FILO FOP Unie heeft minstens 3000 geschoolde werklieden nodig. Man met 12 vrouwen en 30 kinderen. Komt de „Week der Gebeden" terug in Nederland? Dr A. H. Oussoren één der initiatief nemers. GEMEENTERADEN en de Wat de straat opleverde. Lezers grijpen naar de pen DotvijHag 9 November 1950 PROTESTANTS CHRISTEI IJK DASBLAD Pagina 4 BRIEF UIT ZUID-AFRIKA. JOHANNESBURG. De Zuid-Afrikaanse minister van Arbeid, de beer Schoeman, heeft zich eindelijk ln het openbaar eens uitge sproken over het arbeiders-vraagstuk. Hy zelde op een congres van de Nationalistische Party te Pietersburg, dat ondernemingen uit het buitenland, die ln de Unie Industrieën wensten te vestigen, uitgenodigd werden hun eigen geschoolde werkkrachten mede te brengen. Minister Schoeman voegde hieraan toe, dat ongeveer 3000 geschoolde arbeiders nodig waren en dat het de politiek van de re gering zou zijn, uitgekozen immi granten aan te moedigen dit te kort aan te vullen. Dit is een belangrijke opmer king, want hier ligt de kans voor Nederlandse vakmensen, die ln de Unie een toekomst willen schep pen. De huidige regering heeft liever immigranten van het Con tinent dan uit Groot-Brittannlë, dat bovendien momenteel haar overschotten, gemakkelijk naar Australië en Nieuw-Zeeland kan zenden. Het blijft echter een grote moei lijkheid voor de candldaat-Neder- landse emigranten een verblijfs vergunning te krijgen. Degenen, die er in slagen een zgn. werk gevers-verklaring te veroveren van een in de Unie gevestigde onderneming, worden, indien zij geschikt worden bevonden, nog het gemakkelijkste geholpen, maar de moeilijkheid Is juist een dergelijke verklaring te bekomen. De ondernemingen in Zuid-Afri- ka geven eigenlijk alleen by uit zondering dergeiyke verklaringen af, want voor hen is het een schot ln de lucht. Zij moeten zich ver binden de betrokken werkman voor een periode van een tot twee Jaar ln dienst te houden tegen een bepaald loon. Vallen de pres taties van de man tegen, dan zit ten zy opgescheept met een in ferieure kracht, die zij een hoog loon moeten betalen. HULP VAN VAKBONDEN. Daarom zou de beste oplossing zyn, indien de vakbonden ln belde landen, ln Nederland van arbel- derszyde en ln Zuld-Afrika van werkgeverszyde, hun interme diair zouden verlenen. De vakbond in Nederland zou een voor-selectie kunnen houden en de werkgevers-organisatie in Zuld-Afrika zou kunnen vaststel len hoeveel en welke soort arbei ders hun leden nodig mochten hebben. Er zijn symptomen, dat Tuchtrechter voor de Prijzen te Zierikzee. M. T. te Nieuwerkerk had een huis tegen te hoge prijs verhuurd. Hy had veel kosten gehad om het op te laten knappen en da huur der vond het uitstekend de huur enigszins omhoog te brengen. Boete f30. N. R. te Bruinisse had land te duur verpacht. De pachter vond dit goed. Het teveel ontvangene was echter terugbetaald. Boete f 20.—. Voor het verrichten van sme derij-werkzaamheden had L. V. te Burgh teveel in rekening ge bracht. Het was z.i. kunstsmeed werk en hij was zich niet bewust teveel bedongen te hebben. De Tuchtrechter vond de in rekening gebrachte uren toch wel aan de hoge kant. Boete f15. H. S. te Renesse had geen prijs- lysten in zy'n hotel opgehangen. Boete f10. Ook J. B., J. P. en J. G. allen woonachtig te Renesse hadden de zelfde overtreding begaan. Boetes resp. f 10.—, f,12.— en f 12.—. Ook in Brouwershaven waren de prijsaanduidingsvoorschriften bij de hotel/caféhouder slecht na gekomen. De één dacht, dat deze voorschriften niet meer van kracht waren en de ander had de zaak op haar beloop gelaten. Boe te resp. M. de G. f 10.P. R. f 12.J. B. flO.— en A. v. N. f 12.—. Voor de verkoop van sajet te gen te hoge prijs had zich W. V. te Oosterland te verantwoorden Hy was niet verschenen. Boete f 45.—. het althans hier die kant uitgaat, want voor de Individuele onder nemingen is het onmogeiyk in te gaan op de talloze aanvragen, welke zij uit Nederland ontvan gen voor een werkgeversverkla ring, zodat zij deze brieven in ar ren moede aan hun organisaties geven, die de zaak nu ter hand zullen nemen. Want, zoals reeds gezegd, vakmensen zyn dringend nodig en elke dag wordt het pro bleem urgenter, EERST DE MAN. De krachtige waarschuwing, welke ik indertijd reeds gegeven heb, biyft echter van kracht De echtgenoot moet eerst komen, zich inwerken en vestigen, waar na vrouw en kinderen kunnen na komen, zodra hy onderdak voor hen gevonden heeft Dit zal voor alle betrokken partyen teleur stellingen voorkomen. Hier en daar is gelukkig wat regen gevallen. Johannesburg heeft een flinke beurt gehad, het geen enige verlichting geeft, maar het Is nog lang niet genoeg en er zyn nog vele gebieden die nog geen druppel hebben geziea Al om in den lande worden dan ook biddagen georganiseerd. Aanhou dende droogte is hier een vraag stuk, dat alle andere problemen, hoe belangrijk dan ook, doet ver geten. ROERIGE KAFFERS. In Natal heeft de politie han den vol werk de Kaffers in toom te houden. Niet dat zü enige blanke, kleurling of Indiër kwaad doen, maar zy kunnen nog steeds niet de gezellige tijd vergeten, dat zy elkaar, niet gehinderd door vervelende wetten, konden uit roeien. Geregelde veldslagen tus sen verschillende stammen vinden plaats in de moeiiyk te bereiken heuvels en bergen van Natal en in het byzonder Zoeloeland. Zy zyn gewapend met vuurwapenen, assegaais (korte vechtsperen) knotsen en wat dies meer zij. Twintig tot dertig doden in een slag en talloze gewonden is niets. Zodra de politie ergens de rust hersteld heeft, beginnen zy weer elders. De vrouwen vinden het ook een interessant tydverdryf, want zy brengen wapens en voed sel aan, verzorgen de gewonden en vechten waar nodig ook een handje mede. In Durban moest een Indiër voor de rechter komen omdat hU zyn schulden niet betaalde. Hy vroeg de rechter clement te zyn, omdat hy 12 vrouwen en over de 30 kinderen had! De rechter, die overigens heel wat van dergelijke problemen had behandeld, vond, dat het niet aan ging zyn uitgebreide families door andere mensen, i.e. zyn crediteu ren, te doen financieren, zodat hy hem maar een poosje naar de ge vangenis stuurde om te trachten een oplossing uit te denken! J. J. Th. DE KOK. (Van onze Utrechtse correspondent.) Indertyd bestond ook in Nederland de gewoonte, dat leden van onderscheiden kA-kformaties in de eerste week van het jaar ge bedssamenkomsten hielden. Men noemde dat de „Week der Gebeden". Deze gebedsweek ging uit van de Evangelische Alliantie, een in 1846 ln Engeland gestichte Unie van orthodoxe Protestanten. De Nederlandse afdeling van de Evangelische Alliantie werd in 1913 opgeheven, daar zy van mening was, dat de toen gevormde Oecumenische Raad haar werkzaamheden kon overnemen. Sedert is de Week der Gebe den niet meer gehouden. Thans hebben dr A. H. Oussoren te Middelburg, ds F. Dresselhuis te Roermond, beiden Gereformeerd predikant en dr W. Lutjeharms, predikant van de Evang. Broedergemeente in Zeist, het initiatief genomen tot de wederinstelling van de Week der Gebeden. Zij zullen zich in een schrijven, voorzien van aan bevelingen door bekende figu ren uit allerlei kerken, tot de predikanten van Nederland rich ten, met verzoek om in hun ge meenten weer over te gaan tot het organiseren van de interker kelijke gebedsweek. Dit werd medegedeeld op de te Utrecht gehouden vergade ring van de National Association of Evangelicals (N.A.E.). Dr Oussoren en ds Dresselhuis, resp. voorzitter en secretaris van de N.A.E. in Nederland, hebben daar, op grond van hun ervarin gen, opgedaan op conferenties te Hildenborough en te Boston, dij jaar, verteld, dat een samengaan van de N.A.E. en de in an dere landen nog bestaande Evangelische Alliantie zeer bin nenkort te verwachten is. In 1951 zal in Nederland een groot internationaal congres var, de N.A.E. gehouden worden, waarbij ook de Evangelische Al liantie zich zal laten vertegen woordigen. N.A.E.—I.C.C.C. Aan het begin van de verga dering te Utrecht heeft dr Ous- ZONNEMAIRE. Het Groene Kruis krijgt meer subsidie. In de vorige week gehouden raadszitting werd besloten tot vernieuwing riolering van een deel van de Zuidweg. Kosten f 150. De raad ging accoord met de onbewoonbaarverklaring van de panden B 132, 139 en 140. Voor 1950 werd f 18.40 uitge trokken als bijdrage aan het Juchtbeschermingsgebied Schou wen en Duiveland en voor 1951 f68.09. Op een schrijven van „Het Groene Kruis" tot verhoging van het subsidie, werd toestemmend beschikt. Aan de orde kwam de begroting 1951. De heer van der Bijl bracht namens de commissie verslag uit. M.a.s. besloot de raad deze goed te keuren, evenais die voor Maatschappeiyk Hulpbetoon. Als lid hiervan werd de heer K. w. Everwijn aangewezen. Het bestuur van de school met de Bybel verzocht om f833 voor het bouwen van een rijwielberg- plaats. Verschillende leden vonden dit bedrag een te grote uitgaaf Voor de gemeente. Het verzoek werd met 43 •temmen ingewilligd. Op zijn verzoek werd de heer A. C. Priem m.i.v. 1 Januari 1951 ontslag verleend ais hoofd der O.L. school. HOEK. Padvinders krijgen subsidie. Maandagavond kwam de raad byeen. De plaatselijke afdeling van de Ned. Padvindersbond had subsidie gevraagd. De heren Tollenaar en werd opgegeven. Jansen maakten hiertegen be zwaar. De heer Vergouwe wees erop, dat in de gemeente méér jeugdverenigingen zyn, die ook om subsidie zouden kunnen vra gen. Met 4 stemmen vóór, 2 tegen en 1 blanco werd het verzoek in gewilligd. B. en W. stelden voor toe te treden tot de gëmeenschappehjke regeling voor de schoolartsen- dienst in Zeeuwsch Vlaanderen. Onder voorbehoud, dat éénmaal per jaar controle zal worden ge houden, nam de raad dit voorstel aan. De Willemstraat en Keizerstraat verkeren in een zeer slechte toe stand. De raad besloot tot bestra ting. Het belangrijkste punt van deze vergadering was het verzoek van de „Stichting Protestantse Zie kenzorg Zeeuwsch Vlaanderen'' tot hetverlenen van een garan tie ten bedrage van f80.000. voor de bouw van het nieuwe pro testantse ziekenhuis te Terneu- zen. De voorzitter hield hiervoor een gloedvol pleidooi. Hy gaf een overzicht van de argumenten voor de bouw van dit ziekenhuis en achtte het voor de gehele streek van het allergrootste belang, dat dit gebouw er komt. Het voor stel werd met algemene stemmen aangenomen. Tydens de rondvraag werd o.a. gewezen op de abnormaal slechte toestand van de weg De Knol Hoek. Over de autobotsing van de heer Baaü te Tholen wordt thans medegedeeld, dat de schade niet zo groot was als aanvankehjk soren nog eens uiteengezet wat de N.A.E. wil. Zy brengt met alleen kerken bij elkaar, gelijk de Wereldraad van Kerken en de ook in Nederland aanwezige International Council of Chris tian Churches, maar ook chris telijke organisaties en personen. Men stelt zich op een positief christelijke grondslag. Op de conferentie te Boston, waar dr Oussoren namens Nederland aanwezig was, is het ontwerp voor een geloofsbasis samenge steld, bestaande uit zeven pun ten. De centrale waarheden van het christelijk geloof komen daarin duidelijk tot uitdrukking. Op het congres, dat volgend jaar hier wordt gehouden, zal men een definitieve geloofsbasis kie zen, waarschijnlijk wel in pre cies dezelfde bewoordingen als het ontwerp. Tegen de Wereldraad van Kerken bestaan bij de N.A.E. grote bezwaren. Dr Oussoren somde er een negental op. Men is van mening, dat het streven van de Wereldraad zal voeren tot een verwaterd christendom. Bovendien wordt in de Wereld raad sterk de nadruk gelegd op de nood van de wereld. De N.A.E. richt zich meer direct tot de nood van de zondaar per soonlijk, gelijk ook spreekt uit het ontwerp-geloofsbasis. Totnogtoe heeft de N.A.E. in Nederland niet veel kunnen doen. Het ontbrak aan een vaste kracht en aan geld. Thans heeft Amerika voor geld gezorgd, zo dat men aan de slag kan gaan. De N.A.E. .wordt niet van bo venaf geleid door een vast be staand lichaam, maar kan zich in ieder land naar eigen inzichten organiseren. Vandaar, dat men niet spreekt van Raad, maar van Associatie, bondgenootschap. Nu is het niet de bedoeling, dat er allerlei oecumenische be wegingen ontstaan naast de We reldraad van Kerken. Vandaar dat de N.A.E. toenadering zoekt tot de I.C.C.C., een oecumeni sche beweging, die evenals de N.A.E. op orthodoxe leest is ge schoeid en waarbij in Nederland de Chr. Geref. Kerken zgn aan gesloten. De N.A.E. zal thans contact zoeken met prof. dr G. Ch. Aal- ders, in de hoop, dat men via hem een samenspreking met de I.C. C.C. kan organiseren. Daarnaast wordt op 19 December in Utrecht een studiedag gehouden, waar men leden van verschillende ker ken verwacht. Dan zal gesproken worden over nationale en inter nationale samenwerking van Schriftgelovigen op de basis van Boston. In Januari 1951 zullen twee voormannen van de N.A.E. in Amerika, dr Elwin Right en dr Clyde Taylor, die momenteel een reis door het Verre Oosten ma ken, enkele dagen in Nederland doorbrengen. Zij zullen 22 Januari een samenspreking hebben met de bestuursleden der Nederlandse af deling. Op de 23ste Januari zullen zü spreken op een studieconferen tie, welke de N.A.E. in samen spreking met het Geref. Studie- verband voor oecumenische vra gen te Zeist hoopt te organiseren. Op de avond van die dag denkt men in de kerk der Broederge meente te Zeist een oecumenisch appèl te houden, waar naast de Amerikaanse voormannen ook predikanten van andere kerken het woord zullen voeren. v!/ 4" 69. Filo zette grote ogen op. Op een afstandje zag hij een licht wagentje met een paard ervoor stil staan op de weg. Het wagentje stond helemaal scheef, want één van de wielen was onderweg zeker stuk gegaan. De voerman had het losgemaakt en was nu langs de kant van de weg bezig het te herstellen. Toen Filo de voerman zag, wist hy het meteen: dat was de man, die hij vannacht zo snel had zien wegreden! „Tjonge", dacht hy, „ik weet büna zeker dat die man de klokken- dief is! Ik zal eens voorzichtig naderbij sluipen, misschien kan ik dan zien of de klok van de waard ln het' wagentje ligt". Hy verliet de weg en sloop stilletjes door het dichte struikgewas in de richting van het geheimzinnige heerschap. Hy naderde zo dicht mogebjk; tussen de bladeren door kon hy de man met zyn paard en wagen goed bekyken. „Nu goed opletten of ik de klok zie", dacht hy by zichzelf. „Hé, ik zie wel iets liggen, achter in het wagentje! Dat is vast en zeker de klok van de herbergier, maar de dief heeft er een zeil overheen gegooid. Wat voert die kerel toch uit met dat wiel? Wacht 'ns, ik geloof dat hy in zich zelf staat te praten. Even goed luisteren". Filo spitste zijn oren en hy hoorde hoe de man stond te foeteren en te brommen. „Bah, wat een karwei!" mompelde hü; „dat gaat nooit! Ik krijg dat ellendige wiel in myn eentje niet meer aan mijn wagen! Bah, ik kom natuurlijk veel te laat thuis en dat terwyi ik vannacht naar boer Akkermans wil! Ik moet en zal zyn klok hebben, vannacht nogl Zo goed als alle andere oude klokken uit deze landstreek! Bah! Wat heb ik nu aan zo'n los wiel? Ik zal het nog 'ns proberen". Met nieuwe yver trachtte hy het wiel weer aan de as vast te maken. „Goed zo!" dacht Filo Fop, „dat heb ik 'ns fijn afgeluisterd. Van nacht wil hy dus bij boer Akkermans een klok stelen; goed dat ik het weet! Maar als hy hier biyft staan sukkelen met dat wiel, komt Ie nooit weg. Wacht 'ns, ik geloof dat ik een goed idee heb!" Burgerlijke Stand KATTENDIJKE. Geboren: Huiberdina A., d. v. H. Sprong en M. Nagelkerke; Aagtje T., d. v. J. Tholenaar en T. West dorp. Gehuwd: J. J. Sandee, 27 j. te Kapelle en D. P. Wisse, 27 j. Overleden: H. A. Sprong, 6 d. OUDELANDE. Geboren: Ma- rinus J., z. v. J. J. Schouw9- naar en C. S. Huissen; Jacobus J., z. v. C. Hannewijk en K. Paauwe. Gehuwd: C. den Dekker, 62 j. en N. Moerdijk, 40 j. HEINKENSZAND. Geboren: Jacomina A. Th., d. v. M. van de Guchte en J. M. Rijk; Elena, d.v. L. Matthijsse en P. van der- Does; Helena J., d. v. C. W. Mal- lekoote en J. Heijboer. Ondertrouwd: M. H. Nagel kerke en A. Koens. Gehuwd: J. van Swaal, 22 j. en S. Zuidhof, 21 j.; P. Kole, 26 j. en A. Musse, 24 j. Overleden: J. Menheere, 74 j., te 's-H. Arendskerke; M. G. Hu- bregtse, 47 j. KOUDEKERKE. - Bevallen: RooseJobse, d.; T. L. A. Hou termanvan de Voorde, z.; C. P. VosKodde, z.; M. L. Pou- werSchrier, z. Gehuwd: M. Vreeke, 28 j. en P. van der Stoep, 28 j.; W. Bras ser, 24 j. en M. Verhage, 23 j.; P. Lievense, 26 j. en J. Wisse, 19 j.; K. Wielemaker, 61 j. en S. Jasperse, 44 j. Overleden: E. S. ,C. Noijons, echtg. van A. C. F. de Koning, 76 j.; J. van Oosten, wed. van J. J. Pol, 91 j.; L. Daane, 86 j.; J Dommisse, echtg. van K. Wisse, 65 j.; Wed. Reijnierse geb. M. Hillebrand, 75 j. VEERE. Geboren: Catharina J., d. v. W. Breel en L. Cijvat; Gerrit J., z. v. G. Poppe en J. Besuijen. Overleden: L. Evertse, 65 j„ echtgen. van W. Kesteloo; A. Lowith, 72 j., wed. van M. Goth. DOMBURG. Geboren: Johan na C., d. v. A. G. Brouwer en A. Verhage. Ondertrouwd: J. C. Labrujève, 32 j. en J. Maas, 25 j.; L. H. de Vries, 33 j. en S. van Zetten, 31 j. Gehuwd: C. M. Louisse, 28 j. en J. Bommeljé, 27 j. Overleden: L. Franeke, 53 j.: M. Minderhoud, 61 j., echtg. van A. Houmes; K. de Bree, 86 j.. wed. van W. Vreke. OVEZANDE. Geboren: Mari- nus J., z. v. C. Martens en E. de Jonge; Cornelis J., z. v. J. Priem en J. de Jonge; Henricus M, z. v. C. de Jonge en M. Nagel kerke; Cornelis A., z. v, C. A. Geus en J. Knuit. Gehuwd: J. G. Stoop, 29 j. en A. Boonman, 33 j. KORTGENE. Geboren: Jacob N., z.v. J. Breure en J. M. Reijn- houdt; Maatje J., d. v. W. A. de Looff en M. J. Platschorre; Greetje, d. v. M. C. Karman en G. van Gilst; Paulina, d. v. C. L. Janse; Jeanette K. P., d. v. D. Morreau en W. E. van Est, Theodora W., d. y. H. Janssen en IJ. Sijtema. Overleden: J. Ph. Risch, 84 j., wednr. van A. Schoonenboom. ZIERIKZEE: Geboren: Gerrit, z. v. M. J. Schouls en J. van der Sluis; Louisa P., d. v. J. H. L. Huisman en R. Malcontent; Cor nelis R., z. v. M. M. de Raat en L. M. Maas; Johanna M. A., d.v. H. P. van Aken en G. T. M. van Wanrooij. STAVENISSE. Geboren: Jan A., z. v. P. Stoutjesdijk en M. C. Neele; Grietje M., d. v. N. van Haaften en L, de Vos; Jacooa M., d. v. J. Moerland en S. P. Moerland. Gehuwd: J. Toes, 30 j. te Al- blasserdam en J. L. Neele, 20 j. OOSTERLAND. Overleden: M. Capelle, 79 j., wed. van D. Hago, ST. MAARTENSDIJK. Gebo ren: Marinus L., z. v. C. Koop man en N. van de Ree; Pau lina R., d. v. J. M. de Viet en R. P. van Hemert; Jan, z. v. Ph. Hartog en H. den Braber; Ja cob A., z. v. A. M. Geluk en E. Oudesluijs; Cornelia M. J„ d. v. C. Carol en M. J. v. d. Velde. Overleden: C. P. Byi, 67 j., man van J. J. Moerland; C. A. Laven, 76 j.; W. M. Lindhout, 67 j., vrouw van C. J. Knuist; S. van Oefelen, 85 j., wed. van J. van Popering; G. C. van Splun- ter, 52 j. NOORDGOUWE. Geboren: Pieternella A., d. v. M. J. Kos ten en M. J. Zeyier; Winnie C., d. v. K. L. Dalebout en W. J. Goedman; Adriaan M., z. v. I. M. Geelhoed en J. v. d. Wekken, MIDDELBURG. De commissaris van politie maakt bekend, dat aan zyn bu reau de volgende gevonden voor werpen zijn gedeponeerd en te rug te bekomen Zaterdagavond tussen 19 en 20 uur: Diverse hulssleutels, rozenkrans, kinderwant, ziekenfondskaart 490, gekleurde bril, groene want, zak met inhoud, broche, zakkammetje, dameshandschoen, ringetje met sleutels, een paar kinderwanten, 10 foto's, wollen kindermuts, por- temonnaie, speelgoed beertje, ring met drie sleutels, dameshand schoen (links). De lijst der gevonden voorwer pen, die by particulieren in bewa ring worden gehouden, ligt op ons kantoor ln de Korte Noord straat ter Inzage. VLISSINGEN. De commissaris van politie te Vlissingen deelt mede, dat aan het politiebureau als gevonden zü'n gedeponeerd de volgende voorwerpenkinderportemonnaie, horlogeketting, bruine muts, kin derwantjes, sigarenaansteker, nummerbord K 17820, lange brui ne broek en wollen handschoen. Omtrent de volgende voorwerpen zijn inlichtingen over het adres waar ze in bewaring worden ge houden te bekomen: double ket tinkje, rozenkrans, ceintuurs, muntbiljet, wollen wanten, kin derarmbandje met hangertje, kin- der portemonnaie, weekkaart stad-Havendorp, zilveren arm band, sierspeld, 1 paar motor handschoenen, huissleutel, plastic regenjas en een sigarenaansteker. te Dreischor; Henricus C., z. v. C. J. Boot en C. E. A. van Ger- wen te Burgh. Gehuwd: J. K. Jonker, 28 j. te Haamstede en C. G. Wiskerke, 22 j. Overleden: P. van Hattem, 47 j., echtg. van C. A. Eijke. TERNEUZEN. Geboren: Jea nette F., d. v. A. de Smidt en S. A. van Gelderen; Jannis J., z. v. J. L. van Hoeve en M. C. Haak; Johannes P. J., z. v. M. B. M. Hamann en M. A. B. J. Andries- sens; Willem F., z. v. K. van de Voorde en E. J. J. %an den Ber ge; Pieternella, d. v. F. Diele man en P. Verkamman; Johan na M., d. v. A. van Alphen en J. M. van Drongelen. Overleden: M. van Pienbroek, 2 mnd., d. v. W. J. van Pienbroek en N. M. Meeusen; E. Cort- vriendt, 62 j., geh. met A. L. Vermeire (overleden te Vlissin gen) SCHOONDIJKE. Geboren Tanneke J., d. v. P. Hubregtsen en G. A. de Bruijne; Abraham C., z. v. A. Geelhoed en W. Verweij. Gehuwd: P. Goedegebuur, 19 j. en M. M. Versprille, 18 j.; W. J. Versprille, 32 j. en E. J, d'Hont, 33 j. Overleden: P. A. de Lignij, 63 j.; H. A. Kanse, 61 j.; A. D. de Graaff, 89 j. HOEK. Geboren: Maria, d. v. G. Pijpelink en M. Bakker; Mag' dalena M., d. v. J. Herrebout en K. Jansen; Cornelia J., d. v. C. Huijssen en A. C. Michielsen; Geertruida E., d. v. W. de Feijter en F. Hamelink. Gehuwd: A. Pijpelink, 40 j. en M. van de Velde, 28 j. Overleden: M. Riemens, 79 j.; P. F. Grootaert, 76 j., -echtgen. van S. van Acker; G. de Zeeuw, 84 j., wed. van J. de Feijter. AXEL. Geboren: Maria L., d. v. W. Dieleman en W. C. J. Waterreus; Andries, z. v. P. Jan sen en P. Overdulve; Gelein P. E., z. v. J. Ruts en L. den En gelsman; Êhiericus P. A., z. v. F. Wijnacker en W. C. Loman; Cornelis J. W., z. v. J. P. Wie- les en J. C. Willemsen; Maria S., d. v. M. J. Markusse en N. Deij. Ondertrouwd: J. F. Hemelaar, 24 j. te Clinge en M. Herwegh, 25 j.; A. Schuitvlot, 24 j. en J. M. Oppeneer, 20 j. Gehuwd: P. C. de Reu, 23 te Oostburg en M. M. Sijs, 26 j.; J. Schoonakker, 32 j. te Terneu- zen en P. Dieleman, 28 j.; C. Sol, 24 j. te Terneuzen en A. L. Dieleman, 27 j.; R. J. Siben, 22 j. te Schoondijke en G. T. Klaas sen, 18 j.; J. W. Dieleman, 25 j. en N. Smies, 24 j.; C. Bos- schaart, 25 j. en A. de Putter. 28 j.; H. J. 'Verhelst, 29 j. te Zaamslag en C. J. Hamelink, 26 j.; P. van Meurs, 28 j. en C. W. Goetheer, 24 j. te Terneuzen; K. Vlaander, 23 j. te Amsterdam en S. N. Hamelink, 24 j.; A. Hame link, 20 j. te Zaamslag enN. A. Vlaander, 20 j.; A. A. A. Vec- schuuren, 27 j. te Koewacht en GOES. Aan het bureau van politie zijn elke werkdag van 912 uur de volgende voorwerpen te verkrij gen: Enkele alpino-mutsen; armband je; 2 muntbiljetten van f2.50; diverse sleutels, waaronder ook enkele „Lips" sleutels; auto-por- tierkruk; enkele kindertasjes; verscheidene portemonnales met en zonder inh.; enkele pannenlap- pen; jonge hond; schoolétuls; rammelaar; zakmes; zilv. speld; hangslot; zilveren hangers; haar- kammetje; 10 winkelweekbonnen; geldsbedrag a 7,50 en 6,20; wan delstok; enkele mutsen; zadelkus sen; speelgoedauto-tje; hoofddoe ken; regenjas; ceintuur; gummi bal; puntensiyper; 2 kindersteps; 5 muntbiljetten van f 1.00f.wee sjaals; ring met sleutels; enkele handschoenen; een paar gumml- py'pen en een oliejas; snoeken speelgoed (auto-tjes e.d.); zak doek; capuchons; das; kinder mutsjes; sigarenkoker; kinderrij wiel; vulpotlood en -pen; rozen krans; brüleglas; overschoen; riem; kinderhandschoentje; baret; motorkap; mes; damesrijwiel; armbandje; damespolshorloge een pakje pruimtabak. In het „Zeeuwsch Dagblad" van 31 October komt het verslag voor van de gemeenteraadsver gadering te Biggekerke, waarin vrij uitvoerig werd gesproken over de samenspreking en sa menvoeging van de beide Chris telijke scholen. De niet-inge- lichte lezer zou uit dit verslag de conclusie kunnen trekken, dat de beide Christelijke scholen hier met de vinger aan de trek ker van het geweer tegenover elkaar staan. Dit is gelukkig in het geheel niet zo. Wat toch is het geval? Het Bestuur van de school voor C.V.O. heeft een samenspreking gevraagd met het Bestuur van Chr. school A 43 (niet: Gerefor meerde school!), dat echter na ampele en diepgaande bespre king geantwoord heeft dit niet gewenst te achten. Men kan dit betreuren, zoals de heer Schout het deed volgens het gemeente- raadsverslag. Ik kan daar inko men en dit standpunt respecteer ik zeer. Men kan ook menen, dat dit in de gegeven omstan digheden het juiste antwoord was. En wie de argumenten hoort, kan ook dit standpunt billijken. Feit is: er komt geer. samenspreking. Er komt geen samenvoeging. Gevolg is: het Bestuur van de school voor C.V.O. vraagt een nieuw school gebouw aan. Alles geheel te recht. Dit Bestuur heeft met de wet in de hand het recht zo'n gebouw aan te vragen. Dat de raad der gemeente Biggekerke alvorens vergunning te geven de oorzaken, die daar toe geleid hebben, uitvoerig be spreekt is alleszins begrijpelijk. Maar het verslag van de bespre king zou toch de onjuiste en schadelyke mening kunnen vast zetten, dat op het vriendelijke Biggekerke twee scholen met één Bijbel in 't harnas tegenover elkander staan. Om dit te weer leggen en weg te nemen schreef ik deze simpele reactie. A. v. d. HEIJDE, Hoofd Chr. School A 43, Biggekerke. Sportnieuws Eerste tafeltenniswedstrijden gespeeld. Deze week werden da eerste Tafeltennis competitie-wedstrij den gespeeld. In de 2de klasse be gon Sorry met een 82 overwin ning op V.S.V. De uitslagen wa ren: Rotmansv. Heuven 1Of Fonteynev. d. Broek 10; Ka mermansVerhage 01; Rot mansv. d. Broek 1—0; Fontey neVerhage 10; Kamermans v. Heuven 01; RotmansVer hage 10; Fonteynev. Heuven 10; Kamermansv. d. Broeke 10; Rotmans/Kamermansv« d. Broek/v. Heuven 10. In de 3e klasse deed Sorry 2 het nog beter, want V.S.V. 2 moest met een 100 nederlaag naar huis. De uitslagen waren: mevr. KimmelHoebeke 1Of mej. Knoopde Vries 10[ Du- ponv. d. Berge 10; mevr, Kimmelde Vries 10; mej. Knoopv. d. Berge 1—0; Dupon Hoebeke 10; mevr. Kimmel v. d. Berge 10; mej. Knoop Hoebeke 10; Duponde Vries 10; mevr. Kimmel/mej. Knoop de Vries/v. d. Berge 10. In de 4de klasse tenslotte deel den Arm '50 en Spirit 3 eerlijk door een 55 gelijk spel. Hier waren de uitslagen: Albertsmej. van Biemen 10; KusseCyvat 01; Marteynmevr. Roosendaal 0—1; Marteynmej. v. Biemen 01; AlbertsCyvat 1—0; Kusse mevr. Roosendaal 01; Kusse mej. v. Biemen 01; Marteyn Cyvat 10; Albertsmevr, Roosendaal 10; Marteyn/AI- bertsmevr, Roosendaal/Cyvat 1—0. Het competitie-programma voor de komende week luidt als voigtt 2de klasse: P.Z.E.M.Spirits S.O.S.—Wilno; C.O.A.K.—Goesj ScheldeSorry. 3de klasse: Wilno 2Goes 2f Be Fair—P.Z.E.M.; Schelde 2— Sorry 2; V.S.V. 2—C.O.A.K. 2. 4de klasse: P.Z.E.M.PT.T.; Sorry 3Arm '50; Spirit 3 V.S.V. 3; Schelde 3—P.Z.E.M. 3. Besteed elk dubbeltje goed Ook UW teclame-dubbeltje Maak D a Q b I a d-redame I Wat brengt de Radio? Free University Quarterly. Binnenkort zal het eerste num mer verschijnen van de „Free University Quarterly", een nieuw wetenschappelijk orgaan, dat zal worden uitgegeven an der auspiciën van de Vrije Uni versiteit. Het blad zal algemeen wetenschappelijke artikelen be vatten in Frans, Duits en En gels. De bedoeling is ook in het buitenland ruimere bekendheid te verschaffen aan de resultaten van de Calvinistische weten schapsbeoefening in Nederland. Het tydschrift zal vier maal per jaar in een omvang van 80 pa gina's verschijnen bij J. H- 'Kot te Kampen. De abonnementsprijs bedraagt f 10 per jaar. B M. de Vos, 27 j.; A. J. de Poo- ter, 23 j. en J. P- van Houte, 22 j.; P. Bakker, 27 j. en C. D. Ha melink, 25 j.; J. Kolijn 23 j. ie Zaamslag en A. M. Goossen, 24 j.; L. de Rudder, 24 j. te Sas van Gent en M. E. A. Bouvain, 22 j. Overleden: W. C. Vinke, 74 j., echtg. van M. Goossen. Vrydag 10 November 1950. HILVERSUM I (402 M.). K.R.O. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 9.35 Schoolradio. 10.05 Sympho- nie-orkest. 10.50 Gram. Il.UO Voor de zieken. 11.40 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 12.33 Land- en tuinbouwmede- delingen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualitei ten. 13.25 Lichte muz. 13.45 Voor da vrouw. 14.00 Gev. progr. 14.45 Lichte muz. 15.00 Schoolradio. 15.30 Populaire muz. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.45 Metro- pole orkest. 18.18 Kath. signaal, Amerikaans en Indonesisch com mentaar. 18.30 Populair cone. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.15 Reg.uitz. 19.35 Zang en or gel. 19.48 Kath. signaal en poli tiek overz. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.12 Amuse- mentsork. 21.00 Brabants half uur. 21.30 Kamerork. en solist. 22.30 Causerie. 22.45 Avondge bed. 23.00 Nieuws. 23.22—24.00 Gram. HILVERSUM II (298 M.). V.A.R.A. 7.00 Nieuws. 7.15 Och- tendgymn. 7.30 Gram. 8.10 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gram. V.P.R.O. 10.00 Causerie. 10.05 Morgen- wyding. V.A.R.A. 10.20 Gram. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Bas- bariton en piano. 11.10 Radio feuilleton. 11.30 Orgel en zang. A.V.R.O. 12.00 Orkest. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Sport. 13.00 Nieuws. 13.15 Avro-allerlei. 13.20 Dans- ork. 14.00 Voor de vrouw. 14 20 Kamerork. 15.00 Voordracht. 15.20 Gram. 15.40 Causerie. V.A.R.A. 16.00 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Filmprogr. 17.20 Muzikale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 „Denk om de bocht". 19.00 Kinderkoor. 19.15 Prijzenpraatje. V.P.R.O. 19.30 Causerie. 19.50 Berichten. 20.05 Boekbespr. 20.15 Cello en piano. 20.35 Causerie. V.A.R.A. 21.00 Verzoekprogr. 21.40 „Da ducdalf". 22.00 Buitenlands weekoverzicht. 22.15 V.P.R.O. 22.40 Causerie. 23.4» Avondwijding. V.A.R.A. 23;00 Nieuws. 23.15 Causerie. 23.30— 24.00 Gram.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 4