De galeislaaf Kindertehuis van Zr Dop uit Yerseke naar Middelburg O ZWfeRTKOP LAXEER-AKKERTJES Meer industrieën in Zeeland. Koningin Juliana te Londen „Europa moet openstaan voor andere naties/' Samenwerking in groot verband. Een manier om voor koffie minder te betalen In 1951 vijfduizend man door de lucht naar Australië KORTE BERICHTEN Prompt en Pijnhos Vijvervreugd" hopelijk met Kerstmis bewoond. DE TOONDAG TE GOES* Shampodor GEMEENTERADEN Donderdag 23 November 1950 PROTESTANTS CHRISTEL IJK DAGBLAD Pagina 3 Ged. Staten van Zeeland heb ben het Economisch Techno logisch Instituut veor Zeeland opdracht gegeven tot het opstel len van een economisch ontwik kelingsplan voor onze provincie en dezer dagen hebben zij de Prov. Staten medegedeeld, wat daar precies onder verstaan In de komende Statenzitting zal deze mededeling ongetwijfeld genoeg stof geven voor de al gemene beschouwingen over de provinciale begroting voor 1951. Het initiatief tot dit plan moet worden toegejuicht, 't Is te hopen, dat het concreet en prac- tisch zal worden. De problemen, waarvoor Zeeland staat, zijn niet eenvoudig. In enkele gebieden is er reeds onvoldoende werk gelegenheid. De landbouw kan niet allen meer een bestaan verschaffen en er moet ernstig worden gezocht naar andere bestaansbronnen. Hoe men het ook wendt of keert, meer industrieën in Zee land zijn nodig. Daarop valt ook het accent in de mededeling van Ged. Staten. Het is verheugend, dat reeds verschillende ge meentebesturen door het aan leggen van industrieterreinen en het tot stand brengen van contacten met industriële onder nemingen zich Intensief met het probleem bezig houden. Vlissin gen en Goes hebben belangstel ling voor z.g. industriehallen Gemakkelijk blijkt het intussen niet industrieën naar Zeeland te trekken. De rol, die het E.T.I. in de komende jaren zal vervul len, zal 'n zeer belangrijke zijn. Dit instituut dat overheid en particulier alle gewenste steun en voorlichting verstrekt, kon reeds diverse successen boeken Het plan, dat wordt gemaakt, kan in grote lijnen worden be schouwd als een opsomming van de door dit E.T.I. te ontwikke len activiteiten in de economi sche sector van Zeeland. Zeer zeker zal binnen afzien bare tijd een lijvig rapport ver schijnen over de economische situatie in onze provincie. Dit zal ongetwijfeld interessante ge gevens bevatten, die voor het uitstippelen van de weg naar de toekomst belangrijk zullen zijn. Minstens even belangrijk is het gestadig voortzetten van het reeds begonnen werk, n.L het scheppen van de voorwaarden tot vestiging van industriële ondernemingen, die velen ar beid en brood zullen verschaf fen. Het mag niet voorkomen, dat een gemeentebestuur op één der eilanden, in contact gebracht met een fabrikant, nooit meer iets van zich laat horen. Men kan zich voorstellen, dat de fabrikant voor de tweede keer geen poging meer zal wagen. Er zijn tenslotte genoeg andere gemeenten, die hem willen helpen. Wij wezen reeds terloops op de problemen, die bij in dustrievestiging een rol spelen Sommige gelden voor het hele land, andere voor Zeeland, door de betrekkelijk eenzijdige struc tuur van de provincie zeer bij zonder. Een der grootste pro blemen is dat van de finan ciering van nieuwe industrieën. Voor de meeste ondernemers, die een industrie willen vesti gen, is dit het grote struikel blok. Neem b.v. het geval van drie broers, pientere kerels, die onmiddellijk een bedrijf, dat vele handen werk geeft, in Zee land willen stichten, maar wie het aan de financiën ont breekt. Er is een ander geval van een fabrikant, die met een geheel nieuw artikel, dat in het buitenland van grote waarde is gebleken, wil beginnen. Er is perspectief voor vele arbeiders, de mogelijkheden tot vestiging hier zijn aanwezig, maar.... het kapitaal ontbreekt. Er zijn tal van Zeeuwse ondernemers, die hun bedrijven gaarne wil len uitbreiden, maar., het geld is er niet voor. En zo zouden wij kunnen doorgaan. In sommige gevallen helpt de Herstelbank. Maar niet in alle. Gewoonlijk wordt slechts steun verleend bij projecten, die in vesteringen eisen van meer dan één c" zelfs twee ton. De werk- tuigencredieten, die verleend worden, lopen tot ongeveer f 30.000.Bedrijven, die een kapitaalsinvestatie tussen deze twee bedragen behoeven (en dat zijn juist bedrijven van een om vang, die speciaal hier zouden passen) kunnen niet van de H. M. Koningin Juliana heeft aan het staatsiebanket, dat ln Buckingham Palace werd gegeven, geantwoord op een rede van Koning George. De Koningin zei daarbij onder andere het volgende: „Wanneer ik Groot Brittannië begroet als moeder van vele naties, die ver over de werelddelen verspreid liggen, dan begroet ik het even zeer als een essentieel lid van de Europese gemeenschap. Ik noemde in 'tkort wat het al voor Nederland betekent heeft tijdens de oorlog. Ik kan geen overtuigender bewijs bedenken, dat het tot deze gemeenschap behoort. Wij kunnen Europa niet toestaan 'n afzonderlijke, autarkische een heid te worden. Het moet open staan voor de andere naties en groeperingen van naties der we reld, zoals een onderdeel van een levend organisme betaamt. Maar in de dringende noodzaak van tegenwoordig, kunnen wij ln Europa, In een zeer reële en le vende verwantschap, samenwer ken en onze gemeenschappelijke problemen oplossen. Hoe groot die zijn, Is betrekkelijk, zoals ades. Het is het beste, ze te zien tegen de zwarte achtergrond van een vijandelijke bezetting of van de ontploffing van de nieuwste of van een toekomstige atoombom. Hoewel trouw aan onze ver schillende Internationale verbinte nissen, kunnen wij toch bereiken, dat wij de éne verplichting aan de andere schakelen, en er één keten van smeden, en daardoor bevor deren de internationale samen werking in groter verband. Een volk kan een verrassende draagkracht opbrengen, wanneer het, zoals bijvoorbeeld het Britse, blijk heeft gegeven zolang te heb ben kunnen varen op traditie. Als naties van de wereld, ls het ln 't belang van elk van ons, ter harte te nemen het belang van ons allen, als men deze gedach- tengang uitwerkt, bereikt men de volkomenheid, wanneer men eveneens kan constateren, dat wij allen betrokken zijn bjj het lot van elk van ons. De oude, christelijke gedachte, dat iedere enkeling een dienende taak heeft ten opzichte van zijn medemensen, en zo ieder ten op zichte van ieder, teneinde de maatschappij zó te maken, dat men het kan uithouden, er in te leven deze gedachte zou lo gisch moeten worden uitgebreid tot de naties. Ik ben er mij van bewust, dat de wereldgemeenschap nog zeer ver van deze zienswijze verwijderd is. Maar toch, laat ons haar in ge dachte houden, want alleen dit kan de wereld redden. Grootheid van volkeren zijn de facetten van Gods scheppings werk in de historie van de mens heid. De kracht, die XJ gegeven i3 in deze tijden van een ondoor grond komen. De plannen blij ven liggen. En de werkgelegen heid krimpt in. Het is ons bekend, dat men in de kringen van provin ciale autoriteiten voor dit vraag stuk een open oog heeft en naar een oplossing zoekt. Voorlopige besprekingen omtrent de te vol gen weg zouden reeds zijn ge voerd met daarvoor in aanmer king komende personen. Voor ogen staat de stichting van een z.g. industriebank, die dan speciaal ondernemers, die kapitaal voor middelgrote be drijven nodig hebben, zou kun nen helpen. Hoe dit zich uit eindelijk zal ontwikkelen, valt nog niet te voorspellen. Aller eerst is het noodzakelijk, dat de bankwereld voor de plannen in teresse gaat tonen. Sommiger gedachten gaan ook uit naar de mogelijkheid van het beschikbaar stellen van Marshallgelden. Daarbij moet echter niet vergeten worden, dat het financieringsprobleem na tionaal is. Tenslotte is een wijziging van de fiscale politiek der re gering, waarbij bijzondere faci liteiten voor de ondernemer, die vruchtbare initiatieven ontwik kelt, gelden en die op aanneme lijke voorwaarden in staat wordt gesteld gelden op te nemen voor de financiering van nieuwe be drijven, dringend gewenst. Ini tiatief zal er dan voldoende zijn, ook onder de Zeeuwse onder nemers, die, met industriëlen van buiten de provincie, werk gelegenheid willen en kunnen scheppen voor velen. T. grondeljjke lotsbestemming van volkeren, zal zekerlijk bedui den, dat U doordrongen bent van de betekenis dezer tijden, en ook, dat deze bestemming niet door menselijke goodwill kan worden begrepen, doch wel door overgave aan het bestuur van God. Een volk, wat zulk een Ko ningspaar als voorbeeld heeft, zal dit zeker waardig zijn, omdat de heilige goodwill tussen Kroon en volkswil alleen zó kan bestaan en worden gehandhaafd. Ik wil gaarne mijn glas ophef fen ter ere van Uwe Majesteit en van Hare Majesteit de Koningin, evenals van het Britse volk". Westduitse politiemacht zal 30.000 man sterk zijn. De mobiele Westduitse politie macht zal worden uitgerust met revolvers, geweren en lichte ma chinegeweren. Zij zal haar wapens waarschijnlijk ontvangen uit door de Westerse geallieerden buitge maakte voorraden van de voor malige Wehrmacht. Haar sterkte mag maximaal 30.000 man bedragen. In eerste instantie zullen 10.000 ervan wor den ingelijfd. De kosten voor sa larissen, uniformen, onderkomens en algemeen onderhoud zullen door de elf Westduitse staten ge zamenlijk worden gedragen. De opleiding zal twee jaar duren. Stalen strop gebroken. Vrouw van kraanschipper gedood Eergisteravond is aart boord van een drijvende kraan, aan de SU' matrakade te Amsterdam een stalen strop, waarin een 5 ton we gende boomstam hing, gebroken De boomstam maakte een gat, juist boven de woonruimte van de kraanschipper, die zich daar met zijn vrouw en vier kinderen bevond. De 33-jarige vrouw werd door de ijzeren delen ernstig aan het hoofd en gelaat gewond en is kort daarna overleden. (Ingez. mededeling, advert.) r- 1 1 y\j beste koffie, die er •*-' vandaag Ie krijgen is, kost 1.92 per 250 gram. Dal is een hele prijs! i blaar gelukkig is er een manier om de besle koffie bijna 20 cent goedkoper te krijgen. Het ligt voor de hand: neem voorlaan De Gruyter's koffie met 10% korting!' De Gruyter heeft óók nu nog alleen de drie topkwaliteiten, die alle drie met 10% korting worden verkocht. De Gruyter's koffie geeft dus de meeste voldoening voor de laagste prijs Daardoor is de vraag naar De Gruyter's koffie enorm toegenomen. Maar er is voor gezorgd, dal Uw bonnen tóch onmid dellijk inwisselbaar zijn. Dr PLESMAN: Met het K.L.M.-lijntoestel uit Djakarta arriveerde op Sohiphol de president directeur der K.L.M., dr A. Flesman, die tegenover de pers verklaarde, dat hy succesvolle besprekingen gevoerd had ln Amerika, Australië en Indonesië. In Australië had hij met de mi- nister-president en andere minis ters gedurende een week bespre kingen gevoerd voornamelijk over vluchten in dienst van de landver huizing. „Wij hebben een goed in elkaar passend programma kun nen samenstellen", vertelde dr Plesman. Uit de besprekingen was hem gebleken, dat immigranten uit Holland met open armen in Australië worden ontvangen. Het is echter raadzaam, dat zij, die zich daar willen vestigen zich op de hoogte stellen met de En gelse taal en weten, dat er aan hun aanpassingsvermogen de no dige eisen zullen worden gesteld. In Australië zo vervolgde dr Plesman zijn er grote mogelijk- Nieuwe Russische auto. Tass maakt bekend, dat de eer ste modellen van een nieuwe ge stroomlijnde personenauto door de Molotof-fabriek te Gorki zijn af geleverd. Deze wegen, die de „Zim" wordt genoemd, biedt plaats aan 6 personen, kan een snelheid bereiken van 125 km. per uur en is uitgerust met radio en verwarming 50 Zwitserse francs bij wintervacantie in Zwitserland De Zwitserse hotelhoudersbond vergoedt aan iedere vacantiegan- ger, die uit het buitenland komt en 14 volle dagen of langer ln een wintersporthotel in Zwitserland vertoeft, 50 Zwitserse francs. Dit aanbod geldt van 23 December 1950 tot en met 28 Februari 1951. Ook kinderen van 4 jaar en ouder ontvangen dit bedrag, dat geheel willekeurig besteed kan worden. (Ingez. mededeling, advert.) heden. Er wordt gewerkt aan her bebossing, hydro-electrische wer ken, wapenreservering en het openleggen van diverse streken. Er zijn in Australië meer vaca tures dan mensen die deze vacan te plaatsen kunnen bezetten, „Over het algeheel zo besloot de heer Plesman het relaas over zijn Australische ervaringen kan ik mijn besprekingen daar een succes noemen. Als alles goed gaat zullen wij in 1951 5000 man door de lucht naar Australië ver voeren, dat zijn dus 100 vluchten. ujerken In Brits Columbia (Canada) ongeveer 480 km ten Westen van Edmonton, zijn een militaire trein en een personentrein met elkaar in botsing gekomen. Er zijn 18 personen om het leven gekomen en 44 gewond. De militairen wa ren op weg naar een opleidings centrum voor eventuële uitzen ding naar Korea. In Mexico is een algemene sta king uitgebroken onder het per soneel van de telefoondiensten, De regering heeft het telefoon bedrijf in het gehele land opge vorderd. In Cairo, Alexandrië en Port Said is gisteren de noodtoestand afgekondigd. Politieafdelingen staan gestationneerd bij vitale punten om aan eventuele ongere geldheden, als gevolg van Enge lands verwerping van de Egyp tische eis tot terugtrekking van de Britse troepen, het hoofd te kunnen bieden. De president van Zuid-Korea, Syngman Rhee, heeft de huidige Zuidkoreaanse ambassadeur in de V.S., dr John Tsjang, die tevens de voornaamste Zuidkoreaanse vertegenwoordiger in de vergade ring van de Ver. Naties is, tot minister-president benoemd. Tot parlementair correspondent van de „Volkskrant" is, als op volger van de onlangs overle den en zeer betreurde parlemen taire redacteur drs Wim Snitker, thans benoemd de heer H. C. Faas. FEUILLETON. Vrij naar het Engels van JOSEPH STEPHENS. Niemand, behalve de keizer, had toegang tot de appartemen ten van Acté. Voor alle deuren vond men de hoge gestalten van schitterend geüniformeerde Pretorianen met blinkend zwaard. Terwijl Io de slavin volgde, sloeg haar hart hoor baar en waren haar zenuwen tot het uiterste gespannen. Zij trachtte zich kalm te houden, want als zij Caesar op dit ogen blik zou tegenkomen, zou zij geen woord kunnen uitbrengen. Rillend van angst bedacht ze, dat Nero, als hij een van zijn slechte luimen had,, zonder par don Wet Death op ïonos zou la ten gevangen nemen en naar Rome brengen om Aggrippina een genoegen te doen. Toch stond Wet Death bij Nero niet slecht aangeschreven in de tijd dat hij in Rome was en het Ro meinse Ridderschap nog bezat. Zo stonden Io's kansen nog niet hopeloos, maar zy bleef somber gestemd. Voor zichzelf vreesde zij geen gevaar, maar destemeer voor de beslissing die vallen zou Als er maar eens een o andere onbegrensde macht was, peinsde zij, een soort almach tige kracht, die elk levend we zen beheerste, een overal tegen woordige macht, beschikbaar voor allen, die zich tot haar wenden om bescherming en hulp. Als haar beperkt verstand maar eens het onbegrensde kon begrijpen, het oneindige, waar van Lucas, de dokter uit Antio- chië had gesproken. Maar he laas, zij kon het niet geloven, dat er zulk een almachtig we zen zou bestaan. Uit deze overpeinzingen werd Io gewekt door een heldere rustige stem. Het was Acté, die glimlachend begon: Ga daar eens rustig zitten, Io, en vertel me van je moei lijkheden. We kunnen hier on gestoord spreken, veilig voor luistervinken. Zonder in bijzonderheden op te gaan gaf Io een overzicht van Virginius' leven, om dan weer in arren moede te herha len: Ik kan niet inzien waarom de keizer zou verhinderen, mijn man de vrijheid te geven. Oplettend had Acté geluis terd; zij twijfelde er niet aan, of Io had de volle waarheid ver teld. Op Io's laatste woorden ging zij in: Ik denk er evenzo over, en ik geloof ook niet, dat je met Nero moeite zult hebben. Maar zijn moeder! Zij is zo hard als graniet. En als Aggrippina, die mij haat en alles in het werk stelt om mij bij Nero uit de gunst te dringen, zou bemer ken, dat ik mijn tussenkomst bied voor jou, dan zou je kans bij Nero totaal verspeeld zijn. Ik weet niet, waarom zij mij zo intens haat. Mensen van bete kenis maken geschiedenis, maar ik ben een onbetekenende sla vin. 'tls waar, ik sta bij Nero hoog in de gunst, maar ik ben voor niemand een gevaar of een rivale. Die persoonlijke anti pathieën zijn zo moeilijk te be grijpen. Maar het is nu de tijd niet om je lastig te vallen met mijn persoonlijke zaken. Ik ga- loof je volkomen, Io, als je mij zegt, dat je man niemand een kwaad hart toedraagt. Ik zal mijn uiterste best doen om je te helpen. Blijf hier nu rustig wachten. Ik zie Nero dadelijk. Misschien komt hij met mij terug. O Acté, riep Io met hape rende stem. Acté greep haar hand en zei: Er is maar één middel om in Rome invloed te hebben. En dat is: geld. Nero wil zijn prijs hebben en je moet zien uit te vinden hoe hoog die is.. Ner gens ter wereld kan men eer der een fout maken dan op de Paladijnse heuvel. Wacht hier nu af, ik ben spoedig terug. Io bleef achter, geslingerd tus sen hoop en vrees. Als Acté Nero, die zelfs plannen had om haar tot zijn vrouw te verhef fen, in een goed humeur trof, was haar zaak zo goed als ge wonnen. Maar als Acté er niet in slaagde een audiëntie voor haar te verkrijgen wie kon dan nog helpen? Nog tobbend over haar kan sen, hoorde Io Acté binnenko men en met blijde stem roepen: Io, kom! Nero wil je ter stond ontvangen! Met bonzend, maar opgelucht hart volgde Io Acté naar des kei zers particulier kabinet. Daar zat hij in de ivoren zetel van Augustinus achter een met do cumenten bedekte tafel. Met zijn jongensachtig, sproetig gelaat keek de 18-jarige keizer op en begroette de binnentredende met 'n opgewekt: Ave Io! Zo ben je dus bij ons teruggekeerd! Zijn kalme stem en welver zorgde uitspraak troffen haar. Hij stond op, streek met zijn hand door het rossige haar, kuste Io hoffelijk beide wangen en voegde er met een glimlach aan toe: Ik meen, dat dit een van de priveleges van de Caesar is. (Wordt vervolgd.) EINDE VAN TIENJARIGE ZWERFTOCHT. Zuster Dop, de directrice van het Kindertehuis in Yerseke heeft de laatste tien jaar zo ongeveer een zwerversbestaan geleid. Dat begon in 1940 toen de gemeente VUssingen ln Oostkapelie een kraamkliniek opende en straks zal het eindigen met de ingebruik neming van „Vyvervreugd", even bulten Middelburg, aan de weg naar Koudekerke, dat momenteel in orde gebracht wordt voor zyn bestemming als kindertehuis. Hopelijk nog vóór de Kerstdagen zal zr Dop de scepter zwaaien in het nieuwe tehuis, zal ze hier moeder zijn van de kinderen, die zy met haar dochters het personeel verzorgt. In een kleine kamer van het onttakelde huis aan de Grindweg te Yerseke vertelt zuster Dop ons het verhaal van haar omzwervin gen. Aan de wanden van het ka mertje hangen kinderfoto's, een petroleumkachel heeft de taak de temperatuur binnen te doen ver schillen met die van buiten. Af en toe wordt er geklopt en steekt een kind het hoofd om de deur om de zuster iets te vragen. Bulten voor het huis spelen enkele kin deren in de drooggelegde ploeterbak. In haar wagentje haalt zuster Dop elke morgen en kele kinderen uit de omgeving om ze 's avond weer naar huis te brengen. Het zijn de kinderen, voor wie het tehuis een kleuter- verblijf is. Andere kinderen zijn er op medische indicatie voor dag en nacht. Het is ook mogelijk kinde ren toe te vertrouwen aan zuster Dop, als de moeder bijvoorbeeld ziek is. Momenteel zijn er 16 kinderen; overigens varieert het aantal sterk. Enkele jaren geleden wa ren er 3540 kinderen, maar dat had een bijzondere oorzaak. Zus ter Dop kreeg toen ook kinderen waarover het toezicht was opge dragen aan de Voogdijraad. Een viertal dames helpt de zuster bij haar verantwoordelijke taak; straks in Middelburg zullen het er zes zijn. Een fröbelonder wijzeres leert de kinderen han denarbeid. De bedoeling is in Mid delburg een cursus handenarbeid te organiseren, waaraan ook kin deren, die niet in het tehuis zijn, mogen deelnemen. Dit om de kos ten te dekken, want het valt niet mee rond te komen van de be trekkelijk geringe vergoeding. Dr de Haas, de kinderarts uit Goes, die erg geijverd heeft voor het kindertehuis zal het straks aanmerkelijk minder druk hebben als dr van Vooren in Middelburg de medische zorg van de kinde ren zal overnemen. Zuster Dop heeft heel wat moeilijkheden moeten overwinnen eer het vast kwam te staan, dat „Vijvervreugd" ingericht zou kun nen worden. Dat lag niet aan de eigenaar van het buiten en even min aan het gemeentebestuur yan Middelburg, want die verleenden alle mogelijke medewerking. Voordien had zuster Dop echter op alle mogelijke manieren ge tracht een tehuis te stichten. Vele barricades. Ze probeerde het met nieuw bouw, maar ook op deze weg la gen vele barricades. Verschillende plaatsen voelden niets voor een nieuw kindertehuis en enkele Walcherse gemeenten hadden on der het motto „besmettingsgevaar voor de pension- en badgasten", geen grond te koop! Zuster Dop kreeg vele teleurstellingen te ver duren, maar straks zal men het resultaat van haar doorzetten kunnen zien. „Vijvervreugd" is uitstekend geschikt voor kindertehuis. Er zijn 2 grote speelzalen, een serre voor de kleintjes, een grote hall, die als eetzaal gebruikt zal wor den, was- en kleedkamers, keu ken en bijkeuken. Boven zijn 3 grote slaapzalen plus een kleine ziekenkamer. Er ls een aardig koetshuis en een 4 ha. grote tuin met een vyver. In deze royale omgeving zullen dan straks de kinderen hun te huis hebben. En zuster Dop is er van overtuigd, dat het een prettig tehuis zal worden. Zij hoopt vurig, dat het toe zal bij Iragen, dat er minder kinderen langs de straat zullen lanterfanten en velen de cursus handenarbeid zullen vol gen. Zwerven. Er zou een boek te schrijven zijn over de omzwervingen van zuster Dop in de laatste tien jaar. Dat begon met de kraamkliniek, daarna ging ze met de Vlissingse ouden van dagen naar Berken bosch in Oostkapelie. Dit werd gevorderd. Men trok in Hotel '1 Europe in Domburg, dat ook ge vorderd werd door de Duitsers. Kortgene was de volgende pleis terplaats voor de 75 oudjes. Sep tember 1942 kwam de kraamkli niek in Yerseke. In November gingen de ouden van dagen naar Zundert en het kindertehuis van Vlissingen, dat eerst onderge bracht was in Hotel l'Europe, naar Oud-Gastel. In December '44 werd de kraamkliniek opgeheven en kwam zuster Dop met een goe de 40 kinderen in Yerseke. De kinderen kwamen niet alleen uit Vlissingen, en het tehuis stond onder auspiciën van Bureau Af voer Burgerbevolking. In 1946 nam Vlissingen het tehuis over en na veel moeite kreeg zuster Dop in 1949 zelf het beheer. Dit is zeer summier een beeld van hetgeen zuster Dop heeft meegemaakt. Over wat er verder gebeurd is, welk een zorgen er verbonden waren aan al die ver huizingen spreken we niet eens. We kunnen alleen bewondering hebben voor zuster Dop, die vol gehouden heeft, tot ze haar ideaal een eigen kindertehuis ver wezenlijkt zag. De andere prijzen. Op de Dinsdag te Goes gehou den toondag werden nog de vol gende eerste prijzen toegekend. VETVEE. Ossen met 6 of meer brede tanden. Firma Simmers, Zierik- zee. Ossen met 4 brede tanden. I. van Gijs en Zn., Groede. Ossen met 2 brede tanden. Fir ma L. Willems Zoon, Roosen daal. Stieren. H. P. Ganzeman te Ka- pelle. Koeien. W. D. Rouw, Kapelle en J. Bruijnzeel Zn., Kruinin- gen. Schotten en Vaarzen met 6 br. tanden. Gebr. van Gijs, Groede en J. Sinke, Goes. Vaarzen met 4 brede tanden. Gebr. van Gijs, Groede en J. Bruijnzeel Zn., Kruiningen. Vaarzen met 2 brede tanden. 1 vaars van C. Noordhoek, Sint- Philipsland. Vaarzen zonder brede tanden. 1 vaars van M. Huige, Goes. Dikbillen. J. Bruijnzeel Zn., Kruiningen en J. J. v. d. Weele, Colijnsplaat. Vetgemeste kalveren. B. van Doezelaar, 's-H. Arendskerke. HANDELSVEE. Melkkoeien. J. Sinke, Wol- phaartsdijk. Droogstaande dr. koeien. J. F. Buijsrogge, 's-Gravenpolder. Kalfvaarzen, zichtbaar dr. met 6 brede tanden. Firma L. Willems Zn., Roosendaal. Kalfvaarzen, zichtbaar dr. met 4 brede tanden. Gebr. Rouw, Goes. Kalfvaarzen, zichtbaar dr. met 2 brede tanden. Gebr. Rouw, Goes. Kalfvaarzen, groepen van min stens 4 stuks. 172. J. F. Buijs rogge, 's-Gravenpolder. Pinkvaarzen. C. Mesu, Nieuw en St. Joosland. Graskalveren (alleen vaarskal veren). Gebr. van Fraassen, Goes. VARKENS. Slachtvarkens van 150200 kg. Gebr. Krijger, Goes. Slachtvarkens van 100150 kg. Fa. C. Blokpoel Zn., Goes. Toom-biggen. Gebr. Karelse, Schore. Loopvarkens, wegen hoogstens 60 kg. Gebr. Karelse, Schore. SCHAPEN. (Geldprijzen). Lammeren. Gebr. Krijger, Goes Vette schapen. A. M. Zuldweg- Burger, Krabbendijke. Rammen. Mej. L. J. van Iwaar- den, Cadzand. L. J. van Krijger, Fokschapen. Mej. Iwaarden, Cadzand. Foklammeren. Gebr. Goes. Groepsprijzen. In de afd. Vetvee won de heer J. A. Blokpoel te Goes een groeps- prijs. In de afd. Handelsvee de heer C. Mesu van Nieuwland en de Gebr. van Fraassen. ANTWERPEN EN DE SCHEL DE—RIJNVERBINDING. De gemeenteraad van Antwer pen heeft een motie goedgekeurd, waarin de aandacht van de rege ring wordt gevestigd op de be zorgdheid in Antwerpse handels kringen omtrent het sluiten van een economische Unie met Neder land en Luxemburg, zonder enige waarborg met betrekking tot de kwestie van de ScheldeRijnver binding en de scheepvaart op de Schelde. Canada heeft 123 Baltische vluchtelingen, die in Augustus ln de Zweedse treiler „Goran" uit Zweden kwamen, toestemming gegeven zich in Canada te vesti gen. Ingez. mededeling, ad vert. HEINKENSZAND. Op Maandag en Zaterdag kan men kosteloos trouwen. Maandagmiddag kwam de raad bijeen onder voorzitterschap van burgemeester B. Funk. Goedgekeurd werd een verzoek van de School met de Bijbel om een bedrag van f 1530 toe te staan voor inwendige verbouwing en 250 voor een borgstelling. Een kosteloze huwelijksvol trekking kan voortaan alleen ge sloten worden op Maandag en Zaterdag, de overige dagen zal dat f10 kosten. De kosten van geneeskundige hulp voor gemeenteambtenaren tot een maximum van f 50 zullen in het vervolg van gemeentewege worden vergoed. In verband dat m.i.v. 2 Juli '50 de premie vrljw. Ziekenfondsver zekerden verhoogd is van f 0.63 tot f0.80 per persoon en per week, is een regeling aangeno men, de verhoogde premie door de gemeente te vergoeden. Een en ander tot een bepaald maximum- salaris. Per 1 Januari 1951 is herbe noemd tot lid van het B.A. de heer B. J. Nieuwenhuijze. De be groting voor 1951 van het B.A. is goedgekeurd en sluit met een bedrag van f 1212.90 in Ontvang en Uitgaaf. Tot de commissie woonruimte- wet zijn voor 1951 herbenoemd de heren dr P. Staverman, N. C. de Regt, A. J. Rijk, C. v. Balen en A. Rijk. Aangenomen werd een voorstel om een nieuwe gemeen schappelijke regeling van de keu ringsdienst van vee en vlees ln te voeren. Ook zal een nieuwe verordening op de keuringsdienst van vee en vlees worden gemaakt en een nieuwe instructie voor het hoofd van de dienst, hulpkeurmeester en de ambtenaren, belast met de herkeuring. De riolering in de Westerstraat zijnde huizen zal aansluiten op de riolering, die uitloopt in de water gang bij het station. De kosten hiervoor zijn geraamd op f 5000. Tevens zal het gedeelte Dorp straat vanaf de van Citterstraat tot Clara's pad ook gerioleerd worden. Dit werk wordt uitge voerd door de heer C. Wiskerke te Nieuwdorp voor f 4815. De Doelstraat zal opnieuw wor den bestraat en de hier vrijko mende klinkers zullen gebruikt worden voor de inzet van 't Dijkje. De begroting 1950 werd op ver schillende posten gewijzigd en de gemeenterekening 1949 werd de raad aangeboden. Voor de gewone dienst is er aan inkomsten f 141.266.02, uitgaven f 130.263.19, batig saldo f 11.002.83. De kapitaaldienst, inkomsten f295.165.90 en uitg. f295.165.90. Ook deze gemeente zal aan het onderbrengen van gerepatrieer- den niet ontkomen en daarom zal in de 8 nieuwe woningen aan 4 gezinnen huisvesting worden ver leend, verder zullen nog 4 wonin gen worden gebouwd. De voormalige Westerstraat zal voortaan heten Julianastraat en de verlengde Westerstraat van C. Nijsse tot aan het Kerkpad, wordt nu Westerstraat. BAARLAND. Kwestie met Geref. Kerk over afheining. Dinsdag kwam de raad in spoed eisende vergadering bijeen. Er was n.l. een kwestie gerezen tussen de gemeente en de Geref. Kerk over een afheining. Bezwaar was gemaakt, dat de afheining op gemeentegrond gezet werd. De voorzitter deelde mede, dat bij nader onderzoek inderdaad on geveer 3 4 m' van de gemeente was. Daar echter straks door het Kadaster alles langs de provin ciale weg wordt opgemeten, stel den B. en W. voor de afheining te plaatsen zoals de tekening ten behoeve van de in aanbouw aangeeft, daar later na de opme ting het teveel genomen toch te rugbetaald wordt. De heer de Vriend merkte op absoluut niets tegen de Geref. Kerk als zodanig te hebben, doch hij vond het ver keerd, dat de heer de Rijk niet eerst met de gemeente hierover gesproken heeft. Z.h.s. werd het voorstel van B. en W. aangeno men. Verder werd besproken de ver koop van één der drie te bouwen woningen aan de Raadhuisstraat. Na breedvoerige discussie werd besloten tot verkoop aan de heer Elenbaas voor f 5800. Medegedeeld werd, dat de heer Dubbelman ervan wilde afzien het uitbreidingsplan voor de gemeente verder uit te werken wegens tijds gebrek. B. en W. werden gemach tigd iemand anders daarvoor te vragen. Van het ministerie van Finan ciën was bericht ontvangen, dat alsnog voor Baarland f16.488. beschikbaar gesteld was wegen» vergoeding oorlogsschade aan wegen. Bij de rondvraag vroeg de heer de Vriend inlichtingen over een afheining van de heren J. de Vriend en J. L. Overbeeke. N.- EN ST.-JOOSLAND, Begroting voor 1951 vastgesteld. De raad vergaderde Maandag middag. Op een aangehouden verzoek om vergoeding reiskosten van het hoofd der openbare school werd afwijzend beschikt, omdat hij bin nenkort naar Voorburg vertrekt. M.i.v. 16 Febr. 1951 ontving hij eervol ontslag. Een aangehouden verzoek om ontheffing straatbelasting van mevr. Polderdijk werd afgewezen. Het schoonmaakwerk 1951 van het gemeentehuis werd gegund voor f 341.50 aan mej. L. Kwek- keboom en dat van de openbare school voor f 682.50 aan mevr. M. CrucqCrucq. Op voorstel van B. en W. werd het vermenigvuldigingscijfer voor het schoolgeld verlaagd van 3 tot De daardoor minder te innen ontvangsten zullen rond f 950. bedragen. De begroting voor 1951 werd voor de gewone dienst vastgesteld op ontvangsten en uitgaven f 175.856.37 met een post van on voorzien van f 1254.53 en de kapi taaldienst op ontvangsten en uit gaven f 119.284.40. De bijdrage per leerling voor het b.o. werd vastgesteld op f 22.09. Bij de be handeling der begroting hield de heer v. Nimwegen algemene be schouwingen. Ter verbetering van de polderwegen buiten de kom der gemeente, welke in desolate toe stand verkeren, werd op voorstel van de heer De Jager Invoering van een belasting op de onge bouwde eigendommen onder het oog gezien. De heer Polderdijk besprak ten slotte de verbetering van de Oude Dijk.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 3