Prof* Romme (eenheid bepleitend) tracht A*R+-fractie te verdelen HIEIIVS SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Algemene beschouwingen in Tweede Kamer De heer Tilanus bepleitte opnieuw een nationaal Kabinet Frankrijk bereid tof bespreking met Rusland Moordenaar van Chalbaud gearresteerd en gedood Pseudo-vogelpest bijna bedwongen Scheepsdrama op de Oosterschelde Levenslang Haagse geëist tegen tuinder Veehandelaren zochten „bijverdienste" Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren i Vlissingen: Van der Manderestr. 40. Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 17X8 WOENSDAG 15 NOV. 1950 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Met vaste medewerking vam Directeur: JACQ DE SMIT Franco per post 4.—. Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Mid- Advertentieprijs 17 cent per m.m. delburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Rubriek Kabouters 10 ct per woord Ds j Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuldema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan Donderdag: Zon op 8.01 u., onder 16.48 u. Maan op 14.15 u., onder 23.45 eerste kwartier 16.06 u. Hoogwater op Donderd. 16 Nov. Vlissingen: 6.32 u. 1.56 m., 19.17 u. 1.62 m. Terneuzen: 702 u. 1.76 m., 19.44 u. 1.83 m., Wemeldinge: 8.13 u. 1.31 m„ 20.47 u. 1.50 m. Zierikzee: 7.50 u. 1.11 m., 20.31 u. 1.30 m. (Van onze Parlementsredacteur) Twee redevoeringen stonden gistermiddag in de Tweede Kamer tfjdens de algemene beschouwingen in het middelpunt der belang stelling; n.l. die van de heren Tilanus (C.H.) en Romme (K.V.P.). Zou er nog twijfel hebben mogen bestaan omtrent de steun van de K.V.P. aan de huidige regering dan is deze thans wel volkomen ver dwenen. Met zeer grote nadruk sprak deze fractievoorzitter uit, zich met de politiek van het Kabinet Drees te kunnen verenigen en dat hij de verwachting had dit Kabinet ook ln de toekomst te knnnen blijven steunen, als er ruimte is voor een beïnvloeding, welke een wederzijds karakter draagt. De heer Tilanus betreurde het aftreden van zijn partijgenoot Schokking. Zijn houding tegen over dit Kabinet zal echter ongewijzigd zijn. Zakelijk zal hjj het beleid beoordelen en zakelijk zal hij ook staan tegenover de nlenwe minister van Oorlog en Marine. Van een barst in de vaas geen sprake meer Het Unie-beleid vond dit keer de volledige steun van de heer Romme. Van een barst in de vaas is geen sprake meer. Voor de da den van minister van Maarseveen had hij alleen alle waardering; ook wat betreft de kwestie Am- bon. Hoewel hij deze „Indonesi sche burgeroorlog" zoals hij dat noemde, met diep leedwezen be treurde, achtte hij de ontwikke ling niet beschamend voor het Nederlandse volk. In dat opzicht was hij het met de heren Schou ten (A.R.) en Oud (V.V.D.) on- lens. Deze afschuwelijke gebeur tenis is een bewijs hoe weinig het recht overheerst. De heren Ger- brandy en Bruins Slot wensen een militair optreden om rechtsher stel voor de Ambonnezen te ver krijgen. Willen de heren Schouten Sn Meijerlnk (A.R.) dat ook? Taar de mening van prof. Romme i de heer Schouten te bezadigd tn heeft hij daarvoor teveel ver antwoordelijkheidsgevoel. Het is duidelijk dat de heer Oud zulk ten militair optreden niet wenst. K.V.P. en nationale politiek. Eendracht ln 's lands belang, zo luidde het parool van prof. Rom- Ine, die het betreurde, dat er ver schillende factoren waren, die deze eendracht in de weg staan. Het verwijt van de heer Schou ten, dat de regering geen natio nale politiek voert vond hjj zeer erg. „Het kan bijna niet erger", zo zeide hy. „Het ïykt erop, dat de hand van de heer Schouten uitgestoken wordt om een slag toe te brengen. En daarmede heeft Schouten een kloof geslagen die Anema ln geen jaren meer kan opvullen. De heer Schouten staat niet aan dezelfde kant, maar tegenover prof. Anema". Doch niet alleen over Duitsland. De Franse minister van buiten landse zaken, Robert Schuman, 'deelde de Franse Nationale Ver gadering gisteren in een verkla ring mede, dat Frankrijk bereid is om, tezamen met Engeland en de V.S., besprekingen te openen met de Sowjet-Unie, doch niet op ba sis van de Praagse verklaring en evenmin alleen over het Duitse vraagstuk. Strijd in Nepal over tien dagen beslist? Vliegtuigen van de Nationalis tische Nepalese congresparty heb ben boven de hoofdstad, Katman- doe, pamfletten uitgeworpen waarin wordt gezegd, dat de hoofdstad gebombardeerd zal worden, indien de regeringstroe pen de stryd voortzetten. In kringen der Nationalisten verklaart men, dat de strijd bin nen tien dagen beëindigd zal zijn. Het wereldschaaktournooi te Amsterdam. RESHEVSKY LOOPT IN, De uitslagen van de gisteravond gespeelde wedstrijd van het schaaktournooi te Amsterdam luiden als volgt: Trifunovlc (Z. Slavië)Euwe (Ned.) YaVaStahlberg (Zw.) Foltys (Tsj.) Afgebr.; Szabados (It.)—Najdorf (Arg.) Pil- nik (Arg.)- Kramer (Ned.) Afg.; Donner (Ned.)Gudmundsson (IJsl.) 10 mat; Gligoric (Joeg.) Golombek (Eng.) Afgebroken; Reshevsky (V.S.)Van der Berg (Ned.) X0; Van Scheltinga (Ned.)—Kottnauer (Tsj.) Tartakower (Fr.)-O'Kelly (Belg.) 01; Pirc (Joeg.)Rossolimo (Fr.) Ya—Y,. De stand na de derde ronde luidt: 1 en 2 Rossolimo en Reshevsky 2% punt. 3. Gligoric 2 punten en 1 afgebr. 4. Najdorf 2 punten. 5. Stahlberg 1 Va pnt en 1 afg. 6—12. Pirc, Trifunovlc, Van Scheltinga, Donner, Van der Berg, Euwe en O'Kelly IVa punt. 1314. Pilnik en Golombek 1 pnt en 1 afgebr. 1516. Tartakower en Szaba dos 1 punt. 1718. Kramer en Foltys Yt pnt en 1 afgebr. 1920.Gudmundsson en Kott nauer Va pnt. Het heengaan van minister Schokking heeft prof. Romme, po litiek gesproken geen leed ge daan. Tegenover de nieuwe minis ter staat hij blanco. Tilanus bepleit nationaal Kabinet. In zijn rede heeft de heer Tila nus opnieuw gepleit voor een na tionaal Kabinet waarin geestver wanten van alle grote democra tische partijen zitting hebben. Niet heel erg enthousiast was hij over het verzoek van de heer Oud om een Derde Macht te vormen. De kwalificatie die de heer v. d. Goes van Naters hiervoor ge bruikte conservatieve concen tratie, wees hij echter met be slistheid af. Op de interuptie van de heer v. d. Goes, die vroeg of hij dit zeide namens zijn hele fractie, antwoordde de heer Ti lanus snedig: Kijk maar naar uw eigen party. Houdt gij Uw rech ter- en linkervleugel maar by eikaar. By ons overheerst de par ty niet. Dat kunnen de C.H. best verdragen. Sprekende over het instituut van de staatssecretarissen merkte de heer Tilanus op, dat de des kundigheid en de politieke instel ling de doorslag moet geven by benoemingen van zulke functio narissen. Hij verweet de heer v. d. Goes van Naters dat deze za ken door hem teveel door een po litieke bril worden bekeken. Diepe bezorgdheid. Diep bezorgd was de heer Ti lanus over de toekomst. Vooral wat betreft de financiële maatre gelen. Het volgende Kabinet zit met de gevolgen vein dit beleid. Tenslotte verklaarde hij toch het Kabinet te zullen steunen. Na deze beide grote redevoe ringen kwamen verschillende fi nanciële experts aan het woord. Het waren de heren Hofstra (Arb.), v. d. Wetering (C.H.), Lucas en Jansen (K.V.P.). Na alle debatten over de belastingen, die we pas achter de rug hebben le verde dit niet veel meer op. By de begroting van financiën zal men daar t.z.t. wel op terug ko men. De heer Zandt.(S.G.P.) noemde in de avondvergadering de Indo nesische politiek der regering een verschrikkeiyk bankroet. Een communistische staatsgreep in de naby'e toekomst leek hem in Indo nesië niet onmogeyk. Hy maakte er bezwaar tegen, dat Nederland se strijdkrachten zy'n overgedra gen aan Indonesië en keerde zich tegen het optreden jegens het Ambonnese volk. Spr. pleitte voor Zondagsheili ging en laakte het ongestraft la ten van het misbruiken van Gods naam. Hy waarschuwde tegen het opdringen van Rome, daarbij kla gend over de benoeming van R.K. burgemeesters in Protestantse ge meenten. Te tien uur werd de vergade ring verdaagd tot hedenmiddag één uur; dan komt de minister president aan het woord. 21 jaar geleden pleegde hij overval op Fort Amsterdam te Curasao. Er zyn thans nadere berichten bekend over de moord op de Venezolaanse president Chalbaud. De aanslag werd gepleegd door een groep gewapende mannen. Deze bende stond onder leiding van een zekere Urblna, die enkele tientallen jaren geleden van zich deed spreken, door een overval op het Fort Amsterdam te Curacao, waarbij hy wapens en munitie buit maakte, om te gebruiken in een opstand te Venezuela. Urbina en enkele bendeleden werden na de moord gearresteerd, waarby Urblna het leven verloor. De bende heeft, volgens radio berichten, de auto opgewacht waarmede de president met en kele autoriteiten van voor zyn woning vertrok. De chauffeur en een der autoriteiten werden ge vangen genomen en Chalbaud werd naar een leegstaand huis ontvoerd. Hier werd hy in de rug geschoten, aldus de bekendma king. Sommige van de moordenaars werden gegrepen, onder wie ook Urbina. Deze wilde zich plotseling meester maken met het wapen van één der politiemannen en werd toen neergeschoten. 21 jaar geleden. In Juli 1929 vond de overval op het fort Amsterdam op Curasao plaats. Urblna's bende, gesteund door een aantal arbeiders dat in het oliebedrijf werkzaam was, drong het fort binnen, waarby en kele Nederlandse militairen wer den gedood. De Nederlandse militaire com mandant werd door de Venezola- nen overmeesterd. Urbina stelde toen de gouverneur, Fruytier, een ultimatum: overgave zonder ver zet, of anders het oliebedryf Isla in brand. Hy eiste verder beschik baarstelling van een schip om Indonesiërs melden vorderingen op Ambon. Dinsdag werd te Djakarta me degedeeld, dat de zender Ambon onbeschadigd in handen van de Indonesische strijdkrachten was gevallen. Van welingelichte zyde ontving het Indonesische persbureau „An- tara" bericht, dat de president van de republik Moluku Selatan, Manuhutu, en de leider van de strijdkrachten der U.M.S. Patti- mena, door hun eigen soldaten gedood werden, voordat Molukse troepen het eiland Ambon verlie ten. Bevestiging van dit bericht kon niet verkregen worden. Op door Aneta ingewonnen in lichtingen, of troepen van de R.M.S. Ambon verlaten hebben en waarheen zy dan vertrokken zyn, werd Aneta medegedeeld, dat volgens onbevestigde berichten groepen van de R.M.S. strijd krachten met prauwen naar Oost- Ceram vertrokken zouden zyn. met zijn mannen en de buitge maakte wapens en ammunitie naar Venezuela te kunnen over varen. Aan Urbina's eisen werd voldaan. Tweehonderd-en-zestig Venezolanen en nog enkele uit de gevangenis gehaalde veroordeel den, scheepten zich met wapenen en munitie in aan boord van een door een scheepvaartmaatschappy ter beschikking gesteld Ameri kaans schip. De gouverneur en de commandant werden als gijze laars meegenomen. In de nacht voer het schip uit naar Venezuela. De avond van de volgende dag keerden de gouverneur en de commandant in Willemstad terug. De door Urbina beraamde re volutie tegen de Venezolaanse re gering had echter geen succes. Verbodsbepalingen verzacht. Het gunstige verloop van het optreden van pseudo-vogelpest ln ons land, geeft de minister van landbouw, visserij en voedselvoor ziening aanleiding, de bestaande verbodsbepalingen in verband met deze hoenderziekte te verzachten. Blykens de Nederlandse staats courant is by beschikking van minister Mansholt bepaald, dat alleen de verbodsbepalingen ten aanzien van vervoer van levend en dood pluimvee, veren, eieren, broedeieren, pluimveemest en verpakkingsmateriaal uit, naar of binnen een grensstrook van 5% km breedte langs de Belgische grens en in de provincies Zuid- Holland en Overijssel (waar nog enkele besmettingshaarden zyn) blyven gehandhaafd. Alle verbodsbepalingen betref fende vervoer, het houden van markten en verkopingen in de rest van ons land worden inge trokken. Alleen het verbod van keuringen en tentoonstelling blijft voorlopig voor het gehele land bestaan. Daarnaast blyven de verbods bepalingen omtrent in- en door voer van het buitenland uit, ge handhaafd. Het spreekt welhaast vanzelf, dat het bovenstaande niet bete kent, dat de pseudo-vogelpest nu in ons land practisch geheel de kop is ingedrukt, zo deelt men ons hierover van de zyde van het ministerie van landbouw, vissery en voedselvoorziening mede. Pluimveehouders doen daarom goed de hygiënische verzorging van hun kippen op een zo hoog mogelyk peil te handhaven, opdat er niet een herhaling kome van het optreden van deze gevaarlyke hoenderziekte. O.E.E.S. ballonnetjes te zwaar voor paarden. Meer dan 70.000 ballonnetjes met een groet van „een Euro peaan aan een andere Euro peaan" zyn in ons land opge laten op de rijdende tentoon stelling van de Organisatie voor Europese Economische samenwerking. En er kwamen vele groeten terug, deelt de Nederlandse E. C. A. - missie mee. Van achter het IJzeren Gordijn schreef een man, dat hy voor het eerst van de O.E. E.S. hoorde. Hy vond het „een pracht idee". Zo niet de Fran se boer die schreef, dat hij 3500 frs schadevergoeding eis te, omdat zyn paard een bal lonnetje had opgegeten en ziek was geworden. En wat te zeg gen van het antwoord van een meiske van 20 lentes „ergens in Europa"? „Wil gaarne nader kennis maken", schreef ze. „Misschien kunnen we tot een gelukkig huwelyk komen; schrijf terug". Waar de O.E.E.S. al niet goed voor is.' Mevrouw Hertogh te Singapore aangekomen. De moeder van Bertha Hertogh, mevrouw A. Hertogh, is Dinsdag te Singapore aangekomen. „Ik zal al het mogelijke doen om m'n meisje terug te krijgen", zo deelde zy de aanwezige journalisten door middel van een tolk mede. Zij voegde hieraan toe, dat zij zou trachten Bertha voor de behan deling van de zaak voor het ge recht te spreken. „Zy is tenslotte myn kind, ik moet haar terug hebben", aldus sprak mevrouw Hertogh zuchtend. Een functionaris van het Ned. consulaat en een Nederlandse dame, bij wie mevrouw Hertogh in Singapore verblijf zal houden, begroetten haar by haar aan komst. Mevrouw Hertogh zeide nog, dat zij niet verwacht had, Bertha op het vliegveld aan te treffen. Verongelukte Skymaster gevonden. Alle inzittenden gedood. De wrakstukken van de in de Franse Alpen verongelukte Cana dese Skymaster zijn op ongeveer 300 meter van de 2850 meter hoge Mont Obiou gevonden. De leider van de reddingsploeg verklaarde, dat men de indruk had, dat het vliegtuig in volle kracht tegen de rotsen was gevlogen. Onder de 58 vsiongelukten be vonden zich 18 vrouwen, van wie enkele kloosterzusters, en twaalf geestelyken. Allen, op één Ameri kaan en een Italiaan na, waren Canadezen. Donderdag vergadering van de V eiligheidsraad. De Veiligheidsraad zal Donder dag bijeen komen om de klacht over Chinese interventie In Korea te bespreken. Schipper zag vrouw en dochter verdrinken Op de Oosterschelde heeft de storm Maandagavond twee slacht offers geëist. Voor de haven van Wemeldinge is het 2424 ton me tende sieepschip „Amer" van Oosterwyk's Zandoverslag-, Transport- en Handeisbedr. N.V. Boele uit Rotterdam gekapseisd en gezonken. Er bevond zich een schlppers- gezin van vyf personen aan boord. De schipper, de heer J. Moesker, heeft zyn vrouw en zyn dochter voor zijn ogen zien verdrinken. Gistermiddag is het stoffelijk overschot van de 47-jarlge vrouw bij Ouwerkerk (Dulveland) aan gespoeld. De „Amer" was met een lading zand om even over zessen uit We meldinge vertrokken naar Rot terdam. Dit zand wordt gezogen in het Brabantse, op de zgn. „Witte Tonnenvlei". De „Amer" trok een ander schip van dezelfde maatschappü, de „Overijssel". Onderweg bemerkte de schip per, dat tengevolge van de storm en de grondzeeën, het schip begon te slingeren en hy gelastte daar om zijn vrouw, zijn 16-jarige dochter en zijn tweelingzoons van 17 jaar, op het achterschip te gaan staan, teneinde met de roei boot naar de „Overyssel" te va ren. Voordat men echter aan dit Wegens moord op echtgenote. De Officier van Justitie bij de Haagse Arrondissementsrecht bank eiste gistermiddag tegen de 26-jarige tuinder Johannes Brinks uit 's-Gravenhage wegens moord op diens 25-jarige echtgenote, levenslange gevangenisstraf. In de nacht van 8 op 9 Juli van dit jaar trof een passerend mili tair op de Viaductweg te 's-Gra venhage, vlak by het zich daar bevindende water een onbeheerd damesrijwiel aan, waarover een paar dameskleren hingen. De mi litair, die dit alles zeer vreemd voorkwam, waarschuwde de poli tie en gedurende de hele nacht dregde men een groot gedeelte van de vaart af, daar het vermoe den bestond dat een op dat moment nog onbekende vrouw zelfmoord had gepleegd door in het water van de vaart te sprin gen. Het dreggen leverde geen succes op. Een onderzoek wees uit dat de dameskleren toebehoorden of toebehoord hadden aan de 25- jarige echtgenote van Brinks, van wie zij reeds enige tijd gescheiden leefde. Drie dagen later ontdekte de politie, in een leegstaand huis je in de Haagse binnenstad, onder de vloer van de gang, veertig cen timeter onder de grond het stof- felyk overschot van de vrouw, moeder van twee jeugdige kinde ren. Een uur na deze lugubere vondst werd haar echtgenoot ge arresteerd. Voor de Haagse Arrondisse mentsrechtbank bekende B. alles. Gevaarlijke vergissing. De heer V. M. uit Santpoort, die sedert kort met verlof uit Afrika in Nederland vertoeft, werd gistermorgen te 's-Graven- hage het slachtoffer van zijn ei gen vergissing. In een zware regenbul reed hy met zyn auto van de Jacob Cats- straat naar de Zuidwai. In de veronderstelling dat het water van de Zuidwai een geasphalteerd wegdek was, reed hy pardoes de gracht ln. Door het verbreken van het achterraampje wist M. uit de wagen te komen en toe geschoten voorbygangers haalden de onfortuinlyke drenkeling uit het water. De auto is later door een kraanwagen op het droge ge bracht. Hy' was tot de moord gekomen, omdat hy had gemerkt, dat zijn vrouw hem van het leven wilde beroven en hy ook een ander had leren kennen. De officier van Justitie was van mening, dat nergens van enig be rouw bij verdachte sprake is, en dat het inzicht in de ernst van het misdrijf hem volkomen ont gaat. „De rust en de bestaliteit waarmede hy te werk is gegaan getuigt van de gevaarlijkheid van deze man. Ik eis derhalve levens lange gevangenisstraf", aldus mr Kemper. Brutale roofoverval op de Veluwe. DADERS GEGREPEN. In het kleine Veluwse dorp Uddel is, naar thans eerst bekend is gemaakt, Vrydagavond J.l. een brutale roofoverval gepleegd. In een afgelegen boerderijtje, bewoond door een landarbeider met vrouw en 2 kinderen, werd 's avonds hard op de deur ge bonsd. De man ging kyken en werd toen op het hoofd geslagen. Hy kon echter naar binnen vluch ten, waar hy zich met vrouw en kinderen op de deel begaf. De overvallers, het waren er twee, forceerden de ingang en braken de linnenkast open. Toen ze geen geld vonden, dreigde een der onverlaten de angstige bewo ners met een knuppel, waarop tenslotte de vrouw het enige geld, dat in huis was, een bedrag van naar schatting 75 gulden en dat zich in een kinderspaarspot be vond, af gaf. De recherche heeft gisternacht beide daders te Am sterdam gearresteerd. Het waren een 24-jarige landarbeider en een 20-jarige suikerwerker, belden uit Amsterdam. CHAUFFEUR ONDER VRACHTAUTO GEDOOD. Gistermiddag is by Maastricht een vrachtauto beladen met aard appelen geslipt en gekanteld langs 'n aflopende helling. In de cabine bevonden zich drie personen. De chauffeur, een 29-jarige man uit Maastricht probeerde nog uit de wagen te springen, doch raakte bekneld tussen het portier, kwam onder de zware auto en overleed ter plaatse. Het slachtoffer was gehuwd en vader van twee kinde ren. plan uitvoering kon geven, kap seisde de „Amer" en verdween langzaam ln de diepte. De schip per en zyn zoons wisten de roei boot nog te bereiken, doch de bei de vrouwen verdronken. Het ge hele voorval voltrok zich binnen nauwelijks vijf minuten. De mannen werden op de „Over ijssel" naar Wemeldinge gebracht waar zy in Hotel Smits een on derkomen vonden. In Wemeldinge verwekte het ongeval grote ont steltenis. Vandaag zal door N.V. W. A. v. d. Taks Bergingsbedrijf een poging ondernomen worden het schip te lichten. Dit karwei zal uitgevoerd worden met drie bokken en een bergingsvaartuig. Mr Post Uiterwecr griffier in de Raad van Beroep voor hei-verkaveling Walcheren. Als griffier van de Raad van Beroep, zoals bedoeld in art. 15 van de Herverkavelingswet Walcheren 1947, is in de plaats van de heer Mr J. H. Wrees- man aangewezen de heer Mr A. M. J. Post Uiterweer, secretaris van de Voogdijraad te Middel burg. DEMENTI VAN INDIASE RADIO. De officiële radio van India heeft gistermiddag om half vyf een tegenspraak omgeroepen van het bericht dat de strijd tussen Tibet en China zou zyn gestaakt. Tien arbeiders werden gedood en tachtig gewond, toen gister avond bij Napels een trein op een goederentrein reed. Het Ameri kaanse leger heeft sinds het uit breken van de oorlog ln Korea 250.000 man onder de wapenen geroepen. De O.E.E.S. heeft haar goedkeuring verleend aan voorstellen van de Europese be talingsunie tot een speciale lening van 120 millioen dollars aan West Duitsland. -• De West-Duitse po litie zal wapens mogen gaan dra gen en wordt geheel gereorgani seerd. Engeland heeft de pro ductie van 50 tons „Centurian"- tanks meer dan verdubbeld. Voorts hebben de Britten gisteren besloten Joego-Slavië 3 millioen Pond Sterling te lenen voor de aankoop van levensmiddelen en verbruiksgoederen. Het land is in een zeer zorgvolle voedselsituatie geraakt. Vandaar, dat ook Amerika plannen uitwerkt om 110.000 ton tarwe naar Joego- Slavië te zenden. Een vracht auto met 54.000 communistische pamfletten reed gisteren per on geluk West Berlyn binnen. De auto werd aangehouden en van de pamfletten werd op straat een vreugdevuurtje gestookt. De zaak tegen de 33-jarige Koosje' van Gelderen, alias de „dochter van Maarseveen", die gelyk bekend in Mei van dit jaar in Bergen (N.H.) op naam van „Pa" erg luxe leefde en tenslotte ge snapt werd, is aangehouden. Men zal haar eerst aan een psychia trisch onderzoek onderwerpen. In het ziekenhuis „De Lichten berg" te Amersfoort heeft mevr. v. d. Ley aan drie jongens het levenslicht geschonken. Moeder en kinderen maken het best. De Stichting 1940'45 kreeg gisteren een auto ten geschenke. Gulle ge ver was de importeur van de „Morris Oxford" auto's J. J. Mo lenaars automobielbedrijf te Amersfoort. Het was de 2000ste V.uto van dit merk, die in ons land l.erd ingevoerd. Morgen zal, op initiatief van de communistische raadsmeerderheid, te Finsterwol- ■|ïe weer een spoedeisende raads vergadering worden gehouden, ter bespreking van de plannen der regering, om de raad zyn be voegdheden te ontnemen. Een joto nan de enorme brand die gewoed heeft in de grote confectiefabriek van de Fa. Leejsma te Groningen. Plannen tot ontwikkeling van de Britse kolenindustrie. De nationale kolenraad, in wiens handen vier jaar geleden da Britse kolenindustrie uit particu liere eigendom is overgegaan, heeft Dinsdag een ontwikkelings plan bekend gemaakt, dat 635 millioen pond sterling zal kosten. Voorgesteld wordt elk belangryk kolenveld in het land te reorgani seren, waarby van de 950 kolen- mynen er slechts 250 niet onder het plan zullen vallen. Omstreeks 1965 zullen, wanneer het plan wordt uitgevoerd, met 80.000 mijnwerkers minder jaarlijks bijna 40 millioen ton kolen meer geproduceerd kunnen worden. Eén van de resultaten van het plan zou zijn dat de productie kosten voor Britse kolen met 7 sh per ton zouden verminderen. De kolenraad zegt, dat, als het plan niet wordt uitgevoerd, de Britse kolenproductie tot een nieuw laagtepunt zou dalen en dat de productiekosten in de ko mende 15 jaren misschien met 1/5 deel zouden stijgen. Politierechter gaf hen loon naar werken. Twee personen, de slager M. J. W. uit Aardenburg en de vee koopman I. J. J. te Oostburg had den zich gisteren voor de politie rechter te M'burg te verantwoor den wegens het smokkelen van runderen. Beiden dreven voor ge zamenlijke rekening een veehan del en wilden nu eens iets extra's verdienen, door het leveren van jonge kalveren aan Belgische af nemers. zy hadden daartoe echter geen vergunning. Zy kochten toch op de Rotterdamse veemarkt da jonge kalveren en vervoerden deze per auto naar het bedrijf van de landbouwer J. A. R. te Sluis. Dit bedrijf bevindt zich slechts enkele meters van de Nederlands- Belgische grens, 's Nachts, als de kust veilig was, werden de kal veren door drijvers over de grens gebracht. Op deze wyze werden door deze verdachten in de maan den Augustus en September j.l. ruim 20 kalveren naar België ge smokkeld. Ze werden alle afgeno men door de Belgische veekoop man A. G. de S. te Moerkerke. Beide verdachten bekenden. W. werd veroordeeld tot een voorwaardeiyke gevangenisstraf van 3 maanden met een proeftyd van 2 jaar. J. kreeg een gelyk- luidende straf met dien verstande, dat hy tot 2 maanden voorw. werd veroordeeld. De landbouwer R. gaf verder toe, dat hy zyn bedryf als be waarplaats voor de runderen had beschikbaar gesteld. Hij werd veroordeeld tot f 200.boete of 2 maanden hechtenis, terwyl enige kalveren, die by de ontdek king op het bedryf werden aan getroffen en in beslag genomen, werden verbeurd verklaard. De Belgische veekoopman uit Moerkerke, die by het onderzoek had ontkend en nu niet was ver schenen, werd by verstek tot drie maanden gevangenisstraf veroor deeld. Tijdelijke dienstregeling op de veren uitgesteld. De invoering van de tijdelyke dienstregeling op de veren Vlis singenBreskens en Kruiningen Perkpolder is nog tenminste een dag uitgesteld, dit in verband met de weersomstandigheden. DE BILT ZEGT: Afnemend buiig. Weersverwachting geldig tot vanavond. Wisselend bewolkt met voorna- melyk in de ochtend nog enkele buien. Matige tot vrij krachtige naar West tot Zuidwest krimpen de wind. Weinig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1