NIEUWS Peking wil alleen over Korea praten als ook Formosa wordt behandeld PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Tsjoe en-Lai wijst verzoek van V. N. af V. N.strijdkrachten wacht bittere winter- campagne Tibet moet het alleen uitvechten Europa moet minstens 18 maanden langer op de been gehouden worden Amerikaanse bases op Nieuw Guinea 1 Eerherstel voor Colijn gevraagd Tijd in Russische kampen doorgebracht zal gelden bij strafmaat Fins stoomschip na aanvaring op Westerschelde gezonken SNIPPER Z.L.M. vergaderde te Tholen Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Heoldkantoor: Goes, L. Vorststr. 00, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu zen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1713 MAANDAG 13 NOV. 1950 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Met vaste medewerking van: Directeur: JACQ DE SMIT Franco per post 4.Mr yj p j? Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Mid- Advertentleprijs 17 cent per m.m. delburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; 3. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; B. Zuidema, Goes. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Op- en ondergan gvan Zon- en Slaan. Dinsdag: Zon op 7.57 u., ondei 16.51 u. Maan op 13.32 u., ondei 20.53 u. Hoogwater op Dinsdag 14 Nov.1 Vlissingen: 4.35 u. 2.15 m., 17.03 u. 2.13 m, Terneuzen: 5.08 u. 2.31 m., 17.35 u. 2.30 m. Wemeldingei 6.28 u 1.76 m„ 18.48 u. 1.81 m. Zierikzee: 6.08 u. 1.52 m., 18.32 u. 1.58 m. Communistisch China tracht in Lake Success dwang uit te oefenen. De uitnodiging van de Ver. Naties om de kwestie der deelneming aan de strijd ln Korea te bespreken heeft Peking van de hand gewezen, tenzij het deze kwestie met die van Formosa mag combineren. Communistisch China is vastbesloten Formosa te „bevrijden" heeft Radio Peking gisteren nog eens in een oproep tot de burgerbevolking verklaard. Het was een oproep tot deelname aan de strijd in Korea. GEEN SNELLE BESLISSING. De strijdkrachten der V.N. gaan een bittere wintercampagne tege moet. In de woeste heuvels van Noord-Korea verwacht men geen snelle militaire beslissing. „De rode strijdkrachten hebben zich uitstekend opgesteld", aldus een officier van de Amerikaanse ge heime dienst. De afwijzing van het verzoek der V.N. geschiedde in een tele gram, dat Tsoe-en-Lai, de com munistisch Chinese minister-pre sident aan Trygve Lie heeft ge stuurd. „Wij kunnen aldus het tele gram de uitnodiging van de Veiligheidsraad niet aanvaarden, omdat de vertegenwoordiger van de centrale volksregering het recht ontzegd wordt in de Veilig heidsraad de dringendste kwestie te bespreken van de gewapende interventie in Korea en agressie tegen China door de regering van de V.S.". NIEUW OFFENSIEF INGEZET. Over een front ter breedte van honderd kilometer is, ten Oosten van Paktsjon, een nieuw offensief ingezet, waarbij de verbonden troepen langzaam vorderen, er voor zorgdragend gedurende hun vorderingen een solide en aaneen gesloten linie te handhaven. Een woordvoerder van Mac Arthur's woordvoerder noemde de doelen van het offensief „beperkt". Zoals gemeld zijn de in Noord- Korea^ tegenover elkander staan de strijdmachten ongeveer even De Amerikaanse ambassadeur in India, Loy Henderson, heeft te Calcutta tegenover de pers ver klaard, dat de Ver. Staten niet van plan zijn in Tibet te interve niëren en de kwestie beschouwen als een aangelegenheid, waarover „Tibet en China alleen moeten beslissen". Ho Tsji Minh gedood? Een woordvoerder van de Fran se staf heeft Zaterdag te Saigon verklaard, dat de Franse lucht macht Vrijdag het dorp Dangksa, in Oppertonkin, heeft gebombar deerd c-n gemitrailleerd, waarbij dit dorp vrijwel geheel vernield werd. De staf wist, dat die dag in het dorp een belangrijke militaire conferentie zou worden gehouden, waaraan buitenlandse militaire adviseurs zouden deelnemen. De bijeenkomst was zeer belangrijk, zodat kon worden vermoed, dat Ho Tsji Minh aanwezig zou zijn. sterk in mankracht (circa 200.000 man elk), doch de uitrusting der verbonden troepen is beduidend beter. Men meent, dat vijf geal lieerde divisies en de brigade van het Brite Gemenebest staan te genover drie Hoordkoreaanse di visies en zes der communistische Chinezen, die evenwel kleiner zijn. De Noordkoreanen, die weten in Mandsjoerije een vijftigtal Chine se communistische divisies achter zich te hebben, trekken zich van de verliezen aan manschappen niet het minst aan. Nederlands journaliste in Russische gevangenschap? Mevr. Meysberg een redactrice van het vroegere dagblad „Het Volk" zou in de Sowjet-Unie tot 25 jaar dwangarbeid zijn veroor deeld. In de oorlog zou zij bij de val van Berlijn, waarzij vertoefde, door de Kussen gevangen zijn ge nomen. Zij zou voor de S.D. ge werkt hebben doch bewijzen zou den hiervan niet geleverd zijn, al dus A.N.P. Wetenschappelijke onder zoekers in Frankrijk om het leven gekomen. Zeven wetenschappelijke onder zoekers on het gebied van grotten waren bij nun werkzaamheden tot op 500 meter onder de aardopper vlakte afgedaald, toen zij werden verrast door de overstroming van een onderaards meer. Onmiddellijk togen reddings ploegen, uitgerust met springstof fen en moderne graafwerktuigen aan het werk. Na bijna 24 uur on afgebroken gewerkt te hebben, wisten zij zes der vermisten te bereiken. Vier van hen werden echter levenloos aan de opper vlakte gebracht, terwijl de twee anderen zeer zwak waren. Kunst matige ademhaling mocht niet baten; zij overleden Zondagavond. Een zevende onderzoeker heeft men gisteravond laat gevonden. Hij was ongedeerd, daar hij, toen de overstroming van het onder aardse meer begon, zich tijdig in veiligheid had kunnen brengen. BEKOEP VAN Dr v. d. VAABT SMIT VERWORPEN. De Bijz. Raad van Cassatie ver wierp Zaterdag het beroep van de 62-jarige dr H, W. van der Vaart Smit, die in cassatie was gegaan tegen een vonnis van de Bijzon dere Strafkamer te Den Haag, welke hem veroordeelde tot een gevangenisstraf van 12 jaar met aftrek van voorarrest. Internationaal schaaktournooi Amsterdam. De strjjd in tie eerste ronde van het Internationaal Schaaktour nooi Amsterdam ontbrandde op 9 van de 10 borden op felle wjjze. Alleen Golombek en Gudmunds- Bon namen na 13 zetten reeds ge noegen met remise en konden op hun gemak het verloop van de overige partijen bestuderen. Er werd als volgt gespeeld: Kramer (Ned.)O-Kelly (Belg.) afgebroken met winst voor Kra mer. Tartakower (Fr.)—Rossolino (Fr.) 02. Mat na 48 zetten. Pinik Argent.)-Foltys (Tsjech) Afgebroken. Pirc (Zuid-Slavië)dr Euwe (Ned.) 1I. Na 26 zetten op voorstel van Euwe. Stahlberg (Zwed.)—Kottnauer (Tsjech) 20 na 36 zetten mat. Trifunovic (Z.-SIavië)— Van der Berg (Ned.). Afgebroken in gewonnen stelling voor v. d. Berg, waarna Trifunovic opgaf. a,n, Scheltinga (Ned.)Donner (Ned.). Afgebroken; partij schijnt voor Donner gewonnen Resiievsky (V.S.)-Najdorf (Ar gent Afgebroken na 40 zetten in grote tijdnood. Gudmundsson (IJsland)—Go lombek (Eng.) 1—1 na 13 zetten op voorstel van Golombek. Szabados (Italië)Giigoric (Z. Slavië) 02 na 44 zetten. Eerstgenoemde spelers kwamen met wit uit. De afgebroken partijen worden hedenochtend om 10 uur in het Amsterdams Schaakhuis gespeeld. De partijen van de tweede ronde beginnen hedenavond om 6 uur in de Effectenbeurs te Amsterdam. UIT RAAM GEVALLEN. In Amsterdam is een studente van vier-hoog uit het raam ge vallen. Het meisje overleed on middellijk. Als dc Marshall-hulp afloopt. Amerika's buitenlandse economische politiek. De economische liulp aan Euro pa moet gedurende minstens achttien maanden na afloop van het plan-Marshall, in 1952, voort duren, aldus een rapport, dat gis teren door Gordon Gray, de voornaamste adviseur van presi dent Truman over de buitenland se economische politiek na het plan-Marshall, b(j de president Is ingediend. De voornaamste voorstellen van het rapport zijn: 1. Voortzetting van de economi sche hulp, buiten de militaire hulp, aan Europa, anderhalf tot twee-en-een-half jaar na afloop van het plan-Marshall in 1952. 2. Uitbreiding van de bevoegd heden tot het verstrekken van le ningen door de Export-Import Bank van 3Ys milliard tot 5 mil liard dollar. Voorstellen om 1600 millioen tot 2 milliard dollar staats- en particulier kapitaal te verschaffen voor de financiering van de ont wikkeling van de onvoldoende ontwikkelde gebieden in de we reld. 4. Het minder streng maken van de beperkingen ten aanzien van het besteden van de leningen en schenkingen door de gesteunde landen. 5. Intrekking van de wetgeving, die discriminerend werkt ten op zichte van de importen in de V.S. 6. Internationale controle op de verdeling van schaars materiaal. „Communisten gehaat als de nazi's", zegt Oostenrijkse minister. De Oostenrijkse minister van binnenlandse zaken, Oskar Hel- mer, heeft in Hettburgelland, in de Sowjetrussische zóne van Oos tenrijk, een toespraak gehouden, waarin hij verklaarde, dat de Rus sische militaire bevelhebbers het Oostenrijkse regeringsapparaat In de war sturen, benoemingen en overplaatsingen van ambtenaren beletten, zich inlaten met de rechtsspraak en zich zelfs niet ontzien voor de bevolking vrij ge kozen burgemeesters te arreste ren. „De communisten en aanhan gers van de Kominform worden thans in Oostenrijk met de dag bitterder gehaat; zij zijn hierin waardige opvolgers van de nazi's, die steeds gehater bij de bevol king werden", zeide minister Hel- mer. Het koninlijk bezoek aan Engeland. Naar het A.N.P. verneemt zul len Koningin Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard bij hun bezoek aan Engeland te Dover begroet worden door de Hertog van Glou cester, die hen namens het En gelse Koningrpaar welkom zal heten. Met een luxe-rijtuig van de Britse spoorwegen wordt dan de tocht naar Victoria-station te Londen gemaakt. Op de eerste dag van het be zoek zullen de Koninklijke gasten in St. James Palace worden wel kom geheten namens alle Lon- dense burgers. De reis terug wordt in een Ne derlands militair vliegtuig onder nomen. „Volslagen onzin" zegt Den Haag. Volgens het Australische blad „Sunday Sun" zijn president Tru man en Mac Arthur liet er over eens, dat Amerika machtige mili taire bases in Nieuw-Guinea moe ten vestigen. Het blad zou dit, volgens Reuter, van een „be trouwbare diplomatieke zegsman" vernomen hebben. De Nederland se regering zou aan de V.S. te kennen gegeven hebben, dat er geen vreedzame oplossing moge lijk is met betrekking tot de eisen van Indonesië. Amerika zou Ne derland hebben laten weten, dat het op Amerikaanse steun kan rekenen bij het afwijzen van de Indonesische eis. In bevoegde Haagse kringen werd bovenstaande als „volslagen onzin" gekenmerkt. 7. Instelling van een „super- ECA", die de economische pro gramma's voor het buitenland moet beheren. Men verwacht, dat het rapport de lijn zal bepalen van -het hulp program voor het buitenland, dat Truman in Januari a.s. bij het nieuwe Congres zal indienen. Om de vereiste expasie van de Westeuropese defensie in over eenstemming met de gemeen schappelijke plannen te verge makkelijken moeten' de V.S. be reid zijn gedurende drie tot vier jaar van nu af economische hulp Radiogroeten voor militairen op Java en Nieuw-Guinea. Aan militairen van de Kon. Ma rine, de K.L. of de L.S.K., die dienst doen op Java of Nieuw- Guinea, zullen via de P.C.J. per radio groeten kunnen worden overgebracht.. Belanghebbenden kunnen dit persoonlijk doen of ze door de omroeper laten voorlezen. Zij moeten zich daartoe schrifte lijk wenden tot de Marinevoor lichtingsdienst, Koninginnegracht 12, 's-Gravenhage, onder opgave van eigen naam, rang, adres en stamboek of legernummer van de betrokken militair. Tevens dient men te vermelden of men zelf de groet wil uitspreken. De Marine voorlichtingsdienst geeft van te voren bericht wanneer men naar Hilversum moet komen of wan neer het bericht wordt voorgele zen. Ook de betreffende militair wordt dan gewaarschuwd. Grote brand te Groningen. Confectiefabriek verwoest. In Groningen heeft gisteroch tend vroeg een felle brand di confectie-industrie van de fa Leefsma in as gelegd. Het pan: brandde geheel uit, evenals he; kantoor en het woonhuis van een makelaar, de heer Muylwijk, die in hetzelfde gebouw waren geves tigd. De brand die ontstond in eet opslagruimte werd ontdekt don een der zoons van de heer Muyl wijk. Het gezin, dat nog op bec lag, kon zich ternauwernood red den. De schade bedraagt meer 6ar een half millioen in totaal. IN 20 METER DIEPE PUT GESPRONGEN. Zaterdagavond is op een erf aar de Deelense weg te Hoenderloo een elders wonende vrouw in een vlaag van verstandsverbijstering in een 20 meter diepe waterput gesprongen. Omwonenden gelukte het de vrouw, die doornat was ge worden, geheel ongedeerd weet naar boven te brengen. VERKEERSYVETGE VIN G EN BIJEXAMENS. Door het Centraal Bureau voor de afgifte van rijvaardigheidsbe wijzen zullen vanaf 25 November tot en met 31 December geen aanvragen in behandeling worden genomen. Dit geschiedt met het oog op de voorbereiding der nieu we verkeerswetgeving. Het troepenschip „Grote Beer" is van Amsterdam naar Nieuw- Guinea vertrokken. Aan boord bevinden zich o.m. de onlangs gevormde Ondersteuningscompagnie Nieuw-Guinea, welke wordt uitgezonden ter vervanging en completering van de op Nieuw- Guinea aanwezige legeronderdelen. Aangezien ook een aantal militairen van het voormalige K.N.I.L. van deze compagnie deel uitmaken, die hun gezinnen naar Nieuw-Guinea meenemen, zijn in het inwendige van de Grote Beer" wijzigingen aange bracht met het oog op het vervoer van vrouwen en kinderen. Een kijkje in de speciaal inge richte baby-kamer even voor het vertrek van het schip. Arjos-toogdag te Utrecht. „STAATSMAN IN DE BESTE ZIN". (Van onze Utrechtse correspondent). Antirevolutionaire jeugd van Nederland, weest u van uw taak bewust! Het meegezogen worden in relativistische zuigkracht van deze t(jd is een gevaar. Een gevaar, zo groot, dat ge vrezen moet uzelf straks niet meer te herkennen. Volgens het „Berliner Tage- blatt" zouden in de Russische jaar vcui nu ui euuiiunuauuc uuipkampen achter het Oeralgebergte te blijven verstrekken, aldus het nog 140.000 Duitse krjjgsgevan- rapport. I genen worden vastgehouden. Zeventig gerepatrieerden deze week nog thuis. Het is niet onmogelijk, dat by het berechten van de politieke misdrijven, die sommige uit Rusland in ons land teruggekeerde mannen hebben bedreven, rekening zal worden gehouden met de tijd, die deze mensen reeds in Russische kampen hebben doorge bracht. Aldus verklaarde Zaterdag het hoofd van de Nederlandse Missie Opsporing Vermiste Personen, Majoor Mr H. Wellema tegen het A.N.P. toen, in het demobilisatie-centrum „Het Boskamp" te Amersfoort, 'zeventig van deze mensen arriveerden. Deze zeventig repatriërenden zullen, indien het Ministerie van Justitie toestemming geeft, na een medisch onderzoek en een on dervraging, naar huis worden ge stuurd. Men hoopt het onderzoek morgen te hebben voltooid. De eersten vertrokken Zaterdag Herziening uitvoering sociale verzekering. Adres aan Tweede Kamer. Het Centraal Sociaal Werkge vers-verbond, de Kon. Ned. Mid denstandsbond en het Kon Ned. Landbouwcomité -hebben de Tweede Kamer een adres gezon den, waarin dringend in overwe ging wordt gegeven het wetsont werp tot herziening van de uit voeringsorganisatie der sociale verzekering niet te aanvaarden. Het ontwerp miskent, aldus het adres, het principiële verschil tus sen verplichte wettelijke bedrijfs- verzekering enerzijds en over heidsvoorzieningen t.b.v. de bevol king anderzijds. Gen. Kruis uit de V.S. vertrokken. Gen. mr H. J. Kruis, chef van de Generale Staf is gistermiddag per vliegtuig uit New York naar Amsterdam vertrokken. Generaal Kruis heeft tijdens een verblijf van drie weken in de V.S. en Ca nada deelgenomen aan de werk zaamheden van de militaire com missie van het Atlantisch Pact. Voor zijn vertrek verklaarde generaal Kruis aan de pers, dat over het geheel belangrijke voor uitgang is geboekt. Over de kwestie van de Duitse herbewapening liet de generaal zich zeer behoedzaam uit. Hij noemde het deelnemen van „Duit se troepen aan de verdediging van Duitsland van essentieel belang.". UITBREIDING ZIEKENFONDSBESLUIT. De minister van Sociale Zaken is bereid tegemoet te komen aan de wens van de Vereniging van Ambtenaren, dat voor de genees kundige verzorging van de ambte naren en hun gezinsleden een vorm zou worden gevonden, welke zou zijn af te stemmen op de voor het politiepersoneel geldende voorziening. Aldus de M. v. A. op het rapport der Tweede Kamer over het wetsontwerp Uitbreiding Ziekenfondsbesluit. TWEE NEDERLANDSE ARTSEN NAAR KOREA. Zaterdag zijn twee Nederlandse artsen, de heren A. J. van Meurs en J. J. van Gogh met een K.L.M.- toestel naar Singapore vertrokken waar zij zich zullen inschepen op de „Zuiderkruis", die hen naar Poesan zal brengen. reeds. Zij kregen zakgeld en iden titeitspapieren mee. Toen het transport te Amers foort arriveerde stormden familie leden van de mannen naar voren. Ze moesten echter wachten tot het onderzoek is voltooid. Ook fa milie van Nederlanders, die ver moedelijk nog in Russische kam pen verblijven bevonden zich on der de wachtenden, in de hoop, dat ze Iets van deze mensen zou den kunnen vernemen. Bij het onderzoek wordt eerst nagegaan op welke manier de vrijgelaten Nederlanders in con tact hebben gestaan met landge noten, die nog in Rusland verblij ven. Op deze manier hoopt men lijsten van vermiste personen bij te kunnen werken. Tegen dertig van de teruggekeerden zouden verdenkingen wegens politieke misdrijven bestaan. Zes van hen werden reeds bij verstek veroor-'man, zo besloot de heer Van Rul- deeld. Ier, is een exempel om standvas- Ziehier de opwekking, die de heer E. van Ruller uit Groningen, voorzitter der Nationale Organi satie van Antirevolutionaire Jon geren Studieclubs, Zaterdag op de jaarlijkse toogdag van de ARJOS te Utrecht tot zijn jeugdige hoor ders deed uitgaan. De spreker werd als vanzelf tot het uiten van deze woorden ge drongen, nadat hij een Indruk had gegeven van de vervlakking, wel ke overal, en zeker op staatkun dig terrein, heerst. Zeer duidelijk treedt aan de dag het streven van de jeugd om zoals de heer Van Ruller het zei grenspalen om te stoten, het historisch geworde- ne te vernietigen om zodoende met geweld de grootste gemene deler te bereiken. Deze geestesgesteldheid is lijn recht in strijd met de A.R.-opvat- tingen, die in dr H. Colijn eertijds zulk een krachtig pleitbezorger hebben gevonden. Trouwens, de lijn van Colijn's politiek is niet afgebroken bij zijn sterven. Onder leiding van dr J. Schouten trekt men deze lijn door. Voor velen, ook in de A.R.- kring, schijnt het terugdenken aan Colijn geen oorzaak van vreugde te wezen. In de volks mond heeft de Colijnperiode, wat het in dat tijdperk gevoerde so ciale beleid betreft, bijna even slechte naam ais de vorige eeuw toen het liberale beginsel van staatsonthouding troef was. Aldus liet de heer Van Ruller zich uit en hij herinnerde er aan, dat de fabel van Colijn's kapita listische politiek lustig aangebla zen wordt door de socialistische kabinetten van na de bevrijding. Inplaats van zich te schamen voor de man, wiens optreden in de periode tussen de twee wereld oorlogen zoveel aandacht trok, behoort men zijn exempel te zien en na te volgen. Nationale figuur. Het bovenstaande was de kern van de rede, waarmee de heer Van Ruller de toogdag opende. Hij liet het echter niet bij een me ning zonder meer, maar hij gaf ook voldoende voorbeelden. Het exempel van de voorman Colijn, die zich in een geestelijke worste ling de beginselen van het calvi nistische denken en handelen eigen maakte, die zijn vaderland lief had en zijn leven er voor gaf; die vasthield aan het door Gods genade verkregen geloof. Deze tig en gelovig onverschrokken na te volgen. In de „lijn van Van Ruller" lag het betoog dat prof. dr L. W. G. Scholten uit Utrecht na hem hield over Colijn als nationale figuur. Zonder dat hij alle onderdelen van Colijn's politiek verdedigen wilde, moest prof. Scholten concluderen dat het Nederlandse volk in Co lijn een staatsman in de beste zin bezat. Omdat deze figuur in da gen van doodsgevaar een volk lei den kon. Met verscheidene citaten uit redevoeringen van dr Colijn, toonde de hoogleraar aan, hoe deze staatsman altijd een geest van initiatief, van durf en van moed om verantwoordelijkheid te dragen, trachtte aan te kweken. Nog kunnen de Antirevolutio naire jongeren van Colijn leren wat hen te doen staat. Zij moeten opkomen voor het'gezag, ook als dat moeilijk valt: Zij behoren daarnaast de geestelijke vrijheid zo weten te handhaven, dat gees telijke vrijheid en volkseenheid ais heerlijke Nederlandse eigen schap naar voren komen. Maar dan dient men zich eerst één te weten en één te tonen met allen, die Christus willen dienen op het .terrein van de staatkunde. OPVARENDEN GERED. In de nacht van Zaterdag op Zondag is omstreehs half drie het 2410 brt. metende Finse schip Inga" voor de haven van Ter neuzen ln aanvaring gekomen met het s.s. „Axeldijk" van de HjA.L. De „Inga" kreeg een groot gat aan bakboordzijde en zonk binnen twee uur tijds. Do beman ning bestaande uit 28 koppen en een vrouwelijke passagier konden worden gered. De „Inga" kwam uit Gent en was met een lading steenkool op weg naar Helsinki. Buiten de middenhaven doemde plotseling de „Axeldijk" op, die op weg was naar Antwerpen. Na aanvaring, waarbij ook de „Axeldijk" schade aan de boeg opliep, begon de „In ga" water te maken, doch kon nog bij de westelijke strekdam van de middenhaven voor anker gaan. Het schip kapseisde lang zaam en zonk. Van de opvaren den waren tien personen in een reddingsboot gegaan. Door de Ne derlandse loodsdienst werden zij aan wal gebracht. De overigen werden aan boord van de sleep boot John P. Best genomen. De kapitein van de „Inga", die tot het laatst aan boord is gebleven kon op het laatste ogenblik nog op de sleepboot overspringen. De schipbreukelingen zijn in een hotel ondergebracht. Het s.s. „Axeldijk" heeft gister middag de reis naar Antwerpen voortgezet. Bij het wrak van de „Inga", dat zeer ongunstig ligt voor de scheepvaart zal een wrak lichtboei geplaatst worden. Wijlen Koning Gustaaf de Vijf de van Zweden heeft een per soonlijk vermogen nagelaten van ongeveer tien millioen kronen. Prins Boudewijn van België heeft Zaterdag, ter gelegenheid van wa penstilstandsdag, een krans ge legd op het graf van de Onbeken de Soldaat. De Nazi-leiders in Spandau zouden er slecht aan toe zijn. Zij zouden de gehele tjjd hon ger lijden. De vmi. grootadmiraal Raeder heeft zelfs reeds verzocht hem maar „terecht te stellen". Een helicopter landde op de trap pen van de St. Pieter en bracht een eerbetoon aan de Paus na mens de gezinnen van gesneuvel de Italiaanse piloten. De Rus sische athlete Dreseva heeft een nieuw wereldrecord kogelstoten voor dames gevestigd met een worp van 15.02 meter. De door de Russen beoogde partijscholing van S.E.D.-leden in Oost-Duitsland loopt niet best. In vele districten kon de cursus zelfs niet beginnen, omdat de opgegeven leerlingen niet verschenen. 's Werelds grootste tankboot is Zaterdag te St. Nazaire te water gelaten. Het is de 31.550 ton metende „Bereni ce". De ontwerper van de Volkswagen, Porsche, schijnt thans te werken aan een auto met straalaandrijving. De opperbe velhebber der Egyptische strijd krachten heeft zijn ontslag geno men. In de Nieuwe Kerk te Amsterdam heeft Zaterdag de plechtige herdenking plaats ge had van de gevallen geallieerde militairen uit beide wereldoorlo gen. Onder de vele officiële ge nodigden bevonden zich o.m. vice- admiraal Rost van Tonningen namens Koningin en Prins. De Ned. Mij tot bevordering der tandheelkunde heeft Zaterdag haar nieuwe gebouw te 's-Graven hage officieel in gebruik geno men. Op 48-jarige leeftijd is overleden de heer Douwe Draais- ma, altist van het residentie orkest. Het werkkamp Lemmer in de N.O.-Polder zal verbouwd worden tot woonkamp voor uit Indonesië gerepatrieerde gezin nen. Andere aspecten. Prof. dr K. Dijk was de inleider dia handelde over de principiële lijn van de A.R.-politiek. Hierin stelde hij zich tegenover degenen, die in tegenstelling met de An tirevolutionairen van een fun dament niet willen weten, doch' zich slechts richten naar de ge steldheid van het ogenblik. Hoewel prof. Dijk niet opzette lijk de naam van Colijn noemde in dit verband, kon men uit zijn rede wel afleiden, dat hij in Colijn de man zag die zich baseerde op een vaste grondslag. Een ander aspect van Colijn's optreden werd toegelicht door de heer R. Gosker uit Den Haag, die zich de moeilijke taak toegewezen zag om de economie van Colijn te verdedigen. In een voortreffelijk gedocu menteerd referaat, waarvan wij hier geen uittreksel kunnen ge ven, trachtte hij aannemelijk tg maken dat in de economische ont reddering rond 1933 geen andera politiek mogelijk was dan welka Colijn voerde, indien men althans een uitweg in de toenmaals heer sende chaos wenste te brengen. Hartstochtelijk en fel Is nog al tijd de critiek op Colijn. Maar met erkenning van alle fouten en te kortkomingen van het door hem gevoerde beleid, laten wij ons, Antirevolutionaire jongeren, niet overbluffen door socialistische propaganda en roomse insinuaties. Geen enkele christen-staatsman is overigens ontkomen aan de on heuse bejegeningen van politieke tegenstanders. Tenslotte spraken nog de heren II. Algra en dr J. Schouten. Op hun redevoeringen komen we morgen terug. Maisverbouw en voeder winning werden besproken. Te Oud-Vossertieer vergaderde Zaterdagmiddag de Kring Tholen en St. I'hilipslnnd van de Z.L.M, Op deze druk bezochte bijeen komst is door ir Van Beekom, hoofd van de Rykslandbouwvoor- Iiclitingsdienst in Zeeland en W. Brabant de wenselijkheid van maiscultuur bepleit waarna de in specteur van de landbouw, dr ir H. J. Frankema de „voederwin ning op eigen bedrijfbesprak. De bijeenkomst stond o.l.v. ir M. A. Geuze, die o.m. mededeelda dat in St. Annaland een boek- houdbureau is gesticht en dat in Oud-Vossemeer, Scherpenisse en Stavenisse landbouwcursussen worden gehouden. De R.L.W.S. ta Goes zal voor oud-leerlingen een vervolgcursus instellen. Voor da maiscultuur bestaat op Tholen veel belangstelling, aldus ir Geuze. Ir van Beekom, die op dit onderwerp voortging, noemde het van groot belang tijdig te zorgen voor zaaimais. Bij navraag bleek, dat op het eiland voor ongeveer 15 ha. verbouw is toegezegd. Ir Frankema, die vervolgens het woord voerde, achtte de veevoe derwinning op Tholen onvoldoen de. Hij drong er op aan, van de bieten het loof schoon te winnen en het haksel in een silo te bewa ren. Hij besprak de wijze van voe dering en voorts ook het kunst matig drogen van het voer. De verbouw van Luzerne noemde spr. voor Tholen van groot belang. Over de verbouw van grasland op het eiland liet spr. zich pessimis tisch uit. Hij noemde hier o.m. het zoute welwater. Dit werd echter door ir Van Beekom bestreden. Volgens deze is de verzilting ge komen door inundatie en is ze door goede drainage te verminde ren. DE BILT ZEGT: Plaatselijk buien. Weersverwachting geldig tot vanavond. Wisselend bewolkt met plaat selijk enkele buien. Matige tot krachtige en aan de kust af en toe harde westelijke' wind. Weinig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1