Londen begroette Koningin Juliana en Prins Bernhard Bezwaren tegen indijkingsplannen van de Braakman NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Glorieuze tocht langs juichende mensen Uiteenlopende wensen inzake de wegen Generale Synode Ned. Herv, Kerk geopend De Schelde-Rijnverbin- ding en de Benelux. Weer een ouderwetse toon- dag te Goes» Goede kwaliteit, maar de handel was slap. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch" Dagblad" H wfdkantoor: Goes, L. Vorststr. Ui, Tel. 2438, bij geen gehoor voor alvertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1721 WOENSDAG 22 NOV. 1950 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Met vaste medewerking van: Directeur: JACQ DE SMIT Franco per post 4.Mr w. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. 8. Hoek, Mid- 4dvertentleprijs 17 cent per m.m. delburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Rubriek Kabouters 10 et per woord Ds j Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; B. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan Donderdag: Zon op 8.13 u., onder 16.40 u.; Maan op 15.36 u., onder 7.13 u. Hoogwater op Donderdag 23 Nov. Vlissingen: 1.06 u. 1.90 m„ 13.16 u. 1.82 m.; Terneuzen: 1.33 u. 2.08 m., 13.44 u. 2.00 m.; Wemel- dinge: 2.44 u. 1.69 m„ 14.57 u. 1.54 m., Zierikzee: 2.32 u. 1.45 m.f 14.43 u. 1.29 m. Wij willen Ko- „Wtf willen de Koningin Juliana en Prins Bernhard zjjn gisteren aan het begin van de middag, na een zware overtocht, met de kruiser „Jacob van Heemakerck" te Dover aangekomen. Kustbattertjen vuurden saluutschoten af, toen het koninklijke vaartuig de haven binnenvoer. Toen zij, vergezeld door de Hertog van Gloucester, te Dover voet aan wal zetten, weerklonk het Nederlandse volkslied. De koninklijke gasten werden ontvangen door Lord Cornwallis namens de Graaf van Kent, en door vertegenwoordigers van vloot, leger en luchtmacht. Na de erewacht geinspecteerd te hebben begaf men zich naar de speciale trein, die kort daarop naar Londen vertrok. De trein arriveerde om drie uur plaatselijke tijd aan het Victoria- station. De Koningin en de Prins werden welkom geheten door Ko ning George, Koningin Elizabeth, de Prinsessen Elizabeth en Mar garet en andere leden van de Britse koninklijke familie. Namens de regering waren mi nister-president Attlee, de minis ter van buitenlandse zaken Bevin en de minister van binnenlandse zaken Ede aanwezig en verder de lord-mayor van Londen en andere stadsfunctionarissen. De erewacht van het tweede bataljon Goldstream Guards werd, terwijl de door het politie cordon in bedwang gehouden me nigte haar een hartelijke ovatie bracht, door de Koningin voor het station geïnspecteerd. Tegen communistisch Kamerlid een half jaar geëist Urenlang hebben gisteren de verdedigers van het comm. Ka merlid J. H. Hermans uit Vaals, mr Benno Stokvis en mr Clara Enthoven, voor de Maastrichtse rechtbank de getuige Anton Roos ondervraagd in een waar kruis verhoor met de bedoeling te ont dekken of deze getuige als agent provocateur was opgetreden en verder om zijn onbetrouwbaarheid te onthullen. In beide opzichten zijn de verdedigers niet geslaagd, want de getuige hield zijn ver klaringen, die hij ook vroeger heeft afgelegd, staande. De 52-jarige mijnwerker, het Kamerlid Hermans erkende ge weten te hebben, dat Roos mili tair deserteur was. Hij had hem door de 60-jarige invalide mijn werker H. Leenders uit Vaals naar de woning laten brengen van de 43-jarige kunstschilder P. L. A. van Bueren Lensink. Tegen Hermans werd 6 maanden met aftrek voorarrest geëist, tegen Leenders 3 en tegen de kunst schilder 9 maanden. Nieuwe moeilijkheden bij besprekingen over plan-Schuman. De besprekingen van de zes deelnemende landen aan het plan- Schuman zijn op het laatste ogen blik op moeilijkheden gestuit. Van Belgische zijde wenst men nieu we waarborgen in het statuut van het hoge internationale gezags orgaan en vergoedingen voor de offers, die van de Belgische in dustrie worden gevraagd. Italië zal genoodzaakt zijn de overeenkomst betreffende de steenkolen- en staal „pool" niet te ondertekenen, wanneer de kwestie van de Algerijnse mijnen niet is geregeld. Ook arrestaties te Semarang. Ook te Semarang is Zondag een veiligheidsactie gehouden. Er werden 30 arrestaties verricht, grote hoeveelheden wapens in clandestien bezit werden in be slag genomen, alsmede enkele te lefoontoestellen enz. De namen van de Zondag ge arresteerden te Djakarta kunnen nog niet worden bekend gemaakt. Volgens niet-bevestigde berichten zouden ongeveer 170 personen in hechtenis zijn genomen. De Javasche Bank was Dinsdag weer geopend. Maandag heeft ten huize van de heer Speekenbrink een inspecteur van politie voor de huiszoeking verontschuldigingen aangeboden. Comité ter behartiging van de belangen van Westerling. Opgericht is een comité ter be hartiging van de belangen van Westerling. Dit is geschied na ruggespraak met hem. Het zal contact houden met zijn rechts kundig adviseur, Jhr. mr C. H. Beelaerts van Blokland. Het doel van het comité is de mogelijkheid te scheppen, dat provincie-gewijze en daarna plaatsgewijze comité's worden samengesteld, die allen het doel nastreven Westerling moreel en eventueel financieel te steunen, totdat hij vrij in Nederland met zijn gezin terug kan komen. Het Internationaal Schaak- tournooi te Amsterdam. De stand na de achtste ronde. Na de achtste ronde luidt de stand in het Internationaal Schaaktournooi te Amsterdam: 1. 2 en 3 Stahlberg, Reshevsky en Najdorf 5% punt en 1 afgebr.; 4 Gligoric 5% pnt.; 5 Euwe 5 pnt.; 6 Rossolimo 4% pnt. en 1 afgebr.; 9 O'Keliy 4 pnt.; 10 Tri- funovic 3% pnt. en 1 afgebr.; 11 Kottnauer 3V2 pnt.; 12 en 13 Pil- nik en Gudmundsson 3 pnt. en 1 afgebr.; 14 en 15 Szabados en Donner 3 pnt.; 16 en 17 van Scheltinga en van den Berg 2Va pnt. en 1- afgebr.; 18 en 19 Go- lombek en Foltys 2Y, pnt.; 20 'Cramer 1 Vi pnt. en 1 afgebr. RIT DOOR LONDEN. De Koningin steeg vervolgens in het koninklijke rijtuig, dat met zes paarden was bespannen. Ko ning George en de Hertog van Gloucester namen na haar in het rijtuig plaats. Koningin Elizabeth, Prinses Elizabeth, Prins Bern hard en de Hertog van Beaufort namen plaats in het tweede rij tuig, dat met vier paarden was bespannen. De stoet volgde de vastgestelde route, welke van het begin tot het einde door manschappen van de gewapende machten was afge zet en waarlangs grote menigten toeschouwers de gasten toejuich ten. Te 15.25 plaatselijke tijd ar riveerde de stoet bij Buckingham Palace. IN HET PALEIS. De hoge witte en vergulde bal zaal van het paleis was voor het statiebanquet hel verlicht door zes kristallen kronen. Behalve het koninklijk gezel schap zaten 176 personen aan de tafels, die u-vormig waren opge steld. Het koninklijke gezelschap zat aan het hoofd. Aan het diner droeg Koningin Juliana een zeegroene japon, waarover zij de „Royal Victorian Chain" droeg, waarmede Koning George haar voor het diner begif tigd had. Terwijl het banquet nog voort duurde, wachtte buiten het hek van het door schijnwerpers be schenen paleis een grote menigte. Kinderen, die dicht bij het hek BETOGINGEN IN EGYPTE Studenten van de Faroek-Uni- versiteit en leerlingen van scho len in Alexandrië zijn gisteren te Cairo in staking gegaan en in op tocht door de hoofdstraten ge trokken onder het roepen van leuzen ais: „Egypte een vrij land. Faroek, koning van de Nijlvallei". Deze demonstraties zijn de eer ste uitingen van Egyptische on tevredenheid over de verwerping van de Egyptische eis tot mili taire evacuatie door Bevin. Politie met stalen helmen volg de de optocht. Incidenten deden zich niet voor. stonden, riepen: ningin Juliana' Konmg". Tijdens het banquet speelde het strijkorkest v-.n de „Welsh Guards" in de galerij o.m. eeu potpourri van Nederlandse volks liederen. Om half twaalf stond voor Buckingham Paiace een menigte van ongeveer 2000 personen in de hoop, dat de Koning en de Ko ningin met hun gasten op het bal- con zouden verschijnen. Maar om kwart voor twaalf ging de schijn werperverlichting voor het paleis uit en de menigte ging langzaam uiteen. De eerste officiële daad, die de Koningin tijdens haar bezoek aan Londen verrichtte, was het leggen van een krans op het graf van de Britse onbekende soldaat bij Westminster Abbey. Verbonden troepen in Korea ontmoeten weinig tegenstand. Afdelingen van de Amerikaanse zevende divisie zijn Dinsdag de plaats Hjesandjin aan de Mand- sjoerijse grens binnengetrokken. Door deze actie hadden zij alle belangrijke vijandelijke strijd machten ten oosten van de 127ste lengtecirkel geïsoleerd. Aan het andere eind van het front, in de sector van het eerste korps in het noord-westen, waren Amerikaanse patrouilles en die van het gemenebest actief. De verbondenen staan hier ongeveer 60 km. van de Mandsjoerijse grens. Rechts van het eerste korps rukte het tweede Zuidko- reaanse korps tot 10 km. op. Achter het front der V.N. zou den 20.000 man goedgewapende communisten zich in de bergen ten oosten van Pjongjang hand haven en een andere groep van 10.000 man ten oosten van Seoel. Een moeder pleit voor haar kind. Mevrouw Hertogh heeft giste ren te Singapore 3% uur lang met bleek gezicht in de getuigen bank gestaan, toen zij door de raadsheer ondervraagd werd over Bertha. Verscheidene malen zeide de rechter haar te gaan zitten, doch zij bleef staan. Zij ging alleen zit ten, toen de advocaat van Bertha de moeder vroeg te bewijzen, dat zij kon schrijven, nadat zij gezegd had, dat zij van een Japans inter neringskamp op Java uit een brief had geschreven om te pogen haar dochter van de baboe, Aminah. terug te krijgen. Mevrouw Hertogh antwoordde, dat zij te zenuwachtig was om te schrijven, doch toen de rechter haar beval te gaan zitten, schreef zij op een blad papier de woorden „dear mother". Een commissie uit Geil. Staten van Zeeland, bestaande uit de heren C. Hamelink, voorzitter en C. Philipse, heeft in een zitting, die Maandag t§ Middelburg werd gehouden, aan de ondernemer van de bedijking van de Braakman, i.e. het Rijk, vertegenwoordigd door de hoofding.-dir. van de Rijkswaterstaat in Zeeland, Ir. Th. Ileyblom, en aan degenen, die schriftelijk bezwaren hadden inge diend, gelegenheid gegeven het plan tot indijking en de daartegen ingebrachte bezwaren toe te lichten. noordelijke weg zijn voortzetting zal vinden, nieuwe kunstwerken De Kleine Stellepolder meende bezwaar te moeten maken tegen de voorgenomen wijze van afwa tering van die polder. Een twee tal oplossingen, dat aan de hand werd gedaan, zal nader worden onderzocht. Het waterschap „Het Vrije van Sluis" zag bezwaar i.v.m. de lo zing van de Elisabethpolder en de Paulinapolder, alsmede i.v.m. de te verwachten verzanding van de haven van laatstgenoemde polder. Volgens het nieuwe ontwaterings plan, hetwelk thans in studie is, ligt het in de bedoeling om juist via het gemaal van de Elisabeth polder een gedeelte van het wa terschap ter grootte van ongeveer 3500 h.a. te doen lozen. Door de te verwachten aanzanding, als ge volg van de afsluiting van de Braakman, zal de afwatering niet alleen bemoeilijkt worden, maar zullen de kosten van de afwate ring stijgen, omdat de uitwate ringsgeul steeds op diepte zal moeten worden gehouden en het water tot grotere hoogte zal moe ten worden opgevoerd. Ook is het mogelijk de afvoer van het water anders te regelen. Zulks zal ech ter niet onaanzienlijke kosten met zich brengen voor het delven van sloten en watergangen. Bovendien zullen in de watergangen, waar deze de wegen kruisen, waarin de Nieuwe kerkorde wordt in laatste lezing behandeld. Aanvaard werd het voorstel van de classis Den Haag om te spreken van „ouderlingen met bijzondere opdracht die als zo danig de naam van kerkvoogd dragen". Discussie was er bij dit artikel eveneens over de taak van de diaconie. De synode handhaaf de de oorspronkelijke formulering van het ontwerp, waarbij de dienst der barmhartigheid jegens gemeente en wereld blijft voorop staan. Maandag heeft de praeses, ds H. F. J. Wesseldjjk, de zitting van historische betekenis van de Ge nerale Synode der Ned. Herv. Kerk, geopend. Er waren behalve de 10 adviserende leden, afge vaardigden van de 45 classes aan wezig. Rondom hen zaten nog maals 45 afgevaardigden, die wel aan de discussie kunnen dceine men, maar pas bjj de eindstem ming hun stem zullen uitbrengen De praeses merkte in zijn ope ningswoord op, dat nog nimmer de Synode der Herv. Kerk een reorganisatievoorstel in tweede lezing in behandeling nam. „Zwaar drukt op allen de ver antwoordelijkheid. Voor- en tegen standers en ook aarzelenden zijn samen. Discussie is alleen moge lijk, als wjj elkanders standpunt ernstig nemen. Laat men bij de bepaling van zijn houding tegenover de kerk orde bedenken, dat reorganisatie der kerk geen zin heeft indien de bezieling van de Heilige Geest ontbreekt en ook dat het ter ta fel liggende ontwerp mensenwerk is. De sleutel voor de oplossing van het kerkelijk vraagstuk in Nederland ligt in de Hervormde Kerk. Andere kerken en de niet- christelijke wereld verwachten iets van de Hervormde Kerk. Men bedenke ook bij innerlijke twijfel dat Christus bij ons zal zijn tot het einde der wereld", aldus ds Wesseldijk. De discussie. De kerkorde wordt eerst arti kelsgewijs behandeld. Aan het slot zullen algemene beschouwin gen kunnen worden gehouden. Ds Honders, als voorzitter van de centrale commissie van rap port, sprak aldus: „Het ontwerp verraadt het lijden van de achter ons liggende tijd. Het is door de kerk zeer presbyteriaal behan deld, meer presbyteriaal nog dan de Dordtse kerkorde van 1618". De discussies namen vervolgens een aanvang. In ordinantie 1, handelend over de kerk, wordt voor het woord algemene kerk katholiek toegevoegd. De synode stelt voor de Hervormde Kerk prijs op de naam katholiek. In art. 2 blijft gehandhaafd, dat ook zij die uit Hervormde ouders ge boren zijn, tot de kerk gerekend worden. Bij art. 4 werd zeer uitvoerig gediscussieerd over de ouderling kerkvoogd. Negen classicaie ver gaderingen hadden overwegende bezwaren uit principiële en finan ciële motieven. Openbare leeszaal en bibliotheek te Goes vergaderde Gisteravond heeft de Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Goes een algemene ledenvergadering gehouden onder voorzitterschap van mr H. B. Bouwman. In deze vergadering, die zeer goed be zocht was, is uitvoerig gesproken over een ledenwerfactie. Bij de bestuursverkiezing wer den in de plaats van de heren B. v. d. Berg, secretaris en L. C. Velthuizen, voorzitter, gekozen de heren L. Anderson en B. Burger. De heer Anderson nam zijn be noeming aan, de heer Burger zal van zijn benoeming in kennis wor den gesteld. De heer v. d. Berg werd door de heer Bouwman be dankt voor de werkzaamheden, die hij als penningmeester heeft verricht De begroting voor 1951, die ver volgens behandeld werd, sloot in de gewone dienst met een bedrag van f6958.met een post on voorzien van f 148.en een bij drage aan de kapitaalsdienst van f150.De kapitaalsdienst sluit met een bedrag in ontvangst en uitgaaf van f 2600.Het saldo bedraagt dan f 1850. Bij de bespreking van deze be groting werd o.m. opgemerkt, dat de financiële toestand weliswaar gezond lijkt, doch niet is. Voor het aanschaffen van boeken kan jaarlijks slechts f 600.worden besteed. In den brede werd be sproken, of men al dan niet over moet gaan tot het aanschaffen van meer goede ontspanningslec tuur, teneinde meer leden te trek ken. Men besloot, dat het bestuur met de boekencommissie hierover zal onderhandelen. Het bezoek aan de leeszaal is dit jaar enigszins toegenomen, n.l. tot gemiddeld 350 personen per maand. De uitleencijfers zakten daarentegen enigszins tot 1350 boeken per maand. moeten worden aangelegd, het geen ook kostbaar zal blijken. Hiertegenover werd er van de zijde van het Rijk de aandacht op gevestigd, dat de afwatering op de Braakman ook van de polders van „Het Vrije van Sluis" reeds meer dan 30 jaar van wege de aanzanding moeilijkheden oplevert; de mogelijkheid van het omleggen van de afwatering zal intussen nader worden bestu deerd. In een artikel over de Schelde- Rijnverbinding schrijft „Het Volk" van gisteren, dat het pes simisme dat in Antwerpse krin gen heerst met betrekking tot 't resultaat der Belgisch-Neder landse studiecommissie voor de waterwegen, overdreven en voor barig is. Volgens „Het Volk" blijft een overeenkomst tussen België en Nederland betreffende een kanaalverbinding van de Ant werpse Schelde met het Hollands Diep wel degelijk tot de moeilijk heden behoren. Volgens het blad is het vraagstuk der Schelde— Rijnverbinding thans in een nieuw stadium getreden en zou zonder een regeling yan dit probleem een Benelux-accoord weinig kans van slagen hebben. Hoewel het blad toegeeft, dat geen onmiddellijk juridisch verband bestaat tussen de Beneluxunie en het Moerdijk kanaal, is het van oordeel, dat het onmogelijk is van België en Nederland een economische een heid te maken zonder het vraag stuk der waterwegen op te lossen. „Het Volk", dat dikwijls als spreekbuis optreedt van voor aanstaande katholieke politici, merkt in dit verband verder op, dat er geen enkel bezwaar tegen zou bestaan, indien de Nederland se regering verklaarde, dat haar instemming met een plan tot re geling der ScheldeRijnverbin ding, afhankelijk is van de ver wezenlijking der Benelux. Het blad gelooft van zijn kant niet, dat het mogelijk is Benelux te verwezenlijken op vage beloften ten aanzien van het Moerdijkka naal. Overstromingen in Amerika. In Californië en Nevada heb ben zware overstromingen plaats. Acht personen zijn reeds om het leven gekomen. Reno (Nevada) stond voor het grootste deel twee meter onder water, afkomstig uit de gezwollen Truckee River. De grootste stroom vloeit door het centrum van Reno, waar gewa pende militairen zijn verschenen om plundering te voorkomen. Berging van de „Amer" ondervindt moeilijkheden. Zoals bekend is het sleepschip „Amer" van de fa. Boele en van Oosterwijk te Rotterdam vorige week in de Ooster-Schelde gezon ken. Hierbij verloren twee mensen het leven. De berging van het schip ondervindt veel moeilijkhe den. Vorige week had men enige dagen achtereen hogere vloeden dan normaal, waardoor het schip ook hoger op de zandbank kwam te zitten. Doordat deze week de z.g. dode tijden het water minder hoog opstuwen, kunnen de drij vende bokken, die bij het met de kiel naar boven liggende schip aanwezig zijn, dit niet dicht ge noeg naderen en is het nog niet gelukt, het schip in dieper water te krijgen. Waarschijnlijk zal hiervoor weer het z.g. giertij moe ten worden afgewacht. Middelburger op zijn werk overleden. De 34-jarige arbeider der Aan nemers Mij. Zeeland, C. v. d. B. te Middelburg, is gistermorgen, toen hij bij een pand aan de Veer- seweg aan een schuurtje werkte, plotseling overleden. BEZWAREN VAN GE MEENTEBESTUREN. Het gemeentebestuur van Phi lippine heeft bezwaar teg en de ontworpen afvoer van het riool water der gemeente in een open afwateringskanaal dicht bij de be bouwde kom. Daarom is vanwege het bestuur een pian ontworpen, waardoor aan dat bezwaar kan worden tegemoet gekomen en zelfs enkele verbeteringen op ver keersgebied mogelijk zullen zijn. Toegezegd werd, dat onderzocht zal worden in hoeverre 't moge lijk is aan de bezwaren tegemoet te komen. De gemeentebesturen van Wa terlandkerkje, Biervliet, Hoek, IJzendijke, de Z.V.T.M. en, naar ter vergadering werd medege deeld, ook nog een aantal niet genoemde gemeentebesturen, heb ben bezwaar gemaakt tegen het ontworpen tracé van de wegen. Men geeft boven de ontworpen noordelijke weg, als een weg voor het doorgaande verkeer, aan een weg, welke ter hoogte van Bier vliet en Hoek de Braakman zal kruisen, de voorkeur. De noorde lijke weg zal dan op de tweede plaats moeten komen. Het gemeentebestuur van Hoofdplaat en ook nog enkele an dere gemeentebesturen zijn juist voorstander van de noordelijke weg, omdat deze de kortste ver binding vormt tussen Breskens en Terneuzen. De voorstanders van de mid denweg zien in die noordelijke weg meer een belang voor Bres kens en Terneuzen en verder het doorgaand verkeer naar Walche ren, terwijl h.i. de middenweg juist in het belang van de beide gedeelten van Zeeuwsch-Viaande- ren is. De Dijckmeesterpoider zag gaarne een verbinding met de pol derwegen in de Braakman. Ook Philippine zou graag een behoor lijke aansluiting verkrijgen. STANDPUNT VAN HET RIJK. Van de zijde van het Rijk werd opgemerkt, dat uit het plan niet blijkt, welke weg ais de belang rijkste wordt gezien, de noorde- h'ike of een andere. Men heeft dit blijkbaar afgeleid uit de aan gegeven kruinsbreedte. Dat ver schil is alleen daaruit te verkla ren, dat de noordelijke weg op de binnenberm van de dijk is gepro jecteerd en daarom iets breder moet zijn. De belanghebbenden, de provincie, de gemeenten, de polderbesturen, zuilen dat zelf moeten uitmaken. Het Rijk legt in de bedijking n.l. geen wegen, andere dan landbouwwegen, aan. Het bezwaar van „Het Vrije van Sluis", dat de wegen van dat waterschap na de bedijking zwaarder zullen worden belast, kan niet als terzake dienende worden gezien. Op het verzoek van Hoofdplaat om bij de bedijking de haven van die gemeente en de in die ge meente wonende arbeiders in te schakelen, alsmede om bij de grondverpachting in de Braakman rekening te houden met de land bouwers (zoons) uit die gemeente kon, als niet zijnde een bezwaar tegen de bedijking, niet worden ingegaan. Hetzelfde gold voor een verzoek van Philippine om steun voor een fruitteeltvakschool, welk verzoek verband houdt met het algemene bezwaar van Philippine, dat door de bedijking één van de voornaamste middelen van be staan, met name de mosselhandel c.a., zal verdwijnen. Slechthorende jeugd vergaderde te Goes. In de Koningin Wilhelmina- school te Goes werd een weekend gehouden met slechthorende jon geren. De landelijke jeugdleider, de heer J. v. d. Schaaf te Scheve- ningen, hield een inleiding over het werk voor de s.h. jeugd. Op deze inleiding volgde een bespre king. De aanwezigen besloten een afdeling te vormen van de lande lijke Slecht Horende Jeugd Orga nisatie. De heer van Antwerpen uit Ovezande zal optreden als voorzitter en mej. C. Meeuwse te Goes als secretaresse-penning- meesteresse. Haar adres is Wijn gaardstraat 47. Besloten werd zo mogelijk 14 en 15 Januari 1951 weer een weekend te houden. Er zal weer van de school gebruik mogen worden gemaakt. Een Russisch militair tribunaal heeft vijf „Amerikaanse spion nen" ter dood veroordeeld, één tot 25 jaar gevangenisstraf en twee anderen tot ieder 15 jaar. Te Goes Is gisteren voor het eerst na tien jaar weer een ouder wetse „toonilag" gehouden, een tentoonstelling en markt van vet- vee, handelsvee, varkens en schapen. Ruim tweehonderd dieren stonden op de Beestenmarkt opgesteld. De belangstelling voor deze toondag was, ondanks het slechte weer, buitengewoon goed te noemen. Des morgens werd de toondag, die door het gemeentebestuur in samenwerking met verschillende verenigingen van veehandelaren, slagers en landbouwers was ge organiseerd, geopend door de burgemeester van Goes, mr W. C. ten Kate. In zaal Krijger, waar deze opening plaats vond, was het voltallige gemeentebestuur als mede het ere-comité aanwezig. In zijn openingswoord her innerde de burgemeester aan de vroegere glorie der toondagen, die voor de stad Goes, als agra risch centrum, van zo'n grote be tekenis zijn. Spr. dankte de rege lingscommissie, de jury, het ere- comité en de directeur van ge meentewerken en. zijn personeel voor de betoonde medewerking. De toondag zal geen eendagsvlieg worden, zo deelde hij mede, ook op 5 en 19 December a.s. zullen weer toondagen worden gehouden. Onder het uitspreken van de hoop, dat men goede zaken zou doen en een goede kijk zou mogen krijgen op het tentoongestelde, verklaarde spr. de toondag voor geopend. Hierna werd door de aanwezi gen een rondgang over de markt gemaakt, waarbij de directeur van de Gezondheidsdienst voor dieren enige uitleg gaf. De kwaliteit van de dieren werd buitengewoon goed genoemd. Het vee kon volgens deskundigen wed ijveren met het beste uit het land. De handel was flauw. Er waren weinig kopers van buiten geko men. De dieren, die echter ver kocht werden, gingen tegen goe de prijzen weg. Na de keuringen werden de prijzen toegekend. Godsdienstonderwijs op ambachtsschool en vakschool te Goes. Naar aanleiding van een ver zoek van de Geref. kerkeraad te Goes heeft het dagelijks bestuur der Ver. „De Ambachtsschool" met de directrice en directeur van de vakschool en de ambachts school op 19 Juni j.l. een verga dering gehouden met vertegen woordigers der kerken, waartoe de leerlingen van bovengenoemde scholen hoofdzakelijk behoren. In deze vergadering, die een zeer geanimeerd verloop had, zeg de het bestuur der Ver. „De Am bachtsschool" toe stappen te zul len ondernemen teneinde het vak godsdienstonderwijs aan de leer plannen der beide scholen toe te voegen. Op het desbetreffende verzoek, gedaan aan het Departement van O., K. en W., is thans bericht ont vangen, dat goedkeuring voor de uitbreidingen wordt gegeven. Naar wij vernemen zal zo spoe dig mogelijk tot invoering van godsdienstonderwijs overgegaan worden. Er zal rekening gehouden worden met de godsdienstige ge zindten der leerlingen, terwijl het vak facultatief gegeven zal wor den. Engeland, het grootste kolen- producerende land ter wereld, zal kolen uit het buitenland moeten invoeren. Dit is nog slechts twee maal voorgekomen in de geschie denis van Engeland. Het Belgi sche vrijwilligerscorps voor Korea zal op 15 December a.s. naar Ko rea vertrekken. Strijdkrachten van de Vietminh hebben een aan val ondernomen op 25 km. van Saigon, de hoofdstad van Vietnam. De havens van Sydney en Mel bourne liggen tengevolge van een staking van 12.000 bootwerkers volledig stil. In de V.S. zqn twee goudsmokkelaars gearres teerd, die op het punt stonden per vliegtuig naar India te vertrek ken. De 28-jarige porceleiniij- mer S. S. uit 's-Gravenhage is door de politie aangehouden, ver dacht van diefstal van meer dan 40 rijwielen. Bij de aanvang van een korte openbare vergadering der Eerste Kamer heeft gisteren de voorzitter, prof. Kranenburg, de oud-minister van O., K. en W., prof. dr G. van der Leeuw, her dacht. Namens (Se regering sloot minister v. Maarseveen zich daar bij aan. Op het Merwedekanaal onder Nigtevecht liep gistermid dag een sleep zandschuiten door de harde wind op de wal in. De 63-jarige Amsterdamse machinist J, W. van Prooyen, die hielp met het afhouden van de sleep, raak te tussen een staaldraad, die hij om zijn middel had geslagen, be kneld en overleed aan de verwon dingen. De procureur-generaal bij de Hoge Raad der Nederlan den heeft geconcludeerd tot ver werping van het beroep van de oud-burgemeester van Den Haag, mr W. A. J. Visser, die veroor deeld werd tot 3 maanden gevan genisstraf en een boete van 10.000 gulden. KAMPIOENSDIEREN. Tot kampioen werden de vol gende dieren uitgeroepen: Afd. Vetvee. Koe van J. Bruijn- zeel te Kruiningen. Afd. Handelsvee. Melkkoe „Mina" van J. Sinke te Wol- phaartsdijk. Afd. Dikbillen. Het dier van J. J. v. d. Weele te Colynsplaat. De eigenaars ontvingen uit handen van de burgemeester een beker. Voorts werden in de diverse rubrieken de. volgende eerste prijzen toegekend. De uitslagen der diverse rubrie ken publiceren wij morgen. Ir W. v. Soest terug uit Amerika Na studiereis van drie maanden. Na een studiereis van drie maanden is ir. W. van Soest, de Rijkstuinbouwconsulent voor Zee land en West-Brabant, uit Ame rika teruggekeerd. Ir. van Soest maakte deze reis, zoals bekend, samen met ir. A. W. v. d. Plas- sche, directeur van de tuinbouw, de adviseur van het Centraal Bu reau voor Tuinbouwveilingen, de heer M. Paardekoper en ir. Joh. Bos, redacteur van het blad „Fruitteelt". Voor Nederlanders is er op fruitgebied veel te leren, speciaal op het gebied van het vervoer en de afzet, en de reis, die op kosten van de E.C.A. werd gemaakt, zal dan ook zeker vruchten afwerpen. De vier heren werken thans aan een officieel rapport, waarin zij hun bevindingen zullen bekend maken. Goesenaar had aanrijding fe Bergen op Zoom. Op de Parallelweg te Bergen op Zoom is gisteravond de heer v. d. L. uit Bergen op Zoom, chef van het goederenstation der N.S., door een luxe auto bestuurd door J. Br.-D. uit Goes aangereden. De heer v. d. L. reed op zijn rijwiel over het rijwielpad en werd door de auto gegrepen toen hij de weg overstak om de Canada-laan in te draaien. Hij werd tegen de grond gesmakt en moest met een schedelbasisfractuur en inwendige kneuzingen in het Burgergasthuis worden opgenomen. De politie on derzoekt de schuldvraag. AANRIJDING. Gisteravond reed een wagen uit Brussel op de Rijksweg Tholen Bergen op Zoom tegen een vrachtauto van de fa. Rijnberg uit St. Annaland toen deze een zijweg in wilde draaien. De luxe wagen, waarin zich een dame en heer op leeftijd bevonden, raakte de vrachtauto en ging de sloot in. Beide inzittenden werden licht ge wond en later met een auto naar Brussel vervoerd. Rilland-Bath mag 7 nieuwe woningen bouwen. Gistermiddag is de gemeente raad van Rilland-Bath in spoed eisende vergadering bijeen ge weest onder voorzitterschap van burgemeester de Goffeau, die meedeelde, dat er thans, in- plaats van vijf, zeven nieuwe woningen gebouwd kunnen worden, iets wat zeer verheu gend is gezien het feit, dat nog een groot aantal mensen op huisvesting wacht. Na enige dis cussie werd besloten over te gaan tot de bouw van 7 wonin gen. Bij de rondvraag werd ge wezen op de straatverlichting en de wenselijkheid borden fe plaatsen op de Rijksweg, ver meldende de naam der gemeen te. Hiertoe zullen de nodige stappen gedaan worden. Opnieuw ontspanning voor de ouden van dagen te Middelburg. Nadat vorige week door de U.V.V. een ontspanningsbijeen komst voor de ouden van dagen te Middelburg was belegd, heeft het damescomité, dat zich met dit werk bezig houdt, gistermid dag in de Bogardzaal voor de oudjes een gezellige middag ver zorgd. Er werd een viertal films vertoond, w.o. de film over het koninklijk bezoek aan Zeeland. In de pauze werden de oudjes ge- tracteerd. DE BILT ZEGT: Afnemende wind. Weersverwachting geldig tot vanavond: Zwaar tot half bewolkt met vooral in de westelijke helft van het land nu en dan buien. On geveer dezelfde temperaturen ais gisteren. Aanvankelijk nog harde wind tussen zuid-oost en zuid west, later krachtige tot matige wind tussen zuid en west.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1