Indrukwekkende ontvangst in Guildhall NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Groenten- en fruitvernietiging. Koningin Juliana veroverde de harten der Londenaren Prins Charlesstond enthousiast te springen De verzouting en verdroging in Zeeland* Geref* Kerk te Haamstede bestaat 100 jaar Jaarvergadering afdeling Walcheren van Tuinbouw en Plantkunde SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, X* Vorststr. SU, Tel. 2438, bü geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu zen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1723 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 17 cent per nua. Rubriek Kabouters 10 ct per woord DONDERDAG 23 NOV. 1950 Met vaste medewerking van: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; 3. S. Hoek, Mid delburg; J. Hommes, N'ieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 8.14 u., onder 16.39 u. Maan op 15.57 u., onder 8.27 u. V.M. 16.14 u. Hoogwater op Vrijdag 24 Nov.: Vlissingen: 1.38 u. 1.97 m., 13.46 u. 1.93 m. Terneuzen: 2.06 u. 2.14 m., 14.15 u. 2.10 m. Wemeldinge: 3.22 u. 1.72 m„ 15.32 u. 1.61 m. Zierikzee: 3.10 u. 1.46 m., 15.19 u. 1.35 m. Hl. IJ et „doordraaien" en vernieti- 1 gen van onze groenten en ons fruit komt m hoofdzaak door het stelsel der minimumprijzen op de veilingen, zo is het oor deel van vele mensen. Breek daarom met dit stelsel en het euvel der voedselvernie- tiging behoort weer tot het ver leden. Zo eenvoudig is het intussen niet. In mijn vorig artikel wees ik reeds op de uitspraak van de Christelijke Boeren- en Tuin- dersbond, dat vernietiging van groenten en fruit eveneens zou plaats hebben, als men tegen zgn. afbraakprijzen zou verko pen. In een artikel in „Ons Platteland" gaat de heer H. Vlaandingerbroek zelfs nog iets verder als hij schrijft: „Men zou bijna de stelling durven verdedigen, dat door het hand haven van verantwoorde mini mumprijzen er minder groenten behoeven te worden vernietigd, omdat de vraag naar het be trokken product zich sneller herstelt dan zonder minimum prijzen het geval zou zijn". Hij komt tot deze uitspraak op de volgende gronden: „Als vroe ger, toen men op de veilingen tot elke prijs verkocht, een pro duct éénmaal in de put zat, duurde het vaak geruime tijd, voordat men weer van een ze ker prijsherstel als gevolg van het herleven van de vraag kon spreken. En wat zien we tegen woordig, nu we onze minimum prijzen hebben? Dat in de meeste gevallen de prijzen zich bewonderenswaardig vlug her stellen." Voor één ding moet men zich echter wachten. En dat is, dat de minimumprijzen niet zo hoog worden opgevoerd, dat geregeld grote partijen groenten en fruit wo. den doorgedraaid. Zijn deze prijzen echter zodanig, dat zo min mogelijk producten voor vernietiging in aanmerking ko men, dan Ts ook m.i. tegen het stelsel der minimumprijzen ver der heel weinig bezwaar in te brengen. T ntussen zijn wij met deze op- merkingen nog niet veel ver der gekomen met de oplossing van het probleem der groenten- en fruitvernietiging. Gelukkig zitten onze deskundigen echter ook in dit opzicht niet stil. In hun streven om zoveel mogelijk aan de voedselvernietiging een eind te maken betrekken zij zo wel de telers als de handelaren en de consumenten. Over elk dezer drie categorieën daarom thans nader. \17at zoudt U zeggen van v V een smid of van een timmerman of van welke an dere ambachtsman ook, die in zjjn ambacht zijn brood nog trachtte te verdienen alleen met hamer en aambeeld of met bei tel en zaag, dus enkel met han denarbeid, zonder in het bezit te zijn van enige machines en die derhalve niet in staat is vlug en concurrerend te werken?" Deze vraag houdt „Groenten en Fruit", het officieel orgaan van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Neder land, zijn lezers voor. En het trekt zelf de conclusie als het schrijft: „Een tuinder in onze dagen komt er niet meer als hij gewoon doorgaat met „telen" als voor 20 a 30 jaren. Een ieder zal het in zijn eigen bedrijf zo moeten zien aan te leggen, dat hij feitelijk het gehele jaar door met producten aan de veiling kan komen, de ene tijd natuur lijk wat meer en de andere tijd wat minder, maar niet de ene tijd alles en de andere tijd niets." Gaarne geef ik deze conclusie aan onze groenten- en fruitte' Iers door. Spreiding van teelt bevordert spreiding van pro ductie en aanvoer. Spreiding van teelt kan meehelpen om het „doordraaien" krachtig te beperken. D eperking van het „door- u draaien", daaraan heeft ook de handel krachtig mee te werken. De exporthandel, door haar afzetgebied, zoveel haar maar mogelijk is, uit te breiden en sterk te letten op prima kwali teit en sortering der groenten en van ons fruit. De kleinhandel, door het te verkopen product op een be hoorlijke wijze en tegen een re delijke prijs onder het bereik der bevolking te brengen. Goed en wel, maar dan moe ten met name onze huis moeders ook in dit opzicht haar volle medewerking aan onze groenten- en fruithandelaars verlenen. "Het is een eigenaardige toe stand bij onze dames" aldus „Groenen en Fruit" „als er ergens „uitverkoop" is, in'welke branche ook, dan is het precies of hiervan een hypnotiseren de invloed uitgaat op de ge moedstoestand van onze vrou wen, die er dan als de kippen bij willen zijn, om naar haar mening „koopjes" te bemachti gen. Maar als de tuinbouw uitver koop houdt van volwaardige producten, tegen werkelijk con troleerbare opruimingsprijzen, dan is het net of dit de dames niet interesseert. Waarom niet? Is haar dit te alledaags en de moeite niet waard? Waarom is men er hier niet op uit om in De City of London heeft Koningin Juliana en Prins Bernliard gisteren ontvangen met alle pracht en praal, waarover haar uit gebreid, misschien tijdrovend, maar Indrukwekkend ceremonieel, beschikt. De Koningin en de Prins werden, na een tweetal recepties op Buckingham Palace, aan de ingang van Guildhall ontvangen door de Lord-Mayor, Denys Lowson. Trompetgeschal kondigde hun aankomst aan voor de, In de bibliotheek van het oude gebouw vergaderde, gemeenteraad der City. Voorafgegaan door een stoet van City-functionarissen in hun oude, traditionele kledij, begaf de Koningin zich midden door de zaal, naar het met chrysanten ln velerlei kleur versierde podium. Ondanks de kille November wind en de vochtigheid ln de lucht maakten de Koningin en de Prins de rit van Buckingham Pa lace naar Guildhall ln een open landauer. De geste van Prinses Elizabeth om naar buiten te komen voor het zien passeren langs de Mali werd door de Koningin en de Prins gewaardeerd met een spe ciale groet. Prinses Elizabeth, zonder hoed, wuifde terug en de tweejarige Prins Charles stond enthousiast te springen, toen het rijtuig voor bijreed. Nadat in Guildhall het Wilhel mus was aangehoord, werd het bevel „Orde, orde" gegeven, waarna de „recorder", een func tionaris met pruik en gekleed in rood-zwarte mantel, het adres van welkom der City voorlas. Bespreking over herstel der Spaanse monarchie? De correspondent van de „Man chester Guardian" te Madrid meent te weten, dat Gil Robles, de voornaamste adviseur van de Spaanse troonpretendent Don Ju an, die thans te Madrid vertoeft, belangrijke besprekingen voert met leden van de Spaanse rege ring over een herstel van de mo narchie in Spanje. Franco zou Don Juan hebben voorgesteld afstand te doen van de troon ten gunste van zijn zoon, doch de pretendent, gesteund door de monarchistische bewe ging, zou dit vierkant geweigerd hebben. De jongste berichten schijnen er echter op te wijzen, dat Franco bereid zou zijn plaats te maken voor Don Juan en om zekere burgerlijke vrijheden te herstellen, in ruil voor een onmid dellijke Amerikaanse hulp en zijn aanblijven in de regering. „EENHEID EN BROEDER SCHAP". Met zachte stem, maar lang zaam en duidelijk, beantwoordde de Koningin dit adres. Zij over handigde de Lord-Mayor de ver sierselen van het Grootkruis in de Orde van Oranje Nassau. Herhaaldelijk onderbrak ap plaus de rede van onze vorstin, wanneer zij sprak van de enige uitweg, die een benarde wereld Mej. dr Klompé te Straatsburg: „De jeugd van Europa vraagt om een vreed zame toekomst" De Nederlandse afgevaardigde bij de Raad van Europa te Straatsburg, mej. dr M. Klompé, heeft Woensdagmiddag de discus sies over de toekomst van de Raad van Europa geopend met een beroep op de Assemblée om ernstig te trachten vooruitgang te maken op de enige weg, die naar haar inzicht thans voor de Raad van Europa open staat. „Laat ons niet vergeten, dat de jeugd van Europa naar ons opziet en vraagt om een vreedzame toe komst. Ik weet, dat vélen buiten deze Assemblée eisen, dat wij ver der zullen gaan dan wij volgens onze eigen overtuiging thans kun nen, doch laten wij met ernst en eerlijke overtuiging de weg ver volgen, die thans voor ons open staat en de wereld tonen, dat wij het uiterste doen om Europa's eenheid te verkrijgen", zo eindig de mej. Klompé haar door krach tig applaus gevolgde rede. Zü zeide in een krachtig en helder betoog, dat de voorgaande discussies hadden aangetoond, dat het onmogelijk was de Raad thans voort te stuwen in de richting van de directe verwezenlijking van een volledige Europese federatie. Er was daarom volgens haar geen andere weg open dan die van de speciale overeenkomsten. eenheid en broeder- overblijft schap. Gistermorgen hoorde men reeds zeggen, dat Koningin Juliana de harten der Londenaars in 24 uur had veroverd. Gistermiddag, na haar woorden in Guildhall, kan men dat als een zekerheid aannemen. Een Engelse mening over haar toespraak, die door de luidspreker elk Engels huis kon binnenkomen, was: „Wij zijn gewend een koninklijke rede als iets formeels te beschouwen, maar dit was ontroerend' IN AUSTIN FRIARS. De ruines van de Ned. Herv. Kerk in Austin Friars in het hartje van Londen, de kerk, die tijdens een Duits bombardement met de grond gelijk werd ge maakt, waren gistermiddag be volkt met 1500 in Londen woon achtige Nederlanders. Zij wacht ten op het ogenblik, dat de Ko ningin en de Prins hun bezoek aan de Engelse hoofdstad precies 25 minuten zouden onderbreken om een ogenblik te vertoeven te midden van hun landgenoten. Het kerkbestuur heette het ko ninklijk paar welkom, een wel kom, dat werd onderstreept door eindeloze toejuichingen. Een brede glimlach kwam op het gelaat van de Koningin, toen ds R. H. van Apeldoorn haar de stamphamer toonde, waarmede Prinses Irene de eerste steen voor de nieuwe kerk op zo'n energieke wijze heeft ingemetseld. Daarna sprak Jhr. Th. Roëll, de voorzit ter van de Ver. „Neerlandia". „Mijn man en ik vonden het een groot voorrecht op deze voor post van Nederland in dit be vriende land een ogenblik met u tezamen te mogen zijn", zo sprak daarop de Koningin. Hierop werden 30 Nederlan ders, voornamelijk ouden van da gen, maar ook enkele jongere mannen en vrouwen en vertegen woordigers der strijdkrachten, voorgesteld. Gisteravond waren duizenden Londenaars getuige van de aan komst van de Koningin en de Prins bij Clardiges Hotel in West end, waar de Engelse koninklijke familie en een aantal andere ge nodigden, o.w. Churchill, de gas ten va.i het Nederlandse konink lijke paar waren en waar werd gedineerd. MOSSELEN UIT DUITSLAND Gisteren is te Yerseke gearri veerd de coastet „Skagerrak" van Delfzijl met een lading mosselen uit Duitsland. Er worden nog andere vaartui gen verwacht uit Duitsland en Denemarken. Treinbotsing te New York eist 30 doden. Tengevolge van een botsing tussen twee treinen op een schraagbrug in de dichtbevolkte Queenswijk te New York zijn 30 personen om het leven gekomen en 75 gewond. Alle beschikbare ziekenauto's in de wijk hebben zich naar de plaats van het on geval gespoed en uit het naburige Brooklyn is ook hulp ontboden, 50 artsen verleenden hulp. In elke trein bevonden zich 1000 passagiers. Naar verluidt werd het ongeval veroorzaakt, doordat de voorste trein buiten de dienstregeling om stilstond om twee vrouwen te laten uitstappen, die in de verkeerde trein waren gestapt. Chinese communisten Korea? uit Buitenlandse waarnemers te Taipeh op Formosa hechten grote waarde aan berichten, volgens welke de Chinese communistische troepen order gekregen zouden hebben van de regering te Peking om het Koreaanse gebied te ver laten. Deze order zou verband houden met de zware verliezen, die ge leden worden. Faulkner aanvaardt Nobelprijs niet. De Amerikaanse schrijver Wil liam Faulkner, die tezamen met de Brit Bertrand Russell, de No belprijs voor literatuur is toege kend, wil zijn helft niet in ont vangst nemen. Hij heeft de Zweedse academie voor weten schappen verzocht het bedrag te besteden in de geest van de stich ter, wijlen Alfred Nobel. Het Internationaal Schaak- tournooi te Amsterdam. Na de negende ronde luidt de stand: 1 Najdorf 7% pnt.; 2 Stahlberg 6% pnt.; 3 Reshevsky 6 pnt. en 1 afgebr.; 4 Gligoric 6 pnt.; 5 Euwe 5% pnt.; 6 Pirc 5 pnt.; 7 Rossolimo 4% pnt. en 1 afgebr.; 8 en 9 Gudmundsson en O'Kelly 4% pnt.; 10 Tartakower 4 pnt. en 2 afgebr.; 12 Pilnik 3Vi pnt. en 1 afgebr.; 13 en 14 Don- ner en Kottnauer 3Vz pnt.; 15 en 16 van Seheltinga en Szabados 3 pnt. en 1 afgebr.; 17, 18 en 19 Golombek, van den Berg en Fol- tys 3 pnt.; 20 Kramer 2% pnt. Ambassadeurs van Engeland, Frankrijk en de V.S. zullen waar schijnlijk besprekingen voeren over het Russische voorstel tot het houden van een vier-mogend- hedenconferentie te Londen of Parijs. Nadat Koningin Juliana en Frins Bernnard te Londen waren aangekomen en zij door Koning George VI, Koningin Elizabetli en andere leden van de Britse Koninklijke Familie welkom waren geheten op liet Victoria Station, werd langs de versier de straten naar Buckingham Palace gereden. H.M. Koningin Juliana en Koning George VI in het Koninklijke rijtuig ge zeten bij het verlaten van het Victoria Station. (Tele-foto.) Probleem zal belicht worden op Voorlichtings^ dag voor de tuinbouw te Delft. DE VERZOUTING EN VERDROGING IN ZEELAND is één van de vele vraagstukken, die op 28 November op een te Delft te houden Voorlichtingsdag voor de tuinbouw zal worden besproken. Deze Voorlichtingsdag wordt georganiseerd door de Nederlandse Tuin- bouwraad in samenwerking met de Rjjksiandbouw-voorliehtings- dienst en vindt plaats in de Stadsdoelen. Door een vijftal deskundigen zal de aandacht worden gevraagd voor het probleem van de verzouting en de verdroging van onze toinbouwgronden. Sobere herdenking van het jubileum. Gisteren heeft de Gereformeerde Kerk te Haamstede liaar 100- jarig bestaan herdacht. Met juistheid is niet meer te zeggen, wan neer de gemeente ontstond, maar het was in elk geval tussen 1850 en 1852. De kerkeraad meende dit 100-jarig bestaan met onopgemerkt te mogen laten voorbijgaan. Toch wilde men het ook niet ais een jubileum vieren. Daarvoor voelt men te zeer de smart der afscheiding van de Hervormde Kerk, die men weliswaar onont koombaar acht, maar waardoor toch een betreurde verdeeldheid ontstond. Het 100-jarig bestaan werd daarom slechts sober her dacht, aldus vertelde ons de plaatselijke predikant, Ds D. van Swigchem. Ter gelegenheid van dit 100- jarig bestaan zond de kerkeraad aan die der Ned. Herv. Kerk ter plaatse een schrijven, waarin werd verzocht om een samenspre- king, teneinde na te gaan, hoe de situatie zich in 100 jaar heeft ge wijzigd en of men in die jaren niet dichter naar elkaar toe is ge groeid. Van Hervormde zijde werd deze geste met blijdschap begroet. Het ontstaan der Geref. Kerk van Haamstede is niet juist meer te achterhalen. Reeds in 1837 kwamen verschillende mensen bijeen, die niet meer in de Ned. Herv. Kerk wilden kerken. Uit dat gezelschap ontstond in 1850 waarschijnlijk, in elk geval vóór 1852, de Gereformeerde Gemeen te van Haamstede onder het Kruis. Later verbond deze ge meente zich met de andere afge scheiden gemeenten en nog later met de dolerenden. PREDIKANTEN. In 1852 werd in combinatie met Oosterland de eerste predikant beroepen. Deze, Ds A. van den Oever, had een salaris van f 200 per jaar. In 1854 kreeg Haam stede in Ds H. de Vries zijn eer ste eigen Gereformeerde predi kant. De verdere predikanten wa ren A. Hazevoet (1856—1863), C. W. Jakobs (1873—1875), G. H. Toebes (18851896), R. Koolstra (1898—1910), R. Brouwer (1913 1918), W. Goedhuys (1920 1925), U. Elgersma (19281932), J. M. Muider (1933—1939) en H. C. Voorneveld (19401946), ter wijl de huidige predikant, Ds D. van Swigchem, sinds 1946 in Haamstede staat. Van de vroege re predikanten zijn nog in leven Ds Brouwer, Ds Elgersma, Ds Mulder en Ds Voorneveld. De laatste drie waren gisteren bij de herdenking aanwezig. In 1856 werd een kerk en een veel grotere mate deze koopjes te bemachtigen? Het zou alle groepen tot voordeel strekken." Het zou ook krachtig meehelpen om het euvel der voedselver nietiging te bestrijden. N- J. Hs. pastorie gebouwd. Deze deed tot 1925 dienst. Toen kwam het te genwoordige bedehuis daarvoor in de plaats. De 460 zielen van de Geref. Kerk wonen verspreid over de burgerlijke gemeenten Haam stede, Burgh, Westenschouwen, Renesse, Serooskerke en gedeel telijk Noordwelle. Een uitgebreid gebied ter bewerking voor Ds van' Swigchem. Het kerkelijk leven vertoonde in de loop der jaren vele ups en downs. De oorlog bracht ook de kerk gevoelige slagen toe. Evacuatie en bezetting eisten verschillende slachtoffers onder de gemeenteleden. De gebr. Jonker b.v. werden lafhartig ver moord door de bezetter. Geduren de een tijd- moest in de molen worden gekerkt, terwijl men nog later in Renesse en Noordwelle samenkwam. De materiële schade aan de kerkelijke eigendommen bleef echter gering. Momenteel bloeit het kerkelijk leven. Er bestaat een mannen-, een vrouwen- en een jeugdver eniging. Vorig jaar kon een nieuw jeugdgebouw in gebruik worden genomen. Dit betekent een uit komst voor de verschillende ver enigingen. 's Zomers, wanneer er veel badgasten zijn, is de kerk soms bijna te klein. DE HERDENKING. De predicatie van Zondagmor gen stond reeds in het teken van de herdenking. Ds van Swigchem had dezelfde tekst gekozen, waar mee Ds Seholten indertijd in Ui- rum de Afscheiding inluidde: Je- saja 8 1115. Gisteravond werd in het jeugdgebouw een herden kingssamenkomst gehouden. Ds van Swigchem sprak hier n.a.v. Openbaringen 3 :811: „Gij hebt Mijn Woord bewaard. Houdt wat gij hebt." De heer J. C. den Boer, de vroegere scriba, gaf een over zicht van de historie der kerk. waarna één der catechisanten een opstel voorlas over de af scheiding, Verder werd nog het woord gevoerd door de vroegere predikanten Ds Elgersma, Ds Mulder en Ds Voorneveld. Nederlandse ambassade in het donker. De Nederlandse ambassade werd Woensdagavond in duister nis gehuld, doordat enkele minu ten na de aankomst van de Ko ningin en de Prins de stoppen van het licht doorsloegen door over belasting van het net tengevolge van de zee van licht waarin het gebouw baadde. De Koningin, de Prins en de andere gasten zaten in het don ker te wachten, terwijl leden van de ambassadestaf zich haastten om kaarsen te halen. In een an dere kamer zaten de ambassade staf en de Nederlandse vertegen woordigers van de organisatie der Westelijke Unie en het Atlanti sche Verdrag, die zouden worden voorgesteld. De waarde van school- en werktuinen. Te Vlissingen is gisteravond de jaarvergadering gehouden van de afd. Walcheren der Kon. Ned. M\j. voor Tuinbouw en Plantkunde, welke onder voorzitterschap stond van de heer P. Blaauw, die slechts een klein aantal leden kon verwelkomen. Naar aanleiding van de notulen deelde de voorzitter mede, dat de bollen nog niet besteld konden worden, omdat de prijsopgaaf te laat binnenkwam. Hij vond het beter dit jaar geen bollen meer te planten en het volgend jaar vroegtijdig ermee te beginnen. Voorts deelde hij mede, dat 20 December Ir K. v. d. Meer een lezing zal houden over bodemkar- tering, dat 14 of 21 Februari de Shell-film vertoond zal worden, en dat het bestuur voorstelde in- plaats van een wekelijks, een maandelijks orgaan te laten uit geven. Met dit voorstel, dat op de landelijke vergadering behandeld zal worden, ging de vergadering accoord. De tentoonstelling „Wal- cheren's Groei" had door het slechte weer een klein tekort opgeleverd, doch dit wordt gedra gen door de veiling te Middelburg, Wegens ontstentenis van de se cretaris, de heer G. Budde, las de heer B. J. Galjaard het jaarver slag, waarin medegedeeld werd, dat voor de lezingen en excursies goede belangstelling bleek te be staan. Voor de heroprichting van de school- en werktuinen te Mid delburg blijkt veel animo te zijn; met het gemeentebestuur wordt nog onderhandeld over een ter rein aan de Olmenlaan. Het le dental steeg van plm. 30 tot 66. De penningmeester, de heer D. Tillema, merkte op, dat de reke ning een bedrag van f 660.26 be liep, waarvan f 71.42 als batig sal do geboekt kon worden. De heren Blaauw en Budde werden resp. als voorzitter en se cretaris herkozen. In deze ver gadering was gelegenheid deel te nemen aan een wedstrijd, die in 't vervolg steeds zal worden ge houden. De bedoeling is de namen van het aanwezige plantenmate- riaal op te geven. Een prijsje is de beloning voor de beste inzen der; degene die het hoogste aan tal punten behaalt, van alle ver gaderingen, krijgt een extra prijs. SCHOOL-WERKTUINEN. In de tweede helft van deze vergadering werd een causerie ge houden door de heer J. A. de Haas uit Vlissingen, over „Schooi en werktuinen". De heer de Haas vertelde, hoe deze tuinen na de eerste wereldoorlog ontstonden in Duitsland en Oostenrijk, uit nut tigheidsoverwegingen. Eerst daar na ontdekte men weer de opvoe dende waarde ervan. In Neder land werd met deze tuinen be gonnen in de grote steden, Den Haag voorop. Het platteland volgde vrij spoedig. Middelburg was één van de eerste plaatsen in deze hoek van het land, waar een school- en werktuin begon nen werd. De heer de Haas be sprak vervolgens vier verschillen de typen tuinen. Men kan school tuinen hebben, bij het schoolge bouw liggende, welke niet direct gericht zijn op nuttigheid; ook werktuinen, welke eveneens bij de school liggen en waarin tijdens de schooluren gewerkt wordt, zoals in Vlissingen; een tuin niet in schoolverband en met vrije deel name van de kinderen, die een kleine bijdrage betalen en ten slotte school-werktuinen voor een gehele gemeente. Voor deze laat ste categorie waren voor de oor log plannen in Vlissingen, welke echter niet verwezenlijkt werden. Tenslotte wees de heer de Haas op de grote practische en opvoe dende waarde van de tuinen, die de kinderen zelfwerkzaamheid, handenarbeid, orde, hulpvaardig heid en waardering bijbrengen. De bijeenkomst vangt aan om tien uur en wordt geopend door de voorzitter van de Nederlandse Tuinbouwraad, de heer C. Boude- wijn. In de morgenzitting zal aller eerst het woord worden gevoerd door dr ir G. de Bakker, Inspec teur van het tuinbouwkundig on derzoek, die de algemene proble men zal belichten. Over Zeeland en de Zuid-Hol landse Eilanden spreekt vervol gens ir C. van de Berg, Hoofd van de Wetenschappelijke afdeling van de Herverkavelingscommissie Walcheren. Als derde spreker treedt op de heer ir J. M. Riemens, Rijkstuin- bouwconsulent te Naaldwijk, die de verzouting en verdroging in het Westen des lands zal bespre ken. Na de middagpauze spreekt ir P. de Gruyter, ingenieur van Rijn land over de betekenis van Rijn water voor de voeding en verver sing van polder- en boezemwater, waarna tenslotte prof. ir F. Hel- linga de watervoorziening voor de bestrijding van verzouting en ver droging in Nederland zal belich ten. Voor Zeeland is dit congres ze ker van belang, want in deze pro vincie is de toestand, aldus blijkt uit een overzicht van de zoutge halten der verschillende beneden rivieren en stromen, alsmede van het polder binnenwater, totaal on gunstig. Binnen een bepaald ge bied komen echter grote verschil- Uit New Delhi wordt gemeld, dat Russische wetenschappelijke expedities bezig zijn luchtbases in West-Tibet in kaart te bren gen, van waaruit India zou kun nen worden bedreigd. Attlee heeft medegedeeld, dat de pre miers van het Gemenebest begin Januari te Londen zullen bijeen komen om de internationale toe stand te bespreken. De Franse regering zal het parlement ver zoeken nieuwe belastingen tot een bedrag van ongeveer 187 milliard francs goed te keuren, om de be groting 1951 in evenwicht te brengen. John Macloy, de Ame rikaanse Hoge Commissaris in Duitsland, heeft meegedeeld, dat begin volgend jaar een definitieve beslissing zal worden genomen over amnestie aan zekere Duitse oorlogsmisdadigers. Een Duitse trawler, de „Schwanhild" uit Cux- haven, met een lengte van acht meter, Is op 21 November te Cux- haven gestolen en vaart thans vermoedelijk in de richting van Het Kanaal. Te Tunis heeft een botsing plaats gevonden tussen landarbeiders en politie, waar door vier stakers werden gedood en twaalf gewond. De Indische regering zal de nieuwe Koning van Nepal, de 3-jarige Prins Gynanendra, niet erkennen. Met de aankoop van 57 stieren en 13 vaarzen hebben de Britse fokkers hun belangstelling ge toond voor het Nederlandse zwartbontstamboekvee. len voor, bijvoorbeeld op Walche ren, i.v.m. de duinen en de hoog teligging der gronden. Voorts kan gewezen worden op de toestand in Noord-Beveland, waar het zoute slootwater onbruikbaar is als gietwater in de kassen en als sproeiwater bij ziektebestrijding. De laagste gronden in Zeeland zijn dan ook ongeschikt voor de fruitteelt. Is Stalin hall invalide? Het Londense avondblad „The Star" schrijft, dat Stalin thans half invalide is. Hij zou veel tijd doorbrengen aan de Zwarte Zee, waar hij voor een onbekende kwaal zou worden behandeld. Diplomaten te Moskou geloven, dat Stalin het politbu reau nog steeds leidt, hoewel min der rechtstreeks, en op de hoogte van de staatszaken blijft door de andere leiders voor korte bezoe ken naar zijn geheim verblijf aan zee te ontbieden. Vredescongres te Warschau geëindigd. Het wereldvredescongres te Warschau heeft Woensdag zijn zes-daagse zitting beëindigd met een oproep tot de grote vijf, om bijeen te komen en alle huidige moeilijkheden te bespreken en tot oplossing te brengen. Het congres besloot een „we reldraad voor de vrede" in te stel len, waarin volken van alle lan den zitting dienen te hebben en welke de aandacht van de Ver. Naties op zijn bestaan moet ves tigen. De resolutie eist de benoeming van een internationale commissie, die een onderzoek zal instellen naar de ln Korea bedreven „mis daden tegen de menselijkheid" en in het bijzonder aandacht moet schenken aan „de verantwoorde lijkheid van Mac Arthur". Voorwaardelijke straffen voor acht uit Rusland terug gekeerde Nederlanders. Over het lot van acht Neder landers, die onlangs uit Russische krijgsgevangenschap in ons land terugkeerden, is gistermiddag be slist door de Bijz. Strafkamer van de rechtbank te Rotterdam. Eni gen van hen waren rechtstreeks toegetreden tot de Waffen S.S., terwijl anderen via het Vrijwilli gerslegioen Nederland bij deze organisatie terechtkwamen. Allen werden tot voorwaardelijke straf fen veroordeeld en terstond vrij gelaten. De Britse zaakgelastigde te Pe king, Hutchison, zal spoedig con tact met de Chinese regering op nemen over haar standpunt t.a.v. een regeling van het Koreaanse probleem. DE BILT ZEGT: Plaatselijk enige regen. Weersverwachting geldig tot vanavond: Half tot zwaar be wolkt met plaatselijk enige regen. Matige tot zwakke wind, hoofd zakelijk uit Zuidelijke richtingen. Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1