ORT FILO FOP WONDERKLOK Eiidüiê PROVINCIENIEUWS LO.-inspecteur gaf taal- en rekenles. Middenstandsdiploma ten onrechte uitgereikt. en de Dinsdag 21 November 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina I (Vervolg van pag. 2). GOES. Raadsvoorstellen. In da vergadering van de ge meenteraad op 9 October jl werd door B. en W. een voor stel teruggenomen tot vaststel ling van een nieuwe verorde ning op hotels, logementen en tapperijen i.v.m. een schrijven van de afd. Zeeland van de Be- drijfshoreca, dat door B. en V/. nog niet was behandeld. B. en W. menen thans echter in het aanvankelijk voorstel geen wij ziging te moeten brengen en nebben de raad geadviseerd het reeds eerder gedane voorstel aan te nemen. De heer H. Baayen heeft wegens benoeming elders verzocht om ontslag als tijdelijk leraar aan de gymnasiale afdeling van het Goese lyceum. B. en W. stellen voor hem dit ontslag eervol te verlenen. Voorts stellen B. en W. voor het geldende Sas- en haven tarief voor pleziervaartuigen, dat in vergelijking met andere haventarieven uitzonderlijk hoog genoemd wordt, ta verlagen. De Kroon zal o.m. worden ver' zocht het tarief te mogen bren- fen voor pleziervaartuigen op ets. per m3. verplaatsing met een minimum van 15 ets. Tenslotte stellen B. en W. de raad voor f30 subsidie te ver lenen voor het herinnerings monument te Amsterdam. YERSEKE. Lezingen over bacteriologie. Dr Grijns, bioloog aan het laboratorium voor Visserij- onderzoek te Bergen op Zoom, zal morgen een lezing houden over de bacteriologie voor de leerlingen der Ulo-school. Hij zal, in het kader van de on derwijsvernieuwlng, een gehele serie lezingen verzorgen. IIOEDEKENSKERKE. Ouderavond OX. school. Vrijdag werd ln de O.L. school een ouderavond gehouden. De leerlingen van de hoogste klas een vulden zelf het grootste ge deelte van de avond met zang, voordracht en samenspraak. De Inspecteur van het L.O., de heer Leenhouts, demonstreerde de onderwijsvernieuwing op het gebied van aardrijkskunde. SOUBURG. Uitvoering. De Vlissingse accordeonver eniging „Crescendo" gaf Zater dagavond, o.l.v. haar directeur, de heer P. Ventevogel, een concert ln het Zwaantje. Vooral da potpourries werden goed ont haald. Het gezelschap wist zich goed aan te passen aan de zaal- accoustiek. ST. LAURENS. Uitvoering Hervormd Klelnkoor Het Herv. Kleinkoor heeft een prachtig besluit genomen, dat Voor andere plaatsen navolging verdient. Op 30 November en 1 December zal het een openbare Uitvoering geven in het Vergader lokaal, waarvan de opbrengst ge heel ten goede komt aan de Stich ting Interkerkelijk Sanatorium Voor Zuid-Nederland. Ds P. van TU te Middelburg, voorzitter van genoemde Stichting, zal beide avonden openen en het één en an der vertellen over het werk der Stichting. Ds H J, J. Keljzer van BI. Laurens, lid van het College van Commissarissen der Stichting zal een slotwoord spreken. Het programma belooft mooie avon den en het sympathieke doel zal zeker een druk bezoek waarbor gen. HAAMSTEDE. Novembervergadering van het O.N.V. De Christelijke Besturenbond Westhoek organiseerde een z.gm. Nov.-avond ln het Geref. Jeugd- gebouw, welk# onder leiding stond van de heer P. Slager, wegens ziekte van de voorzitter. De hoofdbestuurder der N.C. L.B., de heer H. v. d. Linden te Zwijndrecht sprak over het on derwerp: ..De vijand wederstaan en daarom ln den aanval!" In de tweede helft van de ver gadering sprak Ds J. v. Vliet, Ned. Herv. predikant te Haam stede over de principiële taak die elk christen heeft ln de samenle ving. In zijn slotwoord spoorde de wnd. voorzitter allen aan om deze winter massaal tot de aanval over te gaan en on- en verkeerd georganiseerden te bezoeken. Aan de avond werd medewer king verleend door de Chr. Zang vereniging „Looft de Heer" onder leiding van de heer L. C. Hooger- huls. ZIERIKZEE. C.N.V.-avond. Op de bovenzaal van het „Huls van Nassau" was Donderdag avond door de Chr. Besturenbond een C.N.V.-avond belegd, onder leiding van de heer L. van Sluis. De heer Van Bensen sprak als eerste spreker over het onder werp: „De vijand wederstaan". De tweede spreker, de heer Leu- sink, hield een toespraak onder de titel: „In de aanval!" Hij wees er op, dat krachtig stelling moet genomen worden tegen het com munisme, dat ook in het N.V.V. waar te nemen is. Van alle loontrekkenden in Ne derland is nog 50 procent ongeor ganiseerd en spreker laakte de sloomheid die bij velen aanwezig is Hierna had een plechtigheid plaats n.I. dat aan 3 leden van de Bond van Chr. Overheidsperso neel het gouden C.N.V.-speldje door de heer Van Bensen op de borst werd gespeld wegens hun 25-jarig lidmaatschap van het C.N.V. De heer Van Bensen sprak woorden van dank voor de trouw dezer onderscheidenen. De heer L, Steendam bracht 't hoofdbestuur dank voor deze geste. Nadat de heer D. Marijs nog enige Vlaamse vertellingen had gedeclameerd werd deze vergade ring door de heer Van Bensen met dankzegging gesloten. De Chr. Gemengde Zangvereni ging van Ooeterland onder leiding van de heer Joh. Schouls zorgde voor een welkome afwisseling in het programma. THOLEN. Ontspanningsavond Zeeuwse Agrarische Raad. In hotel Hoek gaf de kring Tholen en St. Philipsland van de Zeeuwse Agrarische Bond een ontspanningsavond. De avond werd geopend met het zingen van het Zeeuwse Volkslied en een welkomstwoord van de voorzitter der Z.L.M., lr M. A. Geuze. De gehele avond werd verder gevuld met samenspraken, schet sen, voordrachten, muziek en zang en werd geheel uitgevoerd door eigen krachten. In het bijzonder de schets „De verkeerde wereld", handelend over St. Philipsland, was zeer goed en werd bijzonder aardig gespeeld. Aan het slot bracht ir Geuze dank aan alle medewerkers, en in het bijzonder aan mevr, van Wes ten die zo'n groot aandeel had in da totstandkoming van deze avond. De heer Kosten bracht in het bijzonder ir Geuze dank voor zijn medewerking. BRUINISSE. C'.J.M.V.-Ringvergaderlng. De Ring Schouwen Duiveland van het C.J.M.V. hield zijn eerste Ringvergadering van dit seizoen in het Ned. Herv. Verenigingsge bouw, o.l.v. de heer C. Bolijn, De bijbelinleiding werd gehou den door J. van den Berg Lz. De heer Jac. de Korte gaf in dicht vorm zijn belevenissen weer van het deze zomer gehouden week end te Renesse, de heren J. Ver spoor, J. da Korte en Jo van den Berge Az. bespraken in korte r«- feraten het C.J.M.V.-werk. Bij de Vrijdagavond gehouden stemming voor vijf gemachtigden in het kiescollege der Ned. Herv. Kerk te Brninisse werden herko zen J. C. de Rijke, M. Beekman, J. Otte Cz., J. Otte Wz. en Jac. Goudzwaard. Gekozen tot ouderling in de vacature Koppe in de Gerefor meerde Kerk te Yerseke de heer J. Jonkheer en tot diaken (vac. de Koeyer) de heer D. Harthoorn. De in de Ned. Herv. Kerk te Souburg gehouden najaars zen dingscollecte heeft opgebracht f 486.—. De heer L. Wieland te St. Lau rens, slaagde voor het examen motordrijver, de heren W. H. van der Poel te Brielle en J. J. van der Meulen te Vlissingen slaagden voor het voorlopig diploma seheepswerktuigkundige. Allen zijn leerlingen van de machinis- tenschool te Middelburg. Zaterdagmorgen is in Yerseke de Groningse kustvaarder „Scald" binnengelopen met een lading Duitse mosselen. Te Utrecht is geslaagd voor Rijksgediplomeerd hoefsmid de heer C. de Jonge Az. te HeinUcns- 7and. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de Chr. school te Ovezande is met Ingang van 1 December a.s. be noemd mej. v. d. Berg te 's-Gra- venhage. Aan de heer J. Lamse te Colijnsplaat is toegekend de ere medaille in zilver, verbonden aan de Orde van OranjeNassau. De heer C. Kuiper te Goes ontwierp vereenvoudigde leermiddelen. Moeilijkheden van zwakke werkwoord opgelost. DROMEN, ik droom, hij droomt, ik droomde, wij droomden Weet ge het nog lezer? Herinnert ge U nog die puzzles op de lagere school, de stem van de meester, die U trachtte uit te duiden, „werkwoord, stam plus t". Ach, hoeveel traneu zijn er niet gestort als men het maar niet döör kon krijgen. Ja, dat onderwijs op de Lagere Scholen, die nog altijd een tekort aan leerkrachten hebben en waar de leerling in de grote klasse ais het ware verloren gaat in de massa. „Ons zwakke werkwoord". Hoe spelen wij het ooit klaar de vor men daarvan aan de kinderen snel en logisch bij te brengen? De heer C. Kuiper, Inspecteur L.O. te Goes heeft er een methode op gevonden. Een methode die uiterst eenvoudig is en die hij ons gisteren heeft getoond. Het werd een taalles, zoals wij er nog nim mer één gekregen hadden. Op een kaart stond een mooie rode balk met daarop aan het eind de letters en, de uitgang van het zwakke werkwoord. Visueel wordt nu de leerlingen aange toond, hoe van het werkwoord de stam valt af te leiden en hoe de vervoeging daarvan uitgaat. De kaart, die drie weken ge leden Is verschenen, wordt reeds in het gehele land gebruikt. Er zijn cahiers bij ontworpen met oefenmateriaal. Een zure geschiedenis. In kort geding voor de Presi dent der Arrondissements-Recht- bank te Middelburg heeft de Stichting tot het afnemen van het Middenstandsexamen Algeme ne Handelskennis verzocht, dat het ten onrechte aan J. H. G. te Serooskerke uitgereikte diploma weer aan haar zal worden terug gegeven. De Stichting Middenstands-exa men Algemene Handelskennis te 's-Gravenhage had aan J. H. G. na gehouden schriftelijk en mon deling examen het Middenstands diploma „Algemene Handelsken nis" uitgereikt. Kort daarop kwam de Stichting tot de ontdekking, dat zij zich vergist had en dat G. geen recht op dit diploma had. I.v.m. een te laag cijfer. Per omgaande verzocht de Stichting teruggave van het di ploma. G. reageerde hier niet op, waarop de Stichting tenslotte in kort geding verzocht het aan haar terug te geven. De vader van G. de bezitter zelf i3 nog minderarig heeft de vordering van de Stichting be streden en uiteengezet, dat de uit reiking berust op publiekrechte lijk voorschrift, terwijl het bezit alleen publiekrechtelijke bevoegd heden geeft en geen enkel recht van de Stichting aantast of bedreigt. De President heeft de terugga ve van het bewuste diploma be volen en hlerbfl o.m. overwogen, dat de uitslag van het examen door de examencommissie volgens het reglement wordt vastgesteld en dat de minister van Economi sche Zaken aan de examencom missie een Rijsgecommitteerde toevoegt, die belast is met het toezicht op het examen. Het is een vereiste, dat gecommit teerde het uit te reiken diploma mede ondertekent, waaruit afge leid moet worden, dat hij de uit reiking goedkeurt en dit 'n waar borg is, dat examen en uitslag juist en volgens de geldende voor schriften hebben plaats gehad. Het onrechtmatig in het bezit hebben van dit diploma is voor de Stichting nadelig en zij ziet zleh genoopt, wanneer G. dit di ploma behoudt, hiervan de Ka mers van Koophandel en Fabrie ken en andere personen op de hoogte te brengen. EN DAN REKENEN. Niet alleen op taalkundig ge bied is de heer Kuiper aan het puzzelen geslagen. Reeds ver scheidene jaren zon hij op een af doende verbetering van het tel- raam dat z.i. onvoldoende is om de kinderen de nodige Tekenvaar digheid bij te brengen. Men moet namelijk niet onder schatten, dat kinderen twee jaar nodig hebben om volkomen ver trouwd te raken met de getallen van 1 tot 100. Twee jaar, dat is een derde van de hele schooltijd. Het systeem van de heer Kui per hij heeft het „de wente laar" genoemd volledig be schrijven zou ons te ver voeren. Het is een metalen rek van on geveer een meter lengte, waarop in een aantal vakken de eenheden en tientallen zijn opgesteld. Het systeem heeft het grote voordeel, dat het, in tegenstelling met het telraam niet alleen de uitkomst maar de volledige bewerking laat aflezen. De leerlingen zijn er in korte tijd volkomen mee vertrouwd ge raakt. Er zijn twee soorten wentelaars n.I. een voor de eerste klasse om tot twintig te leren tellen en een voor de tweede klasse, die tot ruim 200 gaat. Voorts zijn er klei nere modellen voor de leerlingen zelf verkrijgbaar. Wij twijfelen er niet aan of het nieuwe telsysteem van de heer Kuiper zal grote op gang maken. Een uit Indonesië gekomen onderwijzer heeft, toen hij de vinding zag, onmiddellijk een exemplaar besteld om daar heen te zenden. Belgische kranten duurder. Op een vergadering van direc teuren der Brusselse en provin ciale dagbladpers is besloten met ingang van 1 Januari 1951 de prijs der Belgische dagbladen te ver hogen van fr. 1.25 tot fr. 1.50 per exemplaar, dat ls 11% et per week. Dit ls het gevolg van de stijging van de prijs van het krantenpa pier en de overige grondstoffen, alsmede van de stijging der lonen, \U 79. Met open mond keek Filo om zich heen. „Hier heeft die dief alle klokken verzameld, die hij gestolen heeft!" mompelde hij, „wat 'n rare snuiter toch! Met veel moeite en gevaar dringt hij midden 'in de nacht de huizen binnen om klokken te stelen en die gaat ie dan verzamelen hier in dit oude, vervallen kasteel. Wat kan hij daar toch mee voor hebben?" Filo Fop liet zijn blikken nog eens goed door het vertrek dwalen. Overal stonden en hingen mooie, oude klokken enhé, daar op dat tafeltje, bij een brandende kaars lag een heel dik boek. Op zijn tenen ging Filo er heen. „Tjonge, wat een oud boek is dat!" dacht hij, „het papier is helemaal vergeeld en de letters zijn zó onduidelijk geworden, dat ik haast niet kan lezen wat er geschreven staat. Laat ik eens kijken wat er voorin staat, misschien kan ik dat ontcijferen". Onze vriend sloeg de bladzijden om en las met moeite de titel van het boek: „Geschiedenis van het kasteel Torenburgh en omliggende landouwen". „Tjonge", dacht Filo, „waarom zou dit boek hier liggen? Zou het iets met die klokken te maken hebben?" Hij kon het natuurlijk niet helemaal gaan uitlezen, maar zocht vlug weer de bladzijden op, die open gelegen hadden toen hij het boek vond. „Graaf Roelof", las hij, „was de laatste bewoner van dit kasteel. Hij leefde hier helemaal alleen en toen hij stierf was er niemand die hem opvolgde, zodat het kasteel sedert dien verlaten bleef. Van zijn vader had graaf Roelofs vele kostbare klokken geërfd en men zegt, dat daar ook een toverklok Op dèt moment verstijfde Filo van schrik! Voetstappen! Wat moest hij doen Het was al te laat om zich nog te verstoppen, want toen hij schielijk het hoofd omdraaide, keek hij recht in het gezicht van de handlanger van de klokkendief! Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Utrecht (vac. dr G. W. Oberman), dr E. v. d. Schoot te Zaandam; te Utrecht W. L. Tukker te Delft; te Gla- nerbrug, K. v. Selms te Sil- volde; te Ameide-Tienhoven, P. J. F. Lameng te Elspeet; te Ederveen, B. N. B. Bouthoorn te Bennekom. Aangenomen naar Hoender- loo, W. Th. v. d. Windt, res. legerpred., Rotterdam; naar Cu- lemborg, E. F. Westra te Blija; naar Wouterswoude, S. Gers- sen, cand. hulppred. te Putten, die bedankte voor Reeuwijk, Arnemuiden, Goedereede, Lex- mond, Gouderak, Poortvliet, Noorden, Stad aan 't Haring vliet en Loon op Zand. Bedankt voor Heyplaat-de Hey, A. Vink te Marken; voor Sneek, A. J. van Oost te Vrie- zenveen; voor Sneek, F. de Graaff te Well en Ammerzoden; voor Beverwijk. B. J. Rierner- sma te Stavoren. Geref. Kerken. Tweetal te Amsterdam (vrc. wijlen D. Sikkel), G. W. Rijksen te Rotterdam-Zuid en G. van Wilgenburg te Aal ten; te De venter (vac. J. J. Beukenkamp), A. L. Bos te IJselmonde en L. W. Muns te Berlikum. Beroepen te Amsterdam, G. v Wilgenburg te Aalten. Aangenomen naar de Free Presbyterian Church in Austra lië (met standplaats Sidney), J. F. H. v. d. Bom te Groningen. Geref. Kerken (art. 31 K.O.). Bedankt voor Buitenpost, P. van Gurp te Musselkanaal- Tweede Exloërmond. Chr. Geref. Kerken. Beroepen te Scheveningen, M. S. Roos, cand. te Naarden. Uitreiking Bemetel-diploma's te Middelburg. Als secretaris van de examen commissie heeft Zaterdag in de conferentiezaal van de Vitrite Fabriek te Middelburg, de heer J. Wagenvoorde aan de Vitrite- leerlingen, die allen geslaagd zijn, het Bemetel-diploma uitgereikt. De jongelui werden opgeleid vol gens het leerlingensysteem van de Stichting Bemetel. Behalve leden van de examen commissie waren aanwezig de di recteur, Ir J. P. Berdenis van Berlekom, alsmede de bedrijfslei der, de baas en leermeesters. De heer Berdenis van Berlekom gaf uiting aan zijn voldoening over het werk, dat door de Beme tel wordt verricht en gaf de ver zekering, dat de Vitrite hieraan steeds haar steun zal blijven ge ven. In het bijzonder gezien de moeilijke economische situatie van Nederland en met het oog op de toekomst van onze jeugd, acht te spr. de arbeid van de Bemetel van zeer groot belang. Na een woord van gelukwens aan de geslaagden sprak de heer Berdenis van Berlekom woorden van dank aan allen, die hadden bijgedragen tot het succes der op leiding. Met een toepasselijk woord vóór leder der leerlingen reikte de heer Wagenvoorde de diplo ma's uit. Hierna wees de heer Manhaert erop, dat de leerlingen met dit diploma niet klaar zijn, doch slechts bewijzen, dat zij de begin selen om een goed vakman te worden onder de knie hebben. De geslaagden zijn: A. Jobse, A. de Jonge, J. de Ridder, J. Louws, J. Nysen, J. P. de Ridder, L. Kunst. 15; Chinesekool 56; Boerekool 813; Spruiten 2046; alles per kg. Bloemkool A 1948; idem B 1132; idem C 815; idem D 8 10; alles per stuk. Kroten 5 12; Andijvie 529; Peen 5%—6; alles per kg. Bospeen 822 per bos. Uien 25 per kg. Glassla B 913 per stuk. Koolrapen 213; Veldsla 224; Stoksnijbonen kas 117; Kg. sla 37—40; Lof 22—45; Prei 8—15; alles per kg. Fruit: Peren: Comtesse de Paris 3759; Jodenpeer 41; Pondspeer 31; Francois Borgia 32. Appels: Cox Orange Pippin 48; Laxton Super be 1523; Goudreinetten 18—40; Kastomaten 40; alles per kg. Aardappelen: Koopmansblauwe 9.4010.20 per kg. VISMIJN VEERE. 20 November 1950. Aanvoer: 568 kg. export garna len 1.49—1.88; 69 kg. schar 57— 66; 243 kg. bot 5066; 82 kg. wij ting 3861; 25 kg. rog 26; 3 kg. wulken 38; 10 kg. ongesorteerde vis 45. „Israël-avond" te Nisse. In de Ned. Herv. Kerk te Nisse sprak gisteravond ds J. H. Grolle uit Utrecht, secretaris van de Hervormde Raad voor Kerk en Israël, over het onderwerp: „De Kerk en Israël". Velen waren met speciale autobussen uit de omlig gende plaatsen gekomen om deze avond bij te wonen. Ds Renting opende de bijeen komst en leidde de spreker in. Ds Grolle behandelde uitvoerig de terugkeer der Joden naar Pales tina en hun levensomstandigheden daar. In de uitslag van de oorlog tussen Joden en Arabieren zag hij een wonder. Bijzondere aandacht wijdde ds Grolle aan de voor waarden, die vervuld zullen moe ten worden, voordat de Kerk met het nieuwe Israël kan samengaan. Na de bespreking van deze le zing sloot ds Renting de bijeen komst. Bij het uitgaan kon men een door Ds Grolle geschreven boekje over het behandelde onder werp kopen. WAARDE. Afscheid, cand. v. d. Brink. Zondagavond nam cand. v. d. Brink, hulpprediker van de Ned Hervormde Gemeente te Waarde afscheid wegens zijn vertrek naar Brulnisse. Hij had voor deze ge legenheid tot tekst gekozen Eze- chiël 47 9, de woorden: „En zij zullen leven en zij zullen gezond worden". Na afloop van de predicatie werd de gemeente toegesproken. Cand. v. d. Brink sprak woorden van dank tot allen voor de vriend schap en medewerking die hij en zijn vrouw in de gemeente onder vonden had. Namens de ring Kruiningen en als consulent sprak Ds v. Burge ier uit Kruiningen de scheidende waarderende woorden toe. Na mens de kerkvoogdij en notabelen sprak de heer C. Mol woorden van dank. Namens kerkeraad sprak ouderling Allewijn. De mosselkwekers thuis. Alle mosselkwekers, die de vis serij van consumptiemosselen hebben uitgeoefend op de Wad denzee, z(jn thans weer thuis. Dientengevolge werden ruim 3000 tonnen mosselen van de Wadden zee door deze kwekers te Yerseke afgeleverd. Ongeveer 8 weken heeft men daar gewerkt en het resultaat mag niet onbevredigend worden genoemd. V eilingsberichten GOES. Veiling van 20 Nov. '50. Groenten: Bloemkool A 30—45; idem B 16—22; idem C 811; Knolselderij 5—10, alles per 100 stuks. Spruiten 3134; Witlof afw. 20; Stoofsla 1921; Veldsla 22; Groene kool 912; Rode kool 1214; Witte kool 4—6; Boere kool 5—8; Andijvie 1015; Kro ten 4.509, alles per 100 kg. Herfstrapen 1112 per 100 bos. MIDDELBURG. Veiling van 20 November 1950. Groenten: Rodekool 513; Wittekool 4—6; Savoyekool 5— Sportnieuws DAMMEN. „Noord-Beveland"„De Schelde' 13—7. Vrijdagavond speelden de dam clubs Noord-Beveland en Vlissin- gen „De Schelde" in het Veerhuis te Wolphaartsdijk, haar eerste competitiewedstrijd voor de 1ste klasse van de Zeeuwse Dam- bond. De gedetailleerde uitslagen waren als volgt: 1. C. W. v. Dam meJ. v. Strien 20; 2. J. M. NelisseN. Corstanje 20; 3. C. J. HollestelleA. de Jong 20; 4. O. ScherpR. v. Dalen 02; 5. P. BouterseJ. v. Riet 11; 6. W. J. KosterJ. Pervoost 02 7. P. J. WilderomH. de Vlieger 20; 8. M. J. LeendertseN. Pie- terse 0—2; 9. C. W. ZwemerJ. Lens 20; 10. J. KorshulzeW. Kootstra 20. De wedstrijd werd dus gewon nen door „Noord-Beveland" met 13—7. Officiële Publicatiën Na-inlevering bank- en muntbiljetten en zilverbons. De Ned. Bank maakt bekend, dat de gelegenheid tot het aanvragen van na- inlevering van bank- en muntbiljetten en zilverbons, die bij de geldzuivering buiten omloop zijn gesteld, op 31 December 1950 definitief zal worden gesloten. Houders van de hier bedoelde, voor 7 Mei 1945 gedateerde, betaalmiddelen, die alsnog van de gelegenheid tot na-inlevering wensen gebruik te maken, dien ten spoedigste een desbetreffende aanvraag in te dienen. Aanvragen tot na-inleve ring dienen te worden gesteld op for mulieren, die uitsluitend verkrijgbaar zijn bij de Ned. Bank N.V., Bureau na- inlevering binnenland, Nieuwe Doelcnstr. 5, Amsterdam—C., tegen betaling van f 0.50 (Bij schriftelijke bestelling van for mulieren dient een bedrag van 10.50 per stuk in postzegels te worden bijge voegd). De aandacht wordt erop gevestigd, dat vergoeding slechts kan worden overwo gen in die gevallen, waarin de huidige houder de biljetten reeds in zijn bezit had op 8 Juli 1945, voorzover het betreft biljetten van f 100,— of op 25 September 1945, voor wat betreft de overige buiten omloop gestelde betaalmiddelen. Woningwet. B. en W. van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat door de N.V. A. Kreymborg en Co. te Amsterdam een verzoek is ingediend tot ontheffing van het bepaalde in art. 26 lid 1 der bouwverordening voor een te bouwen pand op perceel kadastraal bekend in sectie C no. 2674. Het verzoek ligt voor een ieder ter inzage ter gemeente-secretarie 2e afdeling van 18 November t.m. 2 December a.s. SCHEEPSTIJDINGEN GROTE VAART. BLOEMFONTEIN 18 te Beira. BOR NEO 19 pass. Gibraltar naar Amster dam. EDAM 19 van Antwerpen naar New-York. GAROET pass. 18 Minicoy naar Rotterdam. TERNATE pass. 19 Point Degalle naar Rotterdam. NIEUW- AMSTERDAM 20 te Plymouth. NIGER- STROOM 19 te Rotterdam. PASSAGIERS- EN TROEP ENTRANS- PORTSCHEPEN OP INDONESIË. AMARAPOORA 19 te Rotterdam. EM PIRE BRENT 20 te Port Said naar Rotterdam. GROOTE BEER pass. 20 Suez naar Nw.-Guinea. JOH AN VAN OLDENBARNEVELT pass. 20 Algiers naar Amsterdam. WILLEM RUYS 19 van Suez naar Djakarta. INDRAPOERA 17 van Belawan naar Rotterdam. ORAN JE pass. 18 Kaap Bon naar Amsterdam. WATERMAN pass. 19 Kaap Pon naar Rotterdam. HAVEN VAN VLISSINGEN. Vlissingen aangekomen 19—11CENT van Danzig. C£ OLSTREAM van Bordeau. Vlissingen vertrokken 19—11: VIDAR naar Sieburg. IZAAK naar Kouaan. UNITAS naar Italië. CENT naar Rou- aan. 20—11: CIDON naar Antwerpen. CON- FID naar Stettin. OLSTREAM naar Rotterdam. MARY naar Londen. Gepasseerd naar Antwerpen 29—11: IT- TERSUM van Duinkerken. PRINS ALEXANDER van Montreal. CERUS van zee. LOOSDRECHT van Genua. LEOPOLDSKERK van Hamburg. 20-11: BLITAR van Par. AREND N. van Par. MIJKE van Oporto. Gepasseerd van Antwerpen 1911: PRINSENGRACHT naar Abeu. PARA CUDE naar zee. DEO GLORIA naar Scheveningen. REMMERD naar Lissa bon. PRINS WILLEM IV naar Ham burg. ALFA naar Plimouth. NASSAU HAVEN naar Kopenhagen. 2011: EDAM naar New York. PRINS ALEXANDER naar Rotterdam. CHINON van Rouaan. Wat brengt de Radio? Woensdag 32 November 1950. HILV. I (402 M.): NCRV 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Een woord voor de dag. 7.30 Sluiting. 9.00 Nieuws. 9.10 Voor de zieken. 9.35 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.05 Hoorspel. 12.00 Alt en piano. 12.30 Land- en tuin bouw mededelingen. 12.33 Mando line muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Militaire reportage. 13.20 Popu laire muziek. 13.45 Gram. 14.00 Twee piano's. 14.20 Kamerorkest. 15.05 Gram. 15.15 Reportage. 15.45 Voor de jeugd. 16.30 Slui ting. 18.00 Koor. 18.30 R.V.U. 19.00 Nieuws. 19.15 Discussfeclub 19.30 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Kerkkoor. 20.35 Lichte mu ziek. 21.00 Hedendaagse zendings- vragen. 21.20 Instrumentaal dub- belkwintet. 21.45 Radiophilh. or kest. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. HILV. II (298 M.): VARA 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Sluiting. 9.00 Nieuws. 9.12 Voor de huisvrouw. 9.22 Gram. VPRO 10.00 Schoolradio. VARA 10.20 Voor de. huisvrouw. 11.00 Gram. 12.00 Orgelspel. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen 12.33 Voor het platteland. 12.38 Pianoduo. 12.55 Reportage. 13.50 Regerings uitzending. 14.00 Gesproken por tret. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Voor de jeugd. 16.30 Sluiting. 18.00 Nieuws. 18.15 VARA-varia. 18.20 Beschouwing Raad van Europa. 18.30 Prome nade-orkest. 19.00 Causerie. 19.15 Viool, bas en orgel. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Poli tiek commentaar. 20.15 Banjo ensemble. 20.40 Hoorspel. 22.40 Rhythmisch kwartet. 23.00 Nws. 23.15 Commentaar wereldschaak- tournooi. 23.20 Radioschaakwed strijd NoorwegenNederland. 23.3024,00 Dansorkest. Waterstanden Aonsterdamsche Effectenbeurs. Slotkoerscn op 20 November medegedeeld door de Incasso-Bank N.V., Goes Amsterdamsclie Bank N.V. Grootboek-Obligatiën Nederland 1948 Nederland 1947 Nederland 1937 Dollarlcning 1947 Invest. Certif. Nederland 196264 ex. Nederland 196264 ctan Nederland N.W.S. Spaarcertlficaten Indië 1937 A Grootboek 1946 Cult. Handel en Ind. Bank Nat. Handelsbank Ned. Handel Mij A.K.U. Berghs Jurgens Van Berkel Patent Calvé Delft Centrale Suiker Fokker Gelder Zonen Kon. Hoogovens Lever Bros Unil. Ned. Ford Ned. Kabelfabr. Philips' Gloeil. Dito, 6 pet cum. pref. wd. Wilton Billiton I rubr. Billiton li rubr. Dordtsche Petr. Dito, pref. Kon. Olie Dito, onderaandelen Moeara Enim A'dam. Rubber Bandar Rubber Deli Bat. Rubber Kendeng Lemboe Oost Java Rubber De Oostkust Serbadjadi Holl, Am. lijn Java China Japanlyn 9954 97*4 964 934 974 974 974 794 1004 954- 964 474 85 153 1744 313 115 1274 171 174 146 219 308 256 230 1664 1594 220 2724 2834 2964 293 494 1254 114 1024 904 1724 1164 Kon. Boot Kon. Paketvaart Ned. Sch. Unie Van Ommeren's Sv. Rott. Lloyd Stv. Mij Ned. H.V.A. Java Cultuur N.I.S.U. Vorstenlanden Deli Bat. Mij Deli Mij Scnembah Muller Co. Amsterdamsclie Bank Escompto Bank Holl. Bank Unie Cert. Javasche Bank Herstelbank Pr. Ned. Bank voor Z.-Afr Rotterdamsche Bank Surinaamsche Bank Twentsche Bank Am. Smelting Anaconda Copper Bethl. Steel Chrysler General Motors Intern. Nickel Kennecott Rep. Steel Standard Brands U.S. Steel Cities Service North Am. Cont. Oil Midcont. Oil Philips' Oil Shell Union Tidewater Baltimore Miss K. Texas New York Ceutr. Pennsylvania Canadian Pac. 136 124 1634 183 151 166 1144 564 90 274 1094 1074 954 1604 1654 41 2434 98 96 198 im 1704 724 374 474 764 103 374 714 464 6 1274 89 1714 85 51 534 35 154 184 204 204 1364 1214 1614 1824 1494 163 1144 564 88 264 108 1064 1604 166 404 2m 177 172 724 394 484 784 10344 374 724 48-4 6 1284 924 174 864 514 7574 55 154 7 184 21 Keulen 499 (-0.03). Ruhrort 726 (plui 0.06). Lobith 1321 (plus 0.26). Nijmegen 1077 (plus 0.3). Arnhem 1035 (plus 0.29). Eefde 517 (plus 0.36). Deventer 400 (plus 0.33). Borgharen 445 (-0.33). Belfeld 1294 (-0.44). Grave 582 (-0.27). Lith 213 0.29). Advertentiën Heden overleed ge heel onverwachts, on ze geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader FOORT DE ROO, in de ouderdom van ruim 68 jaar. A. S. DE ROO— NIEUWENHUYSE. 's-Heer Abtskerke: J. L. DE ROO. C. M. W. DE ROO— VAN IWAARDEN en Kinderen. Lewedorp: J. J. KLOMPE— DE ROO. J. P. KLOMPE. J. DE KOO. 's-Heer Abtskerke: L. DE ROO. P. DE ROO— KWEKKEBOOM. 's-Heer Abtskerke, 20 November 1950. De teraardebestelling za plaats hebben op Donderdag 23 Nov. a.s., des middags 12 uur te 's-Heer Abtskerke. Heden, overleed, na een langdurig, gedul dig gedragen lijden, mijn geliefde Echtge note, onze zorgvolle Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder PIETERNELLA FRANCKE, in de gezegende ouder dom van bijna 86 jaar. Haar hoop was op Christus, en dat ie onze troost. Terneuzen: G. COPPOOLSE. A. DEN HAMER— COPPOOLSE. JAC. DEN HAMER. Kinderen en Klein kind. Oostkapelle: Wed. D. COPPOOLSE- HOUTERMAN. Terneuzen, 18 November 1950. Axelsestraat 120. De begrafenis zal plaats hebben op de Algeme ne Begraafplaats te Terneuzen, Dinsdag 21 November, om 2 uur. Heden overleed, zaoht en kalm, nog onver wachts, onze geliefde en zorgzame Man, Va der, Behuwd- en Groot vader, WILLEM VAN WAARDE, in de ouderdom van ruim 64 jaar. Joh. 11:25. Driewegen: J. VAN WAARDE— KOEMAN. Kuinre: P. M. VAN WAARDE. M. VAN WAARDE— KORMELINK. WIEBE. Driewegen: M. J. M. VAN WAARDE en Verloofde. Driewegen, 18 November 1950. De teraardebestelling zal plaats hebben op Woensdag 22 Novem ber 1950, om 12 uur te Driewegen. Tot ons leedwezen geven wij hiermede kennis van het overlijden van onze Filiaalhouder van ons filiaal te Middel burg, de heer JAC. VAN HARTINGS'. ELD. Zijn medewerking werd door ons op hoge prijs gesteld en zijn nage dachtenis zal door ons steeds in ere worden gehouden. Rotterdam, 17 Nov. '50 Hoorapparaten-Cen- trale Schoonenberg.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 3