BRITSE TROEPEN MOETEN EGYPTE VERLATEN NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Groenten- en fruit vernietiging Engels-Egyptisch verdrag opgezegd Grote activiteit van de Goese Middenstand. Groente-telers moeten meer studeren Zuidergewest Ned. Chr. Gymnastiek- verbond verdient meer steun Heistelling viel om in Vlissingse buitenhaven PROVINCIALE STOOMBOOTDIENSTEN IN EEN NIEUW TEHUIS SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. Tel. 2436, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dljkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 17X7 VRIJDAG 17 NOV. 1980 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Met vaste medewerking vant Directeur: JACQ DE SMIT S5S!?'fff .fff* Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Mid- verteniieprtjs li oent per m.m. delburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Rubriek Kabouters 10 ct per woord Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan Zaterdag: Zon op 8.04 u., onder 16.46 u.; Maan op 14.39 u„ onder 1.04 u. Hoogwater op Zaterdag 18 Nov.; Vlissingen: 9.06 u. 1.21 m„ 21.59 u. 1.43 m.; Terneuzen: 9.34 u. 1.40 m., 22.23 u. 1.63 m.; Wemel- dinge: 10.31 u. 1.10 m., 23.17 u. 1.41 m.; Zierikzee: 10.09 u. 0.93 m„ 23.02 u. 123 m. 1L 'f. probleem der groenten- en L L Iruitvernietiging roept om een oplossing. De Christelijke Boeren- en Tuindersbond heeft dit .nok ver staan en belegde de vorige win ter over dit vraagstuk een aparte conferentie. Zeer uitvoe rig werd daar van gedachten gewisseld en tenslotte kwam men tot de uitspraak, „dat ue vernietiging ook zou plaatsheb ben als men tegen afbraakprij- zen zou verkopen. De practijk liet in het verleden overduide lijk zien, dat een zodanig pro duct geen aantrekkingskracht meer heeft op het kopend pu bliek. Het vernietigen van groenten kan men alleen tegen over God verantwoorden, als ze toch niet opgegeten zouden zijn. maar als gevolg van het niet- handhaven van minimum-prij zen, door anderen bijv. specu latieve kopers evenzeer zou den zijn vernietigd." In een ingezonden stuk in „De Waarheidsvriend" heeft de heer P. C. Elfferich, Secretaris van genoemde Bond, bovenge noemde uitspraak nog eens on derstreept en wijst hij verder op nog een moeilijke, schier onop losbare kant van het vraagstuk, n.l. het dure transport, waar door de consument in vrijwel alle omstandigheden toch nog een behoorlijke prijs moet beta len. Tenslotte komt de heer Elffe rich tot de volgende conclusies: „De mens heeft de groeifac toren niet in de hand; de minimumprijzen zijn laag en schaden dus de consumptie niet; de afzet- en verwerkingsmo gelijkheden zijn in tijden van een oogst-overschot niet toerei kend en kunnen dat niet zijn ook; in bepaalde omstandigheden kan vernietiging niet voorko men worden; deze vernietiging is meer dan vroeger zichtbaar geworden, doordat alles nu wordt aange voerd op de veilingen, terwijl vroeger vernietiging op het land plaats vond." DAeze vroegere vernietiging op het land zelf als ze daar toen noodgedwongen moest plaats hebben heeft men die ooit, als strijdig met Gods Woord, afgewezen? De grootste voorzichtigheid om haar nu met ons uitge breide veilingswezen en het zgn. verplichte veilen wel af te wijzen, blijft m.i. daarom gebo den. Of ik daarmee alles, wat op dit gebied gebeurt, zo maar goed wil praten? Geenszins! Als het „doorgedraaide" fruit met petroleum overgoten wordt, om daardoor een mogelijk mee nemen er van te verhinderen, dan gaat zulks m.i. veel te ver. Als aan de bezitters of pach ters van onze boomgaarden ver boden wordt om hun in dagen van overvloed vrijwel waarde loze appels en peren weg te ge ven, dan moet een ieder m.i. hiertegen zijn stem met kracht verheffen. Als de minimumprijzen zo hoog zouden worden opge schroefd, dat de consumptie daardoor ernstig geschaad zou worden en de vernietiging van onze groenten en ons fruit zou toenemen boven het peil, het welk wij menen dat tegenover God en onze medemensen ver antwoord is, dan zijn wij zeker op de verkeerde weg. Dan zou ik met meerderen niet willen aarzelen om zulks zonde te noemen. Maar alle vernietiging van groenten en fruit af te wijzen als strijdig met Gods Woord, zulks gaat velen met mij toch te ver, in verband waarmee ik nog eens naar de boven aange haalde conclusies van de heer Elfferich verwijs. Ik weet het wel, met deze conclusies is nóch voor hem, nóch voor mij, nóch voor vele anderen het laatste woord ge zegd. 't Probleem is er niet mee opgelost. Aan onze tuinbouw- mensen blijft de taak inderdaad te trachten aan het „ernstig be drijf" der groenten- en fruit- vernietiging zoveel mogelijk een eind te maken. Deden ze dit niet, dan zou dit schuldige na latigheid en dus wel zonde zijn. Welke oplossingen men er thans voor zoekt, daarover na der in een volgend artikel. N. J. Hs. MUZIEKLERAAR BETAALDE NIET. Tegen de 51-jarige muziek leraar J. Smit, zonder woon- of verblijfplaats is gisteren voor de Haagse Arr. Rechtbank 1 jaar ge vangenisstraf geëist. Smit maakte er een gewoonte van met een vriendin in hotels te logeren, zijn koffers te pakken, weg te gaan en de hotelrekening niet te betalen. Hoteliers in Boskoop, Middelburg en Delfzijl hadden deze onprettige ervaring met deze gast opgedaan. EIS VAN FAROEK De Egyptische regering eist de „volledige en onmiddellijke evacuatie der Engelse troepen en de tot stand koming van eenheid tussen Egypte en de Soedan onder de Egyptische Kroon. Dit heeft gisteren Koning Faroek in zjjn troonrede medegedeeld bjj de opening van de nieuwe zitting van het Egyptische parlement. De Egyptische regering is van mening, dat het Engels-Egyptisch ver drag heeft opgehouden een geschikte basis te zijn voor de Engels- Egyptische betrekkingen. Het verdrag van 1936 gaf En geland het recht om tot 1956 troepen in de zóne van het Suez- kanaal te houden, doch Egypte wil, dat de Britten er nu uit trek ken. Deze wens is het voornaam ste punt van wrijving tussen de twee landen, aldus U.P. De Britten stellen zich op grond van het verdrag van 1936 op het standpunt het recht te hebben de troepen tot 1956 ln genoemde zóne te houden. Zij voegen daar aan toe, dat de tegenwoordige in ternationale situatie er alle re denen toe geeft. Het Suez-kanaal is een te belangrijke schakel tus sen Europa en het in oorlog ge dompelde Oosten. Reuter meldt uit Londen, dat een woordvoerder van Foreign Office verklaard heeft, dat de verdediging van het Midden-Oos ten een kwestie was, die andere landen, even goed als Engeland en Egypte diende te interesseren. Men is van nu mening, dat deze verklaring de belangstelling sug gereert van de V.S. en de landen van het Atlantisch Pact. RELLETJES TE CAIRO. Na de opening van het parle ment hebben te Cairo demon stranten stenen en flessen gewor pen naar het gebouw van het voornaamste blad der oppositie, Akhbar El Yom. De deur van de hoofdingang werd met een boom stam geramd. Stenen en flessen vlogen door de lucht in de rich ting van het gebouw van de krant, die een heftige campagne tegen de Wafdistische regering heeft gevoerd. Personeel van de krant wierp terug met flessen en gereedschap. Tenslotte verscheen een sterke met helmen uitgeruste, politiemacht ten tonele, die de rust herstelde. In andere wijken van de stad bleef het de gehele dag rumoerig. Een tramwagen en verscheidene vrachtauto's werden omvergewor pen of in brand gestoken. SCHOLENBOUW VRIJ. Urgentieljjst voorlopig van de baan. De ministers van O., K. en W. en van Wederopbouw en Volks huisvesting hebben in een circu laire aan de onderwijsinspecties medegedeeld, dat in 1951 voor de bouw van scholen waarschijnlijk voldoende bouwvolume beschik baar is om elke aanvrage in te willigen. Daarom wordt voorlopig geen urgentielijst samengesteld en zal de Rijksgoedkeyring worden ge geven voor ieder plan betreffende de bouw van een school. Dit geldt ook voor de bouw van kleuter scholen en gymnastieklokalen, al wordt hierbij aangedrongen op de nodige voorzichtigheid. Mocht in de loop van 1951 blij ken, dat het beschikbare bouw volume dreigt te worden over schreden, dan zal weer een urgen tielijst worden vastgesteld. Overigens blijven de eisen van eenvoud en soberheid van de scholenbouw gehandhaafd. De opening van het parlement werd „uit protest tegen de rege ring" niet bijgewoond door de lei ders der oppositie-partijen. Russisch veto inzake Korea. De S.U. heeft in de Veiligheids raad medegedeeld, dat zij haar veto zal uitbrengen tegen de re solutie, waarin een beroep wordt gedaan op de Chinese communis tische regering om haar troepen uit Korea terug te trekken. De zitting is verdaagd. Treinen ook overdag met brandende koplampen. Alle electnsche en diesel- electrische treinen van de Ne derlandse Spoorwegen rijden te genwoordig dag en nacht met brandende koplampen. Dit ge schiedt opdat de treinen bij donker of mistig weer gemak kelijker te herkennen zijn bij onbewaakte overwegen. Verder zullen lijnwerkers op station emplacementen er mee gediend zijn. Het branden van de kop lampen is vooral van betekenis voor de groen-geverfde treinen. In het polderland zijn zij vaak zeer moeilijk te onderscheiden. NIEUWE COMMANDANT MARTITIEME MIDDELEN. De commandant van de mari tieme middelen te Vlissingen, de luit. ter zee le klasse Jansen, is overgeplaatst naar Den Helder. In zijn plaats is thaus benoemd de kap. lu.t. ter zee J. de Graaf, die geruime tijd in Indonesië werk zaam is geweest bij de Kon. Ma rine. Koninklijk bezoek aan 's-Gravenhage. Met een bezoek aan Den Haag, als hoofdstad van Zuid-Holland, hebben H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard de reeks van Koninklijke bezoeken aan de elf provinciën besloten. Terwijl de regen traag neersij pelde reed het Koninklijk paar de stad binnen. Er was niet veel be langstelling voor dit bezoek, dat zich grotendeels binnenskamers afspeelde. Toch gaven de vlaggen en de muziek dit bezoek een feestelijk karakter. Uit de provin cie waren nog wel de meeste be langstellenden gekomen. Het wereldschaaktournooi. De uitslag van de vijfde ronde luidt als volgt: Pilnik—O'Kelly Afgebr. PircTartakower 01 StahlbergKramer Afgebr. TrifunovicRossolimo Van ScheltingaFoltys ReshevskyEuwe GudmundssonKottnauer SzabadosVan der Berg GligoricDonner Afgebr. GolombekNajdorf Afgebr. De stand luidt: 1. Gligoric (Z. SI.) 3pnt 1 afg.; 2/3. Rossolimo (Fr.) en Reshevsky (V.S.) 3% pnt; 4. Stahlberg (Zw.) 3 pnt 4- 1 afg.; 5/6. Tartakower (Fr.) en Euwe (Ned.) 3 pnt; 7/8. O'Kelly (Belg.) en Najdorf (Arg.) 214 pnt 1 afg.; 9/11. Szabadis (It.), Trifu novic (Z. SI.) en Pirc (Z. SI.) 2 pnt; 12. Pilnik (Arg.) 2 pnt 1 afg.; 13/15. v. d. Berg (Ned.), Gudmundsson (IJsl.) en v. Schel tinga (Ned.) 2 pnt; 16. Donner (Ned.) 1% 1 afg.; 17/18. Kott nauer (Tsj.) en Foltys (Tsj.) 1% pnt; 19. Golombek (Eng.) 1 pnt 1 afg. 20. Kramer (Ned.) pnt 1 afg. Souburgse monteur sloeg zijn slag in Vlissingen's stadhuis. Een ambtenaar van het bureau bevolking te Vlissingen ontdekte een dezer dagen, toen hij zijn boeken over de maand October afsloot een kastekort van onge veer f 550.Daar diefstal werd vermoed werd de politte op de hoogte gebracht, die er na een langdurig en moeilijk onderzoek ln slaagde de dief te vatten. Oorspronkelijk wees geen enkel teken op inbraak, hoewel toch op grond van verschillende getuigen verklaringen moest worden aan genomen, dat het geld gestolen was. Wel bleek spoedig, dat slechts een Ingewijde, die goed op de hoogte was van de wijze van opberging der gelden, de diefstal kon hebben gepleegd. Tenslotte wekte een van elders komende monteur, zekere H. uit Souburg, die gedurende geruime tijd had gewerkt op het stadhuis, ook wanneer geen ambtenaren aanwe zig waren, verdenking door de onwaarschijnlijk hoge uitgaven, die hij zich permitteerde. Na huiszoeking en arrestatie bekende H. het geld te hebben weggenomen. Daar nog een groot gedeelte van het gestolen geld en de daarvoor gekochte goederen konden worden achterhaald blijft de schade voor de gemeente tot enkele guldens beperkt. De dader Is Ingesloten in het Huis van Be waring te Middelburg. Prov. Zeeuwse Bakkersbond vergaderde te Goes Onder voorzitterschap van de heer L. Goeman te Goes, verga derde gisteren te Goes de Pro vinciale Zeeuwse Bakkersbond. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter het overlijden van de heer W. P. A. Brouwer te Zie rikzee, die lid was van het Cen traal en Provinciaal bestuur en voorzitter van de afdeling Schou- wen-Duiveland. Aan de familie was deelneming betuigd, zo deelde de voorzitter mede,, waarna in een ogenblik stilte de nagedach tenis van de heer Brouwer geëerd werd. De heer Goeman kon in 't bijzonder verwelkomen de heer C. Koppert voorzitter van de Ned. Bakkersbond en de heer A. Sehui- lenburg technisch adviseur van de Ned. Bakkerijstichting, welke laatste op deze vergadering een causerie hield over „Technische voorlichting op bakkerij-gebied". De vergadering besloot een dankbetuigingstelegram te zen den aan de heer v. d. Wetering voor de moeite, die hij gedaan heeft bij de actie tegen de omzet belasting. Er moest in verschil lende bestuursfuncties worden voorzien. In de vacature van voor zitter ontstaan door het over lijden van de heer L. Korstanje, werd gekozen de 2e voorzitter, de heer L, Goeman uit Goes. De ver kiezing van een lid van het cen- traalbestuur in de vacature W. P. A. Brouwer, werd uitgesteld. Ver der werden tot lid gekozen van het algemeen bestuur de heren J. A. Wolse te Kortgene, H. Groe- nouwe te Vlissingen, J. J. de Jon ge te Ellewoutsdijk, J. Jansen Colijn te Terneuzen en wnd. L. Goeman te Goes. AMERIKAANSE VERLIEZEN IN KOREA. In Washington is bekend ge maakt, dat de Amerikaanse ver liezen in de Koreaanse oorlog tot dusver 28.881 man, waaronder 4798 gesneuvelden, bedragen. Dit cijfer betreft de slachtoffers, wier naaste betrekkingen reeds zijn verwittigd. Goes neemt door zyn centrale ligging een unieke plaats in ln Zeeland. Van deze centrale lig ging wil de Goese middenstand zoveel mogelijk profiteren. Om het Zeeuwse publiek de weg naar 6e Goese winkels te doen vinden heeft de contact-commissie der 3 middenstandsverenigingen een jaarprogramma opgesteld, waar door het winkelen In Goes zeer attractief zal zijn. Het eerste punt van dit jaar programma is de Sint Nlcolaas- actie 1950. Evenals vorig jaar zal ook dit jaar de oude kindervriend aankomen aan de kade. Daarna zal hij aan alle kinderen gratis surprises uitreiken. Voor diegenen van de Goese middenstanders, die geen winkel- verkoop hebben, heeft men een tweede actie op touw gezet. Dit is een kruiswoordpuzzle actie ont werpen, die in de plaatselijke bla den zullen worden geplaatst en waarbfj flinke prijzen zullen zijn te winnen. Bovendien ligt het in het voor- remen een kop en schotel te la ten vervaardigen (zo mogelijk zelfs een compleet theeservies) met daarop decors, ontleend aan gebouwen of bezienswaardighe den, als b.v. Stadhuis, Grote kerk, enz. Dit zal echter niet te koop zijn. Ook heeft men plannen om ln het a.s. jaar een grote balonnen- actie qp touw te zetten; de bal lonnetjes zullen dan gratis aan de kinderen worden uitgereikt. Ook de dit jaar zo geslaagde kinder auto-races zullen herhaald wor den. Eindles cursus Groente teelt-Vakschool Gistermiddag werd ln de can- tine van de velling „Walcheren" aan de Nieuwe Vlissingseweg te Middelburg de eindles van de tweede cursus der Groenteteelt Vakschool, die uitgaat van de Zeeuwse Groentetelers Vereni ging, gehouden. De voorzitter der vereniging, de heer P. Ton, kon in zijn wel komstwoord, behalve de leerlin gen, verwelkomen ir B. Vrijhof, waarnemend Rijkstuinbouwconsu- lent en directeur van de vak school, de voorzitter, de secreta ris en de directeur van de veiling „Walcheren", de leraren der school en later de heer J. L. Dreg- mans, voorzitter van de Ver. van Burgemeesters en Secretarissen op Walcheren. Ir Vrijhof schetste daarna het afgelopen lesjaar. Het speet hem, dat deze cursus niet. onmiddellijk op de voorgaande kon aansluiten. Daaruit blébk z.i., dat de belang stelling in Zeeland voor groenten niet zo groot is. Al zijn de oor zaken niet geheel duidelijk, één er van is ongetwijfeld, dat de groententeelt in Zeeland niet zo'n brede vlucht heeft genomen, er geen centra zijn en de grotere be drijven verspreid liggen. De ver bindingen zfjn moeilijk, hetgeen het bezoek aan de school niet ten goede komt. Ir Vrijhof wees er voorts op, dat er voor de algemene tuin- Financiële positie zwak. Gisteren heeft te Goes het Zuidergewest van het Ned. Chr. Gymnastiekverbond vergaderd onder voorzitterschap van de heer P .K. Dees, die opwekte het de vies: „Vaardig en sterk tot Gods eer" hoog te houden. De secreta ris, de heer M. C. van Melle, merkte in zijn jaarverslag op, dat er in het afgelopen jaar weinig De „Prins Bernhard" kon niet in de fuik. Gistermiddag omstreeks half vijf is aan de kop van de buiten haven te Vlissingen een heistel ling, die op de wal aan het werk was, bij het verplaatsen omgeval len en vlak voor de fuik van de Prov. Stoombootdiensten terecht gekomen. Het gevolg hiervan was, dat de „Prins Bernhard" de fuik niet kon binnenvaren en niemand het schip kon veriaten. Na enig overleg is het schip naar de oude ponton, die vanaf vandaag gedurende zes S zeven weken voor de „Prinses Wilhel- mina" zal worden gebruikt, geva ren. Aan de kop daarvan is toen de ontscheping begonnen, waarbij de grootst mogelijke voorzichtig heid moest worden betracht, om dat hier een fuik als aan de kop van de haven ontbreekt en boven dien de ponton van een niet zo sterke constructie is als de toe- gangsbrug tot de fuik. Zonder ongelukken konden niet alleen de passagiers, maar ook vele auto's het schip verlaten, zo dat de „Prins Bernhard" niet naar Breskens terug behoefde te varen met nog auto's aan boord. Met man en macht heeft de Rijkswaterstaat enige uren ge werkt om het euvel te verhelpen. Om vijf voor acht gisteravond kon de „Prins Bernhard" weer nor maal de fuik verlaten. Deze dienst was voorlopig één van de laatste, want vandaag gaat de noodrege- ling in met twee-uurdiensten van af de oude ponton. Gisteravond is de „Wilhelmina" op de lijn Vlis singenBreskens ingezet. „Een stuk van de vloot" Nieuwe werkplaats en kantoorgebouw te Vlissingen in gebruik genomen „Deze werkplaats Is eigenlijk een stuk van de vloot. Zonder haar zou de provinciale vloot niet compleet zpn, al blijkt dat dan niet zo voor buitenstaanders". Deze woorden sprak gistermiddag de directeur van de Prov. Stoombootdiensten in Zeeland, de heer G. J. de Jonge, toen hij een explicatie gaf in de vergaderzaal van het nieuwe gebouwencomplex van de Stoombootdiensten aan de Prins Hendrikweg te Vlissingen ter gelegenheid van de officiële opening. Een groot aantal autoriteiten, o.w. het voltallige college van Ged. Staten, directeuren van Rijks- en provinciale diensten, marineautoriteiten, de directeur van „De Schelde", de heer A. Smit en de wethouder van open bare werken van Vlissingen met de gemeentesecretaris, woonden deze plechtigheid bij. De heer de Jonge herinnerde In zijn toespraak aan de vernietiging van de oude werkplaats, waarna een zeer moeilijke periode een aanvang nam. Spoedig werd be sloten tot het bouwen van een nieuwe werkplaats met kantoor en na enig wikken en wegen werd als plaats gekozen de kop van de tweede binnenhaven. Dit terrein biedt i.v.m. toegangsmogelijkhe den en vrij werken meer moge lijkheden dan het vorige. WERKPLAATS VEEL GROTER. Het spreekt vanzelf, dat de nieuwe werkplaats veel groter is dan de oude. Was de vroegere nog goeddeels ingericht op de repara tie van raderboten, de nieuwe is in staat tot het repareren van de grootste schepen van de vloot. Dat is wel nodig, als men bedenkt, dat alleen de machinerieën van de „Prins Bernhard" groter zijn dan alle machines van de vloot enige tijd voor de oorlog. De meest oostelijke vleugel van het gebouw (waarover wij reeds enige malen bijzonderheden pu bliceerden) is als werkplaats in gericht, terwijl ln de westelijke vleugel de administratie is onder gebracht. Daartussen bevinden zich de magazijnen. Het gebouw is een ontwerp van het Architec tenbureau Rothuizen en 't Hooft. Het geheel is eenvoudig, doch vol komen doelmatig. Nadat de heer de Jonge nog bijzondere dank had gebracht aan de directie van de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" voor de zeer vele hulp, vaak op de meest onmoge lijke tijden, leidde hij het gezel schap rond door de verschillende afdelingen. DANK AAN HET PERSONEEL. In de werkplaats verzamelde zich daarna het administratief en technisch personeel om een korte toespraak aan te horen van de waarnemend Commissaris der Ko ningin, de heer C. Philipse. Hij wenste het personeel namens het Prov. Bestuur hartelijk geluk met het ln gebruik nemen van de nieuwe werkplaats en dankte hen betere los- en laadplaats werd ge verwezenlijking der plannen me dewerkten. In de eerste plaats de Rijkswaterstaat, waarvan de hoofding.-directeur alle vergade ringen van Ged. Staten, waarin over de Stoombootdiensten wordt gesproken, bezoekt. De heer Phi lipse wees erop, dat de regeling uit 1921, waarbij het Rijk 80 van de tekorten der veerdiensten over de Wester-Schelde voor zijn rekening nam, ln 1945 werd ver vangen door een regeling, waarbij het hele tekort voor rekening van het Rijk komt. OPLOSSING DER BESTAANDE MOEILIJKHEDEN. Vervolgens werden bedankt B. en W. van Vlissingen voor de vele medewerking, de Haven van Vlis singen, de wederopbouw, de archi tect en de aannemer voor de vlotte, royale en reeële afwerking. De heer Philipse onderstreepte de woorden van dank, door de direc teur tot „De Schelde" gericht. Met de wens, dat kantoor en werkplaats tot in lengte van da gen aan het doel zullen beant woorden en het Prov. Bestuur, dat nu reeds meer dan 100 jaren de veerdiensten verzorgt, ook voor de nog bestaande moeilijkheden een oplossing zal weten te vinden, verklaarde de heer Philipse het gebouw voor geopend. De laatste spreker was de heer M. A. v. Popering, wethouder van openbare werken van Vlissingen. Hij wees erop, dat in 1827 bij de Vissershaven te Vlissingen voor hun prestaties in de zeer moeilijke achterliggende tijd. Hij sprak de wens uit, dat het nieuwe gebouw niet alleen de arbeids prestaties zal doen stijgen, maar bovenal de arbeidsvreugde zal doen toenemen. In de vergaderzaal sprak de heer Philipse even later opnieuw. Hij verklaarde, dat hetgeen hier is tot stand gebracht, niets te wensen overlaat. Hartelijk dank bracht hij aan allen, die aan de maakt voor de dienst Vlissingen— Breskens. Bij het herstel van de haven is men thans tot de ontdek king gekomen, dat een muur van 3% meter dikte toen is verdonke remaand! Het nageslacht zit nu met de brokken. De heer van Po pering sprak de hoop uit, dat Iets van die aard toch niet onder het nieuwe gebouw zal zitten. Hij fe liciteerde tenslotte het Prov. Be stuur met dit nieuwe gebouw, dat een sieraad is voor Vlissingen. activiteit was geweest. De propa gandist, de heer C. Landman, wees In zijn verslag op het grote gebrek aan leidsters en leiders en vroeg om aller medewerking bij de uitbouw van het bondswerk. Zeer summier was wel het ver slag van de penningmeester, de heer C. J. Jansen, die meedeelde, dat het er met de financiën niet best voorstaat; er was f 193.75 uitgegeven en thans is nog in kas f 27.05. Naar aanleiding hiervan werden bezwaren geuit tegen de f 100 af dracht voor de landelijke wed strijden, omdat een -gewest met een gering aantal leden evenveel moet betalen als een gewest met veel leden. Tot bestuursleden wer den gekozen en herkozen mej. Feij te Terneuzen, en de heren P. K. Dees (tot voorzitter) te Ter neuzen, C. Landman te Goes, C. Jansen te Vlissingen en M. C. van Melle te Goes. Tot leden van de Technische commissie werden gekozen de he ren Joh. Dieleman te Terneuzen, J. Goedee te Goes en L. J. Jansen te Vlissingen. De heer K. Kooy te Goes, die aftrad als lid van de Teehn. commissie werd door de voorzitter en door de heer L. J. Jansen, mede namens de heer Goedee, dank gebracht voor zijn werk. Verder werd gesproken over de gewestelijke wedstrijd, welke eind April georganiseerd zal worden door O.K.K. te Goes. Voorts over de verenigingswedstrijden, welke in Mei 1951 in een zaal te Vlissin gen plaats zullen hebben. Op deze wedstrijd zullen de oefennummer. gegeven worden, welke uitgevoerd moeten worden op de Turndac welke 2e Pinksterdag te Gouda plaats vindt voor dames, heren er aspiranten van 14 tot 17 jaar. Te Terneuzen zal op 9 Juli ee openlucht-aspirantendag gehou den worden. Ook werd melding gemaakt van plannen voor het organiseren van een leiderscursus voor de leden. Achttien Hongaarse boeren zijn gearresteerd „omdat zij de graan- leveringsplicht niet nagekomen zijn en hun graan of lieten be derven of het aan de varkens ga gaven". De straf van Hetarich Hoffmann, Hitler's „hoffotograaf Is verminderd van vijf ln vier jaar strafkamp. 20 van zijn bezit wordt hem teruggegeven. Het verbod tot uitoefening van zijn beroep gedurende tien jaar bleef gehandhaafd. Elke buitenlan der, die tussen 23 December 1950 en 28 Februari 1951 14 dagen overnacht ln een hotel ln Zwit serland, heeft recht op contante uitbetaling van 50 Zwitserse francs, aldus heeft de Zwitserse bond voor touristenverkeer be kend gemaakt. Het Amerikaan se Liberty-schip „Tiny", geladen met 4000 ton militaire uitrusting voor Europa, is ter hoogte van Cherbourg aan de grond gelopen. Vier-en-twintig koeien kwamen in de vlammen om, toen gister avond een felle brand woedde in de kapitale boerderij „Horrelbos" van J. Rutgers, gelegen tussen Bedum en Onderdendam in Gro ningen. Sinds Zondagavond werd op de vliegbasis Twenthe vermist de soldaat P. van Gerven uit Valkenswaard. Woensdag avond heeft men in een beekje in de nabijheid van de vliegbasis het stoffelijk overschot gevonden. Vermoedelijk is de soldaat die zich per fiets van Enschedé naar de vliegbasis had begeven, naast een bruggetje over de beek ge reden en verdronken. bouwcursussen goede belangstel ling bestaat. Dit is echter alge meen onderwijs, terwijl het on derwijs dezer school tot het mid delbare onderwijs kan worden ge rekend. Hij sprak de hoop uit, dat de groententelers in de toekomst het onderwijs meer zullen gaan waarderen en hun zonen naar de school zullen zenden. In 1949 gaven zich 14 deelne mers op voor deze cursus. Eén trok zich terug en een tweede kon niet worden toegelaten. Nader hand hield nog één leerling op met de lessen, zodat 11 leerlingen overbleven, die allen zijn ge slaagd. Een toehoorder, de heer J. W. Griep te Hansweert, kon eveneens in het bezit van het ge tuigschrift worden gesteld. Diver se excursies in- en buiten Zeeland werden gehouden. Dank werd ge bracht aan alle eigenaren, die bij de praktijklessen medewerkten. De namen der geslaagden zijn: P. Dekker, Wolphaartsdijk; J. Flipse, J. Meiiefste en J. Reijnier- se, alien te Serooskerke (W.); A. S. de Jonge, Middelburg; H. Kes- teloo, Koudekerke; W. Tavenler, Ritthem; N. Vereecken, Klooster- zande; P. Visscher, Schore; W. Warners, Domburg en C. de Zwarte, Hoek. Na de toespraak van de direc teur werden de door de leerlingen geteelde producten, die in de gro te veilinghal waren tentoonge steld, bezichtigd. Vervolgens leverden in de can- tine een drietal leerlingen enkele bijdragen over onderdelen van de groententeelt, waarna Ir Vrijhof de geslaagden wees op het be langrijke van deze dag en op de noodzaak het geleerde in de prak tijk te brengen en zich verder te ontwikkelen in het vak. Daarna reikte ir Vrijhof de di ploma's uit, allereerst aan de heer Reijnierse als beste leerling. De tweede was de heer Meiiefste. Namens de leerlingen bedankte de heer Griep voor het onderwijs. Burgemeester Dregmans ver klaarde o.m. enigszins geschrok ken te zijn van de geringe opper vlakte grond, waarmede men da Walcherse tuinbouw wil saneren. Het betekent óf een schriele be deling van de tuinbouw öf weinig belangstelling van de zijde der tuinders. Dat laatste is niet denk beeldig. Er zijn tuinbouwbedrijven op Walcheren, die na de Inundatie niet meer op gang zijn gebracht en waarvoor ook jongeren geen interesse tonen. Dit is zeer te be treuren, ook met het oog op da voorziening van de bevolking van het eiland. Spr. wekte op tot be zoek van deze vakschool, mede i.v.m. het genoemde vraagstuk. De heer B. Koole, voorzitter van de veiling „Walcheren", wees op het grote belang van het tuln- bouwonderwijs en de stimulerende gevolgen daarvan voor de veiling. De heer Ton laakte de verkeer- de zuinigheid bij sommige ouders en werkgevers, die met het oog op het derven van loon him zonen en arbeiders niet naar de vakr school zenden. Dit is volkomen onjuist. Na de studie krijgt men het gemiste dubbel en dwars te rug. Voorts achtte hij het van groot belang, dat de bedrijven groter worden. Bonnie Prince Charlie. PRINS CHARLES VAN ENGELAND TWEE JAAR. Prins Charles van Engeland die 14 November zijn tweede ver jaardag vierde, tijdens een mid dagritje met zijn kinderjuffrouw in het Park. DE BILT ZEGT; Vrjj veel bewolking. Weersverwachting geldig tot vanavond. Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Zwakke tot matige veranderlijke wind, later draaiend naar richtingen tussen noord en west. Weinig ver andering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1