Voorbereidingen sluizenbouw te Vlissingen volop aan de gang. NIEUWS f )EHnES DEKEN PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Unieconferentic begint op 20 November a*s* Koning Gustaaf Ier aarde besteld. Moeilijke periode voor de lijn Vlissingen-Breskens breekt aan. V iermogendheden- besprekingen op komst? Directeur van N*V* Mij „De Bathpolders terug van reis naar Amerika Dc maisteclt heeft toekomstmogelijkheden in ons land, zegt ir W. Kakebeeke Algemene beschouwingen over begroting 1951 in Tweede Kamer begonnen. Chr* Landbouwwinterschool te Middelburg geopend* SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. £0, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. G.'ro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 20C9, Tel. redactie 2347; Terneu zen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1711 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 17 cent per man. Rubriek Kabouters 10 ct per woord VRIJDAG 10 NOV. 1950 Met vaste medewerking van: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Mid delburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Hulzenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuldema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 7.52 u., onder 16.56 u. Maan op 10.26 u., onder 17.16 u. Hoogwater op Zaterdag 11 Nov.: Vlissingen: 2.10 u. 2.42 m„ 14.28 u. 2.45 m. Terneuzen: 2.42 u. 2.59 m., 14.58 u. 2.60 m. Wemeldinge: 4.07 u. 2.00 m., 16.24 u. 1.99 m. Zierikzee: 3.53 u. 1.73 m., 16.12 u. 1.73 m. Nederlands-Indonesische commissie bereikte goede resultaten. Naar bet A.N.P. vernam staat het thans vast, dat de conferentie van ministers in het kader der Nederlands-Indonesische Unie zal aanvangen op 20 November a.s. De Nederlandse delegatie is nog niet samengesteld. De conferentie betreffende de toekomstige statos van Nluw-Guinea zal enige dagen na de conferentie van ministers beginnen. De gemengde Nederlands—In donesische ambtelijke commissie, die besprekingen heeft gevoerd over financieel-economische pro blemen in de verhouding tussen beide landen en dia de resultaten van deze besprekingen zal voor leggen aan de a.s. Unie-conferen tie, heeft goede vorderingen ge maakt en vruchtbare resultaten bereikt. Aan beide zijden toonde men zich zeer ingenomen met de be reikte resultaten en prees men de goede sfeer en de reële wil tot samenwerking die zich heeft ge manifesteerd. De belangrijkste principiële kwesties, die werden besproken *ijn de volgende: 1. De handelspolitieke samen werking. 2. De kwestie van de handha ving der zgn. A-rekening op de Nederlandse Bank. 3. De verruiming der deviezen- voorschriften, waardoor in de toe komst transfers gemakkelijker zullen kunnen plaatsvinden. 4. Het probleem der zgn. arrie- re's; hierover werd nog geen over eenstemming bereikt. Rouwdienst in Den Haag. Gisterenmorgen is het stoffelijk overschot van Koning Gustaaf de Vijfde van Zweden bijgezet In het Koninklijke familiegraf in de „Ridderkerk" te Stockholm. De nieuwe Koning Gustaaf de Zesde schreed ais eerste achter de lijk wagen, gevolgd door zijn broers, Prins Wilhelm en Prins Bertil. Daarna volgden Koning Frederick van Denemarken, Koning Haakon van Noorwegen, de President van Finland, Juho Paasikivi, gevolgd door Prins Bernhard der Neder landen, de Kroonprins van Ethio pië, de Kroonprins van Noorwe gen, da Hertog van Gloucester, die de Britse Koning vertegen woordigde en Graaf Mountbatten, broer van de nieuwe Zweedse Koningin. Voorts waren nog on geveer 45 landen vertegenwoor digd waaronder de Sowjet-Unie, Indonesië, de V.S., Oostenrijk, Frankrijk, Spanje, Portugal en een aantal Zuid-Amerikaanse Staten. IN DEN HAAG. Terwijl van alle gebouwen der ambassades en legaties in Den Haag de vlaggen halfstok hingen, maakten zich gisteren al vroeg velen op om te gaan naar de Waalse kerk, waar een plechtige rouwdienst voor de Zweedse Ko ning werd gehouden. De kerk was op voorname wjjze getooid met de Zweedse vlaggen en bloemstukken van witte chry santen. Ais vertegenwoordiger van H. M. de Koningin was Baron Baud aanwezig. De aalmoezenier van de Zweedse legatie, pastoor N. Apel- gardii, leidde de dienst. Hij las in het Zweeds de bood schap voor van de Zweedse aarts bisschop, bij gelegenheid van het verscheiden van de Zweedse Ko ning, waarna hijzelf nog een korte herdenkingstoespraak hield. Op de R.T.C. werd besloten, dat in Europa Indonesië en Nederland gezamenlijk zouden optreden op 't gebied van Internationale handel. Sindsdien is dit ook in de practljk gebeurd. Onderhandelingen met talrijke Europese landen werden veelal gezamenlijk gevoerd en zij leidden tot tripartiëie verdragen. Men is het er over eens geworden, dat een gecoördineerd optreden gehandhaafd dient te blijven, zij het dan ook dat men In de toe komst dit optreden een Intern ka rakter wil geven. Handhaving der A-rekening. Volgens de overeenkomst be treffende het betalingsverkeer, welke tijdens de eerste conferen tie van ministers in Djakarta in Maart van dit jaar werd bereikt, zou Indonesië op de Nederlandse Bank openen de zgn. A-rekening. De bedoeling hiervan was dat de Nederlandse Bank als kassier zou optreden voor Indonesië voor wat betreft het handelsverkeer tussen Indonesië en derde landen, voor zover dit over Nederland zou wor den geleld. Naar vernomen wordt heeft de gemengde commissie deze vraag bevestigend beantwoord. Het transitoverkeer via Nederland, zoals het tot nu toe heeft plaats gehad, dient naar haar oordeel te worden gehandhaafd en door mid del van de A-rekening zal Indo nesië in de monetaire sfeer van Nederland blijven. Transfermogeiykheden verruimd. Uit het verloop der besprekin gen is voorts gebleken, dat men van Indonesische zijde bereid is tot een verruiming der transfer- mogelijkheden, teneinde nieuwe Investeringen attractief te maken. Naar verluidt zou deze verrui ming bestaan in toestemming tot: 1. Een volledige transfer van normale winsten. 2. Gedeeltelijke transfer van afschrijvingen. 3. Transfer voor natuurlijke personen van „current income" uit bezittingen in Indonesië. Maandag of Dinsdag zullen de besprekingen van de commissie worden beëindigd. Nog zes dagen en dan breekt een moeilijke periode aan voor vele reizigers tussen VUssingen en Breskens. Vanaf 16 November n.l. zal gedurende zes of zeven weken geen gebruik kunnen worden gemaakt van de fuik van de Prov. Stoombootdiensten aan do VUsslngse buitenhaven. Dit betekent, dat dan de oude Zeeland ponton achter het station weer dienst zal moeten doen. Het wil ook zeggen, dat geen vrachtauto's vervoerd kunnen worden en personenauto's slechts in beperkte mate kunnen worden overgezet. Gedurende die weken kan geen uurdienst, maar slechts een twee uurdienst worden gevaren door de „Prinses Wilhelmina", die op koplading is berekend. Men hoopt, dat deze toestand rond Nieuw jaar weer achter de rug zal zijn. De oorzaak van dit alles is, dat met de bouw van het nieuwe slui- zencomplex werkzaamheden ge paard gaan, die niet verricht kun nen worden, zonder dat de bouw put, die 100 meter breed en 260 meter lang wordt, met de fuik van de Prov. Stoombootdiensten in aanraking zal komen. Ir J. F. Springer, ingenieur van de Rijkswaterstaat en de heer R. v. d. Pol, opzichter, hebben ons ingelicht over het werk, dat te gebeuren staat en dat de genoem de maatregelen noodzakelijk maakt. Zoals men weet, werden de beide schutsluizen, die dateren uit 1870 en gemaakt werden door de Maatschappij tot Aanleg van Staatsspoorwegen, kort voor de bevrijding zó zwaar gebombar deerd, dat van herstel geen spra ke kon zijn. Er ontstond een nood situatie, die nog steeds voortduurt en pas ten einde zal zijn, als over drie jaar het millioenencomplex (er is negen millioen gulden voor uitgetrokken) gereed zal zijn. REEDS VEEL OPGERUIMD. De ravage op het terrein der oude sluizen is nog groot. Sinds September zijn de voorbereidin gen voor de bouw der nieuwe sluizen aan de gang. Reeds is een grote bunker met een inhoud van 1100 M3 gewapend beton naast de fuik opgeruimd. Recht tegenover het station moet nog een beton nen onderkomen, een Duits laza ret van niet minder dan 100 bed den, worden verwijderd. Enorme brokken havenmuur, gebombar deerd tot een volledige bouwval, moeten worden weggehaald. De enorme drijvende bok, die vlak Westerse regeringen in principe accoord met Russisch voorstel. Van gewoonlijk welingelichte zijde werd Donderdag le Parys vernomen dat de Verenigde Staten, Groot-Brittannïö en Frankrijk binnenkort afzonderlijke nota's aan de Sowjet-Unie zullen zenden, waarin zij zich ln beginsel zullen verenigen met het Russische denk beeld voor een vlermogendhedenconferentie. Zoals gemeld, heeft het Kremlin voorgesteld dat Duitsland het onderwerp van bespreking van een dergelijke conferentie zou zijn. mogendheden, na het afzenden van de voorlopige antwoorden, weer bijeen zullen komen voor De drie Westerse landen zullen er in hun antwoorden nadrukke lijk op wijzen dat een dergelijke bijeenkomst zorgvuldig zou moe ten worden voorbereid en dat zij zich niet zou kunnen beperken tot een bespreking van het Duitse vraagstuk. Het verluidt dat er in de Brit se, Franse en Amerikaanse nota's op zal worden gewezen dat het Duitse vraagstuk thans alleen aan de orde van de dag is omdat er door de wederpartij een aan- valspolitiek in Azië wordt gevoerd en elders voortdurend druk wordt uitgeoefend. Daarom moet eerst over beide laatste punten worden gesproken. x Verder wordt vernomen dat vertegenwoordigers van de drie het opstallen van een gemeen schappelijk definitief antwoord. De Fransen zijn van mening dat hierin in bijzonderheden moet worden vermeld welke onderwer pen de Westerse mogendheden met het Kremlin wensen te be spreken. De Franse regering meent dat 't Oostenrijkse vraag stuk en het terugtrekken van de geallieerde bezettingsstrijdkrach ten in Oostenrijk voor het Duitse probleem moeten worden be sproken. In Frankrijk zijn het vooral de socialisten die aandringen op be sprekingen met de Sowjet-Unie. voor de wal ligt, heeft van de bunker een massief stalen ge schutskoepel met betonnen onder bouw afgehaald en aan de andere kant van de fuik neergezet. Grote houten palen trok de bok, als wa ren het lucifershoutjes, uit het water en momenteel is hij bezig met het uit het water halen van puin, afkomstig van het stortebed vlak voor de wal, dat door middel van springstoffen wordt losge maakt, hetgeen noodzakelijk is voor het maken van een dam- wand. DE AFDAMMINGEN. Al dit werk is nodig om straks de bouwput te kunnen maken, die vanzelfsprekend tegen het water moet worden beschermd. Zowel aan de zijde van de buitenhaven als aan de kant van het kanaal en langs de buitenkeersluis moe ten daartoe afdammingen worden aangebracht, waarbinnen het mo gelijk moet zijn de waterstand tot 11 meter N.A.P. te verlagen, terwijl zij het buitenwater, dat bij storm in de buitenhaven tot bijna 4 meter +N.A.P. kan stijgen, moeten keren. Deze karwei duurt alleen al een vol jaar. Pas als dan daarna de ruïne van de oude sluizen is gesloopt, kan met het heien van de funderingspalen en het maken van het gewapend be tonwerk van de nieuwe sluizen worden begonnen. HET EERSTE WERK. Het eerste werk is het maken van de nieuwe waterkering aan de zijde van de buitenhaven. Is die gereed, dan kunnen de oude sluisdeuren worden weggehaald van de vroegere grote schutsluis, die momenteel alleen dienst doen als waterkering. Ook de spui- schuif van de kleine schutsluis zal door een drijvsnöe bok verwijderd worden. Deze werd aangebracht door de Royal Engineers om het overtoilige water te kunen lozen. Nu zij deze dienst niet meer waarneemt, zijn in de buitenkeer- sluisdeuren (deze sluis bleef ge lukkig intact) kleppen en schui ven aangebracht. Na dit alles kan de bouwput aan de kanaalzijde worden afgesloten. De afdamming langs de buiten haven zal bestaan uit een zware kistdam van twee ingeheide wan den van 22 meter lange stalen damplanken, gekoppeld door sta len ankers en met een grondvul- ling tussen de wanden. FUIK NIET TE GEBRUIKEN. Zowel voor het maken van deze kistdam als voor het verrichten van een herstelling aan één der fuikwanden i.v.m. bekomen scha de door de aanvaring door één der veerboten in 1949, moet de drij vende heistelling zoveel van het vaarwater in beslag nemen, dat de fuik enige tijd buiten bedrijf moet worden gesteld. Over de sluizen zelf hebben wij onlangs al bijzonderheden gemeld. In de loop der laatste jaren is aan materiaal reeds voor ruim 4 mil lioen gulden aangeschaft. Het be nodigde materiaal voor de kist dam is aanwezig. De opruimings- kosten van de bunkers kunnen worden geschat op f 40 h 50.000 per stuk. De komende vervoersbeperkin- gen op de lijn VlissingenBres kens zullen voor velen, vooral za kenlieden, een grote handicap vormen. Een andere oplossing voor het sluizenherstel bestaat echter niet. Met opzet is deze tijd van het jaar gekozen, omdat dan het vervoer het geringst is. Veel zal voor een vlot verloop van het werk afhangen van de weersom standigheden, die de mens niet in zijn hand heeft. Classis Goes der Ned. Herv. Kerk vergaderde. Donderdag 9 November kwam in de Prins van Oranje de Classicale vergadering van de Classis Goes der Ned. Herv. Kerk bijeen onder leiding van ds A. Postma. In de morgenvergadering sprak eerst mr J. Sepers uit Goes, lid van de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk voor de Classis Goes. Voorts deelde ds J. A. Talma een en ander mede ten aanzien van de kwestie Streekziekenhuis. Daarna volgde de uitvoerige artikelsgewijze behandeling van „Fundamenten en Perspectieven", de door de Generale Synode aan geboden proeve van belijden. Na rondvraag sloot ds B. Breek de vergadering. DE ZAAK RETAIN. De Franse nationale vergade ring heelt met 466 tegen 93 stemmen besloten, dat een plan voor vrijlating van de 94-jarige voormalige maarschalk Phi lippe Petain „niet in overweging kan worden genomen". De motie was door de Gaullis ten ingediend, die van enkele radicalen en gematigden steun kregen. Ongeveer 50 afgevaar digden onthielden zich van stemming. Volgens de minister van justi tie Rene Mayer is door toedoen van de regering de verzorging van Petain verbeterd. HEEFT DE MAISTEELT in ons land toekomstmogelijkheden 7 „Absoluut", zegt Ir W. Kakebeeke, directeur van de N.V. Landbouw Mij „De Bathpolders" te Rilland. Ir Kakebeeke is Woensdag met de „Veendam" uit Amerika terug gekeerd, waar hij als practisch deskundige voor de Stichting van de Landbouw, samen met de heer N. H. Adders, inspecteur voor de landbouw uit Arnhem en de heer W. R. Becker, de bekende mais- deskundige, een reis van vier maanden heeft gemaakt door de Cornbelt, de malsstreek van Amerika. Nederland heeft gebrek aan mals, een import-product dat dollars kost. De drie heren waren door de E.C.A. In de gelegenheid gesteld zich volkomen op de hoogte te stellen van de Amerikaanse metho den en een binnenkort te verschijnen rapport over deze studiereis zal zeker medewerken de productie van mais In ons land te vergroten. Mjjn reis is volkomen geslaagd constateerde ir Kakebeeke met begrijpelijke voldoening, toen we hem, kort na zijn thuiskomst, naar zijn indrukken vroegen. Met de „Nieuw-Amsterdam" is het gezelschap op 20 Juni vertrokken. Vanaf Washington werd langs de Amerikaanse Oostkust naar het Noorden ge reisd, tot in de staat Maine. Van daar maakte men de reis terug, de grote meren rond tot aan de Noordgrens van de Verenigde Staten in de staat Dakota. Ver volgens reisde men naar het Zuiden waar men in het cen trum van dit Amerikaanse mais- gebied de belangrijkste kweke rijen, Universiteiten en diverse f rma'g bezocht „Wij kregen hier de volledige vrijheid om de diverse zaadpro ducties te bestuderen. Van cul tuur, teelt, afzet en verwerking hebben we vele nieuwe moge lijkheden kunnen onderzoeken." Vervolgens werd de reis voortgezet in Westelijke rich ting tot aan Nebraska waar de irrigatiewerken bezichtigd wer den om daarna in het Zuidelijk ste gedeelte tot in Tennesee, tegen de katoenstreek aan, de teelt te bestuderen. Een heel programma dus, dat echter het grote voordeel op leverde, dat de Nederlandse deskundigen de teelt zoals deze onder de diverse klimatologische vindt, omstandigheden plaats konden bestuderen. Dat de diverse hogescholen werden bezocht was van be lang, omdat in tegenstelling tot Nederland het kweekwerk van de mais voor een belangrijk ge deelte aan deze universiteiten geschiedt. Wij hebben wel dit geleerd, aldus ir Kakebeeke, dat we het materiaal, dat het meest noor delijk geteeld wordt, het beste kunnen gebruiken voor de teelt in ons land. Van dit materiaal zullen wij zelf weer nieuw ma teriaal moeten kweken. Hoe vergroten we dc op brengst van ons land? „Wat kunnen we nu doen om de opbrengst in ons land hoger te doen worden?" „Voor Zeeland met zyn zach tere zeeklimaat kunnen wij al lereerst resultaten bereiken door de groeiperiode te verlengen. Dit betekent dus vroeg zaaien in de V.S. begint men half Mei hiermede wat echter weer problemen schept. Doch deze zijn op te lossen. In Amerika heeft men bijv. ontdekt, dat de opkomst moge lijk was in gekoelde kiemkasten. Voorts beschikt men daar over betere zaadontsmettingsmidde len, terwijl ook de chemische onkruidbestrijding daar zeer ver is gevorderd." Ob?: van belang is", merkte onze gastheer op, „dat men thans ln de V.S. zoals hier in rijen begint te zaaien. Vroeger ge schiedde dat in vierkantsverband waarvoor weer speciale machi nes nodig zijn. Men toont in Amerika veel belangstelling vo'. het kunst matig drogen. Men weet dit te doen zonder de kiemkracht aan te tasten." Opbrengst valt niet tegen. „En U wilt wat opbrengst- cijfers? 'Welnu, dank zij de uit stekende grondkwaliteit van de Cornbelt kunnen op zgn. „op brengstwedstrijden" cijfers be haald worden, die ongelofelijk zijn. Op proefvelden bereikte men opbrengsten van 12.500 kg per ha. Dat is echter iets bui tengewoons. De gemiddelde op brengsten bedragen zo 4000 kg per ha." „Deze opbrengst hebben wij ook hier in de Bathpolders ver kregen", zegt ir Kakebeeke niet zender trots. Ik ben er daarom zeker van dat de maisteelt in ons land toekomst heeft. Vooral voor de lichtere gronden kan de mais iets gaan betekenen en bjjv. de rogge gaan ver vangen. Ook de gebieden waar aardappelmoeheid heerst kunnen hierd-or weer pro ductief gemaakt worden. Thans is ir Kakebeeke weer gereed zijn arbeid op het bedrijf aan te vatten. Er waclit hem heel wat werk. Ongetwijfeld zul len de Zeeuwse landbouwers met belangstelling uitzien naar het te verschijnen rapport over deze studiereis en ook naar de lezingen, die ir Kakebeeke, zo als hij ons zeide, zich voorgeno men heeft nog te geven. Bezuiniging dringend geboden. Nadat gistermiddag nog was gesproken over de huisvesflngs- wet gerepatrieerden is de Tweede Kamer gisteravond begonnen met de algemene beschouwingen over de begroting voor 1951. Het woord werd gisteravond gevoerd door de heren Schouten en Oud, resp. fractieleider der A. R. en V.V.D. GEEN SOLLICITATIE! De heer Schouten drong aan op bezuinigingen. Het peil der uit gaven is te hoog en de belasting druk te zwaar. Onjuist vond spr. het dat men zijn fractie bestempelt als oppo sitie. Waar het mogelijk is is de fractie gouvernementeel. In ver band met de rede van prof. Ane- ma in de Eerste Kamer zeide spr. dat prof. Anema niet heeft gesol liciteerd naar een of meer plaat sen voor de A.R. In het kabinet. Z.i. heeft hij alleen willen uit drukken: maak het zo, dat wtj u kunnen steunen. Prof. Anema heeft gepleit voor een principiële politiek van nationaal karakter en tegen een principiële politiek van partijkarakter. De Belgische koningskwestie aanroerend zeide spr., dat de re gering iets had moeten zeggen over de kwestie der politieke sta kingen. Blijkens zijn artikelen neemt de heer Vorrink het op treden van de Belgische socialis ten en met name van de heer Spaak in bescherming. Dat heeft spr. leed gedaan. Ten aanzien van Ambon is onrecht gepleegd en is de regering volgens velen, in ge breke gebleven. Geestelijke en morele kracht zijn voorwaarden voor wat rege ring en volk in deze moeilijke omstandigheden hebben moeten en spr. vond, dat het kabinet mist wat nodig is om die in het volk te wekken en te versterken. Er moet een nationale politiek wor den gevoerd, zeide de heer Schou ten en daarvan kan men alleen spreken als men acht geeft op de grondtrekken van de Nederlandse natie. Wordt die politiek gevoerd, dan steekt spr. de regering de hand toe en er ligt niets In van een sollicitatie, zo besloot hij, BREDERE KABINETS BASIS GEWENST. De heer Oud (V.V.D.) zeide de aaneensluiting der Westerse lan den noodzakelijk te achten we gens de gevaren, die hen bedrei gen. Wat de defensie betreft moet nationaal alles gedaan worden wat mogelijk is en ingeschakeld in internationaal en vooral Europees verband. Er moet naar gestreefd worden ook West-Duitsland in te schakelen. Ook in de binnenlandse politiek is samenwerking van de democra tische groepen tegen de commu nistische dreiging noodzakelijk. Gestreefd moet worden naar een samenwerking op zo breed moge lijke basis. De kabinetsformatie van 1948 heeft spr. niet in alle delen be vredigd. Het Indonesische beleid is 'n teleurstelling geworden, ook voor het kabinet. Spr. was van oordeel, dat een kabinet op bre dere basis gewenst is. atJ UtlulUtiAiiioN O.' uE „ZUIDERKRUIS". Als er één ding is, waar een soldaat tijd voor heeft, dan is het wel om een brief al is die nop zo kort naar huis te schrij ven. De militairen, die deel uitmaken van het detachement Verenigde Naties, vormen hierop geen uitzondering. En zo kan men dan ook elke dag aan boord van de „Zuiderkruis" op een rustig plaatsje een Nederlandse soldaat een brief naar huis zien schrijven. Liggende op een bank, gestoofd door de zon, schrijft een militair over zy'n ervaringen aan boord. Dc heer A. Schout knipte het lint door. Een grote schare genodigden stond gistermiddag om half vijf voor de ingang van het hoofdgebouw van de buitenplaats „Tooren- vliet" te Middelburg, toen de heer A. Schout, lid van Ged. Staten van Zeeland het lint, dat de toegang nog versperde, met het uit spreken van de beste wensen voor de groei van de in dit gebouw gevestigde christelijke landbouwwinterschool van de O.B.T.B., door knipte. Vooraf was men in het Schuttershof bijeen geweest, waar mr W. Rip, algemeen secretaris van de C.B.T.B., de openingsrede had uitgesproken. De vreugde over het feit, dat deze eerste cliris- teljjke landbouwwinterschool ln Zeeland eindelijk officieel kon worden geopend, was groot. De voorzitter van de C.B.T.B. in Zeeland, de heer C. de Putter, heette in het Schuttershof tal van autoriteiten welkom, o.m. Ir N. van Vliet, vertegenwoordiger van minister Mansholt en directeur van het Landbouwonderwijs in Nederland, de leden van Ged. Sta ten, de heren C. Phillpse en A. Schout, het voltallige college van B. en W., 'n aantal land- en tuin- bouwconsulenten, burgemeesters en secretarissen van tal van ge meenten, afgevaardigden van da Z.L.M., L.T.B., C.B.J.T.O., C. B.P.B., e.a. EEN BLIJDE DAG. Mr Rip begon met een felicita tie van de voorzitter van de C.B. T.B., de heer Chr. v. d. Heuvel, die vertiinderd was. Hy zei, dat het een biyde dag voor Zeeland was, daar het hier de opening van de eerste chr. landbouwwinter school in deze provincie betrof. De heer Rip wees op de belang rijkheid van het ondenvys in het algemeen. Sprekende over het landbouwonderwys zei hy, dat men In Nederland daarmee laat begonnen is. „Het is nodig alg brood", aldus de secretaris, „dat onze toekomstige agrariërs zich bekwamen". Voorts zei mr Rip, dat ook het slagen van de P.B.O. grotendeels afhangt van de ken nis van de toekomstige boeren. Hy merkte op, dat de leerlingen van de landbouwscholen mede kennis moeten opdoen om straks in het publieke leven en in de standsorganisaties mede leiding te geven. „Het woord christeiyk voor de school mag geen etiket zijn", zo vervolgde mr Rip, „doch dit praedicaat legt ons een zware verantwoordeiykheid op. We zul len met elkaar hebben te volgen de wil van God, zo ook op de landbouwwinterschool. Dit onder was kan niet ln neutrale sfeer worden gehouden, doch alles moet opgedragen worden aan de Schep per van hemel en aarde" Hierna droeg de secretaris namens het hoofdbestuur de school over aan het provinciaal bestuur van de C.B.T.B. Hu sprak daarby de hoop uit, dat Gods onmisbare ze gen op dit werk zou rusten. De heer De Putter, die het be stuur over de school aanvaardde, zei, dat men er met alle kracht naar zal streven de school tot bloei te brengen en de christe lijke geest uit te dragen. De voor- (Zie vervolg pag. 3.) Politiek gesproken is het kabi net er by de laatste wüziging niet op vooruit gegaan. De heer Oud zeide bezwaar te zullen hebben tegen benoeming van een tweede minister van Buitenlandse Za ken. Hy wilde een kabinet op meer reële brede basis. T.z.t. zal hy met de C.H. en de A.R. hier over overleggen. Een bredere sa menwerking, gewenst met het oog op de huidige gevaren, stuit af op de leden van de Party van de Arbeid, waar men de zaken te eenzijdig ziet. Minister Lieftlnck verzet zich volgens de heer Oud onvoldoende tegen het toenemen der uitgaven. Het is absoluut noodzakelijk de uitgaven te verminderen. Moet er meer worden uitgegeven voor de defensie, dan moet men in de civiele sector gaan verminderen. Volgens radio Peking zijn de Chinese volkslegers de Tibetaan se hoofdstad Lhasa gisteren bin nengerukt. De Engelse rege ring heeft aan 152 van de 2000 deelnemers van het Vredes-con- gres te Sheffield Inreisvisa gewei gerd. Het congres staat geheel onder communistische leiding. De Belgische minister van Bui tenlandse Zaken heeft ln de Ka mer van Volksvertegenwoordigers een verklaring afgelegd, waarin wordt gezegd dat België de staat van oorlog met Duitsland wil be ëindigen. In October werden 3800 Oost-Duitsers gearresteerd, dié naar West-Duitsland wilden uitwyken, De Amerikaanse re gering heeft aan 9 Chinese com munisten visa verstrekt om de vergaderingen van de Veiligheids raad by te kunnen wonen. Ten gevolge van de kolenschaarste zijn verscheidene fabrieken in W. Duitsland gesloten. -> De Ameri kaanse Fordfabrieken zullen 14.000 arbeiders (11 van 't ge hele personeel) ontslaan wegens een tekort aan staal. Ook de an dere grote autofabrieken kampen met staaltekorten. Het troe pentransportschip „Atlantis" met aan boord repatrierende K.N.I.L.- militairen met hun gezinnen is gisteravond in Amsterdam aan gekomen. De koster van de R.K. kerk te Etten zag gisteren een persoon op verdachte wyze om de kerk rondscharrelen. Toen direct daarop bleek dat een offer blok was gelicht zette hij de man na op zijn motor, reed hem ondersteboven en leverde hem daarna af op het politiebureau. De man bleek nog meerdere dief stallen op zijn geweten te hebben. Talloze gelukwensen kreeg gis- ïeren luitenant-generaal Duy- maer van Twist, voormalig Twee de Kamerlid voor de A.R. ter ge legenheid van 85e verpaardag. Waarschynhjk zullen alle uit Rus land terugkerende oud-S.S.-ers naar Nederland doorreizen. Hun was de vrije keus gelaten om in Duitsland te blüven of door te reizen. (Ingez. mededeling, advertentie.) Verwarm Uw bed behaaglijk met een rnrgro electrische voor babies en volwassenen DE BILT ZEGT: Nu en dan enige regen. Overwegend zwaar bewolkt met af en toe enige regen of motregen. Aanvankeiyk zwakke verander- lyke wind, later zwakke tot ma tige Zuid-Westeiyke wind. Weinig verandering in temperatisur.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1