Blinden voelen zich ten achter gesteld prow'nii^gaBBg De galeislaaf ADAISON Protestvergadering in Den Haag» Geschiedenisvervalsers aan het werk. „Service"-auto van Philips. Geef ze n „gezonde" verrassing! 10» Evangelieprediking in het land van Abraham. OhcUC dl toupe. Een kwestie van op treden. dludaf 1! November 1930 PROTESTANTS CHRISTEI IJK DAGBLAD Pagina 2 (Van onze oorrespondent.) Ia de ual van de Haagse dierentuin is Zaterdag weer eens een protestvergadering gehouden. Het gezelschap, dat er heen trok, onderscheidde zich wei sterk van de „alledaagse" betogers. Kalm toiiulielend legden de protesterenden de weg af van de stations naar de caaL Even rustig gingen rij later terug. De bezoekers waren nameiyk blind. Blinden zijn er doorgaans niet op uit om de aandacht te trekken. J3J vragen geen medelijden. Maar deze keer voelden zij zich toch gedrongen tot getuigen in het rnbaar. Want de wijze, waarop overheid de blinden in de kou laat staan, verdient te worden ge laakt. Dit is op de Haagse protestver gadering dan ook geschied door ds J. Wit, Waals predikant te Nij megen; pater Andreas, een Capu- cijner monnik te Grave en de heer F. G. Tingen te Amsterdam. De zeer talrijke aanwezigen stemden blijkens hun handgeklap graag met het gesprokene in. En zelfs de geleidehonden zetten kracht bij aan het protest, door luid te blaffen bij elk applaus. De heer P. L. de Gaaij Fortman oud-burgemeester van Dordrecht en voorzitter van de stichting „Het Nederlandse Blindenwezen' (waarin alle organisaties op dit gebied verenigd zijn), maakte in zijn openingswoord bekend, dat de protestvergadering was belegd om kracht bij te zetten aan het beroep, dat men reeds op de leden der Staten-Generaal heeft ge daan. Daarnaast zou dan het door de regering afgewezen ontwerp „Sociale Voorziening voor Blin den" toegelicht worden. VAN ALLES VERSTOKEN. Nederland wordt alom geroemd om zijn prachtige sociale wetten, zei de CapucJjner Pater Andreas. Maar één groep wordt steeds ver geten, nJ. de blinden. Aan de particulieren ligt het niet. Zij doen al tientallen jaren hun best voor onze lotgenoten. Maar de overheid, die telkens on ze hoop wekte, heeft totnogtoe vrijwel nagelaten om een hand voor de blinden uit te steken. Wij hadden grote verwachtingen van minister-president Drees, die zich als wethouder van Den Haag zeer verdienstelijk heeft gemaakt voor de blinden, maar die in zijn tegen woordige functie niet verder kwam dan de instelling van een „Bllndencommissie". Zo zijn de blinden in Nederland met zijn schone sociale wetten van alles verstoken! De regering heeft het ontwerp „Sociale Voor ziening" afgewezen, omdat het voor de verwezenlijking van dit ontwerp nodige kapitaal van 1% mlllioen niet uitgetrokken kan worden. Ter voorziening in de ergste nood krijgen wij f 35.000. toegewezen. Maar als men weet, dat de meeste instituten en steu nende organisaties met vëel gro tere tekorten kampen, hoe zou dan zo'n bedrag verdeeld moeten worden En dan te merken, dat er over al geld voor is, zei de Pater. Voor ondersteuning aan de buitenech telijke kinderen, voor de aanvul ling van tekorten bij de K.L.M., kortom voor allerlei doeleinden blijkt er nog wat in de schatkist te zitten. Maar de blinden laat men zonder hulp. TWEEDERANGS BURGER SCHAP. Ds Wit ging in op de argumen ten, die de regering gebruikte bij de afwijzing van het ontwerp. Het beroep op de schatkist en derzei ver deplorabele toestand ging hij voorbij, want dat kan men bij elke aanvraag aanvoeren. Of er dan, door het inwilligen van de eisen, een precedent ge schapen zou worden? Ds Wit sprak dit tegen. Men moet ver schil maken tussen Invaliditeit van geestelijke aard en zintuige- lijke invaliditeit. Personen met geestelijke afwijkingen behoren blijvende verzorging te ontvangen. Maar bij het gebruik van de juiste middelen kan men de nadelen van zintuigelijke Invaliditeit nagenoeg teniet doen. Doofstommen en blinden zijn immers in staat om in hun levensonderhoud te voor zien en om een gezin te stichten. Men behoeft hen alleen maar be hulpzaam te zijn bij het vinden van een werkkring. Negentig procent van de doof stommen zorgt voor eigen inko men. Negentig procent van de blinden komt ten laste van de maatschappij. Niet, omdat de ove rige tien procent bijzonder be gaafd zou zijn, maar omdat zij op de juiste plaats zijn terechtgeko men. De anderen slaagden daar niet In en bekleden deswege een tweederangs burgerschap. Zou de regering het ontwerp hebben aanvaard, dan had men de vakopleiding kunnen uitbreiden en de deskundige opsporing van voor blinden passende posities ter hand kunnen nemen. De overheid zou dan weliswaar 114 millioen moeten uittrekken, maar over het geheel genomen zou er niet zoveel méér geld behoeven te worden uitgegeven, daar de gemeentelijke subsidies konden verdwijnen. Bo vendien wordt elke blinde, die een werkkring krijgt, óók belasting betaler, zei ds Wit. Derhalve ont vangt de overheid nog wat terug. Wij vragen dit alles, zo besloot de predikant, omdat wij er recht op menen te hebben. Wij hopen, dat de overheid met ontferming zal worden bewogen, hetgeen wat anders is dan sentimenteel mede lijden. En mochten er andere groepen zijn, die gezien de inwil liging van onze verlangens, ook om recht kwamen vragen, welnu zou dat een bezwaar zijn voor be windslieden, die de term „sociale gerechtigheid" voor in de mond hebben Nederlandse postzegel jubileert. In 1952 vallen samen de her denkingen van het honderdjarig bestaan van de Nederlandse postzegel en van de Nederland se rijkstelegraaf Wij vernemen, dat het in het voornemen ligt van het staats bedrijf der P.T.T. in dat jaar in Utrecht een internationale pnst- zegeltentoonstelling te organise ren en in Den Haag een tele graaf ten toonstelling. De plan nen zijn nog niet uitgewerkt. Nieuwe melkprijs voor de boer. Minister Mansholt -heeft de ge middelde producentenprijs voor melk voor het melkprijsjaar 1950- '51 vastgesteld op 17.5 cent per kg melk met een vetgehalte van 3.5 pet. Ook ln het nieuwe melk prijsjaar zal het verschil tussen de prijs gedurende de winterperi ode en die ln de zomerperiode 3 cent per kg bedragen. Daartoe zal ln de wintermaanden vanaf 5 November j.l„ weer een toeslag van ongeveer 2 cent worden ge geven, welke ln de zomermaanden door middel van een heffing van ongeveer 1 cent wordt terugge vorderd. De consumentenprijs blijft ongewijzigd. Volgens een bekendmaking van de Britse autoriteiten in West- Berlijn zijn Sowjetrussische op voedkundigen in de Oostduitse bezettingszone bezig de geschiede nis van Duitsland over de laatste 150 jaar te herschrijven, zulks in overeenstemming met de in de Sowjet-Unie gevolgde methode. Iedere Oostduitse onderwijzer of onderwijzeres moet thans zijn of haar leerlingen het volgende bijbrengen Militarisme is uit den boze. De term „held" mag ln de geschiedschrijving over Duitsland van de laatste 150 jaar niet wor den gebruikt, daar „elke door Duitsland gevoerde oorlog na de bevrijdingsstrijd van 1813 een ver overingsoorlog is geweest". „Daarom", aldus luiden de nieuwe instructies voor het Oost duitse geschiedenisonderwijs, „moet de kinderen worden bijge bracht, dat de aan Duitse zijde in deze oorlog gevallenen niet als helden mogen worden vereerd, terwijl evenmin gedenktekenen te hunner ere worden mogen opge richt. Deze gesneuvelden zijn n.L slechts de ongelukkige slachtof fers van de valse politiek, welke door tyrannen als de graaf von Bismarck, de veldheren von Molt- ke en von Hindenburg en de keur vorst Frederik de Grote werd ge voerd". „Aan de andere kant", aldus heet het verder ln deze nieuwe Sowjetrussische instructies voor het Oostduitse geschiedenisonder wijs, „zijn de soldaten en de mili taire leiders van de Sowjet-Unie helden in de ware zin van het woord, want zij hebben hun va derland verdedigd, toen dit op verraderlijke wijze was aangeval len". Snelle technische hulp bij televisie-stoornissen De televisiekijkers in het Zui den van het land behoeven, wanneer er zich een storing in hun ontvangsttoestel mocht voordoen, niet lang op techni sche hulp te wachten. De tech nische dienst van Philips heeft de beschikking gekregen over enkele met een mobilofoon uit geruste „service"-auto's, welke via het landelijke mobilofoonnet der P.T.T. op ieder tijdstip be reikt kunnen worden. Storingen, waarvoor naar het oordeel van de handelaar de hulp van de technische dienst van Philips gewenst is, worden door deze instantie onmiddellijk telefonisch aan de inspecteur „en route" in zijn auto doorgege ven. Het ligt in de bedoeling de televisie service ln het gehele land in de toekomst via de mo biele telefoon te verzorgen, waardoor een opmerkelijk snelle afdoening van eventuele sto- rlngsgevallen verzekerd is. De Algemene Vergadering van de V.N. Wysjlnsky heeft Zaterdag ln de Alg. Vergadering der V.N., bij de behandeling van Trygve Lie's vredesplan en het tegenplan van de S.U., verklaard, dat Rusland van harte het vreedzaam naast elkaar bestaan ln de wereld van kapitalisme en communisme wenst. Wysjlnsky verklaarde zich krachtig voorstander van perio dieke bijeenkomsten van de Vei ligheidsraad, In aanwezigheid van regeringshoofden of andere hoge functionarissen, doch mits de Chinese communisten er een zetel hebben. Indianen aan de Amazone doden dorpsbewoners en arbeiders. Langs een zijrivier van d Amazone de Xingu, heeft een In dianenstam het oorlogspad be treden. Berichten uit Belem, aan de mond van de Amazone gele gen. melden, dat de toestand zeer ernstig ls. De Indianen, behoren de tot de stam der Caiapos, doden dorpsbewoners en arbeiders op de iubberplantages en vallen zelfs boerderijen bij betrekkelijk gro te steden aan. Verscheidene dorpen zijn geë vacueerd en het werk op de rub berplantages ligt stil, omdat de arbeiders hun leven niet ln het oerwoud op het spel willen zet ten. Gevangenisstraf uitgezeten voor zijn baas. De Utrechtse letterzetter J. H. D. was in April van het vorige jaar op verzoek van zijn direc teur naar het Huis van Bewa ring in Utrecht gegaan, waar hij drie weken hechtenis onderging, die zijn directeur wegens het veroorzaken van een verkeers ongeluk waren opgelegd. Wegens het oplichten van de staat voor voedsel, dat hem tij dens de hechtenis werd ver strekt, voor een totaal bedrag van f 10,50, legde de Utrechtse rechtbank hem in Mei van dit jaar een voorwaardelijke ge vangenisstraf van een maand op met een geldboete van f25. De officier van justitie ging te gen dit vonnis in appèl. Vrijdag eiste de procureur- generaal by het Gerechtshof te Amsterdam, mr J. F. Hoeffel- man, die zeide van mening te zijn, dat hier een onvoorwaar delijke straf noodzakelijk was een week gevangenisstraf. Het hof zal op 1 December uitspraak doen. (Ingez. mededeling, advert.) p«r grot* rol De tol aan Franse mensen levens in de oorlog. De Franse verliezen aan men senlevens ln de tweede wereld oorlog bedragen 576.000, o.w. 198.000 ln de strijd van 1939 tot 1945 het leven Heten, 9.844 we gens verzetsactiviteit werden ge fusilleerd, 37.006 bij operaties van de Maquis sneuvelden, 59.225 om kwamen bij luchtaanvallen en 182.000 in gevangenschap stier ven. Standpunt Amerikaanse regering betreffende Nieuw- Guinea niet veranderd. Het standpunt van de Ameri kaanse regering in de kwestie NIeuw-Guinea is niet veranderd, aldus verneemt Aneta ln kringen van het State Department. De regering ziet met belangstelling de conferentie tussen Nederland en Indonesië tegemoet in de hoop, dat deze aangelegenheid, die de Amerikaanse regering strikt als een zaak tussen Nederland en In donesië beschouwt, vreedzaam en vriendschappelijk zal worden op gelost. Geruchten als zou de zaak besproken zijn tussen Truman en de Nederlandse ambassadeur, dr van Royen, worden in Washing ton als volkomen ongegrond ge kenmerkt. Centrale A.R. Kiesvereniging Middelburg. Zaterdagmiddag vergaderde de Centrale A.R. Kiesver. Middel burg in het Geref. Jeiigdgebouw te Middelburg. Na de opening door de voorzit ter, de heer J. de Wolf te Se- rooskerke, hield de heer W. Maas van Vrouwenpolder een causerie over de buitengewone deputaten- vergadering te Utrecht, waarna de heer P. Boon Sr van Sint- Laurens verslag uitbracht van de gehouden partij-conferentie te Breda. De kiesverenigingen werden aangespoord de op de Deputaten- vergadering aangenomen beslui ten uit te voeren. De heer W. Maas eindigde met dankgebed. Aanbesteding verbreding havenplateau te Viane. Te Ouwerkerk werd Vrijdag aanbesteed het verbreden van het havenplateau te Viane. Ingeschre ven werd als volgt: M. de Moor, Brouwershaven f16.000; L. van Popering, Bruinisse f12.965; J. M. Dekker, Brouwershaven f 12.000; H. Stouten, Brouwers haven f 12.000; J. Stouten, Oos- terland f 12.000; C. van Wijnen, Dordrecht f 11.800; Bouterse, Sir- jansland f 10.880; M. van der Velde, Bruinisse f 10.798; W. van den Berg en P. van Dongen, Brui nisse f 10.600; M. de Oude, Zierik- zee f 10.521; D. Rentier, Noord- gouwe f 10.288; A. J. Wandel, Nieuwerkerk f9990. Gegund aan de laagste inschrij ver. Aanbesteding. In de hal van het stadhuis te Bergen op Zoom werd in het openbaar aanbesteed de verhar ding en Inrichting van het ge deelte van de Binnenhaven, dat kort geleden werd gedempt. De laagste inschrijver was fa. L. J. Moerland uit St. Annaland voor f 44.130.Hoogste inschrij ver was fa. H. P. de Regt uit Terneuzen voor f 54.400. Woningbouw in September 1950. Volgens gegevens van het Cen traal Bureau voor de Statistiek, werden ln September j.l, 4649 woningen voltooid, In de over eenkomstige maand van de jaren 1945 tot en met 1949 kwamen resp. 84, 118, 1040, 2919 en 3797 woningen gereed. (Ingez. mededeling, advert.) (Van onze Utrechtse correspondent). „Het waarlijk grote en schone in de christelijke gemeente ge schiedt meestal in stilheid. Zelfs de gemeenteleden hebben er am per aandacht voor". Dit zei dr C. Riemers, Evang. Luth. predikant te Amsterdam, toen hij in de matig bezette Ln- ther-kapel aldaar de afscheidssa- menkomst van zuster Miek Zier leidde. Het gold hier inderdaad een schone gebeurtenis, want deze zuster vertrekt morgen als zendellnge-verpleegster naar A- leppo ln Syrië. Zjj zal daar arbei den ln een polykliniek en hoopt dan vla medische hulp toegang tot de harten van de Mohamme daanse bevolking te verkrijgen. Nooit tevoren ging een Neder landse zendeling naar Syrië, het land, dat ons uit de Bijbel zo goed bekend is. De uitzending van zuster Zier vindt plaats op initiatief van de „Morgenland-Zending", het inter nationale zendingsgenootschap, dat het Evangelie tracht te bren gen onder de volken van het na bije Oosten. Dr P. Berron, een Lutherse predikant uit Straats burg en zendingsdirector van de „Morgenland-Zending", vertelde in de afscheldssamenkomst iets over de stand van zaken met be trekking tot het Evangelie in Syrië. Op één van zijn reizen door de woestijn van Syrië had dr Berron ergens de „Jezus-bron" aangetrof fen. Deze mooie naam was niet aan de Heiland ontleend. De voor naam Jezus komt veel voor in dit FEUILLETON. Vrij naar het Engels van JOSEPH STEPHENS. Zijn zitkamer scheen verla ten, toen Tano haar aankondig de. Een ogenblik aarzelde hij. Dan liep hij op haar toe en Ohl, was alles wat hij zeggen kon. Io liet haar schouderman tel vallen en keek hem van on der de stralende luchter aan. En, ben je niet verrast, mij hier te zien? Het antwoord bleef even uit. Dan, diep ernstig: Neen. Even later, haar diep in de ogen kijkend: Ben je nu Neen, ik ben niet van een ander. Ik ben niet een vrouw van dat soort. Zo heb ik het ook begre pen, zei hij, met ironie in zijn stem. 'n Groot actrice, een ar tiste en tragédienne en een dichteres zou de wereld ver loren hebben, dank zij de gril van een keizer om koppelaar te spelen. Ik ben hier gekomen in een geest van vriendschap, her nam ze verwijtend en het belieft jou sarcastisch te zijn. Ik kan ie verzekeren, dat ik jouw veilig heid mijn grootste verantwoor delijkheid acht. Als jij het een erezaak acht, je geweten te ontlasten van een zware schuld, dan vergeef ik je hierbij. Zij voelde dat zijn ogen op haar trouwring rustten. Even gleed een glimp van toorn over haar bleek gelaat. Maar de moede trek in zijn mager ge zicht overwon haar trots. Laten we elkander niet op deze wijze tergen. Toe Virgi- nius, laten we vrienden wor den. Waarom niet nummer 16, of beter nog: Wet Death? Het klinkt bijna als muziek. Wees niet zo bitter. Bitter? Ja. Houd er mee op en denk eens na. Mijn broer Cono is hier geweest. Hij is zeer ontstemd over de loop van zaken. Als ik je Virginius genoemd had, wat dan? Cono is geen dwaas. Hij zou onmiddellijk hebben begre pen dat de man die ik redde prins Catar Virginius was. Denk je een ogenblik in, dat hij het bericht van je redding gerap porteerd had aan Nero. Je was weer teruggebracht naar de ga leien. Ik moest snel handelen en zo heb ik de naam gekozen, die 't eerst in mij opkwam. Hij zag de logica van haar betoog in maar was niet in de- stemming, om dat te zeggen en hernam: Je hebt gedacht: ik redde hem van een natte dood? Wel ja. Waarom deed je dat? Moeten we daar nu weer over beginnen? vroeg ze ver moeid. Verlang je dan niet naar veiligheid en rust? Nero is wreed. Hij zou je ongetwijfeld ter dood veroordelen, de mar teldood. Wet Death huiverde. Maar het zou dood-zijn be tekenen, dus te verkiezen bo ven de galeien. Io staarde hem verbaasd aan. De onverschilligheid in zijn stem was nieuw voor haar. In menig opzicht was hij haar nog vreemd. Zij kon nauwelijks ge loven, dat deze jongeman haar man was. Een jaar geleden had zij hem gekend, menen te kennen. Natuurlijk begreep zij, dat een jaar op de galeien iemand dodelijk wonden kan. Maar deze toonloze stem, deze volkomen afwezigheid van vi taliteit, deze koelheid tegenover haar pogingen om zijn veilig heid te waarborgen, verwarden haar. Wat haSr hart vervulde scheen hem nauwelijks te ra ken Maar dan ontwaarde zij plot seling de striemen op zijn ge laat, de littekenen van wat een vrouw vermocht die zij was. Een golf van medelijden weide in haar op. O, nu zou ze elk hard woord van hem schuldbe wust ondergaan en zij zou in deze wrede wereld een plek voor hem zoeken hoe dan ook, waar hem rust en veiligheid verzekerd waren. Langzaam, terwijl hij haar scherp bleef aankijken, begon ze: Ik zou je willen zeggen, wat mij bovenal bezig houdt. Ik zou zo graag zien, dat je mij meedeelde wat ie plannen zijn. Wil je hier op Ionos blijven of in stilte het eiland verlaten? Weet wel, de keuze is aan jou. Ik zal mij zelf en alles wat ik bezit tot je beschikking stellen. Maar, ging zij sneller voort, antwoord mij niet terstond. Neem geen besluit, aleer je werkelijk gelooft, dat mijn ge voelens voor jou in het voor bije jaar in 't minst niet ver anderd zijn. Met verstrakt gelaat ant woordde Wet Death: Ik geef er de voorkeur aan, het eiland te verlaten. Ik zou een dwaas zijn als ik hier bleef. (Wordt vervolgd.) land. Maar dit ls wat Syrië nodig heeft, zei de Straatsburgse predi kant: een „Jezus-bron". Het me dische werk boort deze bron aan. De liefde voor de lijdende mens legt in de harten Immers een vruchtbare bodem voor het Evan gelie. Met de gezondheidstoestand ln Syrië staat het er slecht voor. Vandaar, dat de autoriteiten voor de Volksgezondheid er bij de „Morgenland-zending" sterk op aandringen om de medische ar beid uit te breiden. Beter kan het niet. Momenteel komen maandelijks tweeduizend mensen naar de po likliniek van Aleppo. Daarnaast heeft de „Morgenland-zending" posten in het Syrische deel van Mesopotamië, het land waar gelijk dr Berron opmerkte A- braham vandaan kwam en waar Izak en Jacob hun vrouwen heb ben gevonden. Wellicht zal zus ter Zier ook enige tjjd in Mesopo tamië moeten werken. Voorlopig zal z(j niet veel meer dan zuiver medische hulp kunnen verlenen, daar zij voor haar ver kondigende taak eerst de Arabi sche en de Armenische taal goed machtig moet zijn. Zuster Zier, die zich aan het eind van de samenkomst tot de zendingsvrienden richtte, herin nerde eraan, hoe zij drie jaar ge leden ln de Lutherkapel was uit gezonden naar Indonesië. Een eigenlijke zendingstaak heeft ze daar echter niet kunnen verrich ten. Werkeloos kwam ze terug. Toen raakte zij in contact met de Morgenland-zending". Aanstonds kreeg zjj het gevoel, dat God haar daarin een taak had toegedacht en met grote blijdschap aanvaardt zij thans dit nieuwe en moeilijke werk. Daarmede verlaat zij de Neder landse Lutherse zending, maar zjj sprak de hoop uit, dat de Luthe ranen hier te lande met gebed en offerande dat oecumenische werk zullen steunen. (Ingez. mededeling, advert.) Bij het eerste kuchen OAMPO'PASTILLES «Wvoorkomen erger Goedkopere sigarenverpakking. In een Vrijdag te Utrecht ge houden vergadering van een groot aantal sigarenfabrikanten is het besluit genomen, in de la gere prijsklassen een aantal ver soberingen door te voeren op het gebied van de verpakking en van de modellen. Door deze bezuinigingsmaatregelen en door de te verwachten afschaffing van de omzetbelasting verwacht men de rendabiliteit enigszins te verbeteren en de werkgelegen heid te bevorderen. Het geno men besluit zal het de sigaren industrie mogelijk maken, on danks de oplopende grondstof- prijzen en andere nadelige kost prijsfactoren, de kwaliteit van de sigaar onaangetast te laten. In de eerste drie kwartalen van 1950 werden 34.136 nieuwe wo ningen gebouwd, tegen 29.188 ln de zelfde periode van 1949. In Zeeland kwamen ln Septem ber 118 woningen gereed. In Sep tember 1949: 135. MIDDELBURG. Feestavond „Nieuw Middelburg". De heer P. Bouman, voorzitter van de Buurtver. „Nieuw Middel burg" opende met een kort wel komstwoord de feestavond dezer vereniging, die Vrijdag gehouden werd in de stampvolle zaal van het Schuttershof. Hij legde de na druk op de ieus der vereniging .Eén voor allen en allen voor één". Er volgde een uitstekend en zeer gevariëerd programma o.I.v. de heer P. S. van de Berg. Van alles werd ten tonele ge bracht. Vooral de heer A. J. Free- kenhorst wist de lachlust van de zaal op te wekken door zijn prachtige rol in „Manus heeft muizen". De heer P. van de Geest zong voor de pauze „De Heilige stad" en na de pauze „Vergeet mij niet". Mevrouw de Baare droeg enkele gedichten voor. Na de pauze waren enige wet houders aanwezig. Een mooi pro grammapunt waren de sprookjes figuren van de Andersen. Hoe ontstaat het weerbericht. „Hoe komt het weerbericht tot stand?" Dat was het onderwerp, dat drs C. J. v. d. Ham Vrijdag avond behandelde voor de afd. Zeeland van de Ned. Ver. voor Weer- en Sterrenkunde in de daartoe in de Rijkskweekschool gehouden bijeenkomst. Drs van Ham, die verbonden is aan het Kon. Ned. Meteorologisch Insti tuut in De Bilt, behandelde niet alleen het weerbericht, maar eveneens de verschillende weer typen. Hij gaf een duidelijk over zicht van de moderne methode voor het samenstellen der weer berichten en de berichtgeving tus sen de verschillende weerstations. Hij deelde voorts mede, dat in De Bilt dagelijks 25.000 waarnemin gen binnenkomen en worden ver werkt. Bijzonder boeiend behan delde hij het ontstaan van warm te- en koudefront, alsmede de oorzaak van de ontwikkeling der depressies. Ir W. G. Pieterse sloot als voor zitter der afd. Zeeland de bijeen komst met een woord van dank aan de inleider voor zijn boeiend betoog. Gevonden voorwerpen. De Commissaris van Politie maakt bekend, dat aan zijn bu reau de volgende gevonden voor werpen zijn gedeponeerd en te rug te bekomen Zaterdagavond tussen 19 en 20 uur: verschillen de huissleutels, Libelle (dames weekblad) lederen motorhand schoen, kinderhandschoen, pakje waspoeder, rijwielsleutel, dubbel tjes-armband, wanten, vulpotlood, capuchon, kinderportemonnale, damespolshorloge, ring met sleu tels, muts en wantje, glacé da meshandschoen. De lijst van gevonden voorwer pen, die bij particulieren In bewa ring worden gehouden, ligt op ons kantoor te Middelburg, Korte Noordstraat 35, ter Inzage. VLISSINGEN. Opening schilderijcntentoons telling. Zaterdagmiddag kwamen vele genodigden bijeen in de bene denzaal van het stedelijk mu seum aan het Bellamypark voor de opening van de schilderijen tentoonstelling door burge meester mr B. Kolff. De schilderijen voor deze ten toonstelling zijn van 19e eeuwse schilders en in bruikleen afge staan door het Stedelijk Mu seum te Amsterdam, met het doel de inwoners van Vlissingen en omliggende gemeenten in de gelegenheid te stellen dicht 0(j hun eigen woonplaats te kun nen genieten van een gedeelte van de rijke verzameling van het Amsterdamse museum. Ge tracht zal worden een viertal collecties te exposeren en daar mede evenveel periodes uit de schilderhistorie uit te beelden. Ditmaal heeft men met een dertigtal doeken een overzicht samengesteld van de Ned. schilderkunst van 18401900. Onder de werken bevinden zich stukken van o.a. Jozef Israels, Breitner, Jacob Maris, Roelofs en Waldorp. De secretaris van de Kunst kring „Het Zuiden", de heer B. de Meij, sprak een woord van dank tot de burgemeester en het gemeentebestuur voor de activiteit, welke werd getoond, en waardoor het doel van de Kunstkring werd bereikt, n.L niet alleen het scheppen van kunst door een groepje leden, doch het opwekken van de be langstelling voor deze kunst bij de massa. De tentoonstelling zal enkele avonden in de week te bezichtigen zijn. Volleybal. In de bovenzaal van café Ki- viet gaven de heren Wolthers en Stevens een uiteenzetting van de spelregels voor volleybal. Na Kerstmis hoopt men een proef- competitie te beginnen, waar voor diverse dames- en heren zestallen hebben ingeschreven. Gevonden voorwerpen. De Commissaris van Politie te Vlissingen maakt bekend, dat de volgende voorwerpen als gevon den zijn gedeponeerd: geblokte shawl, herenhoed, pak bakmeel, r.örtemonnale met Inhoud, heren shawl, rechter glacéhandschoon, sleutelring met sleutels, twee he renrijwielen, zwarte turnschoen, zwarte kindercape en en linker lichtbruine glacéhandschoen, en dat Inlichtingen aan zijn bureau zijn te bekomen van de adressen alwaar de volgende voorwerpen z\jn te bevragen: wollen want, zll- HET KEREN VAN DE RODE VLOED. Over het naderen van de rode vloed in Indonesië schre ven wij de vorige week. Hoe die vloed daar en elders te keren Het bijna reeds geijkte ant woord hierop luidt: door de welvaart van het volk op te voeren. Want het communisme tiert het weligst op de mest vaalt der armoede. Hierover zijn de Europese socialisten en da Amerikaanse kapitalisten het roerend eens. En vele Christe nen sluiten zich hierbij in feite aan door voorop te stellen, dat er een maatschappij moet ko men, die de toets van de eis tot gerechtigheid van het Evange lie kan doorstaan. Dat op een welvarende, rechtvaardig ingerichte, samen leving het communisme weinig vat zal hebben is natuurlijk juist. En toch mag het streven hiernaar slechts een aanvul lend strijdmiddel zijn. Nooit was de sociale onge rechtigheid groter dan in het Romeinse keizerrijk van Paulus' dagen. En toch was Paulus geen sociale hervormer. Integendeel: gehoorzaamheid van de onder daan aan de keizer, ja van de slaaf aan zijn meester predikte hij met grote nadruk. En de blijde belofte die hij bracht lag in het geestelijke vlak: verlossing van zonde en dood en toekomstige zaligheid. Het was deze boodschap, die de eerste Christenen aangreep en het Romeinse rijk zonder opstand ondermijnde en uitein delijk omverwierp. Dit geloof in de algehele verlossing van het leven door Christus moet ook in de strijd tegen het communisme ons drij ven. Alleen mei verhoging van de levensstandaard kunnen wij het communisme misschien wel tegenhouden, maar lopen icij zelf gevaar in onze stoffelijke belangen op te gaan. Eerst moet het Koninkrijk Gods ge zocht. Dan zal het overige ons immers „toegeworpen" worden? veren dasspeld, kniptang, bruine lederen handschoenen, kinderarm bandje, zilveren armband met klompje en scheepje, reservewiel met band van auto, blauwe ball pointpen, zilverbon van 1 guldent kinderhoepel, sleutel van hang slot, kinderportemonnale met een duits bankbiljet, rode autostep op luchtbanden, parapule, zwart za deldek, diverse handschoenen autoped met massieve banden. GOES. Jaarvergadering C.J.M.V. Zondagavond hield de Goese C.J.M.V. haar 58ste jaarverga dering In haar gebouw aan da Wijngaardstraat. De vergade ring werd geopend door de voorzitter, de heer J. de Kok, die in zijn openingswoord een korte terugblik wierp in het verleden van de vereniging. Het jaarverslag van de secre taris, uitgebracht door de heer S. Boone, stond voor het groot ste gedeelte in majeur. De bouw en ingebruikname van het nieuwe gebouw (het was de eerste jaarvergadering, die daarin werd gehouden) nam daarin de belangrijkste plaats in. Alle verenigingsactiviteiten uit het afgelopen jaar werden verder op humoristische wijze gereleveerd. Het jaarverslag van de penningmeester, de heer J. de Kok, op rijm uitgebracht, toonde aan, dat de vereniging er redelijk goed voorstaat. Na de pauze toonde ds Metselaar in een opwekkende rede aan, dat het C.J.M.V.-werk ook nu nog terdege zin heeft. Het ere lid en oud-voorzitter de heer I. de Munck, getuigde van de grote zegen, die hij persoonlijk op de C.J.M.V. had ontvangen en memoreerde in grote dank baarheid de vroegere Goese predikant ds Homburg. De avond werd verder op gezel lige en geanimeerde wijze ge vuld met gezelschapsspelen, mu ziek, het optreden van een C.J.M.V.-forum, dat prompt alle uit de vergadering gestelde vra gen beantwoordde en samen zang. De dagsluiting werd ver zorgd door de oud-voorzitt.r, de heer H. Joosse.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2