NIEUWS RECHT EN VRIJHEID GEVRAAGD VOOR REPUBLIEK ZUID-MOLUKKEN Minister Mansholt bepleit verdere rationalisatie in de landbouw* {-f)EnncS DEKEN PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Sociale gerechtigheid. Treffende Ambon-bijeenkomst te Goes Telegrammen aan Koningin, Minister- President en Veiligheidsraad Comité voor winter- lezingen te Middelburg Mao stelt vier voorwaarden Koninklijk bezoek aan Den Haag. Middelburg is weer een tehuis voor Ouden van Dagen rijker R.T. M. verbetert vervoer op Schouwen SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. Hl, Tel. 2438, bij geen gehoor voor alvertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e J AAK GANG No. 1718 ZATERDAG 18 NOV. 1950 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Met vaste medewerking vani Directeur: JACQ DE SMIT Franco per post 4,Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Mid- 4dvertentiepr}js 17 cent per m.m. delburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Rubriek Kabouters 10 ct per woord Ds j Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan Zondag: Zon op 8.06 u., onder 16.44 u.; Maan op 14.48 u., onder 2.19 u. Hoogwater op Zondag 19 Nov.t Vlissingen: 10.21 u. 1.26 m., 23.05 u. 1.50 m.; Terneuzen: 1050 u. 1.46 m„ 23.30 u. 1.70 m.; Wemel- dinge: 11.46 u. 1.13 m., u. m.; Zierikzee: 11.26 u. 0.96 m„ u. m. P) e strijd tegen het communis- •L-/ me is het allesbeheersende motief in de Westerse samen leving van vandaag. Dat weten wij langzamerhand wel. Het is goed, wanneer men zich tot de tanden bewapent voor het geval deze strijd van een koude in een hete oorlog mocht overgaan. Maar al die stoffelijke wapens baten niets, als de geestelijke weerbaar heid ontbreekt. Die weerbaarheid wordt niet geboren uit haatge voelens, maar kan alleen berusten op eigen positieve idealen: op een oprecht streven naar sociale ge rechtigheid in Christus' naam. T n dit streven vindt ook de Christelijke vakbeweging haar taak. Een taak, die dus in de eerste plaats bestaat in het gees telijk weerbaar maken van eigen leden. Niet alleen, omdat die weerbaarheid een onmisbare voorwaarde is in de strijd tegen de communistische wereldmacht, maar vooral omdat ook in de stiijd van onze dagen niet het lichaam, maar de ziel het groot ste gevaar loopf. Die geestelijke weerbaarheid zal in de eerste plaats moeten blijken uit persoonlijk verant woordelijkheidsbesef. Daartoe roept het C.N.V. dan ook in zijn grote propaganda-actie deze maand al zijn leden en ook alle niet-georganiseerde Christelijke loon- en salaristrekkenden op. ten bij de 160.000 leden, die het Ook die laatsten spoort het aan, om niet achter te blij ven, maar zich aan te slui- C.N.V. reeds telt. Zouden allen, die hiervoor in aanmerking ko men, aan die oproep gevolg ge ven, dan zou dit aantal verdub beld kunnen worden. Iets, dat van groot belang is met het oog op de vertegenwoordiging van de Christelijke vakbeweging in de bedrijfsorganisaties, die geschiedt in evenredigheid met het leden aantal. \T an hoe groot gewicht de aan- was van het ledental echter hierom ook is: deze machtsvor ming mag niet voorop staan. De Innerlijke kracht is 't voornaam ste. Het défaitisme, de wanhoops- stemming, dat we toch naar de kelder gaan, moet overwonnen worden. En de verslapping, die daar het onmiddellijke gevolg van is. Dat kan alleen, wanneer wij ons, zoals een propaganda-mani fest van het C.N.V. zegt. wee. gaan herinneren, dat de besi'^sen- de slag niet in de toekomst valt, maar reeds gevallen is, 19 eeuwen geleden, toen Christus de dood overwon. Wanneer dat weer vast geloofd wordt, dan moet ook een andere gevaarlijke innerlijke vijand de vermaterialisering van het leven, waardoor men slechts weelde en ontspanning voor zichzelf vraagt, het afleggen. Dan wordt het doel inderdaad sociale gerechtigheid, die eigen belang niet onder een schone leus boven dat van de an der stelt. Omdat dan de liefde tot Christus ;n terwilla va-i Hem ook tot de naaste ons drijft. „Zelfs wanneer alle eilanden van de republiek Zuid Molukken veroverd werden door Indonesië, zullen de Ambonezen blijven strij den tot de laatste man! Ons overgeven doen w\j nooit!" Dat waren de krachtige woorden, die ondersteept door een daverend applaus, gesproken werden door dr H. Kainawa op de Ambonavond, welke gisteren te Goes gehouden werd en waarop verder ds J. H. Vaan drager en de heer P, W. Lokollo, minister van Voedselvoorziening en Bevoorrading van de Zuid Molukken, wezen op de nood van het Ambonese volk, dat thans in een doodsstrijd om vrijheid en recht gewikkeld is. Deze samenkomst werd in zaal Krijger gehouden en stond onder leiding van dr C. Stam te Goes, die in 't bijzonder verwelkomde mr W. F. E. Baron v. d. Feltz en de heer J W. Kögeler uit Middel burg. Hjj sprak de wens uit, dat deze samenkomst zou bijdragen aan het verdiepen van het gevoel voor recht en dat de actie tot ge volg zal hebben, dat er metter daad iets kan worden gedaan, ook al om het gevoel van machteloos heid en schaamte weg te nemen. Dr Kainawa. Dr Kainawa had het gebeuren op Ambon meegemaakt tot 14 Mei en hij was buitengewoon dankbaar voor het vele meeleven door een groot deel van het Ne derlandse volk. Met nadruk wees hij er op, dat Ambon nog niet ge heel in bezit was van de repu bliek Indonesië. Komt het zover, dan zijn er nog de andere eilan den. De verklaring van Moh Roem, dat er geen guerilla ge voerd zou worden, noemde hij humbug, Liever strijden en lijden voor Ambon, dan bukken voor het Javaans imperialisme, dat repu bliek heet! De groep van dr Lei- mena (de man, die eveneens als de R.I.„gouverneur" voor de Z- Molukken, nimmer op Ambon is geweest) beweert, dat de rep i- bhek Z. Molukken uitgeroepen is op de punt van de bajonet va> een groepje militairen. „Een per tinent onware bewering", zei dr Kainawa, waar de republiek Z. Molukken is gegrond op de R.T.C. en de 7-December-rede van de Koningin. Voorts wees spr. op de houding van Ambon, dat men maar één ding kan verwijten: dat het trouw gebleven is aan de Nederlandse driekleur, meer dan drie eeuwen lang. Hij noemde bewijzen van deze trouw en zeide, dat de belo ning is, een strijd gevoerd door de R.I. met behulp van Neder landse wapens en schepen, van een rederij, welker directeur door minister Lokollo uit handen van de Jappen gered werd. Onder doodse stilte herinnerde hij aan de gruweldaden, die de T.N.I. op de Z. Molukse eilanden zou heb ben bedreven. „Dat is de echte waarheid over Ambon!" zei dr Kainawa. De trouw der Ambone zen is geen mystieke trouw; zij zijn eeuwen lang trouw geweest en zullen dat blijven tot in de dood. Ds Vaandrager. Ds Vaandrager deed een beroep op het groot gevoel voor trouw en recht der Zeeuwen en hij hoop te, dat ook Ambon's roep om recht weerklank zal vinden. Hij wees er op, dat de Stichting „Door de eeuwen trouw"' boven alle politieke partijen staat en vervolgens op de rechtsverkrach ting welke plaats vindt met goed vinden van de Veiligheidsraad. Spr. veroordeelde Nederlands slappe houding in de Indonesische kwestie en bracht in herinnering de belediging van Sultan Hamid II (adjudant van H. M. de Ko ningin), de behandeling van de Nederlandse afgevaardigden en de rechtsverkrachting op Makas sar. Met de Nederlandse regering noemde hij de R.T.C. een nieuwe rechtsorde, maar dan een zeer nieuwe, n.l. wanorde. Het is een klein kunstje voor Ambon om zich te verdedigen, aldus spr. Laat Ne derland slechts de kooi openzet ten en de leeuw vrij laten. Ten slotte wees hij er op, dat het volk van Ambon behouden zal blijven en op Gods tijd zijn vrijheid zal herkrijgen. Minister Lokollo. Minister Lokollo wees in een eenvoudige, krachtige toespraak op de beproeving welke God het Ambonese volk thans oplegt. „Wij vragen naar de zin daarvan, maar blijven geloven in Hem, die wij Nog geen mededelingen over details van zijn plan. De prijsstelling voor basispro ducten zal In de landbouw zoda nig moeten zijn, dat de voort brenging daarvan in sociaal en economisch verantwoorde en goedgcleide bedrijven lonend zal kunnen worden beoefend, aldus minister Mansholt in de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer bij de begroting van land bouw, vlssery en voedselvoorzei- ning. Het belangrijkste gegeven voor deze prijsstelling vormt de kost prijsberekening van het Land- bouw-Economisch Instituut. De op grond van deze calculaties te garanderen basisprijzen zul len voor de desbetreffende pro ducten evenwei hoger dan wel lager kunnen worden vastge steld, al naar gelang zich bij zondere omstandigheden voor doen. De minister stelt zich nog al tijd voor indien de graanprijzen op de wereldmarkt zouden da len beneden een niveau, waaroij de productie in Nederland lo nend kan worden beoefend, door middel van het monopoliestelsel een zeker prijsniveau in het binnenland te handhaven. KLEINE BEDRIJVEN. Naar de mening van de mi nister kan niet worden vastge steld, dat met landbouwtechm- sche middelen aan ieder bedrijf uitkomst kan worden verschaft. Een aantal bedrijven zal steeds beneden de grens van het so ciaal en economisch verant woorde vallen en ook bij de al lerbeste bedrijfsvoering voor de ondernemer geen volledige dag taak en geen redelijk bestaan opleveren. De kleine boeren zullen een veestapel moeten kunnen aan houden, die in vergelijking met de beschikbare oppervlakte cul tuurgrond groter is dan op de grotere bedrijven. PRODUCTIEKOSTEN. Een verdergaande relatieve daling van de productiekosten per oppervlakte-eenheid wordt zeker mogelijk geacht, ook na de verschillende loonsverho gingen. Door verder doorga voerde rationalisatie en mecha nisatie is nog zeer veel te be reiken. De minister is een voor stander van het coöperatief ge bruik van werktuigen en is stei lig voornemens dit systeem te blijven bevorderen, alhoewel aandacht zal moeten worden geschonken aan de mogelijkhe den, die door het particulier bedrijfsleven worden geboden. Ten aanzien van de integratie van de landbouw in Europa aeht ue minister het tijd9tip tot open baarmaking van zijn gedetailleer de plannen nog niet gekomen. Voor het welslagen van plan nen tot Europese samenwerking is het namelijk van het grootste belang, dat zowel over de alge mene uitgangspunten als over de vorm en de wijze, waarop die plannen in internationaal verband aan de orde worden gesteld, een zo groot mogelijke mate van eenstemmigheid wordt verkregen tussen de landen, die bij het eindresultaat direct be trokken zullen zijn. Over deze punten heeft thans reeds infor meel overleg plaats. Overmogen wordt een extra bedrag voor de z.g. boerenwer ken beschikbaar te stellen, waarbij dan voorwaarden zou den dienen te worden gesteld om te bereiken, dat dit bedrag geheel aan de werkgelegenheid ten goede zou komen. ADMINISTRATEUR VERMOORD. De administrateur van de sui keronderneming Bantaramta, J. Sanger is Woensdag met zijn chauffeur vermoord. Beide slacht offers werden dood aangetroffen in tuinen ten Zuiden van Brebes. Nadere bijzonderheden ontbreken. TROEPENSCHIP AMARAPOORA. Het troepenschip „Amarapoora" wordt in de morgenuren van Zon dag 19 November a.s. met repa triërende militairen uit Indonesië voor Hoek van Holland verwacht. De ontscheping zal des middags te 15.00 uur beginnen in de ha ven van Rotterdam. Brandstichtingen in de Oost- Java-tabak. Gevolgen voor bevolking en export. Gisternacht zijn o.a. van de landbouw-maatschappij „Oud- Djember" 30 schuren in brand ge stoken, aldus meldt de speciale correspondent van Aneta uit Oost Java. Officiële, doch nog onvol ledige rapporten vermeldden tot heden ongeveer 300 uitgebrande schuren. De vernielingen zijn enorm. Er zijn reeds ondernemin gen, die practisch geen droog schuren meer hebben. De nog niet van de bevolking opgekochte tabak kan niet meer worden verwerkt. Deze tabakaan- plant zal deels verrotten en deels tabak opleveren van zulk een slechte kwaliteit, dat zij niet in aanmerking komt voor export. Ook roof van vee is aan de orde van de dag, verschillende dessa- hoofden, die de misdadigers niet ter wille waren, zagen hun huis in vlammen opgaan. niet zullen verlaten". Meer de politieke kant van Ambons ver houding tot Nederland belichten de, zei hij, dat Ambon op de twee sprong stond: kiezen voor Indo nesië of Nederland. Achterdocht en wantrouwen dreven ons naar Nederland. Overigens verkeert de politieke situatie, speciaal met betrekking tot de Unie, in een dichte nevel en het Nederlandse volk heeft recht op klaarheid, al dus minister Lokollo. Het volk der Zuid Molukken is niet geraf fineerd genoeg om het spel der grootmachten te begrijpen, maar wel ziet het gelaat van de R.l. met afgerukt masker en het ziet hoe de R.l. thans kolonisatie toe past op andere Indonesische volksgroepen. „De strijd van Ambon is niet alleen een rassenstrijd, maar ook en vooral een geloofsstrijd. Laten wij iedere dag elkander toeroe pen: Ambon zél herrijzen!" zo be sloot de heer Lokollo zijn betoog. Aan het einde der samenkomst werden telegrammen verzonden naar H. M. de Koningin, de min.- president, en het secretariaat van de Ver. Naties. De gehouden collecte en op brengst van de lepeltjes-verkoop van deze avond bedroeg f542.70. In totaal is in stad en dorpen thans f 5338.57 verzameld, waar onder veie treffende giften waren, aldus dr Stam. „Patrimonium" gaat zich op cultureel terrein bewegen. In een vergadering in de Bo- gardzaal, die gisteravond door het Ned. Werklieden Verbond „Patrimonium", afd. Middelburg, werd belegd, is besloten tot het oprichten van een comité voor winterlezingen. Het bestuur zal enige bevoegde personen uitnodi gen hierin zitting te nemen. Enige tijd geleden richtte de af deling zich tot verschillende HET KOREAANS GESCHIL Van een zijde, welke in nauwe verbinding staat met de Sowjet- russische delegatie bij de V.N., werd gisteren vernomen dat de Chinese communistische autori teiten bereid zouden zijn zich op vier voorwaarden niet meer met de gang van zaken in Korea in te laten. Onder deze voorwaarden is die tot het stichten van een „buffer"-zóne ten zuiden van de KoreaansMandsjoerijse grens, die onder bestuur van de huidige Noordkoreaanse autoriteiten zou moeten komen en een concrete verklaring van de Amerikaause regering, dat zij geen bijstand meer zal geven aan het bewind van Tsjiang Kai-Sjek. De Zuidkoreaanse regering heeft Vrijdag verklaard, dat zij communistische plannen had ont dekt om met 45.000 guerillastrij- ders te trachten Seoel, de Zuid koreaanse hoofdstad, te veroveren Marshall-hulp voor Spanje. Een woordvoerder van het staatsdepartement heeft gisteren verklaard dat de Amerikaanse regering volstrekt niet van plan is om Spanje te doen opnemen in het Plan-Marshall. Ter gelegenheid, van het bezoek van H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard aan Den Haag werd namens de Haagss Jeugd-actie het onder haar auspiciën ingezamelde speelgoed, dat bestemd is voor plaatsen in Groningen en Drente, aan H. M. da Koningin aangeboden. De daartoe meest geschikte stukken werden door kinderen van alle schakeringen uit de jeugdbewe gingen aan een lang koord meegevoerd in het Stadhuis, waur de symbolische aanbieding plaats vond. De kinderen trekken met het speelgoed langs het Koninklijk Paar. RUSTHUIS DER GEREF. GEMEENTE GEOPEND. In aanwezigheid van tal van ge nodigden w.o. de burgemeester van Middelburg, mr dr N. Bolke- stein, de wethouders L. J. Geers en A. J. Berenpas, de inspecteur van de Dienst voor Maatschappe lijke Zorg de heer S. J. G. van Leeuwen, vertegenwoordigers van enkele rusthuizen en afgevaardig den van kerkeraden der Geref. Gemeente, is gisteravond het rusthuis van deze gemeente in het gebouw Koepoortstraat 2 te Mid delburg geopend. De voorzitter ds W. de Wit, sprak, nadat Ps. 84 vers 6 gezon- geestverwanten met het verzoek sen was en hij Rom 12 gelezen VERSTERKINGEN VOOR INDO-CHINA. Te Parijs is gisteren een bij eenkomst van de Franse natio nale verdedigingscommissie, on der voorzitterschap van president Vincent Auriol, gehouden. Na af loop der bijeenkomst werd van gewoonlijk welingelichte zijde vernomen dat binnenkort grote versterkingen aan manschappen, gevechtswagens, vliegtuigen en kleine marine-vaartuigen naar Indo-China zullen worden gezon den. De vliegtuigen zijn afkom stig uit de Verenigde Staten. Sommige toestellen zullen recht streeks naar Indo-China worden gevlogen, terwijl andere via Frankrijk daarheen zullen worden verscheept. hun visie te geven op de vraag, of pogingen in het werk dienen te worden gesteld om onder des kundige leiding vanuit positief christelijk standpunt wetenschap, kunst en andere cultuuruitingen meer in de belangstelling van het christelijk volksdeel te brengen. De antwoorden waren van die aard, dat een eerste bespreking over dit onderwerp kon worden gehouden, waarbij gezocht werd naar de wijze en de vorm, waarin dit werk kan worden verricht. De waarn, voorzitter, de heet J. Duyvekot, beantwoordde de vraag, waarom „Patrimonium" deze zaak aan de orde stelt. De nu bijna 50 jaar bestaande afde ling te Middelburg heeft zich niet alleen bewogen op sociaal gebied, maar ontwikkelde ook activitei ten op het terrein van het cultu rele leven, zoals het mede be heren van een bibliotheek, het verzorgen van ontwikkeling en ontspanning in de werklozenkam- pen voor de oorlog enz. In de hierop volgende discussie werd uitvoerig ingegaan op de vele vragen, die hier liggen. Het terrein van de cultuur en ook van de verantwoorde ontspanning is helaas van christelijke zijde ver waarloosd en een grote achter stand is in te halen. Geadviseerd werd contact op te nemen met christelijke verenigingen en orga nisaties, die reeds op cultureel terrein werkzaam zijn, teneinde behalve voorlichtend werk te ver richten, ook te komen tot het or ganiseren van lezingen, toneeluit voeringen, het stichten van een strijkensemble enz. Er zal een begin worden ge maakt met één of meer winter lezingen over onderwerpen, die geacht kunnen worden de belang stelling van velen te trekken, ter wijl ook getracht zal worden een voordrachtavond te beleggen. Het te benoemen comité zal de plan nen nader uitwerken en ook het financiële aspect van de zaak on- had, een openingswoord. Spr. zei, dat het voor de gemeente een blij de dag was en hij wees In het bij zonder op Rom. 12 vers 8, waar o.m. gesproken wordt over de dienst der barmhartigheid. Ds de Wit was van mening, dat ook dit rusthuis behoort tot het werk der barmhartigheid. Een lang gekoes terd ideaal is werkelijkheid ge worden, aldus de predikant, die vervolgens vertelde hoe men voor het eerst over het stichten van een rusthuis had gesproken op de kerkeraadsvergadering van 12 Jan. 1948, terwijl nadat vele moei lijkheden waren overwonnen op 27 Maart 1950 de aanbesteding kon worden gehouden. Spr. bracht dank aan B. en W„ de architect, aannemer en onderaannemers, terwijl hij de catechisanten dank te voor het geld, dat door hen was bijeengebracht voor de aankoop van stoelen. Voorts bracht spr. dank aan de vele hulpvaardigen, die hebben geholpen bij de inrich ting en aan de commissie van be heer uit de kerkeraad. Nadat men een rondgang door het gebouw had gemaakt, werden door enkele personen gelukwen sen uitgesproken. VERLIEZEN IN INDONESIË. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen van de Kon. Landmacht in Indonesië zijn gerapporteerd: Na eerst thans als vaststaand kan worden aangenomen: Sold. J. J. Raaphorst uit Noord- wijk, na vermissing op 10 April 1949. Sold. J. C. de Jager uit Rot terdam, op 7 November 1950. Felicitaties. De burgemeester hesprak het probleem van de huisvesting van ouden van dagen en vestigde er de aandacht op, dat de Geref. Ge meente in dit tehuis een steentje heeft bijgedragen om dit probleem op te lossen. Het .gemeentebe stuur, aldus mr Bolkestein, heeft het initiatief van Uw kerkeraad toegejuicht en hij sprak tenslotte de hoop uit, dat velen in dit te huis tot tevredenheid zullen wo nen en dat ze voor verdere moei lijkheden gespaard zullen blijven. Namens de Gemeentelijke Dienst voor Maatschappelijke Zorg sprak de heer H. Kruithof, die de Geref. Gemeente gelukwenste met het bereikte resultaat, Tenslotte spraken gelukwensen uit de heren J. Th. Haksteen en J. de Kuyper, resp. huisvader van het rusthuis der Geref. Kerk en voorzitter van het Rusthuis „De Griffioen" der Ned. Herv. Kerk. In zijn slot woord dankte ds de Wit alle spre kers voor hun goede wensen en hij heette voorts de ouden van da gen, die gistermiddag al hun in trek in het gebouw hadden geno men, hartelijk welkom. Vervol gens sprak de predikant de direc trice zr B. Slotje toe, alsmede haar helpster. Men zong de in woners en personeel op verzoek van spr. Ps. 134 vers 3 toe. Ten- Pastoor voor 1800 gulden opgelicht. Drie maanden voorwaardelijk. Conform de conclusie van de procureur-generaal veroordeelde het Haagse Gerechtshof gister morgen de 65-jarige Cornelia Hendriks uit Amsterdam tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden, met een proef tijd van twee jaar. De rechtbank te Middelburg had haar dezelfde straf opgelegd. Deze vrouw heeft een pastoor in Terneuzen voor ruim f 1800 opgelicht onder het voorwendsel, dat zij dit geld nodig had voor het inrichten van een schilderijen-ten toonstelling. Vijf schilderijen, die door haar gesigneerd, maar niet geschilderd waren, had zij als on derpand bij de pastoor achterge laten. slotte wilde ds de Wit deze bij eenkomst niet sluiten voor hij in figuurlijke zin een gedenksteen had opgericht en hij deed dit dan ook met de woorden „Eben Hae- zer"; „Tot hiertoe heeft ons da Heere geleid". Nadat de heer A. de Priester namens het personeel en de ouden van dagen ds de Wit en de andere sprekers had dank gebracht, sloot ds de Wit de bij eenkomst met dankgebed. Auto-ongeval op Rijksweg. Gisteravond heeft op de Rijks weg tussen Kloetinge en Kapella bij de kruising Dijkwelse straat weg een auto-ongeval plaats ge vonden. De heer Koppens uit 's-Graven- polder wilde, komende uit Bergen op Zoom, met zijn auto links af slaan om naar zijn woonplaats te rijden. Hij stak hiertoe de rich tingaanwijzer uit. Dit werd echter niet of te laat opgemerkt door een volgauto die bestuurd werd door de heer J. v. d. Kooy uit Koude- kerke en die de voorste wagen wilde passeren. De wagens kwa men in botsing, waarbij de wagen van de heer v. d. Kooy naar linies werd gedrongen en in de sloot te recht kwam. De auto's werden licht beschadigd. De bestuurders kwamen met de schrik vrij. Zeepost voor Oost en West. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan tussen haakjes ach ter de naam van 'het schip ver meld: Indonesië s.s. „Roepat" (23 Nov.); Nieuw Guinea m.s. „Bli- tar" (27 Nov.); Antillen s.s. „Bennekom" (28 Nov.); Suriname m.s. „Helena" (23 Nov.). der de loupe nemen. Blijkt voor het initiatief voldoende belang stelling te bestaan, dan kunnen geleidelijk meer vormen van cul tuurbeoefening tot ontwikkeling worden gebracht. Nieuw tramstel maakte proefrit „De R.T.M. streeft er reeds jaren naar om het vervoer in haar verzorgingsgebied te verbeteren. Helaas verhindert vooral een te kort aan financiën een aanpak zoals wfj dat gaarne zouden willen", aldus sprak de directeur van de Rotterdamse Tramweg Maat schappij, dr H. J. van Zuylen, gistermiddag tot het gezelschap ge nodigden, dat in hotel „De Schouwse Boer" verenigd was, nadat een zeer geslaagde proefrit was gemaakt met een nieuw dlesel-electrisch tramstel op de I(jn ZierikzeeHaamstede. De vergoeding van de oorlogs schade, waarop nu al 5 jaar wordt gewacht, maakt het misschien mogelijk om de plannen tot mo dernisering en verbetering verder uit te voeren, aldus dr van Zuy len. Het tramstel waarmee giste ren op Schouwen 'n proefrit werd gemaakt, is geheel door het eigen personeel van de R.T.M. ontwor pen en geconstrueerd. In dit ver band wees dr van Zuylen vooral op de deskundigheid en de toewij ding van zijn medewerkers. Schouwen-Duiveland is een der prettigste vervoersgebieden der R.T.M., aldus de directeur. Hij vroeg echter de aanwezigen be grip voor de vele moeilijkheden van de maatschappij. Betreffende de veerverbinding over het Zijpe wees hij erop, dat een boot met koplading, waarop reeds lang wordt aangedrongen, een kapi taalsinvestering van een millioen gulden zou kosten. Dit is voors hands nog niet mogelijk. Boven dien achtte hij het niet verant woord, om, gezien de algemene toestand, waarin Nederland en de wereld verkeert, dergelijke grote kapitalen te investeren ten be hoeve van een betrekkelijk kleine streek. Een tweede wagen, als gisteren in gebruik is genomen, is nog in aanbouw. De R.T.M. hoopt nog dit jaar op het Zeeuw se traject geheel op diesel-elec- trisch materiaal te hebben over geschakeld. Bovendien heeft de maatschappij nog motoren en ma teriaal voor vier wagens in aan bouw. Spr. stelde zich echter niet de illusie, dat met de verwezen lijking van de bestaande plannen alle wensen zouden zijn vervuld. Het personenvervoer op Schou wen-Duiveland met de R.T.M. loopt echter sterk terug, meer dan ergens anders. De tarieven in de Westhoek van Schouwen zullen worden ver laagd. Het tramstation te Haam stede zal worden verbouwd en zal eenvoudige hotelaccomodatie krij gen, terwijl volgende zomer een bus van BurghHaamstede via Schouwse Boer naar het strand bij de vuurtoren zal rijden. Ontvangst en proefrit. Gistermorgen ontving de R.T.M. de genodigden in hotel „Mondra- gon" te Zierikzee. Onder de aan wezigen waren tal van autoritei ten met hun dames, waaronder bijna alle burgemeesters van het eiland. Ir Th. Heyblom, hoofdin genieur-directeur van de Rijks waterstaat in Zeeland, de plv. hoofding.-directeur, ir J. Moll, de hoofdingenieur directeur van de Prov. Waterstaat, ir H. D. J. Swaters, de directeur van het E.T.I., drs M. Verburg, de secre taris van de Zeeuwse Kamer van (Vervolg op pag. 2). In de boerderij van de landbou wer Van der Laar te Gemert bij Helmond, brak gisteren een flinke brand uit. Iedereen hielp mee te blussen maar in de consternatie vergat men de brandweer te waarschuwen. Het woonhuis bleef behouden. Het landelijk MULO- congres, dat a.s. Maandag te Utrecht zou worden gehouden is tot nader order uitgesteld. Twee Italiaanse duikers, die des tijds gedoken hebben naar de bij Bari verongelukte Roermond, zijn door H. M. de Koningin onder scheiden met de eremedaille in goud, behorende bij de Orde van Oranje-Nassau. Gisteren bracht de K.L.M.-convair „Rembrandt" het beroemde zelfportret van Rembrandt, dat deze in 1640 heeft geschilderd, uit Londen te rug. Na dertig jaar is het schilde rij voor goed in Nederland terug. Het is aangekocht en zal voor taan in het Rijksmuseum te be wonderen zijn. Het Finse par lement heeft met 102 tegen 89 stemmen zijn vertrouwen uitge sproken in de pro-russische mi nister-president Kekkonen. Ook Wilhelm Pieck, de Oostduitse president is ziek. Gisteren vertrok hij naar Moskou voor een medi sche behandeling. Twee Neder landse piloten van de Indonesi sche luchtvaart mij. de „Garuda" zijn gistermorgen bij een nood landing op het vliegveld van Soe- rabaja om het leven gekomen. Een brutaal mensverkoopt een koe Een boer uit Hem had een vaarsje aangevoerd op de Hoornse markt en spoedig was er een koper gevonden in de persoon van een vee handelaar uit Nieuwerkerk aan de IJssei. Beide mannen gingen afrekenen in een café, maar intussen ging een on bekende bij het dier staan, terwijl hij deed of hij da eigenaar was. De onbekende deed vlot zaken, want in een paar minuten had hij het dier van de hand gedaan aan een handelaar uit Beemster. Met f 485 op zak verdween hij spoorloos. Toen de twee kopers hun dier kwamen halen ontston den er natuurlijk strubbelin gen, die eindigden op het po litiebureau. De koe is voor- opig in een stal te Hoorn on dergebracht in afwachting van de beslissing wie de rechtmatige eigenaar is. (Ingez. mededeling advert.) Verwarm Uw bed behaaglijk meI een /»\CnDCC ELECTRISCHE DE BILT ZEGT: Enkele buien. Weersverwachting geldig tot vanavond. Wisselend bewolkt met plaatse lijk enkele buien. Matige wind uit westelijke richtingen en weinig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1