Koninklijk paar naar Engeland Socialisten winnen 12 zetels NIEUWS SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND De „Jacob van Heemskerck'' zal te Dover meren Tweede Unieconferentie te Den Haag geopend Nationalistische Chinese troepen naar Korea? Huiszoeking bij Nederlandse functionaris te Djakarta Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. ill, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantorens Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dljkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1720 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 17 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et per woord DINSDAG 21 NOV. 1950 Met vaste medewerking vani Dlrectenr: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Mid delburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds O. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tbolen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 8.11 u., onder 16.41 a Maan op 15.20 u., onder 5.58 u. Hoogwater op Woensdag 22 Nov.: Vlissingen: 0.31 u. 1.77 m., 12.41 u. 1.69 m. Terneuzen: 0.58 u. 1.96 m„ 13.10 u. 1.87 m. Wemeldinge: 2.05 u. 1.63 m., 14.19 u. 1.45 m. Zierikzee: 1.51 u. 1.41 m., 14.02 u. 1.22 m. Gisteravond om tien minuten voor negen scheepten aan de Park haven te Rotterdam, Koningin Juliana en Prins Bernhard zich in aan boord van de luchtverdedigingskruiser „Jacob van Heems kerck", die, geëscorteerd door de torpedobootjagers „Marnix" en „Tjerk Hiddes", het koninklijk paar voor hun officiéél bezoek aan Engeland naar Dover zai brengen. Aan boord van de „Jacob van Heemskerck" bevond zich de En gelse loods D. Manguv, die het schip de haven van Dover zal bin nenloodsen. Gistermiddag werd hij aan boord van de kruiser be noemd tot officier van Oranje Nassau. Strijd in Nepal ten einde. De negen dagen oude „parallel regering", gevormd door Nepalese opstandelingen, is Zondag geëin digd, doordat de congrestroepen het verzet hebben gestaakt. On der dekking van de duisternis zijn de congrestroepen bezig ie gehele centrale sector te ontruimen. De „tegen-regering" heeft or ders voor de ontruiming van het voornaamste militaire hoofdkwar tier der opstandelingen van Bir- ganj, een plaats aan de zuidgrens en zetel van de regering, naar een „geheime plaats" uitgegeven. Er werd ook bevel gegeven om burgers en alle belangrijke bu reaux te evacueren. De gebeurtenissen in Nepal volgden elkaar Zondag snel op. Het besluit der opstandelingen om hun verzet te staken werd geno men, nadat zij bevel hadden ge kregen zich van Parwanipoer op Blrganj, 10 km. zuidelijker, terug te trekken. De „tegen-regering" zou giste ren de stad reeds verlaten tenzij nieuwe munitie werd ontvangen. De staatstroepen zijn gisteren Birganj reeds binnengerukt. Ter ere van het koninklijk paar stonden als valreepgasten vier luitenants ter zee tweede klasse opgesteld. Zij werden ontvangen door de eerste officier van de „Jacob van Heemskerck", kapitein-luitenant ter zee H. Isbrucker. Deze geleid de de Koningin aan boord. De Prins was vergezeld van de adju dant van de Koningin, kapitein- luitenant ter zee Baron van Boet- zelaer. Om half tien werd het an ker gelicht en langzaam ging het in de richting van de Nieuwe Wa terweg. Het koninklijk paar zou van morgen het ontbijt aan boord ge bruiken. De „Jacob van Heems kerck" zal te Dover aan de kade meren, waar de Hertog van Glou cester aan boord zal komen om de Koningin en de Prins als eer ste in Engeland te begroeten. Amerika antwoordt op Sowjetnota Volgens de correspondent van da „Daily Mirror" zouden de V.S. langs diplomatieke weg geant woord hebben op de Sowjet-nota tot bijeenroeping van een confe rentie der grote vier over Duits land. De volgende voorwaarden zouden zijn gesteld: Deze conferentie moet belegd worden om de vrede ln de wereld te herstellen en niet om het lot van Duitsland te beslissen; de be sprekingen zouden ook moeten gaan over Korea, Formosa, Oos tenrijk en Japan; de V. S. zullen aan geen enkele nieuwe propa- ganda-conferentie ten bate van Rusland deelnemen en dit land moet bewijzen leveren van zijn oprechtheid. „Indien Stalin deze voorstellen van de hand wijst", zo zegt de correspondent, „zal Truman het Congres verzoeken een program voor herbewapening goed te keu ren, dat uitgebreider is dan het thans bestaande." Prins Bernhard naar Zuid-Amerika. Prins Bernhard zal op verzoek van de regering omstreeks eind Maart een bezoek brengen aan Argentinië, Chili en Uruguay. Het ligt in de bedoeling van de Prins de reis per vliegtuig te maken. Omtrent de duur van het pro gramma van de reis zullen te zij ner tijd nadere bijzonderheden worden bekend gemaakt. Kwestie Nieuw-Guinea komt aan de orde. (Van onze Haagse redacteur) Voor het eerst sinds de Ronde Tafelconferentie kan men op het Binnenhof weer het aan- en af rijden zien van vele glanzende wa gens, die Indonesiërs en Neder landers aanvoeren om gezamen lijk te confereren. De tweede mi nistersconferentie tussen de bei de Uniemogendheden wordt ge houden. Een conferentie, die voor een groot deel gewijd zai z\jn aan financiële en economische proble men, doch die gevolgd zal worden door de bespreking der Nleuw- Gulnea kwestie. Dit laatste staat meer in het middelpunt der belangstelling dan het eerste, doch ais het waar is, dat de Indonesiërs juist een eco nomische druk op ons zullen uit oefenen om Nieuw-Guinea te ver krijgen, dan zal de eigenlijke con ferentie ook niet van belang ont bloot zijn. Het waren oude bekenden, die gistermiddag in de Eerste Kamer bijeen waren. Velen van hen had den ook al een rol gespeeld bij de Ronde Tafelconferentie. Deze eerste openbare "vergadering was weinig interessant. Eerst de vrij mat uitgesproken redevoering van onze minister-president, dr W. Drees, die onverstaanbaar en onbegrijpelijk in de Behassa ver taald werd. En dat terwijl alle Indonesische afgevaardigden het Nederlands best verstaan. Toen de redevoering van Moh. Roem, die in het Nederlands vertaald moest worden. Twee onbeduiden de redevoeringen, die de vergade ring rium vijf kwartier bijeen hielden. Toen kwam men aan het enige agendapunt toe: de voorzitters verkiezing. Ook dit punt herin nerde weer aan de R.T.C. Deze „vertoning" verliep ais volgt. Mi nister Drees stelde dit punt aan de orde. Moh. Roem zeide hierop, dat hij voorstelde om de heer v. Maarseveen als zodanig te benoe men. Waarop deze antwoordde, door de Nederlandse delegatie ge machtigd te zijn het voorstel te aanvaarden. Ais voorzitter stelde hij op zijn beurt voor de heer Roem te benoemen als vice-pre sident, waarmede deze accoord ging. De zaak was natuurlijk al Het Internationaal Schaak- tournooi te Amsterdam. Do stand na zeven ronden. Na de zevende ronde luidt de stand: I. en 2. Stahlberg en Naj- dorf 5% pnt; 3., 4. en 5. Reshevs- ky, Gligoric en Rossolimo 4% pnt en 1 afgebr.; 6. en 7. Tartakower en Pirc 4 pnt.; 8. Euwe 3% pnt. en 1 afgebr.; 9. Trifunovic 3% pnt.; 10., 11. en 12. Pilnik, Don- ner en O'Kelly 3 pnt.; 13., 14. en 15., 16. Gudmundsson, Szabados, van den Berg en Kottnauer 2% pnt. en 1 afgebr.; 17. van Schel- tinga 2% pnt.; 18. Foltys 1% pnt. en 1 afgebr.; 19. Kramer 1M pnt.; Colombek 1 pnt. en 1 afgebr. lang beklonken. Dat was duidelijk te merken aan de lachende ge zichten. Het is ook moeilijk om bij zoveel „poes-pas" ernstig te blij ven. Minister v. Maarseveen opende daarop de conferentie door te her inneren aan de eerste vergadering in Unieverband, die verlopen is zo zeide hij in een goede sfeer en met grote welwillendheid. Hij twijfelde er niet aan, dat het dit maal weer het geval zal zijn. Ver der niets aan de orde zijnde kon hij deze vrij sobere plechtigheid sluiten. Opvallend was, dat vele plaatsen in de Eerste Kamer on bezet waren. Van de Kamerleden waren aanwezig de heren Scher- merhorn, Stufkens, Jonkman, v. d. Wetering, Tilanus en Meijerink. De K.V.P. schitterde ditmaal door afwezigheid. Verder waren er na tuurlijk tal van ministers en an dere burgerlijke en militaire auto riteiten. Afdeling Zeeland van de Fede ratie van Muziekverenigingen vergaderde. Door de Nederlandse Federatie van Harmonie- en Fanfarekorp sen werd j.l. Zaterdag in hotel „De Korenbeurs" te Goes een al gemene vergadering gehouden, waarop al de bij deze federatie in Zeeland aangesloten muziekver enigingen waren uitgenodigd. De vergadering stond onder lei ding van de heer C. G. M. van Riel, burgemeester van Angerlo. Na een kort woord van de heer H. Willemsen, voorheen secretaris van de Bond van Muziekvereni gingen in Zeeuwsch Vlaanderen, zette de heer Van Riel de bedoe ling van deze vergadering uiteen. Het aantal leden (muziekver enigingen) van de Federatie in Zeeland, is thans gestegen tot 32, waarvan 18 benoorden de Wester- Schelde en 14 uit Zeeuwsch Vlaanderen. Na uitvoerige bespreking kwam men overeen een bestuur samen te stellen, bestaande uit één afge vaardigde uit Walcheren, twee uit Noord- en Zuid-Beveland en één uit de noordgroep (Schouwen- Duiveland, Tholen en St. Philips- land). Drie zetels" zouden voor Zeeuwsch Vlaanderen worden ge reserveerd. Alvorens daartoe over te gaan werd de heer J. C. Kerk- hove, secretaris van „Euphonia" te Goes tot voorzitter gekozen Bij acclamatie werden daarna ge kozen in het bestuur de heren: Jansen (Vlissingen), (Oud-Vossemeer) en (Hansweert). Ten aanzien van Vlaanderen kwam men overeen nader contact op te nemen met de Bond van Muziekverenigingen aldaar. Daartoe zal op 10 Decem ber a.s. een buitengewone alge mene vergadering worden gehou den te Philippine. Op deze verga dering zai o.a. door de voorlopige voorzitter der afd. Zeeland van de Ned. Federatie een uiteenzetting worden gegeven. de Graaf Wijnandts Zeeuwsch Algemene Vergadering der V.N. aanvaardt Lie's plan. De Algemene Vergadering der V.N. heeft het 20-jarenplan van Trygve Lie voor het verkrijgen van vrede vla de V.N. aanvaard, nadat de secretaris-generaal de van Russische zijde geuite be schuldiging, dat het was Ingege ven door het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken, had tegengesproken. Het plan van Lie wil o.m. spe ciale oijeenkomsten van de Vei ligheids-aad, die door de minis ters van buitenlandse zaken der grote mogendheden worden bijge woond, nieuwe pogingen om een internationale politiemacht op te richten en de impasse der V.N. t.a.v. de controle op de atoom energie te beëindigen. Overeenstemming over Duitse herbewapening. Geen divisie, maar gevechtsgroep. Frankrijk en Amerika zijn niet meer ver af van een overeenstem ming over de herbewapening van Duitsland. De deskundigen van 't militaire comité van de Atlanti sche Raad zouden het erover eens zijn, dat de Duitse militaire een heid, die in het Europese leger zou worden opgenomen, de om vang zou moeten hebben van een gevechtsgroep en niet van een divisie, zoals oorspronkelijk in het Amerikaanse voorstel werd geop perd. Een divisie telt 10.000 of 12.000 man, de gevechtsgroep 6.000 man, o.w. ca. 4.000 man infanterie met tanks, verkenningsvliegtuigen, ar tillerie en luchtafweergeschut. Onderhandelingen over plan- Schuman naderen de voltooiing. De onderhandelingen over het plan-Schuman naderen hun vol tooiing en er is thans op alle be langrijke punten overeenstem ming bereikt, zo deelde een func tionaris van de conferentie te Pa rijs mede. Het ontwerp-verdrag, waarin de taak en bevoegdheden van het supra-nationale gezags- lichaam zullen worden vastgelegd, zal vermoedelijk binnen 10 dagen door de hoofden der delegaties worden gesloten. Naar verwach ting zullen de ministers van bui tenlandse zaken van Frankrijk, West-Duitsland, Italië, België, Nederland en Luxemburg de vol gende maand te Parijs bijeenko men om het verdrag definitief goed te keuren, alvorens het kan worden getekend. De ministers zullen voorts bespreken, wie moe ten worden aangesteld tot leden van het supra-nationale hoge ge- zagslichaam. Zij zullen zich bij hun keuze laten leiden door de capaciteit en niet door de natio naliteit der candidaten. Borgstellingsfonds land- en tuinbouw uit Marshallgelden. Het ligt in de bedoeling, dat bij de eerstvolgende toewijzing van gelden uit de tegenwaardereke ning der Marshall-hulp f 25 mil- lioen beschikbaar zal komen voor een borgstellingsfonds voor land en tuinbouw. Dit fonds zal dienen voor de vergemakkelijking van de credietverstrekking aan boeren en tuinders door de Boerenleen banken. Aan de landbouw zal f 20 mil- lioen, aan de tuinbouw f5 mil- lioen ten goede komen. Amerikanen aan de Mandsjoerijse grens. Volgens geruchten, die te Tai- peh de ronde doen, zou een natio nalistisch leger ln de nacht van Zaterdag van een in Zuld-Kaoh- sioeng gelegen basis scheep ge gaan zijn voor Korea. Dit leger, dat volgens raming 35.000 manschappen sterk zou zijn, zou onder bevel staan van luitenant-generaal Tang Sjotsjih. Speerpunten van de Ameri kaanse zevende divisie in het Noordoostelijk berggebied van Korea, opererend bij een tempe ratuur van 35 graden onder nul, hebben thans de Mandsjoerijse grens bereikt. Zij ondervonden slechts geringe communistische tegenstand. Het Britse ministerie van bui tenlandse zaken deelt mede, dat de Britse regering thans de V. S., Frankrijk en het Gemenebest raadpleegt over de mogelijkheid een oplossing te vinden voor het Smokkel van volkswagens. Ongeveer 10% van de in Ne derland rijdende volkswagens is de grens illegaal gepasseerd. Deze wagens rijden hier rond met uit nemend vervalste nationaliteits- bewijzen, zodat het geweldig moeilijk is deze wagens op te sporen. De enig eweg hiertoe zou zijn nieuwe nationaliteitsbevvijzen voor alle volkswagens uitreiken. De binnengesmokkelde volks wagens kunnen ongeveer f 1000.- goedkoper aan de man gebracht worden dan de wettig ingevoerde en deswege bestaat er veel animo voor, aldus meldt De Tijd. De meeste van de te smokke len wagens passeren de Neder lands-Duitse grens in Zuid-Lim burg. In dit gebied, waar heuvel achtig terrein met veel bossen en zandpaden de controle uiterst moeilijk maakt, worden in duiste re nachten de wagens de grens overgebracht. Voor f200 brengen onverschrokken chauffeurs tie wagens naar Nederland. Niemöller moet zich verantwoorden. Ds Martin Niemöller, presi dent van de Iiessische Evangeli sche kerk is Vrijdag voor een raad van 40 West- en Oost- Duitse kerkleiders verschenen in wat politieke waarnemers noemen „een berechting door zijn gelijken". De conferentie stond onder voorzitterschap van Otto Dibelius, Evangelisch bis schop van Berlijn en Branden burg, en werd met gesloten deu ren gehouden. Zü is bijeengeroepen op ini tiatief van enige West-Duitsa bisschoppen, die verklaren, dat Niemöllers heftig verzet tegen eventuele plannen om West- Duitsland te remilitariseren, een scheur in de protestantse kerk dreigen te veroorzaken. De vorige week heeft Nie möller op een vergadering ver klaard, dat ieder in het Westen, die de wapens opneemt „een gek" is. Een West-Duitse bewa pening, zo heeft hij ook ver klaard, zou het onmiddellijk ge volg hebben, dat Oost-Duitsland nog sterker bewapend zou wor den, waardoor de verhouding van de krachten onveranderd zou blijven. Het resultaat van Niemöllers uitlatingen is, aldus Reuter, dat de Oost-Duitse communisten Niemöller „een dapper geeste lijke strijder voor de vrede" noemen. Koreaanse probleem. Men is van oordeel, dat het ge- dachtenwisselingen langs diplo matieke weg betreft over de prac- tische mogelijkheid in Korea een gedemilitariseerde zöne te schep pen. STRAATROVERIJ TE NIJMEGEN. De recherche te Nijmegen heeft een goede slag geslagen. Bij de politie was aangifte gedaan, dat bij de Batavierweg enige straat rovers de omgeving onveilig maakten. De laatste maanden zijn daar minstens vier mensen over vallen, bewusteloos geslagen en van hun geld beroofd. De politie heeft nu een 23-jarige fabrieks arbeider en twee jonge letterzet ters aangehouden. Het lot van Bertha Hertogh. De behandeling van de zaak Bertha Hertogh is gisteren voor het Hoge Gerechtshof te Singa pore geopend. Mr E. D. Shearn, de advocaat van de ouders van het meisje, zeide: „Het is niet de vraag of het kind door haar ouders aan deze vrouw (Aminah) is gegeven, de kwestie is, dat een kinderloze Maleise vrouw het kind van haar ouders heeft weg genomen." Mr Shearn zeide, dat het jonge kind een leugenverhaal in de mond was gelegd. Hij zeide, dat het huwelijk van Bertha een list was om iedere wettelijke poging om haar terug te krijgen, te niet te doen. Hij betoogde, dat Bertha geen Mohammedaanse was en dat zij nooit in overeenstemming met de christelijke burger- of mohammedaanse wetten is ge trouwd. Bertha, die de zitting bijwoonde glimlachte nu en dan. Zij zat naast Aminah in de rechtszaal. Zij trachtte niet de ontwikkeling van de procedure te volgen, daar zij slechts een beetje Engels kent. Geen enkele maal keek zij naar haar moeder, die naast de Neder landse consui-generaal in Singa pore, de heer J. van der Gaag, zat. De Britse regering heeft in het Lagerhuis verklaard, dat de be richten, dat Lhasa, de hoofdstad van Tibet, gevallen zou zijn en dat vredesonderhandelingen tus sen de Tibetaanse regering en de Chinese communisten aange knoopt waren, geheel zonder grond zijn. Vijf doden bij auto-ongeluk bij Harderwijk. Op de Rondweg om Harderwijk heeft zich gistermorgen een ern stig auto-ongeluk voorgedaan, dat aan 5 mensen het leven heeft gekost. Een uit de richting Amersfoort komende personenauto, die juist van de Stationslaan te Harder wijk de Rondweg was opgereden, ramde eerst een vrachtwagen ko mende uit de richting Zwolle en reed vervolgens tegen een tweede vrachtauto, eveneens uit de rich ting Zwolle, die achter de eerste aan reed. De cabine van deze tweede wagen werd geheel ver nield. De personenauto, waarin zes personen waren gezeten, maakte daarna nog een paar buitelingen en kwam tenslotte aan de kant van de weg terecht. Van de zes inzittenden, een stucadoor en vijf metselaars, allen uit Hooglander veen bü Amersfoort, waren ter stond 4 gedood. Twee werden ern stig gewond. Zij werden naar het ziekenhuis Salem te Ermelo ver voerd. Een van hen is inmiddels aan de bekomen verwondingen overleden. De inzittenden van de andere auto's kwamen er met be trekkelijk lichte verwondingen af. Middelburgse politie verbaliseerde de kapper van Een Men behoeft tegenwoordig niet meer naar Drente te reizen om zich tegen kaalheid te laten be handelen door de overal bekend geworden kapper van Een. De kapper reist momenteel stad en land af en houdt, evenals de art sen, spreekuur en zitdagen. Zo verscheen hij Zaterdagmorgen ook in Middelburg om er spreek uur te houden. Hij had echter buiten de waard, i.e. buiten de politie gerekend. Deze maakte proces-verbaal tegen de kapper op, niet omdat zij niet overtuigd was van 's mans goede bedoelin gen, maar wegens vermoedelijke overtreding van de bepalingen, die zijn gesteld voor het rechtmatig uitoefenen van de geneeskunst. De kapper zal dus binnen enige weken voor de rechtbank te Mid delburg moeten verschijnen, om zich te verantwoorden wegens het onrechtmatig uitoefenen van de geneeskunst. Als bewijsmate riaal zal dan aanwezig zijn een flesje haarwater, dat door de po litie Zaterdag in beslag werd ge nomen. Paard, zo trouw als een hond. Een landbouwer uit Haps (N.Br.) kocht in Maart 1949 een paard te St. Anthonis, enkele uren verder gelegen. Dezer dagen was het paard spoorloos verdwenen. Het had kans gezien uit te bre ken. Alle nasporingen ble ven vruchteloostotdat uit St. Anthonis de tijding kwam, dat het trouwe paard de stal van zijn vroegere baas was binnengewandeld. Truman op receptie in brandend huis. Truman bezocht een receptie van de „Womens National Demo cratie Club". Terwijl de gasten aan hem werden voorgesteld, ren den brandweerlieden het huis uit en wierpen brandende stukken van de betimmering op straat. Het huis bleek aan de achterkant in brand te staan, zonder dat men dit aan de voorzijde had gemerkt. Israëlisch schip in nood op Atlantische Oceaan. Het 546 ton metende Israëlische schip „Japos", dat zich met acht man aan boord 400 mijl ten Wes ten van de Franse kust op de At lantische Oceaan bevindt, heeft per radio medegedeeld, dat het zinkende is. Als hulp niet zeer spoedig komt opdagen zal de be manning het schip op zware zee en in een storm moeten verlaten. Volgens „The American Mer cury Magazine" heeft de overle den Amerikaanse minister van landsverdediging, James Forre- stal, op onopvallende wijze ruim 150.000 dollar gebruikt om in Europa het communisme te be strijden. Verkiezingen in Hessen e:i Württemberg-Baden. Christen-democraten verliezen er 8. De sociaal-democratische party heeft 12 zetels gewonnen by de verkiezingen voor de landsparle- menten in Hessen en Württem- berg-Baden (beide Amerikaanse zone). In Hessen, waar zjj reeds de grootste party was, bracht zjj haar zetelaantal van 38 op 47 en in Württemberg-Baden van 82 op 35. De tot dusver grootste party aldaar, die van de christen-demo craten, verloor 8 zetels en kwam van 39 op 31. In Hessen liep zy zelfs terug van 28 tot 12 zetels. De vrije democraten kregen in Hessen 21 zetels (een winst van 7) en in Württemberg-Baden 21 (een winst van 2). In beide sta ten behaalden de communisten geen enkele zetel. Dat betekent ln elk der staten een verlies van 10 zetels. De party der vluchte lingen en nationalisten kreeg in Württemberg-Baden 15 zetels. De vorige maal deed deze party nog niet mee. De overwinning van de socia listen wordt beschouwd als een aanwyzing voor groter verzet te gen de houding, die de West- Duitse kanselier Adenauer en zyn christen-democratische party aan nemen in de kwestie van Duits- lands herbewapening en tevens voor een toenemende ontevreden heid over de economische politiek van de vrije markt, die de rege ring van Adenauer voert. De op komst was slechts 50 pet. Vorige week kwam de gemeenteraad van Finsterwolds voor de tweede maal in tien dagen bijeen ter bespreking van het door de Regering bij de Stiten-Generaal ingediende wets ontwerp inzake voorziening in het bestuur van Finsterwolda. Nog voordat dit punt in behandeling kon worden genomen verliet de burgemeester, de heer H. Tuin, de raadszaal. De foto toont het moment, waarop de heer Tuin zijn papieren bij eenvoegt om te vertrekken, op welk moment de communisti sche leden van de raad eveneens aanstalten maken de ver gadering te verlaten. Tweede van rechts (staande) burge meester H. Tuin. Regering is „onaangenaam getroffen". Naar Aneta verneemt, is Zon dag ten huize van de economische adviseur van het Hoge Commis sariaat, drs Speekenbrink, die op het ogenblik in Nederland ver toeft, een huiszoeking verricht. De heer Speekenbrink beeft de rang van gevolmachtigd gezant. By de gezant van België, de heer van der Stigchelen, die op de voormalige Oranjeboulevard woont, vervoegde zich Zondag een afdeling van de aan de actie deel nemende politietroepen, die ver zocht, een huiszoeking te mogen doen. Met een beroep op de diplo matieke onschendbaarheid wei gerde de heer van der Stigchelen toestemming. Na een telefoonge sprek met de militaire overheden is de afdeling vertrokken zonder huiszoeking te hebben verricht. Van officiële zyde wordt mede gedeeld, dat de Nederlandse re gering „onaangenaam was getrof fen" door het bericht van de huiszoeking. Minister Stikker heeft zich tot zün Indonesische collega, die de tweede Unieconfe rentie in Den Haag bywoont, ge wend, die eveneens „onaangenaam getroffen" was, omdat, indien het Ring Walcheren der C.J.B.T.O. bijeen. In de Bogardzaal te Middelburg kwam Zaterdagmiddag de Ring Walcheren van de C.J.B.T.O. bü- een. Nadat enkele huishoudelijke zaken waren afgedaan, sprak de heer A. L. Lous uit Gry'pskerke over „Emigratie". Hy gaf een duidelijke beschouwing over de betekenis van de emigratie en de landen, die daarvoor in aanmer king komen. De heer Lous wijdde speciale aandacht aan Canada en wees vooral op de emigratiemoge- lykheden in de staat Ontario. Na dat hy nog enige algemene din gen naar voren had gebracht, wees hy er tenslotte op, dat iedere emigrant met God en met ere zyn toekomst tegemoet mag zien. Er volgde op dit onderwerp een zó drukke bespreking, dat de heer Lous slechts in vogelvlucht de talrijke vragen kon beantwoorden. De vergadering werd afgewis seld met enkele voordrachten door leden van de C.P.M.B. en C.J.B.T.O. De heer Lous sloot de bijeenkomst met dankgebed. Volgens te Wenen ontvangen berichten heeft de Kominform op dracht gekregen de voltooiing van het door de Sowjet-Unie ontwor pen plan voor de aanleg van een ononderbroken waterweg van de Oostzee naar de Zwarte Zee te bespoedigen. Gedurende het weekeinde zyn 1000 man van de Oost-Duitse „volkspolitie" met volledige bewapening Oost-Beriyn binnengetrokken, De Ameri kaanse Hoge Commissaris in West-Duitsland, Mo Cloy, heeft gedreigd alle vluchten van Russi sche vliegtuigen over de Ameri kaanse bezettingszone te verbie den, tenzy de Russen zich houden aan de bepalingen voor de veilig heid ln de lucht. Bevin heeft in antwoord op de Egyptische eis, dat Egypte door de Britse troepen zal worden ontruimd, in het La gerhuis verklaard, dat Engeland niet voornemens is het Midden- Oosten onverdedigd te laten. Voor de Byz. Strafkamer te Rot terdam zullen morgenmiddag zes van de uit Russische krijgsgevan- ?;enschap teruggekeerde Neder- anders terechtstaan, By de fruitkweker en bloembollenhande laar C. Boots In Hem (gem. Ven huizen) hebben Inbrekers zich Zondagmiddag na verbreking van een ruit toegang verschaft en een bedrag van f13.000 weten toe te eigenen. bericht waar is, deze daad een in breuk zou zyn op de internatio nale diplomatieke gebruiken. Hij zou direct inlichtingen vragen. De Javasche Bank, waarvan de heer Spies, die werd gearresteerd, één der directeuren is, was Maan dag voor het publiek gesloten. Grote oefening van Nationale Reserve te Zierikzee. Ook Rode Kruis werkt mee. Zaterdag 25 November des mld- plm. 5 uur houdt het ver band Goes van de Nationale Re serve samen met het verband Vlissingen in Zierikzee een grote oefening. Aan deze oefening wer ken mede enkele groepen van Schouwen-Duiveland en de afd. Zierikzee van het Nederlandse Rode Kruis. Vyandeiyke parachutisten zul len trachten de stad in te nemen, die dan door de mannen van de Nationale Reserve verdedigd zal worden. Ongeval bij Goes liep goed af. Gisteravond omstreeks halt acht ls ter hoogte van het zgn. „Zwart Sluisje" by Goes een on geval geschied, dat merkwaardig goed is afgelopen. Uit één der we gen, die uit de Goese polder naar de Rü'ksweg voeren, kwamen drie wielrijders, de gebrs. P. uit '-Heer Hendrikskinderen. Achter hen reed een auto van de heer S, uit Goes. By het passeren van de fietsers schynt de wagen te zyn geslipt. Hy nam één der wielrij ders mee, die in een sloot viel en de auto boven op zich kreeg. De man, die niet onder de auto uit kon komen, kon juist het hoofd boven water houden. Gelukkig kon men hem, doordat de auto spoedig werd opgetakeld, uit zyn benarde positie bevrijden. Had meer water in de sloot gestaan, dan zou hy ongetwyfeld verdron ken zijn. PROPAGANDA-AVOND NATIONALE RESERVE TE GOES. Op 6 December houdt de Natio nale Reserve in het Schuttershof te Goes een grote propaganda- avond, waarvoor buitengewoon dienstplichtigen, alsmede de man nen die in de mobilisatietyd heb ben gediend en een aantal jon gere lichtingen zuilen worden uit genodigd. Door de secretaris van de Prov. Commissie van het Instituut Steun Wettig Gezag, de heer P. d. Kam, zal het woord worden ge voerd. Tevens zullen enkele films gedraaid worden, w.o. „Moeder des Vaderlands" en „De slag om Engeland". Voorts zal o.m. het woord worden gevoerd door de pastoor-deken van Goes, de heer R. M. A. Nieveen van Dijkum. ST. NICOLAAS VEILING TE KRABBENDIJKE. De Veilingver. K.E.O. te Krab- bendüke organiseert op 29 No vember a.s. weer de bekende St. Nicolaasveiling. Het is thans reeds zeker, dat meer dan 3000 kistjes verpakt fruit tentoonge steld zullen worden. De Algemene Vergadering der V.N. is door de bijzondere poli tieke commissie uitgenodigd een plan tot een bondsstaat tussen Eritrea en Ethiopië onder de sou- vereiniteit van de Ethiopische kroon goed te keuren. DE BILT ZEGT: Nu en dan regen. Weersverwachting geldig tot vanavond: Meest zwaar bewolkt met nu en dan regen. Krachtige tot stormachtige wind, aanvanke lijk Zuid-OosteUjk, later ruimend naar Zuid of Zuid-West Weinig verandering in tempera'tuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1