Brovintie»**« Nieuwe verbinding Middelburg-Westkapelle tot stand gekomen* De Seisweg kent men niet terug, ADA* SON Dag, kolenboer I Donderdag 16 November 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 De heer S. Kodde gaat heen als brandweercommandant. Met ingang van 10 November 1950 is op verzoek aan de heer S. Kodde te Veere eervol ontslag verleend uit zijn functie van com mandant van de brandweer, onder dankzegging voor de wijze, waar op hij gedurende een lange reeks van jaren zijn diensten aan de brandweer heeft gegeven. Sinds 1919 deelde de heer Kodde lief en leed met het corps, dat destijds nog op de verplichte hulpverle ning was gebaseerd, en sinds 1940 was hij commandant. In verband met zijn drukke werkzaamheden wenste hij echter deze taak over te dragen aan een jongere kracht, waartoe de heer D. Kodde in de plaats van zijn vader werd be noemd. Hoewel de heer S. Kodde voor zijn langdurige dienst recht had om een onderscheiding te dragen van de brandweer, is hem die nimmer verleend, hetgeen wel te wijten is aan het feit, dat zijn 25- Jarig jubileum juist in de bezet tingstijd viel, terwijl nadien nim mer meer een voorstel is gedaan door het gemeentebestuur. Zijn onvermoeide ijver kennend, waar het de brandweer betrof, Waardoor ook kort geleden is overgegaan tot de aanschaf van een nieuwe motorspuit, mag zeker worden verwacht, dat de ex-com mandant zijn belangstelling voor het werk van de brandweer zal blijven behouden. De heer J. S. Visscher te Goes benoemd tot adjunct- consulent Sociale Bijstand voor Zeeland. In verband met het uitgestrek te ambtsgebied van de Consulent voor Sociale Bijstand voor de pro vincies Zeeland, Noord-Brabant en Limburg, de heer Th. C. J. v. d. Valk te 's-Gravenhage, die op 1 December zijn taak aanvangt, is met ingang van dezelfde datum voor onze provincie de heer J. S. Visscher benoemd tot adjunct- oonsulent voor Sociale Bijstand. De heer Visscher is reeds van 1 September 1949 af aan het Minis terie van Sociale Zaken verbon den. Hij is lid van de Prov. Staten van Zeeland en van de Goese raad voor de Partij van de Arbeid en ia in het openbare leven geen on bekende. Zo was hij gedurende enkele jaren directeur van het Provinciaal Bureau van Nederl. Volksherstel en maakte hij een tijdlang deel uit van het algemeen bestuur van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultu reel Werk, van .de Provinciale Commissie van het Fonds Nood- gebieden en van het Provinciaal Anjerfonds. Huishoudelijke cursus voor gerepatriëerden te Middelburg Vrijdag zal in de Industrie- en Huishoudschool te Middelburg 'n georganiseerd voor de gerepatri eerde Indonesische vrouwen. Hieraan kunnen alle gerepatri eerde vrouwen die momenteel op Walcheren verblijven, deelnemen. Ook elders in ons land worden deze cursussen met succes geor ganiseerd, mede in overleg met de Commissie voor Huishoudelijke Voorlichting, de Unie van Vrou welijke Vrijwilligers, het I.K.O.R. en Pelita. Het gaat er voornamelijk om de Indonesische vrouwen in te lichten over het gezinsleven in Nederland en de huishoudelijke bezigheden, alsmede het bereiden van de maaltijden. Emissie Protestants Streek ziekenhuis in Zeeuwsch- Vlaanderen. Van 15 November af wordt de inschrijving opengesteld op f450.000 3',4 pet. obligatiën, tot de koers van 100 pet., ten lasta van de stichting Protestantse ziekenzorg „Zeeuws-Vlaande- ren". Het doel der stichting is de geneeskundige verzorging en de verpleging van zieken voor Zeeuws-Vlaanderen. De stich ting is ervan overtuigd, dat de oprichting van dit eerste Pro testantse Streekziekenhuis, waar voor deze emissie dient, nood zakelijk is en in een grote be hoefte zal voorzien. Van het rijk is een garantie ontvangen voor de rente en aflossing van het onrendabele deel der bouw kosten. De financiering van het rendabel gedeelte geschiedt door een eerste hypothecaire le ning 6 3V4 pet. van f700.000, een onderhandse lening van f 1.000.000, gegarandeerd door gemeenten in Zeeuws-Vlaande ren en de bovengemelde obliga tielening. De twee eerste lenin gen zijn reeds geplaatst. Afdeling Kapelle van Bond van Plattelandsvrouwen opgericht. Op initiatief van het Provin ciaal Bestuur van de Zeeuwse Bond van Plattelandsvrouwen ls Dinsdagavond te Kapelle een samenkomst belegd, waarin be sloten werd tot oprichting van •en afdeling Kapelle van de Bond. Op deze samenkomst, welke bezocht werd door een 45-tal dames, hield mej. J. D Dekker een inleiding onder de titel: Waarom lid van de Bond van Plattelandsvrouwen? Mej. G. G. Sikkens, de prov. secre taresse, hield een causerie over het werk van de Bond en be lichtte meer de organisatorische kant. Staande de vergadering ga ven 31 dames zich op als lid. Met de 14 dames die reeds lid waren van de afd. Zuid-Be veland Oost, telt de nieuwe af deling thans 45 leden. Tot be stuursleden werden gekozen- mevr. van SuylekomLinden- berg, mevr. MennesSchipper, mevr. Snoepvan Willegen, mevr. SchrierMaris en mej de Graaf. Tenslotte werd nog de film van Zwitserland vertoond, wel ke gemaakt is tijdens een Z.L.M.-excursie naar dat land Ned. Herv. Vrouwenvereni gingen op Zuid-Beveland. Dinsdagmiddag vergaderde de Ring Zuid-Beveland van Ned. Herv. Vrouwenverenigin gen. Op deze vergadering, die onder leiding stond van mei-i Zunnenberg te Ellewoutsdijk werd besloten de ring te split sen in drieën, n.l. in een kring Goes en omstreken en de kriu gen Oost- en West-Zuid-Beve land. MIDDELBURG. Tschaikowsky's leven en werken Wie van de muziek van de be roemde Russische componist Pe ter Iljltscfi Tschaikowsky houdt, zal genoten hebben van de film „Song of my heart", die door de C.F.A. Dinsdag- en gisteravond in de Schouwburg werd vertoond. Inderdaad is de muziek van deze componist brillant en het le ven van deze op nog vrij jeugdige leeftijd overleden componist leent er zich zeer zeker toe om ver filmd te worden. Er is echter wel wat al te veel „romantiek" in het vrij trieste bestaan van Tschai kowsky gelegden men zou na het zien van deze film tot de over tuiging kunnen komen, dat alle werken van de grote componist voortspruiten uit deze romantiek. Niets is echter minder waar, want eerder was het de tragiek, die het werk beheerste. Wanneer niet de muziek, gekozen uit de beste wer ken van de componist, een over heersende rol had gespeeld bij het vervaardigen van dit filmwerk, het geheel zou waarschijnlijk al lang vergeten zijn geweest. De kowsky gelegd en men zou na het ter doen veel vergeten van het geen men aan spel in deze film mist. Jaarfeest C.J.V.F. en C.J.M.V. 't Zand. Dinsdagavond vierden de meis jes- en jongensclubs van de C.J. VJT. en de C.J.M.V., afd. 't Zand, hun tweede jaarfeest. Het Ver. gebouw aan de Kerksteeg was ge heel bezet en er heerste direct een feestelijke stemming. Na de opening door een der jongensleiders, de heer v. d. Vllst, kwamen de jongens en meisjes zelf aan het woord. In een bonte afwisseling van: toneelstukjes, schetsjes, volksdans, muziek en zang toonden zij wat ze konden. Het is moeilijk te zeggen wat bij het publiek het meest in de smaak viel. Het spannende stuk van de 7 jagertjes door de meis jesclub, of het Schimmenspel door de gecombineerde meisjesclub 't Zand-Mlddelburg? Was het de geschiedenis van de 7 Avonturiers door de jongensclub, of de schets van de Slimme hulsknecht? De volksdans, de. zang? Ieder zette zijn beste beentje voor. Hoewel de een er beter in was dan de ander, en hier en daar wel eens een gaatje en een haakje zat, mag het geheel zeker goed genoemd worden. Ze hebben hard gewerkt, die jongens en meisjes van het Zand. Ze kunnen met plezier op deze avond terug zien. In zijn sluitingswoord wee3 dhr Gordeau nog eens nadrukkelijk op het doel van het jeugdwerk. Geen liefhebberij van een stel lei ders en leidsters. Niet in 't minst. Het doel ls de jeugd in aanraking te brengen met het Evangelie van Christus, en hen zo enige houvast in het leven mee te geven. Nieuw adresboek verschenen. In 1948 werd door de N. V. Drukkerij Altorffer voor het eerst na de oorlog weer een adresboe,k voor Middelburg en St. Laurens uitgegeven. Een groot aantal mu taties in de bevolking maakte het noodzakelijk niet te lang te wach ten met een volgende uitgaaf. Thans is een nieuw en geheel bijgewerkt adresboek verschenen. Het ls een keurig verzorgde uit gave geworden met een duidelijke naamlijst van de Inwoners van Middelburg zowel als van St. Lau rens, maar vooral ls verbeterd en aangevuld de lijst van verenigin gen en organisaties met hun be sturen, die achter de naamlijst ls opgenomen. Jubilenm bjj de Vitrite. Dinsdag herdacht de heer C. Slnke het feit, dat hg 40 jaar ge leden als metaalslijper in dienst trad bij de N.V. De Vitrite Fa brlek. De jubilarU werd met mevr. Slnke per auto afgehaald en in een bijeenkomst van Directie en naaste medewerkers uit het be drijf door de directeur, de heer Ir. Berdenis van Berlekom, ge complimenteerd, waarbij spreker speciaal wees op de capaciteiten van de betrokkene, die met ijver en nauwgezetheid zijn werk doet. Tenslotte overhandigde spr. de heer Slnke het gebruikelijke cou vert en bood mevr. Slnke bloemen aan. De heer Westerweel feliciteerde namens de Personeelsraad. De heer Den Hollander, onder wien3 leiding de jubilaris v/erkt, legde ln het bijzonder de nadruk op de rustige^ accurate en volhar dende wijze, waarop de jubilaris zijn arbeid verricht. De heer Bank, sprekend namens de collega's uit de betrokken af deling, wees op de prettige en kameraadschappelijke omgang en bood hem een schemerlamp aan. De heer Slnke dankte de Direc tie voor de waarderende woorden en het stoffelijk blyk van belang stelling, alsmede de andere spre kers voor hun gelukwensen en 't aangeboden cadeau. Het jubileum werd daarop ver der in huiselijke kring gevierd. 1 GOES. Vergadering Gereformeerde V rouwen vereniging. Dinsdagavond vergaderde in de zalen achter de Geref. Kerk de Geref. Vrouwenvereniging onder leldlnj» van mej. M. C. de Witte. Op deze drukbezochte vergade ring hield mevr. Muiswinkel een inleiding n.a.v. Handelingen 17 vers 114: Paulus' verblijf ln Thessalonica en Berea. Na de be spreking hierop in de pauze gaf mevr. Katsman een voordracht ten beste en bracht zij verslag uit van de jaarvergadering te Wolphaartsdijk. Ook werden verschillende huis houdelijke zaken behandeld. De veetentoonstelling. De catalogus van de op 21 Nov. te houden veetentoonstelling is verschenen. Hierin staan o.a. ver meld, de leden van het ere-eomi- té, de regelingscommissie en de jury. Reeds zijn tientallen prijzen beschikbaar gesteld door inge zetenen en organisaties. De officiële opening van de tentoonstelling zal des morgens om 10 uur door de burgemeester van Goes mr W. C. ten Kate, plaats vinden. Om half één zal een aanvang gemaakt worden met de keuring der dieren. KRUIN EN GEN. Verlichte wijzerplaten op toren. De nieuwe wijzerplaten op de toren voldoen best overdag, doch tot vorige week was de verlich ting niet intact. Dit euvel is thans echter verholpen,zodat men nu ook des avonds kan zien hoe laat het is. Tot op verre afstand is de klok zichtbaar. NIEUVVDORP. Vergadering C.J.B.T.O. De plaatselijke afdeling van de C.J.B.T.O. vergaderde onder lei ding van de heer G. de Jager. De heer A. Simonse, van de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst hield een lezing over grondonder zoek. Verder besloot men, indien mo gelijk in samenwerking met an dere plaatselijke afdelingen een excursie te maken naar een sui kerfabriek. 's-GRAVENPOLDER. Gemeenteraad zal vergaderen. Op Vrijdag 17 November a.s. zal de gemeenteraad van 's-Gra- venpolder in openbare vergade ring bleenkomen. Op de agenda komen o.a. de navolgende punten voor: aanvraag subsidie cursus opleiding kleuteronderwijzeressen; toekenning 5 procent toelage ge- meentepersoneel; goedkeuring re kening 1949 van het Burgerlijk Armbestuur; vaststelling gemeen tebegroting 1951. ZOUTELANDE. Het kerkorgel gearriveerd. Als sluitstuk van de restauratie van de Ned. Herv. Kerk arriveer de Vrijdag j.l. het orgel. De prachtige antieke kast werd met vereende krachten direct op het orgelbalcon geplaatst. Het zal echter nog wel 4 weken duren, voor de pijpen geïntoneerd en ge stemd zijn en het prachtige in strument in gebruik genomen kan worden. Het orgel dateert uit 1650 en is in 1838 door de Herv. Kerk te Heerlen in gebruik ge nomen. Het is waarschijnlijk door een onbekende Duitse orgelmaker gebouwd. In Heerlen is het ge restaureerd en in 1913 van een nieuwe blaasbalg voorzien. Toen men in 1932 in Heerlen een nieu we kerk kreeg is het orgel buiten gebruik gesteld. In die jaren hechtte men niet veel waarde aan een goed antiek orgel. Via de or gelcommissie is het nu in 't bezit gekomen van de Ned. Herv. kerk te Zoutelande. Het orgel heeft 7 stemmen, een klavier met zwar te onder- en witte boventoetsen. Bovendien hoort er een curieus kistpedaaltje bij. Helaas was het pijpwerk verteerd. Het is geres taureerd en van nieuw pijpwerk voorzien door de orgelmakers v. Vulpen uit Utrecht en als de voortekenen niet bedriegen, zal Zoutelande spoedig het meest interessante en mooiste orgel van Walcheren bezitten. Als bijzonderheid kan nog ver meld worden dat de windlade van onderen dichtgeplakt was met oud perkament, beschreven met Latijns sierschrift, en voorzien van kerkmuziek op één rode no tenbalk. Dit geschrift dateert vermoedelijk van voor 1600. Men heeft dit op de windlade later, zitten, maar overdekt met een be schermende laag perkamentpa pier. SOUBURG. Vergadering A.R. Kiesvereniging. Dinsdagavond hield de A. R. Kiesvereniging „Luctor Et Emei- go", o.l.v. de heer M. A. van de Putte, een ledenvergadering in een der lokalen van „De Zwaan". Na behandeling van enige huis houdelijke aangelegenheden, werd door de voorzitter verslag uitge bracht van de door hem als af gevaardigde bezochte vergadering van deputaten, gehouden te Utrecht 1.1. Door de secretaris werd verslag uitgebracht van de vergadering van het provinciaal comité. Hierna werd door de beer M. J. Contant een inleiding ge houden over „De Christen en de politiek". Nadat de voorzitter had mede gedeeld, dat de actie in de ver eniging voor verhoogde contributie geslaagd was, eindigde de heer J. de Rijke met gebed. SINT LAURENS. Oudste inwoonster 90 jaar. Woensdag vierde de oudste in woonster Mej. Wed. Neeltje Pol derman-De Bree haar 90ste ver jaardag. De bewoners van de Van Clttersstraat staken de vlag uit en vereerden haar met een tul band, Voorts was er veel belang stelling, ook van de zijde van het gemeentebestuur. Het oudje is nog heel kras en wandelt nog vaak in Middelburg. AXEL. Jaarmarkt. Door de diverse landbouw-orga- nisaties, de slagersbonden en de vereniging van Varkenshandela ren is besloten de jaarlijkse vee markt te Axel te doen houden op Donderdag 7 December a.s. op het Marktplein. De verplichte hengstenkeuring zal te Axel worden gehouden op Woensdag 24 Januari a.s. op het terrein der Vereniging van Zeeuw se Fokkers. ZAAMSLAG. Nieuw „Groene Kruis"- consultatiebureau. Zaterdag vergaderde de Ver eniging „Het Groene Kruis". Van de 936 leden waren slechts 24 le den plus het volledige bestuur tegenwoordig. Aan de orde kwam allereerst de pensioensregeling voor de wijkverpleegsters zoals die door de Pensioencommissie van de Prov. Vereniging is voor gesteld. Met algemene stemmen werd besloten aan de provinciale pensioenverzekering mede te wer ken. In de voorjaarvergadering werd besloten tot de inrichting van een gëdedltè van het bestaan de magazijn tot consultatiebu reau. Thans kwam het bestuur met een gewijzigd voorstel en wel in die zin dat het magazijn in zijn geheel als zodanig blijft bestaan, doch dat daarnaast een nieuw consultatiebureau zal worden ge bouwd. Voor de ter tafel gebrach te tekening was veel belangstelling en met algemene stemmen werd het bestuur gemachtigd tot ver dere uitvoering van deze plannen. Het zal zeker een aanwinst zijn voor de vereniging wanneer dit plan eenmaal zal zijn uitgevoerd en zal zeker in een grote behoef te voorzien. Tenslotte werd behandeld de begroting 1951. Deze sluit in ont vangst en in uitgaaf met f 8305 en een post voor onvoorziene uit gaven van f 192,50. In deze be groting werden direct al opgeno men de kosten van de nieuwe pensioensverzekering en de rente en aflossing voor het te bouwen consultatiebureau. THOLEN. Propaganda-avond „Het Hoge- land". Vanwege de stichting „Het Hogeland" werd Dinsdagavond een propaganda-av'ond gehouden, in de zaal van mevr. Wed. Hoek. De vertegenwoordiger der stichting opende met een wel komstwoord en ging voor in gebed daar ds B. G. A. van der Wiel verhinderd was deze avond bij te wonen. De film „Was het zijn schuld alleen die vertoond werd, viel bijzonder in de smaak. Daarna werd een kleurenfilm vertoond over tehuizen en kanto ren der stichting, vlootmanoeu- vres, jubileumviering Kalver- straat, Koninklijk bezoek aan Groningen en Zeeland en de bloemenpracht te Aalsmeer. De vertegenwoordiger dankte de leidster en de colleciantes voor het vele werk, dat zij verricht hadden en sloot de avond met dankgebed. Deze avond leverde 17 nieuwe leden op. ST ANNALAND. Geen stroom. Maandag was er in St Annaland van des morgens half 8 tot des middags 2 uur geen stroom. De stroomlevering uit Noord-Bra bant was gestagneerd door een brand in de centrale van de P.N. E.M. te Geertruidenberg. Blikseminslag. Maandagavond ontlastte zich boven deze gemeente een hevige onweersbui, gepaard gaande met regen- en hagelval. Op een ge geven moment sloeg de bliksem in op de korenmolen „De Vier Winden" van de heer Breas. Won der boven wonder bleef de molen gespaard en liep nagenoeg geen schade op. Amerikaanse beurzen voor scholieren. Door de American Field Service, International Scho larships, worden in samen werking met Amerikaanse particuliere kostscholen en openbare middelbare scho len, waarbij de leerlingen bij zorgvuldig uitgezochte fami lies ondergebracht worden, voor het cursusjaar 1951 1952 10 beurzen aangeboden voor Nederlandse scholieren. In aanmerking komen z':j, die dit jaar eindexamen doen en op 1 September 1951 16 of 17 jaar oud zijn. Formulierenonder op - gave van leeftijd en rapport cijfers aan te vragen vóór 30 November bij het Nederland- Amerika Instituut, Museum plein 4, Amsterdam.) De te Brouwershaven gehou den Klaprooscollecte heeft opge bracht f 24,88. Voor het te Den Bosch gehou den examen landbouwwerktuigen kennis slaagde de heer J. Ver meulen te 's-Heer Abtsberke. Te Yerseke is aangekomen het m.s. „President Mellema" met 'n lading van ruim 3000 tonnen mos selen uit Duitsland. De Dankdagcollecte in de Ge reformeerde Kerk te 'Anna Jaco- bapolder heeft bijna f 1000 opge bracht De collecte voor Ambon bracht ruim f 182 op. Bij K B. is aan de heer I, Schijve te IJzeiidyke toegekend de ere-medaille in zilver, verbon den aan de Orde van Oranje- Nassau. Tot notabelen van de Ned. Herv. Kerk te Oostkapeile zijn gekozen de heren J. Poppe en J. Wondergem. •- De heer P. J. Hillebrand te St. Laurens slaagde te Utrecht aan de Veeartsenijkundige facul teit voor Rijksgediplomeerd hoef smid. Opnieuw is een mijlpaal op Walcheren bereikt. De in het kader van de herverkaveling geprojecteerde noord-zuid-verbinding op het eiland is dezer dagen gereed gekomen en het verkeer kan reeds volop gebrnlk maken van de goede, nieuwe weg tussen Middelburg en Westkapelle, die loopt over Grijpskerke en Aagtekerke. De Seisweg tussen Middelburg en Grijpskerke kent men niet terug. Deze bochtige weg, die bovendien op tal van plaatsen erg smal was, is omgetoverd in een royale asfaltweg, waarvan de fun dering zes meter breed is en de deklaag vyf meter. Het aantal scherpe bochten van 23 Is teruggebracht tot 7 rulmo en geleidelijke bochten. Geheel gereed is de weg nog niet, al kan hij van begin tot ein de worden bereden. Bij Grijps kerke kan het nieuwe gedeelte niet in orde worden gemaakt i.v.m. de aanwezigheid van het D.U.W.-kamp, dat voorlopig daar moet blijven staan. Onder West kapelle kan de weg over een hal ve km nog niet worden doorge trokken, zodat men van de oude bochtige weg gebruik moet ma ken. Dat staat in verband met een betonnen magazijn van ex plosieven, omringd door hoge aar den wallen, dat de Duitsers hier bouwden en dat behouden moet blijven voor onze eigen defensie. Het ligt echter in het voornemen het hele gebouw het volgend jaar ca. 40 ft 50 m achterwaarts te verschuiven op een wei en de wallen rondom weer aan te leg gen. Als dat gebeurd is kan de hele weg in orde worden gebracht. Bovendien moeten tussen Aagte kerke en de nieuwe Roosjesweg nog enkele honderden meters worden opgeknapt. De nieuwe verbinding zal van Middelburg tot Grijpskerke Seis weg blijven heten, terwijl het ge deelte tussen Grijpskerke en Aag tekerke de Pekelingseweg zal worden genoemd en het stuk tus sen Aagtekerke en Westkapelle de Preiaatweg. TWEE KRUISPUNTEN. In de weg zijn twee belangrijke kruispunten aangebracht. Het eerste ligt onder Grijpskerke, waar de belangrijke oost-west verbinding van Veere naar Melis- kerke wordt gekruist. De weg MeliskerkeGrijpskerke hoopt men het volgende jaar gereed te hebben. Het tweede kruispunt is bij Aagtekerke, waar de weg zich splitst naar Westkapelle en naar Domburg. Verwacht kan worden, dat in de toekomst zeer velen van de nieuwe weg gebruik zullen ma ken. Het betekent een aanmerke lijke verkorting, want de verbin ding MiddelburgWestkapelle, die vroeger 17 km was, is nu 15 km, terwijl de afstand van Mid delburg naar Domburg is terug gebracht van 15 tot 12 km. Het gedeelte van Middelburg naar Grijpskerke, waarvoor niet minder dan 22.009 M3 grond moest worden verzet, alsmede dat naar Aagtekerke, heeft momenteel nog een voorlopig asfaltdek. Dit zal één ft twee jaar blijven liggen, voordat de definitieve asfaltbeton- laag wordt aangebracht. Dit ge beurt, omdat op veie plaatsen, ondanks het goede aanstampen van de grond, zeer zeker verzak kingen zuilen voorkomen door het verkeer op de weg. Om te voor komen, dat de definitieve deklaag wordt beschadigd en de weg weer opgebroken moet worden, past men deze methode toe. Uiteraard kon men niet, zoals bij minder belangrijke land'oouwwegen, de weg als gewalste fundering voor het verkeer open stellen. Het voorlopige wegdek bestaat uit 'n dur, asfaltlaagje, dat niet zo kost baar is en dus zonder overwegen de bezwaren kan worden verwij derd. Op het gedeelte Aagteker keWestkapelle ligt de definitie ve deklaag van asfaltbeton er r66ds DE FUNDERING. De fundering van de Seisweg bestaat uit hoogovenslakken, af komstig van het oude vliegveld, waaronder een laag zand ligt, dat ook van het vliegveld is gehaald. Op de bewalste laag slakken werd grind aangebracht, waarboven de asfalt. De fundering van de weg Grijpskerke naar Westkapelle be staat uit z.g. silex, een mengsel van stenen en leem, dat als af valproduct verkregen wordt bij het afgraven van een gedeelte van de St. Pietersberg te Maastricht voor de fabricage van portland- cement. Ook hierop is een laag grind gewalst. Langs de nieuwe verbinding tussen Middelburg en Domburg komt een afzonderlijk rijwielpad van tegels, waarmede men medio December gereed hoopt te zijn. Het is een flink breed pad, dat door een berm van twee meter van de weg zal gescheiden zijn. Deze be ito zal worden beplant, evenals de beide buitenbermen. De beplanting, die voor een ge deelte reeds in de grond zit, wordt met het oog op de wind, aan de westelijke berm breder. NIEUWE SLOTEN. Momenteel liggen aan de kan ten van de weg nog grote hoe veelheden gror.d, die uit de gegra ven sloten afkomstig zijn. Deze grond zal grotendeels worden ge bruikt om oude sloten, die geen dienst meer zullen doen, te dem pen. Engelse straaljager moest uit wijken voor volkswagen. Noodlanding op straatweg. Gistermorgen omstreeks 11 uur is op de straatweg Bois- wardSneek een Engels Me- teorstraalvliegtuig, afkomstig van het vliegveld Gutersloh uit de Engelse sector van West - Duitsland, geland. De bestuur der was ongedeerd en het tos- stel was slechts licht bescha digd. De bestuurder, Michael.: Smart zag zich toen hij zich bo ven de rijksweg Sneek—Belsard bevond, gedwongen een nood landing uit te voeren. Een paa..- maal cirkelde hij boven de weg en drukte toen het toestel om laag. Toen de wielen het wegdek raakten bemerkte Smart tot zijn grote schrik, dat voor hem uit een kleine volkswagen reed. Uiteraard had de straaljager een aanmerkelijk grotere snel heid dan de auto, zodat de vlie ger naar rechts moest uitwijken. Gelukkig stonden er geen bo men langs de weg. De Meteor maakte een zwaai naar rechts en kwam met de neus in de langs de weg lopende sloot te recht. Even later klom Smart geheel ongedeerd, uit het toe stel. Bij de uitloop raakte het toestel eeu paaltje en raakte daardoor licht beschadigd. De volkswagen is doorgere den. Aangenomen wordt, dat oe chauffeur niet bemerkt heeft in welk groot gevaar hij heeft verkeerd. Seretse Khama doet afstand van rechten. Seretse Khama heeft bevestigd, dat hij een overeenkomst heeft gesloten met zijn oom, de oud regent Tsjekedi, waarin hij af stand doet van zijn rechten en die van zijn kinderen op het stam hoofdschap van de Bamangwato's. Zes uit Rusland terug gekeerden in arrest. Nadat verschillende officiële instanties in het Boskamp (het voormalige concentratiekamp) te Amersfoort de onlangs daar uit Rusland gearriveerde gevan genen aan een nauwkeurig on derzoek hebben onderworpen zijn Dinsdag de eerste zes Hage naars wier antecedenten niet helemaal zuiver zijn aan de Haagse recherche overgedragen. Zij stonden sedert 1945 in de dossiers van de P.R.A. te 's-Gra- venhage gesignaleerd als voor malige S.S.-ers of lieden die an derszins aan de Duitse front dienst hebben deelgenomen. De P.R.A. heeft thans de za ken in handen en de officier van justitie zal te zijner tijd be slissen of zij verder zullen wor den vervolgd. Kerk en Zending Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Woldendorp, J. Colijn, res. legerpred. te Ap- pingedam; te Ilurwenen, E. H. Cassutto, v.h. pred. Holland Re formed Church te Clifton-New Yersey. Aangenomen naar Hulst, J. Homan te Huizinge. Bedankt voor Krimpen a. d. Lek, H. G. Abma te Rotterdam- Delfshaven; voor Woudenberg. J. H. Cirkel te Ede; voor Vrie- zenveen (3e pred.pl.), K. Luyeu- dijk te Hees-Neerbosch; voor Glanerbrug, A. D. A. Ravesloot te Steenwijkerwold. Geref. Kerken. Beroepen te Overveen, G. Wilgenburg te Aalten; te Augue- tinusgaSurhuizum, L. Zwa nenburg, res. legerpred. te Mid delburg; te Wilnis, G. Bouma, cand. te Den Haag; te Breda (vac. F. J. Jonkliof), B. J. A. Streefkerk te Berkel cn Roden rijs. Ev. Lutli. Kerk. Aangenomen naar Apeldoorn Doesburg, G. J. Duyvendak te Amsterdam. Da E. J. Beena. Ds E. J. Beens, Ned. Herv. pre dlkant te Hlllegersberg, zal me dio Dec. a.s, voor drie maanden zijn arbeid ln de gemeente neer leggen aangezien hij met de „Jo- han van Oldenbameveldt" als geestelijk verzorger meegaat naar Australië. Het schip vervoert daarheen emigranten en komt met repatrleerenden uit Indone sië terug. Ds J. Wristerg. Da J. Wristers, predikant voor de geestelijke verzorging van op varenden ter koopvaardij vanwege de Geref. Kerken vertrekt a.s. Zaterdag met zijn gezin voor de tijd van drie jaar naar New Or leans, waar hij zijn arbeid zal voortzetten aan de Zuidkust van Noord-Amerlka, dicht bij de mon ding van de Mississippi. Over het eerste stuk vanaf Middelburg van de Seisweg valt nog niets definitiefs te zeggen. Er moet slechts worden gehoopt, dat de gemeente Middelburg spoe dig gelden zal kunnen vinden voor de aanleg van het gedeelte van de uitvalsweg tot het abattoir. Het zou te betreuren zijn, als de verbetering van de Seisweg over de gehele lengte hierdoor lang op zich zou laten wachten. Er mag wel een dringend be roep worden gedaan op de auto mobilisten om r.iet te hard te rij den over deze nieuwe weg. ten einde het gevaar te yermgden voor voetgangers en wielrijders Ook bij het passeren van kleinere gehuchten, zoals b.v. Buttinge, zal de snelheid gematigd dienen te worden. Delen we tenslotte nog mede, dat achter Oostkapeile een geheel nieuw weggedeelte wordt aange legd, dat uitkomt bij „De Wilde man", hetgeen voor het verkeer een enorme verbetering zal zijn, omdat men niet meer het zeer bochtige gedeelte van de oude Noordweg zal behoeven te gebrui ken. Grieks-Joegoslavische overeenkomst. Joego-Slavië heeft Griekenland meegedeeld, dat het bereid is Griekse soldaten en burgers, die in de guerillaoorlog als krijgsge vangenen of gijzelaars naar Joe go-Slavië zijn gevoerd, terug te zenden. Als tegenprestatie vraagt Joe go-Slavië het recht voedselvoor raden via de Griekse haven Salo- niki in te voeren hetgeen Grieken land heeft toegestaan. Dit werd te Athene meegedeeld door de Griekse premier, Venizelos. De voedselvoorraden zullen in de Griekse zone van Salonlkl worden gelost, daar de Joego slavische zone nog niet function- neert. In het begin van deze maand hadden de vrachtauto chauffeurs te Saloniki geweigerd, Amerikaanse voedselvoorraden voor Joego-Slavië te vervoeren, zolang de Griekse kinderen niet uit Joego-Siavië waren terugge zonden. In gewoonlijk betrouwbare kringen te Athene verklaarde men, dat de GrieksJoego-Slavi- sche besprekingen zover gevor derd waren, dat bet herstel van de politieke betrekkingen tussen beide landen binnenk t verwacht werd. SCHEEPSTIJDINGEN GROTE VAART. ABBED1JK 14 vau Threerivers naar Botwood. AKKRUMDIJK 15 te Rotter dam. ALGERtB pas. 14 Ouessant. AM- STELPARK pas. 14 Ouessant. ARENDS- KERK 14 van Adelaide naar Melbourne. ARNEDIJK 14 te Antwerpen. AXELDIJK 14 van Antwerpen. BLOMMERSDIJK 14 te New York. BLIJDENDIJK 13 te Nw- York. BREDA -4 te Cristobal. CELEBES 15 te Djakarta. CONGOSTROOM 14 an ker Portgentil. DIEMERDIJK 41 te Ant werpen E.NA pas. 14 Flore.s ES SO DEN HAAG 15 te Rottredam. HOOGKERK 14 van Port Sudan naar Aden. Hi DRA pas. 14 Ouessant. JAGERSFONTEIN 15 ver wacht Beira. HELBERGEN 14 van Ca tania naar Cassablanca. LINDEKJbRK 15 verwacht vm. Koweit. LOMBOK 14 van Belawan naar Madras. LOPPERSUM 14 van Bagnoli naar Huelva. MADOERA 14 van Southampton naar Genua. MÏTRA 14 te Malta. MUSI 14 van Suez naar Aden. PRINS ALEXANDER pas. 14 Wight. ROEBIAH U van Makassar naar Bahk- papan. SAPAROEA 14 te Walvisbaaf. SIBAJAK 14 van Colombo naar Fre- mantl'e. SOESTDJJK 14 te Aden. SOM- M ELS DIJK 11 te Borwnsvthe. STAD BREDA pas. 14 Azcrren. TABIAn 14 van Singapore naar Belawan. TALISSE 14 van Surabaja naar Panarukan. 11 lUS 14 van Izmir naar Tunis. WATERLAND pas. 14 Ouessant. WESTLAND 14 te St. Vincent kv. WIELDRECHT 15 te East- Londen. AAGTEKERK 15 te Rotterdam. ALGYON IC 14 vnn Sanjuan naar Ciuadad- trujillo. ALPHARD 15 van Santos. AR- KELDIJK 15 te Le Havre. BEVERWIJK 15 te Sfax. BORNEO 15 te Genua, CAL TEN LEIDEN pas. 14 Malta. GOOILAND 15 te Santos. HERCULES 14 te Carta- geno. 1NO 14 van Sanjuan. A VER DIJK 14 te New York. DALERDTJK 14 van San Francisco naar Vancouver. LAAG- KERK 13 te Calcutta. SLAMAT 15-yan Bahrein naar Bombay. TEGELBERG 13 te Kobe. TJIPANS 12 te Durban. TJI- PONDOK 13 te Zanzibar. VOT-ENDAM 14 350 mijlN.W. Cocoreilandcn. LAU- RENSlvERK pas. 14 Ouessant. LEKKER- KERK 13 te Bombay. LEU V EK ER K 13 van Damman naar Koweit. MAPIA 15 te Amsterdam. MENTOR 14 te Amster dam. MODJOKERTO 15 van Port Said naar Suez.' ODYSSEUS 13 te Savona. POELAULAUT 14 van Suez naar Indo nesië. RITNKERK 14 van Hongkong n. Rotterdam. SOESTDIJK 15 va nAden naar Colombo. STAD DORDRECHT 15 van Rotterdam naar Portoempedodo. STAD HAARLEM pas. 14 Finisterre. STAD SCHIEDAM 15 van Savona naar Saffi. TAMO 14 van Buenos Aires naar San Lorenzo. AAGTEDIJK 15 te Rot terdam. DELFSHAVEN 15 van Rotter dam naar Buenos Aires. ENGGANO pas. 15 Kaap St. Vincent. HEELSUM 13 van Galveston naar New Orleans. HEEMS KERK 14 te Mombassa. MAASLAND 14 van Buenos Aires naar Amsterdam. MO LENDIJK 13 te Lobito. TARAKAN 14 van Djakarta. WESTLAND 14 van St. Vincent naar Amsterdam. PASSAGIERS EN TROEPENTRANS PORTSCHEPEN OP INDONESIË. JOH AN VAN OLDENBARNEVELT: 15 van Suez naar Amsterdam. GARG T. „as. 14 Sabang naar Rotterdam. /.UI- DERKRUIS: „as. IS Sabang naar I'oesan (Korea IN'DKAPOERA: 15 le Belawan nÏÏrRotterdam. KOTA TOTEN: „as 14 Kaap Carbon naar Rotterdam. WATER- MAN: 14 te Suez naar Rotterdam. HAVEN VAN VL1SSINGEN. Vlissingen aangekomen 14 Nov.: Sleep boot GANGES van Dubrovnick. T-EONI- DAS van Gedinia. Mr. LINTHORST I JOH MAN van Gent. VERNA H. van Antwerpen. NICOLO GERGIOS van Ant werpen. 15 Nor.: UNITAS van Hun-, driksvall. v Vlissingen vertrokken: 15 Nor.: MAKY naar Antwerpen. Gepasseerd naar Antwerpen14 Nov.: RIAN van Middlehampton. ARNEDIJK van Houston. TIMOKjIJK van Chris- tubal. ADM. DE RUYTER van Londen. BREM van Rotterdam. MICHAEL Si'EN DON van Portland. BILL S. van Rotterdam. TJEST.A van Amsterdam. 15 Nov.: MARAAT V van Qucensborougïu Waterstanden Kruien 232 (plus 074), 0.43), Lobith 951 (plus 0.2»), Nsinegen 753 (plus 0.16), Arnhem 759 (plus OAS), Eefde 306 (plus 0.10). Deventer 2115 (plus 0.071, Borgharen 4229 (plus 0.76), BeJWd ioko frtitie inn Grave 502 tpius U.20J, Vreeswijk 089^—0.22), Lith 186 (plus 0.50).

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2