FILO FOP Urovintie^rap J DE JEUGD AAN DE SLAG Prov. Staten vergaderden te Middelburg Bijzondere November-aanbiedMQ ESDERS „Rie Minderhout" en de ST NICOLAAS-PRIJSVRAAG 1950 Inzet: hoofdprijs een polshorloge; verder vele tientallen prijzen Woensdag 15 November 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina S Voor het eerst in de voorlopige Statenzaal aan de Groenmarkt Wijlen de heer W. P. A. Brouwer herdacht De Provinciale Staten van Zeeland hebben gisteren voor de eerste maal ln de voorlopige Statenzaal aan de Groenmarkt te Middelburg vergaderd. Deze eerste vergadering van de tweede gewone zitting ln 1950 duurde slechts een half uur. De vergadering werd, oudergewoonte, ln drie afdelingen gesplitst ter voorbereiding van de behandeling der voorstellen in de openbare zitting, die op 19 December a.s. des morgens om half elf zal beginnen. Nadat de Commissaris der Ko- heer A. H. S. Stemerding werd ook de mededeling van Ged. Sta ten met betrekking tot het Ont wikkelingsplan Zeeland naar de afdelingen ter behandeling door gegeven. DE AFDELINGEN. Tenslotte werd de vergadering in drie afdelingen gesplitst. In de eerste afdeling hadden zitting de heren C. Verdonk, H. Flikweert, J. de Kruijter, A. P. Bil, D. Kodde, L. F. du Bois, mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, M. v. Himst, A S. Wisse, J. Hommes, P. Meliefste en C. Boender. Zij vergaderden in de Statenzaal o.l.v. de leden van Ged. Staten, de heren C. Philipse en A. L. S. Lockefeer. In de tweede afdeling namen zitting mevr. E. J. v. d. Broecke- de Man, alsmede de heren M. den Boer, P. V. M. Vercauteren, J. L. J. Bruljnzeel, D. Immig, D. Dek ker, A. Vermaire, D. Lindenbergh, jhr mr T. A. J. W. Schorer, C. de Putter, J. M. A. C. van Dongen en A H. S. Stemerding. Vergaderd werd ter Prov. Griffie o.l.v. de heren mr A. J. v. d. Weel en A. Schout, leden van Ged Staten. De derde afdeling, die beraad slaagde in de Concert- en Gehoor zaal o.l.v. de leden van Ged. Sta ten, de heren mr dr A. J. J. M. Mes en C. Hamelink, bestond uit de heren E. F. Poppe, mr H. B. Bouwman, C. A. Kaan, L. P. van Oorschot. P. Boudeling, J. L. Ver hagen, A. J. Cambier, J. S. Vis- scher, M. A. Govaert, A. Vermeu len, ir G. P. M. Dikötter en A. A. van Eeten. Jilngin, jhr mr A. F. C. de Casem- broot, die van zijn ziekte thans weer goeddeels is hersteld, de vergadering met het uitspreken van het ambtsgebed had geopend, •prak hij enkele woorden ter na gedachtenis van het op zo tra gische wjjze om het leven geko men lid der Prov. Staten, de heer W. P. A. Brouwer. Hij noemde wijlen de heer Brouwer een sym- patiek, enthousiast en ijverig mens. Zijn heengaan betekende in het bijzonder voor Schouwen en Duiveland en Zierikzee een groot verlies. Na deze woorden werden enige ogenblikken stilte in acht genomen. Vervolgens wees de Commissa ris op het feit, dat thans weer voor het eerst vergaderd kon worden in deze zaal. Er is reden tot grote dankbaarheid, al is al les dan nog niet in orde en ont breekt b.v. het serviesgoed nog, zodat de Statenleden nog geen kop koffie kon worden aangebo den. Zij, die reeds voor de oorlog de Statenzittingen in de Staten zaal medemaakten, zullen zeker de bekoring en de ontroering van dit moment beleven. De Commissaris deelde mede, dat het de bedoeling is later, wanneer het geheel gereed zal zijn, allen, die geschenken aanbo den (gebrandschilderde ramen, gemeentewapens, verlichting enz.) officiëel dank te brengen. Hulde bracht de Commissaris aan de architect, ir H. de Lussa- net de la Sablonière, die met zijn mensen deze zaal op keurige wijze heeft gerestaureerd. Hjj uitte zijn dankbaarheid voor het feit, dat de Statenzaal voor het eerst kon worden gebruikt t.g.v. het Ko ninklijk bezoek in Augustus j.L NIEUW STATENLID. Daarna werd de vergadering geschorst om de heren P. Melief ste, D. Immig en ir G. P. M. Di kotter gelegenheid te geven de geloofsbrief van de heer A. Ver maire te Goes, de opvolger van Middenstandspartij te onderzoe ken. Na de heropening legde hij in handen van de voorzitter, na dat de heer Meliefste geadviseerd had tot toelating, de vereiste eden af. Een groot aantal ingekomen •tukken, hoofdzakelijk koninklijke besluiten tot goedkeuring van door de Prov. Staten genomen be iluiten, werd voor kennisgeving aangenomen. Negentien voorstel len van Ged. Staten werden voor nader onderzoek naar de afdelin gen venvezen. Op verzoek van de (Ingez. mededeling, advert.) Tal van Zeeuwse namen zijn beroepsnamen Als men de talrijke familie namen in groepen verdeelt, dan is er een grote groep van be roepsnamen. Dit is begrijpelijk, daar vroeger geen familiena men bestonden en iemand ter onderscheiding vaak genoemd werd naar 't beroep, dat hij uit oefende. Vandaar de algemeen voorkomende namen: de Smit, de Visser, de Kuiper, de Bak ker, enz. Meestal leerde de zoon het vak van zijn vader, zodat de achternaam bleef. Maar ook al was dit niet het geval, dan bleef hij meestal de naam behouden. In de volksmond verviel echter vaak het woordje de. Wij zullen enkele in Zeeland veel voorkomende familiena men noemen, waarvan men niet zou zeggen, dat het feitelijk be roepsnamen zijn. Bosselaar iemand die bosseleert, d.i. ge dreven figuren maakt in gou den en zilveren voorwerpen. Budde bodde, both-booth- boer. Cooman koopman, Corre Coré, curé oude naam voor pastoor. Cremer kramer, koopman. Deurwaar der oorspronkelijk iemand, die de wacht by de deur hield, thans de wacht bij de deur van de gerechtszaal, de namen der gedagvaarde personen afroe pende. Kruger kroeg- of tap perijhouder. Mange hande laar of koopman. Mauer met selaar. Meijer opzichter. Nooier (de) naaier of kleer maker. Passenier poissonnier oi visverkoper. Rademaker wielemaker, wagenmaker. Schol- te schulte, schout. Stofkoo per verkoper van kleding stoffen. Tavenier taveerne of herberghouder. Tellier tail leur, kleermaker. Tichelman tegelbakker. Wagenaar vrachtrijder. d. M. Voor het examen landbouw werktuigenkennis, slaagde te 's- Hertogenbosch de heer J. van den Berge te Nleuwdorp. KAMGAREN COSTUUMS 2-delig vanaf 125.25 Zuiver wollen TWEED COSTUUMS 2-delig vanaf 52.75 HEREN ULSTERS zuiver wollen stoffen, prachtige dessins vanaf 86.50 TWEEDJASSEN waterproof vanaf 62.50 losse inknoopbare wollen voering 25.85 Egyptisch katoenen REGENJASSEN geheel dubbel vanaf 49.95 Het kopen bij ESDERS biedt de volgende voordelen: eigen fabrikaat onberispelijke pasvorm degelijke afwerking prettige en vakkundige bediening door tijdige inkoop nog oude lage prijzen LANGE NOORDSTR. 10-12 MIDDELBURG Nog steeds voldoende werk in Noord-Zeeland. Nog steeds is er in Noord- Zeeland geen werkloosheid van betekenis en dit zal ook de resterende weken van de maand November wel niet meer het geval zijn. De werkzaamheden in de landbouw, met name het rooien van suikerbieten, met daarnaast nog het sorteren van aardappelen geeft nog aan vele handen werk. Daar DUW-werken in Noord- Zeeland niet worden uitgevoerd en de ruilverkaveling in de Vier Bannenpolder door het ge bruik van draglines, voor Nieuwjaar zeker niet veel werkkrachten zal vergen, is het een geluk, dat er zolang werk in het vrije bedrijf gevonden kan worden. Wordt Scheldegouwen ook Autoclub? Zaterdagavond wordt in het Nederlands Koffiehuis te Middel burg de jaarlijkse algemene ver gadering van de motorclub „Scheldegouwen" gehouden. Deze vergadering wordt voorafgegaan door een bijzondere ledenvergade ring, welke als enig agendapunt heeft de behandeling van de ge wijzigde statuten en huishoudelijk reglement. Indien deze statuten worden aanvaard zal „Schelde gouwen vanaf Zaterdagavond een motor- en automobielclub zijn. Bovendien is besloten, om de Kon. goedkeuring op de nieuwe statu ten aan te vragen. Belangrijke wijzigingen in de samenstelling van bestuur en vas te commissies zijn niet te ver wachten. Indien het programma, voor 1951 wordt goedgekeurd, zullen ook volgend jaar de motor- terreinkampioenschappen en de Benelux Ronde worden georgani seerd. Derde grote toondag te Hulst. Maandag 20 November a.s. zal te Hulst de derde grote toondag voor paarden, rundvee, varkens en schapen worden gehouden, des morgens om 10 uur. Gezien het overweldigend suc ces van de vorige jaren, mag wor den aangenomen, dat het ook dit jaar niet aan belangstelling zal ontbreken, temeer daar men op deze toondag het puikje van de Zeeuws-Vlaamse veestapel zal kunnen bewonderen. Voor de eerste en tweede van elke categorie zijn prachtige prij zen en medailles beschikbaar ge steld. MIDDELBURG. Jubilarissen by V. D. Zaterdagavond vierde in het „Schuttershof" te Middelburg het personeel van Vroom Dreesman feest. De aanleiding daartoe was het jubileum van een zestal me dewerkers. De jubilarissen zijn: de heer S. Hamers (35 jaar in dienst der N.V.); mej. E. van Dijk (25 jaar id.); mej. A. v. d. Boogaard (12% jaar id); de heer R. Moeliker (12% jaar id.); de heer J. Vilee (12% jaar id.); de heer L. Vilee (12% jaar id.). Behalve deze jubilea was er nog een reden voor een feest avond, n.l. de recente opening van het nieuwe bedrijf in Vlis- singen. In het begin van de avond werden de jubilarissen toegespro ken door de heer C. Vroom, die hen feliciteerde, enige herinne ringen ophaalde en de gebruike lijke geschenken onder enveloppe aanbood. Daarna werd nog het woord gevoerd door de heren J. Vroom en J. Heeren, welke laat ste namens alle medewerkers uit Middelburg en Vlissingen cadeaux aanbood. Namens de jubilarissen sprak de heer S. namers een dankwoord. Na dit officiële gedeelte zorgde het bekende gezelschap van Adrie van Oorschot voor een vrolijk ver volg van de feestavond. (Ingez. mededeling, advert.) KUNSTHANDEL Nieuwe Burg 8-10 - Middelburg Zo juist ontvangen grote collectie REPRODUCTIES OOSTKAPELLE. Jaarvergadering „Crescendo". Dezer dagen hield de muziek vereniging „Crescendo" haar 50ste jaarvergadering,die slechts matig bezocht was. De voorzitter, de heer A. Rotte, zei in zijn openingswoord, dat de vereniging goed vooruit was ge gaan, mede dank zij de leiding van de jonge dirigent de heer P. Wisse. De uitwisselingscon certen met Domburg en Seroos- kerke zijn op niets uitgelopen. Na afhandeling van enkele huishoudelijke zaken werd mee gedeeld, dat de jaarlijkse uit voering op 18 Januari 1951 zal worden gehouden; naast het muzikale programma zal ook een toneelstuk worden opge voerd. Uit het verslag van de penningmeester bleek, dat de financiën in het afgelopen ver enigingsjaar zijn teruggelopen door de aankoop van nieuw ma teriaal, zoals instrumenten en lessenaars. Het saldo op 1 Nov. j.l. bedroeg f 824 tegen f 2194 vorig jaar. De muziektent zal wegens de hoge kosten daaraan verbonden niet gerepareerd kunnen worden. Nadat nog was gesproken over het al of niet toetreden tot „Buma" kwam de bestuursverkiezing aan de orde. Alle aftredende leden werden herkozen. De heer A. P. Rotte werd benoemd tot bode der vereniging. Tijdens de rond vraag werd nog gesproken over het vaandel, dat men zou wil len aanschaffen, vooral daar de vereniging vaak deelneemt aar« festivals en muziekconcoursen. Getracht zal worden volgend jaar in bezit te komen van een vaandel. DOMBURG. Vergadering V.V.V. De Vereniging voor Vreem delingenverkeer kwam in bui tengewone vergadering bijeen om de mening van de leden te vernemen over de in het afge lopen seizoen gevoerde reclame en de georganiseerde attracties. De voorzitter de heer W. Brand, zeide bjj de opening, dat het afgelopen seizoen voor Dom burg in het bijzonder, en voor geheel Walcheren, heel goed is geweest. Alles was tjokvol. Er is reclame gemaakt in binnen- en buitenland en de belangstel ling voor de attracties was groot. De vergadering keurde alles goed en verzocht het be stuur op deze weg voort te gaan en zo mogelijk de yeclame nog uit te breiden. De pas opge richte stichting voor strandaan- gelegenheden was ook een punt van bespreking. Met instem ming werd deze begroet en men verwachtte, dat hierdoor veel ten goede voor de badplaats zal worden bereikt. Men besloot hieraan volle medewerking te verlenen. Twee bestuursplaatsen in genoemde stichting zullen door V.V.V. bezet kunnen wer den. Of, evenals in Zandvoort, de vereniging over zal gaan ln de stichting zal pas aan de orde vG "i" 74. „De dief!" schoot het Filo door de gedachten, „dat is 'm! Nu ben ik toch te laat ofofnee, hfl is nog niet weg, hij moet nog naar binnen om de klok te stelen en dan moet ie de klok natuurlijk naar zijn sjees brengen. Die zal wel ergens achter die struiken staan. Wat moet ik nu doen? Ik moet toch iets ver zinnen om aan de overkant te komen. Zwemmen? Oef! Wie weet, hoe lang Ik dan nog kletsnat in de koude nacht rond moet lopen; dan word ik ziek. Nee, wacht 'ns, ik weet al iets beters, geloof ik". Even verderop, tussen de bomen, had Filo een paar dikke takken ontdekt, die op de grond lagen. „Die zijn hier zeker eens door houthakkers achtergelaten", dacht hij, „nu komen ze mij mooi van pas! Vlug, vóórdat die lelijke dief klaar is!" Hij sleepte de takken snel naar de waterkant en uit zijn knapzak haalde hij een paar stukken touw, waarmee hy ze snel en handig, zoals het een goede goochelaar betaamt, aan elkaar bond. Zo, dat zat stevig vast. Nu nog een stuk hout om mee ta peddelen! Dat was gauw gevonden; snel liet Filo het vlotje in het water glijder, en met krachtige slagen pagaaide hij naar de over kant. Wat leek die rivier breed en wat stond er een sterke stroming! Het viel heus niet mee voor een kleine man op zo'n licht bootje! Het scheen hem een eeuwigheid vóór hü de andere oever bereikte. Op het moment dat hy aan wal sprong, zag hy ineens weer de donkere gedaante! Hy kwam nu uit de richting van het huis en op zyn schoudersja hoor, op zijn schouders droeg hy een klok. „Als hij me nu maar niet ziet!" dacht Filo en vlug sprong hy in de schaduw van de struiken. Ditmaal willen wy de jeugd van 7 tot 15 jaar een kans ja geven om een prijs te winnen. Vandaar dat we de prijsvraag jj eenvoudig houden. Overigens zullen de jongelui goed moeten jj ldjken en lezen. Het gaat er n.l. om, dat de meisjes en jongens die aan jj deze prijsvraag meedoen er ln slagen om van veertig zaken, jj ln Zeeland gevestigd, het jaar van oprichting op te geven, jj Deze jaartallen kunnen gevonden worden, indien de adver- jj tenties, voorkomende in de kranten van de Woensdagen jj 15, 22 en 29 November, goed worden gelezen. In deze adver- jj tenties staan de jaartallen van oprichting vermeld. De ene jj keer erg duidelijk, een ander maal verscholen tussen de tekst. Maarte vinden is het. Alleen: goed opletten en goed lezen. Zodra de krant van Woensdag 29 November is verschenen kunnen de jongelui hun oplossing klaar maken en deze moet dan direct worden verzonden naar het kantoor van het „Zeeuwsch Dagblad" te Goes, Lange Vorststraat 90 (ver melden in linkerbovenhoek „St Nicolaasprijsvraag)We willen er naar streven, dat de uitslag dezer prijsvraag bekend is vóór 5 December, zodat de prijswinners op St Nicolaasdag hun „buit" kunnen ontvangen. Daarom moeten de oplossingen uiteriyk 8 December a.s. binnen z(jn. Er moeten dus veertig zaken worden opgegeven (naam, adres en woonplaats) en achter deze namen vermelden het jaar, waarin de betreffende zaak werd opgericht. Dus zo: Banketbakkerij „Altyd Lekker", Bakkerstraat, Goes, opge richt 1500. Nogmaals: de jongelui kunnen de gegevens allen vinden in advertenties, voorkomende ln bovengenoemde nummers van „Zeeuwsch Dagblad". Let wel: alleen zaken, in Zeeland gevestigd. Met dit nummer van ons blad kan begonnen wor den. Bewaar het gevondene goed (ook de kranten van 15, 22 en 29 November) en stuur de lijst, zodra deze volledig is, naar „Zeeuwsch Dagblad" in Goes. Jongelui: aan de slag en doe je best. Veel succes toegewenst. Wie zal het winnen? komen wanneer het werk van de stichting beter beoordeeld kan worden. SOUBURG. Vrouwenactie voor de Zuid- Molukken. Dank zy de spontane mede werking van 35 dames is men er in geslaagd om binnen 1% dag van 964 Souburgse vrouwen de handtekening te verkrijgen om aan de U.N.O. te verzoeken het volk van de Zuid-Molukken te steunen in de strijd tegen de re publiek Indonesië. De opbrengst van de collecte ten behoeve van het Nederlandse Oorlogsgraven-comité bracht in de gemeente Veere f30,10 op. Tot ouderling in de Gerefor meerde kerk te Souburg is ge kozen de heer M. J, de Smit. SEROOSKERKE (W.) Reclteerclub. Zaterdagavond gaf de reciteer- club „Serooskerke" haar eerste opvoering in dit seizoen door een blijspel in drie bedrijven „De Distel (Pietje de landloper)" ten tonele te brengen. De voorzitter, de heer J. Francke, kon o.a. de burgemeester met zu'n echtgenote welkom heten en de oud-voorzit ter, de heer van den Bosse van Kortgene, Het stuk was goed in gestudeerd en werd vlot gespeeld. De hoofdrol was in goede handen by de heer C. Maljaars, terwyi ook mej. Izeboud haar rol uit stekend speelde. OVEZANDE. Uitslag koningschleting. Bij de koningschieting wist de heer C. Westdyk de titel te be machtigen van de sociëteit „Zee- landia" Bovendien is hü titel houder van de staande wip. 'S HEER ABTSKERKE. Jaarvergadering Korbal- verenlging. De korfbalvereniging „De Poel" hield in het verenigingsgebouw .Irene" haar jaarvergadering. Mej. M. Drijgers werd tot sec retaresse gekozen, terwyl de heer L. Verbeek zitting zal nemen ln de twaalftalcommissie der senio res. De heren P. de Jonge en A. Korstanje werden gekozen tot le den der twaalftalcommissie juni ores. Nadat de lange agenda vlot was afgewerkt, werd deze vergadering met een gezellig samenzijn beslo ten. WOLPHAARTSDIJK. Verkiezing In Ned. Herv. Kerk. In de Ned. Herv. Kerk zijn her kozen ais Notabelen de heren D. Zweedyk en M. Loen. Herkozen als leden van het kiescollege de heren A. Reinhout en M. Loen en gekozen de heren J. Kraak en W. de Leeuw. YERSEKE. Grote vraag naar Imperialen. De vraag naar grote imperia len, speciaal 5/0 en 6/0 is zeer groot. De vraag overtreft vele malen het aanbod. Was de pry's per 15 Aug. 1.1. eerst gesteld op f 285,exclusief weeldebelasting, nu willen de vishandel en de res taurateurs in de grote steden gaarne f 400,incl. weeldebelas ting geven. Het is als in de dagen van de tweede wereldoorlog, de grote viszaken komen zelf naar Yerseke om te kopen en zich vei lig te stellen voor de a.s. feest dagen, Kerstfeest en Oudejaars avond. BORSSELE. Paard doodgevallen. De landbouwer J. Priester trof het ongeval dat een zijner paar den plotseling voor de wagen dood neer viel. Verzekering dekt de schade. Het „Groene Kruis" vergaderde. Het „Groene Kruis" vergaderde Vrijdagavond. Doel was een schrijven te behandelen van de Provinciale Vereniging om een kwartje per lid af te staan voor pensionering van wijkzusters. Na een lange bespreking werd besloten f 0,25 per lid af te staan en tevens er een schrijven aan toe te voegen, of dit kwartje mag afgedragen worden voor een oude zuster, die in dienst is geweest van het Groene Kruis en de Wijk verpleging ter plaatse. COLIJNSPLAAT. Kiescollege Ned. Herv. Kerk. By de Zaterdag j.l. gehouden verkiezing van leden van het kiescollege der Ned. Herv. Kerk, werden herkozen de heren Adr. Koster, J. A. Luyk, M. van der Weele Pz. en G. de Wilde, terwyl in de vacature wyien Jb. Hoile- stelle werd gekozen de heer Jac. van Hekke. BRUINISSE. Oeververdedigüig klaar. In de afgelopen week kwam een einde aan de werkzaamhe den ter verdediging van de vooroever van het calamiteuze waterschap Bruinisse, nabij het Kunstlicht Zijpe te Zijpe. Nadat hier in de voorafgaande maanden een viertal zinkstuk- ken waren gezonken, moesten deze zinkstukken nog met ste nen worden bestort. Op de twee eerste zinkstukken werd gestori 5453 ton steen, op de laatste twee 6830 ton steen. De kosten dezer werken waren resp. f 104.600 en f 135.500. Slechte dagen voor bllekvissers. Door het ruwe weer kon door de bliekvissers op de Wadden zee in de week van 13 tot 18 November slechts 2 dagen wor den gevist. De besommingen waren daardoor heel wat min der dan vorige weken. HAAMSTEDE. Vergadering Groene Kruis Ver. Vorige week werd ln Hotel de Koster te Burgh de najaarsverga dering van de Ver. „Het Groene Kruis", afd. HaamstedeBurgh, gehouden. De voorzitter, jhr Roëil, heette de niet talrijke aanwezigen wel kom. Vervolgens memoreerde hy enkele belangrijke gebeurtenissen in de afgelopen zomer. Hy deelde med, dat de bazar ongveer f 5800 netto had opgebracht. Vervolgens sprak de voorzitter enkele woorden over de viering van het 50-jarig bestaan van het Landelijke Groene Kruis. De besturen der Sportvereni gingen Burgh en Haamstede wer den dank gebracht voor het orga niseren van wedstrijden ten bate van Rode- en Groene Kruis. In de maand April zal de bekende Em- mabloem collecte gehouden wor den. De begroting 1951 werd zonder hoofdeiyke stemming goedgekeurd met in ontvang en uitgaaf f5525, waarin een post onvoorzien van f 110. De aftredende bestuursle den, mevr. BootFokker en de heren Roëll en de Feiter, werden herkozen, resp. met 34, 33, 33 stemmen. De commissie tot nazien der rekening 1950 werd gevormd door de heren S. Gelijnse, E. v. d. Lin de en P. Slager. Op voorstel van het Bestuur werd zonder hoofdelijke stemming besloten deel te nemen aan de Collectieve Ouderdomsverzekering en aanvullingsfonds voor de wyk- zusters. Medegedeeld werd, dat het nieuwe wykgebouw begin volgend jaar ln gebruik genomen zal kun nen worden. Naar aanleiding van een vraag werd besloten dat het bestuur by de bevoegde instanties zal aan dringen om zo spoedig mogehjk te komen tot massa doorlichting in de beide gemeenten. RENESSE. Damcompetitte. De damvereniging „Renesse" is voor de competitie van de Zeeuw se Dambond ingedeeld met DOS 2, Bergen op Zoom, DID 2 uit Goes en Arnemulden I in één af deling. Zaterdag a.s. is vastgesteld de wedstrijd DOS 2Renesse 1 te Goes. Renesse komt met een ver jongde ploeg uit. AXEL. Axels meisje voor de radio. Op 23 November a.s. zal onze stadgenote mej. Ine Marijs, leer linge der hoogste klas aan de Chr. Ulo-school alhier, deelnemen aan een opstellenwedstrijd in het ra dio-jeugdjournaal van de NCRV. Haar opstel handelt over de his torie van Axel. Zy werd gekozen uit vyf deelnemende leerlingen der klas. St.-Nlcolaas winkelweek. De winkeliersvereniging „Axel- Vooruit", heeft besloten van 25 November tot 6 December een St. Nicolaaswinkelweek te houden onder de titel: „Mooi Weer Ac tie". De deelnemende winkeliers zullen hun klanten barometers verstrekken. Wanneer een zekere barometer een zekere weersge steldheid aangeeft, kan men daar voor een waardebon verkrijgen, en dan daarmee gratis inkopen doen. AANRIJDING TE MIDDELBURG. Gistermorgen vond een aanrij ding plaats op de Nieuwlandseweg te Middelburg. Ter plaatse van een wegopbreking stond een vrachtauto, waarvan zand was geladen. Toen de bestuurder wilde draaien, naderde met tameiyke snelheid een personenauto uit de richting Goes. Deze kwam met de vrachtauto in botsing, tengevolge waarvan de personenauto aan de voorkant werd beschadigd. De be stuurder van deze auto beweerde, dat de chauffeur van de vracht auto geen richting had aangege ven, doch deze chauffeur hield het tegendeel vol. De politie had de moeiiyke taak te onderzoeken, wie geiyk heeft gehad. De N.V. Landbouw My de Bathpoldere te Rilland heeft gis teren op een alg. vergadering be sloten de N.V. Waterleiding My „Zuid Beveland" vergunning te verlenen voor het leggen van een buisleiding in genoemde polders. Het betreft hier de leiding, welke van Ossendrecht af gelegd wordt. Filmmiddag voor N.F.O. en oud-leerlingen te Goes Ir J. Butcijn sprak over de voedselvoorziening van de plaut. In samenwerking met de Ver. van Oud-leerlingen van Land- en Tuinbouwcurussen te Kloetinge, heeft de afdeling Goes van de Ned. Fruittelersorganisatie giste ren in de „Prins van Oranje" te Goes een filmmiddag georgani seerd, welke onder leiding slond van de heer H. Pilaar. Deze deel de mede, dat in het N.F.O. win- terprogramma opgenomen zijn 'n lezing van de mogelijkheden en moeilykheden verbonden aan de export van fruit in het verleden en in de toekomst, de jaarlijkse fruitteeltdag en vertoning van en kele films. Voorts zullen onder leiding van de heer S. K. Phaff op verschillende dorpen praat avonden worden georganiseerd door de N.F.O. Aan de film van de Kalimaatschappij, die gister middag vertoond werd door dr ir J. Temme, ging vooraf een korta lezing van ir J. Buteijn over da voorziening van de plant met voedingszouten. Hy wees er op, dat steeds getracht wordt de be hoefte van de plant aan de ver schillende zouten te bepalen, iets wat zeer moeilyk is, vooral om dat niet bekend is wat de bodem oplevert. Daarom ook wordt bo demonderzoek toegepast en ir Butey'n, die dit werk verricht, kon mededelen, dat men voor de Zeeuwse gronden niet ongerust behoeft te zijn t.a.v. het z.g. vast leggen van de kali. Hoewel nog niet te zeggen is in welke verhou ding de zouten toegevoegd moe ten worden aan de plant, wordt doorgewerkt met de normen dia men weet en die geen schade ver oorzaken. Omdat men tegenwoor dig in staat is na te gaan wat een ongezonde plant mankeert« zal het onderzoek naar een juista bemesting beginnen bu de plant zelf, om te constateren, weika voedingsstoffen er te veel of ta weinig zijn. Tenslotte wees ir Bu tey'n op het belang van de ana- lyse-cyfers en de waarde van groenbemesting. De film, getiteld „De trouwe aarde" toonde het ontstaan van ons land, de gevolgen van ziek ten, die kunnen optreden in ver schillende gewassen door kalige brek en gaf beelden van de oogst. Afgezien van de niet altyd even goed geslaagde kleurenopnamen in de tweede helft, was het een uitstekend opgezette film. Oudervereniging van het Gymnasium te Middelburg bijeen. De oudervereniging van het Stedeiyk Gymnasium te Middel burg hield Maandagavond haar najaarsvergadering in 't Schut tershof te Middelburg o.l.v. da voorzitter, de heer H. W. Colm- jon. By de bestuursverkiezing werden 5 leden herkozen. In de plaats van mevr. A. H. Brevet Telders en de heer A. P. Stufkens, die als bestuurslid bedankten, werden gekozen mevr. A. W. PeeckBoeke te Middelburg en mr F. S. K. J. Graaf van Rand- wyck te Nieuwland. De rector dr H. W. Fortgens, deed verslag van het afgelopen cursusjaar. De heer L. Hey'mans hield een boeiende en gefundeerds causerie over de doelstelling van het moderne tekenonderwyzes en belichtte met overvloed van leer- lingenwerk de hoge idieële en practische waarde van het vak tekenen. Na afloop der jaarverga dering was er voor de ouders ge legenheid zich met de docenten ta onderhouden en vragen te stellen. V eiliiigsberichten GOES. 14/11. Peren voor export Conference 80.50; Comtesse da Paris 54.9065.20; Br. Alex Lu cas 5760; Gieser Wildeman 35— 40; St. Remy 31.40—34.90; Ver pakt fruit: Cox Oranje Pippin 28 61; Jonathan 3549; Goudrei- netten 2747; Sterappels 2328 Gewone veiling. Appels: Cox Oranje Pippin 1049; Goudrei- netten 1035; Sterappeis 8—26; Jonathan 1244; Zure Bellefleur 732; Golden Delicious 837; Winston 1922; Laxton Superbe 11—30; Bramly Seedling 11—13; Zoete Campagne 932; Zoeta Ermgaarde 1143; Zoete Belle fleur 1029; Pomme d'Oranje 18 35; Kroetappels 1.509; Perent Comtesse de Paris 1145; Joden- peren 1628; Doyenne du Comisa 5696; Gieser Wildeman 1636j St. Remy 1625; Pondsperen 14 24; Kleiperen 1335; Winter- suikerij 1019; Kroetperen 2—10 Blauwe Druiven 87, alles per 100 kg. Noten 1.501.80 per 100 st. VISMIJN VEERE. 14/11. 1013 kg. export garnalen 2.10—2.30; 155 kg. schar 39—66; 708 kg. bot 4966; 7 kg. tong 1.30—1.46; 101 kg. wyting 41—61 105 kg. rog 2331; 29 kg. onge sorteerde vis 5171; 12 kg. ulken 2627; 5 kg. kabeljauw 97.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 3