Zenuwpijn De kerk van Nieuwland bestaat 300 jaar. De galeislaaf pjrovintiffipéM Inwoners, provincie en gemeente Middel burg betaalden de bouwkosten. Zeeuwse Wandelingen Engelse agitatie tegen Zuid-Afrika, Gezond èn lekker! Algemene beschouwingen in Tweede Kamer voortgezet Een gevaarlijke gift. fvlaandag 13 November 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 Voor da lezers, die niet goed weten waar Nieuwland ligt. wil ik eraan herinneren, dot de officiële naam van dit dorp Nieuw en Sint Joosland is, een naam, die ik straks wel verklaren zal. Maar niemand oe over Nieuwland. laar niemand gebruikt dit lang-ademige woord, iedereen spreekt De tweede opmerking, die ik Wil maken, is, dat niet de te genwoordige kerk drie eeuwen oud is (die is van 1883), maar dat de eerste kerk van dit nieuwe dorp in 1650 werd ge bouwd. We lopen echter op de geschiedenis vooruit en daarom lullen we by het begin begin nen. Wat we tegenwoordig het gloe noemen, het nu gedeeltelijk Ingedijkte vaarwater tussen Walcheren en Zuid-Beveland, pad eeuwen geleden andere na- pien. Iedere vaargeul had zijn eigen naam; één der grootste en bekendste was wel de Lemmer. Jlierin ontstond nu in de 14e jeuw een eilandje ten zuiden Van de Arne: het Arnemuider- tand, later ook genoemd de St. Joospolder. Vermoedelijk is het bij de geweldige overstroming Van 1530 ondergelopen, maar in J631 werd het opnieuw inge dijkt en kreeg de naam van Oud St. Jooslandpolder. Deze polder was 265 ha. groot. Er pe dorpje, ongeveer tien huizen aan pntstond ook een peuterig iedere kant van een straatje, waarbij warempel nog 2 herber- fen waren: „de Zwaan" en „de .andbouw". Wat tegenwoordig het oude Dorp heet is het over blijfsel van het eerste dorpje uit deze polder. De Middelburgse polder. Tegen deze polder ontstonden hoge schorren, waarvan er in 1644 enkele werden ingepolderd pnder de naam van de Middel burgse polder. Deze naam zegt reeds, dat het nieuwgewonnen 'and eigendom was van de stad iddelburg. Deze polder was 80 ha. groot en vlak tegenover de haven van Middelburg werd 4 gemeten gereserveerd voor de Stichting van een nieuw dorp. Dat nieuwe dorp kreeg de pas sende naam Nieuwland. De bewoners van deze nieuwe laats en van het Oude Dorp oesten in Arnemuiden naar de erk, vooral in de winter een moeilijke reis. Geen wonder, dat er al gauw behoefte kwam aan een eigen kerkgebouw; het zou gebouwd worden in Nieuwland, flat zich veel meer uitbreidde en pok gunstiger gelegen was dan net Oude Dorp. De eerste kerk in Nieuwland. De ingezetenen van beide dor pen brachten voor dat doel bijna Vijf gidsen op de top van de Mont Blanc. Met de terugkeer van vijf Al- pengidsen van het wrak der bij fle top van de Mont Blanc ver ongelukte Indische „Constella tion" is een einde gekomen aan •en van de meest dramatische heldendaden uit de geschiede nis van het Alpinisme. De vijf gidsen hebben twee dagen lang hun leven geriskeerd tijdens hun tocht door sneeuw en ys tiaar de plaats van de ramp, een plek die in dit seizoen nog nooit bereikt was. Toen zij van hun tocht terug kwamen was St. Gervais uitge lopen om hun een juichend wel kom te bereiden. De leider van de gidsen, de 84-jarige Louis Viallet, deelde mede, dat da „Constellation" neergekomen was op een hoogte van 4730 meter, dat er als ge volg van de botsing geen stukje aan de machine meer heel was pn dat stukken van het wrak, lijken en lading her en der ver spreid lagen. Over een steile rotswand aan de Italiaanse zijde zagen de bergbeklimmers diepe gaten in een 500 meter lager gelegen gletscher. Zij vermoedden, dat daarin de stoffelijke resten be graven lagen van inzittenden, die onmiddellijk na de ramp over de rotswand heen naar be neden gestort waren. Viallet en zijn mannen kon den niet langer dan tien minu ten bij het wrak blijven ten ge volge van de wind, die met een gnelheid van 130 km per uur blies, bij een temperatuur van 80 graden ond°- 234 pond Vlaams by elkaar. Deze oude munt, waarmee men vroeger veel rekende, was f 8 waard. Van de bewoners was dat f 1403, de Staten van Zee land gaven f 600, alles bij elkaar dus f2003. De kerk zou kosten f 2665, zodat men nog f 662 te kort kwam, maar dit bedrag schonk de stad Middelburg. Als herinnering aan dit gulle ge baar mocht de stad haar wapen in één van de kerkramen laten aanbrengen. Voor ongeveer f80 zorgde hiervoor de glazenier cxxxrv. Cornells van Barlaer, dezelfde, die ook de afbeelding van Wil lem Beukelszoon in het kerk raam van Biervliet heeft aan gebracht. Voor dit bedrag had men een kerk van 20 m. lang en 10 m. breed, met een torentje, waarin een klok uit de Zusterkerk te Middelburg werd gehangen. In Augustus 1650 werd de nieuwe kerk in gebruik geno men. Predikanten uit Middel burg en Arnemuiden zouden dienst doen zolang het dorp nog geen eigen predikant had. Precies twee jaar later (25 Aug. 1652) kwam hier als eerste pre dikant Johannes van Miggrode, de kleinzoon van de beroemde Veerse kerkhervormer Jan van Miggrode. Ongehuwd stierf hij 5 jaar later. 11 November de eerste kerkeraad. Het heeft geduurd tot 11 No vember dat is nu dus juist 3 eeuwen geleden vóór de ge meente een kerkeraad had. Op die datum werden 2 ouderlin gen en 2 diakenen gekozen. La ter volgde de benoeming van de voorlezer, die tevens school meester was en van de honden slager, de stokman, die by de deur van de kerk moest staan om viervoetige kerkgangers te gen te houden. Op 20 October werd het eerste huwelijk in de kerk bevestigd, op 26 December het eerste kind gedoopt. Het volgend jaar op 8 Januari deden 2 jongens belij denis en een week daarna werd het eerste avondmaal gevierd. Er werd besloten, dat alle lid maten 4 x per jaar vóór de vie ring van het avondmaal bezocht zouden worden. De kerk in later jaren. Door toeneming van de be volking, ook tengevolge van nieuwe inpolderingen, werd de kerk na verloop van tijd te klein. In 1791 werd ze vergroot met 2 zijvleugels. Ook werd er een nieuw torentje op geplaatst met een zwaardere klok erin. De tegenwoordige kerk da teert van 1883; op 6 Mei werd ze in gebruik genomen. In 't begin van die eeuw (1818) was Nieuwland door een dam met Walcheren verbonden. Dwars door de Middelburgse polder was de grote verkeersweg aan gelegd over de nieuwe Sloedam. Nieuwland was een flink, welvarend landbouwdorp ge worden. Nog tal van nieuwe polders waren er bijgekomen in de loop der jaren (o.a. Bijle- veld-, Mortiere-, Nieuw St. Joosland-, Rapenburgpolder) en de oude wat bouwvallig gewor den kerk voldeed niet meer. Daarom werd de nieuwe, nog bestaande kerk, voor ca. f 19.000 door de timmerman H. van Leerdam gebouwd. In Goes kocht men voor ruim f200 een klok van de afgebroken kerk van Baarsdorp, die een plaats kreeg in het 27 m. hoge to rentje. Op 1 Januari 1816 waren de gemeenten St. Joosland (het Oude Dorp) en Nieuwland ver enigd tot één gemeente, die de naam Nieuw' en St. Joosland kreeg, de lange officiële naam, waarvan ik in het begin van dit artikel sprak. L. v. W. Pro-Duitse stemming ver verdwenen, (Van onze Utrechtse correspondent) De „Nederlaadsch Zuid-Af ri- kaansche Vereeniging", een se dert 1881 bestaande organisatie, die poogt de culturele betrekkin gen tussen ons land en Zuid-Afri ka te versterken, maakt zich de laatste tyd ongerust over de be richtgeving, welke in de Neder landse dagbladen verschijnt met betrekking tot Zuld-Afrika. Dit deelde de heer I,. K. Mid- delberg, oud-burgemeester van Ede, mee op een persconferentie ln het Van Rlebeeckhuis te Am sterdam. Belangrijk nieuws over de Unie van Zuid-Afrlka wordt doodge zwegen ln de bladen of komt er ln, maar dan voorzien van min (Ingez. mededelins i ROOSENDAAL HOLLAND TU8HHOU1 BELGIS of meer bedekte Insinuaties. De Vereniging heeft een reeks van feiten gesignaleerd en meent nu niet langer te kunnen zwijgen. Het is nogal gemakkelijk om de oorzaken van deze onbevredigen de berichtgeving op te sporen. Het merendeel van de hier te lan de verschijnende dagbladen maakt gebruik van persberichten, welke uit Engelse koker komen. En in Engeland moet men sedert Ma len aan het bewind ls, niet veel van Zuid-Afrika hebben. Het moge dan misschien „goe de" Engelse politiek zijn om leu genachtig nieuws over de Unie de wereld ln te sturen, doch het is ln elk geval geen goede Neder landse politiek om hieraan door gang te verlenen, redeneert men in de Vereniging. Op den duur zal deze stem mingmakerij tegen Zuld-Afrika de betrekkingen tussen dat land en het onze schaden. Dat zou vooral voor Nederland nadelig zijn. Want Zuld-Afrika ls zeer gesteld op de Nederlandse stam verwanten en het ziet gaarne im migranten uit de lage landen ver schijnen. Ook staan belde naties aan de vooravond van de Van Riebeck-herdenking (1952). Waarom zou dan nu de sfeer nodeloos vertroebeld moeten wor den, zo vraagt men zich af. Rassenvraagstuk. In Nederland wordt men vooral door twee kwesties gehinderd. Eerst door de pro-Duitse stem ming ln Zuid-Afrlka en daarna door de behandeling van het ras senvraagstuk in dat land. De heer Mlddelberg was van mening, dat de pro-Duitse gevoe lens (verklaarbaar uit de anti pathie jegens Engeland) sterk af nemen. Toen hij in 1947 de Unie bezocht, stond hij versteld over het wanbegrip bij de Zuid-Afrika ners t.o.v. bijv. het verzet der Ne derlanders tegen de Duitse ter reur. Verleden jaar heeft de heer Mlddelberg wederom de Unie be reisd. Nu vond hij veel verbeterd. Wel ls er nog een natlonaal-socla- listische groepering, maar daar- Ingez. mededeling, advert.) Ze hebben aan 20 schakers gevraagd: Met welke zet open: u het liefst? 8 antwoordden: ik zet e2*e4 6 antwoordden: ik zet d2 - d4 5 antwoordden: ik zetPgj -f3 1 antwoordde: ik zet een doos je Bond Street voor me neer! In alle ernst: De sigaret met de record omzet1. Fles aether viel om; apotheek brandde uit, In Amsterdam-Oost ls Vrijdag door een merkwaardig ongeval een apotheek uitgebrand. In de apotheek was een 66- jarige knecht in de kelder aan het opruimen. Hij stootte hierbij een fles met 10 liter petroleum-aether om. De fles viel op de grond en bral:. Hoewel de man nog ge tracht heeft zaagsel en as. over de zich snel over de vloer verspreidende lichtontvlambare vloeistof te werpen trokken de aetherdampen de apotheek binnen waar een kachel brandde. De kachelwarmte deed de aether dampen terstond ontbranden. Er klonk een hevige knal en de winkelruiten spatten uit elkaar. Een glazenwasser, die aan de voorzijde van de apotheek stond, zag, juist toen een werkster bij de kachel stond, de vlam naar buiten schieten. De man werd door de springende ruit tegen de grond geslingerd. De werkster, een oudere vrouw, is met ernstige brandwonden ln het Binnen Gasthuis opgenomen. Een brandwacht, voorts nog een man en een vróuw liepen snij- en brandwonden op, die ln het zie kenhuis werden verbonden. Het vuur sloeg over naar een ruimte met chemicaliën, zodat blussen bijna onmogelijk was. Het perceel brandde geheel uit. (Ingez. mededeling, advert.) L verstoort Uw leven en belet U te werken! Het middel dat idirect en afdoend helpt, heetj van heeft Malan zich zich beslist gedistancieerd. Wat het rassenvraagstuk be treft, daarover kan niemand zich een oordeel vormen, die niet op de hoogte is met de toestanden zelf. De naturellen staan nog ln de kinderschoenen van hun ont wikkeling. Men kan hen eenvou dig niet naast de blanken plaat sen. Maar dat moet te zijner tijd wel! En daarheen werkt men ln Zuld-Afrika, Terwjjl Engeland ln de volledig onder zijn bestuur stsiande gebieden vrijwel niets aan de opvoeding der inheemse bevol king doet, beijvert Zuid-Afrlka zich om die mensen kennis bij te brengen. Beziet men de zaken van deze kant, zo veronderstelt de Vereni ging, dan is er ln Nederland geen leden om kans te geven aan de agitatie van Engelse zjjde. FEUIiyi-E-UN. Vrjj naar het Engels van JOSEPH STEPHENS. IC) -o— Met een schok werd ik my be wust van wat Petronius van haar gezegd had: mijn indruk was dezelfde. Toen ik het paleis binnen ging, was de jongedame niet te zien Ik was er zeker van, dat, als zij geweest was bij de groep gas ten in het atrium, zy mijn stellig zou zijn opgevallen door haar markante verschijning. Ik liep door naar de in het zonlicht ba dende kamer, waar de keizer zijn vrienden ontving en voelde een hand op mijn schouder. Waarom zo somber, m'n j nge vriend? vroeg Claudius, jij moest stralen van blijdschap ais je denkt aan de gouden tijd die je tegemoet gaat op Capri, want daar zul je in de wolken zijn. Ionos moge een ideale plek zijn voor de liefde, maar het is te ver van Rome en ik heb mijn vrienden graag dicht bij mij. Ik lachte hem dankbaar toe. Hoewel Claudius een vrij le lijke, oude man was, en een wil loos type, had hij toch een goed hart. Plotseling sprong Wet Death op en waadde door het mulle zand naar de branding. Spoedig weer terug zette hij zich weer naast Poly (zenuwen, dacht deze) en vervolgde na een pauze: Daar was zy. De op één na rijkste vrouw van het keizer rijk. Daar stond zy opeens vlak voor mij. Claudius nodigde haar, naast hem plaats te ne men en stelde ons aan elkaar voor. Dat was zij dus, volgens Claudius de voltooiing van mijn geluk. Zij had het staalblauwe haar gevlochten tot een wrong en keek mij onderzoekend aan. Nooit had ik een paar zulke fel-critische ogen gezien. Rank als een ree, en stralend van jeugdige kracht en levenslust. Bij het eerste geluid van haar stem kreeg ik een schok en ik hoop, dat mijn gelaat goed verborg, wat ik dacht. Het was moeilijk geen schijn van emotie te verraden en het leek mij het beste, maar heel weinig te zeg gen. Ik luisterde schijnbaar ge boeid naar Claudius' anecdotes maar tuurde af en toe intens naar Io. Voor het eerst betreur de ik de tijd met studie en ar beid doorgebracht. Ik had nooit met vrouwen omgang gehad en ik voelde mij verlegen, bijna bang. Ais zij zich tot mij richtte, stamelde ik maar een kort ant woord ik luisterde eigenlijk alleen maar naar de klank van haar stem. Dan golfde een ge voel van trots door my heen, trots om door zulk een vrouw bemind te worden. Ik weet niet, waarom ik u al deze bijzonderheden vertel, het doet er ook niet toe. Ik zal u genoeg vertellen om mijn repu tatie te verdedigen. Dat hoeft niet, zei Poly, dat zou voor mij zijn als het turen door een sleutelgat. Wet Death rilde en zei: Zo behoeft u het niet te zien. Misschien ben ik wat overgevoelig. Als men jaren ge boeid op een galei heeft gezeten, raakt men de in de samenleving geldende begrippen kwijt. Wat maakt een man los van alle verstandelijke overwegingen, als hij de vrouw ziét? Waarom brengt hem één oogopslag, één haarlok, één gelaatstrek uit het evenwicht? Ik weet het niet, mompel de Poly hulpeloos. Ik kan niet geloven, ging Wet Death ondanks Poly's pro testen voort, dat welke men ook, patriciër of plebejer, die Io ontmoette, ooit vergeten zou de eerste maal dat zij zijn gedach- tenwereld binnenkwam! Ik noemde haar in stilte Dianal lk heb haar gezien, werkende en slapende, als de zweep van de opzichter mij striemde en als de ketenen mijn voeten schaafden. Hij bukte zich en wreef zijn voeten, waar de ijzeren ketting zijn littekenen had ingedrukt. Ik weet werkelijk niet meer, wat wij gezegd hebben, toen Claudius met ons sprak. Hij was weer vol grappen, die Io een blos op het gelaat brach ten en mijn oren kwetsten. Ik denk, dat juist dit, meer dan iets anders Io's houding be paalde. Zy scheen koel en eigenlijk is ze voor mij nooit anders dan koel geweest. Vaak heb ik gedacht, dat ze mij aan zag voor een naieveling of een romantische jongeling. Haar ge laatsuitdrukking was hard en sarcastisch, haar ogen waren koud. Altijd was er een minach tende trek om haar lippen de huwelijksacte werd getekend en verzonden om getekend te worden. Wet Death streek met zyn zakdoek over het voorhoofd. Zij was een mysterie met de glans van koud staal. Toen ik de trouwring aan haar vin ger schoof, verliet Claudius het vertrek, ik was alleen met mijn bruid. Ik nam haar voorzichtig in mijn armen. Het was zó stil rondom ons, dat ik het gevoel had, alleen met haar op aarde te zijn. Haar lichaam scheen plotseling versteend; wat ik in mijn armen hield was ijskoud. Het was my, alsof ik een bloem kuste, zelfs haar ogen waren zonder uitdrukking, zonder emotie, als van een standbeeld. Marmer kussen is niet prettig en met weerzin liet ik haar los. (Wordt vervolgd.) Financiën, Indonesië en de houding van Spaak in het geding. De Derde Macht. Eigenlijk tegen de verwach ting in kon de Tweede Kamer Vrijdagmiddag tegen vier uur nog verder gaan met de Alge mene Beschouwingen. De heer Welter (K.V.P.) begon met op te merken, dat men niet alleen Minister Lieftinck verant woordelijk kan stellen voor on ze hachelijke financiële situatie. Integendeel: deze man van on verdroten ijver verdient hulde en waardering. Dat wilde na tuurlijk niet zeggen, dat de heer Weiter geen bezwaar had tegen deze bewindsman. Om te begin nen moet hij eens populair aan ons volk uiteen zetten hoe slecht wij er wel voorstaan. Zijn eerste taak is overigens om er voor te zorgen, dat de gulden op peil wordt gehouden. Gebeurt dit niet dan vallen land en volk in een chaos waarvan omvang en diepte niet zyn te benaderen. Daarom moeten we onze bond genoten precies vertellen hoe wij er voor staan en dat wij geen internationale verplichtingen mogen aanvaarden boven de grens van ons kunnen. Indonesië. Vrij uitvoerig sprak de heer Welter nog over de gevolgen van de afscheiding van Indone sië. Volgens spreker zijn de so cialisten hier de geestelijke va ders van. Andere partijen zijn de dupe geworden van hun ver trouwen in de socialistische lijn. De P.v.d.A. is dus allereerst ver antwoordelijk. Dat vond de heer Weiter niets bijzonders, want in geen enkel land heeft een socia listische regering succes gehad. Dat komt omdat de socialisten niet uitgaan van feiten, maar van stellingen. De socialistische doctrine is onverenigbaar met een doelmatig bestuur van de Staat. De heer Weiter betreurde het diep, dat de Regering prac- tisch niets voor Ambon heeft gedaan. Deze zaak is door de voorzitter van de Veiligheids raad wekenlang onder tafel ge werkt. Hij hoopte, dat Nederland dit zal onthouden. Spaak redde België. De heer v. d. Goes van Na- ters (P.v.d.A.) moest natuurlijk spreken over de houding van de Nederlandse socialisten tijdens de Belgische koningskwestie. Spaak heeft de eenheid ge- Geen drie personen op een fiets. Na Inwerkingtreding Verkeerswet De nieuwe verkeerswet die ver moedelijk 1 Januari a.s. in wer king zal treden, bevat een artikel dat voor rijwielrijdend Nederland van belang is. In de nieuwe wet staat dat de bestuurder van een rijwiel ten hoogste een persoon mag mee voeren. Dat zal dan voortaan ook een volwassene mogen zyn. Het zal echter straks niet meer zijn toegestaan dat een volwassene twee kinderen op zijn fiets mee neemt, een kind voorop en één achterop. Prof. Z. W. Sneller overleden Te Amsterdam is op 67-iarige leeftijd overleden prof. dr Z. W. Sneller, hoogleraar aan de econo mische faculteit der Vrije Univer siteit te Amsterdam. De overledene heeft gedurende 25 jaar het hoogleraarsambt aan de economische hogeschool te Rotterdam bekleed. In 1948 richt te hij de economische faculteit aan de Vrije Universiteit te Am sterdam op en heeft er sedertdien college gegeven. Woensdag a.s. zal het stoffelijk overschot te Rotterdam worden begraven. Professor Sneller begon zijn loopbaan als onderwijzer. Na de hoofdacte begon hij de studie voor het staatsexamen en zo kwam hij eerst op 25-jarige leeftijd op de collegebanken van de Rijksuniver siteit te Utrecht. Twee jaar daar na werd hij benoemd tot leraar aan de Christelijke Kweekschool te Middelburg. Op 34-jarige leef tijd promoveerde hij aan de Rijks universiteit te Utrecht op een proefschrift getiteld „Walcheren in de 15e eeuw". Nobelprijzen toegekend. De Zweedse Academie voor Wetenschappen heeft de toe kenning van diverse Nobelprij zen bekend gemaakt. De Nobel prijs voor Natuurkunde krijgt de 46-jarige Britse professor Cecil Powel te Bristol, een bekend on derzoeker op het gebied der atoomkernen en der kosmische stralen. De prijs 1950 voor lite ratuur werd toegekend aan de 78- jarige Britse schrijver-wijsgeer Bertrand Russel. Hij ontving de prijs wegens zijn „veelzijdige en belangrijke geschriften, waarin hij zich een apostel van de vrijheid en een voorvechter voor de vrijheid van denken heeft getoond". Russell ls van mening, dat het Russische imperialisme en niet het communfsme de grootste vij and is. Volgens hem zal er ln de komende vijftig jaar een wereld regering tot stand komen. In een toespraak, die Russell een jaar geleden te Londen hield, ver klaarde hij de voorkeur te geven aan een derde wereldoorlog, met het gebruik van atomische wa pens boven een overheersing door de Russen. De prijs voor 1949 voor litera tuur werd toegekend aan de Amerikaanse romanschrijver Wil liam Faulkner. De prijs voor scheikunde is toegekend aan de professoren Otto Diels te Kiel en Kurt Adler te Keulen, die de prijs samen moeten delen. Elke prijs bedraagt 164.303 Zweedse kronen, die de winnaars ln de munteen- heid van hun eigen land kunnen opnemen. red, zo zeide de socialistische fractievoorzitter. Zonder hem zou België in twee delen uiteen gevallen zyn. Spaak had slechts eên keus: de natie of de consti tutie redden. Hij koos de natie De heer v. d. Goes achtte het daarom een grote fout, dat van Nederlandse zijde geprobeerd was om de heer Spaak als voor zitter van de Europese vergade ring te Straatsburg te wippen. Wel erkende hij, dat ook de Belgische socialistische partij fouten heeft gemaakt. Een ver gelijking met Nederlandse om standigheden is niet te trekken. Principieel keren de socialisten in Nederland zich tegen iedere vorm van terreur. De derde macht. Het streven om een derde macht van min of meer conser vatieven te vormen vond wel weerklank bij de heer v. d. Goes. Alleen vroeg hij zich af, waar de linkerzijde van de C.H.U. dan moet blijven. De A.R. schijnen hier niet zo veel voor te voelen. Als troost haalde hy echter een uitlating aan van een A.R. geest verwant. die zeide dat sommige A.R. zich beter bij de liberalen dan bij hun eigen partijgenoten thuis voelen. Zoals leder jaar keerde deze spreker zich ook dit jaar tegen de communisten. In het bijzon der vroeg hij de Regering om nadere inlichtingen inzake de arrestatie van het communisti sche Kamerlid Hermans. De de batten zullen Dinsdag worden voortgezet. (Ingez. mededeling, advert.) Onrnstig, gejaagd? Mijnhardt's Zenuwtabletten sterken en kalmeren Uw zenuwen. Nieuwe bode Prov. Griffie. Ged. Staten van Zeeland heb ben m.i.v. 1 Januari 1051 be noemd tot bode-schrijver ter Provinciale Griffie van Zeeland, de heer W. J. Ooms te Middel burg. MIDDELBURG. Accudief liep tegen de lamp. In de nacht van Woensdag op Donderdag stal C. J. B. uit Breda, die in één der wederopbouwkam- pen verblijft uit een aan de Los- kade geparkeerd staande perso nenauto een nieuwe auto-accu. De man had maar kort plezier van de buit, want de gemeentepolitie hield hem korte fljd later aan, waarop B. bekende de diefstal te hebben gepleegd. De eigenaar van de accu, een vertegenwoordiger uit Nijmegen, kwam Donderdag aangifte doen, doch dit bleek door de activiteit van de politie al overbodig. VLISSINGEN. Wethouder Poppe opende L.K.O.-cursus. Vrijdagavond waren 50 cursisten, leden van de Commissie van Toe zicht op het Nijverheidsonderwijs, genodigden en leraren bijeengeko men in de Nijverheidsschool om de opening by te wonen van de cur sus Lager Kaderopleldlng. De directeur van de Nijver heidsschool, da heer G. Wagen voorde, gaf ln zijn welkomstrede een overzicht van de ontwikkeling van het nijverheidsonderwijs in de laatste 80 jaren, welke hij rang schikte in opbouw, uitbouw en aanbouw. Hoewel het onderwijs in de behoefte heeft voorzien bleef er een leemte in de opleiding, welke vooral tegenwoordig wordt gevoeld door de behoefte aan lei dinggevend personeel. Deze nieuwe tak van het Nij verheidsonderwijs dient fris te zijn en mag niet bestaan uit boekjes- lessen. Een voornaam onderdeel zal zijn de bedrijfspsychologie en het vermogen om met medemen sen om te gaan ln het bedrijf. Hierna ging de heer W. Poppe, als wethouder van Onderwijs en voorzitter van de Commissie van Toezicht op het Nijverheidsonder wijs, over tot de opening van de cursus. Spreker belichtte, hoe in deze tijd van intensieve arbeid moeilijkheden ontstaan. De cursisten kunnen hier wa pens verzamelen tegen vele facto ren in deze maatschappij. Hij be sloot met „een volk dat leeft, bouwt aan zyn toekomst" en wenste allen voldoening met de cursus. Hierna richtte de heer Wagen voorde zich nog tot de Commissie van Toezicht, de leiders en cuv sisten, waarna de lessen voor de twee klassen een aanvang namen. Het doel van deze cursus is jon ge mannen, die voldoende prac- tisch zijn gevormd en de Lagere Nijverheidsschool met vrucht hebben doorlopen, die kennis bij te brengen, waardoor zij na be ëindiging in staat zijn leiding te geven in het bedrijf als leermeester, baas, calculator, werkvoorbereider enz. De deelnemers moeten bij de aanvang van de cursus tenminste 20 jaar oud zijn, in het bezit zyn van het einddiploma van een la gere Nijverheidsschool en bewijs kunnen leveren, dat zij voldoende practisch onderlegd zijn. De duur van de cursus voor het behalen van het getuigschrift A is minstens 2 jaar, welke kan wor den gevolgd door een verdere op leiding voor het getuigschrift B. Zo nodig kan aan de eigenlijke opleiding nog een voorliereldend jaar worden verbonden. Nog steeds woningnood. In de Vrijdagmiddag j.l. gehou den raadsvergadering werden be noemd als deskundigen voor de schatting van de waarde der in het Grondbedrijf aanwezige gron den de heren H. M. v. d. Putte te Souburg, J. Loois Hzn. en J. Job- se te Vllsslngen, De heer C. Geldof, het nieuwe raadslid, werd benoemd als lid van de comm. v. bijstand voor het waterleiding- en het woningbe drijf. Tijdens de rondvraag verzocht de heer T. v. Sabben (C.H.) spoe dig de weg langs de voorzijde van het abattoir te verbeteren, waar na de heer M. J. Corveleijn (K. V.P.) de aandacht vestigde op de zeer slechte toegangswegen tot de sportterreinen. Drs P. Theune (V.V.D.) bepleitte spoedige be planting van de Vrijdomsweg, maar hij kreeg te horen, dat een voorstel daartoe juist ln de vori ge raadszitting was genomen. Blijkbaar niet al te best geluis terd Op een vraag van de heer J. L, de Wit (A.R.) naar de bestem ming van het Nedpam-haventje aan de Prins Hendrikweg ant woordde de burgemeester, dat men van plan ls voorzieningen te treffen, doch dat de uiteindelijk» bestemming nog niet vaststaat. Een vraag van de heer J. Ma rijs (A.R.) naar de verdeling van het bouwvolume voor 1951 was voor de burgemeester aanleiding uiting te geven aan de teleurstel ling van B. en W. over het toe gewezen volume voor Zeeland. Volgens mr Kolff volgt Den Haag nog altijd een te star systeem bij de toewijzing. Men baseert die op de bevolkingsaanwas en de volks telling, doch verzuimt rekening te houden met de bijzondere getrof fenheid van sommige landsdelen. In Zeeuws verband zal men moe ten trachten verbeteringen aan te brengen. De bewering, dat Vlis- singen weinig of geen woningen meer tekort heeft, is volkomen uit de lucht gegrepen, aldus de burgemeester. GOES. Bazar „Euphonia", Van 16 tot en met 18 Novem ber organiseert de Harmonie „Euphonia" in de Prins van Oran je een bazar ten bate van het ln- stumenten- en uniformfonds. Burgemeester W. C. ten Kate zal deze bazar om acht uur offi cieel openen. Nieuw Café-Restaurant „Koepoort". Zoals gemeld zag enige tijd ge leden de heer Plet Vogel ln Mid delburg zjjn noodcafé onder de slopershamer vallen. Vrijdag heeft hy onder grote belangstelling zyn nieuwe café-restaurant aan de Westwal alhier geopend. De „Koepoort" ziet er bijzonder aantrekkelijk uit. Het bestaande café ls geheel vernieuwd en zal zelfs nog met een eetzaal en een biljardzaal worden uitgebreid. Voor de wachtende buspassa giers een welkom onderdak. Geslaagd. Aan de Rijksuniversiteit te Lelden slaagde voor arts de heer L. P. Kramer, alhier. terneuzen. Een zelfwassery. Met belangstelling hebben ve len in de Noordpolder de bouw gevolgd van Thomaes' Zelfwas sery een bouw die verschillend- de maanden geduurd heeft, maar die nu toch haar beslag heeft gekregen. De machines draaien en de vrouwen van Terneuzen kunnen hun was zelf klaar gaan maken. In Holland is een zelfwassery reeds geruime tijd bekend, doch Zeeland heeft in Terneuzen haar primeur gekregen. THOLEN. Röntgenologisch borstonderzoek. Het Röntgenologisch borst onderzoek zal plaats hebben van 20 t.m. 24 Nov. in de consisto riekamer der Ned. Herv. Kfir'L. Byna de gehele bevolking heelt zich voor dit onderzoek opge geven.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2