342 MILLIOEN GULDEN voor economisch herstel Engeland weigert deelname aan Europees leger NIEUWS Landbouw krijgt er 92 millioen van President van Venezuela vermoord Gereformeerde School te Vlissingen viert zestigjarig bestaan PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Gelijk in domheid. Opsfandelingen in Nepal maken vorderingen. „Wij kunnen geen enkele verplichting aangaan" Canadese Skymaster boven Franse Alpen neergestort Chinezen thans in Lhaza? SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 243o. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. TeL administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1714 Abonnementsprijs f 3.90 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 17 cent per m-m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord DINSDAG 14 NOV. 1950 Met vaste medewerking vant Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Mid delburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; K. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan Woensdag: Zon op 7.59 u., onder 16.50 u.; Maan op 13.5 8u., onder 22.21 u. Hoogwater op Woensdag 15 Nov.ï Vlissingen: 5.29 u. 1.87 m., 18.06 vu 1.88 m.; Terneuzen: 6.00 u. 2.04 m., 18.35 u. 2.07 m.; Wemel- dinge: 7.16 u. 1.53 m., 19.45 u, 1.65 m.; Zierikzee: 6.55 u. 1.31 nu, 19.28 u. 1.30 m. P eeds vaak is er op gewezen, dat de door de socialisten voorgestane „spreiding van het inkomen" leidt tot een nivel lering, een gelijkmaking, naar beneden. M.a.w., dat de lager gesalariëerden er nauwelijks door vooruitgaan, terwijl zjj, die vroeger aanmerkelijk hoger be loond werden, omlaag getrokken worden. Dat de drang om zich te scho len voor moeilijker arbeid sterk vermindert, nu men voor deze arbeid nauwelijks beter beloond wordt, is eveneens een meerma len vastgesteld feit. Het is ech ter niet alleen de volkswel vaart, maar ook de gemiddelde bekwaamheid van ons volk, die hierdoor gedrukt wordt. Dit houdt begrijpelijkerwijze een bedreiging in voor onze natio nale toekomst, die immers juist steeds meer vindingrijkheid en kundigheid zal vergen om onze ontstellend dichte bevolking aan het werk èn aan het eten te houden. I-I et is op deze bedreiging van 1 1 het ontwikkelingspeil, dat het R.-K. weekblad „De Nieuwe Eeuw" de aandacht vestigt. Nog twee andere gevaren ziet het blad in dit verband. Vooreerst dat het eveneens een uitvloeisel van de door de socialisten over genomen gelijkheidsleuze van de Franse Revolutie is, dat men meent, dat practisch ieder in de gelegenheid moet worden ge steld een middelbare of zelfs universitaire opleiding te ge nieten. Het gevolg is, dat deze onderwijsinstituten thans over bevolkt zijn met leerlingen, die hiervoor eigenlijk de begaafd heid missen. De „N. E." meent zelfs, dat wanneer hoger en middelbaar onderwijs alleen zou worden gegeven aan hen, die daarvoor de capaciteiten heb ben, het met belangrijk minder kosten geheel gratis verstrekt zou kunnen worden! Begaafde leerlingen van onbemiddelde ouders zouden dan dus zelfs nog betere kansen hebben dan te genwoordig. V eer ernstig is voorts vooral het tweede gevaar waar de „N. E." op wijst. Begaafdheid is veelal erfelijk. Hoe langer ech ter de opleiding, hoe later men een gezin kan stichten en hoe minder kinderen men dus door gaans zal krijgen. Dit in tegen stelling met de minder begaat- den, die na een korte opleiding reeds vroeg de maatschappij in gaan en een gezin stichten. De minder begaafden nemen dus sneller in aantal toe dan de be gaafden. Deze gang van zaken wordt nu nog ongunstig beïnvloed, doordat de moeilijker arbeid, die langere opleiding en ook meer beroepsuitgaven (studie boeken, studeerruimte enz.) eis'; nauwelijks hoger beloond wordt. Dit verschuift de datum, waarop men een gezin kan stichten, nog weer tot een later tijdstip. Dit alles zijn maar geen theo retische gevaren. De statistie ken hebben reeds uitgewezen, dat de gemiddelde intelligentie van ons volk afneemt. Wij zien in dit alles de on heilspellende gevolgen van een veronachtzaming van een door God Zelf geschapen onge lijkheid onder de mensen. Dat alle mensen gelijk zijn in on waardigheid tegenover God en in waarde tegenover elkaar is ons een heilige overtuiging. Wij zijn ook vurige voorstanders van gelijke onderwijskansen voor allen met gelijke begaafd heid. Dit houdt mede in, dat wij het een wantoestand achten, wanneer leerlingen van geringe aanleg jaren kunnen bested-n om de school en zelfs de uni versiteit door te strompelen, omdat hun ouders bemiddeld zijn, terwijl talentvolle kinderen van onbemiddelde ouders mis schien hun opleiding ontijdig moeten afbreken. Maar wij zijn beslisje tegenstanders van ge lijke onderwijskansen voor allen zonder onderscheid van talen ten. En van gelijke beloning van de arbeid, ongeacht de daarvoor vereiste bekwaam heid. Want een maatschappij, die de grenzen, door God zelf zelf gesteld, niet eerbiedigt, gaat ten onder. Het ongeremde stre ven naar gelijkheid zal er uit eindelijk slechts in slagen ons allen niet even welvarend en ontwikkeld, maar even arm en dom te maken. VERBETERING. In ons hoofdartikel van Zater dag zijn tot onze spijt enige zin storende fouten geslopen, waar voor de redactie haar veront schuldigingen aanbiedt. Regel 29 staat: samenwerking. Dees: samenleving. Regel 43 staat: samenwerking. Dees: samenhang. Regel 63 staat: puts. Dees: ex perts. Tussen regel 87 en 88 zijn uit gevallen de woorden: die het ge hele gebied,. „Mac Arthur oorlogsmisdadiger", zeggen (rode) Chinezen. Nu de communistische vredes duiven uit Engeland gaan ver dwijnen om Donderdag in War schau hun congres voort te zet ten, heeft de leider der commu nistische Chinese delegatie mede gedeeld, dat zijn delegatie zal voorstellen Mac Arthur tot oor logsmisdadiger te verklaren! Deze was n.l. „de voornaamste organi sator van de agressie in het Verre Oosten". 7. Bruggenbouw 1.8 mill!oen. 50 millioen voor t.b.c.- bestrijding onder rundvee Voor de financiering van een aantal landbouwkundige projec ten, die nog niet zijn opgenomen in de staatsbegroting, doch die met name met het oog op de noodzakelijke verbetering van de Nederlandse betalingsbalans als zeer belangrijk moeten worden beschouwd, is een bedrag opge nomen van 92 millioen gulden. De besteding van deze 92 millioen gulden is als volgt gedacht. 1. Bestrijding T.B.C. onder rundvee 50 millioen. 2. Bouw groenvoederdrogerijen 15 millioen. 3. Subsidie bouw silo's voor de conservering van ruwvoeder, electrische weideafrasteringen be vordering teelt en afzet van ge neeskrachtige kruiden: 10.5 mil lioen. 4. Financiering installaties tot verwerking van huisvuil 10 mil lioen. 5. Eandbouwhogeschool 2 mil lioen, 6. Dandbouwkundig onderzoe kingswerk 4.5 millioen. Deze gelden zullen worden be stemd voor onderzoek dat speciaal gericht zal zijn op de verhoging van de bodemproductie en In het bijzonder op de verbetering van de voedingswaarde der voederge- Volgens de laatste berichten maken de Nepalese opstandelin gen na him staatsgreep tegen de regering van de Rana's vorderin gen. De stad BIrganj zou door 200 man nationalistische troepen zjjn bezet. De ln de richting van de hoofd stad Katmandoe oprukkende Ne palese nationalistische militairen, ale, 2000 man sterk zijn, hebben bet 19 kilometer ten Noorden van Birganj gelegen Emra bereikt. Volgens de Jongste berichten zijn zij thans bezig zich ln te graven met het oog op de, eveneens 2000 man sterke troepenmacht der re gering, die uit Katmandoe ln Zui delijke richting is opgerukt, om de opstandelingen te bestrijden. Volgens in India ontvangen be lichten worden de nationalistische troepen bjj hun aanval op Birat- nagar, ln Oost-Nepal, die sinds twee dagen aan de gang is, door ongeveer tienduizend fabrieksar beiders gesteund. De militairen zijn achtduizend man sterk. Deze ln totaal achttienduizend man der nationalisten ondervinden heftige tenstand van een onbekend aantal regeringstroepen, dat de stad ver dedigt. De regering" van BIrganj is de eerste openlijke oppositie tegen de Rana's, die In 1867 alle gezag in de staat tot zich trokken, na dat de koning onder druk van de adel voorgoed afstand van de macht deed. De 80 families van de naam Rana bezitten alle cul tuurgrond en bezetten sleutelpo sities ln leger en regering. Het belang van Indid bij Nepal het enige Hindoe-koninkrijk ter wereld bestaat hierin, dat Nepal een bufferstaat is tussen India en Tibet. De nationalistische tegenrege ring van Nepal heeft medegedeeld, dat haar doel is de „oprichting van een volksregering onder de hoede van de koning". „Wij willen al het land, dat de Rana's ln bezit hebben onder het volk verdelen en Industrieën ves tigen", aldus de mededeling. Men zal de regering van India om erkenning der tegenregering verzoeken. Twintig jaar geëist wegens moord. De procureur-generaal bij het Gerechtshof te Amsterdam, mr J. Fabius, eiste gisteren terzake van moord met voorbedachte rade te gen de 31-jarige Amsterdamse ijzerwerker P. J. van de B. 20 jaar gevangenisstraf. De rechtbank had de verdachte, die in de nacht van 5 op 6 April 1949 zijn gewezen echtgenote Fransisca Arler met 36 steken met een dolkmes in gezicht en hals om het leven had gebracht, veroordeeld tot twaalf jaar met terbeschikkingstelling van de re gering. De Officier van Justitie was tegen dit vonnis in appèl ge gaan. wassen, alsmede op een efficiënt gebruik van het voeder. Het on derzoek zal dus nader worden ver richt in het belang van de opvoe ring der voederproductie van eigen bodem, hetgeen opnieuw kan lelden tot besparing op de In voer van krachtvoer. Zo spoedig mogelijk zullen bij de Staten-Generaal de nodige budgetaire voorzieningen aanhan gig worden gemaakt, welke be ogen de uitvoering van bovenge noemde plannen mogelijk te ma ken. Pas nadat deze voorzienin gen door de Staten-Generaal zijn aanvaard kan de regering haar voornemens verwezenlijken. Er is overeenstemming bereikt over het vrijgeven van 342 millioen gulden uit de tegenwaarderekening der Marshall hulp, ten behoeve van de financiering van een aantal voor het economisch herstel belangrijke projecten. Van de thans vrijgekomen 342 millioen gulden is 250 mil lioen gulden bestemd voor de financiering van een aantal projecten, die reeds in de begroting voor 1950 zijn opgeno men. Hierdoor worden de staatsuitgaven dus niet vermeer derd. De 250 millioen gulden denkt men ruw geschat als volgt te besteden: 1. Herstel Oorlogsschade Landbouw 84 millioen. 2. Wederopbouw Boerderijen 32 millioen. 3. Uitvoering Zuiderzeewerken en landaanwinning 53.2 millioen. 4. Uitvoering Cultuurtechnische werken 30 millioen. 5. Herstel oorlogsschade en wederopbouw woningen 36 millioen. 6. Wegenbouw 12.5 millioen. Wallace pleit voor herbewapening. Henry Wallace, de vroegere voorzitter van de Amerikaanse progressieve partij, waaruit hij zich na de gebeurtenissen in Ko rea terugtrok, heeft zich uitge sproken voor een spoedige en in tensieve herbewapening van de Verenigde Staten, zolang de Sow- jet-Unie en communistisch China geen „concreet bewijs" van hun vredeswil gegeven hebben. In een lezing te New York, zei de voormalige vice-president van de Verenigde Staten zijn mening te hebben gewijzigd over de op portuniteit van de toelating der Chinese communistische regering tot de Ver. Naties, omdat Mao Tse-Toeng door zijn deelneming aan de oorlog in Korea in de „Russische kaart" speelt. Wallace vroeg zich af, of de Sowjets werkelijk wensen, dat communistisch China ln de Ver. Naties wordt opgenomen. Hij sprak de hoop uit dat Mao Tse Toeng zich van Moskou zal los maken, „hoewel zijn verwijdering nooit zo volledig zal zijn als die van Tito". Over de Truman-leer en het plan-Marshall, die hij zo scherp heeft bestreden, wenste Wallace niets te herroepen, omdat de Ver enigde Staten „door deze strijd krachten tegen het communisme goed te keuren, eenzijdig zijn op getreden en de Ver. Naties niet erin hebben gekend". De president van Venezuela, Kolonel Carlos Chalbaud Is giste ren in de voormiddag voor zijn deur door een onbekende met re volverschoten gedood. Te Caracas, de hoofdstad van Venezuela is thans een uitgaansverbod afge kondigd. Samenscholingen van meer dan drie personen zjjn ver boden. Het uitgaansverbod telt van 5 uur 's avonds tot zes nnr 's ochtends. Chalbaud was voormalig minis ter van defensie. Hjj nam in No vember 1948 de macht over toen het leger de regering omver wierp. Met de luitenant-kolonels Marco Jiminez en Luis Lovera vormde hij een militaire junta. Nu Chalbaud vermoord is hebben de beide luitenant-kolonels toch be sloten aan het bewind te blijven. Van het Amerikaanse ministe rie van Buitenlandse Zaken deelt men mede, dat Chalbaud nog leef de na de aanslag, doch dat hij in het ziekenhuis aan zijn verwon dingen is bezweken. KOREA. Tsjiang Kai-Sjek doet beroep op Chinezen. De Nationalistische Chinese president Tsjiang Kai-Sjek heeft een beroep gedaan via de radio op de Chinezen op het vasteland om te weigeren deel te nemen aan de oorlog in Noord-Korea. Volgens Chinees-Nationalisti sche bronnen zouden er onder handelingen gevoerd worden tus sen Mao Tsje-Toeng en de Noord- Koreaanse premier Kim Sen. De verbonden troepen zijn gisteren in Noord-West Korea gemiddeld twee en een halve kilometer ge vorderd. Groot Brittannië is niet in staat de voorstellen tb aanvaarden, die voorzien in het oprichten van een Verenigd Europees leger onder verantwoordelijkheid van een Europese minister van ver dediging Aldus deelde gisteren de Britse onder-minister van Buiten landse Zaken Davies in het Lagerhuis mede, toen hij namens de regering een debat over de Raad van Europa opende. Hij verklaarde verder, dat het de Britse regering niet mogelijk was deel te nemen aan een Euro pese federatie, met een Europese grondwet als basis. „Engeland is voornemens met de andere Euro pese landen samen te werken via de bestaande en daarvoor ge- eigende organisaties, zoals de Raad van Europa", aldus Davies, die namens de regering het huis verzocht ln een motie „nota te nemen" van de gang van zaken te Straatsburg. „Groot-Brittannië", aldus Davies, „heeft verplichtin gen op grotere dan de Europese schaal aangegaan, namelijk door toe te treden tot het Noordatlan- tische Verdrag. De regering is bereid na te gaan op welke wijze een nauwere samenwerking met de andere Europese staten kan worden be reikt, doch zij kan geen enkele verplichting aangaan, zonder eerst te weten ln welke mate de Britse souverelniteit zon moe ten worden prjjs gegeven. Boven dien zon elke door Engeland te sluiten verbintenis door het parle ment moeten worden goedge keurd". Dat Engeland niet binnen Euro pees kader economisch wilde sa menwerken, ontkende hij. Conservatieven aan het woord. Duncan Sandys pleitte namens de Conservatieve oppositie voor het stichten van een Europees leger binnen het kader van het Noordatlantische Verdrag. Hij verzocht de regering haar beslis sing te herzien. Duncan Sandys, die voorzitter is van het Internationale bestuur van de beweging voor Europese Londen bereidt komst van Prinselijk Paar voor. Gisteren verrezen in Londens binnenstad de eerste der masten die deel uitmaken van de straat versiering ter gelegenheid van het komende bezoek van Koningin Juliana en Prins Bernhard. Deze vlaggemasten zullen ge plaatst wjrden langs de gehele route ongeveer 1500 meter lang van Buckingham Palace, langs de Mali, tot aan het parle mentsgebouw. Als versieringsmo tief heeft men de tulp (Neder lands nationale bloem) gekozen. Aan elke mast zal 'n reusachtige, uit hout gesneden tulp worden bevestigd. Bovenop de witte mas ten worden goudkleurige ballen aangebracht en tussen de masten worden Nederlandse vlaggen ge drapeerd. Gedurende het bezoek zullen Buckingham Palace, het admira liteitsgebouw, het ministerie van Oorlog in Whitehall, de National Gallery op Trafalgar Square en Somerset House aan het strand door floodlight verlicht worden, evenals de fonteinen op Trafalgar Square, In Whitehall zullen ook de vlaggemasten op deze wijze verlicht worden. Van de Engelse regeringsgebou wen zal, naast de Engelse vlag, het rood-wit-blauw wapperen. eenheid, zeide nog dat de tekst van Davies' rede met ontsteltenis ln het Vrije Europa zou worden gelezen. „De regering", aldus Sandys, „heeft steeds meer de sympathie en vriendschap van de socialistische partijen op het Europese vasteland verspeeld; doch nu is dit verlies volkomen. Het voorstel om een Verenigd Europees leger te stichten", ver volgde Sandys, „is niet slechts be doeld als een middel om de thans bestaande Russische dreiging te kunnen afwenden, doch het heeft evenzeer ten doel een herleving van het Duitse militairisme tegen te gasln. De bevolking van het Europese vasteland is ook voor het tweede gevaar nog steeds zeer beducht. Indien de regering zich thans tegen het plan, om tot een verenigd Europees leger te ko men, verzet, zal het waarschijn lijk op niets uitlopen. Steunt de Britse regering evenwel dit plan, dan zal het ook worden verwezen lijkt", aldus de woordvoerder der Conservatieve oppositie. „EMPIRE BRENT,, PAS 3 DECEMBER THUIS. Het troepenschip „Empire Brent", dat op 28 Oct. van Priok vertrok, zal pas vermoedelijk op 3 December in Rotterdam arrive ren. Het schip heeft een lichte motorstoring en kan niet op volle kracht varen. DOODSDIENSTEN GESTAAKT. Wegens toenemende Zuid-Wes terstorm werden gisteravond de loodsdiensten te Vlissingen, Hoek van Holland en IJmuiden ge staakt. Vanaf 16 November zullen, vol gens de K.N.A.C., twee Moerdijk ponten extra in dienst worden ge steld in het veer Kruiningen Perkpolder. Massale intocht van emigranten in Zuid-Afrika tijdens Riebeeck-herdenking. Het ligt ln de bedoeling van de regering van de Unie van Zuid- Af rika op de dag van de Jan Rie beeck-herdenking, 6 April 1952, een groot aantal geselecteerde emigranten uit Nederland, Enge land, Frankrijk en Duitsland ln het land op te nemen. Men wil daarmee te kennen geven, dat de inwoners dezer landen 300 jaar geleden de eerste blanken waren, die naar Zuld-Afrika gingen en het land opbouwden. Men heeft het plan uit elk de zer landen een groot schip met emigranten te laten komen, welke schepen op 6 April 1952 ln Kaap stad zouden arriveren. Over het aantal der toe te laten emigranten is nog niets bekend, wel verwacht men, dat het grootste contingent uit Nederland zal komen. Daarbij wordt ongeveer gedacht aan een 2000-tal Nederlandse emigranten. Bouw nieuwe kleuterschool wordt voorbereid. Toen 60 jaar geleden ln een grote woning aan de Nieuwstraat te Vlissingen de school voor lager onderwijs op Geref. Grondslag haar poorten opende, voer er een schob door Vlissingen. Bij de voorstanders van Christelijk onderwijs was er grote vreugde en dankbaarheid, maar tegenover hen stonden zeer velen, die het oprichten van de school verschrikkelijk vonden. En ze staken hun boosheid niet onder stoelen ol banken, maar meenden het moei zaam verworven bezit zoveel mogelijk afbreuk te moeten doen. De uitwerking was echter averechts, want de nieuwe instelling groeide met het jaar en thans telt de school aan de Kasteelstraat) meer dan 800 leerlingen, terwijl de kleuterschool, die eveneens uit gaat van de Vereniging voor Bijz. L.O. op G.G., bezocht wordt door meer dan 60 kinderen. Negentien jaar lang heeft wij len de heer J. Baarschers de scep ter gezwaaid in het ruime huis aan de Nieuwstraat te Vlis singen. De eerste jaren werd al leen in de ruime benedenkamer les gegeven, maar het leerlingen aan tal werd ieder jaar groter en het was nodig ook de kamers boven in te richten tot lokalen. Tenslot te moest op de achterplaats zelfs nog een lokaal bijgebouwd wor den. Met hart en ziel heeft de heer Baarschers de school ge diend. En was hij geen christen in de ware zin van het woord ge weest, hij had niet op kunnen tor nen tegen de smaad en het verzet van de tegenstanders, die de school betitelden met „dolle school", als afleiding van doleren den. En vanzelfsprekend werden de leerlingen „jongens van de dolle school" genoemd. In 1909 werd de Nieuwstraat verlaten en trok de heer Baar schers naar de nieuwe in de Kasteelstraat gebouwde school, die mede in aanwezigheid van de Geref. predikanten ds A. Kuyper en ds D. Pol in gebruik genomen werd. Begrijpelijk was er grote vreugde over het bereiken van deze mijlpaal, die een bekroning was van het onvermoeid streven van het hoofd der school. Tweede school. De heer A. Schout, die in 1916 kwam, volgde de heer Baarschers op en ook onder zijn leiding breid de de school zich uit. Zo zelfs, dat een tweede schoolgebouw aan de Verkuil Quakkelaarstraat ge opend moest worden. Hier was de heer J. J. Laernoes hoofd. Door de oorlogshandelingen werd deze school zwaar beschadigd. Het onderwijs werd voortgezet in de school aan de Kasteelstraat, waar momenteel meer dan 300 kinderen les krijgen. In 1946 trad de heer Schout wegens zijn be noeming als lid van Ged. Staten af als hoofd. Hij werd opgevolgd door de heer G. A. de Rijke, die met de onderwijzers J. Fröberg, C. Geervliet, D. van Mourik, G. M. Prins en de onderwijzeressen J. G. Dicke, J. J. de Koster en Meijer aan de voortzetting en verdere uitbouw werkten. Ook kleuteronderwijs. In 1948 stichtte de Vereniging voor Bijzonder L.O. een kleuter klas, welke ondergebracht werd ER WAREN 58 PERSONEN AAN BOORD. Een Canadese Skymaster met 58 personen aan boord, dat op weg was van Rome naar Parijs, Is gisteravond in de Franse Alpen, in de Obiou-bergketen, nabU St. EUenne en Devoluy, neergestort. Er waren 51 passagiers en een zeven koppen tellende bemanning aan boord. Dorpelingen verklaarden, dat zij een luide explosie hadden ge hoord, nadat zij het vliegtuig laag hadden zien overvliegen. Een vliegtuig is onmiddellijk opgestegen, nadat er berichten waren ontvangen uit Corps in het departement Isere, dat er twee luide explosies waren gehoord en dat men in de verte vlammen had gezien. Er zijn onmiddellijk vier- red dingsploegen uitgerukt naar het toneel van de ramp. Men verwachtte niet, dat men het toestel voor de dageraad zou bereiken. Ten Zuiden van Gre noble is het hevig gaan sneeuwen. De met sneeuw bedekte berg Obiou is 2793 meter hoog. Het toestel ligt op grote hoogte en ook in een van de meest onherberg zame gedeelten van Zuid-Frank rijk, dichtbij de bergweg, welke DE STRIJD IN TIBET. Tibetaanse klacht circuleert bij Veiligheidsraad Het Chinese leger Is de Ti betaanse hoofdstad Lhasa binnen getrokken en de vijandelijkheden zijn geëindigd, zo verluidt te Ka- Iimpong, aldus Reuter. De Verenigde Naties hebben Maandag de Tibetaanse klacht in zake de Chinese campagne ont vangen. De klacht was gericht aan de Veiligheidsraad en circu leert onder de leden van de Raad. In het telegram wordt er op gewezen, dat in Juli 1949 Tibet de diplomatieke betrekkingen met communistisch China verbrak, omdat het slinkse methoden toe paste om de Tibetaanse regering te intimideren en te ondermijnen. Aangezien Tibet niet in staat was tegenstand te bieden had het aan geboden op vriendschappelijke basis onderhandelingen te voeren. Terwiijl in New Delhi onderhan delingen werden gevoerd trokken Chinese troepen in October over de grens. Van deze „steelse aan val" was in de buitenwereld wei nig bekend en de Chinese regering maakte pas lang na de inval be kend, dat haar troepen opdracht hadden Tibet binnen te vallen. Deze inval was geheel in tegen stelling tot de plechtige verzeke ringen, die tegenover de Indische regering waren afgelegd. Tibet zou zich echter niet over geven zonder strijd „hoewel er voor een land, dat zich aan de vrede gewijd heeft weinig hoop bestaat de brutale pogingen van in de oorlog geoefende mannen te weerstaan. Doch naar wij verne men hebben de V.N. besloten agressie tegen te houden wanneer zich deze ook voordoet. De gewa pende inval in Tibet, teneinde dit land op te nemen in de plooien van het Chinese communisme door zuiver psysieke kracht, is een dui delijke vorm van agressie", aldus het telegram. Napoleon na zijn terugkeer van Elba nam. Aan boord bevonden zich Cana dese pelgrims, die van Rome te rugkeerden. Tien dagen geleden verdween een Constellation van de „Air India" boven de Franse Alpen. 48 personen kwamen toen om het leven. Eén der reddingsploegen, sa mengesteld uit gidsen en ervaren bergbeklimmers, moest na vijf uur vergeefs zoeken in de sneeuw terugkeren. Een andere groep keerde terug na tot 2000 meter hoogte geklommen te zijn en niets te hebben gevonden. De radio zweeg. Gisteren heeft de „radiostilte" haar Intrede weer ln de aether gedaan. Terwille van de stroom- besparing sluiten de zenders twee maal anderhalf uur per dag. 's Morgens van 7.30 tot 9.00 uur en 's middags van 16.30 tot 18.00 uur, met uitzondering van de Za terdagmiddag en de Zondag. Deze eerste morgen heeft, even als verleden jaar, enige reacties bij de luisteraars verwekt, omdat men vanzelfsprekend nog niet aan deze situatie gewend was. Er wordt ln de morgenuren veel naar de radio geluisterd, al was het alleen maar om „de tijd". Het gehele land miste vanmorgen het zinnetje: Het is nu precies zeven minuten voor acht". Het feit, dat deze tijdmeter nu voor enkele maanden vervallen ls had tengevolge, dat „tante Cor", de tijdmelder van de telefoon, het buitengewoon druk kreeg. En in de studio's, de anders zo leven dige radiofabriek, heerste een ■wonderlijke rust. Transformator vloog ln brand. Gisterochtend vloog in transformatorhuis van de E.M. te Geertruidenberg transformator in brand, een P.N. een De stroomvoorziening van Noord- Brabant werd hierdoor een tijd gestagneerd, in de woning van het hoofd der Kasteelstraatschool. En ook op dit werk rustte zegen. Thans is de kleuterschool de woning ont groeid. Een Inmiddels benoemde com missie ls ijverig doende met het heffen van voorbereidingen voor de bouw van een nieuwe school. Het bestuur. Uit dit alles moge duidelijk zijn geworden.dat niet alleen het werk van het onderwijzend personeel met zegen bekroond is, maar te vens dat van het schoolbestuur, waar de nog steeds actieve heer F. D. G. Prins voorzitter is. Hij is reeds vele jaren geleden de heer G. v. d. Putte als zodanig op gevolgd. Secretaris is jarenlang geweest de heer Nonnekes, die opgevolgd werd door de heer M. Vader. De heer H. H. Harinck nam kortgeleden het penning meesterschap over van de heer Bouwsma. Het bestuur bestaat thans uit de heren F. D. G. Prins, M. Vader, H. M. Harinck, E. Bouwsma, J. de Bruljne, C. Ka mermans en als vertegenwoordi gers van de Chr. Geref. Gemeente in Vlissingen de heren J. L. de Wit en J. Poppe. Het jubileum zal ook voor de kinderen niet ongemerkt voorbij gaan .Vanmiddag zullen de kleu ters feest hebben en morgenmid dag de leerlingen der lagere school. In de herdenkingssamen komst van morgenavond zal de heer A. Schout een feestrede uit spreken. De heer Scholte uit Utrecht zal declameren en een kinderkoor zal enkele liederen zingen. Ongeval op „De Schelde" te Vlissingen. Tijdens werkzaamheden bij een mastiekverwarmingsinstallatie op het terrein van „De Schelde" te Vlissingen, waar een aannemer een karwei uitvoerde, is de Vlis- singse werkman D. P. E. met zijn hand in de machine terecht ge komen. Zijn hand kwam tussen de draaiende onderdelen en werd verbrijzeld, terwijl hij nog koken de mastiek over zijn onderarm kreeg. Het slachtoffer is naar het St. Jozephziekenhuis vervoerd. G. W. Kettmann, ex-hoofd redacteur van het Nat. Socialis tische blad „De Misthoorn" is gis teren door de Btjz. Strafkamer van de Amsterdamse Arrondisse mentsrechtbank tot zeven jaar gevangenisstraf veroordeeld. De eis luidde 14 jaar. Twee personen werden gedood, 27 ernstig gewond en 20 lichtge wond, toen gisteren bij Versailles een trein ontspoorde. Men gelooft, dat nog vijf of zes personen be dolven liggen onder de wrakstuk ken. Weiland, een Duitse mede werker van het door de Amerika nen beheerde blad „Neue Zel- tung" is door de Russen ontvoerd in een auto. Hij riep nog om hulp doch het was al te laat. Weiland was lid van een verzetsgroep te gen het communisme. Een groot gedeelte van Oost-Frankrijk wordt door overstroming be dreigd. Bij Grenoble is een hydro- electrische installatie door een grondverschuiving beschadigd. Ta Lyon treft men voorbereidingen tot evacuatie van een duizendtal mensen die aan de oever van de Rhone wonen. Engeland zal deze winter beduidend minder ko len uitvoeren dan verleden jaar. Drie leden van de Oost-Duitsa volkspolitie zijn gisteren naar het Westen gevlucht. Eén hunner moest met een geweer de anderen bewaken, doch nam meteen da kans ook waar. Engeland zal Joego-Slavië 5 millioen Pond Sterling lenen voor aankoop van voedsel. In Thuringen en Sak- sen-Anhalt zijn 360 diaconessen ontslagen, omdat zij weigerden zich bij de onder communistische leiding staande vakvereniging aan te sluiten. Engeland zal ter ge- legenertijd een ambassadeur naar Spanje zenden, aldus heeft Bevin medegedeeld. Soekarno heeft tijdens een reis op de kleine Soen- da-eilanden in een redevoering da eis tot aansluiting van Nieuw- Guinea herhaald. DE BILT ZEGT: Bulïg. Weersverwachting geldig tot vanavond. Wisselend bewolkt met enkele regen- of hagelbuien. Matige tot krachtige en vooral in de kust provincies nu en dan harde weste lijke wind. Iets kouder dan giste ren.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1