Strijd in Korea weer opnieuw opgevlamd. E.T. I. .werkt aan ontwikkelingsplan Zeeland, NIEUWS FASTO PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD YOOR ZEELAND Het dwaallicht der des kundigheid. Motie ingediend in de Veiligheidsraad» Vlissingse brandweercentrale wordt herbouwd* Sportveldencomplex op het oude vliegveld» Voormalige Schelde- directeuren veroordeeld* Belangrijk werk voor de toekomst voor de provincie. Wat 1950 opleverde. Zeeuwse landbouwers kunnen goede bedrijfs- inkomsten verwachten* Ondanks natte zomer nog goede oogstresultaten. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr, 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantorent Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1711 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 17 cent per m-m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord ZATERDAG 11 NOV. 1950 Met vaste medewerking vant Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Mid delburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds O. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuldema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 7.54 u., onder 16.54 u.Maan op 11.50 u., onder 18.11 u. Hoogwater op Zondag 12 Nov.: Vlissingen: 2.53 u. 2.48 m., 15.14 u. 2.46 m. Terneuzen: 3.27 u. 2.63 m., 15.45 u. 2.61 m. Wemeldinge: 4.52 u. 2.03 m„ 17.09 u. 2.02 m. Zierikzee: 4.37 u. 1.77 m., 16.55 u. 1.76 m. I-J et is geen nieuws meer, wan neer wij zeggen, dat de men selijke samenleving wanhopig worstelt met een tot in het ont stellende toegenomen ingewik keldheid van de vraagstukken, die zij heeft op te lossen voor haar verdere ontwikkeling. Dit valt waar te nemen op ieder gebied, op dat van de kunst met haar chaos van richtingen, op dat van de wetenschap, waar het specia lisme tot in de verste uithoeken van het onderzoekingsveld door dringt en het steeds moeilijker wordt het onderlinge contact tus sen de werkers en hun vindingen te blijven leggen; op dat van het organisatorische leven, waar men schier geen wegwijs meer wordt uit de verenigingen, genootschap pen, verbonden en verbanden enz. enz. Voor een groot deel is deze in gewikkeldheid stellig het gevolg van de ontplooiing van het men selijke denken, dat zijn ontdek kingstochten zowel in de mense lijke samenwerking als in de ge hele schepping, steeds verder uit strekt. De techniek is er wel het sprekendste voorbeeld van. Maar juist, omdat dit menselijk denken bijna altijd los is van God en Zijn Woord, valt het steeds zwaarder de samenhang bij de toeneming van de kennis der bijzonderheden te blijven zien. Ook de politiek heeft met dit probleem te kampen. En nu is het merkwaardig, dat terwyi het 't zicht op het geheel, op de samenwerking tussen de afzon- deriyke vraagstukken is dat men mist, de roep die uitgaat naar deskundigen, van wie men toch alleen maar diepgaande kennis van de bijzonderheden, geen om vattender visie op het geheel kan verwachten. Zo ligt in de voorstellen tot herziening van de werkwüze der Kamer, waarby de behandeling der aan de orde komende zaken voor een aanzieniyk deel wordt verschoven naar vóór de openbare discussie een element van de op vatting, dat het om deskundig heid vóór alles gaat. Zyn verering voor de deskundigheid toonde de socialist Hofstra, toen hy meende, dat na het overleg van fiscale puts uit de Kamer met minister Lieftinck over de nieuwe belas tingontwerpen een goed voorbe reide openbare discussie door de .gehele volksvertegenwoordiging Wel achterwege kon blijven. Te Rome nam de Raad van West- Europese ministers van buiten landse zaken vorige week geen beslissingen van practisch belang, doch verwees alles naar commis sies van deskundigen. In al deze gevallen spreekt de angst der staatslieden verant woordelijkheid te nemen voor de beslissingen over problemen, die zü niet kunnen overzien. Natuur- ïyk kan hulp van deskundigen nuttig zyn, zoals byv. op de wüze waarop de rechtspraak haar ge bruikt: De rechter laat zich voor lichten door getuige-deskundigen (psychiaters e.d.l, doch de uit- eindeiyke verantwoordeiyke be slissing ligt by hem, de rechter, waarop de rechtsvragen zich be wegen, kan overzien. In de staal', unde van de laatste tijd draagt echter het beroep op de deskundigen veeleer het ka rakter van een vlucht voor de verantwoordeiykheid en verwacht men van hen, die alleen de détail kennis moeten verschaffen, een oplossing voor het geheel der waagstukken. Er zyn ook ongelovige staats lieden, lie dit inzien. Spaak heeft tegen de handelwüze van de mi nisters te Rome gefulmineerd. En het slot van zijn critiek luid de: „Met een beetje goede wil en durf zouden wij zoveel kunnen loen". Ook hij zag dus in de ge- iragslün der ministers vrees voor het nemen van verantwoordelijk- heid. Zoals gezegd menen wü, dat deze vrees voortspruit uit on macht, men kan het geheel niet meer overzien. En dat kan men niet meer, omdat het by het in gewikkelder worden der proble men onontbeeriyker is dan ooit zich te laten voorlichten door de lamp van het Woord. In plaats daarvan zoekt men het echter by de deskundigheid. En de deskun digheid, dat brengt haar aard mee, haar ingewyden spreken voor buitenstaanders onbegrype- ïyke vaktaal, arbeid in de afzon dering. Waar de deskundigheid in plaats va,, het oordeel des begin sels het laatste woord wordt toe gekend, verdwijnt dan ook de openbaarheid. En dan ligt, zoals wy gisteren schreven, de dicta tuur voor de deur. Het schijnt dat de periode van betrekkelijke rust, die nu sinds enkele dagen heeft geduurd aan het front In Korea, thans voorby ls. Van weerszijden worden activiteiten gemeld. De troepen der V. N. drongen Vrijdagavond behoedzaam op aan het Noordwestelijke front in Korea. Het had er de schyn van, dat zy een nieuw offensief naar de Mandsjoeryse grens zouden begin nen. Amerikanen, Zuid-Koreanen en troepen van het Britse ge menebest vielen noordelijke troepen aan, die enige kilometers voor hen zich hadden ingegraven. Een woordvoerder van het eer ste Amerikaanse korps verklaar de dat volgens ontvangen berich ten een regiment van de Zuid- Koreaanse kapitool-divisie onge veer 20 km. ten noorden van Kiltsjoe, aan het Noord-Oosteiyk front, was opgerukt. Gisteren hebben de communis tische troepen een zwaar sper vuur op de Amerikaanse troepen bij Koenoeri geopend, het hart van de verdedigingsstelling der troepen van de V. N. in Noord- West-Korea, zo melden frontbe- richten. In militaire kringen verklaart men, dat het te vroeg ls om uit te maken of het spervuur en het mortiervuur dat gericht is op de bruggen over de Taedong, meer naar het Oosten, betekent, dat de vy'andelijke troepen de rustperio de op de grond hebben verbroken. Chinese vrijwilligers. In een Noord-Koreaans leger communiqué wordt Vrijdagavond verklaard, dat Chinese eenheden deel hebben genomen aan de jong ste gevechten in Noord-Korea. In het communique, dat door het Sowjet-Russische persbureau Tass wordt gepubliceerd, wordt gezegd, dat de eenheden beston den uit „vrijwilligers", die de wens te kennen hebben gegeven naar het Koreaanse front te gaan om de Amerikaanse agressie te bestrijden en het Koreaanse volk te helpen bij de bevrijding van zqn vaderland. Motie Ingediend by de Veiligheidsraad Bij de Veiligheidsraad is Vrij dag een zes-mogendheden resolu tie ingediend, waarin het terug trekken der Chinese communisti sche troepen uit Noord-Korea wordt geëist. De resolutie, die uit gaat van de V. S., Engeland, Frankryk, Noorwegen, Cuba en Ecuador, doet een beroep op alle staten en autoriteiten om hun on derdanen te beletten de Noord- Koreaanse strijdkrachten steun te verlenen. De resolutie bevestigt de poli tiek van de V. N. om de Chinese grens met Korea voor schendin gen te behoeden en de rechtma- De voorzitter van het Centraal Stembureau heeft in de vacature, ontstaan door het overlijden van W. P. A. Brouwer in de Provin ciale Staten van Zeeland benoemd A. Vermaire te Goes. Dc Nederlanders uit Rusland. 74 mannen van de uit Russi sche gevangenschap teruggekeer de groep Nederlanders zijn gister middag uit het kamp Friedland op transport gesteld naar Neder land. Zq zullen Zaterdagochtend half negen in Oldenzaal arriveren en vandaar verder reizen naar het kamp te Amersfoort. Van de honderd teruggekeerden zqn by het onderzoek waarschijn- ïyk 13 gebleken van Duitse natio naliteit te zyn. Van de overige dertien, die niet naar Nederland wensen te gaan, zyn er enkelen, die hun familie in Duitsland hebben, terwijl de rest het om andere redenen wenselijk heeft geoordeeld niet naar Neder land terug te keren. Aan de te ruggekeerden is tydens de onder vraging, die ln het kamp heeft plaats gehad, uitdrukkelyk ver klaard, dat het hen vrij stond al dan niet naar huis terug te keren. De Vlissingse raad heeft gister middag een crediet van f 156.000 verleend voor de herbouw van de brandweercentrale aan de Van Dishoeckstraat. De raad besloot tevens tot de aanleg van een sportveldencomplex op liet voor malige vliegveld. B. en W. wer den gemachtigd de nodige gelden te putten uit het voor dit doel op de begroting geraamde bedrag. In deze vergadering, die wegens ziekte niet door de wethouders W. Poppe en L. P. v. Oorschot kon worden bijgewoond, werd het nieuwe raadslid, de heer G. Gel dof (Arb.) geïnstalleerd. By het voorstel inzake de brandweercentrale voerde eerst drs. P. Theune (V.V.D.) het woord. Hy adviseerde B. en W. zo vlug mogehjk ook een crediet aan te vragen voor de inrichting i.v.m. de prijsstijgingen. Wethou der M. A. v. Popering was het daar niet mee eens. B. en W. wil len niet meedoen aan zo'n wed loop en een volkomen verkeerd voorbeeld geven door een soort voorraad te vormen. Voor inrich ting is c.a. f 30.000 nodig. De heer Theune was van mening, dat spoe dig bestellen toch een eerste be sparing voor de gemeente is. Laat men in leder geval spoedig kopen wat men nu al weet nodig te heb ben. Dat laatste ls nu juist nog niet bekend, merkte burgemeester Mr. B. Kolft op. Het enige wat ge kocht zou kunnen worden, zyn misschien de gordijnen. Maar ver der weet men eerst als het ge bouw er staat precies, waaraan men toe is. De gemeente wil bo vendien geen soort van hamster- politiek voeren. Daarop werd het voorstel aangenomen. DE SPORTVELDEN. De kwestie van de sportvelden nam geruime tijd ln beslag. De heer J. L. de Wit (A.R.) kon een gevoel van wrangheid niet onder drukken. Al met al zullen de sportvelden de gemeente veel meer dan een ton kosten, 't Is bovendien tegenwoordig alles voetbal wat de klok slaat. Wat is voor de zwem- en zeilsport ge daan? Voor het schoolzwemmen in de eerste plaats zou toch wel, zy het dan op primitieve wyze, een voorziening kunnen zyn ge troffen. De heer M. J. v. Poelje (Arb.) was voldaan over het voorstel. Alleen achtte hy het niet juist, dat de exploitatiebegroting pas gegeven zal worden, als het cen trum in beheer van de Stichting Sportpark overgaat. Hij becyferde een jaarlyks exploitatietekort van c.a. f 15.000 en verzocht in verband daarmede het object niet in 10, maar in 15 of 20 jaar af te schrijven. Wat een grassintelbaan is had hy niet kunnen uitvinden. De des kundige, die om advies was ge vraagd, had hem verteld, dat hy over een sintelbaan had geadvi seerd. En die wilde de heer van Poelje graag zien in Vlissingen, omdat dan z.g. speedwayraces voor motoren mogelyk zullen zyn. Twee wedstrijden per jaar bren gen de gemeente zeker f 3000 in kas. Vrouwenpolder verdiende met één motorwedstrijd al f 4000. Tenslotte betreurde de heer van Poelje het, dat by de besprekin gen geen mensen van de Zeeuwse Athletiek Unie en van de Vlis singse sportverenigingen waren uitgenodigd. ANTWOORD WETH. VAN POPERING. Wethouder van Popering dien de van repliek. De heer de Wit kreeg ten antwoord, dat de zwem- club jaarlyks subsidie ontvangt en dat ook het schoolzwemmen financieel wordt gesteund. De zwemclub heeft nog oorlogsscha devergoeding te goed en die moet verdisconteerd worden in een de finitieve oplossing. Dan wil ook de gemeente gaarne een finan cieel offer brengen. De totale lasten voor de ge meente becyferde de wethouder voor de sportvelden op ruim f 70.000 en het exploitatietekort per jaar op f 17.000. De plannen, die meermalen besproken werden met het bestuur van de Stichting Sportpark, moesten worden voor gelegd aan een landelijke commis sie, mede i.v.m. subsidie van de D.U.W. Geadviseerd werd geen sintelbaan aan te leggen, omdat dit op c.a. f23.000 zou komen en een grassintelbaan slechts op f 10.200. Het onderhoud daarvan is zeer duur. Men zal by de vijf gemeenten, die een sintelbaan be zitten, nog eens informeren. Op een opmerking van de heer v. Poelje, dat aan de deskundig heid van bestuursleden der Stich ting Sportpark moet worden ge twijfeld, antwoordde de wethou der, dat dit verwijt niet B. en W. kan treffc Overigens betwijfel de hy de juistheid van de opmer king. Nadat de heer J. Marys (A.R.) nog had opgemerkt het te betreu ren, dat deze velden weer op de Zondag zullen worden gebruikt, werd het voorstel aangenomen. Eveneens ging de raad accoord met het voorstel tot verlening van f 300 voor de beplanting van een deel der Zeemanserve. tige Chinese en Koreaanse belan gen in de grenszone ten volle te beschermen. Zy verzoekt de Vei ligheidsraad, er op aan te drin gen, dat geen acties worden on dernomen, die tot uitbreiding van de oorlog zouden kunnen leiden. Aan de commissie voor de ver eniging en het herstel van Korea wordt verzocht, zich zo spoedig mogelyk daarheen te begeven en behulpzaam te zyn by de regeling van grenskwesties. Nieuwe bedrijven in de Zuid watering worden aanbesteed. In de gistermiddag o.l.v. Mr A. J. van der Weel te Middelburg gehouden vergadering van de Herverkavelingscommissie Wal cheren is o.m. besloten tot de aanbesteding (medio November) van zes van de twaalf bedryven van 12 ha., die in de Zuidwatering zijn geprojecteerd. Tevens werd gesproken over de in de Zuidwatering te saneren be drijven, waartoe mede de wens- zittingen, die thans te Souburg worden gehouden, gegevens zul len opleveren. Een volgende belangrijke beslis sing, die werd genomen, betrof 't voor rekening van de Herverka velingscommissie nemen van de aanleg van het rijwielpad langs de duinen tussen Groot-Valkenis- se en Zoutelande, aansluitend op het rijwielpad vanaf Vlissingen. Voorts werd besloten tot de aanleg van een rijwielpad ter breedte van 1.80 meter langs de Roosjesweg tussen Aagtekerke en Domburg. Flikkerlichten te Rilland in gebruik gesteld. Gistermiddag werden de flik kerlichten by de overweg te Ril land officieel in gebruik gesteld. Dit is het tweede stel flikkerlich ten in Zeeland; het eerste staat n.l. bij de onbewaakte overweg in de Molenweg te Kloetinge. Er was veel belangstelling, o.a. van burgemeester J. A. de Goffeau en de gemeente-secretaris, de heer J. A. Koreman. De inspecteur van het Seinwezen der N.S., de heer A. G. Bouwman, stelde de lichten in gebruik. Donderdagmiddag is het stoffelijk overschot van Ko ning Gustaaf V van Zweden bij gezet in het Ko ninklijk Familie graf in de „Rid derkerk" te Stock holm. De rouwstoet onderweg. V.l.n.r.: de nieuwe Zweedse Koning Gustaaf V Adolf; Prins Bertil; de Deense Koning Frederik; Prins Wilhelm van Zwe den; de President van Finland Paasi- kivi; de Kroonprin van Ethiopië en Prins Bernhard. Resp. f 10.000. en f 5.000.boete. De Bijz. Strafkamer by de Arrondissementsrechtbank te Middel burg heeft gistermiddag uitspraak gedaan in de zaak tegen de heren Ir. H. C. Wesseiing en Ir. H. W. van Tijen, beiden tydens de bezetting directeur van de Kon. Mjj. „De Schelde" te Vlissingen. Ir W. werd veroordeeld tot een boete van f 10.000, subsidiair vier maanden hechtenis. Ir. v. T. tot een boete van f 5000, sub sidiair twee maanden hechtenis. De els luidde tegen beide ver dachten: een gevangenisstraf voor de duur en de tyd in voor lopige bewaring doorgebracht B'/2 maand), alsmede tegen W. f 30.000 subsidiair 6 maanden hechtenis en tegen van T. f 15.000, subsidiair 3 maanden hechtenis. De Strafkamer had by de uit spraak overwogen, dat de produc tie van vleugels voor de Duitsers in steeds sneller tempo was ge schied, terwijl voorts schepen voor de bezetter werden gebouwd en gerepareerd. Bovendien werden opdrachten aanvaard tot het bou wen van bunkers, versperringen millioen in rekening gebracht. Wat betreft het verweer van beide verdachten, dat zy zijn aangeble ven om het bedrijf uit Duitse han den te houden, verklaarde de strafkamer, dat het aftreden van de directeuren en het overgaan van de leiding in Duitse handen waarschijnlijk tot gevolg zou heb enz. Voor reparaties e.d. is aan ben gehad, dat er nog meer ge- de bezetter een bedrag van f 1saboteerd zou zyn. De Strafkamer Ged. Staten van Zeeland hebben de Prov. Staten een uitvoerige mededeling gezonden omtrent de inhoud en de stand van het Ont wikkelingsplan Zeeland, tot het maken waarvan zy enige tyd ge leden het E.T.I. voor Zeeland opdracht gaven. Zy zeggen o.m., dat het met het oog op de typisch Zeeuwse problematiek noodzakelyk was voor de verschillende varianten van een welvaartsplan een eigen Zeeuwse vorm te vinden. Zeeland is gesplitst in betrekkelyk kleine „eilanden" met een gering bevol kingsreservoir, moeilijke verkeersverbindingen en andere typisch Zeeuwse moeilijkhden. De Sectie Ontwikkeling Zeeland heeft reeds enige belangrijke fa cetten vqn het Zeeuwse leven aan de orde gesteld, doch deze Sectie is meer ingesteld op het naar vo ren brengen van gewenste zaken, dan op het verrichten van de hiervoor noodzakelijke en uitvoe rige onderzoekingen. Hoewel de maatschappelijke problemen in Zeeland een niet zo accuut karakter dragen als b.v. in Noord-Brabant met zijn te ver wachten snelle ontwikkeling, is het toch noodzakelyk het pro bleem zo scherp mogelyk te stel len, teneinde het maatschappelyk leven in bepaalde richtingen te kanaliseren. Ged. Staten hadden de keuze tussen een maatschappelyk ont wikkelingsplan en (wat een inte grerend onderdeel daarvan is) een economisch-ruimtelyk ontwikke lingsplan. Zy hebben gekozen het economisch ontwikkelingsplan, w.o. valt de ontwikkeling van alle economische welvaartsbronnen van het gewest, waartoe ook het agrarische regionale onderzoek behoort en dat zal uitlopen op een mogelijke verdere sanering van de landbouw. De werkeiykheid. Van dit plan maakt deel uit het werkgelegenheidsplan. Daar het bevolkingsaccres, dat van 1880 1940 in een omvang van 2000 zie len per jaar (totaal 120.000) naar DE OOGSTRESULTATEN in Zeeland blyken, niettegenstaande de natte zomer, erg mee te vallen met uitzondering van het blauw- maanzaad. Ondanks de zeer hoge kosten die er momenteel op een landbouwbedrijf drukken, kunnen de landbouwers ln Zeeland goede bedryfsinkomsten verwachten, al zullen deze dan ook lager liggen dan in 1949, dat nu eenmaal een recordjaar genoemd kan worden. Niet alleen gedurende de na zomer beleefde het Zuid-Westen van ons land een regenryke perio de, doch ook tydens de groei van de zomergewassen was er regel matig neerslag, hetgeen tot ge volg heeft gehad, dat de onkruid- bestryding zeer veel zorg eiste. Vooral in de gebieden waar nogal wat zilveruien geteeld worden, nl. Schouwen-Duiveland en Tholen, kreeg men op bepaalde momenten zoveel onkruid, dat verschillende gewassen dreigden overwoekerd te worden. Door de zilveruien te bespuiten met een verdunde op lossing van zwavelzuur, bleek het onkruid, ook in de zaaiuien, af doende bestreden te kunnen wor den. Dit geschiedde onder leiding van de Stichting Nederlandse Uienfederatie. Deze snelle bestrijding maakte het tevens mogelyk arbeidskrach ten voor andere doeleinden in te zetten. De opbrengstcyfers. Niettegenstaande de weinig zonnige zomer dit jaar zeer on gunstig genoemd kan worden, blijkt, dat de tarweopbrengst in Zeeland ruim 4000 kg. per ha. be draagt. De gemiddelde opbrengst over 1947, '48 en '49 bedraagt 3500 kg., waarby echter nauwkeu rig de aandacht wordt gevestigd op het feit, dat 1947 een zeer slecht jaar was en 1949 buitenge woon geoed. We geven deze ge middelden tussen haakjes. De haver geeft dit jaar 3800 kg. per ha (3000 kg.), de zomergerst geeft met 4200 kg/ha een goede opbrengst (3100 kg). De erwten hebben zich vanaf het begin der groeiperiode gunstig ontwikkeld. Daar ook het weer tydens de bloei gunstig was, verkreeg men zeer goede vruchtzetting. De gemid delde opbrengst ligt dan ook kort by de 3900 kg/ha (2400 kg). Voor de stambonen was het weer in het begin van de groeiperiode vrij on gunstig doch later verbeterde dit zich. Als gemiddelde kan aange nomen worden een opbrengst van 3000 kg/ha (1700 kg). De opbrengsten van het vlas I blyven. zyn door de aanhoudende regens) (Vervolg pag. 2, kolom 4). tegengevallen. Het gewas werd iets te zwaar waardoor de kwali teit geleden heeft. Machinaal plukken was haast niet mogelyk. De opbrengst van het droge gewas bedroeg dit jaar 7800 kg/ha. Het blanwmaanzaad groeide zeer matig. Het gewas bleef kort en de bollen klein. Vooral de per celen die een keer overgezaaid moesten worden gaven zeer mini male opbrengsten. Het gemiddel de ligt beneden de 1000 kg. (850 kg/ha). Teelt van korrelmals toegenomen. De teelt van korrelmais is dit jaar op de Zeeuwse eilanden be hoorlijk toegenomen wat hoofd zakelijk te danken is aan het op richten van de zgn. „maiskernen" die zich ten doel stellen, door ge- zamenlyk overleg een beter in zicht in deze nieuwe teelt te ver krijgen. In Zeeuwsch Vlaanderen werd dit gewas enkele jaren reeds op ruimer schaal geteeld. Dc op brengst ligt gemiddeld iets boven de 4400 kg/ha. Gezien de hoge prijs, die mo menteel voor de mals besteed wordt, kan men aannemen, dat de teelt aanmerkeiyk uitgebreid zal worden. Tydens het oogsten bleek, dat de Amerikaanse hybride-mais he ter bestand is tegen regenachtig weer dan de Hollandse rassen. Dit komt, omdat bij de Ameri kaanse mals de schutbladen ook tijdens het rijpen goed gesloten elders afvloeide, slechts door in dustrialisatie aan het gewest kon worden gebonden, is hier meer be paald sprake van een industrieel aspect. Dit werk kan derhalve ook worden beschouwd als een systematisering van de werk zaamheden van het E.T.I. Het doel van het plan is gele gen in het richting geven aan de publieke en particuliere ectivitei- ten, waardoor zowel een volledi ger coördinatie wordt bereikt als een vlottere realisering van par ticuliere projecten. Het plan is verdeeld in een sociaal-econo misch en een bedrijfs-eeonomisch gedeelte en vereist een uitvoerige voor-documentatie. In urgente gevallen moeten -voorts werk zaamheden worden verricht, die in engere zin buiten het Ontwik kelingsplan vallen, b.v. woning verdeling, Braakman, enz. Documentatie. Met de documentatie heeft het E.T.I. aanmerkelijke vorderingen gemaakt. Er wordt gewerkt aan aparte ontwikkelingsstudies. Het werk t.a.v. Tholen, een ernstig werkloosheidsgebied, is reeds ver gevorderd, zodat binnenkort daar over kan worden gerapporteerd. Andere in dit opzicht belangrijke gebieden zyn Vlissingen met zijn zeer eenzijdige economische struc tuur, de streek Terneuzen-Gent en het gebied om Hulst. De reeds verschenen rapporten over Krui- ningen en Goes kunnen worden beschouwd als een voorlopige be nadering van het probleem op de Bevelanden. Tenslotte zijn nog van belang de bestemming van 't industrieterrein te Middelburg, alsmede Schouwen-Duiveland en W.Z.-Vlaanderen. Het binnenkort te verwachten E.T.I.-rapport over Goes wordt onder supervisie op gesteld door een kracht, die door Goes bij het E.T.I. Is gedeta cheerd. Vele vraagstukken. Van belang by dit alles zyn de problemen inzake de woningbouw- verdeling en de verkeersvraag- stukken (veerdiensten, Neder lands-Belgische hoefijzer-verkeer en de tarieven der Ned. Spoorwe gen). Reeds is een uitvoerige do cumentatie tot stand gekomen voor heel Zeeland aangaande de mografie en beroepsstructuur, ter wijl ook veel aandacht wordt be steed aan de door gemeenten te bouwen industriehallen en ver- keersvraagstukken. Voorts werkt het E.T.I. aan een onderzoek om trent de werkloosheidsontwikke ling. Van de Zeeuwse industriege meenten worden documentatie- rapporten opgesteld inzake indus trievestiging. Een zeer uitvoerige bedrijfsdo- cum'entatie van de in Zeeland ge vestigde industrieën is voorts ver eist. In verband hiermede worden alle daarvoor ln aanmerking ko mende bedryven bezocht. Ten aanzien van de bedrijfstak handel en verkeer en landbouw is het met de huidige bezetting van het E.T.I. niet goed mogelyk de werkzaamheden volledig uit te bouwen. Dit is echter minder drin gend i.v.m. het beschikken over eigen organen en met de minder acute problematiek. wilde eens en voor goed een ein de maken aan alle misverstand door te verklaren, dat het ver vaardigen van wapens of welk oorlogstuig dan ook voor een eventuele bezetter ten allen tyde strafbaar moet worden geacht. Het gaat niet aan, wanneer on derdelen van het leger, vloot en luchtmacht met de bondgenoten blyven vechten, deze Nederlan ders de kans lopen met wapens of munitie, die in het eigen land en door landgenoten zijn vervaar digd, worden beschoten. Voorts verwierp de strafkamer het be roep van de beide directeuren op overmacht. Beiden werden dan ook schuldig bevonden aan het opzettelijk in tijd van oorlog hulp verlenen aan de vijand. Voorts sprak de Strafkamer uit, dat deze hulp, aan de bezetter verleend, tot gevolg heeft gehad, dat de bevrijding van Walcheren werd vertraagd. De President, die de uitspraak voorlas, verklaarde echter uit» drukkelyk, dat de Strafkamer respect heeft voor de wyze waar op de directie, vooral Ir. Wesse iing, de sabotage op het bedrijf heeft aangemoedigd en gestimu leerd. Vooral voor het behoud van het m.s. „Willem Ruys" sprak de Strafkamer haar waardering uit. De West-Duitse regering heeft er haar teleurstelling over uitge sproken, dat de Westerse regerin gen de Russische Uitnodiging zul len aannemen zonder overleg t» plegen met de Duitsers. Spanj» en West-Duitsland zijn toegelaten tot de voedsel- en landbouworga nisatie der V.N. De leider der Vietmin-opstandelingen in Indo- China, Ho Tsji-Minh, zou volgen» Franse berichten, momenteel con fereren met Russische en Chines» militaire adviseurs. Engeland, de V. S. en Frankryk hebben ge protesteerd tegen de Russisch» inmenging in Oostenrijk. De Rus sen handhaafden Oostenrijkse po litiechefs, die door de Oostenrijk se regering waren afgezet, in ver band met hun houding tydens d« jongste stakingen. De Bulgaar se regering heeft de bossen gena tionaliseerd. Volgens berichten uit India heeft Tibet bij de V.N. geprotesteerd tegen de Chincs» opmars ln Tibet. Ambtenaren van de V. N. in Lake Success ver klaarden echter geen dergelijk protest ontvangen te hebben. Naar de heer Havenaar, hoofdbe stuurslid van de C.B.T.B. te Dub beldam mededeelde, zijn dit jaar 111 millioen kg. groente en fruit doorgedraaid. Koningin Juliana heeft de medaille van het Rode Kruis toegekend aan Mevr. A. Fischervan Rossem als blijk van waardering voor haar werk ten bate van mobiele Rode Kruis- teams in Indonesië en als alge meen vertegenwoordigster van 't Nederlandse Rode Kruis in Indo nesië. <- In Amsterdam heeft de politie een tweetal sigaretten- smokkelaars gearresteerd en 65.000 Amerikaanse sigaretten in beslag genomen. Gistermiddag is de „Groote Beer" uit Amster dam vertrokken met aan boord de ondersteuningscompagnie van de Koninklijke Landmacht, die da Nederlandse troepen op Nieuw Guinea zal gaan aflossen. (Ingez. mededeling, advert.) handenKOUD WATER BRANDEN? Dit overkomt U niet mot een DRUKAUTOMAAT een ASW product van: f fi l.l!l|Jl4.iJ»l.WHILVv DE BILT ZEGT: Iets kouder. Wisselend bewolkt met plaat selijk enkele buien. Matige tot krachtige en tijdelijk tot nard toe nemende wind tussen Zuidwet en West. Iets lagere temperaturen dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1