Londens Eastend bereidde de Koningin overweldigende ontvangst NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Groenten- en fruit vernietiging. Engelse meisjes dansten dezevensprong" Honderden slachtoffers bij treinramp in de V.S. Frankrijk zal de strijd in Indo-China voortzetten F:igelse jongen steelt vliegtuigen De opbouw van de defensie. KRIJGSRAAD en WAPENSCHOUW. District Zeeland Ned. Bijbelgenoot schap zint op nieuwe activiteit. Stichting Rusthuizen Walcheren gaat pension-tehuis bouwen SNIPPER Uitgave S lichting „Zeeuwsch Dagblad" Hxtfdkantoor: Goes, L. Vorststr. Uk Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2433. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu zen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1723 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post" 4. Advertentieprijs 17 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord VKIJ»AG 21 NOV. 1950 Met vaste medewerking van: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Mid delburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Bs C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 8.16 u., onder 16.38 u. Maan op 16.26 u., onder 9.38 a Hoogwater op Zaterdag 25 Nov.: Vlissingen: 2.08 u. 2.01 m., 14.18 u. 2.00 m. Terneuzen: 2.37 u. 2.18 m., 14.47 u. 2.17 m. Wemeldinge: 3.56 u. 1.72 m., 16.07 u. 1.66 m. Zierikzee: 3.44 u. 1.46 m., 15.54 u. 1.39 m. IV. i Voor goede samenwerking van teler, handelaar en consu ment kan aan het „ernstig be drijf" van onze voedselvernieti- ging een stevige slag worden toegebracht. Verder is van groot gewicht het telen van kwaliteitsproduc ten, zeer speciaal ook voor onze export naar het buitenland. „Wie op de buitenlandse markten voor groente en fruit een kijkje neemt" aldus „Ons Platte land" „heeft waarlijk al gauw gezien, dat aan mindere kwaliteit niet de minste behoef te bestaat, het is er in ruime mate voorhanden." En het blad voegt er aan toe: „De strijd voor een goed en behoorlijk verpakt product zij de strijd van allen, die in de tuinbouw werkzaam zijn". Verstaan werkelijk al onze groenten- en fruittelers dit ten volle? Ts er ongetwijfeld in dit op- 1 zich nog al een en ander te verbeteren, hoe staat het met de zorg voor de binnenlandse consumptie van onze groenten en ons fruit? Want tenslotte is ons eigen land, zoals „Groen ten en Fruit" terecht opmerkt, onze grootste klant. „Die klam" aldus merkt het blad verder op „vraagt op het ogenblik niet meer dan maximaal twee millioen kilogram verse groente per dag. Zodra voor het binnen land een groter kwantum wordt aangeboden, vindt doordraai plaats, tenzij maatregelen wor den getroffen om dat te grote aanbod naar een later tijdstip te verplaatsen. Het consumptieve vermogen is aan natuurlijke grenzen gebonden. Wie van me ning is, dat de consumptie, dat het verbruik wel zal toenemen bij groter aanbod, vergist zich. De enige, die schade ondervindt van een te overdadig aanbod, is de tuinder". Propaganda als „Eet meer fruit" of „Eet meer groenten" is natuurlijk geenszins af le keuren, doch gezien de vraag naar groenten en fruit, moet men daarvan toch ook weer niet te veel verwachten. Wat dan? Inperking van onze groenten- en fruitcultuur? i vit is een vraag, die velen te- ■L- genwoordig bezig houdt. Volgens deskundige berekenin gen is het met groenten boteelde tuinbouwareaal in vergelijking met 30 jaar geleden verdub beld, terwijl onze bevolking m die jaren met rond 3 millioen is toegenomen. Bij een gelijk gebleven verbruik per hoofd dei- bevolking houdt dat in, dat een veel groter deel van de pro ductie buiten de eigen lands grenzen moet worden afgezet Voor het fruit liggen de cij fers niet veel beter. Uit een nota, welke het Hoofdbestuur van de Ned. Fruittelersorgani satie heeft laten samenstellen, blijkt o.a., dat van 1940 tot en met 1949 de uitbreiding aan groot en klein fruit 13.289 HA bedroeg. (Voor onze provincie was dit cijfer 624 H.A.). De uit breiding geldt in het bijzonder appels, n.l. met 8575 H.A. van 28.351 tot 37.106 H.A. Geen won der dan ook, dat deze organisa tie ernstig waarschuwt tegen een verdere ongebreidelde uit breiding van de teelt van pit- en steenvruchten. Te hopen is, dat èn onze te lers van fruit èn ook die van groenten deze ernstige waar schuwing verstaan. Dat ook -!e tuinbouworganisaties er alle aandacht aan schenken, want anders roepen zij a.h.w. op de duur zelf om overheidsingrij pen op dit gebied. En wie ver langt daar naar? Belangrijke taken zijn dus voor velen weggelegd. Taken ten opzichte van een goede bedrijfsvoering van onze tuinbouw. Taken niet minder in ver band met het voorkomen van vernietigen van onze groenten en ons fruit. Op enkele er van heb ik in deze artikelen getracht de aan dacht te vestigen, 'k Weet het wel, ik ben daarbij niet volledig geweest. 'kWeet evengoed, dat over het „ernstig bedrijf" van voedselvernietiging nog tal van vragen overblijven. Toch hoop ik dit te hebben aangetoond, dat het probleem heel wat ingewik kelder is dan menigeen zo op het eerste gezicht denkt. Zulks neemt echter de roe ping van onze tuinbouwmensen, van onze christelijke organisa ties wel zeer in het bijzonder niet weg om te trachten aan dit ernstig euvel mogelijk paal en perk te stellen. Aan hen dus in de komende tijden nader het woord om ons van verdere voorlichting te Henen! N. J. Ks. De bewoners van één van Londens armste wjjken, het Eastend, waren gistermiddag samengestroomd in de smalle, donkere Ber- mondsey Street, waar, ingebouwd tussen zwartberookte kantoren en fabrieksgebouwen, een soort Engels „Ons Huls" is gelegen, dat hier de naam „Time and Talents" draagt. Het bezoek van de Koningin aan deze Instelling was speciaal op haar verzoek ingelast. Een complete politiemacht, be- Het Internationaal Schaak- tournooi te Amsterdam. Na de tiende ronde luidt de stand in het Internationaal Schaaktournooi 1. Najdorf 8 pnt.; 2 Reshevsky 7% pnt.; 3 Stahlberg 7 pnt.; 4 Gligoric 6% pnt.; 5 Euwe 6 pnt.; 7 Pirc 5 pnt. en I afgebr.; 8, 9 en 10 Tartakower, Gudmundsson en O'Kelly 5 pnt.; 11 Trifunovic 4% pnt. en 1 afgebr.; 12 Donner 4% pnt.; 13 Pilnik 4 pnt. en 1 afgebr.; 14 Van Scheltinga 3% pnt. en 1 afgebr.; 14 tot en met 20 Kramer, Szabados, Golombek, Kottnauer, Foltys en van den Berg 314 pnt staande uit mannelijke en vrou welijke agenten, was niet in staat het publiek in bedwang te hou den. Dwars door het politfecordon heen, stormde men naar voren en sloot de auto, waarin Koningin Juliana en Koningin Elizabeth waren gezeten, geheel In, zodat dezen slechts met moeite uit de wagen konden komen. Het blitzlicht der fotografen doorsneed voor een ogenblik de gisteren wel zeer diepe middag duisternis, die het Eastend een zo mogelijk nog grauwere aanblik gaf dan anders. De begroeting kreeg een bijzon dere kleur, doordat de wijk, waar in Bermondsey Street is gelegen een vrouwelijke burgemeester heeft, die, getooid met ambtske ten en zilveren stadspenning, woorden van welkom sprak. Woensdagavond zijn in Queens bij New York twee treinen op elkaar gereden. Het juiste aantal slachtoffers is nog niet bekend maar gisteren waren reeds 78 do den geteld, terwijl het aantal ernstig gewonden reeds 132 be droeg. In beide treinen zaten naar schatting 1000 passagiers, die zich naar huis begaven ter gele genheid van „Thanks-Giving Day" De voorste trein had gestopt om twee vrouwelijke passagiers uit te laten, die de verkeerde trein ble ken te hebben genomen. De ach- teroprijdende trein reed in volle vaart op de eerste in en boorde zich door de achterste rijtuigen. De tweede trein sneed als een mes door de achterste rijtuigen van de eerste trein. Men kan nog niet verklaren waarom het auto matische seinapparaat de tweede trein blijkbaar niet voor het ge vaar heeft gewaarschuwd. Deze treinramp is de eerste in de geschiedenis van de staat New York en de ergste van het land na de treinramp van 1943 bij Phila delphia waarbij 79 personen het leven verloren. Onder voortdurende toejuichin gen begaven de vorstinnen zich naar het verenigingslokaal, dat van zulke geringe afmetingen is, dat slechts een zeer klein gedeel te van de hofhouding het bezoek kon meemaken. DE „ZEVENSPRONG". Daar dansten 17 Engelse meis jes de „zevensprong". Ze zongen de woorden van dit vaderlandse wijsje in opmerkelijk goed Neder lands, geleerd tijdens een vacan- tie, die zij dit jaar in het Deven- terse doorbrachten. De Koningin, die ruim een half uur bleef, sprak met verscheidene meisjes, voor het merendeel kin deren van haven- en fabrieksar beiders. Zij vroeg, wat de kinde ren in Holland het meest had be vallen. Het antwoord werd prompt gegeven: „De schone straten, de molens, en ook het lekkere eten." Maar de 12-jarige Iris Hullet voegde daar meteen aan toe, dat er één ding in Hol land was, dat ze verschrikkelijk vond: de vermicellisoep, en haar 14-jarig zusje Maureen viel haar b«. DE PRINS OP HET VLIEGVELD. Terwijl Koningin Juliana hier was, bracht Prins Bernhard een bezoek aan London Airport, in ge zelschap van generaal Sir Miles Dempsey, majoor Geertsema en captain Kerr, Brits luchtvaart attaché in Den Haag. Op het vliegveld maakte hij in een Jaguar sportauto een snelheid van 160 km. over een natte, glad de landingsbaan. De Prins reed meer dan een half uur om de auto te proberen. De Koningin en de Prins brach ten hierna in Marlborough House een bezoek aan Koningin Mary, waar zij ongeveer een half uur bleven. Daarna gebruikten zij de lunch bij de minister van buiten landse zaken. Koningin Juliana heeft gister morgen in Westminster Abbey een krans gelegd bij de plaats, waar Koning-Stadhouder Willem III werd begraven. Van Westmin ster Abbey reden Koningin Juli ana en Prins Bernhard naar het Parlementsgebouw om het geres taureerde Lagerhuis te bezichti gen. Churchill schort zijn „tank-motie" op. In een rumoerige Lagerhuiszit ting, waarbij het voortdurend tot heftige woordenwisselingen kwam tussen Churchill en de regerings woordvoerder, Morrison, besloot de oppositieleider uiteindeiyk, dat hy zyn motie tegen het zenden van tanks naar Egypte zal op schorten, totdat Bevin het Lager huis verslag uitbrengt over de Brits-Egyptische besprekingen. De oppositie had een motie in gediend, waarin de regering werd verweten, dat zy niet bereid is de wapenleveranties aan Egypte te staken zolang dit land het Brits- Egyptische verdrag niet gestand wil blijven. Regering onderhandelt met bondgenoten. De Franse Nationale Vergade ring heeft met 845 tegen 193 steramen een door de meerder heidsfracties ingediende motie van vertrouwen goedgekeurd, waarin zy de erkentelijkheid van het land betuigt aan de soldaten, die in Indo-China vechten en de misdadige propaganda, die ernaar streeft het moreel van de stry- ders te ondermynen, veroordeelt. Hobby van een negentienjarige. Gedwongen landing bij Orleans was het einde. De politie van Orleans heeft een negentienjarige Engelse jon geman, Brynley Fussel, gearres teerd. Fussel, leerling van een speciale school in Engeland voor moeilijke jongens, had een vlieg tuig gestolen, waarmede hij naar Port Said wilde vliegen. Wegens gebrek aan benzine moest hij een gedwongen landing uitvoeren aan de rand van een bos buiten Orleans. Fussel, die zun gehele kennis van vliegen op deed uit leerboeken en er geen practische ervaring in had, maak te een bijna volmaakte landing. Slechts een schroef was licht verbogen. Na zün landing liep hy naar een naburige garage. Hij gaf zich uit voor Amerikaan, verklaarde, dat hy op weg was naar Marseille en dat hij volkomen zonder geld zat. Hy' poogde gereedschappen van het vliegtuig aan de garage knecht te verkopen. Deze gaf hem te eten en een slaapplaats. Toen hy in de krant las, dat de Britse politie achter een negentienjarige jongen aanzat, die er vermoede- ïyk met een vliegtuig van door was, vermoedde hy wie zijn gast was en waarschuwde de politie. In de Memorie van Antwoord op het voorlopig verslag van de Eerste Kamer betreffende de be grotingen van Oorlog en van Ma rine 1950 zegt minister s'Jacob dat zich de laatste tyd gunstige perspectieven hebben geopend voor de opbouw van de Neder landse defensie. Er is thans het volgende schema opgesteld, dat men hoopt te kunnen volgen a. In de loop van 1951 zullen, voor zover de materiële voorzie ning dit toelaat 3 infanteriedivi sies met een beperkt aantal le gerkorpstroepen, territoriale troe pen en een aantal afdelingen luchtdoelartillerie, gereed zijn. b. van de luchtmacht zullen eind 1954 gereed zyn 21 squadrons gevechtsvliegtuigen. Daarenboven een beperkt aantal squadrons voor speciale opdrachten (artille riewaarneming en luchtverken- ning). De zeestrqdkrachten zullen in 1954 de volgende omvang hebben: 1 Vliegkampschtp, 2 kruisers, 12 jagers, 6 andere escorteurs, 4 on derzeeboten, 48 mynenvegers (af hankelijk van het tijdstip waarop de buitenlandse steun wordt ont vangen), klein varend materieel voor de locale verdediging, plm. 100 vliegtuigen, de brigade mari niers. Ook tegenover de politie hield Fussel eerst vol, dat hy Ameri kaan was. Hy viel echter door de mand, toen men een dozijn foto's van meisjes op hem vond, op één waarvan zijn naam was geschre ven. - Dit is de derde maal, dat Fus sel, die beschreven wordt als een jongeman, die gek is op vliegen en avonturen, van het stelen van een vliegtuig wordt beschuldigd. Hy is acht maal van gewone scholen en drie maal van een spe ciaal instituut voor moeilijke jon gens weggelopen. In een der drie laatste gevallen maakte hy van een roeiboot gebruik om de school op het eiland Wight te ontvluchten. De regering ontving opdracht de ter beschikking van de Franse strüdkrachten in Indo-China ge stelde middelen om hun huidige taak te vervullen, te versterken. Bléven verklaarde: „Wy hebben voor Tongking zeven bataljons, twee artilleriegroepen, een regi ment pantserwagens, een groep bommenwerpers en een groep ja gers beschikbaar gesteld. Met onze bondgenoten zijn on derhandelingen gaande. Wy wil len, dat ons expeditiecorps een duidelyke en onbetwistbare meer derheid bezit." De Nationale Vergadering ver wierp met 500 tegen 73 stemmen een Gaullistische motie, waarin de regeringspolitiek t.o.v. Indo- China wordt gecritiseerd. HET'KONINKLIJK BEZOEK AAN LONDEN. Toegejuicht door duizenden enthousiaste Londenaren, rijdt H M. Koningin Juliana, gezeten naast Z.M. Koning George VI van Engeland door de straten van de Engelse hoofdstad. Het District Zeeland van het Nederlands Bijbelgenootschap heeft gisteren in de Prins win Oranje te Goes een buitengewone najaars vergadering belegd. Net als de onderwerpen, die door een tweetal sprekers behandeld werden, is deze bijeenkomst een „krijgsraad en wapenschouw" geworden. Deze benaming is niet zo verwonderlijk. Een bijzonder overleg was noodzakelijk geworden. Noodzakelijk, omdat de activiteit in diverse afdelingen heel erg gedaald is. De byeenkomst werd geopend van de Geref. Kerken onderhou- Chinezen lieten Amerikaanse krijgsgevangenen vrij. Zevenentwintig Amerikaanse krijgsgevangenen, die Woensdag door Chinese communisten op nog geen 5 kilometer afstand van de Amerikaanse linies werden vrij gelaten, hebben de boodschap meegebracht: „Chinezen willen niet tegen Amerikanen vechten." Algemeen is het oordeel, dat men hier met een handige zet van de Chinezen te maken heeft. De laatste dagen waren verscheidene Amerikaanse krijgsgevangenen afzonderiyk door Chinese mili tairen vrijgelaten. door ds C. Otte, Ned. Herv. pre dikant van Veere, die na Schrift lezing en gebed, de taak van het N.B.G. schetste en op vernieu wing der activiteit aandrong. Uit de mededelingen bleek ove rigens, dat in Cadzand-Zuidzande een nieuwe afdeling is gesticht. VIJF VIJANDEN. „Vyt vyanden bedreigen het werk van het N.B.G.", aldus de Ned. Herv. pred. en buitengewoon p.p. Secr. van het N.B.G., ds F. Visser van Amsterdam, die ver volgens het woord voerde en die „krijgsraad hield" Weliswaar wordt de Bybel meer dan ooit vertaald en verspreid, maar die vijanden zijn er toch. Al lereerst is daar het defaitisme t.o.v. Indonesië. Men denkt, dat men daar uitgewerkt is en hoe wel men, gezien de talrijke moei- Ujkheden die men daar ontmoet, soms de moed zou laten zakken, moet men toch blijven doorgaan. „Al wordt men er dan verjaagd, zoals op Bali", zei spr., „de Bijbel blijft eri Verblijdend was dan ook te ho ren, dat de Bjjbelverkoop in In donesië die van voor de oorlog verre overtreft. Pas zijn 40.000 exemplaren in Djakarta aan wal gebracht en nog 10.000 staan er gereed voor verzending, Er is een prachtige Maleise uit gave van het Evangelie van Lu cas verschenen in tijdschriftvorm. Een tweede vyand is de inter nationale spanning, want ook het Bybelgenootschap is internatio naal. Ten derde speelt ook de kerkeiyke verdeeldheid een rol. Spreker riep de medewerking in Volgende week aanbesteding, najaar 1951 gereed. Reeds enige tijd geleden rijpte bjj het bestuur der Stichting Rust- buizen Walcheren het plan om te komen tot een tehuis met uit sluitend kamerverzorging naast de reeds in exploitatie zjjnde rust huizen „Der Boede" en „Ter Hooge". Met grote voortvarendheid is het plan uitgewerkt en men is nu zover, dat Dinsdag a.s. de aanbesteding zal plaats vinden van een pension-rusthuis, dat zal verrijzen op een van de N.V. „Hoogduin" gekocht terrein aan de weg tussen Oostkapelle en Domburg. Een tehuis, waar in 23 twee- en 33 éénpersoonskamers 80 ouden van dagen hun levensavond kunnen hebben. In het najaar van 1951 hoopt men het gebouw te kunnen openen. De Stichting gaat bij de inrich ting van rusthuizen zich steeds meer specialiseren. „Der Boede' immers werd een ziekenhuis,, waar in hoofdzaak chronische pa tiënten worden ondergebracht en waar men niet gebonden is aan een leeftijd. „Ter Hooge" werd een rusthuis voor nog tameiyk valide ouden van dagen, doch het nieuw te bouwen tehuis zal uit sluitend worden bewoond door ge heel valide ouden. Juist het duin gebied tussen Oostkapelle en Domburg is gekozen, omdat het tehuis hier in een niet door de inundatie verwoest gebied komt te staan, temidden van de onge repte natuur. Vooral in dé zomer maanden is er voor de oudjes in Domburg veel vertier. „Irma' het vorig jaar afgebrande rust huis, was immers vooral in trek om de ligging. PENSION-TEHUIS. Men kan eigenlyk by dit ge bouw niet spreken van een rust huis, maar eerder van een pen sion-tehuis. Er zal door de Stich ting alleen voor de vloerbedek king en de gordijnen worden ge zorgd. Men moet zelf het meubi lair meebrengen en men krijgt voor alleenstaanden of echtparen resp. aparte één- of tweeper soonskamers, die als zit-slaap- kamer kunnen worden ingericht. Men wordt zoveel mogeiyk vrij gelaten en men eet op de kamer, zodat er geen grote eetzalen ko men. Men mag bezoek ontvangen en tegen een biliyk tarief zal men zelfs logé's kunnen hebben, omdat daartoe enkele kamers worden gereserveerd. Dit nieuwe tehuis kan zodoen de uniek voor Seeiand worden ge noemd. Dat het departement van Volkshuisvesting de bouw daar van toejuicht en ook Ged. Staten van Zeeland alle medewerking geven is zonder meer duidelijk. Hier wordt immers mede oplos sing gebracht in het huisvestings probleem. Het gehele gebouw zal centraal verwarmd worden. De enige zaal in het gebouw is de recreatiezaal. IN TWEE DELEN. Met 10 man personeel komt er een bevolking van 90 personen. Het terrein is VA ha. groot, maar daarnaast heeft men optie ver kregen op een terrein van 0.7 ha. voor ev. uitbreiding. Er zullen voorlopig een hoofd gebouw verrijzen, met daarnaast en verbonden door een gang, aan beide kanten practisch geheel van glas en zowel gehjkvloers als de verdiepingen verbindend, een vleugel. Het hoofdgebouw ziet aan de voorzüde uit op het Oos ten en de vleugel voornamehjk op het Zuiden. De conversatiezaal, waarvoor een ruim terras is ge legen, bevindt zich aan het uit einde van de vleugel. De kamers zün gedacht zowel op de beneden- als op de bovenverdieping. Iedere kamer, die op de benedenverdie ping ligt, heeft een vry uitzicht, maar bovendien een terras, dat vanuit de kamer te bereiken is. De kamers op de bovenverdieping hebben een balcon. In het gebouw zijn enkele kamers ingericht voor zieken. Er is een lift, die in het hoofdgebouw naast het centrale trappenhuis komt. Ook is er zo wel in het hoofdgebouw als in de vleugel nog een trappenhuis. Naast de ingang bevindt zich een kléin vertrek voor de portier, een telefooncel en de vertrekken voor de directrice. Iedere kamer heeft een vaste wastafel, er komt een moderne waarschuwingsinstallatie, met licht en niet met schellen, ter- wyi, wanneer men niet over een eigen radio beschikt, men door middel van luidsprekers naar de radio kan luisteren. DIENSTVERTREKKEN. De kamers voor het personeel bevinden zich direct onder de kap van het gebouw, waarby dus de ruimte tussen de bovenverdieping en de kap een goede bestemming heeft gekregen. Voorts vindt men er ruime bergplaatsen voor kof fers, dekens enz. De lift komt eveneens tot deze hoogste ver dieping. Omdat de grond rond het gebouw deels wordt wegge- graven, krijgt men een typische toegang tot het hoofdgebouw over een soort brug. Het sousterrain is ruim en heeft grote ramen. Daar komen de moderne keukens e.d., terwyi aan het uiteinde van het hoofdgebouw een deel is ge reserveerd voor rouw- en wacht kamer by een begrafenisplechtig heid. Het architecten- en ingenieurs bureau Wentink uit Baarn ont wierp dit alles. Het hoofdgebouw zal een lengte van 50% m. heb ben en 10% m. breed zyn, terwül de vleugel 38 m. lang en 6.4 m. breed wordt. Men verwacht, dat ongeveer 9 maanden met de bouw van 't geheel gemoeid zullen zijn. dende Art. 31 K.O. Zü hebben zich gekeerd tegen de Internatio nale Zendingsraad, die zoals spr. zei, inderdaad minder tactvol is opgetreden. Dit mag daarom nog geen reden zün het N.B.G. de rug toe te keren, aldus spr. Een vierde vyand is de duurte. Het mag niet mogelijk zyn, dat geldgebrek oorzaak is, dat ergens een Bybel ontbreekt. Wanneer er meer leden komen er zyn er thans 125.000 kan alles weer goedkoper worden. De grootste vijand noemde spreker echter de laksheid van diverse bestuursle den. Hy deed een beroep op alle bestuursleden actief te blijven. „Het grote geheim van het werk berust in Gods hand", eindigde ds Visser zyn toespraak. „Hy alleen moet het geloof in onze harten geven, opdat we kunnen bidden en de laksheid uit onze harten zal verdwijnen". Op deze inleiding volgde een uitgebreide discussie. EEN HEEL ARSENAAL. By het bespreken van het krijgsplan behóórt een wapen schouw. De heer D. A. de Wilde, de leider der nieuwe afd. Verkoop, kon de wapens leveren. Een uit gebreide zending boekwerken, By- bels, platen en boeken voor de jeugd had hy meegebracht. Hy' lichtte een en ander uitvoerig toe. In de middagvergadering werd besloten ds Nolthenius, Doopsgez. pred. te Aardenburg, als afgevaar digde naar de Centrale Commissie Binnenland op 1 December a.s. te zenden. De aftredende bestuursleden Ds Otto en Ds Nolthenius, werden beide herkozen. Vervolgens werden de diverse afgevaardigden in de gelegenheid gesteld de winterprogramma's in de plaatselijke afdelingen toe te lichten. Hier bleek opnieuw hoe weinig afgevaardigden er naar deze byeenkomst waren gekomen. Zy, die er waren, bleken echter vol goede moed het werk opnieuw aan te vatten. Nadat ds Otte nog enkele op wekkende woorden had gespro ken, sloot ds Visser de bijeen komst met dankgebed. „Der Boede" wordt be* langrijk uitgebreid Ziekenhuis voor 120 chronische patiënten. Nu de wens een pension-tehuis op Walcheren te bouwen in ver vulling zal gaan, heeft de Stich ting Rusthuizen Walcheren de plannen om het ziekenhuis voor chronische patiënten, dat op de buitenplaats „Der Boede" te Kou- dekerke is gevestigd, verder uit te breiden, al weer ter hand geno men. Architect M. Duintjer te Amsterdam ontwierp een plan tot het bouwen van twee vleugels, ter weerszjjden van het hoofdgebouw. „Der Boede" krijgt hierdoor een capaciteit van 120 bedden. De staf van dienstpersoneel zal dan uit 40 personen bestaan. Het gebouw voldoet niet direct aan de bestemming, die men er aan wil geven, doch de oplossing is nu gevonden, zodat door het bouwen van twee geheel syme- trische vleugels, die ieder een ca paciteit van 60 bedden zullen heb ben, het hoofdgebouw uitsluitend als dienstgebouw kan worden ge bruikt. Het plan heeft de volle dige instemming van de Hoofd inspectie voor de Volksgezondheid en de Rijksdienst voor Monumen tenzorg, onder de hoede waarvan „Der Boede" kan worden uitge breid. In de vleugels komen over al kamers met een achttal bed den. Er is een grote gang met daarnaast de dagverblijven, waar heen de bedden kunnen worden gereden. Voor de vleugels komen terrassen, zodat de patiënten des zomers naar buiten kunnen wor den gereden. Zowel de voor- als achterzijde van de vleugels zullen van veel glas worden voorzien. Zeeuwse mosselcultuur in Tweede Kamer ter sprake Andere jaren zou men wel eens vergeten, dat minister Mansholt ook de scepter zwaait over de vis serij. Daar heeft de Kamer by de behandeling der begroting van I landbouw, visserij en voedselvoor ziening, echter -goed voor opge past. Allereerst ds v. d. Zaal (A. R.), één der weinige afgevaardig- ge atoomgeheimen openbaar te maken, die aan rivalen geen hulp zullen verschaffen voor het ont wikkelen van militaire toepassin gen van de atoomenergie. De as van de onlangs overleden En gelse toneelschrijver Shaw is Donderdag in de tuin van zyn landhuis te Ayot St. Lawrence uitgestrooid. De Finse premier, Kekkonen, heeft medegedeeld, dat hy zal trachten een coalitie op brede basis te vormen, omdat de binnenlandse en buitenlandse politieke aangelegenheden zeer ernstig zijn. München zal als eerste Europese grote stad een volksraadpleging houden over het totstandkomen van een verenigd Europa op 26 November. De Assemblée van de Raad van Euro pa heeft met 57 tegen 39 stem men en 12 onthoudingen een voor stel tot vorming van de Verenigde Staten van Europa verworpen. De heer P. Spies, één van de di recteuren der Javasche Bank, die Zondag te Djakarta gearresteerd werd, is gistermiddag in vrijheid gesteld. Chrysler zal 9.000 vracht- en personenauto's aan Indonesië leveren. Het troepen schip „Waterman" wordt morgen, behoudens onvoorziene omstan digheden, om negen uur aan de Lloydkade te Rotterdam ont scheept. Gistermiddag is te Amsterdam plotseling overleden de heer mr W. M. Houwing, di recteur van de Amsterdamsche en Incasso Bank N.V. Twee paarden, gespannen voor de wa gen van de 48-jarige landbouwer T. Klip uit Ballum by Ameland, sloegen op hol. De koetsier kwam zodanig met zyn hoofd met een paal in aanraking, dat hy kort daarna overleed. den, voor wie de visserij geen ge heimen meer heeft. Vooral de mosselcultuur in Zeeland had zijn aandacht. Wat moet er gebeuren met die bedrijven? En met de mensen, die erop werken? Heeft de studiereis van dr Korringa nog resultaat opgeleverd? Zyn er ge slaagde proeven uit het buiten land bekend om deze ziekte te overwinnen? Welke zyn de resul taten van de mosselkwekerij in de Waddenzee? Al deze vragen vuurde hy op de minister af. Ver der wenste hy spoed te maken met de modernisering van de vloot, want de toekomst voor de visserij is donker. Ook bepleitte hij verbetering van de Scheve- ningse haven en de aanleg van een haven in Katwijk, terwijl te vens de zalmvisserij zijn volle aandacht had. De heer v. d. Zanden (K.V.P.) bepleitte definitieve vestiging van het Rijkslandbouwconsulentschap te Kruiningen. Koninklijke belangstelling voor Chr. ziekenhuis Terneuzen. Naar wy' vernemen heeft H. M. de Koningin haar belangstelling getoond voor het te Terneuzen op te richten Protestants-Christelijk ziekenhuis door in te schrijven op de door de Stichting Protestantse Ziekenzorg uitgegeven obligatie lening. DE BILT ZEGT: Weersverwachting geldig tot vanavond: Zwaar tot half be wolkt met vooral in de kustpro vincies nog een enkele bui. Zwak ke tot matige wind voornamelijk tussen West en Noord. Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1