lrovinrii»w/>«f "tfORT ADAAfcSON Na vrijmaking van handel internationaal geleide economie? Rede van Schumacher. Dc Generale Synode Ned. Herv» Kerk. Lezers grijpen naar de pen Oude* cU Uupe. Dat lijkt niet slecht, Donderdag 23 November 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 M. v. A. BEGROTING ECON. ZAKEN. Uit de Memorie van Antwoord over de begroting van Economische Zaken bljjkt, dat de regering over een eventuele verlenging van de arbeidsduur het advies van de Sociaal Economische Raad heelt gevraagd. INVESTERING NIET VERMINDEREN. Wat het op peil houden van het geld betreft, nu de militaire uit gaven moeten stijgen: dit zal öf door verhoging van de productie öf door vermindering van con sumptie en van nieuwe beleggin gen moeten gebeuren. Aan het eerste middel geeft de minister de voorkeur. Mocht dit niet toe reikend zijn, dan staat hij eerst vermindering van de consumptie en pas in het laatste geval ver mindering van de investeringen voor, aangezien daardoor reeds dadelijk de welvaart en de werk gelegenheid in gevaar zouden ko men. INTERNATIONAAL GELEIDE ECONOMIE. Het plan-Stikker beoogt een verdere vrijmaking van het Euro pese handelsverkeer. Naarmate hierdoor de economische eenwor ding (integratie) van Europa voortschrijdt, zal er, naar de mi nister voorziet, aanleiding komen voor een zekere mate van leiding aan deze geïntegreerde economie. Dit kan van belang zijn om de bereikte resultaten te bevestigen en te voorkomen, dat bij een ver slechtering van de economische toestand opnieuw tariefmuren worden opgetrokken. WEST-DUITSLAND, De economische betrekkingen met West-Duitsland hebben de bijzondere aandacht der regering. Voor de afwikkeling van de be talingsmoeilijkheden, voorzover ontstaan voor eind Juni 1950, een bevredigende regeling in het kader van de Europese Betalings Unie getroffen. ONZE KOSTPRIJZEN. Een vergelijking van de kost prijzen van de Nederlandse in dustrie met het buitenland is nog moeilijk te maken. Wel is reeds gebleken, dat de arbeidskosten vergeleken met voor de oorlog ten opzichte van Engeland en Duits land ongunstiger zijn komen te liggen. Ten opzichte van België valt de vergelijking gunstiger uit. De productiekosten in de land bouw liggen in het algemeen la ger dan in het buitenland. DE PRIJZEN, De minister is van oordeel, dat de concurrentie reeds degelijk in vloed op de prijsvorming uit oefent. Zonder de jongste politieke gebeurtenissen zou dit duidelijker tot uiting zijn gekomen. De mi nister is overigens van mening, dat de stijging der prijzen die der productiekosten in het algemeen niet heeft overtroffen. Waar van een algemene goede renschaarste momenteel niet kan worden gesproken is er volgens de DE KWESTIE SAARLAND. „Uit de Franse houding in de kwestie Saarland blijkt, dat de leiders van dat land werkelijk niet doordrongen zijn van een Europese geest", zo heeft dr Kurt Schumacher, voorzitter van de Westduitse Sociaal-Democratische partij, op een verkiezingsmeeting van zijn party verklaard. De oppositieleider erweet de regering Adenauer, dat zij de af scheiding van Saarland heeft aan vaard, door deel te nemen aan de beraadslagingen van de Europese vergadering te Straatsburg, waar Saarlandse vertegenwoordigers aanwezig zijn. Schumacher verwierp het plan Schuman als een „kapitalistische oplossing" en verklaarde, dat de taak van de Soc.-Democratische party er juist ln bestaat „te be letten, dat de Franse en de Duitse industrieën, die reeds de verant woordelykheid dragen voor twee oorlogen, opnieuw regeringsmacht zouden krijgen". Tot besluit van zijn toespraak eiste Schumacher nogmaals nieu we verkiezingen. Kampeer- en vacantiecentrum in Rolde (Dr.) De gemeenten Rolde, Hooge- zand, Sappemeer, Veendam en Groningen zijn van plan in de ge meente Rolde (Dr.) een landgoed, genaamd „De Berenkuil" in te richten als kampeer- en vacantie centrum en conferentieoord. Het landgoed ligt geheel in de bossen verscholen. Men wil er 40 vacan- tiehuisjes van diverse grote neer zetten, en ruimten laten voor ten tenkampen en caravans. VERKLARING MOH YAMIN. In bevoegde Nederlandse krin gen is men niet bekend met enige omstandigheid, die voor de heer Moh Yamir. grond zou kunnen op leveren voor zijn overtuiging, dat de Nederlandse regering de sou- vereiniteit over West Nieuw-Gui- nea aan de Indonesische regering zal overdragen, aldus meldt het A.N.P. Een Viking-raket van de Ame rikaanse vloot heeft boven Nw.- Mexico een hoogte bereikt van 171 km, hetgeen een record is voor een in Amerika vervaardigde enkelvoudig projectiel. De raket bereikte een snelheid van meer dan 5760 km per uur. Een Duitse V2 heeft eens boven Nieuw- Mexico de hoogte bereikt van 182 km. Een Amerikaans „Wac Cor- poral"-raket, dat zijn vlucht voortzet van een V2 af, heeft een hoogte bereikt van meer dan 400 km. De recherche van de Rykspoli- tie op Schiphol heeft aangehouden een hoofduitvoerder en een direc teur van twee aannemersmaat- schappy'en, zulks i.v.m. een ge pleegde fraude bü het aanleggen van start- en rolbanen op de luchthaven. minister ook geen noodzaak voor een totale prijsbeheersing. De re gering wil door het huidige stel sel van prijsvorming pogen de voordelen van een betrekkelijk vrije prysvorming te combineren met het streven de stijging der pryzen binnen kostprös-technisch verantwoorde grenzen te houden. MIDDENSTANDSZAKEN. De noodregeling kinderbyslag kleine zelfstandigen moet niet ge zien worden als een maatregel van middenstandspolitiek, maar als een van zuiver sociale aard. Dat er nog zoveel ondernemers in de middenstand zijn, die niet tot een redeiyk bestaan komen, valt zeker te betreuren. Helaas blykt nog in te veel gevallen, dat de commerciële en administra tieve capaciteiten der midden standers tekort schieten. Betere resultaten zal de mid denstand zeker kunnen behalen, wanneer hy zich meer dan voor heen bewust wordt van de bete kenis en de mogeiykheden van een krachtige organisatie. Hier ligt in de eerste plaats het initia tief bü de middenstand zelf. De taak van de overheid bestaat in aanmoedigen en stimuleren. Termen om te bevorderen, dat een bedrag uit de tegenwaarde rekening van de Marshall-hulp aan de credietverlening van de middenstand wordt dienstbaar ge maakt, ziet de minister voors hands niet. NIET MEER ANTHRACIET. Tenslotte zij nog vermeld, dat de minister geen vrijheid kan vin den voor de aankoop van de zeer dure huisbrandsoorten een groter bedrag aan buitenlandse betaal middelen ter beschikking te stel len. Met de anthraciet blijft het dus zuinig aan! De zaak Bertha Hertogh. Verklaring van Aniinah. Aminah verklaarde gisteren voor het gerechtshof te Singapo re, dat mevrouw Hertogh haar acht jaar geleden heeft verzocht Bertha tot zich te nemen „omdat zy zoveel kinderen had en ik geen een". Zy heeft verder in een be ëdigde schriftelijke verklaring ge zegd, dat zy Bertha niet heeft gekozen uit de andere kinderen van mevrouw Hertogh, doch dat het kind naar haar huis was ge zonden. Mevrouw Hertogh had daarby de wens te kennen gege ven, dat het kind zou worden op gevoed als Mohammedaanse. Aminah en de moeder hadden elkander, zowel voor als nadat Bertha bij Aminah was onderge bracht, dikwijls gesproken, doch by geen enkele gelegenheid heeft mevrouw Hertogh het kind terug gevraagd. Bertha's echtgenoot Adibi deelde het hof mede, dat Bertha reeds voor hun huweiyk Mohammedaanse was geworden. Winkels langer open vóór feestdagen. Met het oog op Sinterklaas, Kerstmis en Oudejaar mogen de winkels op 1, 2, 4, 21, 22 en 30 December geopend zijn tot negen uur des avonds. Alle gemeentebe sturen hebben van het ministerie van Economische Zaken vergun ning ontvangen om deze latere sluiting toe te staan. Protest kappers tegen hogere omzetbelasting. „Het besluit van de Tweede Kamer, tengevolge waarvan de omzetbelasting voor dienstver leningsbedrijven wordt verhoogd van 3 tot 4 percent heeft in het gehele kappersbedryf diepe te leurstelling en verontwaardiging gewekt". Met deze woorden heeft de Vakraad voor het Kappers- bedrijf by de leden van de Eerste en Tweede Kamer een protest in gediend tegen de voor het kap persbedryf „ondraagiyke verho ging van de omzetbelasting, welke temeer schrijnend is, omdat deze in feite neerkomt op een extra belasting van het arbeidsloon". De Generale Synode der Ned. geestelijke vorming van de jeugd Herv. Kerk behandelde in haar zitting van Dinsdag de artike len 5 tot en met 10 van de Kerkorde. Bij art. 5 over de ambtelijke vergadering discus sieerde de Synode over het ka rakter der ambtelijke vergade ringen. Zij aanvaardde de for mulering van de eerste lezing waar staat: de regering der kerk wordt uitgeoefend in vergade ringen, waarin de ambten bij een zijn. Art. 6 over de orga nen van bijstand werd vrijwel onveranderd vastgesteld. Deze organen kunnen slechts door de Generale Synode worden vast gesteld. Art. 7 over de bedie ningen vroeg noch discussie noch stemming. By art. 8 over het apostolaat der kerk kwam het veelbespro ken punt der volgorde ter spra ken. Met 6 stemmen tegen aan vaardde de Synode eerst over het apostolaat en daarna over het belijden te landen. Het slot van art. 9 over de St-Nicolaas in het Wederop- bouwkamp, mits U helpt Nog eenmaal vraagt de Kamp commissie van het Wederop- bouwkamp „Vliegveld" te Sou burg, waar nog een 240-tal ar beiders verbluft, 'aandacht voor het St. Nicolaasfeest, dat reeds vijfmaal met groot enthou siasme in het kamp gevierd is. Uit de circulaire, welke de com missie ons zond, nemen wü het volgende over: ■Dit jaar zijn 5 December nog vele bouwarbeiders in de kampen. Die arbeiders zijn op 5 December ver van hun huis en gezin. En naar hen gaan onze gedachten uit. Wy hopen in 't kamp Sou burg die arbeiders op de avond van 5 December a.s. een feest te bereiden. St. Nicolaas zal hen bezoeken en zal dit laatste jaar der intensieve wederopbouwar- beid een waardig afscheid ne men van die werken voor de Nederlandse welvaart. St. Nicolaas zal Vader, Moe der en de kinderen van die bouwvakarbeiders en DUW-pol- derwerkers toespreken en hen surprises uitreiken. Als Vader dan bij 't beëindigen van de werkweek uit Zeeland komt, zal het ook in zijn gezin feeste lijk zijn en zal dit hopen wij een prettige herinnering blüven aan zijn tijd van Zeeuwse op bouw. In de 5 afgelopen jaren is er veel gebeurd. De dijken zijn ge dicht, het water verdreven, hui zen zijn gerestaureerd en veie nieuwe gebouwen verrezen, de bodem is weer bewerkbaar en vruchtbaar. De Zeeuwse boer ploegt weer voort. De Zeeuwen gaan weer in vertrouwen hun toekomst tegemoet. Het resul taat van de arbeid en samen werking van vele werkers. Aan de vrienden dier werkers, fabrikanten, uitgevers en za kenlieden, vragen wij enige me dewerking om 5 December 1950 tot een onvergetelijke dag te helpen maken voor de gezinnen der Bouwvakarbeiders en Pol derwerkers uit het kamp Sou burg. Samen zullen de mede werkers de vreugde genieten in de waardering voor de arbeid en de blijdschap der kinderen. Uw onmisbare hulp stellen wij ten zeerste op prijs. Voor dit doel kunt U een bij drage (speelgoed en/of ver snaperingen) zenden aan dhr J. v. d. Lee, Kampbeheerder Wederopbouwkamp, Souburg." werd voorgesteld te lezen, dat de kerk mede verantwoordelijk is voor de jeugd en de school. De behandeling van art. 10 over het belijden leverde een zeer diepgaand gesprek op, voor al over de betekenis van de uitdrukking: „in gemeenschap met de beiydenis der vaderen" Tenslotte aanvaardde de Ge nerale Synode de in eerste lezing voorgestelde formulering met 7 stemmen tegen. Een voor stel om ook de uitgebrachte be zwaren van leden der kerk, die geen belijdenis deden in be handeling te nemen, werd ver worpen met 21 17 stemmen, Kerk en Zending Geref. Kerken. Beroepen te Britsum, M. van den Bosch te Helmond. Bedankt voor Erica, H. Tien te Ihrhove (Duitsl.). Chr. Geref. Kerken. Beroepen te Den Helder, Knijff te Rozenburg. Geref. Gemeenten. Tweetal te Amsterdam, Chr van Dam te Werkendam en F. Dieleman te Borssele. Evang. Luth. Kerk. Drietal te Amsterdam, J. G Bahmüller te Hilversum; A. Meyer te Rotterdam en J. H, Smit Duyzendkunst te Leiden. „Sorry, ik mag me niet verroeren." Het was een zware dag voor velen in Londen. Het Engelse protocol is streng en de traditie gedoogt niet de geringste afwijking. Het pro tocol maakt geen onder scheid tussen hoog en laag. Het is onverbiddelijk in de streng vastgelegde, door de eeuwen heen gegroeide re gelen op het Britse eiland. Zij, die hierheen kwamen met de onbezorgde sfeer van het Parijse bezoek nog vers in de herinnering, moesten wel tegen de straffe zelftucht der Britten zondigen. Een Nederlandse journalist klamp te, na overal nul op het re quest te hebben gekregen, in uiterste nood een der hoog- gemutste wachten voor Buckingham Palace aan met de vraag, waar hij de pers chef van het Britse Ko ninklijk huis kon vinden. Enigszins hulpeloos keek de met zijn kolbak bijna 2 me ter lange guard de Neder landse vragensteller aan met een half smekende blik in de ogen om toch maar te wil len doorlopen, maar de jour nalist hield aan. Hij was niet van zins, zich nogmaals te laten afwimpelen. Toen, met nauwelijks zichtbaar bewe gende lippen, zei de reus. „Vraag het een der politie- innen bij de hoofdingang" en zijn advies nog precise rend: „Kijk maar langs mijn rechter oog, dan zie je zc staan" en de verwondering van de Nederlander ziende over het feit, dat er bij dit antwoord geen knikje van het hoofd noch een handbe weging bleek af te kunnen, zei hij verontschuldigend: ,iSorryik mag me niet ver roeren. „Zuiveringsactie" bij Franse communisten. „Le Figaro" kondigde op de frontpagina van gisteren een gro te zuivering aan binnen de Fran se communistische party. 40-jarig ambtsjubileum Ds P. Moerman te Sirjansland. Op 4 December hoopt ds P. Moerman, hulpprediker te Sir jansland zyn 40-jarig ambtsjubi leum te herdenken. Ds P. Moerman werd geboren 16 Maart 1882 te Hilligersberg. Hy aanvaardde de Evangeliebe diening te Kats op 4 December 1910 en stond achtereenvolgens te Moercapelle 26 Jan. 19192 Juli 1922; Stavenisse 9 Juli 1922—20 Jan. 1935 en Nieuw Loosdrecht van 27 Januari 1935 tot zijn eme ritaat op 1 Mei 1947. In de ring Tholen was hy con sulent van de Ned. Herv. Ge meente te St. Annaland van Oct. 1922Maart 1925 en van Juli 1927—April 1933. Vanaf 23 Januari 1949 is ds Moerman bijzonder hulpprediker te Sirjansland. Op 24 November a.s. herdenken ds en mevrouw Moerman tevens hun 40-jarige echtvereniging. Auto-ongeval op Rijksweg. Drie Inwoners van Krabbendyke gewond. Dinsdagavond omstreeks zes uur is op de Rijksweg tussen Kruiningen en Krabbendyke, op de kruising WaardeOostdyk een luxe auto met vier personen tegen de achterzijde van een vrachtwa gen gereden, waarbij drie inzit tenden, allen inwoners van Krab bendyke, vrij. ernstige verwondin gen opliepen. De luxe wagen, bestuurd door de heer J. Vogelaar uit Krabben dyke, reed achter de vrachtauto van het expeditiebedrijf „De Gier" uit 's-Gravenhage in de richting Bergen op Zoom. Juist op de kruising, die op een helling ligt, schijnt de heer Vogelaar ver blind te zyn geworden door een tegenligger, waardoor hy met een flinke klap tegen de vrachtauto opvloog. Hy raakte hierbij aan het hoofd verwond, evenals zijn moeder, die een hersenschudding opliep. De derde inzittende, mevr. KrijgerVogelaar, werd eveneens aan het hoofd gewond; een vierde inzittende kwam met de schrik vry. De luxe auto werd zwaar be schadigd. Tweede Zeeuwse fototentoon stelling te Middelburg. Tijdens de Kerstdagen van het vorig jaar is in Middelburg voor de eerste maal een tentoonstelling georganiseerd, waar men schitte rende staaltjes van amateurfoto kunst kon bewonderen. Aangemoedigd door het succes van 1949 wordt ook dit jaar weer een fototentoonstelling gehouden tydens de Kerstdagen. Als le prijs is beschikbaar gesteld een wissel beker, voorts zyn er medailles en verschillende andere pryzen. MIDDELBURG. Propagandavergadering C.N.V. Dinsdagavond werd in het Schuttershof een propaganda vergadering gehouden van het Chr. Nat. Vakverbond en georga niseerd door de Chr. Besturen Bond. De voorzitter de heer P Meliefste besprak in zyn ope ningswoord de moeheid en de matheid van het Nederlandse volk en hy zei, dat ook het Chr. volks deel aan dit euvel mank gaat. Spr. wees er op hoe in deze No- vembermaand het C.N.V. een be roep doet op al haar leden. Hier na sprak het hoofdbestuurslid de heer C. J. van Mastrigt over „De vijand wederstaan in den aan val". Spreker noemde als de vyan- den, die moeten worden weer staan het materialisme, het com munisme en het socialisme. Het is mede door onze slapheid, zo be toogde spr., dat de E.V.C. is ont staan en het N.V.V. 400.000 leden telt, want helaas zyn er ook Christenen in de rijen van het N.V.V. God eist van ons op elk terrein, dat we ons beginsel uit dragen, terwijl ook het onrecht op sociaal terrein moet worden aangevallen. Het C.N.V., aldus de heer van Mastrigt, roept al haar leden in de aanval om de niet- of verkeerd georganiseerden onder de vaan van het C.N.V. te bren gen. Tenslotte stond spr. stil by de P.B.O. en hy zei, dat dit niet mag worden gezien als iets neu traals, doch dat men ook als Christenarbeiders de plaatsen in de ondernemingsraden dient in te nemen. De Chr. muziekver. „Onda verleende muzikale medewerking. GOES. Weinig animo voor St. Nicolaas- actie. Zal de St. Nicolaas-actie dit jaar niet doorgaan? Er is, zo werd eergisteravond op de verga dering van de drie samenwerken de middenstandsverenigingen me degedeeld, dat van de zijde der winkeliers nog onvoldoende aan meldingen zyn binnengekomen, terwyl toch juist de middenstand zelf het meest van een dergelijke actie profeteert. Mocht er even wel toch voldoende animo be staan, dan zal de Goese Sint op 2 December, vergezeld van vele zwarte knechten, weer een bezoek aan Goes brengen en aan de kade arriveren. In de vergadering werd het komende jaarprogramma uit voerig besproken. De acties wer den punt voor punt door de voor zitter, de heer Donner, uiteenge zet en door de leden van de con tact-commissie toegelicht. Alle reeds vermelde acties zullen doorgaan, uitgezonderd de zgn. kop-en-schotelactie. Vereniging Ijsvermaak. Onder voorzitterschap van de heer E. C. N. van Riessen ver gaderde Dinsdagavond in de Prins van Oranje de Vereniging Ijsvermaak. In deze vergadering werden bij de bestuursverkiezing de heren Bliek en B. de Poorter herkozen. Gesproken werd voorts over de mogelijkheid een ijsbaan gen. Dit stuit echter voorshands nog op diverse moeilijkheden, ter wyl ook het gemeentebestuur er nog in gekend zal moeten worden. de gemeente te vergoeden. WEMELDINGE. Verbouwing woon- en winkelhuis. Dinsdag werd voor de heer A Luteyn Dzn aanbesteed het ver bouwen van een woon- en winkel huis aan de Wilhelminastraat Ingeschreven werd door de heer Jac. M. Verheyke, 's-Gravenpol der f 10.350.Joh. Bayens, Kapelle f 10.250.C. van Gorp f 9999.H. J. Meyaard en Adr Kosten f 9897.Aan de laagste inschrijvers is het werk gegund, SEROOSKERKE (W.). Eerste lustrum L.J.G. Dezer dagen herdacht de L.J.G, Afdeling Serooskerke (W.) Vrouwenpolder haar eerste lustrum. De voorzitter de heer C. Klyfhout kon op de vergadering verschillende gasten welkom he ten en herinnerde aan het ont staan, het doel en het streven van de L.J.G. De heer W. Spinnaaij sprak vervolgens over literatuur en voordragen. De secretaris gaf voorts een verslag over de afgelopen vijf jaar. ZIERIKZEE. 60-jarig bestaan Jougenselub. Vrijdag a.s. zal de C.J.M.V. te Zierikzee het 60-jarig bestaan vieren van de Jongensclub. Daar toe zal een samenkomst belegd worden in het Hervormd Vereni gingsgebouw. Voor een dubbeltje naar Zierikzee Evenals met de laatst gehouden winkelweek kan men a.s. Zater dag weer voor een dubbeltje met de trams en bussen van alle sta tions op Schouwen-Duiveland en St. Philipsland naar Zierikzee reizen. ST. PHILIPSLAND. Bietencampagne. De week van 13 tot 18 Novem ber is de bietencampagne op haar hoogtepunt gekomen. Dinsdag avond, tydens de hoge vloed moest de kaaiploeg in actie ko men, om te voorkomen dat de bie ten in de haven zouden spoelen. Onenigheid. Vorige week passeerde de land bouwer N. met een wagen bieten het land van de heer v. d. R. Daar deze zyn land reeds had geploegd, ontstond daardoor onenigheid, die zo hoog liep, dat v. d. R. een vork nam en daarmee N. te lijf ging. De ontboden dokter constateerde een bloeduitstorting in de len denen. Wagen van de dyk. Vorige week reed de landbou wer Noordhoek met een wagen bieten naar de haven. Even voor- by de tramhalte moest hij uitwy'- ken voor een andere wagen. De rechterwielen zakten weg in de zachte berm, met het gevolg, dat de disselboom brak. Wagen en paarden plus landbouwer stortten van de steile dijk. De landbouwer en de paarden kwamen met de schrik vrij, doch de wagen was beschadigd. STAVENISSE. Bevolkingsonderzoek op T.B.C. Het bevolkingsonderzoek op T.B.C. zal plaats vinden op Donderdag 30 November a.s. van 912 en van 1417 en van 18— 21 uur. Slechts 60 der bevolking ver klaarde zich tot deelname aan dit onderzoek bereid. Om dit zo ef fectief mogelyk te doen zyn, kun nen zy, die zich tot dusver niet opgaven, alsnog zich op Vrijdag 1 December tussen 15 en 17 uur aanmelden in het onderzoeklokaal (O.L.-school). RETRANCHEMENT. Muziekuitvoering. Het muziekgezelschap „Ons Genoegen" gaf Zaterdagavond een uitvoering in de O.L. school. De zaal was geheel bezet. Na de pauze voerden de Oost- burgse Rederijkers met veel suc ces het stuk „Wie zonder zonde is" op. De collecte voor de verzorging van Prot. Militairen heeft te Retranchement f 24.22 opgebracht Geslaagd te Den Bosch voor het diploma landbouwwerktuigenken; nis de heren P. W. Butler, Joh. Duivenwaarde en J. van Liere te Biezelinge. Tot diaken van de Geref. Kerk te Meliskerke werd gekozen de heer Jac. Kodde en tot ouder lingen de heren A. Jobse en W. Geschiere. De per 1 Januari 1951 in gaande vacatures voor ouderling en diaken door het aftreden van resp. A. de Nood Sr en P. Philip- se, zijn gekozen in de Geref. Kerk te Veere tot ouderling A. P. Kas- se en tot diaken A. in 't Anker. Tot leden van het kiescollege van de Ned. Herv. Kerk te Ove- zande werden benoemd J. Maat Czn, G. Boeij, Jac. Nijssen, P. J. v. Strien en J. Maat Jzn. De opbrengst der zendingscol lecte bedroeg te Ovezande f 169.70 en te Driewegen f 81.70. De te Brouwershaven gehouden Simavi-collecte heeft f 41.61 op gebracht. Tot ouderling der Geref. Kerk te Oostkapelle is gekozen de heer de Visser Lz. in de plaats van de heer J. de Kam en tot diaken Wondergem Sr. in de plaats van L. Wondergem. De klaprooscollecte bracht te Stavenisse op f 24. De oogstcollecte in de Ned. Herv. Kerk te Stavenisse heeft op het sportveld te doen aanleg- f 973.66 opgebracht. (Ingez. mededeling advert.) BESTE LIEN. Dat afwasmiddel SNEL is beslist een wonder! Stel je voor, ik heb er m'n vloer kleed mee behandeld en het lijkt wel alsof 't zó uit de winkel komt! Het heeft de hele kamer in eens gezelliger en fleuriger gemaakt. Er gaat toch niets boven SNEL! Dat flesje is ook zo practisch! Al heb je natte handen, het glijdt er nooit uit. Groeten van EMMIE GEMEENTERAAD. ZAAMSLAG. Garantie geldlening voor Prot. Ziekenhuis te Terneuzen. Wegens vertrek van de heer M. Goosen aan wie door de bur gemeester dank werd gebracht werd in de raadsvergadering van Zaamslag de heer B. v. d. Beek beëdigd als nieuw raads lid. Het verzoek van de Chr. Be waarschool om hogere subsidie werd aangehouden tot de be handeling van de begroting voor 1951. Aan het hoofd der O.L. schooi zal worden toegestaan om in het lege lokaal les te geven in han denarbeid. De P.v.d.A.-fractie had schrif telijk een 4-tal zaken aan de orde gesteld: het verkeersvraag- stuk op het kruispunt, dat in 1951 wel opgelost zal worden; het rioolvraagstuk speciaal in de Axelse straat, waarvoor weinig medewerking van de bewoners is en ten aanzien waarvan de voorzitter zeide, dat in 1951 het gedeelte weg van C. Haak tot het kruispunt vernieuwd zal worden; voorts het badhuis op bepaalde uren te openen voor schoolkinderen, welke zaak na der bekeken zal worden en ten slotte vernieuwing van de mu ziektent. Ook deze zaak heeft de aandacht van B. en W„ al wilden ze dit overlaten aan het particulier initiatief met steun der gemeente. Een subsidieverzoek van de Chr. Landbouwschool te Mid delburg werd aangehouden tot de begroting. De afbraak van het benzinegebouwtje werd voor f 156 gegund aan J. Hoey. Nadat de woningcommissie her kozen was, kwamen verschillen de hamerstukken aan de orde. Aan de P.Z.E.M. zal mede werking worden verleend voor de electrificatie van een 7-tal woningen nabij 't Veer. Er zal een „zwarte lijst" worden aangelegd met de na men van degenen aan wie geen sterke drank mag worden ver strekt. De heer L. Florussen was hier tegen. Bij de bank van Ned. Ge meenten zal een geldlening worden geplaatst van f 47.000 en een kasgeldlening bij de Rijks postspaarbank van f 100.000. Er zal aan het gemeenteper- soneel een bijdrage in dokters kosten worden verleend tot f 50 per jaar. Deze tijdelijke regeling loopt van 1 Juli 19501 Jan. '52. Enkele percelen grond zullen worden verkocht aan het Groe- ne Kruis voor f 1 per M2. en aan de heren A. de Visser, C Wisse en J. Eicke voor f 2 p. M2 Op verzoek van de Stichting Prot. Ziekenzorg te Terneuzen werd besloten deel te nemen in de garantie van een te sluiten geldlening van f 1.000.000, zijn de voor Terneuzen f 650.000, Hoek f80.000, Axel f 160.000 en Zaamslag f 110.000. Voor de rondvraag was veel animo. De heer de Koeijer vroeg naar verdere plannen voor elec trificatie van onrendabele ge bieden. Voorlopig is er echter niets aanhangig. De heer de Feijter klaagde over de slechte weg naar Reuzenhoek en voor de school te Othene en verder werd o.m. ter sprake gebracht de bouw van het gemeentehuis, waterleiding en de hoge kosten van aanleg hiervan, ziektever zekering en riolering. BESEF UW TAAK. Nederland, voor de oorlog een van de welvarendste landen ter wereld, is in en na die oor log aan lager wal geraakt. Wy alien gevoelen dat dagelijks aan den lijve. En het ergste hierbij is, dat het proces van achter uitgang ondanks alle wederop bouw nog steeds niet afdoende is gestuit. Wil dit nog geschie den voor de Marshallhulp ien einde loopt en het voorgoed te laat is, dan moet ons land meer gaan produceren. Een voornaam en zelfs onontbeerlijk middel daartoe is: opvoering van de ar beidsproductiviteit, wat een voudigweg wil zeggen, dat uit ons aller handen meer werk moet komen. Hier is iedereen het over eens. Maar hoe dit te bereiken? Niemand houdt nu eenmaal van nature van hard werken. Daar om moeten de ondernemers er maar voor zorgen, meent men in socialistische en ook nogal eens in R.-K. kring. Doeltref fender organisatie en modernere machines, dan gaat de productie van zelf omhoog, zonder dat de arbeider zich meer behoeft in te spannen. En langere werkuren, dat acht men al geheel verkeerd. De ervaring heeft aangetoond, zo heet het, dat de productie daardoor zelfs omlaag gaat. Van ondernemerszijde is le gen deze opvattingen hier en daar protest gerezen en willen sommigen de last juist geheel op de ar beidende klasse leggen. Wij willen ons in dit geschil niet mengen. Beide: efficiëntere bedrijven en harder werkende arbeiders zullen nodig zijn. Juist dat wederzijds (zij het niet door allen) willen afwente len van de ongetwijfeld zwaie taak achten wij bij dit alles echter het ernstigste verschijn sel. Een algemeen verbreide moedeloosheid: „het geeft toch niets", daarnaast wederzijds wantrouwen en arbeidsonhist gepaard met een ongebreidelde begeerte naar een gerieflijk le ven lijken ons de oorzaken. Slechts Godsvertrouwen, dat al leen bij besef van eigen plicht in leven blijft, en waaruit on derlinge genegenheid ook tussen de klassen voortkomt, kunnen hier genezing brengen. Helpt nu U zelf, zo helpt U God. Prof. Dr G. van der Leeuw begraven. Gistermiddag is op de begraaf plaats Oud Eik en Duinen te 's-Gravenhage ter aarde besteld het stoffelijke overschot van prof. dr van der Leeuw, oud-minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen. Tevoren werd in de Duinoord kerk (Kloosterkerk) te 's-Gra venhage een door ds J. VI. Kwint geleide rouwdienst gehouden. In deze kerk heeft prof. van der Leeuw vroeger zelf gepredikt. „Block Führer" uit Kamp Amersfoort stond terecht. Voor de B.R.v.C. is gistermor gen tegen de 45-jarige B. J. Wes- terveld uit Emmen die door het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam tot de doodstraf werd ver oordeeld, achttien jaar met aftrek geeist gedurende de bezettings jaren als „Blockführer" en admi nistrateur in kamp Amersfoort de gevangenen hebben mishandeld. In de laatste maanden der bezet ting maakte hij deel van executie- peletons. NOG GEEN BESLISSING OVER AARDAPPELMEEL. Minister Mansholt heeft, blij kens de nota die verschenen is over de begroting voor het land- bouw-egalisatiefonds, n°2 geen beslissing genomen met betrek king tot het voor het productie jaar 1951/1952 te garanderen quantum aardappelmeel. Of de gunstige afzetmogelijk heden, welke zich voor het aard appelmeel in de laatste tijd heb ben voorgedaan, blijvend zullen blijken te zijn, is moeilijk te zeg gen, aangezien ook factoren van tijdelijke aard hierop van invloed zijn geweest. Taxi reed door afsluitbomen van brug. Twee inzittenden verdronken. Gisternacht omstreeks twee uur is een taxi in de spoorweghaven te Rotterdam gereden. Twee in zittenden, Een 54-jarige chauffeur en een 46-jarige koopman kwa men hierby om het leven. Voorbijgangers zagen de auto door de afsluitbomen van de spoorweghavenbrug rijden. Het water is ter plaatse zes k zeven meter diep. Toen een takelwagen de auto boven water had gehaald bleken de inzittenden te zijn ver dronken. 150 INBRAKEN GEPLEEGD. Oe 32-jarige fabrikant H. H .S. te Bussum, werd gisteren door de Leeuwarder rechtbank wegens het plegen van niet minder dan 150 inbraken op verschillende plaatsen in ons land, veroordeeld tot zes en een half jaar gevange nisstraf met aftrek van preven tief. STRAUSS OPVOLGER VAN SMUTS. J. G. N. Strauss is gisteren door de Verenigde Partij van Zuid- Afrika, die haar jaarcongres houdt, tot leider gekozen. Hij volgt als zodanig wijlen Generaal Smuts op. VERZEND TIJDIG UW ST. NICOLAASPAKJES. In verband met de St. Nicolaas- drukte verzoekt de P.T.T. pak ketten en pakjes vroegtijdig ter post te bezorgen. Het verdient aanbeveling pakjes in de morgen uren naar de postkantoren te brengen en daarmede al op Woensdag 29 November te begin nen. Er wordt op aangedrongen de pakjes stevig in te pakken en een extra adres in het pakje te sluiten. Het adres mag niet met lak op het pakje zijn bevestigd.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2