ZEEUWSCH DAGBLAD Duitslands bijdrage tot ver dediging van het Westen NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Groenten- en fruitvernietiging Met H Nog geen overeenstemming bereikt Emotioneel weerzien na acht jaar. Vliegtuig van Thorez aangevallen Nieuwe koffiebonnen Raadselachtig ongeval te Groningen Dr. Drees in Tweede Kamer: ♦♦Nederland kon niets voor Ambon doen" Zestigjarig bestaan van Geref. School te Vlissingen herdacht Wil Mao Tse Toeng een bufferstaat tussen Mandsjoerije en Korea? li Vlissingen heeft een tekort van f 127*000 SNIPPER Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. £0, Tel 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2495. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 33. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Temeu- zen: Dijkstraat 26-28. 6e JAARGANG No 1716 DONDERDAG 16 NOV. 1950 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Met vaste medewerking van: Directeur: JACQ DE SMIT Franco per post 4.Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Mid- Advertentleprjjs 17 cent per m.m, delburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Rubriek Kabouters 10 et. per woord j)S j Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan Vrijdag: Zon op 8.02 u., onder 16.47 u.; Maan op 14.28 u., onder u. Hoogwater op Vr(jdag 17 Nov.: Vlissingen: 7.46 u. 1.33 m., 20.39 u. 1.46 m.; Terneuzen: 8.14 u. 1.54 m., 21.02 u. 1.66 m.; Wemel- dinge: 9.18 u. 1.17 m., 22.00 u. 1.41 m.; Eierikzee: 8.56 u. 0.99 m., 21.44 u. 1.23 m. ava. n: I. de afzet van ons fruit naar het buitenland gaat het niet altijd even goed. Nu eens is het Engeland, dat daar aan moeilijkheden in de weg legt, dan weer zijn het Belgiè of West-Duitsland, die ons fruit niet willen accepteren, om ver der van andere landen maarte zwijgen. Echter laat het zich, ten spijt van al deze ongetwijfeld ern stige tegenslagen, toch rüet aan zien, dat er m dit late najaar veel fruit „doorgedraaid" zal worden. De oogst aan appels en peren in onze boomgaarden is daarvoor dooreengenomen te gering. Hoe anders was het een jaar geleden, toen grote hoeveelhe den van ons kostelijk fruit aan de vernietiging prijs gegeven moesten worden of in de boom gaarden zelf lagen te rotten. In tegenstelling met het fruit werden dit jaar echter wel grote hoeveelheden groenten op de veilingen doorgedraaid. Vele wagenladingen kool, slabonen en andere tuinbouwproducten verhuisden naar diverse stort plaatsen, der vernietiging over gegeven. Bij velen kwam toen en komt ook nu nog de vraag op: Moet dit nu zo? Lezers van diverse kranten grepen naar de pen en zo verschenen ook in ons blad een tweetal ingezonden stukken. Het eerste hartstochtelijk van bewogenheid en een beroep doende op allen om aan dit „gruwelijk bedrijf" een eind te maken. Vragend aan alle predi kanten om tegen deze voedsel- vernietiging ten krachtigste stel ling te nemen. Het tweede, er kennend de sympathieke, ern stige toon in het eerste stuk, doch tevens eerlijk verklarend zelf geen oplossing in dezen te weten, omdat zo velerlei vraag stukken met het probleem der voedselvernietiging in verband staan. D eide ingezonden stukken ■LJ hebben ons ongetwijfeld een en ander te zeggen, al zou het alleen slechts dit zijn, dat wij ons zo maar niet zonder meer bij de vernietiging van onze groenten en ons fruit kun nen en mogen neerleggen. Op onze Biddagen en ook in ons persoonlijk: gebed vragen wij om Gods zegen voor veld en akker voor de arbeid onzer handen. En als de Heere ons nu in overvloedige mate Zijn zege ningen schenkt, mogen wij dan zeggen: Het is te veel? Mogen wij dan ter vernietiging over geven, wat Hij ons heeft ge schonken? En hoe moet in zo'n geval onze houding op de Dankdag zijn? Daar zijn er geweest en daar zullen er nog zijn met name ook onder onze groenten- en fruittelers die dan met een bezwaard hart kerkwaarts gingen en gaan. Die worstelden en nog worstelen met de vraag: Kunnen wü, die meegewerkt hebben aan of gedwongen zijn tot de vernietiging van onze groenten en ons kostelijk fruit, nog wel waarlijk Gode danken voor het vele goede, dat Hij ons geschonken heeft? Die weifelen tussen Dankdag of Boetedag. oe is onze houding tegen over deze voor velen zo grote moeilijkheden? Gaan wij er schouderophalend, misschien zelfs ietwat minachtend, mede lijdend glimlachend aan voorbij? Of beroeren ze ook ons? Doen ze ook in ons hart de vraag op komen: Is de vernietiging van onze groenten en ons fruit niet In strijd met wat Gods Woord ons leert? En verder nog een ogen- De Britse minister van defensie, Shinwell, heeft in het Lager huis een verklaring afgelegd, dat bjj de besprekingen te Washington van het defensiecomité van het Atlantisch Pact, er nog geen over eenstemming is bereikt over Duitslands bjjdrage tot verdediging van het Westen. De Britse Minister van defensie, Shinwell, heeft in het Lager- Wel was men van mening, dat er voldoende waarborgen gescha pen moeten worden om te voor komen, dat het Duitse militairis me herrijst. Naar de mening van de Britse regering zou het Ameri kaanse voorstel om Duitse eenhe den, ter sterkte van hoogstens een divisie in de verenigde strijd macht op te nemen, een goede ba sis voor discussie geweest. Over het Franse plan, dat de vorming beoogt v&n Duitse eenheden bin nen het kader van een Europees leger, zei Shinwell, dat er beslo ten was, aangezien in het Franse plan een aantal moeilijke politie ke kwesties te berde werden ge bracht, dat plan te verwijzen naar de plaatsvervangers van de raad en naar het militaire comité ter verdere bestudering. Het Franse plan zelf gaan overwegen, zou teveel vertraging hebben meege bracht bij de vorming van een ge-' intergreerde strijdmacht onder één opperbevelhebber. Deze vor ming wordt gedacht als volgende stap bij de opbouw van de West- Europese verdediging. Men was vol lof over het besluit van de Amerikaanse regering om aan de geïntegreerde strijdmacht deel te nemen en in vredestijd een aan- Mevr. Hertogh sprak met haar dochter. Na een scheiding van acht jaar zag mevr. A. Hertogh Woensdag haar dertienjarige dochter Bertha terug, nadat Bertha tot twee maal toe had geweigerd haar moeder te spreken en daarbij ge zegd had, dat haar moeder „haar zoveel ellende had bezorgd". Me vrouw Hertogh volhardde echter in haar wens, haar dochter weer te zien en ging naar een armoe dig huis in de Rangoonroad, waar Bertha met haar echtgenoot en pleegmoeder, Aminah, woont. Aminah vroeg haar, waarom zfj voor het meisje bleef vechten. „Je hebt haar aan mij gegeven", zo sprak zij. Mevrouw Hertogh ontkende dit. Toen Bertha, ge kleed in een rose maleis kebaja en een blauwe sarong, binnen kwam, berispte mevrouw Hertogh baar kind, omdat het haar niet wilde spreken. Bertha antwoordde hierop: „Waarom bent u hier ge komen. Ik heb genoeg verdriet". Daarna volgde een felle discussie in het Maleis. Bertha zei: „Ik ben Mohammedaanse en ik zal nooit mjjn man verlaten. Ik kan niet van u houden, omdat u mij toen ik een kind was, hebt weg gegeven". Mevrouw Hertogh kuste Bertha en verliet haar met tranen in de ogen. „Natuurlijk wil ik haar nog terug hebben. Zij is van mjj en ik kan niet naar haar vader in Ne derland teruggaan zonder haar", aldus mevrouw Hertogh. zienlijke strijdmacht in Europa te stationneren, buiten de bezet tingstroepen in Duitsland. VERKLARING VAN SCHUMAN. PARIJS. Schuman, de Fran se minister van buitenlandse za ken, heeft verklaard voor de com missie van buitenlandse betrek kingen der nationale vergadering, dat er geen reden is pessimistisch te zijn over de kansen op een ver zoening tussen het Franse en Amerikaanse standpunt inzake de Duitse herbewapening. Het Fran se standpunt zal nochtans ener giek verdedigd worden, aldus Schuman. RUSSISCHE KLACHT. Generaal Tsjoeikof, hoofd van de Sowjetrussische controlecom missie in Duitsland heeft in een brief aan de Amerikaanse Hoge Commissaris geprotesteerd tegen wat hij noemde „een Amerikaanse aanval op een Sowjet-Russisch passagiersvliegtuig". Op 11 No vember zou een Amerikaanse straaljager een schjjnaanval op het passagiersvliegtuig hebben gedaan, waarin de zieke secr.- generaal van de Franse commu nistische partij Maurice Thorez zich bevond op weg naar Berlijn, Het Amerikaanse toestel dook twee maal op tien meter afstand het Sowjet-vliegtuig voorbij. Tsjoeikof verlangt een ernstige bestraffing van de verantwoorde lijke piloot. De bonnen 486 Algemeen en 494 Algemeen 2Ün aangewezen voor het kopen van 125 gram kof fie. Ze kunnen m.i.v. Vrijdag 17 November a.s. worden gebruikt en blijven geldig tot en met 2 De cember 1950. Bon 486 Algemeen komt voor op de A- en B-kaarten, Bon 494 Algemeen op de D-kaart. Met het oog op de feestdagen zal de eerstvolgende bonaanwij zing op 21 December 1950 (dus na 5 weken) geschieden. Daarna volgt weer een bonaanwijzing na zes weken. Directoraat-Generaal voor Emigratie? (Van onze Haagse redacteur). Naar wij vernemen zijn Zater dag a.s. verschillende autoritei ten uit het bedrijfsleven van de Emigratie-Centrales bij minister Joekes ontboden om aan te horen welk standpunt de regering hee.ft ingenomen inzake het rapport van de Commissie Schilthuis. Deze commissie had opdracht gekregen om de landbouw-emigratie te on derzoeken. De resultaten van het rapport van deze commissie heb ben wij reeds medegedeeld. Als wij wel ingelicht zijn staat het reeds vast, dat er een afd. buiten land zal worden opgericht aan het ministerie van Sociale Zaken, een afdeling, die men het Directoraat- Generaal voor de Emigratie zou kunnen noemen. Het schijnt in het voornemen te liggen om aan het hoofd van deze afdeling te plaatsen mr dr B. W. Haverman, econqrnisch adviseur bij het mini sterie van Verkeer en Waterstaat. Tweede predikant bij Geref. kerk te VUssingen. De reeds lang gekoesterde wens van de Geref. Kerk te Vlis singen om een tweede predikant te kunnen beroepen, zal thans in vervulling kunnen gaan. Het ont brak tot heden steeds aan de gel den voor een tweede leraar. Nu door een rondgang in de gemeente de vast bijdragen belangrijk ver hoogd zijn, kan tot het beroepen van een tweede predikant worden overgegaan. blik afgedacht van deze klem mende eerste vraag Is er inderdaad niets aan te doen, dat aan dit werkelijk „ernstig be drijf" een einde komt? 't Probleem roept om een op lossing! Waar blijft deze? En welke moet ze zijn? N. J. Hs. AUTO IN HOENDIEP, TWEE DODEN. In bet Hoendiep te Groningen heeft men gigteren een vreselijke vondst gedaan. Op aanwijzing van een schipper, die ter plaatse met zijn schip op de wagen stootte, heeft de Groningse brandweer een Skoda-automobiel uit het water gehaald, waarin zich de stoffelijke overschotten van een man en een vrouw bevonden. De weg, waar men deze vondst deed, maakt ter plaatse een bocht en vermoedelijk is de bestuurder hier door misleid. Het nummerbord wees uit, dat de wagen toebehoorde aan een garage te Den Haag. De eigenaars van deze garage verklaarden, dat men de wagen verhuurd had aan een zekere heer de Bock uit Lei den. De politie wist echter uit te zoeken, dat de heer B. in Gronin gen vertoefde. Bij navraag deelde deze mede, dat hij zaken deed met de heer P, Julien uit Voorburg Het bleek, dat de overleden be stuurder de compagnon was Samen reisden zij het land af Dinsdagavond zijn zij Groningen binnengereden en hebben zij nog enkele café's bezocht De heer J. zou daarna alleen nog een uurtje gaan rijden. De heer de B. heeft tegenover de politie verklaard, dat hij niet wist, of de heer J. bij dit rijtoertje vergezeld was van een vrouw. De Officier van Justitie te Gro ningen en ook de rijkspolitie ston den dus voor de moeilijke opgave uit te zoeken wie de vrouw was. Nog geen familielid van deze on bekende had zich gemeld. Later kwam vast te staan, dat het vrouwelijke slachtoffer de 41- jarige mevr. E. E. J. S. uit Gro ningen was. Zij had in een café kennis gemaakt met J., zo bleek naderhand. De zaak wordt verder uitgezocht. Vierde ronde wereld- schaaktournooi. GLIGORIC LEIDT. De Zuid-Slaviër Gligoric heeft de leiding genomen in het wereld- schaaktournooi te Amsterdam. Met 3% punt staat hij voor Ros- solimo (Fr.), Stahlberg (Zw.) en Reshevsky (V.S.) die ieder 3 pun ten behaald hebben. De stand luidt verder: 5/7 Naj- dorf (Arg.), Euwe (Ned.), O'kel- iy (Belg) ieder 2% punt. 8/10 Trifunovic (Z.-Sl.), Tartakower (Fr.) en Pilnik (Arg.) met 2 pnt; 11/12 Donner (Ned.) en Pirc (Z.- Sl.) 1% pnt afgebr.; 13/15 Van Scheltinga (Ned.), v. d. Berg (Ned.) en Gudmundsson (IJsl.) 1% pnt; 16 Szabados (It.) 1 1 afgebr. 17/19 Foltys (Tsj.); Go- lombek (Eng.) en Kottnauer (Tsj.) 1 pnt; 20 Kramer (Ned.) Ms pnt 1 afgebr. De uitslagen waren gisteren: O'KellyGolombok 10 NajdorfGligoric Ms'A DonnerSzabados Afgebr. v. d. BergGudmundsson 0—1 KottnauerReshevsky EuweVan Scheltinga 10 Foltys—Trifunovic Ms—Ms Rossolimo—Stahlberg Ms— Kramer—Pirc Afgebr. Tartakower—Pilnik 1—0 Minister Lieftinck kondigt bezuiniging aan (Van onze parlementaire redacteur). De ministers Drees en Lieftinck hebben gisteren de redevoeringen beantwoord, die de "laatste dagen ter gelegenheid van de algemene beschouwingen zijn gehouden. Het debat concentreerde zich om de samenstelling van liet Kabinet, de Indonesische en Belgische kwes tie en de financiële aspecten. Veel nieuwe gezichtspunten kwamen niet meer aan het licht. Minister-president Drees deelde allereerst mede, dat het niet de bedoeling was om de basis van het Kabinet te versmallen, na het aftreden van minister Schokking. Het belang van de bezetting van deze zw.are post moest volstrekt voorop staan. Er moest een nieu we minister komen, die reeds met deze moeilijke problemen had kennis gemaakt. Zakelijk en naar 's lands belang was de keuze van de heer 's Jacob naar de mening van de heer Drees de beste, waar nog bijkomt, dat hij de C.H. be ginselen is toegedaan. Een andere keuze was er in ieder geval niet, zo vertelde deze bewindsman, die tevens zeide, dat ais de mogelijk heid zich voordeed er weer een C.H. minister in het Kabinet moet komen. Maar het had geen zin om terwille van het behoud der oor spronkelijke formatie nu ver schuivingen te doen plaatsvinden. De A.R. wilde hij (Drees) geen oppositiepartij noemen. Natuurlijk bestaat er verschil van inzicht in zake het Indonesische beleid, maar dat sluit niet uit, dat na de oplossing van deze kwestie met de A.R. zou kunnen worden samen gewerkt. Dat de kabinetskwestie wel is gesteld bij de motie van wantrou wen tegen minister van Maarse- veen en niet tijdens de critiek te gen oud-minister Schokking, vindt haar oorzaak in het feit, dat het „Oorlogs-debat" niet uitliep op één of andere motie. AMBON. Hadden wjj inzake Ambon meer in het openbaar moeten doen Wij hebben steeds aangedrongen op een goede oplossing. Door meer publiciteit zullen we heus geen in ternationale inmenging bereikt hebben, zo vervolgde dr Drees. Nederland kan niet bemiddelen. Dat moet de UNCI doen. Het is een grote teleurstelling voor de regering, dat Indonesië klaar was met haar militaire krachtsinspan ningen op het moment dat zij ver klaarde de UNCI te willen steu nen. Dr Drees vond het volkomen onjuist, dat de voorzitter van de Veiligheidsraad heeft nagelaten het UNCI-rapport op tafel te brengen. Maandag j.l. is een waar nemer van het Intern. Rode Kruis naar Ambon vertrokken, in een Indonesisch vliegtuig. Een mili tair optreden zou voor ieder te zwaar zijn om te dragen. Indonesië zal wel voor ons niet meer de rol van vroeger vervul len, maar het begrijpt, dat het niet kan zonder buitenlandse hulp. Laten we het de Indonesiërs dan ook niet te moeilijk maken. Het behoeft hierna geen betoog meer, dat minister Drees nog steeds geen spijt heeft van de overdracht der souvereiniteit. Zou dit niet gebeurd zijn dan was ons leger daar nog steeds, zonder de verwoestingen en de sluipoorlog te kunnen stoppen. In het verder verloop van zijn rede merkte dr Drees nog op, dat de regering geen enkele uitspraak heeft gedaan een verleging van de arbeidstijd te wensen. Hij besloot zijn rede met een oproep tot Kamer en volk om zich niet te laten ontmoedigen. Regering gaat bezuinigen. Minister Lieftinck bracht be langrijk nieuws. Hij deelde n.l. mede, dat op korst mogelijke ter mijn het beleid van de regering herzien zal worden door bezuini gen op de gewone dienst, op de buitengewone dienst waarop uitgaven vermeld staan met een aflopend karakter en op het Landbouwegalisatiefonds. Bezui nigingen voor een totaal van on geveer f 100 a f 150 millioen. De voorstellen hieromtrent zullen zo spoedig mogelijk worden inge diend. Ten dele zal bezuinigd wor den op het terrein van de beleids- uitgaven en ten dele door een ver groting van de efficiency. De nieuw vastgestelde topsala- Aanrijding bij Kruiningen. Gistermorgen heeft zich op de grote weg Bergen op Zoom Goes, juist tegenover de burge meesterswoning te Kruiningen een aanrijding voorgedaan. Uit de richting Bergen op Zoom na derden 2 auto's, een personen auto, bestuurd door de heer M. uit Kloetinge en een zwaar ge laden vrachtauto bestuurd door de heer v. I. uit Krabbendijke. Juist ter plaatse van de botsing wilde de heer van I. links af slaan. De chauffeur van de per sonenwagen had dit te laat in de gaten en reed daardoor van achteren tegen de vrachtauto op. Het gevolg was, dat de lichte personenwagen zwaar bescha digd werd en de bestuurder, naar het zich eerst liet aanzien, vrij ernstig gekwetst werd. De vrachtauto kwam er zonder noemenswaardige schade af. De bestuurder van de perso nenwagen werd per ziekenauto naar huis vervoerd. Herinneringsrede van de heer A. Schout. De grondtoon van de herdenkingssamenkomst, welke gisteravond in de Geref. Kerk te Vlissingen ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan der school voor Bijzonder Lager Onderwijs op Geref. Grond slag gehouden werd, was diepe dankbaarheid. Daarvan sprak de voorzitter, de heer F. D. G. Prins, In zjjn welkomstwoord, daarvan sprak ook de heer A. Schout, oud-hoofd der school, in zijn her denkingsrede en daarvan zong het meisjeskoor onder leiding van de heer G. M. Prins. Op deze herkenkingsavond-kon de heer Prins verwelkomen de in specteur van het L.O. de heer A. A. Leenhouts uit Middelburg, de heer Schout, de declamator, de heer R. W. Scholte uit Utrecht en vele ouders en oud-leerlingen. De voorzitter wees op de grote dank baarheid voor het feit, dat 60 jaar geleden deze school kon worden opgericht en tot grote bloei kon komen. Voorts las hij een brief Amerikanen willen 10 km brede grenszone. In Amerikaanse politieke kringen schrijft men de Chinese in menging in de Koreaanse oorlog toe aan een streven van Mao Tse-Toeng om een kleine communistische bufferstaat tussen Korea en Mandsjoerpe te verkrijgen, zo meldt het Franse persbureau AF.P. uit Washington. Deze mening zou zijn gebaseerd op een aantal inlichtingen, die te Washington zijn ontvangen. De Chinese delegatie, die thans op weg is naar Lake Success, zou opdracht hebben om op een dergelijke oplossing aan te dringen. In bevoegde Amerikaanse krin gen zou men evenwel van oordeel zijn, dat de oprichting van een bufferstaat tussen Mandsjoerije en Korea „geen realistisch denk beeld" is. Men merkt op, dat een dergelijke bufferstaat niet alleen in strijd is met de aardrijkskun dige en ethnografische omstandig heden, doch ook met de door de V.N. uitgesproken wil om een on- afhankelk en Verenigd Korea op te richten. Men schijnt te Washington ech ter het roer te willen wenden naar een compromis-oplossing in de vorm van een „vrije zone", die ten hoogste 10 km breed zou zijn en die op Koreaans grondgebied de Mandsjoerijse en Russische grens zou volgen. Deze oplossing zou tot doel heb ben grensincidenten te vermijden en de waterkrachtcentrales van de Jaloe-rivier en de scheepvaart op de grensrivieren te bescher men. Dit plan zou slechts besproken worden, wanneer de onder Mac Arthur staande troepen hun taak zullen hebben beëindigd. In dit verband wijst men er in militaire kringen te Washington op, dat de vertragingen van de operaties in Korea niet het gevolg is van for mele richtlijnen aan generaal Mac Arthur om de diplomatieke on derhandelingen te vergemakkelij ken, doch slechts het logisch ge volg van de massale tussenkomst van Chinese strijdkrachten. In Amerikaanse militaire krin gen legt men er de nadruk op, dat, welke diplomatieke oplossing ook wordt aanvaardt, de strijd krachten der V.N. het gehele Ko reaanse grondgebied zullen bezet ten om zich vervolgens terug te trekken krachtens een accoord, dat kan worden gesloten als de militaire oplossing zal zijn be reikt. SXATïG KiJa'i.' do slanke St Stephen's toren van liet Parlements gebouw in Londen omhoog. Over de gehele wereld kent men de klok „BIg-Ben" wier geluid tijdens de oorlog de strjjd voor de vrjjlieid en de taaie onverzettelijkheid tegen de agressie symboli seerde. Sinds 1858 strooit „Big-Ben" haar klanken elk kwartier over het hart van Londen uit. Een gezicht op het Westminster Palace (het Parlementsgebouw) met „Big-Ben". rissen voor de ambtenaren zijn volgens de heer Lieftinck persé noodzakelijk. Ongeveer 200 men sen hebben een verhoging gekre gen van 15 en de regering Is niet van plan om weer terug te draaien. Naast deze 200 man zijn er nog een aantal bijzondere per sonen, die de regering gaarne aan haar wil binden. Hiervoor is f 10.000 uitgetrokken op de begro ting van Binnenlandse Zaken. Heden begint men met de re plieken. Dekking alleen mogelijk door hogere rijksuitkering. Uit een toelichtende nota bjj de gemeentebegroting voor 1951, welke de raad is aangeboden, bljjkt, dat de financiële positie van Vlissingen slecht is. Voorlopig wordt voor het komende jaar een tekort geraamd van niet minder van f 127.000, wat alleen weg te werken is door een hogere bijzondere Rijksuitkering van rond f127.000. Op enkele punten zal het ontwerp der begroting nog belangrijke wijzigingen ondergaan, zo delen B. en W. mede, zodat de uiteindelijke uitkomst een nog somberder beeld zal doen zien dan het ontwerp reeds aangeeft. B. en W. delen mede, dat de situatie zich dermate ongunstig ontwikkeld heeft, dat van een sluitende begroting geen sprake meer kan zijn, zelfs niet met vol ledige aanwending van de „meer opbrengst" der basisuitkeringen uit het gemeentefonds. Het ge meentebestuur is niet bij machte geweest invloed uit te oefenen op de voornaamste factoren, welke deze ontwikkeling hebben veroor zaakt. De thans ontstane situatie is n.l. in hoofdzaak een gevolg van de steeds toenemende lasten, wel ke op de gemeenten werden ge legd, zonder dat daarvoor In een of andere vorm compensatie werd of kon worden verkregen. Daar de gemeente practisch gesproken niet beschikt over een eigen be lastinggebied, waardoor zij gro tendeels zou kunnen voorzien in de kosten van de gemeentehuis houding is zij vrijwel geheel af hankelijk van de uitkeringen uit het gemeentefonds, welke echter geen compensatie geven voor de sinds 1 Januari 1948 plaats ge vonden hebbende loon- en prijs stijgingen. Vlissingen voldoet, naar de me ning van B. en W„ echter aan de voorwaarden, welke het Rijk stelt voor een hogere uitkering uit het gemeentefonds en daarom is er een mogelijkheid tot het verkrij gen hiervan. Voor een aantal posten moesten de uitgaven f416.000 hoger wor den geraamd. Zo vragen lonen en salarissen voor 1951 rond f 85.000 méér dan voor 1950; kapitaalslas- ten f78.000; subsidie Maatsch. Hulpbetoon f 66.500; subsidie Gasthuis f 24.500; afschrijving we- deropbouwuitgaven f 30.000; ge meentepolitie f9.000.straat verlichting f 14.500; subsidie kleu teronderwijs f 15.500; subsidie Zeevaartschool f 10.000; exploita tie huishoudschool f 10.000; socia le werkvoorzieningsregeling f 4500 krankzinnigenverpleging f 6500. Daarbij komt nog, dat voor een viertal posten de inkomsten in totaal f 19.500 lager moest wor den geraamd. Er kon echter ook een aantal uitgaven lager en in komsten hoger geraamd worden in totaal een bedrag van f 308.500 belopende. Niettemin blijft er een nadelig verschil van f 127.000. UITVOERING WERKEN. Wat betreft de werken, welke uitgevoerd moeten worden en waarvan de kosten ten laste ko men van de begroting voor 1951 delen B. en W, mede, het zeer noodzakelijk te achten, dat voor zieningen worden getroffen voor het behoud van het badstrand. Hiervoor is nodig een bedrag van f150.000, te weten f 100.000 voor het aanbrengen van een nieuw strandhoofd en f 50.000 voor het opspuiten van zand. (Zie vervolg pag. 3.) voor van een oud-leerling, de heer G. de Roo, die daarin zijn dank uitte voor het onderwijs, dat hij genoten had in de tijd, dat de school nog in de Nieuwstraat ge huisvest was. „Een geloofsdaad". In zijn herdenkingsrede zeide de heer Schout, dat de stichting van de school in de tijd, dat de school strijd nog hevig woedde, een ge loofsdaad is geweest. Weliswaar leven wij thans onder geheel an dere omstandigheden, maar, zo zei de heer Schout, de vraag mag gesteld worden, of de bezieling van de stichters dezer schbol niet verdwenen is bij het tegenwoor dige geslacht. Hij riep dan ook op tot waakzaamheid, om geen ver worven geestelijke goederen ver loren te laten gaan. Spr. herin nerde aan enkele onderwijsme thoden, welke in de loop der 60 jaren in het middelpunt van de belangstelling stonden, doch die de christelijke school passeerden. Zoals de Reformbeweging en de Montessoriegedaehte. Het eerste hoofd, de heer J. Baarschers be wandelde met zijn staf de oude beproefde paden. De heer Schout wees er op, dat de beide wereldoorlogen een fu neste invloed hebben gehad op het schoolleven. Vooral tijdens de laatste oorlog, toen de band tus sen ouders en school radicaal ver broken was en er op een gegeven moment niet meer dan 30 leerlin gen waren, verspreid over ver schillende gebouwen in de stad. Van de leerkrachten, die over leden zijn memoreerde hij de heer R. Tamsma, mej. M. Harinck, mej. E. Tiggelman, nadat zjj ge trouwd was en de heren C. Hage en J. J. v. d. Hofstede. Verscheidene malen stond men aan een kindergraf, wat steeds weer een aangrijpende gebeurte nis was. Spr. wees er de heer G. A. de Rijke en zijn staf op, dat het onderwijs weer in de branding staat en dat in de nieuwe onder wijsmethode, welke thans gepro pageerd wordt ongetwijfeld iets goeds zit. Nu wil men het kind laten spreken, doch overdaad schaadt, waarschuwde de heer Schout. Voorts wees hij er op, hoe belangrijk het is, dat het kind, dat de school verlaat, weet in welke tijd het leeft en op de hoog te is van hetgeen gebeurd is in de 19e eeuw en van hetgeen thans geschiedt. Tenslotte richtte de heer Schout zich tot de oud-leer- llngen en wenste het bestuur ge luk met het jubileum. Van de ge storven bestuursleden bracht hij nog in herinnering de heren Laar noes Sr, Hesser Sr, v. d. Putte, van Westen en Nonnekes. Na samenzang betrad de heer Scholte het preekgestoelte met een humoristische en boeiende de clamatie, getiteld „Het offensief in de Zwarte Bijlsteeg". De de clamatie werd afgewisseld met zang van het meisjeskoor. Na het gezamenlijk zingen van Psalm 89 3 en 7 werd deze een voudige, doch rijke herdenkings samenkomst met dankgebed door ds A. Verschoor gesloten. „De wereld bevindt zich in een zeer gevaarlijke periode der ge schiedenis, welke steeds gevaar lijker wordt", aldus heeft Dean Acheson, minister van buitenland se zaken der V.S. gisteren m.b.t. de strijd in Korea verklaard. Prinses Anna van Roemenië, echtgenote van ex-Koning Mi chael, heeft gisteren het leven ge schonken aan een dochter, da tweede sinds zij in Juni 1948 in het huwelijk trad. «- De Oslo-ex pres is gisteren langs de Zuidkust van Noorwegen op een goederen trein gevlogen. Twaalf personen zijn om het leven gekomen en 40 werden ernstig gewond. Men ver wacht onder de wrakstukken nog meer slachtoffers te zullen vin den. In Nepal hebben de rege ringstroepen de nationalisten met grote verliezen terug geslagen op de weg naar Katmandoe, de hoofdstad. De Oostduitse pre mier Grotewohl heeft gisteren zijn nieuwe regering aan het volks- parlement voorgesteld. Van de 21 ministers behoren de premier en 10 anderen tot de (communisti sche) S.E.D., 4 tot de Christen- Democraten, 2 tot de Liberaal- Democraten, 2 tot de Nationaal- Democraten, één tot de boeren partij en één is partijloos. In een verklaring keerde de premier zich scherp tegen de kerk en het At lantisch Pact. DE BILT ZEGT: Weersverwachting geldig tot vanavond. Opnieuw regen. Zwaar bewolkt met opnieuw re gen, vooral in de zuidelijke helft van het land. Matige naar ooste lijke richtingen krimpende wind. Weinig verandering in tempera tuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1