P.K. overalls voor ieder vak lrovind^08f/flw Herinnering AMBON ^ORT Spannende strijd te Kloetinge verwacht* Weer enkele wedstrijden voor Beker competitie K. N. V. B. Israël zwaait naar rechts WEK DE GAL IN UW LEVER OP 6mUC dc tauftc. ABAAtSON gaat plaats bespreken, GEBOORTE ORANJEBOOM BIER! Vrijdag 17 November 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 ZA TERDAGMIDDAG-VOETBAL. Voor de meeste verenigingen ilgt de eerste helft van deme com petitie weer reeds achter de rug en zullen zij elkander een tweede maal gaan ontmoeten. De uitslagen van de reeds gespeelde wed strijden kunnen wel heel anders zijn dan deze tweede ontmoeting, wat reeds door de Z.-Vlaamse verenigingen ls bewezen. Sommigen hebben een behoorlijke revanche genomen op een eerder geboekte nederlaag en dit zal nog wel eens herhaald worden. Al bij al blijft de spanning ook ln de tweede helft voortduren. Ie KLASSE. Wolfaartsdjjk I— V.C.K. I. Kloetinge IArneraui- den I. Krabbendjjke Iolijnspl. Boys I. De wedstrijd van de dag zal men ln Kloetinge kunnen zien. Amemuiden zal alles op alles zet ten om zijn kleine voorsprong te vergroten of op zrjn minst te be houden, terwijl Kloetinge zich ook niet zonder meer gewonnen zal geven. Grote cijfers behoeven wij van deze wedstrijd, die door Ar- nemuiden nog niet gewonnen is, niet te verwachten. De gastheren van Krabbendijke kunnen nu wei- eens revanche nemen op Colijnspl Boys voor hun reeds eerder ver loren wedstrijd, terwijl Wolfaarts- dijk een kans maakt om de rode lantaarn aan zrjn gasten te geven. 2e KLASSE A. Wissenkerke I Bevelanders I. S.V.D. I's-H. H.Kinderen I. Kats IMevo I Veere INieuwland L Wissenkerke heeft weer een be hoorlijke plaats ingenomen op de algemene ranglijst en zal niet dul den dat deze door de Bevelanders ln gevaar wordt gebracht, hoewel de laatsten ook behoorlijk van zich weten af te bijten. In Drie wegen ls het niet uitgesloten, dat de gasten weer op een verloren wedstrijd zullen moeten terugzien ln tegenstelling tot Kats, dat de punten thuis kan houden. Het af gezakte Nieuwland zal tegen Veere nog niet op de overwinning berekend mogen zijn. 2e KLASSE B. ColpL Boys II— Mevo II. Kapelle IIWolfaarts djjk II. Bevelanders IIKillandia II. De reserves van Coljjnsplaat maken tegen Mevo een grotere kans op een overwinning dan Ka pelle tegen Wolfaartsdflk. Zullen de Bevelanders de cijfers tegen ftUlandla nu omkeren? Het valt erg te betwijfelen en zij moeten *r zelf nog maar niet op berekend «tjn. 2e KLASSE C. Amemuiden II B.O.S. I. Nieuwland II's-H. A.kerke II. V.O.K II—V.S.C. I. De reserves van Amemuiden, die tegen 's-H. Arendskerke zulke goede prestaties geleverd hebben, tnaken tegen R.C.S. de kans een kleine overwinning te behalen, terwijl 's-H. Arendskerke de wed- «tyd tegen Nieuwland met min der spanning tegemoet zal gaan als J.l. Zaterdag. De jongens van Vrouwenpolder zullen de eer wel aan de gastheren moeten laten. 2e KLASSE D. De Beren I— Spul I. A.Z.V.V. IDriewegen I. Tem. Boys IZaamslag I. De Tern. Boys, die nu kroon dragers geworden zijn, zullen op moeten passen, dat zy die eer te gen Zaamslag niet vlug gaan ver liezen. Driewegen zal na twee ne derlagen achter elkander nu wel met de overwinning naar huis kunnen gaan evenals Spul, dat ln Baarland bij de Beren op bezoek gaat. 2e KLASSE E. Zaamslag III— Kloetinge Hl. Spul HDe Beren II. Hoek HDriewegen H. De reserves van Hoek maken een kleine kans op een overwin ning, hoewel zij er op berekend Het vervolg Feuilleton vindt U op pag. 3 Zeeuws Weekend Bijz. Strafkamers zullen vml. Russische krijgsgevangenen berechten. De zeventig voormalige Russi sche krijgsgevangenen van Neder landse nationaliteit, die onlangs zijn teruggekeerd, zullen door de Bijzondere Strafkamers worden berecht. De rechtbanken van 's-Hertogenbosch, Roermond, Bre da en Maastricht hebben een 20- tal van deze oud-leden van het Nederlands Legioen en de S.S. ter berechting toegewezen gekregen. Van deze 20 werden inmiddels na diepgaand onderzoek 6 in vrijheid gesteld. De eerste uitslagen van de ge meentelijke verkiezingen, die Dinsdag in geheel Israël zijn ge houden, wijzen op een verschui Ving naar rechts. De rechtse algemene Zionis ten, die overal veel terrein heb ben gewonnen, zullen naar schatting 40 procent van de stemmen te Tel Aviv hebben behaald, tegen 7 procent bij de algemene verkiezingen. In Tel Aviv wonnen zij 170.000 van het totaal van 450.000 kiezers. De Mapai (regeringspartij) heeft naar schatting te Tel Aviv ,10 procent der stemmen behaald. Het is reeds duidelijk, dat de Mapai veel stemmen verloren heeft. Perez Bernstein, de leider der algemene Zionisten (de voor naamste oppositiepartij) heeft meegedeeld, dat zijn partij nu op algemene verkiezingen zal aandringen. Met het oog op de uitslag der gemeenteraadsver kiezingen kon het huidige par lement niet in functie blijven. Naar men aanneemt zal niet Op het verzoek van de algemene Zionisten ingegaan worden, daar verwacht wordt, dat de re ligieuze partijen en de Mapai zich zullen houden aan het kort geleden gesloten compromis om teen parlementsverkiezing te ouden voor het aflopen van de termijn van het huidige parie- ment moeten zijn dat Driewegen zijn verloren ere-plaats beslist zal wil len terug winnen. Ook de reser ves van Spul maken tegen de Beren de grootste kans om de punten te behalen. Heeft de com- petltle-letder geweten dat de wed strijd Kloetinge IIIZaamslag III van j.l. Zaterdag zou worden af gelast? Reeds a.s. Zaterdag krij gen ze de return-wedstrijd waar i'.u ook Kloetinge toch wel meer uit zijn mouw zal kunnen schud den dan zijn gastheren. BEKER-COMPETITIE K.N.V.B. Nleuwdorp IVVemcklinge I. Smerdlek IKillandia I. Wemeldinge heeft nog niet veel wedstrijden op Nleuwdorp gewon nen en zal er op berekend moe ten zijn nu uitgeschakeld te wor den. Smerdlek, dat ln de Bra bantse afdeling van de Zaterdag competitie speelt, zal het RUIan- ala niet gemakkelijk maken en cok hier maken de gasten een grote kans uitgeschakeld te wor den. Hoge Commissariaat kostte ruim 2 millioen. De aankoop van het perceel Koningsplein West 13 te Dja karta voor ambtswoning van de Hoge Commissaris heeft f 820.000 gekost. Verder zijn, ten behoeve van het' Hoge Commissariaat, kosten gemaakt voor de aan koop van enige percelen, de in richting van ambtswoningen en kantoorgebouwen, bouwvoor- zieningen, restauraties enz. In totaal was hiermee een bedrag van f 2.304.000 gemoeid, de ge noemde f 820.000 inbegrepen. Aldus blykt uit de memorie van toelichting van een bij de Twee de Kamer ingediend wetsont werp tot wijziging van de be groting van Overzeese Gebieds delen. En zó is de stand t Standenlijst por 11 Nov. 1960. Ie Klasse. Arnemuiden I B 7 2 0 16 Nleuwdorp I B 7 1 1 15 Kloetinge I T 6 0 1 12 Wemeldinge X 8 3 3 3 9 Rillandla I 8 3 1 4 7 Krabbendijke I 7 3 0 4 6 Kapelle I 6 2 1 3 5 Colpl. Boys I 8 2 1 6 5 V.C.K. I 8 1 1 8 3 Wolfaartsdijk I 8 0 2 6 2 2e Klasse A. Serooskerke I 9 6 3 0 15 's-H. H.Kinderen I 8 5 2 1 12 Wissenkerke I 9 3 3 3 9 Kats I 8 4 0 4 8 De Bevelanders I 9 3 2 4 8 S.V.D. I 9 4 0 5 8 Veere I 8 3 1 4 7 Mevo 7 1 3 3 5 Nleuwiand I 9 2 0 7 4 2e Klasse B, Kloetinge II 6 6 0 0 12 Wolfaartsdyk II 7 5 1 1 11 Krabbendyke II 7 5 0 2 10 Rillandla II 6 4 1 1 9 Colpl. Boys II 8 4 1 3 9 Kapelle II S 3 0 3 6 De Bevelanders II 8 2 0 6 4 Wemeldinge n 7 1 1 5 3 Veere II 4 0 1 3 1 Mevo II 7 0 1 6 1 2e Klasse O. 's-H. A.Kerke H 8 6 1 1 13 Arnemuiden II 7 5 1 1 11 R.C.S. I 6 4 2 0 10 Nleuwdorp II 7 4 0 3 8 V.C.K. II 5 3 1 1 7 Serooskerke H 6 2 1 3 5 V.S.C. I 6 2 1 3 5 Meeuwen I 7 1 0 6 2 Nieuwland II 8 0 1 7 1 2e Klasse D. Tern. Boys I 8 6 0 2 12 Driewegen I 8 5 1 2 11 Zaamslag I 8 4 2 2 10 Hoek I 7 3 2 2 8 Spul I 8 4 0 4 - 8 De Beren I 7 1 1 5 3 A.Z.V.V. I 8 1 0 7 2 2e Klasse E. Spul n 9 6 1 2 13 Zaamslag II 8 6 0 2 12 Driewegen II 9 6 0 3 12 Hoek II 8 4 1 3 9 Tern. Boys II 7 3 2 2 8 De Beren II 9 1 1 7 3 Kloetinge III 4 0 1 3 1 Zaamslag Ut 4 0 0 4 0 (Ingez. mededeling, advert.) H. BLOK ZONEN, Kapelle Z.-B. QUAAK, Hoofdstraat 77, Kruiningen EVERSDIJK, Kanaalstraat 4, Oost-Souburg HACCOU Zn., St. Jacobstr., Vlissingen Vereniging Oorlogsgedupeerden op Zuid-Beveland vergaderde De Vereniging Oorlogsgedu peerden op Zuld-Beveland hield haar jaarvergadering ln „Cen traal" te Goes o.l.v. de heer J. Scheele de Putter. De penning meester deelde mede, dat er een batig slot was en de secretaris, dat hem op het bureau van de Schade Enquête-commissie was meegedeeld, dat de huisraadseha de op Zuld-Beveland nagenoeg af gehandeld wo3. Anders staat het met de schade aan woningen. Voor zover bekend ls er op Z. Beveland nog geen enkel geval afgehandeld. Vóór dit kan plaats hebben, zullen voor de herstelge vallen volgens een financiële re geling, alsmede voor de herbouw- gevallen opnieuw financiële rege lingen moeten worden aange vraagd en wel voor 1 Februari 1951 bq de Prov. Directie Weder opbouw te Middelburg. Van deze gevallen zullen alleen uitgezonderd zijn die met een z.g. nieuwe afkoopregeling gefinancierd zyn. In verband aaarmede werd besloten, alhoe wel geen contributie zal gevraagd worden, toch de vereniging te doen voortbestaan. Mej. M. Kehrer sprak voor de Z.V.U. Over het werk van de vrouw b|j de politie. Woensdagavond hield mej. M. Kehrer, hoofdlnspectrlce van po litie ln Amsterdam, voor de leden van de Z.V.U. een lezing ln het Strandhotel over ,,Het werk van de vrouw by de politie". Iu Nederland werken niet meer dan 100 vrouwen bij de politie en wel bij de zeden- en de kinder politie. Deze vrouwen werken ge heel met hun manneiyke collega's samen, maar zijn in het bijzonder geschikt om vrouwen en kinderen te verhoren. Gewoonlgk weten zij het vertrouwen te winnen van de al of niet terecht aange klaagden en door een zo objectief mogelijk verhoor en een uitge breid onderzoek van alle omstan digheden trachtten zij achter de waarheid te komen. De politie werkt preventief en repressief. Door het eerste tracht zy het kwaad te voorkomen, door het laatste tracht zy het begane kwaad te achterhalen. In Amsterdam ls een jeugdbrl- gade Ingesteld, die kleine vergrij pen van kinderen achterhaalt door medewerking van vele in stanties en particulieren, wat zeer goed werkt. Spreekster gaf Interessante voorbeelden van verhoren van kinderen en verhoren ln verband met prostitutie en zedendelicten zy gaf aan hoe pijniyk deze verhoren voor kinderen en jonge mensen kunnen zyn, maar ook met hoeveel tact de politie te werk gaat en er steeds op uit ls, deze mensen verder te helpen niet als boeman op te treden. Nadat mej. Kehrer enkele vra gen had beantwoord, dankte mej. T. M. van Heulen, secretaresse van de Werkgroep Vlissingen van de Z.V.U., de spreekster na mens de talryke aanwezigen voor haar belangwekkende lezing. Gisteravond hield mej, Kehrer dezelfde lezing ln Middelburg. Prov. Gezondheidsdienst voor dieren Kring Walcheren. Gistermorgen kwam onder voor zitterschap van dè heer A. Ge- schiere JHzn in het Schuttershof te Middelburg de kring Walche ren van de Prov. Gezondheids dienst voor dieren bijeen. By de afdoening van enkele huishoude- iyke zaken werd o.m. het bestuur met drie leden uitgebreid, t.w. de heren P. Lampert, A. Bosselaar en de dierenarts J. S. Hoogstra. Dr G. Wagenaar deelde voorts een en ander mede over de be strijding van de t.b.c. op Walche ren. Er kon worden geconstateerd dat met een en ander op Walche ren goede vorderingen worden gemaakt en dat het aantal rea- geerders regelmatig afneemt. Hierdoor wordt het echter steeds moeilyker om te controle ren. Spr. stelde Walcheren tot 'n voorbeeld voor geheel Zeeland, temeer daar hier consequent wordt voortgegaan met het op ruimen van reageerders en Wal cheren het enige gebied is, waar het aantal reageerders daalt. Wat de kunstmatige insemina tie betreft, zei dr Wagenaar, dat de deelname hieraan op Walche ren het grootst is. Uitvoerig ging spr. hierna in op de Marshallhulp, die is toegezegd voor de bestrij ding van de t.b.c. Zoals bekend, is er 10 millioen gulden per jaar beschikbaar gesteld uit de Mar- sliallgelden voor de opruiming van de reageerders. Aan het eind van de bijeenkomst, die zeer goed be zocht was, werden nog enkele films vertoond. Lijk gevonden van landbouwer In de woning van zijn onder de gemeente Terneuzen gelegen bedrijf, is Woensdag het stoffe lijk overschot gevonden van de ruim 40-jarige landbouwer K. de K. Een melkslijter, die des och tends de melk kwam ophalen. (Ingez, mededeling, advert.) Wy willen U nog gaarne even herinneren aan de zeer bijzondere samenkomst over heden Vrijdagavond in de zalen van de heer Krijger aan de Bees tenmarkt te Goes. De toegang ls vrij en de deuren zijn In verband met de te verwachten grote be langstelling reeds om 7 uur open Bestuur Stichting „DOOR DE EEUWEN TROUW vond de woning gesloten. De politie verschafte zich toegang tot het huis en trof De K. ge heel gekleed dood op de vloer liggen. De justitie onderzoek thans wat de doodsoorzaak is. Kleuterschool van IJzendijke herdacht 40-jarig bestaan. De heer I. Sohyve onderschelden. Woensdag is het feit herdacht dat de kleuterschool te IJzen dijke voor 40 jaar werd opge richt. Het was voor de kinderen en de ouders een feestdag Overdag herdachten de kinde ren het feit en 's avonds kwa men de ouders bijeen. Op deze samenkomst heeft dp burge meester de heer v. Bönninghau- sen de enige aanwezigs oprich ter de heer I. Schijve, die 44 jaar notabel der Ned. Herv, Gemeente, 40 jaar bestuurslid der school, 25 jaar bestuurslid van het Groene Kruis, 16 jaar lid der gemeentraad is. Het heeft H.M. de Koningin behaagd vanwege de algemene ver dienste voor de gemeenschap, hem de ere-medaille van Oranje Nassau in het zilver toe te ken nen. De burgemeester speldde hem met een toepasselijk woord de medaille op. Hierna bood de voorzitter de heer W. v. d. Hooft bloemen aan namens de vereni ging. Mejuffr. Raes kreeg als herinnering aan deze dag een blijvend aandenken. Ds Doorn sprak over de grote waarde der school voor de kinderen. MIDDELBURG. Salzkammergutavond. Al zijn slechts weinigen de af gelopen zomer in Salzkammergut geweest, daarom is de belangstel ling en het enthousiasme voor dit bijzonder mooie stukje Oostenrijk niet gering. Dit ondervond Woensdagavond de Musik- und Jodlerkapelle Baier uit Kematen b. Wels, die op uitnodiging van de Ned. Reis ver. afd. Walcheren in het Schut tershof optrad. Met muziek, zang en jodelliedjes werd het een echte vrolyke Salz kammergutavond. De leden van de kapel twee dames en twee heren konden samen niet min der dan 24 muziekinstrumenten bespelen, zodat men over afwisse ling in het programma niet te klagen had. Pauline, de jongste van het viertal jodelde, dat het een lust was en Seppe, de jongste der beide manneiyke leden, bleek een virtuoos in het bespelen van allerlei instrumenten, variërende van de zingende zaag tot een sa xofoon. Het grootste succes oogst te hy echter met een xylofoon solo, hetgeen hem tot een toegift dwong. Na de pauze werden bo vendien nog een aantal kleuren dia's vertoond, waardoor men ook een beeld kreeg van Salzkammer gut en omgeving. Het gezelschap kreeg aan het slot van de avond naast een ova tie van het publiek ook nog boter- babbelaars en sigaren in ont vangst te nemen, uit handen van de voorzitter, de heer C. P. Buy- terse, die ook een openingswoord sprak. VLISSINGEN. Openbare Leeszaal. Het boekenbezit van de Open bare Leeszaal werd aangevuld met de volgende werken. Van de Graft, Ned. volksge bruiken by hoogtydagen; John- son, Bavianenland; Bromley en Britten, Jeugd en sexualiteit; Haakpatronen voor huls en school; Schuyt, Koptekenen Dl 8; Latz- ko, Levensreis; Dubois, Quia ab- sur dum; vau Thtenen, Algem kunstgeschiedenis Dl 2; Het Kind, 1948; Succes, 1949; Maandblad voor handwerken, 1949; en 54 kinderboeken. WAARDE. Bazar, Op Vrijdag en Zaterdag 17 en 18 Nov. wordt een bazar gehou den ten bate van de ln oprichting zynde kleuterschool en het Jeugd gebouw. De bazar wordt gehouden in het pakhuis van de heren A. Waterman en W. A. Schrler. Een groot aantal prijzen zyn beschik baar gesteld, terwyi ook veel vermakelijkheden aanwezig zullen zyn. WEMELDINGE. Excursie. Woensdagmiddag bracht de af deling Wemeldinge van de Bond van Plattelandsvrouwen een be zoek aan de velling te Kapelle, waar zij door de directeur en de heer Ganseman werden Ingelicht over dit bedrijf. Na een rondgang werd ln de bestuurskamer de thee gebruikt. De voorzitster, mevr. LindenberghTollenaar, bracht dank voor de leerzame middag. ARNEMUIDEN. Duiven-tentoonstelling. In cafe De Vriendschap te Ar- nemulden zal op 8 en 9 December een dulvententoonstelllng worden georganiseerd met een daaraan verbonden verloting. Het Initia tief gaat uit van de postduiven- vér. „De Voorwaarts", alhier. WESTKAPELLE. Druk bezochte bazar. Maandagavond is de bazar, die is gehouden ten bate van de her bouw van de Herv. Kerk, geslo ten. Mede dank zij de vele uitslagen van verlotingen, die deze avond bekend werden gemaakt, was het een grote drukte. Eerst tegen het middernachtelijke uur werd de bazar door de heer E. M. van Rooyen met een hartelyk woord van dank aan allen, die hebben meegewerkt aan het welslagen van deze bazar, gesloten. Men kan op een drukbezochte en geslaagde bazar terugzien. SOUBURG. Filmavond „Het Hogeland". Woensdagavond werd ln „De Zwaan" een filmavond gehouden van de vereniging „Het Hoge land". De bijeenkomst werd geo pend door de heer J. Dideonse. Vertoond werd de film: „Was het zy'n schuld alleen?" Na deze film werden enkele bij- fllms vertoond, o.a. het werk ln de Sola-fabrleken te Zeist, en be zoek H.M. Koningin Juliana aan verschillende provincies. 's Middags had er een kinder voorstelling plaats met voor dat ■doel speciaal programma. De avond werd door Drs J. v. de Berg met gebed gesloten. THOLEN. Het Hogelandse werk. Nadat des middags een leuke kindervoorstelling was gegeven, werd des avonds in de zaal van hotel „Hoek" door „Het Hoge land" een propagandabyeenkomst gehouden. Na opening door een vertegenwoordiger der Stichting, werden enige fraaie films ver toond over het werk en over het konlnkiyk bezoek aan Zeeland. Na een propagandawoord door de vertegenwoordiger slóot deze de goed bezochte bijeenkomst. 17 nieuwe leden gaven zich op. BRUINISSE. Tankwagen zakte weg. Een grote tankwagen van de N.V. Caltex met benzine en olie raakte eergisteravond aan de Rijksweg No. 18, by de hofstede van de heer Biemond ln de weg berm, die uiterst zacht ls. De wagen zakte steeds verder weg, zodat een kraanwagen van de fa Anker uit Zlerlkzee te hulp moest worden geroepen, om de auto, die een obstakel vormde voor het verkeer, weer op de har de weg te krygen. ST ANNALAND. Gouden bruiloft. Het echtpaar C. van Dussen Heyboer vierde gisteren zijn 50- jarlg huweiyksfeest. De heer v. Dussen ls reeds jaren lang weger aan de Weegbrug „De Concur rent" en een algemeen geziene en geachte persooniykhetd. Beide oudjes genieten nog een goede gezondheid. HAAMSTEDE. „Pomona" vierde 15-Jarig bestaan Op feestelyke wyze heeft Dins dag de vereniging van Oud-leer lingen van de Tuinbouwschool „Pomona" haar 15-jarig bestaan herdacht. In zijn openingswoord wierp de heer H. P. Verton een terugblik op de afgelopen jaren. Diverse personen, die veel voor ae vereniging deden, werden be dankt, speciaal de heer C. A. Hartog, hoofd der sohool. De se cretaris, de heer Jac. Steur, schetste eveneens de 15 jaren Van 12 leden is de vereniging ge groeld tot 107. De heer Hartog wees er op, dat hy het zijn plicht achtte „Porno- na" met raad en daad by te staan. In de ry van de ruim 70 ver enigingen, die Haamstede-Burgh telt, neemt „Pomona" een bijzon dere plaats In. Namens de N.F.O. afdeling Westhoek, sprak de heer J. C Prlemes, namens de Z.H.E. Vel lingsvereniging de heer H. van Toledo, namens het Tuinbouw- consulentschap de heer A. J. v. d Weel, assistent by die dienst. Het volgende gedeelte van de samenkomst werd geleld door de beer L. Leeuwe, die optrad als conferencier. Ter afwisseling ver toonde de heer Bom enkele film pjes. Met een gezellige maaltyd werd deze avond besloten. OOSTBURG. Paardenkeuringen. Voor de keuringen die „Rust Roest" 6 Dec. te Oostburg orga nlseert bestaat veel belangstel llng. Er werden reeds 117 paar den Ingeschreven. Nieuw bankgebouw. Te Oostburg nadert in de Nleuwstraat het bankgebouw van de Rotterdamse Bank zyn voltooiing. Nog enkele weken en er zal weer een fraai gebouw ge opend kunnen worden ln deze centrumgemeente. •m Dinsdag 14 November vierde notaris J. J. van Dijke te Krui ningen zyn 60ste verjaardag. Des avonds bracht E.M.M. hem als haar bestuurslid een serenade. De collecte voor de op 11 Nov. gehouden Klaproosdag heeft te Borssele opgebracht de som van f 40.34. In de Maandagavond gehouden vergadering van Notabelen der Ned. Herv. Gemeente te Hoede- kenskerke ls gekozen tot Kerk voogd (ln de plaats van wylen de heer A. den Dekker) de heer A. L. Broere. Tot lid van het kiescollege der Ned. Herv. Kerk te Waarde zyn gekozen de heren P. Allewijn, aftr. en in de vacature P. van Weele Jacob Goud. De te Wemeldinge gehouden collecte voor de Chr. Militaire Tehuizen heeft f 123 opgebracht. Voor het examen landbouw- werktulgenjkennls, slaagden te Den Bosch de heren A. Zuldweg Mzn en C. de Jonge te Hednkens- zand. De Klaprooscollecte heeft te Ovezonde opgebracht f 20.41 en te Wemeldinge f 38,75. De 72e Uniecollecte voor de Unie „Een School met de Bybel" heeft te Mellskerke opgebracht f 64,60; te Nleuwdorp f 47,65; te Oostkapelle f 91,28 en te Sotioon- djjke f 105, (Ingez. mededeling advert.) U uit 'a morgens kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lerer sen liter gal in uw ingewanden doen stromen, ander* verteert uw voedsel niet. het bederft U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. Tekort op veerdiensten over Wester-Schelde bedroeg f 1.885.000 in 1949. Als nadelig exploitatiesaldo van de veerdiensten over de Wester- Schelde werd over 1949 een be drag geraamd van f 1.000.000, waarbij erop was gerekend, dat de nieuw in te stellen veergelden f 600.000,zouden opbrengen. Aangezien in het jaar 1949 echter nog niet tot het heffen van veer gelden werd overgegaan, kunnen voor dat jaar tegenover de exploi tatiekosten geen inkomsten uit dien hoofde worden gesteld. Bo vendien werden de exploitatiekos ten te laag geraamd. In de M.v.A. aan de Eerste Kamer der Staten- Generaal werd reeds medegedeeld dat het exploitatietekort f 1.830.000 of f 230.000 meer dan de aanvankelijke raming zou be dragen. Intussen is ook dit bedrag nog met f 55.000 overschreden, zo dat het tekort f 1.885.000 meer dan ter dekking van het tekort op de begroting beschikbaar is. Vervolgens is voor het 'bagger- werk in de haven van Hoedekens- kerke, waarvan de kosten even eens ten laste van dit artikel ko men, een bedrag yan f 10.000 no dig geweest, terwijl de beschikba re gelden voor het onderhoud van de veren c.a. in Friesland niet ge heel toereikend waren. Voorge steld wordt het artikel met f 870.000 te verhogen. In de loop van 1949 bleek het noodzakelyk, om enkele wrakken en andere obstakels uit de rivie ren te doen verwijderen, terwyl ook enige onderzoekingen moes ten worden verricht met het oog op de opruiming van wrakken in de mondingen van de Wester- Schelde. In verband hiermede wordt een verhoging van het be treffende artikel met f 14.500 voorgesteld. Doordat de werken tot verbre ding en verdieping van de haven toegang en vaargeul langs de Pol- lendam (Harlingen) een aanzien- iyk hogere uitgaaf vereisten dan geraamd was en voorts in de ha ven van Middelharnis, van Helle- voetsluis en van Breskens voor zieningen nodig bleken, welke niet konden worden uitgesteld, doch waarmede by de samenstel ling der begroting geen rekening was gehouden, is een verhoging van dit artikel met f 150.000 nood zakelijk, aldus een ontwerp tot wijziging der begroting over 1949. „Home Guard" in Engeland wordt heropgericht. De Britse „Home Guard", het Britse „burgerleger", dat in de oorlog opgeroepen werd ter verdediging van het land tegen een invasie, zal weer tot het le ven geroepen worden. Er zullen onmiddellijk plan nen opgesteld worden, ofschoon geen inschrijving zal geschieden voor het intreden van een wer kelijke noodtoestand. In de eerste plaats zou in ieder leger- commando een adviseur voor deze zaak benoemd worden, die tot taak zou hebben er op toe te zien, dat uiteindelijk binnen enkele weken tijds een aanzien lijke strijdkracht gerecruteerd en bewapend zou kunnen wor den. HET NADEREN VAN DE RODE VLOED. Nóg schijnt h«t mogelijk te zijn te ontkennen, dat het regerings beleid ten aanzien van Indonesië tot een ramp heeft geleid, üe gewelddadige vestiging van de eenheidsstaat, de brutale afper sing inzake Nieuw-Guinea, de bloedige botsingen in Makassar, de broeiende tegenstand in Atjeh, de hand over hand toene mende onveiligheid op Java, die reeds zo vele levens heeft ge kost, ja zelfs de meedogenloze onderdrukking van het recht matig Ambonees verzet: dit alles blijkt nog niet voldoende te zijn om de ogen van onze re- gerendg staatslieden en hun aanhang te openen. Wel zelden zag men zulk een hardnekkige verblinding. Steeds dreigender lijkt echter de dag te naderen, waarop de ogen opengesperd zullen worden bij het uitslaan van de felle brand der communistische re volutie. Ds Zandt zeide reeds in de Kamer het niet onmogelijk te achten, dat van deze zijde in do nabije toekomst een greep naar de macht in Indonesië zou wor den gedaan. En inderdaad wij zen de tekenen steeds meer be angstigend in die richting. De communistische vakbeweging, de Sobsi, wordt al driester. Zij stelt de regering van Soekamo verantwoordelijk voor de dooi van de communistische leider Sjarifoeddin. Op bijeenkomsten van A. P. R. I., het officiële Indonesische leger, komt het voor, dat geen portretten van Soekamo en Hat- ta, maar wel van Stalin ett Moeso, de aanvoerder van de communistische opstand van 1948, de wanden versieren. Wy verheugen ons er niet over waarschijnlijk straks in het ge lijk te worden gesteld. Want het volk van Indonesië heeft een grote plaats in ons hart. Met vrees en deernis zien wij de ramp naderen. Ook vervult ons bezorgdheid voor de Nederland se werkers daar overzee. Onze regering schijnt slechts werkeloos toe te zien. Niets dan bidden voor dit arme volk rest ons nog. (Ingez. mededeling, advert.) Afsluiting dreigt bij te veel piekurenlicht. Het ministerie van economi sche zaken vestigt er de aan dacht op, dat op het naleven van de voorschriften betreffen de beperking van het electrici- teitsverbruik tijdens de piek uren streng zal worden gelet, speciaal wat betreft het in acht nemen van de bepalingen in zake etalage- en reclamever lichting, buitenverlichting van openbare gebouwen, inrichtingen voor publieke vermakelijkheid, hotels, café's, restaurants enz Bij het niet nakomen der voor schriften stelt men zich bloot aan afsluiting van de electriei- teitstoevoer. Te Bruinisse is opgericht een afdeling van de Bond van Ouden van Dagen met 17 leden. Be stuursleden zyn de heren J. I. v. den Bout, voorzitter; W. Zonder secretaris en G, Hanzen, bode. Het echtpaar Goedhart Ver niet heeft te Arnemuiden te mid den van zyn kinderen en klein kinderen het 50-jarlg huwelijks feest gevierd. Aan de veeartsenyschool te Utrecht ls geslaagd voor het di ploma Rijkshoefsmld de heer A. a Llere te Wolphaartsdyk. De ln de Ned. Herv. Kerk te Brulnlsse gehouden Zendingscol lecte bracht op f 315.70 en op de Zondagsschool f 20.02, totaal f 344.72. Er was een naglft van f25,voor de Oogstcollecte. De oollecte voor de Militaire Tehuizen heeft te Geersdijk f 17.10 en te Wissenkerke f 23.51 opge- braaht. GEMEENTERAAD. NOORDWELLE. Smidsweg wordt verbeterd, In de laat3te raadsvergadering werd besloten, dat in de vergade ringen van het ziekenhuis Noord- gouwe de gemeente zal vertegen woordigd worden door de burge meester. Het voorstel tot onder handse aanbesteding van de ver betering Van de Smidsweg werd m.a.s. aangenomen. De heer P, van Dongen van Haamstede, dl® Inschreef voor f 1773, werd het werk gegund, Gewyzlgd werd de begroting 1950 en 1951 van het Burgeriyk Armbestuur wegens hogere ver- pleeggelden. De verhoging be draagt voor 1950 f 600 en voor 1951 f1700. Als nieuw ltd van het B.A. In de vacature M. Dalebout wordt gekozen J. Kosten. Het voorstel van B. en W. tot vaststelling van het credlet ln re kening courant met de Bank voor Ned. Gemeenten, groot f 10.000, werd aangenomeu. By de rondvraag vestigde de beer Hart de aandacht op een grote put ln de bestrating voor pand A 16. De heer Kosten Informeerde naar de te plaatsen fietsenberg plaats bij de school. Een staleu hek, afgedekt met golfplaten, zal geplaatst worden. De Franse nationale vergade ring heeft met 353 tegen 184 stemmen een resolutie aangeno men, waarin de regering wordt uitgenodigd te streven naar ver groting van het politieke gezag van de Raad van Europa.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2