De galeislaaf In Friedland heerst nerveuze stemming. Verlenging Noodwet- Drees goedgekeurd. Straatverlichting wordt uitgebreid. Wordt ft venten door niet-ingezetenen in Souburg beperkt? Meer aansluiting nodig tussen deuteronder wijs en lagere schoo Omzetbelasting ver zwaard» 1AXEER-AKKERTJES Krachtig antwoord. Weg met de weckfles. Donderdag 9 November 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina S Een derde deel der Nederlandse gevangenen in Rusland gestorven. Onder de honderd uit de Sowjet-Unie teruggekeerde Nederlandse krijgsgevangenen, die Dinsdagavond In het doorgangskamp Fried land arriveerden, heerst een vry sterke opwinding over de vraag Ot zli al dan niet de laatste etappe op de lange weg naar Nederland zullen gaan. Kort na aankomst staken de gerepatrleerden, In unltorme blauwe kielen gestoken, de hoofden bijeen om de vraag te bespreken.wat hun b(J aankomst ln het vaderland te wachten zal staan: vryheld dan wel een nieuwe boete voor het verleden. Een aantal hunner gaf te ver staan, weinig voor een terugkeer naar Nederland te gevoelen, zo lang geen zekerheid* bestond om trent de ontvangst daar, en des noods een verder verblijf in Duits land te verkiezen. Er waren ech ter een tiental uitzonderingen: jongens die met onbezorgde ge zichten verklaarden, te hunkeren naar het weerzien met het vader land. Zij waren nl. niet als leden van Duitse militaire formaties ln Rus sische krijgsgevangenschap ge raakt, doch als gedwongen arbei der, die ln Letland ln Russische handen waren gekomen en onfor- tuiniyk het lot der militairen heb ben moeten delen. Dinsdagmiddag waren zij de f rens van de Russische zöne bij lelmstedt gepasseerd. Zij waren vol lof over de uitstekende ver zorging, die zij door de zorgen van de Nederlandse consul-gene raal in Berlijn hadden ondervon den. In één der barakken van het kamp wachtte hun een maaltijd van rijstpap en boterhammen met chocolademelk. De thuisreis was voor hen een luxe na de hardheid van de vijf jaren kampleven en tochten door Siberië en de Weste lijke delen van Rusland. De meesten der terugkerende Nederlanders zijn in 1944 by Nar- wa in Sowjet-Russlsche gevangen schap geraakt. Volgens de ver klaringen was de toestand ln de kampen in het begin zeer slecht en zou ongeveer het derde deel der Nederlandse gevangenen ln het eerste Jaar zyn gestorven. De Nederlanders zijn verspreid geraakt over verschillende kam pen in Siberië, bij Moskou, Char- kof en Odessa. Veertig hunner deelden in Moskou de gevangen schap met 8000 Japanners. Sedert midden 1947 zou de behandeling aanmerkelijk verbeterd zijn en tenslotte konden de gevangenen door werk voldoende roebels ver dienen om zich van het dringend noodzakelijke te voorzien. Later zijn alle Nederlanders naar kam pen bi) Kief overgebracht. Vol gens verklaringen der terugge keerden bevinden zich daar thans nog Fransen, Denen, Noren, Fin- Sen, Joegoslaven, Roemenen en [ongaren. OP WEG NAAR HUIS EN WEER TERUG. In hetzelfde gezelschap is ten slotte, zo zeiden enkele terugge keerde gedwongen arbeiders, ook een groep Nederlanders verzeild geraakt, die by de Russische op- Ears in Letland voor „De Neder- ndse Oostbouwmaatschappy ■werkzaam waren. Twee hunner, facob Zundorf uit Den Haag en 'edor Laamers uit Amsterdam, waren met 1200 Nederlandse ge- interneerde arbeiders begin 1946 op transport gesteld van Lenin grad naar Nederland. Onderweg waren ze echter ziek geworden, in Roemenië ln een Russisch hos pitaal gebracht en vandaar weer naar Rusland teruggevoerd. Met negen van hun kameraden zyn zij thans mede op de terugweg. De namen van nog 16 gedwongen ar beiders, werden genoemd, die met de overige Nederlandse krijgsge- vangenen in Kief zyn achterge bleven. Onder de terugkerenden is er een, Kees Saai uit Leiden, die voor zyn Russische gevangen schap reeds ln een Duits concen tratiekamp heeft gezeten. CHARLES DE KOSTER UIT 's-HEER ARTS KERKE TERUG. De door ons genoemde Charles de Koster, die zich by het trans port bevindt, biykt by nadere in formatie niet uit Terneuzen doch uit 's-Heer Abtskerke te komen. Deze, thans 26-jarige, Jongeman, is in 1942 verplicht in Duitsland te werk gesteld en is na de be vrijding ln Russische handen ge vallen. Of hy al dan niet voor de S.S. heeft getekend is ons niet bekend. Twee jaar geleden heeft zyn familie nog een briefje van hem ontvangen doch heeft sinds dien niets meer van hem gehoord. Huurverhoging mag oudj'es niet treffen. De minister van Sociale Zaken, mr Joekes, heeft in de Eerste Ka mer, waar z.h.s. de verlenging van de Noodwet-Drees is goedge keurd, meegedeeld, dat voor de ouden van dagen een compensatie voor de a.s. huurverhogingen wordt overwogen. Voorts kondig de hy aan, dat ln de eerste helft van het volgend jaar het defini tieve wetsontwerp ter regelin; van de ouderdomsverzekering kan worden verwacht. De financiële gevolgen zyn echter zo enorm (er zyn tientallen millioenen mee ge moeld) dat ook de minister van Financiën by het overleg een be langrijk woord meespreekt. Dat is de reden, dat de indie ning van het wetsontwerp is ver traagd. De minister verklaarde, dat hoewel hij nog niet kan uiteenzetten hoe de definitieve ouderdomsvoorziening er uit zal zien hy er een voorstander van is, dat zq, die een eigen inkomen genieten, dat niet geheel in min dering zullen zien gebracht als zij voor de ouderdomsvoorziening in aanmerking komen. Hy is er voor, dat de uitkering aan ouden van dagen zal geschieden onafhanke- ïy'k van wat zy naast die uitke ring nog als inkomen genieten. Thans geldt de regeling, dat de ouden van dagen 50 pCt. van hun inkomen in mindering wordt ge bracht by een uitkering van de staat. De Koreaans-Mandsjoeriise grens onder toezicht der V.N, De Interim-commissie der Ver enigde Naties, heeft met alge mene stemmen een resolutie goedgekeurd, die erop is gericht ae Chinese volksrepubliek gerust te stellen ten aanzien van de be doelingen der Verenigde Naties ten opzichte van de Koreaans- Mandsjeeryse grens. De commissie besloot, dat zy de behartiging op zich zal nemen van de kwesties met betrekking tot de Koreaanse Noordgrens ten einde ervoor te zorgen, dat deze grens ten volle zal worden ge respecteerd. (lm- mededeling, advert.) TLotuUcÜjA Gemeenteraad van Middelburg. Nadorstweg wordt dit jaar niet meer verbeterd. De gemeenteraad van Middel burg heeft in zijn vergadering van Dinsdagmiddag J.l. een crediet van f 21.640.toegestaan voor de uitbreiding van de straatverlich ting in verschillende delen van de stad. Op verzoek van de heer M, YVattel (A.R.) zal eerst aandacht worden besteed aan de Loskade, waar de slechte verlichting voor de schippers des avonds grote moeilykheden en gevaren op levert. By de behandeling van het voorstel tot wyziging der begro ting voor 1950 drong de heer A. Flipse (C.H.), erop aan, ten spoe digste de Nadorstweg te verbete ren. Dit jaar zal daar niets meer van komen, zo deelde weth. J. W. Kögeler mede. Zolang de verbete ring van het wegdek op de Markt en het Plein 1940 geen voortgang kan hebben moet de Nadorstweg (waar de koperslagkeien van ge noemde plaatsen zullen worden gelegd) wachten. Een aanvullend crediet van f 1.117.50 was nodig voor de bouw van woningen aan de Vismarkt. Gebleken was nJ., dat zy niet gebouwd konden worden op de oude fundamenten. De heer J. S. Hoek (A.R.) noemde het eerst genomen besluit nóch zuinig nóch wys. De extra kosten kunnen niet meer in het financieringsschema worden opgenomen en dus moeten de bewoners van Middelburg die betalen. Hy verzocht B. en W. er op toe te zien, dat dergehjke fou ten in de toekomst voorkomen worden. Volgens de heer I. v. Loo (Arb.) was het niet direct een -fout, maar meer een gevolg van te weinig contact tussen ge meentewerken en architect. Voorschot op de 5% B. en W. stelden voor het per soneel der gemeente over het vierde kwartaal 1950 een voor schot op de uitkering van 5 der salarissen te verstrekken. De commissie van financiën adviseer de echter dit niet te doen, zolang niet bekend is, hoe de uitkeringen moeten worden gedekt. Wethou der J. W. Kögeler kon echter de bezwaren wegnemen door mede te delen, dat de gemeente een extra uitkering krijgt van 5 uit het Gemeentefonds op de algemene en bijzondere uitkering tot een be drag van f 31.500.Voor het vierde kwartaal is slechts f 16.000 nodig. Zonder bespreking werd een men. Daarvan noemen wy o.m de benoeming van de heer L. W. de Waardt tot directeur van het Slachthuis-Keuringsdienst per Januari 1942, de vaststelling van een serie verordeningen, de vast stelling van de vergoedingen voor openbaar en byzonder onderwys, de opname van kasgelden voor 1951 tot een maximumbedrag van 4% millioen gulden, de aanslui ting by de Coöp. Ver. Cokespro ducenten, het ter beschikking stellen van de Ver. Chr. School 't Zand van f 11.871.97, zynde her- stelkosten van de school, alsmede het overnemen door de gemeente van bestedingsplichten tot een maximumbedrag van f250.000. Rondvraag. Tijdens de rondvraag deelde weth. Kögeler mede, dat de post onvoorzien op de begroting van 1950 nog f 10.231.25 bedraagt. In een persooniyk woord dankte hy de raadsleden voor de belangstel ling t.g.v. zyn 40-jarige echtver eniging. De heer I. v. Loo (Arb.) ver zocht, nu de loods by de Lange- vielebuitenbrug is gesloopt, de scherpe bocht ter plaatse zo spoe dig mogelijk weg te nemen. Voorts vestigde hy de aandacht op het leiyke gebouwtje aan de Raadhuisstraat, een rijwielberg plaats van de Ryksleerschool. Het kwam hem onbegrypelyk voor, dat tot het plaatsen daarvan toe stemming is verleend, hetgeen ze ker in strijd ls met de bouwver ordening. De heer L. A. Schenk (V.V.D.) kreeg op een desbetreffende vraag ten antwoord, dat de Buurtver eniging 'tZand nog niet in de ge legenheid kon worden gesteld een geldlening by de gemeente te slui ten (waartoe de raad desty'ds be sloot), omdat dit pas kan ge schieden, nadat de vereniging ko- ninkbjk zal zijn goedgekeurd. De heer Wattel wees er ten slotte op, dat het noodzakeiyk ls de technici van het electriciteits- bedrijf telefoon te geven, opdat zy te bereiken zyn by ev. storin gen. Verzoeken tot aansluiting zyn reeds aan de P.T.T. gezonden, zo luidde het antwoord van weth. van 't Westende. Besloten zitting. Na de rondvraag ging de raad in besloten zitting ter bespreking van het voorstel tot aanvulling der wedde van het hoofd huisves tingsbureau. Deze had n.l. enige weken geleden bericht ontvangen van de Pensioenraad, dat hy f2684.50 moest terugbetalen we- groot aantal voorstellen aangeno- gens teveel genoten pensioen. Hy De raad voelt er weinig voor. Het enige voorstel, dat Dins dagmlddag in de Souburgse Ge meenteraad enig debat van be lang uitlokte, betrof het adres van de Nemidso, waarin werd aangedrongen op het beperken van venten door niet-inwoners vanSouburg ia deze gemeente Daarby sloot aan een adres van de groenten- en fruithandelaren, die eveneens een dergelyke be perking voorstaan. De raad, noch B. en W. waren enthousiast over dit verzoek, doch een beslissing werd niet genomen, daar het uit sluitend de bedoeling van B. en W. tot wier competentie het nemen van een beslissing ln deze zaak behoort was de me ning van de raad te vernemen. De heer Chr. Simonse (A.R.) zei, dat hy het verzoek rechtvaar dig vond en wees op de parasie ten, die zo nu en dan in de ge meente venten en waarvan de handel de dupe wordt, Spr. zei, dat wanneer het verzoek om het venten van nieWngezetenen te beperken tot twee dagen per week, zou worden ingewilligd, zo wel de handel, de buitenstaanders als de consument tevreden zou den» zyn. De heer M. Pierens (Arb.) vroeg B. en W. by het ge ven van ventvergunningen streng toe te zien of de aanvrager in het bezit is van een erkenning. De heer G. Janse (C.H.) liet een ander geluid horen. Hy zei, dat men gehunkerd heeft, naar de tüd, dat de handel weer vrij zou zyn. Spr. was van mening, dat de last, die de handel ondervindt van de gelegenheidshandelaren wel meevalt. Dit raadslid was er bang voor, dat wanneer B. en W. inderdaad op het verzoek zouden Ingaan de handel zich een groter strop op de hals haalt, dan b(j bestendiging van de tegenwoordige toestand het geval zou zyn. De gelegen heidshandelaren, aldus de heer Janse, mogen dan op vaste dagen komen en krijgen gelegenheid een vaste wyk te vormen, waarop ze iedere week terugkomen. Hy vroeg B. en W. by inwilliging het aantal dagen te bepalen op drie en zeker niet op 1. Tenslotte wees spr. er nog op, dat er ook Souburgers in andere gemeenten venten, en zo vroeg hy zich af, wanneer men overal gaat beperken, wat zou men dan zeg gen? De heer L. Ch. Jansen (Arb.) zei nog, dat inwilliging van het verzoek ook betekende, dat de visventers niet meer dageiyks in de gemeente zouden mogen ko men. Nadat de burgemeester er in zyn antwoord op had gewezen, dat het alleen de bedoeling was de mening van de raad te vernemen, waarna B. en W. zullen beslissen, zei spr., dat ook B. en W. van mening waren, dat inwilliging van het verzoek nadelig voor de adressanten zou zyh. Er was na gegaan hoeveel ventvergunningen er na 1 Mei waren afgegeven en dit aantal beliep nog geen twee per week. Overige punten. Tot de hamers tukken behoor den enkele begrotingswijzigingen, vaststellen en wy'zigen van veror deningen, verkoop van gronden e.d. De voorstellen tot financiële medewerking voor aanleg van een speelplaats voor de School met de Bybel en aanschaffing leermidde len voor de Julianaschool werden aangenomen. Aan de heer H. E. J. Ryckborst werd eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de Openb. Lagere school. Tot ambte naar van de Burg. Stand werd be noemd de heer A. Beun, ambte naar ter secretarie. Plechtigheid aan boord van „Zuiderkruis". Volgens de laatste te 's-Gra- venhage ontvangen berichten ls alles wel aan boord van het troe penschip „Zuiderkruis" dat het Ned. detachement Verenigde Na ties naar Korea brengt. Het schip kwam Dinsdag te Aden aan. Gedurende de reis worden o.m. Instructie-lessen met de Ameri kaanse wapens, alsmede Engelse en Koreaanse taallessen gegeven. Terwyi de „Zuiderkruis" de Rode Zee passeerde, had aan boord de beëdiging plaats van zes officieren, namelyk van de tolk, de kapitein F. Vos, de eerste lui tenants J. Krijgsman en W. Dus- sel (marine-correspondent. Red.) alsmede van de tweede luitenants L. E. C. J. Holland, C. E. Toorop en H. Weyerman. D« beëdiging geschiedde door de luitenant-kolo nel M. P. A. den Ouden, comman dant van het detachement. Aan boord verschynt een scheepskrant „De van Heutz- Gazet" onder redactie van kapi tein F. Vos en le lult. W. Dussel. Een belangrijke nieuwe schakel in het verkeer tussen Zuid- Nederland en het Ruhrgebied is tot stand gekomen door het herstel van de Rijnbrug bij KrefeldGerdingen. De brug, die een overspanning heeft van 250 meter, is dezer dagen door Mi nister-President dr Arnold voor het verkeer opengesteld. Daar ook vier andere, kleinere bruggen op de toegangswegen her steld zijn, bestaat er van nu af weer een directe verbinding tussen het Zuiden van Nederland en de Ruhrsnelweg en de auto banen. Minister-President dr Arnold tijdens zijn rede. (Ingez. mededeling, advert.) nwïdt st&zds 1 M- -r /oer UZerfleo. fraa^t Uw winkelier. J (Van onze Utrechtse correspondent) Onder verzet van A.R., C.H., V.V.D., S.G.P. en communisten, heeft de Tweede Kamer Maandag het nieuwe weeldetarief en de verhoging van de omzetbelasting op diensten aanvaard. Het protest van de tegenstanders, vertolkt door de heer van de Heuvel, dat het bedrijfsleven volstrekt onvol doende tüd heeft gehad om zelfs maar zyn bezwaren kenbaar te maken, mocht dus niet baten. Zo als bekend, moesten deze verho gingen dienen om het verlies aan belastingopbrengst door de mid dengroepen, die enige voorlichting kregen, goed te maken. kwam op 17 Febr. 1946 op ver zoek in dienst der gemeente en dreef een zaak, terwyi hy een klein pensioen genoot. Zelf ver zuimde hy de Pensioenraad ervan in kennis te stellen, dat hy een overheidsbetrekking aanvaardde, terwijl de gemeente vergat op gave te doen van deze in dienst neming. B. en W. stelden nu de raad voor hem een derde of 894.80 te verstrekken. Met 10—7 stemmen besloot de raad genoemd bedrag uit te be talen. FEUILLETON. VrU naar het Engels van JOSEPH STEPHENS. 7) —o- Ik denk van niet. Onze meesteres houdt niet van man nen. Er zyn heel wat jonge man nen op Ionos geweest; zij lacht wat, maar kijkt ze nauwelijks aan. Y Hoe heet hij? vroeg Tano. Hij heeft een gekke naam. Ik heb Poly hem horen noemen, maar ik kan hem niet uitspre ken. Maar laten we nu weggaan, Tano. Poly heeft bevolen, dat wij naar de villa Canna moeten gaan en hem deze kleren bren gen. Hij zal nu wel uitgeslapen zyn. Zij liepen het pad af en terwijl hun stemmen vervaagden, mom pelde Wet Death: Zo, dus de edele dame heef vannacht ge schreid. Zy zal my later nog met die gekke naam achtervolgen. Gehuld in een beddelaken, ging hij wat door het huis zwerven, totdat hy Tano tegenkwam, met een arm vol kleren. Meester, onze dokter heeft my opgedragen, u deze kleren te brengen en deze brief, zei Tano schuw. Die zullen mg te pas ko men, lachte de slaaf. De brief bevatte een verklaring voor zyn afwezigheid, door Poly opgesteld. Hy gaf hem de vrij heid, zich tot een ndjl van villa te verwyderen. Door Tano gevolgd, keerde Wet Death naar zyn kamer terug om zich te kleden. Een keurige uitrusting, ook toiletartikelen, waren tot zyn beschikking. Hy vond het een beste dokter. De jongen deelde hem mede, dat hy Tano heette en dat hy op bevel van zyn meesteres tot zijn dienst was. Nadat Poly hem geroepen had, onderging nr. 16 in diens kamer het ritueel van een vol ledige coiffeursbewerking, waar bij Tano met rappe hand zijn overvloedige haardos en baard bewerkte, totdat de dokter hem een spiegel voorhield en vroeg: Wel? Wet Death glimlachte en her kende zich nauwelijks, nu de zware krullen en baard verdwe nen waren en hem een jongens gezicht tegenlachte. Dan vroeg hy de dokter: Waar ga ik nu heen? Naar Antiochië? Misschien, binnenkort. Meer kan ik je nog niet zeggen. Ik heb gisteren nog -laat zitten denken, hoe we je een veilige terugtocht kunnen bezorgen. Als je op mij vertrouwd, rrdj'n vriend, komt het wel iy orde. Wet Death glimlachte dank baar en zei: Ik ben ln uw handen, dok ter. Poly opende een kast, haalde groen gewaad uit en gaf het de slaaf. Hier is een overkleed, dat myn vriend Lucas, in Antiochië bekend als medicijnmeester, ge kocht heeft voor een neef van hem in Caesarea. Die neef is in middels naar Rome vertrokken. Het zal je best staan. En hier is de gordel om het kleed op te houden. Het was een donkergroen, zij den koord. Nog voor Wet Death woorden van dank kon vinden, nam Poly nog 'n karmozijnrode mantel lilt de kast en zei: Deze zal je uitrusting com pleet maken, behalve dan neg de hoge laarzen, maar ga nu eerst een bad in zee nemen, dan kom ik na een half uur bij je. Na het bad kreeg Wet Death een ontbyt in een grote kamer met prachtig uitzicht op het strand, dat omzoomd was door palmbomen. Cay bediende hem na het ontbyt met een waaier. Hy zag, dat het een mooi kind was, maar nogal schuw. Zij liep, of liever zy glee'd als een lui paard langs hem heen met de gratie van vrouwen die nooit schoenen of gordels gekend heb ben. Hy wenste, dat men haar niet gestuurd had om hem te be dienen. Waarom had Io dit kind gezonden? Was het een val? Hy stond op en liep door de openstaande balcondeuren het pad naar de zee af. Het bad had hem suf gemaakt; hy strekte zich in zyn volle lengte op het koele er een vroiyk gekleurd, zee-zand uit en begon weer over Io te mediteren. Waarom had ze hem toch die dwaze naam ge geven? En wat wilde zy eigen- lyk met hem? Ze zou beter ge daan hebben met hem zyn ga leinummer te laten houden. Wanneer kwam er een eind aan haar wreedheden? Zy was, om het zo zacht mogelijk te zeggen, het meest arrogante en zelfzuch tige schepsel dat hy ooit had gezien. Och, ze zal me hier hou den om met me te spelen als de kat met de muis, dacht hy bit ter. Zo tobbend, doezelde hy weg, de armen gekruisd boven zyn ogen, om ze te beschermen tegen de felle zonnestralen. Hij schrok wakker door de harde schreeuw van over het strand zwermende zeevogels, gevolgd door een koor landvo gels. Hij begreep, dat de noen- tijd nabij was. Hij ging overeind zitten en wref zich de slaap uit de ogen, geeuwde en keek rond. Ik moet hier weg en van haar weg, voordat veel mensen my zien en voordat zy met haar speldeprikken begint. Dan weer peinzend: Waarom is zy nooit ge trouwd? Zy met haar jeugd en schoonheid. Hoe'veel mannen zouden haar gehad willen heb ben? Hij zou nu vechten voor zyn vryheld vrij te komen van haar. Waarom moest men vechten en lijden om geluk en vrede te verwerven? (Wordt vervolgd.) Wie, zoals schrijver dezes, toen hy naar school ging onmiddeliyk sympathie opvatte voor de juf frouw van de eerste klas die hy heimelyk bleef beminnen ondergaat het als een byzondere gebeurtenis wanneer hy eens ver toeft ln een omgeving van enkel juffrouwen uit het eerste en twee de leerjaar. Het Christelyk Paedagogisch Studiecentrum heeft namelijk in de herfstvacantie een conferentie met werkcursus belegd voor do centen, die de dagelykse zorg hebben voor de Jeugdige leerlin gen van de lagere school. Zo groot was de belangstelling voor deze conferentie, dat het Studiecentrum drie keer een groep moest ontvangen; in totaal namen ongeveer 525 leerkrachten aan de conferenties (gehouden op Woudschoten by Zeist) deel. Het aantal aanwezige heren kon men by elke conferentie tellen op de vingers van één band. Naar de mening van een der inleidsters zyn mannen niet In staat om dat moeilyke werk voor de eerste of tweede klas staan te doen. Mejuffrouw A. Stoll, schoolop ziener van het kleuteronderwijs heeft in een boeiende causerie een uiteenzetting gegeven van de pro blemen welke zich by het kind voordoen wanneer het de lagere school binnenstapt. Kinderen die de eerste twee klassen bevolken, zyn allemaal kleuters. Weliswaar naderen ze het einde van de kleuterleeftijd die tegen de achtste verjaardag valt maar zy vertonen nog alle kenmerken van de kleuter. Wat zyn deze kenmerken Kleuters zyn egocentrische we- zentjfes, die op het punt staan om een sociaal wezen te worden. Het zyn kleine, actieve mensen met emotionele belangstelling voor al les wat ze binnen hun bereik kun nen krijgen. Materieel bezitten ze niets en toch beheersen ze de we reld. Hun horizon ligt (naar ver houding van de lichaamslengte) zestig centimeter lager dan die van een groot mens; nochtans be handelen ze ons als hun gelijken en onverstandig zyn de ouderen, die daar geen rekening mee hou den. Geheel In de lyn van de ont wikkelingsgang der kleuters ligt de kleuterschool. Zy bevinden zich daar in een omgeving, die zy mogen gebruiken; zy kunnen zich naar hartelust uitleven. van eikaars werk tot het verleden gaan behoren, wat heilzame ge volgen zal hebben voor het on derwys, voor de leerkrachten en bovenal voor de kinderen zelf. Op de conferentie, die ingeleid was door de heer P. van Duyven- dyk en geleid werd door de heer S. Klein, hebben de dames G. Ing- wersen en G. Konings respectie veiyk over het vertellen van By belse geschiedenis-en over het de clameren ln de eerste klassen ge sproken. Daarnaast konden de conferentiegangsters zich prac- tlsch oefenen ln handenarbeid, zang, tekenen en gymnastiek. (Ingez. mededeling, advert.) SéiIbwenQiiscliadelijk werken teaen verstopping By het betreden van de lagere school mist het kind (dat kleuter is gebleven) de vryheld. Voor het opnemen van kennis mag het slechts zyn ogen en oren gebrui ken, de handen niet meer. Het kind bezit nog een emotioneel en geen intellectueel karakter. Het verkeert in het stadium van het ordeningsproces; pas van liever lede gaat het over in het ontwik kelingsproces. Nu is het nodig, dat de werk wijze van de lagere school mee groeit met het kind. Helaas, zover zyn we nog niet. De lagere school denkt dat alle kinderen op het zelfde moment voor hetzelfde on derwerp dezelfde belangstelling hebben en dat de opneming en verwerking van de stof bij alle kinderen met dezelfde intensiteit geschiedt. Als vanzelf kwam mej. Stoll daarom tot deze conclusie: de on derwijzeressen van de lagere school moeten veel meer contact hebben met het kleuteronderwys onder deskundige leiding. Ook omgekeerd is dit contact nodig. Op die manier zal het negéren KORTE BERICHTEN Een plastic-bom werd Dinsdag nacht in de drukkerij van het rechtse blad „Figaro" te Parijs geworpen. Drie zetters werden gewond. Van de 8000 mijnwerkers, die vorige week te Geisenkirchen in staking waren gegaan, heeft 80 pet eieren voor zy'n geld gekozen Zoals bekend, staakten zij omdat een communistische afgevaardigde uit de arbeidersraad was ontsla gen. Een kinderballon kan ver vlie gen. Begin October werd er een op de industrietentoonstelling te Beriyn opgelaten. Thans ls het 1575 kilometer verder, n.l. in Turkye gevonden. Niet minder dan 115.000 Oost- Duitsers zyn tussen 1 Januari en 15 October naar West-Duitsland gevlucht. Drie personen werden gedood en 25 gewond, toen gisteren by Clacton (Essex) een vracht ont plofbare chemicaliën uiteen spat te. Een persoon wordt vermist. De lading werd juist een meng kamer van een chemische fabriek binnengebracht. Koning Leopold en de Prinses van Rety zyn weer op het kasteel te Laeken teruggekeerd van een reis ln Italië en Oostenrijk. Vier Paryse burgemeesters zyn door de Franse regering ontsla gen. Met 29 wethouders, die al even communistisch waren, zyn ze op straat gezet. Men kan nu een maal van gemeentehuizen geen politieke hoofdkwartieren maken. President Truman mag voor lopig geen ochtendwandelingetje meer maken. Zyn veiligheids dienst vindt het te gevaarlyk na de jongste aanslag. En dan moet zelfs de president van de V.S. ge hoorzamen. General Motors heeft het hoog ste dividend uitbetaald, waarvan Amerika ooit heeft gedroomd. Niet minder dan 442.452 aandeel houders krijgen voor de eerste 3 naaanden van dit jaar ruim 800 millioen gulden. Dat ls ruim f 1800 per man. Prof. Soepomo, die op het ogen blik lid is van de Indonesische delegatie naar de Verenigde Na ties, zal hoogstwaarschijnlijk wor den benoemd tot Hoge Commissa ris in Nederland. Balloncommandant J. Boesman, gaat een ballontocht over Afrika maken, samen met zyn echtgeno te. Men zal proberen de ballon bij de luchtreis met auto's en ka melen te volgen, Auto reed in het water, bestuurder bleef kalm. Een auto, bestuurd door een in woner uit Amsterdam, reed onder de gemeente Den Bosch in de Zuidwillemsvaart. De bestuurder, de enige inzittende, bleef heel kalm, al zat de wagen dan ook totaal onder water. Want, zoals hy later verklaarde, hy wist dat hy volgens de regels der kunst eerst de auto moest laten vollopen met water, wilde hy een redelijke kans hebben zich te bevrijden, hetgeen hij dan ook deed. Daarna opende hy vlug een der portieren, zwom naar boven en klom op de wal. In de Eerste Kamer heeft het R.-K. lid Kersten gezegd, dat de stichting „Door de Eeuwen Trouw" Ambon steunt uit leed vermaak en om de Republiek In donesië een hak te zetten. De Stichting heeft hierop tyj de heer Kersten tegen deze „on waardige en onwaarachtige aan val" geprotesteerd in een door haar R.-K. bestuurslid De Vries ondertekend telegram, dat ein digt met de woorden: „Het zou van groter staats manschap getuigen indien U ruiterlyk had toegegeven dat mede door Uw beleid ernstige onherstelbare fouten werden ge maakt ten opzichte van het Am- bonnese volk 'in plaats van an deren te smaden die steeds op de bres stonden voor het zelf- besehikkingsreht. Moge het da gelijks gebed van duizenden ka tholieken by God verhoor vin den opdat Hij Ambon's totale vernietiging moge voorkomen en opdat God Nederland's schuld in deze zaak waarin Uw aan deel en dat van de heer Romme zo groot is, moge vergeven." In de Ver. Staten hebben on geveer 15.000.000 mensen in koelhuizen kleine koelcellen ge huurd voor het bewaren van vlees, groenten en fruit. De koel cellen, die per jaar verhuurd worden, zyn zeer populair, om dat men hierin gedurende lange tijd grote hoeveelheden voedsel kan bewaren en de huisvrouw niet langer hoeft te wecken of in te maken. In de V. S. zijn momenteel ongeveer 11.400 van dergelyk* koelhuizen,' dat is ongeveer tweemaal zoveel als in 1945. Elke installatie heeft gemiddeld 350 tot 500 koelcellen. Deze heb ben doorgaans een inhoud van 1/6 kubieke meter. Vooral in de kleinere steden treft men deze koelpakhuizen aan; 72 pet. van het totale aantal bevindt zich in steden met een bevolking van 5.000 zielen of minder en onge veer 40 pet. in gemeenten met niet meer dan 1000 inwoners. In vele koelpakhuizen wordt voor de vaste klanten tegen een geringe vergoeding voedsel ge conserveerd, waartoe ook het slachten van vee en het verder verwerken en roken van vlees behoort. Jaarlyks wordt in deze installaties ongeveer 585.000 tnn voedsel geconserveerd; vlees 87 pet., groente en fruit 6 pet., gevogelte 4 pet. en wild 3 pet. Het wrak op de Mont Blanc bereikt. Franse berggidsen hebben de olek by de top van de Mont Blanc aereikt, waar Vrydag de Constel lation van de Indiase luchtvaart- maatschappy is neergestort.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 3