ItantM-lwcMds ZAGREB BEREIDT ZICH VOOR OP VERKIEZINGEN bclifafon De galeislaaf malmjuctyh L ilpqetogenen Opgelucht Volksfront is echter enige candidaat MEDïNOS TANDCREAM Wankele positie Chr* Middenstandsbond* Beroep op leden bleef niet onbeantwoord IAXEER-AKKERTJES Donderdag 16 November 1950 PROTESTANT? CHRISTII IJK DAGBLAD Pagina 3 (Van onze speciale verslaggever.) ZAGREB, November 1950. Boven de ingang van het station staart een kolossaal portret van maarschalk Tito uit een lijst van electrische lichtjes op een rv slap* in de regen hangende nationale vlaggen neer. Van een muur aan de overkant schreeuwt een doorweekte poster LEVE TITO! En voor één van de ven sters van het Hotel Esplanade staat een joto van Tito met ster ren van rood papier en vlaggedoek versierd. Het heeft er alles van dat Zagreb zich klaarmaakt voor een bezoek van zijnstaats- chef. „Komt Tito hierinformeer ik daarom bij de portier van het hotel. De man kijkt me verwonderd aan. ,A.l die vlaggen en portretten in de stad....?" Dan gaat hem een licht op. „O, dat.... nee, dat is voor de verkiezingen." kan stellen. Maar ook hier ver schillen theorie en praktijk. Wel is er gelegenheid om tegen het Volksfront te stemmen. Het heeft echter absoluut geen doel, daar de tegenstemmen niet meetellen. Men staat hier aan de voor avond van de verkiezingen voor het Kroatische parlement: één van de zes volksrepublieken, die met elkaar de Federatieve Volks republiek Joego-SIavië vormen. De stad is daarom vol met por. tretten van Tito en van de can- didaten voor het parlement. Nati onale vlaggen in blauw, wit en rood met een communistische ster in het wit wapperen van vele ge bouwen. In het centrum hangen spandoeken met aanmoedigingen om aan de stemming deel te ne men aan de ene kant van de straat naar de ander. En er is bijna geen winkel, die niet één van de etalages aan de verkiezin gen gewijd heeft door er minstens een portret van Tito met de on afscheidelijke ster van de commu nistische beweging en een vlag in uit te stallen. Het is alles ver kiezingen wat de klok slaat in deze stille herfstdagen. En de eerste, vluchtige indruk leidt tot de conclusie, dat er niet veel ver schil bestaat met verkiezingen in ons land. Maar dat blijkt aller minst het t» zijn. JEB PRESSIE. Officieel bestaat er geen stem plicht. In de praktijk wordt er echter sterke druk op de kiezers uitgeoefend. Weken tevoren gaan de stemcomitê's al op huisbezoek in hun wijk of straat. Ze wijzen de kiezers op het belang te stem men en eisen als het ware een belofte. Dat bezoek wordt kort voor de verkiezingen herhaald. Dan spreekt men ook precies de tijd van stemmen af. En op de stemmingsdag zelf belt men al om zes uur in de vroegte huis aan huis aan om de mensen te herin neren aan de stemming. En wie op de afgesproken tijd zijn stem nog niet heeft uitgebracht, krijgt weer bezoek. De eerste keer in formeert men nog meer of minder vriendelijk of men het stemmen misschien vergeten heeft. Maar wanveer men volhardt, verschijnt er ten hele delegatie, meestal vergezeld van een lid van de machtige volksmilitie: de staats politie. Die treden drastisch op. Er worden grove scheldwoorden en ernstige dreigementen gebe zigd. En als men tevergeefs aan belt slaat men desnoods de ruiten in en forceert de deur. Maar stemmen moet men. Zieken en ouden van dagen sleept men zelfs naar de stemlokalen. Het gaat er tenslotte maar om een percentage van stemmers te bereiken, dat zo dicht als maar enigszins mogelijk bij de honderd procent ligt. Men gelooft nog steeds, dat men daar mee het buitenland en de tegen standers van het communistische regiem kan overtuigen van de geestdrift en eensgezindheid van het Joego Slavische volk ten aan zien van haar bestuur. EENHEIDSPARTIJ. Overigens neemt maar één par tij aan de stemming deel het Volksfront. Daarin zijn alle com munistische organisaties als de Communistische Partij zelf na tuurlijk, de Volksjeugd, de Volks bond voor Vrouwen, de Democra tische Partij, het Vakverbond, enz., verenigd. Het voeren van op positie ertegen is onmogelijk, al hoewel in de communistische wet staat, dat iedereen, die door min stens honderd andere personen gesteund wordt, zich candidaat En wie niet stemt, wordt alt zijn huis gezet. Daarom nemen vele vijanden van het regiem niet eens de moeite het gummiballetje in de bus met nee te laten vallen. Men heeft langzamerhand wel geleerd zich niet tegen de alom aanwezige ge heime staatspolitie te verzetten. Het Is een bekend feit, dat men zich daarmee allerlei narigheid op de hals kan halen. Juist in deze dagen voor de nieuwe ver kiezingen herinnert men er de kiezers nog eens duidelijk aan door personen, die geweigerd heb ben aan de laatste verkiezingen deel te nemen nu zonder vorm van proces uit hun huis te zetten. En in een stad waar niemand recht heeft op meer dan een halve kamer valt het niet mee om bui ten officiële instanties om ergens anders onderdak te komen. ONVERSCHIIEIGHEID. De stad zelf maakt zich erg druk over de komende ver kiezingen. Dagelijks verschijnen er meer vlaggen en portretten en spandoeken. Het Plein der Repu bliek in het hart van de stad gaat er eenvoudig schuil onder. En voor het station heeft men juist weer een nieuwe serie verkie zingsposters opgehangers. Tot de ruiten van de schaarse grote res taurants zijn ermee volgeplakt. En allemaal hebben ze een en de zelfde leuze: Komt ter stembus. Maar ondanks al deze inspanning heerst er onder de mensen een opvallende onverschilligheid ten aanzien van de verkiezingen. Ve len weten niet eens wie de can- didaten zijn. Het interesseert hen ook niet. Ze weten, dat de twee honderd-en-vijftig zetels al voor uit door de verschillende organi saties verdeeld zijn. Voor de pro paganda wil men slechts een éclatante bevestiging ervan door het volk. Daar richt zich thans alle activiteit op. In de vallende avond kijk ik uit mijn koude hotelkamer op de straat beneden. De eerste sneeuw is al gevallen en heeft zich met de regen tot een modderige massa VerkiezingsbijeeiiKomst in Zagreb. Behalve het portret van maarschalk Tito hangen er ook portretten van de candidaten tegen een achtergrond van communistische en nationale vlaggen. Het publiek bestaat voor een groot deel uit soldaten van het Joegoslavische leger. Andere candidaten dan die van het commu nistische volksfront zijn er echter niet. De kosten van het levens onderhoud in Joego-SIavië zijn ontzettend hoog. H'er volgt een lijstje met prijzen van de' allereerste levensbe hoeften op de vrije markt in Zagreb: f 5,per kg. ,,11.— 56,- Aardappelen Uien Boter Schapenvlees 20, Vlees Vet Spinazie Tomaten Tarwemeel Eieren Melk 20,- 60,— 6, 5,- 16,- 1,50 per stuk 3,50 per liter En als men dan weet, dat het gemiddelde inkomen in Joego-SIavië tussen de f280 en f400 per tnaand ligt kan men begrijpen, dat de men sen letterlijk werken om in leven te blijven. Van luxe Is geen sprake. vermengd. Mensen in schamele kleren en versleten schoenen haasten zich naar huis. Op de trottoirs liggen overal hopen boomstronken en takken en grove brokken bruinkool. Het is het karige rantsoen huisbrand voor de komende winter. En tegelijk een somber symptoom. Met de provi siekasten leeg en de prijzen van alle elementaire levensbehoeften tot krankzinnige hoogte gestegen vanwege de fatale droogte, wacht men vol angst en zorg op een uiterst moeilijke periode. Maar op één van de regeringsgebouwen aan de overkant staat over een ster van rood licht in stralende neonletters Leve Tito tegen de donkere hemel. Voor vele andere Joego-Slaven dreigt deze winter echter de let terlijke hongerdood. Men verge lijkt de situatie hier al met de rampjaren in China. Het is daarom, dat meer dan ooit de blikken smekend naar het Westen gericht zijn. ALFRED VAN SPRANG. (Nadruk verboden). (Ingez. mededeling, advert.) BESTE LIEN Probeer SNEL vooral óók eens voor de fijne was! Dan zul je zien dat het nog voor veel méér geschikt is dan de vaat alleen. Ik heb mijn wol len jurk pas met SNEL ge wassen en die is zó prachtig geworden! M'n nylon-kousen doe ik er ook mee. 't Gaat prachtig! En SNEL is veel voordeliger, omdat je maar enkele drup pels nodig hebt. JE EMMIE Dag hoor! Niets bekend over Ameri kaanse bases op Nieuw- Guinea. Minister president Menzies heeft medegedeeld, dat het Aus tralische departement van buiten landse zaken niet beschikt over gegevens waaruit zou kunnen blij ken, dat de Verenigde Staten voornemens zijn op het gebied van Nederlands Nieuw Guinea uitge breide militaire bases in te rich ten. Menzies zeide dit in verband met een bericht in de „Sydney Sunday Sun", dat van het inrich ten van dergelijke Amerikaanse bases in Nederlands Nieuw Gui nea melding maakte. Philippijnen krijgen 250 mil- lioen dollar Amerikaanse hulp. In het kader van een overeen komst, welke door de Philippijnse president Qulrino en de directeur van de E.C.A. Foster is getekend, zal Amerika aan de Philippijnen economische hulp ten bedrage van 250 millioen dollars verstrekken. (Ingez. mededeling advert.) Nederlandse journalist uit gewezen uit de Philippijnen. De Nederlandse journalist Ha- zelhoff, die korte tijd te Manilla onder arrest is geweest wegens verdenking van het plan, om mr Soumokil van Ambon te ontvoe ren, heeft van de Philippijnse im migratiedienst het verzoek gekre gen, Manilla te verlaten. Zijn vi sum is niet vernieuwd. Vandaag zal hij per vliegtuig naar San Fransisco vertrekken. de superieure Uitsluitend verkrijgbaar bij apotheken, drogisten en de speclaalbranche. België heeft nog bijna 4000 politieke delinquenten. Naar uit een statistiek van het Belgische ministerie van justitie blijkt, verbleven eind Augustus nog 3.965 politieke delinquenten in de Belgische gevangenissen, onder wie 224 vrouwen. Verleden jaar Augustus was dit cijfer 4.247. Het aantal terdoodveroordeel- den onder hen bedraagt 274, on der, wie 4 vrouwen. Naar de Bel gische minister van justitie, Mey- ersoen, dezer dagen verklaarde, zal het doodvonnis aan deze ter- doodveroordeelden niet worden voltrokken. (Van onze parlementaire redacteur) De parlementaire molen draait weer volop. En zjj zal dat blijven doen tot Kerstmis toe. In adembenemende vaart zullen de begro tingen er doorgejaagd moeten worden. Adembenemend, niet zo zeer door de spanning, maar wel door het tempo, waarin dit moet geschieden. Vergadering op vergadering, nacht op nacht. Dat ls het lot, dat ieder Kamerlid de komende weken staat te wachten. Zoiets begint altijd met de Algemene Politieke en Financiële Be schouwingen. Dat ls een debat waaraan de grootste parlementariërs deelnemen, dat immer boelend is, omdat de „groten" nu eenmaal ook dikwijls de besten zijn. Zulk een debat stond voor de oorlog altijd in het middelpunt der belangstelling. Kabinet en volk wachtten daarop, nimmer we tende wat er precies uit de bus zou komen. Toen was zo'n groots debat niet alleen maar Interessant, maar ook vaak spannend. Het werd in leder geval gevoerd onder grote publieke belangstelling. Weken van tevoren keek men naar deze beraadslagingen uit. En thans? Ach, er is veel ver anderd. En iedere verandering is nu eenmaal geen verbetering. Men weet, dat Drees en zijn man nen niets zal overkomen. Dat zal vroeger ook wel eens het geval geweest zijn. Maar niet vaak was dit debat zo gedenatureerd als thans het geval is. Men begon twee dagen over tijd en toen men eenmaal begonnen was hield men <ip- "leling, advert.) fekb -1 Wol was ie VEILIG (Van ónze Utrechtse correspondent) De toestand van de Christelijke Middenstandsbond is wankel. Zullen wjj onze positie kunnen handhaven? Er wordt op onze muren gebeukt. Wij moeten die muren versterken. Daarvoor is nodig materiaal en arbeidskracht. De leden van die Bond behoren deze aan te voeren. Doen zjj dat niet, dan zal onze organisatie moeten verdwijnen. Dat wil zeggen: de stem van de christelijke middenstand verdwijnt uit het maatschappelijk leven. Het bovenstaande was de kern van een noodkreet, die de heer C. C. Hengeveld te Hilversum, hoofdbestuurslid van de C.M.B. op de bondsraadsvergadering ALKAMVRIJ van deze organisatie te Utrecht uitte. Deze vergadering was uitge schreven ter bespreking vaneen rapport over de interne organi satie van de Bond. Ter inleiding daarop hield eerst de voorzitter de heer Joh. de Jong te Rotter dam een betoog over de span ningen buitenshuis, waarna de heer Hengeveld de spanningen in eigen kring bezag. De conclu sie van de laatste spreker was naar zich laat verstaan geen andere dan deze: het roer moet óm of we gaan naar de kelder! Wat de spanning buitenshuis betreft, kon de heer De Jong mededelen, dat de C.M.B. voort durend op zijn hoede moet zijn. anders wordt hij in een hoek ge drukt. Dit is duidelijk geble ken bij de gang van zaken met betrekking tot de Vereniging „Centrale van Vakorganisaties in Midden- en Kleinbedrijf". Deze Centrale, die zich naast de bonafide middenstandsbonden is komen presenteren, heeft een grote aanhang (70.000 leden). Zij verkreeg met de stem van de C.M.B. tegen een zetel in het bestuur van de Hoofdgroep Ambacht en Bedrijfsgroep De tailhandel. Achteraf verklaarde ook de Ned. R.K. Middenstandsbond zich tegen de Centrale omdat hij de Centrale wegens haar be perkte doelstelling niet meende te kunnen erkennen. Weer en kele maanden later bleek de N.R.K.M. opnieuw van inzient te zijn veranderd ditmaal ten gunste van de Centrale. De N.R.K.M. kwam met dit voor stel: laten wij pogen de Centrale gunstig te stemmen en zo de mogelijkheid te scheppen haar aan onze sfeer te laten wen nen door bestuursleden van de Centrale twee zetels aan te bie den in het bestuur van de drie bestaande middenstandsbonden. Wij hebben deze suggestie als zijnde onwaarachtig afge wezen, aldus de heer De Jong. In deze geest noemde hij ver volgens nog enkele voorbeelden, welke te technisch van aard zijn >n ze hier te vern.elden,'maar die op zichzelf wel er op wijzen hoe de C.M.B. er voor moet wa ken om niet in het nauw te komen. De heer De Jcr." maakte dui delijk, dat C.M.B. zijn arbeid naar buiten niet goed kan doen. wanneer hij niet beschikt over een behoorlijk geoutilleerd bu reau. Het offer ontbreekt. De penningmeester van de C.M.B., de heer W. S. de Jong te Krommenie, trachtte aan te lo nen dat het bureau niet effectief werken kan, wanneer de leden er niet achter staan. De'omstan digheid doet zich voor, dat het inkomen van de Bond jaarlijks f 50.000 bedraagt, maar dat men over het jaar 1950 nog geen veertig procent van de contri buties binen heeft! Er ls inder- Ingez. mededeling, advert.) RHEUMATIEK... Uw tergende winterkwaal legt het af tegen de weldadige warmte van de pijnstillende Thermogène. FEUll,I.ETON. Vrij naar het Engels van JOSEPH STEPHENS. 13, Wie had Claudius ingelicht? weet het niet. Aggrippina cf Narcissus. Mijn ridderschap was die van de tweede klasse en Claudius had mij herhaaldelijk bezworen, dat het hoogste pri vilegie van een Romeins burger was, zijn persoon, bezit en recht ongerept te bewaren. Toen ik weggevoerd werd, vroeg ik de paleis wachter naar de eigenlijke oorzaak van m'n wreed lot Toen vertelde hij me, dat ik be schuldigd was, tot de Christe nen te behoren, de secte. die in Rome zeer gehaat was. Het bleek nu, dat de koerier, die mij in het huis van Priscilla en Aquilla had aangetroffen, een spion van Aggrippina was ge weest eri natuurlijk werd het feit, dat ik daar aangezeten had, voor de keizerin een welkome pijl om mfj te treffen. Geboeid werd ik naar de Cli- vus Victoria gebracht. Op een plein voor de tempel van Vesta vlak bij de ingang der Via 6 a era, zag ik een vrouw uit de draagstoel stappen. Het was lo. In haar hand had zij een roede gelijkend op de bronzen roeder die gebruikt worden om de gor dijnen van een draagstoel op te rollen. Zij droeg nog hetzelfde gewaad, dat zij die middag ge dragen had toen Claudius ons in zijn paleis ontving. Zij was al vlak bij ons, toen mijn geleider haar herkende. Hij wachtte even om haar gelegenheid te geven wat te zeggen. Nooit za" ik haar gelaat vergeten. Het was van haat overgoten. Als een soldaat trad zij op mij toe en ik hoorde haar spreken met een harde, van woede trillende stem. Verstaan kon ik haar niet, want m'n hart kromp ineen bij 't zien van zulk een dodelijke vijandschap bij de vrouw met wie ik enige uren geleden ge trouwd was. Een grote menigte was van het Forum gehold naar de plek, waar een jonge patricische dame te keer ging tegen een ge vangene van de Pretoriaanse wacht en al spoedig waren wij omringd door een op een schan daal beluste schare, die zicht baar genoot van ieder woord, dat Io mij toesnauwde: Jou ellendig, barbaars beest! Jou bedrieger! Jou Christen-Jood! Jou ik had liever dat een aap mij had aangeraakt dan dit zwijn! Zij hief de bronzen roede en sloeg ermee op mijn hoofd, en nog eens, en nog eens. Ik kon niets doen, want ik was ge boeid. Al spoedig druppelde het bloed van mijn voorhoofd. Geen woord kwam over mijn lippen. Haar woorden wondden mij die per dan de roedeslagen. Met 'n monotone ijskoude stem ging zü voort: Nu zul je weten wat ik van je denk. Ik haat je om wat je bent, om wat je aangedurfd hebt. Ik ga je straffen en ik ga je een gemakkelijke dood ont nemen om je langzaam te ver nietigen. Ik wens niet te zien hoe je dood gaat. Ik wil dat je opgesloten wordt, in een cel of onderaards gewelf, achter een gegrendelde deur, maar levend. Je zult eten wat ze je geven; men zal je zweepslagen toedie nen als je luilakt. Nee, ik wil niet dat je gedood wordt. Vir ginius, je moet leven voor mij. In elk uur van mijn leven zal ik leven voor jou, leven om mij te vermaken over jouw wijze van leven. - Je zult mij nooit bezitten, nooit, nooit! Ik zal wachten tot aan je diepste vernedering, tot aan je bitterste lijden. Ik zal ook komen om je te zien. Niemand kan je nu hel pen, niemand! Nog één felle stokslag en dan liep zij naar haar draagstoel met de houding van een kei zerin. Mijn geleiders, even stom van ontzetting als ik, brachten mij snel buiten het bereik van de menigte, ten overstaan waar van ik door een ziedende vrouw met stokslagen was overladen. Dezelfde dag nog werd Ik naar het arsenaal van Ostia gebracht, waar mij het nummer 16 werd gegeven en werd ik ingelijfd bü de marineafdeling van de Pu blieke Dienst, Ave Caesar! Wet Death steunde zijn hoofd in de handen. Poly kon niets zeggen. Na een poosje keek Wel Death weer op, glimlachte even en zei: Men spreekt over Rome als een moederlijke beschermster. Dat is de vraag nog. Het is een stad als een boerenerf, waar mannen en vrouwen als pas munt worden gewisseld. Een decadente bevolking, die op weg is naar haar ondergang, als ik het goed zie. M'n vriend, je bent bitter, zei Poly met medegevoel. Misschien. Ik zal me altijd herinneren dat één woord van Io tot Claudius gesproken, mij zou gered hebben van de ga leien en dat woord is nooit ge sproken. Ik zal altijd de naam Io van Ionos verbinden met wreedheid. De moraal van dit alles is: trouw nooit met een vrouw die geld heeft. In elk ge val niet meer dan één keer. Ik denk aan Seneca's woord: Het is moeilijk een vrouw te behouden, die iedereen bewon dert. En anderzijds, als ni :mand haar bewondert, is het moeilijk zelf met haar te leven. (Wordt vervolgd.) tijd een „Speciaal Fonds" ge vormd, bestemd voor bijzondere noden. De daar aanwezige gel den zijn e'chter al opgesoupeerd. Al deze mededelingen maaa- ten een discussie niet moeilijk I Een paar plaatselijke afdelingen waren zo diep onder de indruk van de droeve toestand, dat ze spontaan een flinke gift toezeg den. Maar de oud-bondsvoorzitter de heer P. E. Tameling te Gro ningen, president van de Chr. Textielbond, was niet zo ver rukt over dat enthousiasme. Wij kunnen zo wel doorgaan en dan straks vertrekken in hoerastem- ming. Doch daarmee zijn we er niet, verklaarde hij. De kern van het kwaad zit dieper. Onze organisatie vertoont deze rotte plek: wij hebben het gods dienstig element in heel onze organisatie achteruitgezet. On losmakelijk met dat godsdienstig element is immers het offer ver bonden. Waar men geen geloof meer in de zaak heeft, raakt het offer in verval De heer P. A. Schaafsma te Leeuwarden, algemeen secreta ris van de organisatie der chris telijke schilders, zette in een zeer krachtige speech uiteen, dat aangesloten Bonden die hun contributie niet betalen, bezig zijn de kip met de gouden eie ren te slachten. Zij schijnen niet in te zien, dat het verdwijnen van de C.M.B. ook hun eigen activiteit zal lamleggen. In feite onthalst men zichzelf. De secretaris van de Chr. Kruidenlersbona, de heer J. van Keulen te Rijswijk, wilde een bredere bekendheid aan het werk van de C.M.B. geven. In een goed functionerend propa- ganda-apparaat zag hij veel heil. Bovendien wilde hij een nieuwe bezinning op de vragen van principiële aard, waarom hij de wens uitsprak om nu spoedig een Christelijk Sociaal (Economisch) Congres te heb ben, desnoods zonder de mede werking van het Chr. Nationaal Vakverbond. Toezeggingen gedaan. Nadat diverse sprekers waren gehoord en eerst op onderge schikte punten was geantwoord, stelde de heer Hengeveld de aanwezigen voor de keus: be talen of opheffen. Wanneer de organisaties vóór 1 Januari 1951 aan hun verplichtingen vol doen, kan de C.M.B. blijven draaien. Hierop kwam Inderdaad het jawoord van de vergadering en reeds werden ook schriftelijke toezeggingen gedaan. Indien de organisaties haar woord gestand doen,zal het ergste leed gele den zijn. Althans in 1950. Want, zoals de heer De Jong tenslotte opmerkte: Wil de C.M.B. met vrucht werken In de toekomst, dan zal er van lauwheid in de organisaties geen sprake meer mogen zijn en moet de herha ling van een noodkreet, zoals nu is gehoord, voorkomen worden. er weer gauw mee op om wets ontwerpen te behandelen. Op het eind van de Vrijdagmiddag op een moment dat men naar huis pleegt te gaan begon men weer eens opnieuw. Is het een wonder, dat de tri bunes leeg waren? Is het een wonder, dat er geen sfeer was? Zulke belangrijke zaken moeten goed opgediend worden. Dat komt de publieke zaak ten goede. Dat verhoogt de belangstelling van ons volk voor ons parlement. Nu zijn er wel factoren te noe men, die tot deze gang van zaken noopte. De na-oorlogse jaren ver gen van onze parlementsleden het uiterste. De honderd mannen in de Tweede Kamer en de vijftig in de Eerste verdienen alle hulde, omdat zij voor een naar verhou ding geringe schadeloosstelling zoveel werk ten bate van ons volk verrichten. Dat kan alleen maar als de politiek de eerste liefde is. Vlak voor de Algemene Be schouwingen heeft men 45 uur lang gesproken over de belasting- ontwerpen. Niet alleen gesproken, maar ook gestreden. Lieftinck dreigde met het kap mes als de internationale ver plichtingen nog meer geld zouden moeten kosten en verschillende afgevaardigden smeekten de be windsman dit kapmes alvast maar te gebruiken voor de bezui nigingen. Het was een debat van geven en nemen, dat eindigde in een overwinning van de minister. Zo kan men het gerust stellen. Een knappe minister van Fi nanciën hebben we. Eentje, die de dagen voor de debatten bijna tot iedere ochtend zes uur op het ministerie zat. Daarna naar huis ging (van Den Haag naar Rotter dam) en om een uur of elf weer present was. Knap en ijverig dus, Misschien wel te ijverig Door zijn uitvoerige beantwoor dingen, door de communistische obstructies dertien maal op één middag een hoofdelijke stem ming en door het schorsen van de beraadslagingen omdat men het niet eens kon worden kon den de Algemene Beschouwingen niet op tijd beginnen. De heer Schouten (A.R.) ty peerde de bewindsman niet onver dienstelijk door te zeggen, dat zijn geestesgesteldheid hem in de weg zat. Ondanks al zijn Ijver en ondanks al zijn knapheid heeft hij angst om steeds maar weer gevoeligheden te moeten ontzien. Daarom roept hij allerlei weer standen op. Ook bij de A.R.-heer v. d. Heu vel die immer fel maar als een uitstekend debater tegen hem te velde trekt. Misschien soms al te dikwijls. Financiële zaken zijn nu eenmaal moeilijk in deze tijd. Deze oude rot in het politieke steekspel slaakte verzuchting, dat het moeilijk debatteren was met minister Lieftinck. Omdat hij een zachtaardig gemoed heeft was hij bereid het goede aan te nemen, doch bevreesd in de toekomst on aangenaam te moeten zijn, het geen weer niet in overeenstem ming was met zijn irenische geest. Op deze opmerking, antwoordde de minister, dat hij de heer v. d. Heuvel rekent tot da aangename mensen in het Haarlemmer Hout. Een opmerking, die de ironische landbouwer uit de Haarlemmer meer breeduit deed grijnzen. V De nood der gerepatrieerden uit Indonesië is groot. Om hun Argentinië aanvaardt Brits voorstel over de Zuidpool. Argentinië heeft het Engelse voorstel tot hernieuwing van de op 18 Januari 1949 gesloten over eenkomst tussen Argentinië, Chili en Engeland over het Zuidpool gebied aanvaard, aldus welinge lichte kringen van het Engelse ministerie van buitenlandse za ken. Volgens deze overeenkomst zullen deze landen geen vlootde- monstraties houden in de wateren van de Zuidpool. De overeen komst, die 18 November 1949 al eens hernieuw werd, zou thans tot eind 1951 van kracht blijven. Frankrijk aanvaardt geen Duitse divisies. Jules M, de Franse minister van Defensie, heeft Dinsdagavond in de Franse nationale vergade ring verklaard, dat Frankrijk geen Duitse divisies zal aanvaar den en evenmin een ministerie, dat de dekmantel zou vormen van een Duits opperbevel. Moch sprak evenwel zijn ver trouwen erin uit, dat de huidige onderhandelingen zullen leiden tot een overeenkomst, die voor beide partijen aanvaardbaar zal zijn. Hij zeide, dat Amerikaans ma teriaal in zo'n snel tempo wordt ontvangen, dat Frankrijk eind 1951 negen van de tien divisies, die het dan heeft, voldoende zal hebben bewapend. Duits protest tegen de terecht stelling van oorlogs misdadigers. De Westduitse regering heeft zioh aangesloten bij een protest van de voornaamste partijen in de Bondsdag tegen de uitlevering van Duitse oorlogsmisdadigers door de geallieerden en de te rechtstelling van oorlogsmisdadi gers, die door geallieerde recht banken ter dood zijn veroordeeld, De minister van justitie Deh- ler, verklaarde dat 28 Duitsers in Duitsland op terechtstelling wach ten en 30 in de westelijke landen. De strijd op de Zuid- Molukken. Het bureau Zuid-Molukken deelt mede: ,,De regering van de republiek Zuid-Molukken maakt bekend, dat het moedereiland Ceram thans op twee kleine verzets- haarden na geheel in handen van de R.S.M. is. Om dit te be reiken werd een deel van de Zuid- Molukse troepen naar Ceram ver voerd. Tevens is een deel van de regering der republiek Zuid-Mo lukken naar Ceram en Saparoea overgeplaatst". Thorez te Moskou. Naar het Sowjetrussische par tijorgaan Prawda meldt, bevindt de secretaris-generaal van de Franse communistische partij, Maurice Thorez, zich thans in een clinisch sanatorium, waar hij door Sowjetrus ische en Franse artsen wordt behandeld. Zijn toestand is op het ogenblik bevredigend, al dus het blad. (Ingez. mededeling, advert.) na het gebruik van tegen verstopping hun land, soms zonder goed, zon der geld, zonder hun dierbaarhe den; kleine dingen, die het leven aangenaam maken. Duizenden komen in ons land. Niet ^oals minister Teulings zeide als slachtoffers van historische om standigheden, maar als slachtof fers van een hopeloos falend re geringsbeleid. Een consequentie van de Revo lutie. Dit stelde de heer Algera (a.r.) zeer duidelijk. Hoe het zij: de mensen veel al vrienden van Nederland moeten geholpen worden. En de Regering kwam met een ontwerp om deze berooiden voorrang te verlenen bij de huisvesting. Helaas is dit niet nodig, want er zijn gemeenten, die weigeren deze gerepatrieerden op te nemen. Dat is heel erg. Maar daaruit spreekt misschien een mis plaatste bewogenheid voor de eigen gemeente-inwoners. Erger is echter het voorbeeld van die gemeente in ons land met haar grote en deftige huizen, die wél wat wilde helpen en wier bur gervader op het ministerie kwam vertellen, dat hij flats wilde laten bouwen. Schitterend, zou men zeggen. Maarin deze flats mochten alleen de hoogste bestuursambte naren wonen! Flatjes dus voor het kaliber van Beel en van Mook. Voor zulk een bewogenheid met het lot van deze arme mensen hoofd te redden verlaten vele* «chieten woorden tekort.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 3