht, doch alle particuliere loterijen op één na worden afgeschaft. Het ontwerp ontmoette ernstige critiek van de afgevaardigden Terpstra (a.r.), Van Dis (s.g.p.), en Van de We tering (c.h.), welke laatste de lo terij van staatswege een „sociali satie van het kwaad" noemde. De heer Weiter (k.n.p.) betoonde zich daarentegen een enthousiaste voorstander hij sprak van een „socialisatie van de droom", de droom van het fortuin namelijk, die zelfs nog wel eens uitkwam ook en bovendien de staat geld opleverde! De communisten wa ren tegen, omdat zij in loterijen improductief werk zien. op andere wijze contact met haar te houden. Dit werk staat nog in de kinderschoenen. Uiteraard be steedt de C.J.V.F. ook veel aan dacht aan de culturele ontwikke ling van de meisjes. Metterdaad heeft de C.J.V.F. sociaal werk verricht in de perio- -jj- de der werkloosheid, toen men in samenwerking met het C.N.V. iets kon doen in de kampen voor jeug dige werklozen. Door de te Haarlem gevestigde internaatsopleiding voor gezins hulpen, geeft de C.J.V.F. aan meisjes met lagere-schooloplei- ding een kans om eenvoudig so ciaal werk te doen. Telkens leidt men daar groepen van veertig meisjes op. In Den Dolder heeft de Fede ratie een huis voor moeilijk op voedbare vrouwelijke jeugd. Zie hier een enkele greep uit de tal rijke werkzaamheden van de C.J. V.F. Het werk is groeiende. Tel kens doemen nieuwe gezichtspun ten op. Bij het dertigjarig bestaan van de Federatie kent men ook dit grote verlangen;een eigen huis. Want wil de organisatie doelmatig werken, dan dient zij beter te wonen dan nu. Men hoopt, dat door de jubileumviering bij alle leden de wens naar een goed centraal bureau meer gaat leven. Dan gaan vanzelf ook de beurzen open! „Bedroeg het aantal leerlingen bU het begin van de cursus 1949 '50 nauwelijks 200, by de aanvang van het cursusjaar 1950 *51 waren er 241 leerlingen Ingeschreven. Een niet geringe toe name dus en het ls, wat het aantal leerlingen betreft, thans zo, dat het Chr. Lyceum bijna aan de top staat van de middelbare onderwijsinrichtingen in Zeeland". Aldus de heer J. Pouwer, se cretaris van de Vereniging voor Chr. Middelbaar en Voorberei dend Hoger Onderwas voor Zeeland ln r\fn jaarverslag over 1949. (Ingez. mededeling, advert.) het lekkerste middel tegen hoest en verkoudheid. 30 cent per 100 gram. ITALIAN0 TONNEMA - SNE E K Gedurende 44 jaren, n.l. van 19001944 z(jn in Breskens Van Melle's Biscuit- en Toffeefabrie- ken groot geworden. 11 September 1944, een zwarte dag in de geschiedenis van Bres kens, werd ook een zwarte dag in de historie van Van Melle, toen door het grote bombardement het bedryf van Van Melle vrywel ver nietigd werd. De nieuwe fabriek van Van Melle, die uit economische over wegingen na de oorlog ln Rotter dam, naast het grote Stadion aan Het land' en tuinbouw- onderwijs in Nederland. Verschenen is de nota naar aanleiding van het verslag der Tweede Kamer over de begroting van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening. Naar aanleiding van de vraag van enkele Tweede Kamer-leden betreffende de verdeling van de huidige 254 lagere land- en tuin bouwscholen naar de verschillen de levensopvatting, deelt de mi nister van landbouw, visserij en voedselvoorziening mede, dat de ze verdeling als volgt is: R.K. scholen 104; Chr. scholen 71; Al gemene scholen 79. De minister merkt hierbij nog op dat onder de algemene scholen er verschei dene zijn, die, ofschoon zulks in de naam niet tot uiting komt, een positief christelijk karakter dra gen, hetgeen besloten ligt in de keuze van het hoofd der school en het karakter van het onder wijs. Ten aanzien van de „verdeling der leerlingen over bovengenoem de scholen" volgt hieronder de ge vraagde opgave: R.K. scholen 9249; Chr. scholen 4871; Algeme ne scholen 4845. Ten aanzien van de vraag, of reeds een verdeling in bovenge noemde zin heeft plaats gehad van de 26 nog toe te wijzen scho len kan de minister mededelen, dat, hoewel ten aanzien van en kele scholen de toewijzing reeds ln voorbereiding is, deze verdeling nog niet haar beslag heeft gekre gen. de Olympiaweg werd gebouwd, Is gisteren door burgemeester Oud, in tegenwoordigheid van talrijke genodigden, officieel geopend. De president-commissaris en1-- stichter van de fabriek, de heer gon, herinnerde In zijn welkomst- ne suikerbakkerij te Breskens be gon, herinnerde in zijn welkomst woord aan de donkere dagen van September 1944. Staande op de puinhopen van zijn fabriek heeft hij toen sterkte en troost geput uit de psalmwoorden: „Maar de Heer zal uitkomst geven". Dit ge loofsvertrouwen is het geweest, dat voor de heer Van Melle bij zijn werk steeds van beslissende betekenis is geweest. Bij de eer ste steenlegging voor het nieuwe complex heeft hij herinnerd aan de woorden van Nehemia: „God van de hemel zal het ons doen gelukken en wij zijn knechten zullen bouwen". „Welnu", zo zeide de heer Van Melle, „wij hebben gebouwd en God van de Hemel heeft het ons doen gelukken". Hierna gaf de heer Van Melle nog een kort overzicht van de ge schiedenis van de fabriek. Burgemeester Oud sprak in zijn openingsrede zijn grote verwon dering uit voor de wijze waarop Van Melle's bedrijf zich in de loop van 50 jaar heeft ontwikkeld en achtte het een voorrecht deze fabriek te mogen openen. Namens de verkoopstaf bood de heer F. van Nielen hierop een borstbeeld aan van de stichter van het bedrijf, terwijl ook het woord werd gevoerd door de heer K. P. van der Mandele namens de K.v.K. De plechtigheid werd besloten met een rondgang door de fabriek die thans aan 650 man personeel werk verschaft en een oppervlak te heeft van 10.000 m'. (Ingez. mededeling, advert.) KOU GEVAT... Bedek keel en borat met ds pijnstillende Thermogènede weldadige warmte verjaagt ver koudheid. De arbeid van bestuur en lera ren van het Chr. Lyceum kon rustig en geregeld voortgang hebben, zo schrijft de secretaris, al was het dan ook dat het nog steeds „behelpen" ls met de In richting. De plannen voor het nieuwe gebouw zijn thans zover gevor derd, dat verwacht mag worden, dat ln het komende voorjaar de bouw zal kunnen beginnen. Het docentencorps onderging in ver band met de groei der school en de toename van het aantal klas sen, de nodige uitbreiding. De heer H. J. Haantjes, keerde her steld terug, de heer W. M. Rom- bouts moest voorjaar 1949 wegens ziekte zijn werk onderbreken; de verwachting bestaat, dat hy bin nenkort zgn werk zal kunnen her vatten. Daar men niet steeds vol ledig bevoegde leerkrachten kon benoemen, Het de erkenning van de Gymnasiumafdeling in 1949 op zich wachten. Kortgeleden heeft de minister echter bevordering van de erkenning toegezegd, waarmede de bezorgdheid van h^t bestuur, welke ln hoge mate be gon te drukken, ls weggenomen. De heer M. Meijboom werd van concierge bevorderd tot amanuen sis en ln zijn plaats werd benoemd de heer J. Verhage. De heer J. Geelhoed te Hoek en dr M. Elen- baas te Zaamslag, hebben verle den jaar hun benoeming tot be stuurslid niet aanvaard, reden waarom twee vacatures in het bestuur zijn ontstaan. De bemoei ingen van het Dagelijks- en Alge meen Bestuur en in het bijzonder van het moderamen waren niet gering. Toezegging van rijkssub sidie voor een H.B.S. te Mlddel- burg kon helaas nog niet worden verkregen. Financiële zorgen. De penningmeester, de heer C. 10-12 Duvekot Lzn, merkt in zyn ver- slag op, dat financieel onder zwa- DDELBURG re druk is gewerkt, die eerst door de toezegging van de minister, de gymnasiumafdeling te zullen er kennen, weggenomen werd. Door het zelf bekostigen van de gym nasium-afdeling is een achter stand ontstaan, waarvan 't weg werken nog verschillende jaren zal duren. Ook de plannen voor rieuwbouw zullen vele financiële OVERHEMDEN met vast boord, prachtige kwaliteit popeline 6.20 - 9.95 WOLLEN SHAWLS zeer aparte dessins 4.75 HOEDEN Eden- en sportmodellen prima wolvilt haarvilt Gevoerde nappa HANDSCHOENEN Flanellen HEREN PYAMA'S Unieke aanbieding ZELFBINDERS vanaf 1.95 Uitgelezen collectie KAMERJASSEN en COIN DE FEU's Ook in de afdelingen DAMESMODE speciale November-attraclu 9.10 10.85 11.05 13.45 LANGE NOORDSTR M Acheson heeft verklaard, dat er tussen Engeland, Frankrijk en de V.S. geen overeenstemming is bereikt over de vorming van een gemilitariseerde bufferzone tussen China en Korea. zorgen meebrengen en de secre taris wekt dan ook op de verent- ging te blijven steunen en niet te vergeten, dat een pasgevestigde school voor abnormale moeilijk heden staat. De balans gaf per 31 December 1949 een negatief saldo aan van f 23.121,86 en de exploitatierekening een nadelig saldo van f 22.836,25. Lof voor docenten. De rector, drs D. Barends, geeft in zyn verslag een overzicht van de wisseling en uitbreiding van het docentencorps en het opge wekte schoolleven. Op 16 Juli werden 110 leerlingen wèl en 32 leerlingen niet bevorderd, aan een tiental werd een taak opgedragen. Met ere vermeld de rector hoe een groot deel der docenten zich maandenlang de extra inspanning getroostte te onderwijzen ln een vak, dat niet het hunne was. Er wordt nog steeds ln verschillen de gebouwen les gegeven; in de Chr. Kweekschool te Middelburg, het hoofdgebouw, 't Verenigings gebouw der Vrij Evang. Gemeen te, de Chr. U.L.O. en het C.J.M. V.-gebouw te Goes. Het curatorium bestaat uit: ds W. C. van Burgeier te Krulnln- gen, ds A. Gruppen te Biezellnge, de heer J. Laport te Goes, de heer J. J. Preunlnger te Bergen op Zoom en de heer J. J. van Tuinen te Middelburg. In 1949 waren 29 docenten aan de Bchool verbon den. Voorts zijn ln het jaarverslag, aat geïllustreerd ls met enkele foto's, nog opgenomen een ver slag van het curatorium en een historisch verhaal over de Latijn se school te Goes van de heer A. M. Wessels. Zoals reeds gemeld zal de ver eniging Zaterdag 25 Nov. om 2 uur in het Schuttershof te Goes vergaderen. Naast de huishoude lijke zaken zal dr G, Wielenga te Amsterdam refereren over: „Pu berteitsmoeilijkheden ln de prac- tijk van het schoolleven". Ds A. Gruppen zal een kort slotwoord spreken. By een ontsporing van da nacht expres van SaoPaulo te Novai- guassu bij Rio de Janeiro zijn drie personen gedood en ruim vijftig gewond. ZATERDAGMIDDAG-VOETBAL. Ondanks het natte najaar verloopt de competitie niet onbe vredigend. Uit de standen-lijsten blykt, dat ln de meeste klassen een grote spanning ls ln de kop-groep, die zich over het algemeen van de andere verenigingen behoorlijk gedistancieerd heeft. De voetbal-liefhebbers zullen dan ook met spanning het verdere verloop afwachten. Ie KLASSE. Kapelle IArne muiden I; Nieuwdorp IRillandia I; Colijnspl. Boys 1Wolphaarts- dyk I; V.C.K. I—Krabbendyke I; Wemeldinge IKloetinge I. Arnemuiden zal er wel voor zorgen tegen Kapelle met andere cijfers uit de bus te komen dan tegen Kloetinge, te meer omdat er veel voor haar op het spel staat. Kloetinge zal wel kort blij ven volgen door in Wemeldinge de volle bult binnen te halen. Ril landia zal dit in Nieuwdorp niet gelukken evenmin als Wol- phaartsdijk, dat by Colijnsplaat op bezoek gaat. In Koudekerke maken de gasten in de reeds eer der afgelaste wedstrijd de groot ste kans en zullen zij wellicht hun positie weer verbeteren. 2e KLASSE A. Mevo I—S.V.D. I; 's-H. Hendrikskinderen I Serooskerke I; Nieuwland I Kats I; Veere IBevelanders I. Hoewel de spelers van Driéwe gen hun tegenstanders niet moe ten onderschatten kunnen zU toch (Ingez. mededeling advert.) FEUILLETON. Vrij naar het Engels van JOSEPH STEPHENS. 20) _o_ Io vatte moed en liet terstond volgen wat haar ziel en zinnen bezet had: Caesar heeft gehoord van et vonnis, waarbij prins Catar firginius aan de Publieke jienst werd overgeleverd? Nero fronste zijn wenkbrau wen en zei: Natuurlijk. Virginius was toentertijd een prettige jonge man. Ik hield van hem. Hij is mijn man. Was, bedoel je. Nee, is. Ben je dan niet van hem gescheiden? Neen. Wat? Houd je nog van hem? Ja. Hy was niet schuldig aan het misdrijf, dat men hem toeschreef. De keizer floot zacht voor zich heen, glimlachte tegen Acté en hernam: Als ik my goed herinner, heeft Virginius zich afgegeven m*t christenen. Dat was heel dwaas van hem, want zij zijn vijanden van het keizerrijk en een slecht volk. Dat is niet geheel juist, zei Io snel. Toen Virginius Corinthe aandeed op zijn thuisreis van Athene, kwam hij bij een Jood, Paulus geheten, die hem nodig de tot een maaltijd bij een van zijn vrienden. Als twee geleer den elkander ontmoeten, volgen uiterlijke disputen en de wijn ontbrak niet. Toen Virginius midden in zijn geliefd onder werp de wijsbegeerte zat, kwain een koerier van Claudius met bevel, zich naar Rome te bege ven. En toen hij beschuldigd werd van Junia Secunda ver leid te hebben, diende de kei zerin een aanklacht tegen hem in, dat hij broederschap met de christenen had gesloten. Je hebt hem niet behan deld alsof je hem onschuldig achtte, Io, toen je hem voor de tempel van Vesta afranselde. Een golf van schaamte ver donkerde Io's gelaat. Dat was de slechtste daad die ik ooit in m'n leven gedaan heb, Sire. Virginius heeft toen maar een klein deel geleden van wat ik sindsdien geleden heb. Ik heb daarna elke slag honderd maal gevoeld. H ij was de bele digde en onschuldig! Ik zal nooit dit kwaad kunnen goedmaken Leeft hij nog? In welke af deling van de Publieke Dienst is hij? De marine-afdeling. Hy is naar Ostia gebracht. De galei, waarop hij geplaatst is, is ver gaan in een storm en Virginius was een van de weinige over levenden. Op het ogenblik is hy op het eiland Ionos. Io hield haar adem in. Stel eens, dat Nero zijn verhoor zou voortzetten en dan vernemen, dat zij aan boord van Cono's ga lei was geweest? Dit had zij niet voorzien. Maar de keizer antwoordde niet. Hij streek over zijn kin en keek met zichtbaar welgevallen naar Io, die, elegant gekleed lil zeegroene zijde, indruk op hem maakte, hoewel de gratie, waar mee zij zich bewoog, volstreict niet bestudeerd was. Nero voel de zich niet erg op z'n gemak, want hij was nog onzeker in zijn nieuwe rol van arbiter. Welk een verschil, overwoog hij, deze twee vrouwen: Acté en Io. Maar hoe verschillend ook, het waren v r o u w e n. Io in heel haar op treden de vrouw die haar we reld kent, Acté de kinderlijk blije met haar versierselen en japonnen. Io de Maar onzacht werd hij uit zijn overpeinzingen gerukt door Acté, die met bijna driftige stem riep: Io wacht in spanning, Nero'. Och ja, Virginius, dat is waar ook. Ja, keizer zijn is niet louter genoegen, Io. Wat denk je, dat ik zal doen? Waar ben je nu eigenlijk bang voor? Ik ben niet bang, antwoord de Io na een ondeelbaar ogen blik van doodsangst. Wat zou je wensen? We zouden het lot kunnen werpen. Het lot werpen? Wat een ideel Maar wat moeten we in zetten? Doe jij een bod? Als u wint, moogt u de pa len uitzetten naar uw wens. Als ik win, zal ik vijf minuten kei zer zijn en m Ij n palen uitzet ten. Nu, vooruit dan maar! Acté, laat de dobbelstenen bren gen! Onmiddellijk nadat deze door een adjudant gebracht waren stonden Nero en Io aan weers zijden van Je speeltafel. -Wee je gebeenten, Io!, riep de keizer met nauw verholen pret. Ik ben een geboren spe ler, heb je gezegd. Ja, het zit mij in het bloed. Ik speel open kaart: alles op één worp! Werp! drong Io aan, trillend van emotie. Zeg, ben je je wel bewust, dat je Caesar uitdaagt? vroeg hij dreigend. (Wordt vervolgd.) met de punten in hun bezit het Schouwse land verlaten. In 's-H. Hendrikskinderen wacht de match van de week, omdat beide rivalen elkander nog niet ver ont lopen zijn. De hekkensluiters van Nieuwland moeten ook nu niet op de overwinning berekend zijn al heeft Kats voor meerdere tegen slagen gezorgd. De Bevelanders zullen in Veere op een zware strijd berekend moeten zijn en hebben deze wedstrijd dan ook nog niet gewonnen. 2e KLASSE B. Mevo II—Kloe tinge II; Wolphaartsdyk nWe meldinge II; Rillandia IIVeere II; KrabbendykeKapelle II; Be velanders IIColijnspl. Boys II. Kloetinge zal wel zegevierend op de eerste plaats blijven staan na de wedstrijd in het land van Zierikzee, kort gevolgd door Ril landia, dat aan Veere de illusie van overwinning zal ontnemen. De reserves van Wemeldinge, die toch zo weinig hebben gepres teerd zullen hun eerste overwin ning op Wolphaartsdijk niet be vestigen, terwijl de onverwachte overwinning van Kapelle j.l. Za terdag wel enige gerechtvaardige angst in het kamp van Krabben dyke zal hebben gebracht, Co lijnsplaat heeft meer kans op een overwinning. 2e KLASSE C. Serooskerke II Arnemuiden II; 's-H. Arends- kerke IIV.C.K. II; Meeuwen I V.S.C. I; R.S.C. I—Nieuwdorp II. De reserves van Arnemuiden zullen met Serooskerke niet veel moeite hebben evenmin als 's-H. Arendskerke dat Koudekerke als gasten mag verwelkomen. De Meeuwen en V.S.C. hebben elkan der nog niet ver ontlopen en zul len wel alles op alles zetten om hun positie wat te verbeteren, evenals in Souburg waar Nieuw dorp op bezoek komt. De gasten maken echter in deze beide wed strijden de meeste kans. 2e KLASSE D. Spul IZaam slag I; De Beren ITern. Boys I; Driewegen IHoek I. De Tern. Boys zullen er wel voor zorgen dat er nu doelpunten geproduceerd worden en zuilen de punten dan wel van Zuid-Beve- ïand meenemen. Hoek gaat bij Driewegen op bezoek. Ten on rechte werd het een 2-tal punten door ons achteruit gezet. Zaam slag zal niet dulden dat het de overwinning aan Spui zal moeten overlaten en maakt de grootste kans. 2e KLASSE E. Kloetinge III— De Beren II; Zaamslag III Driewegen II; Hoek IIZaam slag II. Zaamslag III zal het tegen Driewegen niet zover brengen als tegen Kloetinge, in ieder geval veel minder dan het 2e elftal dat in Hoek op bezoek gaat. In Baar land maken de gastheren een kans zich verder van de hekken sluiters te distanciëren door een overwinning op Kloetinge. (Ingez. mededeling, advert.) ruwe huid, ruwe handen, ruwe lippen En zó is de standi le Klasse. Arnemuiden I 10 7 2 1 16 Nieuwdorp I 9 7 1 1 15 Kloetinge I 8 7 0 1 14 Wemeldinge I 9 3 3 3 9 Krabbendijke I 8 4 0 4 8 Rillandia I 8 3 1 4 7 Kapelle I 6 2 1 3 5 V.C.K. I 9 2 1 6 5 Colpl. Boys I 10 2 1 7 5 Wolphaartsdyk I 9 0 2 7 2 2e Klasse A. Serooskerke I 9 6 3 0 15 's-H. H. Kind. I 9 5 3 1 13 Bevelanders I 10 4 2 4 10 Veere I 9 4 1 4 9 S.V.D. I 10 4 1 5 9 Wissekerke I 10 3 3 4 9 Kats I 9 4 0 5 8 Mevo I 8 2 -3 3 7 Nieuwland I 10 2 0 8 4 2e Klasse B. Kloetinge II 6 6 0 0 12 Rillandia II 7 5 1 1 11 Wolphaartsdijk II 8 5 1 2 11 Krabbendyke II 7 5 0 2 10 Col. Boys II 9 4 2 3 10 Kapelle II 7 4 0 3 8 Bevelanders II 9 2 0 7 4 Wemeldinge II 7 1 1 5 3 Mevo II 8 0 2 6 2 Veêre II 4 0 1 3 1 2e Klasse C. 's-H. A'kerkell 9 7 1 1 15 Arnemuiden II 7 5 1 1 11 R.C.S. I 6 3 2 1 8 Nieuwdorp II 7 4 0 3 8 V.C.K. II 5 3 1 1 7 Serooskerke II 6 2. 1 3 3 V.C.S. I 6 2 1 3 5 Meeuwen I 7 1 0 6 2 Nieuwland II 9 0 1 8 1 2e Klasse D. Tern. Boys I 9 6 0 3 12 Zaamslag I 9 5 2 2 12 Driewegen I 9 5 1 3 11 Hoek I 7 4 2 1 10 Spui I 9 5 0 4 10 De Beren I 8 1 1 6 3 A.Z.V.V. I 9 1 0 8 2 2e Klasse E. Spui II 10 7 1 2 15 Zaamslag II 8 6 0 2 12 Driewegen II 9 8 6 0 3 12 Hoek fi 4 1 3 9 Tern. Boys 7 3 2 2 8 De Beren II 10 1 1 8 3 Zaamslag III 5 1 0 4 2 Kloetinge III 5 0 1 4 1 Oude* dc toupz. DE MINIS1ERS VERANTWOORDELIJK. Reeds voor het bezoek van H.M. de Koningin aan Engeland had de „Volkskrant" de ver wachting uitgesproken, dat ook nu weer redevoeringen van bij zondere betekenis van Hare Ma jesteit te verwachten waren. Deze verwachting is bewaar heid. De toespraken die Konin gin Juliana aan het diner in Buckingham Palace en bij de gntvangst in de Guild Hall heeft gehouden droegen meer dan een hoffelijkheidskarakter.., Evenals bij Haar redevoering in Parijs mag men hier zeker van staats stukken spreken. Nu behoort een staatsstuk ge dekt te zijn door de verant woordelijkheid van de gehele Regering, van de zittende minis ters dus. En ongetwijfeld is dit met Hare Majesteits redevoe ringen te Parijs en Londen evengoed het geval geweest als met de gebruikelijke jaarlijkse troonrede, die wel door de Ko ningin wordt uitgesproken, doch waarvoor de ministers ueraut- woordelijk zijn. Het uitspreken van zulke redevoeringen door het Hoofd van de Staat Zelf geeft daaraan wel een bijzonder cachet, maar vermindert de ver antwoordelijkheid van het zit tende kabinet voor de inhoud daarvan in geen enkel opzicht. Daarom achten wij het ook geheel verkeerd om, zoals de „Volkskrant" al bij voorbaat deed, een bijzonder verband te leggen tussen de inhoud van zulke redevoeringen en de per soon der Koningin. Op die wijze wordt Oranje binnen de kring van de regeringspartijen ge trokken. En critiek op zulke redevoeringen zou dan tege lijk critiek op Oranje zijn. Beide, zowel lof in politieke zaken als blaam op Oranje, tasten echter de onschendbaar heid van het Koninklijk gezag aan en betrekken Oranje in de partijstrijd. Oranje moet men echter als nationaal vorstenhuis boven de partijen laten staan. En daarom behoort men de ver antwoordelijkheid van door de Regering aan de Koningin in de mond gelegde redevoeringen ie laten waar zij behoort: bij de ministers. Opdat Oranje's na tionale betekenis niet verduis terd worde. Te Roosendaal zal Dinsdag a.s. de eerste steen gelegd worden voor de nieuwe Geref. Kerk. (Ingez. mededeling, advert.) Wie de kwellingen van rheumatlek of van rheumatische aandoeningen kent weet hoe een groot deel van zijn leven vergald wordt door de vaak zware pijnen; Zodra gij Uw kwaal bestrijdt met Akker"» Kloosterbalsem, waarvan de genees-' krachtige bestanddelen diep In de weef sels doordringen, voeli U, hoe een heer-, lijk verwarmende balsem Uw pijnen lenigt en zult U bemerken welk een wel dadige werking dit ideale wrijfmlddel be zit. Niet voor niets zegt men: Akker"» Kloosterbalsem„Geen goud zo goed' i Burgerlijke Stand GOES. Geboren: Marinus C. J., z.v, C. Rijn en M. J. A. Does; Cornelia N., d.v. M. Tllroe en N. M. Zwartepoorte; Joslna, d.v. J. de Koster en J. de Winter te Hoe- dekenskerke; Agatha E. W., d.v. J. E. Lambert en T. P. Florusse; Daniël J., z.v. J. A. P. van der Have en C. E. K. van Overbeeke; Johannes C. M„ z.v. L. M. Huige en P. Boonman te Ovezande; Lu- dovicus F. C. A„ z.v. C. F. G. H. Jansen en A. S. Janssens; Jan B., z.v. J. Sepers en H. J. van Assen- derp. Ondertrouwd: P. Snoek, 33 J. en C. C. Geelhoed, 27 J.; J. de Jonge, 27 j. en C. J. Nelteboom, 23 j.; A. Blomaard, 58 j. en M. A. Dulnkerke, 57 j.; J. Smit, 22 j. te Kattendijke en C. M. de Jon ge, 20 j.; A. R. Scholts, 42 j. te Velsen en A. M. van Doom, 41 j.; F. H. Timmerman, 26 j. en C, M. Liplijn, 28 j. Gehuwd: F. Voois, 2 4). en M. Koole, 20 J. Overleden: J, Verhage, 49 j.,- echtg. van M. J. v. d. Velde; A. M. de Sonnevllle, 69 j., echtg. van J. L. Leempoel; A. W. Duvekotg 53 j„ echtg. van J. Dekker; N. Weststrate, 52 j., echtg. van N. Moerland te Yerseke; Ja v. Wll- legen, 74 J., echtg. van W. den Engelaar te Kapelle; P. Dlrkse, 87 j., wed. van A. Bruel,

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2