Onverwacht incident op vredes congres te Warschau Pinksterconcours 1951 te Middelburg HIEDIS SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Amerikaans afgevaardigde valt Joego-Slavië bij Truman wil dollars Tito voor Pensioenverzekering voor Zeeuwse wijkverpleegsters Jaarvergadering „Scheldegouwen" Zeeuwse Korfbalbond vergaderde te Goes Arnemuiden verliest van Kloetinge Uitgave St.'ehtlof „Ze»uw»ch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Ttl. 2438, by geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren i Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. T«L administratie 2009, Tel redactie 2347Terneu zen: Dykstraat 20-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1719 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 17 cent per m.m. Rnbriek Kabouters 10 ct per woord MAANDAG 20 NOV. 1950 Met vaste medewerking van: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Mid delburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan Dinsdag: Zon op 8.09 u., onder 16.42 u.; Maan op 15.08 u., onder 4.45 u. Hoogwater op Dinsdag 21 Nov.: Vlissingen: 12.03 u. 1.55 m„ u. m.; Terneuzen: 0.20 u. 1.83 m., 12.32 u. 1.74 m.; Wemel- d:nge: 1.21 u. 1.55 m„ 13.38 u. 1.36 m.; Zierikzee: 1.07 u. 1.35 m.. 13.18 u. 1.15 m. John Rogge, bestuurslid van de Amerikaanse progressieve party en lid van het permanente comité van de communistische vredes beweging, heeft op het vredescongres te Warschau het communis tisch geloof in het gebruik van geweld een hinderpaal op de weg van de menselijke vooruitgang genoemd. Rogge wilde Noord-Korea Ms aanvaller gebrandmerkt zien. Waarnemers geloven, dat dit Rogge"» „zwanenzang" in de vredesbeweging is geweest De voor aanstaande Russische afgevaardigde Polevoy heeft hem reeds een vernietiger van de vrede genoemd. rede, doch enkele punten, die overeenstemden met de algemene lijn van het congres, werden met bijval ontvangen. Kogge sprak de hoop uit dat het nieuwe China een onafhanke lijke weg zal volgen evenals Joe go-Slavië. „PROVOCEREND Radio-Moskou leverde de vol gende commentaar op deze rede: „Deze provocerende toespraak, waarin de bandieten van Tito ge prezen werden, heeft alom onder de gedelegeerden grote veront waardiging gewekt." Achter de schermen van het vredescongres zou beraadslaagd worden over stichting van 'n nlet- communistische vredesbeweging, te vormen door een kleine, doch invloedrijke groep pacifisten, so cialisten en anderen, die tot dus ver deelgenomen hebben aan de door de communisten geleide vre desbeweging. De beweging zou zich kristalli seren rondom Rogge, die verze kerd werd van de sympathie van Franse, Deense, Britse en Ierse gedelegeerden. Rogge verklaarde zich veront rust zowel over de concentratie van economische macht in de V.S. als over die van politieke macht in de Sowjet-Unie, doch het meest over de laatste. „Kunnen zij niet dulden, dat iemand het met hen oneens is, omdat zij zo onzeker zijn van hun positie? Kunnen zij geen andere mening horen, omdat zij zo zeker zijn van hun premis sen?" vroeg Rogge zich af. Deze opmerking werd met hoongelach beantwoord. De congresleden joelden en schimpten tijdens zijn „Tito beheerst de grootste mili taire macht van Europa, die van de Sowjet-Unie uitgezonderd, het geen een belangrijke factor vormt Dl de verdediging van West-Euro pa tegen een Russische agressie", zo zegt Truman In een schrijven aan de parlementslelders, waarin hij meedeelt, dat de regering voornemens is rechtstreekse en militaire hulp aan Joego-Slavië te verlenen. „De toestand van de voedselvoorziening en de econo mie van dat land zijn van die aard", aldus Truman, „dat een ernstige verergering zou kunnen intreden, indien de regering geen onmiddellijke maatregelen neemt, zelfs voor het congres bijeen komt. „Uit militair oogpunt zijn wij ten zeerste bezorgd over de toe stand en wij zoeken de middelen om zonder verwijl aan Tito de nodige hulp te verschaffen." In gezaghebbende kringen raamt men de hulp op 80 h 85 millloen dollar. Dreigbrieven in de zaak Bertha Hertogh. Mevrouw Hertogh, die Woens dag uit Nederland te Singapore was aangekomen, heeft Zondag een anonyme brief in het Maleis ontvangen, waarin zij wordt ge waarschuwd haar gerechtelijke actie, om haar dochter terug te krijgen, te staken. Een functionaris van het Ne derlandse consulaat en een Ne derlandse vrouw, bij wie mevr. Hertogh verblijft, hebben even eens dergelijke brieven ontvan gen. Belangrijke beslissing der Prov. Zeeuwse Ver. „Het Groene Kruis". Onder voorzitterschap van Jhr. R. Roëll te Haamstede werd Za terdagmiddag ln „De Vergenoe ging" te Middelburg een buiten gewone algemene vergadering van de Prov. Zeeuwse Ver. „Het Groene Kruis" gehouden, die druk was bezocht. De voorzitter verwelkomde in het bijzonder de Geneeskundig In specteur der Volksgezondheid, arts J. R. v. d. Borgh en de heren Strietman en NiJhoff, vertegen woordigers van het Pensioenfonds Volksgezondheid en Maatschappe lijk Werk te Amsterdam. In zijn openingswoord herin nerde hij aan het te Utrecht op 15 Sept. j.l. gevierde 50-jarig ju bileum van het Groene Kruis. Het Groene Kruis neemt in ons land een belangrijke plaats in. Het telt ongeveer 1 mlllioen le den, zodat aangenomen kan wor den, dat een kleine vier millioen personen erbij is aangesloten. De leden zijn verdeeld over plm. 1000 afdelingen. In dienst van het Groene Kruis zijn werkzaam 1200 wijk- en andere verpleegsters en 1300 kraamverzorgsters. De Prov. Zeeuwse Vereniging is opgericht op 11 Dec. 1907, maar afdelingen als Goes, Vlissingen en Arnemuiden zijn reeds in 1902 op gericht. Daarna kwam het voorstel tot invoering van een collectieve pen sioen-verzekering van de wijk verpleegsters in behandeling. Dit voorstel houdt in een pensioen van f 40 per dienstjaar als wijk verpleegster bij een bij de Prov. Vereniging aangesloten vereniging tot een maximum van f1200, een overbruggingspensioen van f 200 van het 55ste tot het 65ste levens jaar en een invaliditeitspensioen. Als premie voor deze verzekerin gen wordt voorgesteld f600 per zuster en een jaarlijkse bijdrage van alle aangesloten verenigingen gedurende plm. 10 jaren van f0.25 per lid. Voor dit doel zal worden inge steld een Provinciaal Pensioen fonds, terwijl de verzekeringen zullen worden gesloten bij boven genoemd fonds te Amsterdam, waarbij de aansluiting door de minister van Sociale Zaken ver plichtend is ingesteld. Tal van afdelingen hadden te voren vragen ingezonden, die ten dele vooraf schriftelijk waren be antwoord of waarover ter verga dering schriftelijk inlichtingen werden gegeven. Na breedvoerige bespreking werd het voorstel in stemming gebracht, waarbij 46 afdelingen rich voor en 13 in principe voor verklaarden. Niemand stemde tegen. De voorzitter drukte hierover zijn blijdschap uit en deelde mede, dat de pensioencommissie in de verschillende delen der provincie nog zal vergaderen met de bestu- om de vragen die zich nog voor doen onder de ogen te zien. Aangezien het fonds in werking treedt op 1 Juli 1950, zullen de betalingen ook op deze datum in gaan. Nadat de voorzitter nog had op gewekt om de verkoop van kin derpostzegels te stimuleren en om de Emmabloemcollecte te houden, sloot hij deze belangrijke verga dering. Auto tegen voetstuk van afsluitboom. Eén dode en twee zwaar gewonden. Op de verkeersbrug over de Oude Maas tussen Dordrecht en Zwijndrecht is Zaterdagavond een personenauto tegen het voetstuk van één der afsluitbomen gere den. Eén der vier inzittenden, mej. C. C. G. uit Rotterdam, werd zeer ernstig gewond naar het ziekenhuis te Dordrecht over gebracht, waar zij later is over leden. De bestuurder en 'n derde inzittende werden zwaar, de vier de licht gewond. Zeeuwse oesters naar Zuid-Afrika. Vrijdag zijn per vliegtuig 100.000 oestertjes naar Zuid-Afri ka verzonden. Deze oesters zijn van broedval 1950 en geheel eer ste soort. Een Zuid-Afrikaans be drijf neemt daarmee voor de twee de maal proeven met de uitzaai van Zeeuwse oesters in Zuid- Afrika. Prof. dr G. van der Leeuw overleden In het Academisch Ziekenhuis te Utrecht, waar hij de laatste tijd werd verpleegd, is Zaterdag morgen in de leeftijd van 60 jaar overleden prof. dr G. van der Leeuw, oud-minister van onder wijs, kunsten en wetenschappen. Prof. van der Leeuw werd 18 Maart 1890 te 's-Gravenhage ge boren. Hij studeerde zowel in Lei den als In Duitsland theologie. In 1916 promoveerde hij op het proefschrift: „Godsvoorstellingen in de oud-Egyptische pyramide- teksten". Hij werd hetzelfde jaar Ned. Herv. predikant te 's-Heerenberg. Reeds twee jaren later werd hij benoemd tot hoogleraar aan de Groninger Universiteit. In 1945, direct na de bevrijding, werd prof. van der Leeuw benoemd tot mi nister van onderwijs, kunsten en wetenschappen. Prof. van der Leeuw was een actief lid van de Partij van de Arbeid en voorzitter der Ver. voor Prot. Kerkmuziek. Hij had een zeer brede belang stelling voor theologische, onder wijskundige en culturele vraag stukken en was een uitnemend Bachkenner. Vanaf heden ook autoclub. In het Nederlandse Koffiehuis te Middelburg hield de Motorclub „Scheldegouwen" haar jaarlijkse algemene vergadering. Deze werd voorafgegaan door een bijzondere ledenvergadering, waarin Mr W. Kurtz namens de reglementscom missie het nieuw ontworpen huis houdelijk reglement en de Statu ten nader toelichtte. Met slechts enkele ondergeschikte wijzigingen werd één en ander aangenomen. De belangrijkste wijziging is wel, dat „Scheldegouwen" vanaf heden de naam Motor- en Autoclub „Scheldegouwen" zal voeren. Te vens werd besloten koninklijke goedkeuring van de Statuten aan te vragen. In de jaarvergadering werden de verslagen van secretaris en penningmeester goedgekeurd. Ook de begroting voor 1951 werd aan genomen. De aftredende bestuursleden werden bij acclamatie herkozen, zodat het bestuur bestaat uit de heren P. Castenmiller, voorz.; A. W. Levering, secr.; A. Weemaes, penn.; Dr J. C. Arends; Th. Brief jes; G. J. Eland en P. v. d. Woes- tijne. Als voorzitter van de wed strijdcommissie werd uit en door het bestuur aangewezen de heer A. W. Levering. Verder werden gekozen de heren S. Boone, Th. Briefjes, B. Duunk, C. Dieleman, G. J. Eland en J. van Loo. De redactiecommissie wordt gevormd door de heren A. W. Levering, R. v. d. Velde en Mr W. Kurtz, ter wijl in de kascommissie werden gekozen de heren R. Duunk, J. van Loo en M. G. van Oosten. Besloten werd ook in 1951 de Zeeuwse motorterreinkampioen- schappen te organiseren, alsmede de Benelux Ronde. Verder zal worden deelgenomen aan de jaar lijkse reünie van de K.N.M.V. en de Vierde Ronde van België. In Maart zal een Belgisch weekend worden georganiseerd. Na de rondvraag reikte de voorzitter de prijzen van de laatstgehouden ritten aan de win naars uit. Aan Dr J. C. Arends die voor de tweede achtereenvol gende maal het kampioenschap veroverde, werd de wisselbeker definitief ter hand gesteld. Naast deze wisselbeker ontving hij de traditionele herinneringsplaquet te, welke eveneens werd uitge reikt aan de heren X. W. de Jon ge, A. Gooyen en M. Neels, die resp. de tweede, derde en vierde plaats in de eindstand bezetten. In de leeftijd van 61 jaar is te Amersfoort overleden de heer B. Noordewier, Gedeputeerde van de provincie Utrecht en oud-wethouder van Amersfoort. Opnieuw arrestaties te Djakarta „Veiligheidsactie" duurde 7 uur. Een aantal leiders van de P.K.I. en de Sobsi, één der directeuren van de Javase Bank, de heer P. Spies, het voormalige Chinese lid van de Volksraad, de heer H. Kan, de hoofdredacteur van een Chinees dagblad en de voormalige staatssecretaris voor binnenland se veiligheid behoorden tot de personen, die gisteren tijdens de veiligheidsactie in Djakarta wer den aangehouden. Door deze ac tie werd het stadsleven gedurende 7 uur volkomen stilgelegd. De trams en bussen reden niet, trei nen en vliegtuigen konden even min vertrekken. Niemand mocht op straat komen. Hoewel dit niet werd medege deeld, zijn de maatregelen waar schijnlijk getroffen i.v.m. mogelij ke demonstraties bij de wederbe- grafenis te Solo van de leiders van de opstand van Madioen, o.m. van Sjarifoeddin. Communisten heroveren Koreaanse stad Communistische guerillos zijn er in den nacht van Zaterdag op Zondag in geslaagd de 80 km. ten N.O. van Seoel gelegen stad Tsjoentsjon bü verrassing in te nemen. Onder de burgerbevolking zyn vele slachtoffers. Er wordt thans hevig om het bezit van Tsjoentsjon gestreden. Zaterdagmorgen zijn de troepen van de V.N. aan het N.W. front in Korea nog 1% km, opgedron gen, zonder op noemenswaardige tegenstand te stuiten. De front- Ujn der V.N. loopt thans bijna in een rechte lijn van het Oosten naar het Westen, 10 km. ten Noorden van Paktsjon naar Toktsjon. Hierlangs staan 120.000 man troepen opgesteld. Door het Centraal Aan- en Ver koopkantoor voor Mosselen Cevemos Bergen op Zoom. is alle aanvoer van mosselen van de Wadden of andere plaatsen naar de verwaterplaatsen te Yer- seke voor de week van 20 tot 25 November geheel stopgezet. Bond van Harmonie- en Fanfarever. in Zeeland. SOLISTENCONCOURS TE KORTGENE. Zaterdagmiddag hield in zaal Krijger te Goes de Bond van Har monie- en Fanfareverenigingen ln Zeeland z\jn algemene vergade ring o.l.v. de heer C. A. Blok. Uit het verslag van de secre taris, de heer J. J. Laroes, bleek dat er een opgewekt verenigings leven is. Helaas bedankten ver schillende verenigingen. De bond telt thans 37 leden. De concour sen en solistenconcoursen werden steeds goed bezocht en slaagden volkomen. Door de geringe pu blieke belangstelling leveren ech ter de solistenconcoursen tekorten op. Enkele dagen geleden werd echter bericht ontvangen, dat het Anjerfonds f296.26, zijnde de on kosten van het laatstgehouden solistenconcours, beschikbaar stelt. De penningmeester gaf uit f 1263.70 en ontving f 1708.35. Met de gift van het Anjerfonds is er een saldo van f740.91. ROYEREN? Het bestuur stelde voor de mu ziekverenigingen „Arne's Genoe gen" te Arnemuiden en „O.K.K." te Westkapelle te royeren als lid, omdat deze, ondanks het verbod van de bond, toch hadden mede gewerkt aan het door „Ons Ge noegen" te Vlissingen georgani seerde festival. Uit de discussie bleek, dat de afgevaardigden wei nig voor deze krasse maatregel voelden en daardoor een paar goede bondsleden zouden verlie zen. Bovendien toonde men be grip voor de situatie, waarin de beide verenigingen verkeerden en die hen zekere verplichtingen t.o.v. „Ons Genoegen" oplegde. Tenslotte trok het bestuur zyn voorstel in en nam de vergadering een motie van afkeuring betref fende de handelwijze der beide verenigingen aan, die door „Mo zart" in Yerseke was ingediend. De heren J. J. Laroes en L. Nagelkerke werden als bestuurs leden herkozen. In de plaats van de voorzitter, de heer C. A. Blok, die zich niet herkiesbaar stelde, werd gekozen de heer J. Burger te Wemeldinge. MARSCONCOURS. „Mozart" te Yerseke had voor gesteld contact op te nemen met de muziekverenigingen op Schou- wen-Duiveland en Tholen, om tot een fusie te komen. Van de bond van muziekverenigingen op Schou- wen-Duiveland was echter bericht binnengekomen, dat daar alsnog onoverkomelijke bezwaren voor een fusie bestaan. Dezelfde ver eniging had voorgesteld naast het concertconcours een marscon cours te organiseren. Bü wüze van proef zal „Mozart" dit het vol gende jaar organiseren. Een voorstel van „Mozart" om van de verenigingen een inleggeld van f 10.te heffen voor een concours werd afgewezen. Het jaarlijks Pinks terconcours zal volgend jaar door „Excelsior" in Middelburg worden georganiseerd t.g.v. haar 30-jarig bestaan, op de z.g.n. Speelweide achter Zand- dorp. Het solistenconcours zal in Kortgene worden gehouden. De heer J. F. C. v. Kamer uit Middelburg gaf nog in over weging in de toekomst een an dere vorm voor de solistencon coursen te zoeken en daardoor de tekorten te verkleinen. Breedvoerig werd gesproken over een contract met de Buma betreffende de betaling van de muziekauteursrechten. De Buma had een contract voorgesteld, waarby elke vereni ging jaariyks f 24 zou betalen met terugwerkende kracht vanaf 1945. Deze zaak werd van alle kanten bezien, maar tot een op lossing kon men niet geraken. Er zal nog nader overlegd worden. Aan het eind van de vergade ring dankte de heer F. Laroes voor de attentie, die hy had on dervonden bij zijn afscheid als be stuurslid. De heer C. J. Maas dankte de heer C. A. Blok voor al hetgeen hij als voorzitter van de bond deed en bood hem het erelidmaatschap aan. Tot leden van de commissie van beroep werden gekozen de heren J. M. de Koning, B. Hollestelle en J. de Graaf. De heren Jac. Ver gouwe, W. Brasser en P. Eiff wer den gekozen in de twaalftal com missie, tot bestuursleden de heren D. P. Saaman, die penningmees ter zal worden, te Goes; de heer F. S. Alberts te Arnemuiden en L. F. Hong te Zaamslag. Tenslot te werden gekozen tot leden van de protest- en straf commissie de heren M. Haasdonk, Deurlo en A. H. de Graaf. Algemene vergadering Zeeuwse Zangersbond „Zang Veredelt" De Zeeuwse Zangersbond „Zang Veredelt" hield Zaterdag j.l, haar jaarlijkse algemene vergade ring in „Centraal" te Goes. De voorzitter, de heer J. L. Jonker te Burgh, memoreerde in zün openingswoord het geslaagde zangconcours te St. Maartensdük en het festival te Kats, en verwel komde als nieuw lid het Dames koor „Juliana" van Zuidzande. Na het voorlezen der notulen bracht de penningmeester verslag uit van de financiële toestand. Het batig saldo bedroeg f 16.21. De bond telt momenteel 24 verenigin gen met ruim 900 leden. De aftredende bestuursleden, de heren P. C. Schippers te Kort gene, secretaris en J. Hennekey te Retranchement, bestuurslid, werden m.a.s. herkozen. Tot leden der muziekcommissie werden by acclamatie herkozen de heren Jac. H. Tamminga te Goes en A. B. Holster te Hans- weert. Het concours zal in 1951 worden gehouden te Hoek op 23 Juni. De heren Isr. J. Olman te Den Haag en Oscar van Hemel te Hil versum zullen weer worden aan gezocht als juryleden. Het nieuwe reglement werd, na enige wüzigingen, goedgekeurd. ZATERDAGMIDDAGVOETBAL Smerdiek en Wemeldinge uitgeschakeld in Bekercompetitie. 2e KLASSE A. Ook dit weekend heeft de Za terdagmiddagvoetballers de no dige sensatie bezorgd, die een groot aantal wüzigingen in het algemeen klassement te zien geeft. Hoewel dit keer bepaalde recorduitslagen uitbleven, waren de overwinningen over het alge meen ruim genoeg voor een be paald overwicht in deze kracht meting. Ie KLASSE. Wolf'dijkV.C.K. I 1—5; Kloe tinge IArnemuiden I S1; Kridijke I—Colpl. B. 1—0. Kloetinge heeft een goede dag gemaakt. Het wist de leider met een duideiyke nederlaag naar huis te zenden en daardoor zijn posi tie behooriyk te verstevigen. De drie koplopers verschillen niet veel meer en het kan een span nende nek-aan-nek-race worden. Krabbendüke zorgde tegen Co- lünsplaat voor zün vierde 10- overwinning en klom daardoor weer een plaatsje omhoog, terwül V.C.K. Wolfaartsdök geen schijn - - - van kans gaf en deze nog vaster ren der plaatseiyke verenigingen op de onderste plaats nagelde. Wissenkerke IBevelanders I 1—2; S.V.D. I—'s-H. H. Kinderen 22; Kats IMevo I 14; Vee- re INieuwland I 40. Hoewel Wissenkerke de laatste wedstrijden weer behooriyk op toeren kwam, heeft het tegen De Bevelanders een lelqke steek la ten vallen. Het daalde op de rang lijst drie plaatsen, in tegenstelling tot De Bevelanders, die nu de derde plaats bezet houden. Ook Kats, dat n.b. op de 2e plaats ge staan heeft, deed het niet veel beter en moet met de 7e plaats tevreden zün. 's-H. H. Kinderen zag geen kans om in Driewegen (Z.B.) de volle buit binnen te ha len en kon slechts één puntje mee naar huis nemen. 2e KLASSE B. Colpl. Boys IIMevo n 33; Kapelle IIWolfaartsdijk II 61 De Bevelanders HRillandia H 1—3. Rillandia bevestigde met pre cies dezelfde cijfers -zün voetbal macht over De Bevelanders, ter wül Mevo door het gelijke spel in de gelegenheid kwam de rode lantaarn aan de reserves van Veere af te staan. Kapelle kwam met een verrassing uit de bus door met flinke cüfers van Wol- faartsdqk te winnen. Deze laat ste ziet zich dan ook van de twee de naar de derde plaats vallen, al biyft het nog een behooriyk woordje meespreken. 2e KLASSE C. Arnemuiden HR.C.S. I afge last; Nieuwland n's-H. A. Ker ke H 1—12; V.C.K. H—V.S.C I afgelast. In deze klasse werd slechts de wedstrijd te Nieuwland gespeeld. De gastheren kregen van de kroondragers uit 's-H. A. Kerke geen schün van kans en kwamen daardoor nog vaster op de onder ste plaats. 2e KLASSE D. De Beren ISpul I 16; A.Z. V.V. IDriewegen I 23; Tern. Boys IZaamslag I 02. Een foutieve berichtgeving was de oorzaak, dat wy aam Driewe gen een tweetal punten te veel gaven en aan Hoek twee punten onthielden. Hoewel Driewegen de punten in Axel wegkaapte (een zeer magere overwinning overi gens), moet het met de twee pun ten in mindering gebracht, nog met de derde plaats tevreden zqn. Zaamslag versterkte zün positie door de overwinning op de Tern. Boys en slechts een doelgemiddel- de scheidt hen van de eerste plaats. Spui maakte er in Baar land ruime cijfers van en biyft daardoor de leiders goed volgen. 2e KLASSE E. Zaamslag HlKloetinge Hl 21; Spui IIDe Beren II 60; Hoek IIDriewegen H afgelast. Ook de reserves van de Beren kregen geen kans tegen die van Spui en moesten zonder succes naar huis. Zaamslag III werkte als laatste de beruchte nul weg en gaf de rode lantaarn aan Kloe tinge. In Hoek ontbrak de scheidsrechter weer en werd do wedstrijd uitgesteld. Bekercompetitie K.N.V.B. Nieuwdorp IWemeldinge I 74; Smerdiek IRillandia I 2—8. Wemeldinge moest ook nu weer de grotere kracht van Nieuwdorp erkennen en werd ln deze compe- tie uitgerangeerd. Ook Smerdiek deze bekercompetitie uitgescha- kreeg de kous op de kop en is ln keld. De heer M. Haasdonk nam afscheid als voorzitter. Zaterdagmiddag werd to Goes de algemene vergadering gehouden van de Zeeuwse Korfbalbond. Voor de laatste maal trad de heer M. Haasdonk op als voorzitter, na 12 jaar als zodanig de korf balsport in Zeeland te hebben ge diend. Als opvolger werd gekozen de heer W. D. van Wezel te Mid delburg. In zyn openingswoord verwel komde de voorzitter de heer Gladbeek uit Dordrecht, lid van het Hoofdbestuur van de K.N. K.B. en uitte zijn blüdschap over de nieuwe vereniging O.P.S. te Baarland. De heer Haasdonk zei, geen voorzitter meer te kunnen zijn, omdat hq geen tqd meer beschik baar heeft. Hij herinnerde aan de perioden van bloei en afzakken, welke .hü in de 12 jaren als voor zitter had meegemaakt. Zeeland is een moeiiyke hoek voor de korfbalsport en het is zaak het spelpeil op te voeren door o.a. zo veel mogelyk contact op te nemen met verenigingen buiten de pro vincie. Voordat de secretaris, de heer Bruggeman, zyn verslagen voor las, bracht hü de scheidende voor zitter dank voor het vele werk. Hij noemde, het vertrek een groot verlies en bood hem een electrische klok aan, waarvoor de heer Haasdonk hartelijk dank zegde, daarbij nog verklarende, dat hy de Z.K.B. niet verlaat, om dat hy ook in de handbalsport zit. FIN ANCIEN. By de besprekingen van de jaarverslagen kwamen ook de meerdere financiële moeilykheden ter sprake, ontstaan door een ge ringer ledental. Er zijn thans 649 leden. De begroting voor 1950 1951 beloopt een bedrag van f 1227.88, met een nadelig saldo van f 117.88. Medegedeeld werd, dat het mogelijk is een cursus te volgen voor korfballeider, welke voornamelük gefinancierd wordt door het ministerie van O. K. en W. en waardoor het mogelijk is de korfbalsport op een hoger peil te brengen. Ook werd medege deeld, dat degenen, die aan de komende competitie willen mee doen, medisch gekeurd moeten zijn. De penningmeester, de heer A. H. de Graaf, werd gedechar- cheerd voor zün beleid. Over een voorstel van het be stuur de boete voor niet opkomen te verhogen tot f 25.en iedere vereniging vóór de competitie f 25.waarborgsom te laten stor ten, werden vrij harde noten ge kraakt. Men meende, dat de ver enigingen nimmer in staat zullen zü'n van tevoren f 25.te stor ten. Na stemming werd het voor stel verworpen. Voorts werd besloten verlenging aan te vragen van de kon. goed keuring op de Statuten. VERKIEZINGEN. Vervolgens kwamen verschil lende verkiezingen aan de orde. Bü enkele eandidaatstelling werd tot voorzitter gekozen de heer W. D. van Wezel te Middelburg. Indonesische ministers naar Ambon. Vrijdag zyn de Indonesische mi nister-president Natsir, de minis ters Assaat (binnenlandse zaken) en Pellaupessy (voorlichting) en de gouverneur der Zuid-Moluk- ken, Latoeharhary,' naar Ambon vertrokken, waar zij met de be velhebber van de strijdkrachten, kolonel Kaliwarang, besprekingen voeren over het zo spoedig moge- lük herstel van orde en rust in de Zuid-Molukken. Een te Tokio opgevangen uit zending van radio-Peking meldt, dat 600.000 Chinese vrü'willigers worden aangeworven om in de „grensstreek" te dienen. El Salvador heeft de alg. verga dering der V.N., met voorbij zien van de agendacommissie, verzocht een spoeddebat te hou den over de invasie van Tibet door buitenlandse strijdkrach ten. De Boliviaanse regering heeft de staat van beleg afge kondigd, die haar de bevoegd heid geeft, samenzweerders te arresteren en het leger te mo biliseren. Anton Grasser, voorm. generaal van de Duitse weermacht en majoor van poli tie, is benoemd tot politie-chef van de Westduitse Bondsrege ring. De K.L.M. heeft met de Douglas Vliegtuigenfabriek te Santa Monica (Californië) een contract getekend voor de aan koop van zeven Douglas DC6-b. De minister van buitenlandse zaken van Indonesië, Roem, is uit New-York in Nederland aan gekomen. Hij is verwelkomd door minister v. Maarseveen. Zaterdagavond is een vliegtuig van het Internationale Rode Kruis uit Genève naar Rome vertrokken op weg naar Ambon. Het vliegtuig is geladen met medicamenten. Mr W. H. Fockema Andreae, staatssecre taris van oorlog, die Zaterdag uit de V.S. in ons land terug keerde, zal een functie aanvaar den bij de Fa R. Mees Zonen te Rotterdam. Verplaatsing Rijkstand' bouwconsulentschap Tegenspraak van burgemeester M. Vogelaar. Naar aanleiding van hetgeen minister Mansholt heeft medege deeld in de Memorie van Ant woord op het Voorlopig Verslag van de Tweede Kamer betreffen de de aankoop van een vrykomend gebouw te Goes, waarin een aan tal diensten van zijn departement benevens het Bedrijfslaborato- rium voor Grondonderzoek voor Zuid-West Nederland gehuisvest zouden kunnen worden, deelt ons de burgemeester van Kruiningen, de heer M. Vogelaar, het volgende mede: Inderdaad heeft hü de bur gemeester met de minister uit voerig van gedachten gewisseld inzake de vestiging van het Rüks- landbouwconsulentschap te Krui ningen. Hierbij heeft hij echter nimmer toegegeven, dat het niet verantwoord zou zqn de dienst in Kruiningen te laten. Ook de bewering van de be windsman, dat geen definitieve oplossing voor de huisvesting van het landbouwconsulentschap ver kregen zou zü'n, ontkent burge meester Vogelaar. Integendeel, de plannen tot definitieve vestiging verkeren in een ver gevorderd stadium van voorbereiding. Naschrift: Wy wüzen erop, dat in de M. v. A. vermeld staat „dat de diverse argumenten voor de ondergeteken de (de minister dus) uiteindeiyk van doorslaggevende betekenis zün" en voorts, dat „hoewel hij erkent, dat de eventuele ver plaatsing voor de gemeente Krui ningen een verlies zal betekenen, hy toch meent, dat het zakelijk niet verantwoord is anders te handelen." (Het gaat er nu maar om, wie in bovenstaande zinsnede met hij bedoeld wordt, de burgemeester of de minister. Red.). Verstekelingen in Vlissingen aangekomen. Zondagmorgen zqn in Vlissin gen een zestal verstekelingen ge arriveerd. Het zijn 4 Roemenen en 2 Russen, die in Rotterdam door de recherche van boord van een schip waren gehaald. Het ligt in de bedoeling het zestal met het s.s. „Olga", dat Vlissingen moet passeren, mee te geven. Drukke scheepvaart op de Wester Schelde. Zaterdag beleefde Vlissingen een der drukste dagen van het jaar wat betreft de scheepvaart. Niet minder dan 51 schepen pas seerden, komend van Antwerpen, terwyi 7 schepen, komende van Gent, de rede passeerden. Geref. Mannen van Walcheren bijeen. Donderdagavond, hield de Kring Walcheren van de Bond van Ger. Mannenverenigingen een vergade ring in het Mil. Tehuis. In deze büeenkomst, die onder leiding stond van de heer A. de Klerk, sprak ds P. M. van Veldhuizen over de houding van het Christen dom t.o.v. de cultuur. Christen dom en cultuur, aldus spr., be hoeven niet in eikaars uitsluiten de positie te worden gesteld. Het Christendom heeft zün eigen wet ten, waarmee op het terrein van de cultuur moet gerekend worden in absolute zin. Het Christendom en de hedendaagse cultuur zün niet met elkaar in overeenstem ming te brengen, zo zei de predi kant. Een al te sterke neiging naar cultuur is soms een bewy» van een te geringe liefde voor Christus en Zün Woord. Christen dom en cultuur blijven steeds voor de vraag gesteld: Waardoor wordt God 't meest verheerlükt? De volkomen schoonheid is niet men senwerk, maar Gods werk. De ware schoonheid is in Hem. Cul tuur is altqd op 't gebied van het zintuigelüke, het waarneembare, terwül het Christendom ligt op het terrein van het onzienlyke. Daarom, zo besloot spr., kan het eerste voor het tweede een be lemmering zün. Er volgde op deze rede een drukke bespreking. Meer dan honderdduizend „volksinspecteurs", bü geheime stemming door leden van de com munistische party gekozen, zün in Joego-Slavië aangesteld om toe zicht te houden op het werk van economische ondernemingen en staatsinstellingen, distributie van woongelegenheid en rantsoen- kaarten, enz. DE BILT ZEGT: Weersverwachting geldig tot vanavond: Wisselende bewolking met op de meeste plaatsen enkele buien. Matige en aan de kust tü- delqk krachtige wind uit Zuide- ïyke richtingen. Weinig verande ring in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1