0rovinti^/««9 KtBltelÉË GEMEENTERADEN Boerenwagen van 1780 naar Amerika. In Finsterwolde viert de democratie hoogtij I Katerdag 18 November 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 Yersekse oesterkwekers sluiten zich aan bij Stichting Visserij- belangen. Donderdagavond vergaderde on- der voorzitterschap van de heer ti. J. van der Have de Vereniging tot bevordering van het Zeeuwse oesterbedrjjf. Van de ongeveer ITO leden waren er ruim 70 pre- aent. Uit het jaarverslag van de aecretarls bleek, dat de vereniging nog aan leden wint. De financiën i(jn gezond. De aftredende bestuursleden L. J. van der Have, W. Bol en W. Sandee werden herkozen. Uit het financieel verslag van de penningmeester bleek, dat de wacht op het Noorden tot volle tevredenheid werkte. Waren In 1949 3770 zeeften met oesters op het Noorden geplaatst met 'n kostprijs van f0.90 per zeeft, dit is ln 1950 6350 zeeften met een verlaging tot f0.55 per zeeft. Diefstallen kwamen dit jaar niet voor. Het bestuursvoorstel om te ko men tot aansluiting bij de stich ting Zeeuwse Visserijbelangen werd met een grote meerderheid pangenomen. De burgemeester van Yerseke, de heer A. C. Wll- lemsen, die de vergadering be zocht, was een warm pleiter voor deze aansluiting. Zijns inziens wa ren de belangen van de oester kwekers veilig gesteld bij deze Zeeuwse Stichting. Enkele leden waren van oordeel, dat de kwestie van Import Franse oesters niet meer gewenst ls en nu wilden ze wel eens proberen wat de Stich ting voor hen kan bereiken; an deren hadden organisatorische re ö-nen om tegen te stemmen. Minister Mansholt over de Zeeuwse mosselcultuur. Bij de visserij heeft niet alleen de trawlvisserij, doch ook de kustvisserij en in het bijzonder de mosselcultuur met moeilijkheden te kampen als gevolg van de in Zeeland optredende mosselpara siet. Het overbrengen van deze cultuur naar de Waddenzee en ruimere bezetting der percelen in Zeeland zal wellicht het bestaan de euvel tot geringer afmeting terug kunnen brengen, aldus de M.v.A. op de begroting van land bouw en visserij voor 1951. Zes boerderijen op Walcheren aanbesteed. Gisteren werd door de Herver- kavelingscommissie niet minder dan zes boerderijen tegelijk aan besteed. Al deze boerderijen zul len in de Zuid Watering van Wal cheren verrijzen. De inschrijvin gen luidden; Aannemersbedrijf Proper te Middelburg f290.000.Fa. van Wieringen, Alphen aan de Rijn f293.800; A. Burgers en Zn, St. Annaland f 308.800 p Firma's de Rijk, Walraven, van Schaik en Gilde te Middelburg f 309.940; Fa. J. A. Mol, Breda f316.740; Fa Gebr. v. d. Poll, Temeuzen f318.600; Fa. C. v. d. Klippe, Vlis- slngen f322.300. Wereldbondgebedsdienst te St.-Laurens. Morgenmiddag half drie zal ln de Ned. Herv. Kerk te St. Lau rens ln het kader van de Wereld bondgebedsweek een bijzondere dienst worden gehouden. Evenals vorige jaren wordt er dan, uit gaande van de ringen Walcheren Van de C.J.V. F. en het C.J.M.V. een gebedsdienst gehouden. In de ze dienst zullen ds H. J. J. Key- eer, Ned. Herv. predikant te St. Laurens en mej. Buys uit Utrecht spreken over het onderwerp: i--Bld en werk". Er zal worden ge collecteerd voor het werk van de wereldbond. Aanbesteding Pootaardappel» bewaarplaats te Middelburg. Aanbesteding bouw van een aardappelbewaarplaats voor de commissie tot voorbereiding van een te stichten vroege-pootaard- appelbewaarplaats op het Eiland Walcheren te Middelburg. Er \Nrd als volgt ingeschreven: Fa J. van Wieringen, Alphen aan de Rijn f 24.545; J. Geschie- re, Middelburg f 24.950; Fa I. Franse en Zn, Middelburg f 24.980; Aannemersbedrijf „Pro per", Middelburg f 24.990; Fa J. Mesu en Zn, St Laurens f 25.120; Fa S. A. Versluijs, Middelburg f 25.400; Fa P. Fllpse, Koude kerks f 25.456; Fa W. de Pagter, Middelburg f 25.900. ARTSEND IENST. Aanstaande Zondag wordt de artsendienst als volgt gergeld: Middelburg: J. C. Peeck, Lange Vlele 49, Telef. 2637; Vlisslngen: G. J. M. de Greef, Koudekerkse- weg 18, Telef. 2121; Goes: C. Griep, Ganzepoortstraat 6, Telef. 2460; 's-Heer Arendskerke, Heln- kenszand en Wolphaartsdtjk: A. I. Vos, Dorpsstraat A 2, Wol- phaartsdgk, Telef. K 1198231; Driewegen, 'sHeerenhoek en Nleuwdorp: W. H. C. C. J. Lucas, Luyckx, Werrll 16, 's-Heeren- boek, Telef. K 1105282; Veere, Berooskerke en Oostkapelle: dr fteynders-Sehilt, Dorpsstraat 46, Berooskerke, Telef. K 1189212; Koudekerke, Zoutelande en West- kapelle: H. Frima, Zuidstraat 806, Zoutelande, Telef. K 1186 Ö82; Tholen, Oud-Vossemeer, Nw. Vossemeer en St. Philipsland: L. D. A. Looysen te Tholen. Telef. 49 en R. C. Renes te Oud-Vosse meer, Telef. 19. APOTHEKEN. In de week van 1825 Nov. zijn de volgende apotheken voor avond- en nachtrecepten geopend Middelburg: Nonhebel. Vlisslngen: Bngering. Goes: Laport. Zondagsdienst dierenartsen. kenszand, Telef. K 1106288 en A. A. Elzerman te Goes, Telef. K 1100—2233. BEVORDERINGEN PROV. GRIFFIE. Ter Prov. Griffie van Zeeland zijn bevorderd tot commies de heren M. F. de Jonge en J. v. d. Bergh, adjunct-commies le kl. De adj.-commies 2e klasse, de heer I. D. Toussaint, is bevor derd tot adj .-commies le klasse. MIDDELBURG. Rusthuis „De Griffioen" wordt uitgebreid. Nu het Hervormde Rusthuis „De Griffioen" sinds enige tijd te klein bleek, overwoog de diaconie der Ned. Herv. Gemeente tot uit breiding over te gaan. Deze plan nen zijn nu voorgelegd aan de Alg. Kerkeraad, die deze plannen heeft goedgekeurd. Het is de be doeling om een vleugel aan het bestaande pand te bouwen, waar door er een twintigtal kamers bij zullen komen. Voorts zullen ook enige veranderingen ln het be staande tehuis worden aange bracht. Filmvoorstelling voor ouden van dagen. Donderdagmiddag ls door de Unie van Vrouwelijke Vrijwilli gers weer een gezellige middag belegd voor de Middelburgse ouden van dagen. Dit keer was de directie van de P.Z.E.M. zo welwillend om de koffiekamer van het P.Z.E.M.-gebouw af te staan, waar de film over het koninklijk bezoek aan Zeeland werd ver toond, benevens een film over het werk van de A.N.W.B. Niet min der dan 300 ouden van dagen ge noten van de twee voorstellingen, die vanwege dit grote aantal ge organiseerd moesten worden. Ringvergadering van het Ned. Meisjesverbond. Woensdagavond hield het Meisjesverbond der C.J.V.F. haar ringvergadering in de Bo- gardzaal o.l.v. vice-presidente mevr. Bommeljé. De secretares se, mej. Cornelisse uit Seroos- kerke, gaf een verslag van de laatste ringvergadering en de penningmeesteresse, mej. Flipse uit Vlissingen, een verslag van de kas, hetwelk een batig saldo aangaf. Vervolgens sprak me;. Ten Kate uit Utrecht over „Het Kerklied". Ze vertelde dat veel liederen waren ontstaan ten tijde van Luther en Calvijn. Ten tijde van Luther was er een orgel bij de dienst, dat het voor spel speelde, maar zweeg als d» gemeente zong. Toen werd ook rhythmisch gezongen. Gelukkig komt dat oude rhythmisch ge zang, dat veel mooier is, weer in ere. Gezongen werden daarna verschillende liederen en psal men. In de pauze hield mej. v. d. Akker, gezinsverzorgster te Middelburg, een kort maar krachtig pleidooi om de meisjes op te wekken tot die speciaal vrouwelijke taak van gezinsver zorgster. Ook werden er verschillende uitgaven van het Verbond, w.o. Kerstkaarten, een Handleiding bij het Meisjesgroepwerk der C.J.V.F., sluitzegels, ten ver koop aangeboden. Na de pauze werd in het ka der van de Wereldbondgebeds week het Wereldspel gespeeld. Suriname-avond. Vrijdagavond zal ln de Hofplein- kerk een Surlname-Zendlngsavond worden georganiseerd. Vorig jaar reisde de bekende negerpre dikant ds Polanen ons land af, terwijl thans ds Breevelt op ver- scrjllende plaatsen spreekbeurten vervult. Zo zal hij Vrijdagavond ln de Hofplelnkerk het woord voe ren. Voorts zal de Surlnamefilm worden vertoond, terwijl het Ned. Hefv. Kerkkoor van 't Zand o.l.v. de heer J. Kwist de avond met zang zal opluisteren. VLISSINGEN. Door Notaris J. L. Verhagen te Vlisslngen zijn ln het openbaar verkocht het woonhuis aan het Groenewoud 7 te Vlissingen voor f 3675 aan de heer Joh. Lools Hz; het woonhuis aan de Bouwen E- woutstraat 64 te Vlisslngen voor f 4160 aan de heer W. Wielema- ker; de bergplaats aan de Kolve- nierstraat 8 te Vlisslngen voor f 800 aan de heer C. Bosschaart; het woonhuis aan de Molenstraat 30 te Vlisslngen voor f 2980 aan de Gemeente Vlisslngen. GOES. Euphonia-bazar geopend. In de „Prins van Oranje" te Goes had Donderdagavond de ope ning plaats van de door de mu ziekvereniging „Euphonla" geor ganiseerde bazar. „Euphonla zit op zwart zaad. en het ls de bedoe ling, dat door deze bazar dat zwarte zaad weer blank zal wor den, blank van het geld, dat de bezoekers hier zullen achterlaten" aldus maakte de heer A. Vermal- re, de voorzitter, het doel van de ze bazar duidelijk. Euphonla hoopt, dat de resultaten van deze bazar een flinke versterking van het instrumenten- en uniform fonds zullen betekenen. Het lag ln het voornemen, dat burgemees ter Ten Kate de opening zou ver richten, maar daar deze uitstedig was, kon dit geen doorgang vin den. Direct na het openingswoord van de heer Vermalre begon de muziek verzoeknummers te spe len, ging het rad van avontuur draaien, gingen de buksen knal len en trokken ook de andere at tracties de bezoekers. Kortom, bet was er, zoals de heer Vermal- re ln zijn openingswoord zei, bar gezellig en men was er vlot van zijn geld af. De bazar ls ook van avond nog geopend. Ledenvergadering „Het Goese Lyceum". De Ver. „Het Goese Lyceum" hield Donderdagavond een zeer druk bezochte ledenvergadering. Nadat vooraf het spreekuur van de docenten was gehouden, open de de heer L. J. Goedbloed te Kruiningen de vergadering met een kort woord. Hij herdacht de kortgeleden overleden leraar ln de biologie, de heer H. J. Kersten. Uit het jaarverslag van de secre taris bleek, dat het ledental was gestegen tot 196. De penning meester kon een gunstig jaarver slag uitbrengen: Inkomsten f518.50, uitgaven f290.30 en nog f 117.te betalen. De aftredende bestuursleden, de heren L. J. Goedbloed, Th. de Klerk te 's-Gravenpolder, J. Schaap, Goes en M. van Nieuwen- huyzen te Kruiningen werden her kozen, terwijl, in de vacatures C. de Bruin te Kloetinge en J. M, Mullié te Kortgene gekozen wer den de heren K. Meijer te Kloe tinge en K. M. Schot te Kortgene, Vervolgens hield Dr W. Sleu- mer, rector van een Lyceum te Amsterdam, een lezing over: „Sa menwerking tussen school en ge zin". Bij de rondvraag werden nog vele zaken ter sprake gebracht, die door de rector uitvoerig wer den belicht. Gewezen werd op de oprichting van de afd, middelbare meisjes school en de mogelijkheden, die het einddiploma daarvan geeft. KAPELLE. Autobotsing. Dezer dagen vond bij de over weg tussen Kaelle en Biezelinge een auto-ongeluk plaats tussen de personenwagen van de boomkwe ker E. en een vrachtauto. De personenauto werd hierbij ernstig beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. KRUININGEN. Stemming Colleges N. Herv. Kerk Bij de gehouden stemming voor periodiek aftredende leden van 't kiescollege werden herkozen de heren L. M. Berrevoets, J. J. Francoys, J. de Wijze, Joh. Gle- rum, C. v. Iwaarden, A. J. Vroeg- op, W. de Back en J. A. Blaauw kamer, terwijl in de plaats van de heren B. C. de Mul werd gekozen J. Goeree Mz. De aftredende notabelen J. A. Poleij en E. Wlskerke werden bel den herkozen. Jaarvergadering Hervormde Vrouwenvereniging. Woensdagavond hield de Ned. Herv. Vrouwenver. „Wees een Zegen" haar 16e jaarvergadering onder leiding van ds en mevr v. Burgeler. Ds v. Burgeier hield de liturgie over de Wereldgebeds week. Daarna bracht elk lid een gedichtje met toegewezen letter en een klein geschenk ter tafel. Om de prijzen werd gesjoeld. Het was een gezellige avond, waarop nog een nieuw lid toe trad. KRABBENDIJKE. Vergadering „Inter Scaldis". Woensdagavond hield de wieler club „Inter Scaldis" een vergade ring in zaal Sinke. Besproken werden de resultaten van de wle- lercourses van dit jaar. Men kan terugzien op een goed geslaagd seizoen. Volgend jaar Juli wil men weer een course organiseren voor amateurs. YERSEKE. Deense mosselen. Donderdagavond ls de kustvaar- WOLPHAARTSD1JK. Vijf woningen voor gerepatriëerden. Woensdag kwam de raad bijeen. Afwezig was de heer Bosschaart Met algemene stemmen werd besloten huisvesting te verlenen aan 4 gezinnen van gerepatriëer den, waarvoor extra bouwvolume verstrekt wordt. Besloten werd woningen met verminderde Rijksbijdrage te bouwen en wel op het villaterrein naast de thans in aanbouw zijnde 8 woningen. Hierna ging de raad in gehei me zitting. Na heropening werd besloten de bouw van deze woningen aan te besteden onder de plaatselijke aannemers, alsmede aannemer C. Priem te Lewedorp. BAARLAND. Besloten tot bouw van drie woningen. De raad vergaderde Woensdag. Bi) de bouw van woningen aan de Raadhuisstraat (twee voor de ge meente en één voor de heer IDlrkx) waren moeilijkheden gere zen, die een verlies van het bouw volume tengevolge kunnen heb- nen aoor jon. Kiaassen te Hein- ben, daar dit ls verleend tot 1 De cember 1950. Na gepleegd over leg met de Prov. Directie van de Wederopbouw en de Volkshuis vesting en de Prov. Griffie, stel den B. en W. voor het raadsbe sluit van 2 Aug. j.l. in te trekken en te besluiten tot de bouw van 3 woningen, waarvan 2 voor de gemeente en 1 voor de heer Dirkx, met toepassing van de ver minderde premieregeling woning bouw 1950 (Rijkspremie f 2280. per woning). Op deze wijze is het mogelijk spoedig een beslissing te krijgen en is men niet zo afhan kelijk van de fatale termijn. Het voorstel werd m.a.s. aan vaard. De heer H. Steenbakker nam zijn herbenoeming tot lid van het Burgerlijk Armbestuur aan. Naar aanleiding van de in de vorige vergadering geuite klach ten over de keuring van huis slachtingen heeft het gemeente bestuur van Ovezande een uiteen zetting gegeven. Het blijkt, dat ook de slagers wel enige schuld treft, daar zij ongeveer weten op welk tijdstip de keuring plaats zal vinden. Bij de rondvraag attendeerde de heer De Vriend B. en W. op een goede naleving van de Politiever ordening. der FIdt van Groningen gearri veerd met een lading Deense mos selen. Dit ls de eerste maal dat een kustvaarderboot met Deense mosselen aankomt. RILLAND. Gouden huwelijk. Woensdag herdacht het echtpaar v. d. Griek-Snoek te Rilland zijn gouden huwelijksfeest. Het mu ziekgezelschap „Rillandia" bracht een serenade, waarvoor van de zijde der burgerij veel belangstel ling was. 's-GRAVENPOLDER. Simultaan dammen. De stichting „Ons Dorpsleven" organiseert een damslmultaan- séance door de heer J. Blom oud- Zeeuws damkamploen te 's-Gra venpolder, op Vrijdagavond a.s. in het verenigingsgebouw. Onge veer 30 damliefhebbers hebben zich opgegeven. OOSTKAPELLE. Raadsvergadering. Woensdagavond zal de Gemeen teraad bijeenkomen. Behandeld zal worden de aanvraag van het testuur van de school met de Bij bel om te komen tot de bouw van een nieuw schoollokaal. Een geldlening zal worden aan gegaan ter dekking van de kos ten van woningbouw, wegaanleg, aanleg van gas- en waterleiding en electriciteitsleidingen. Tenslotte zullen de voorwaarden worden behandeld om te komen tot de aanleg van een gasleiding ln 't Baantje. ARNEMUIDEN. Vergadering „De Arne". Woensdag werd een gezellige avond aangeboden aan leden en donateurs van het verenigings gebouw „De Arne". In zijn openingswoord memo reerde de heer P. C. van Mael- saëke o.m. de hartelijke samen werking, die in het afgelopen jaar bestond tussen het bestuur en de besturen van de aangesloten verenigingen. Vooral het winter seizoen brengt veel moeilijkheden mee door gebrek aan zaalruimte Nieuwe stoelen zijn aange schaft en plannen tot ontruiming van het gebouw worden uitge werkt. ZIERIKZEE. Groene Kruis wil contributie verhoging. De vereniging „Het Groene Kruis" hield Woensdagavond een buitengewone ledenvergadering in de koffiekamer van het Huis van Nassau. De vergadering werd geopend door de voorzitter, de heer F. Naerebout. Onderwerp van be spreking waren een tweetal pun ten, n.l. de pensioenregeling van de wijkzuster en de contributie verhoging. De behandeling van het eerste punt vond haar aanlei ding ln een circulaire van het Provinciale Groene Kruis, dat heden vergadert en waar deze zaak met de pensioen commissie zal worden besproken om te komen tot een behoorlijke pensioenregeling van de wijkver pleegsters. Voorgesteld wordt o.m. een pensioen van f 40 per dienstjaar met een overbruggings- steun van f 200 per jaar van het 55e tot het 65e jaar. Het tweede punt, de contribu tie, deed meer stof opwaaien. De minimumcontributie, die momen teel f 2 per jaar bedraagt zou naar de mening van het bestuur moeten worden verhoogd tot f 5. Verschillende leden vreesden een massale bedanking als lid. De voorzitter wees op de zeer verhoogde uitgaven van onder houd, salarissen en brandstoffen De afdeling telt momenteel ca 1200 leden met een contributie opbrengst van f 2764. Een verge lijking met 1933 van 665 leden met een totale contributie van f 1254 doet duidelijk zien dat deze niet in overeenstemming zijn thans met de zeer verhoogde uit gaven. Bovendien ls er dringend behoefte aan een tweede wijk zuster. Nadat verschillende voorstellen zijn gedaan, doch deze voor het bestuur onaannemelijk bleken te zijn, daar de vereniging intussen met een tekort zit van f 2800, zal het bestuur de leden een cir culaire toezenden waarin een uit eenzetting wordt gegeven van de dringende noodzaak tot deze dras tische verhoging. Bij de rondvraag werd nog de aandacht gevestigd op het houden van een bazar. Het bestuur zal zich hierover nader beraden. Benoemingen. Da heer J. L. Zappeij, ambte naar-controleur bij de Gemeente lijke Sociale Dienst ls benoemd tot administrateur bij de N.V. Waterleiding Mij „Schouwen-Dul- veland". Mej. A. de Vlieger, werkzaam bij genoemde Mij, ls aangesteld als schrijfster bij de Sociale Dienst. De heer C. Hoek is met ingang van 1 December benoemd tot ambtenaar-controleur in de plaats van de heer J. L. Zappeij. In de raad zal de heer Hoek, die als raadslid voor de P.v.d.A. ontslag moet nemen, worden opgevolgd door de heer P. D. Verstrate, die reeds eerder in de raad zitting had. BERGEN OP ZOOM. Jubileum gemeentesecretaris. Op Zaterdag 16 December hoopt de gemeente-secretaris, de heer J. A. v. d. Wouw, zijn zilveren dienstjubileum bij de gemeente te vieren. In zijn ambtsperiode heeft de heer v. d. Wouw vier burge meesters gediend, n.l. burge meester Stulemeijer, Mr Dr P. A. F. Blom, Mr H. A. F. Lijn- kamp en de huidige burgemees ter Ir H. B. J. Witte. THOLEN. Ingebruikneming nieuwe klok. Donderdagavond werden de parochianen van de Maria He- melvaartkerk te Tholen opge roepen door het gelui van een nieuwe Angelusklok. De vorige klok der R.K. Kerk van 18G1 werd in April 1943 door de Duitsers geroofd. Zondag a.s. zal herdacht worden het gouden feest van het kerkgebouw, dat de plaats heeft ingenomen van het vroegere kerkje, Vervoer op Schouwen verbeterd. (Vervolg van pag. 1) Koophandel en Fabrieken, de heer A. S. de Jonge, de rijksinspecteur van het verkeer in Zeeland, mr J. L. Nieuwenhuis. de rijkshoofdin specteur van het verkeer ir J. Zijderlaan, alsmede enkele com missarissen en verscheidene hoog geplaatste employé's van de R.T.M. Na deze ontvangst trok men gezamenlijk naar het station Zierikzee, waar het nieuwe trein stel gereed stond om het gezel schap naar Haamstede te bren gen. De proefrit werd een volledig succes. Het nieuwe materiaal maakt een zeer goede indruk. Het stel bestaat uit een motorrijtuig, twee aanhangrijtuigen en een post-bagagerijtuig. Aan de buiten kant heeft men het tramstel een fleurige rood-crême kleur gege ven. Het interieur is zeer smaak vol. Helaas zullen de aanhangrij tuigen voorlopig niet in Zeeland gestationneerd blijven. In Haamstede werd het gezel schap ontvangen in hotel „De Schouwse Boer". Hier werd een diner aangeboden, dat zeer geani meerd verliep. Verscheidene aanwezigen maak ten van de gelegenheid gebruik de R.T.M. te complimenteren met haar nieuwe aanwinst. Ir J. Zij derlaan was daarvan de eerste. Burgemeester mr J. Schuurbeque Boeye van Zierikzee, sprak na mens de Vereniging van Burge meesters en Secretarissen op Schouwen-Duiveland. De heer A. S. de Jonge, secretaris van de Ka mer van Koophandel, tot wiens bemoeiingen ook het verkeer be hoort, juichte het toe, dat ook op Schouwen pogingen worden ge daan om het vervoer te verbete ren. Als nestor der aanwezige journalisten sprak de heer Pat- tist. Hij wees er op dat in de laat ste 20 jaar de R.T.M. ruimschoots stof tot schrijven leverde, zowel goed als kwaad. Ook hij verheug de zich over deze laatste vooruit gang. Burgemeester J. R. H. Q. Roëll van Haamstede verheugde zich over de stimulans die van deze verbetering zou uitgaan met be trekking tot het vreemdelingen verkeer op Schouwen-Duiveland. Als laatste sprak de heer A. van Setten, directeur der B.B.A. Deze wees er op, dat door een harmo nieuze samenwerking tussen B.B. A. en R.T.M. goede verbindingen zouden kunnen worden bevor derd. Ged. Staten bezichtigden de Herverkaveling van Walcheren. De leden van Ged. Staten, uit gezonderd de Commissaris der Koningin jhr mr A. F. C. de Ca sembroot, alsmede de griffier der Staten mr dr B. D. H. Teilegen, hebben gisteren de werkzaamhe den der herverkaveling op Wal cheren in ogenschouw genomen Van de zijde van de Herverkave- lingscommissie was o.m. de voor zitter mr A. J. v. d. Weel aanwe zig in gezelschap van enkele leden van de technische dienst. Men reed allereerst naar West- kapelle, vanwaar men via de nieuwe weg naar Middelburg te rugkeerde. Vanuit Middelburg ging het via Souburg en de nieu we weg naar de weg tussen Kou dekerke en Vlissingen. Tenslotte reed het gezelschap naar Vlissingen om vandaar via West-Souburg en Ritthem een be zoek te brengen aan de Zuid Wa tering. Ook het bos bij Ramme kens, dat wordt aangeplant, werd bezocht. Omstreeks vier uur keerde men in Middelburg terug. In Westkapelle waren Ged. Sta ten door mr v. d. Weel namens de Herverkavelingscommïssie ver welkomd, terwijl na afloop van het bezoek de wnd. Commissaris der Koningin, de heer C. Philipse, dank bracht aan de Herverkave lingscommissie en leden der Teeh. dienst, waarbij hij de beste wen sen uitsprak voor de verdere werkzaamheden van de herverka veling van Walcheren. Mogelijk ook Zeeuwen als lading. In een der zalen van het Am sterdamse Doelenhotel -stond Woensdagmiddag een Veluwse boerenwagen uit het jaar 1780, afkomstig uit Almkerk in de Nederbetuwe, waar voorouders van wijlen dr H. Colijn met dit voertuig, met zijn Saksische symbolieken, ter kerke reden. Deze wagen van iepenhout, voorzien van een achterschot met schildering, die in het Rijksmuseum met zou misstaan, was daar tussen de stoelen en tafeltjes neergezet, om het denkbeeld van een zakenman te illustreren. Deze wil n.l. met de boerenwagen, voorzien van twee echte Gelderse paarden, naar Amerika gaan en vandaar naar de Britse eilanden, ten einde het toerisme naar Neder land te bevorderen en belang stelling voor Nederlandse pro ducten te stimuleren, aldus „Trouw". De wagen, die voor f 6000 ver zekerd is, zal als lading krij gen: jonge Nederlanders in na tionaal costuum, b.v. uit Volen- dam, Spakenburg, Marken of Zeeland. Met deze tocht zal een bedrag van f 100.000 gemoeid zijn. Indien de plannen verwezen lijkt worden en de regering de viezen verstrekt, zal de wagen de reis in Januari beginnen. Invasie van wilde zwijnen uit Duitsland. Door het steeds meer in cultuur brengen van het voor een groot deel platgeschoten „Reiehswald" in het Duitse grensgebied om Kleef, gaan de wilde zwijnen steeds meer hun toevlucht zoeken in de bossen op Nederlands ge bied. In de omgeving van Groes- beek en Nijmegen komen zij zelfs in kleine kudden voor. Wilde zwijnen werden waargenomen in de Meerwijk, op Heumensoord en op Dekkerswald. Men verwacht, dat zij nog dieper ons land zullen binnendringen. Rampendepöt Ned. Rode Kruis op Tholen. Het Hoofdbestuur van het Ned. Rode Kruis berichtte aan de afd. Tholen, dat er in Januari a.s. op het eiland Tholen een depöt zal worden ingericht vanwege het Rampen- en Ooorlogsfonds. Het depot vertegenwoordigt een waarde van f 15.000. De in houd bestaat uit alle benodig- heden voor de inrichting van een noodziekenhuis. Alleen bij rampen of oorlog mag hiervan gebruik gemaakt worden. Dit depot, het 47e in Neder land, zal waarschijnlijk te St.- Maartensdijk worden gesticht. V eilingsberichten GOES, veiling van 17 Nov. Blaauwe Druiven f 81 per 100 kg Noten f 1.601.70 per 100 stuks. Bloemkool A f 3651; Id. B 23 —33; Id. C 8—20; Knolselderij 6 —8; Kropsla 12, alles per 100 st. Witlof A 26—87; Id. B 12—19; Spruiten A 27—37; Id. B 21—25; Id. C 12; Stoofslag 18; Veldsla 27 •29; Andijvie 820; Wijnpeen 44.50; Waspeen 89; Prei 8 12; Uien 58; Groene kool 11 14; Rode kool 913; Witte kool 66,50; Boere kool 48, alles p. 100 kg. Herfstrapen 12 p. 100 bos. ST. ANNALAND. Veiling van 16 Nov. Uien middel 5,36, id. bonken 5,21, id. drielingen 7,25, id. picklers 10,96. Alles per 100 kg. Aanvoer 45 ton. SCHERPENISSE. (Via de vei ling van St. Annaland.), 16 Nov. Uien middel 5,39, id. bonken 5,04, ld. drielingen 7,01, id. picklers 10,94. Alles per 100 kg. Aanvoer 15 ton. ST. MAARTENSDIJK. Veiling van 16 Nov. Aardappelen Eigenheimers II 6,50, Neerlande II 6,50, Alpha I 7. Aanvoer 5 ton. Exportveiling uien: Gewone 5,60, drielingen 7,10, picklers 10,70, bonken 8,30. Aanvoer 20 ton. Luchtmacht-escorte bij terug keer van Koninklijk Paar uit Engeland. H.M. de Koningin en Prins Bernhard zullen op 24 November a.s., zoals bekend, met de Dakota van de Prins uit Engeland naar Nederland terugkeren. Het ko ninklijk paar wordt uitgeleide ge daan door Vampires van de RAF. Van da Nederlandse kust af zul len negen Spitfires van het 322 Spitfire-squadron, dat op de vlieg basis Twenthe is gestationneerd, het escorte vormen gedurende het laatste gedeelte van de tocht. Churchill kan niet aanwezig zijn -bij de aankomst van de vor stelijke gasten op a.s. Dinsdag te Dover. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te St. Annaland, J. Arendsen te Blauwkapel. Aangenomen naar Hurwenen, E. H. Cassutto. v.h. pred. Hol land Reformed Church te Clif ton, New-Yersey, Scheveningen. Bedankt voor Sneek, J. van Oost te Friezenveen. Geref. Kerken. Beroepen te Woubrugge, G. Bouma, cand. te 's-Gravenhage; te 's-Gravenhage West (Moer- wijk), P. Riemersma te Vijfhui zen. Bedankt voor Beetgum, 'T. Struys te Diever. Geref. Kerken (art. 81 K.O.). Aangenomen naar Twijzel, C. Trimp, cand. te Amstelveen, die bedankte voor Aduard, Arum, Barendrecht, Garrelsweer, Ha ren, Hoek, Murmerwoude, Nie- zijl-Kommerzijl, Noordbergum, Nijega-Opeinde-Suameer, Oud- Loosdrecht, Uithuizen en Win schoten; naar Utrecht (N.W.), M. J. C. Blok te Berkel en Ro denrijs. Bedankt voor Meppel, J. v. d. Haagen te Uirum. EXTRA KERKDIENSTEN. Arnemuiden: Geref. Gemeente; Hedenavond 7 uur ds DIeleman, Borssele. 's-Gravenpolder: Oud-Geref. Gemeente: Maandagavond 7 uur de heer De Jong, Kralingseveer. St Maartensdijk: Oud-Geref. Gemeente: Dinsdagavond 7 uur de heer De Jong; Donderdag: 2.30 en 6 ds Breevaart. KORTE BERICHTEN Burgemeester Tuin verliet de raad onder hoongelach. Voor de tweede maal binnen 10 dagen is de ln meerderheid com munistische raad van Finster wolde ln spoedeisende vergade ring bijeengekomen. De publieke belangstelling was ook nu weer groot. Er waren trouwens wel politieke vrienden van de C.F.N.-fractie, die de vaak vurige betogen der communis tlsche woordvoerders van de tri bune af ondersteunden. Ook nu weer prijkte op de agenda het punt: bespreking van het wetsontwerp inzake voorzie ning in het bestuur van Finster wolde. Zover is het op deze ver gadering echter niet gekomen, want nog voordat dit punt in be handeling kon worden genomen, verliet de burgemeester van Fin sterwolde de raadzaal. De communistische wethouder Haaken had ernstige critiek op de notulen van de vorige vergade ring. Er deugt niets van, betoogden de communisten. Er staan dingen in, die nooit gezegd zijn. Zij wen sten correctie. O.a. zou er een ge hele alinea zijn vergeten, Burge meester Tuin liet de gevraagde correcties aanbrengen en gaf zelfs graag een alinea cadeau, zoals hij het uitdrukte. Wethouder Haaken stormde plotseling op de publieke tribune af toen hij een fotograaf ontdek te. Hij uitte zijn bezwaren over het feit, dat de burgemeester toe stemming had gegeven aan deze fotograaf om te fotograferen. Hij wenste te weten welke pers deze man vertegenwoordigde. De bur gemeester wees er op, dat deze man zich op de publieke tribune bevond, waartegen gen enkel be zwaar kon worden gemaakt Voorts stelde hij de communisti sche wethouder gerust met de mededeling, dat deze fotograaf het A.N.P. vertegenwoordigde. Voorts kwam een geschil ter sprake over de aanleg van een bepaald sportterrein. De commu nisten uitten bezwaren tegen een rapport van de planologische dienst inzake de plaats van dit sportterrein en wilden direct een beslissing nemen over een nieuw aan te wijzen terrein. Daartoe zou dan de vergadering geschorst moeten worden om de mening van de commissie voor lichamelijke opvoeding te horen. De burge meester voelde er niets voor plot seling een spoedeisende vergade ring te onderbreken om eens te gaan onderhandelen over een rap port van de planologische dienst. De raad besloot hiertoe toch met de bekende 6—4 meerderheid. Burgemeester Tuin pakte hierna zyn papleren bijeen en verliet de raadzaal onder honend gelach van de publieke tribune. De West-Duitse bondsrepubliek zal binnenkort het recht krijgen zelfstandig possen uit te geven. Churchill, de Britse conserva tieve leider, heeft Engeland en de met dit land verbonden mo gendheden er voor gewaarschuwd zich niet te veel vast te leggen ln China of omgeving, op een ogenblik, dat het gevaar ln Eu ropa ongetwijfeld ons aller geest moet bezighouden. Seretse Khama, het door de Britse regering verbannen hoofd van de Bamangwato-stam ln Beetsjoeanaland, heeft ontkend, dat hjj 'n overeenkomst zou heb ben getekend, waarin hij afzag van zijn recht op het leiderschap over de stam. Twee vliegtuigen van de Ame rikaanse luchtmacht zijn 80 kilo meter ten Zuid-Westen van Tuc son (Arizona) in de lucht met elkander ln botsing gekomen. 18 inzittenden werden gedood, 10 gewond. Het „grensincident" dat de Puttenaren aan de grens van Duitsland hebben meegemaakt, ls onder de aandacht van het hoofd van de Nederlandse missles ln Duitsland gebracht met het ver zoek bij de Bondsregering de no dige stapen te ondernemen, op dat ln de toekomst dergelijke voorvallen achterwege zullen blij ven, terwijl opdracht ls gegeven te protesteren tegen de gewraak te uitlatingen. De Rijkspolitie te Luykgestel ontmoette dicht bij de Belgische grens een groep smokkelaars, die zes vaarzen naar België wilden smokkelen. Toen de smokkelaars onheil zagen vluchtten zjj over de Belgische grens. De zes koelen werden ln beslag genomen. De Nederlandse familie Schram, die ln een omgebouwde reddings boot op weg ls van Amsterdam naar Cork en reeds tweemaal ge red moet worden, ls Donderdag uit Weymouth (Dorset) vertrok ken. Communistisch China heeft India een nota gezonden, waarin wordt gezegd, dat een buitenland se mogendheid (bedoeld wordt India), een Tibetaanse delegatie heeft verhinderd naar Peking te gaan om over een vreedzame re geling van de Tibetaanse kwestie te onderhandelen. Officiële Publicatiën INSPECTEUR DER BELASTINGEN TE ZIERIKZEE. Zitdagen voor het aanvragen van loon- belastingboekjes door losse arbeiders voor het jaar 1951. dat zijn zij wier gel De losse arlieiders, arbeid bij dezelfde werkgever in de regel slechts korten tijd duurt, zijn verplicht, voor het jaar 1951 een loonbelastingboekj# aan te vragen. Deze aanvraag lean mon deling geschieden op de hieronder ge noemde plaatsen en tijdstippen. Zij, die in het bezit zijn van een trouwboekje behoren dit mede te brengen. De losse arbeiders, welke in het bezit zijn van een loonbelastingboekje voor het lopen de jaar, dienen dit over te leggen. Zitdagen voor het aanvragen van be- lastingbockjes door arbeiders, welke werkzaaheden verrichten in aangenomen werk, voor het jaar 1951. Onder aangenomen werk wordt be grepen, die werkzaamheden, waarin het uitvoeren yan een bepaald werk tegen een vastgestelde som wordt overgedra- ;en en waarin het gebruikelijk is, dat ie persoon, die de opdracht ontvangt, met medewerking van zijn gezinsleden en/of anderen de opdracht uitvoert. De werkzaamheden dienen anders dan in dienstbetrekking en anders dan in ds uitoefening van een bedrijf te worden verricht. Stukloon wordt als gewoon loon aan gemerkt. De personen, die in het bezit zijn van een trouwboekje ®n/of ee" boekje voor het lopende jaar dienen dit over te leggen. A Voor de inwoners der gemeenten: Zie rikzee, Brouwershaven, Dreischor, Dui- vendijke, Kerkwerve, Nieuwerkerk, Noordgouwe, Ouwerkcrk en Zonnemaire in liet Inspectiegebouw te Zierikzee, Otide Haven D 499, van Maandag 20 November tert Vrijdag 1 December 1950, alle werkdagen van 9 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.30 uur (des Zaterdags alleen van 9 tot 12.30 uur). Vóór de inwoners der gemeenten: Ei kerzee, Ellenieet, Noordwelle, Rcnesse en Serooskerke in het Gemeentehuis te El lenieet van Maandag 20 November tot Dinsdag 21 November 1950 van 18.30 tot 20 uur. Voor de inwoners van de gemeenten Burgh en Haamstede in het Gemeente huis te Haamstede op Vrijdag 24 No vember 1950 van 18.30 tot 20 uur. Voor de inwoners van de gemeente R'ruinisse in het Gemeentehuis op Woensdag 22 November 1930 van 17.30 tot 18.30 uur. Voor de inwoners van de gemeente Oosterland in het Gemeentehuis °P ~""s' dag 21 November 1950 van 17.30 tot Voor de inwoners van St Philipsland (A.J. Polder èn dorp) ln het Gemeente huis op Maandag 20 November 1950 van 17.30 tot 18.30 uur. De Inspecteur der Belastingen, H. H. KREEFTENBERG.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2