Beduidende winst voor Republikeinen NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND De Amerikanen gingen ter stembus. Democraten behouden meerderheid Belastingwijzigingen door de Tweede Kamer goedgekeurd* Ruth Draper riep mensen op uit het niets* Prachtige uitvoering van Bach's Hohe Messe te Goes. Raadselachtig ongeval op spoorbrug. SNIPPER Gcref* Kerk (onderh* art* 31 k*o*) te Vrouwen polder werd kerkelijk bezit toegewezen* Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2370, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vüssingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 17X0 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 1? cent per man. Rubriek Kabouters 10 ct per woord DONDERDAG 0 NOV. 1950 Met vaste medewerking van: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlisslngen; J. S. Hoek, Mid delburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Di C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuldema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 7.50 u., onder 16.57 u. Maan op 8.50 u., onder 16.40 u. Hoogwater op Vrijdag 10 Nov.: Vlissingen: 1.29 u. 2.32 m., 13.46 u. 2.27 m. Terneuzen: 2.00 u. 2.49 m., 14.16 u. 2.44 m. Wemeldinge: 3.23 u. 1.94 m., 15.41 u. 1.34 m. Zierikzee: 3.11 u. 1.68 m., 15.28 u. 1.57 m. Dinsdag zijn de Amerikanen ter stembus geweest om leden te kiezen van het Huls van Afgevaardigden en de Senaat. Grote verrassingen hebben zich bij deze verkiezingen niet voorgedaan. Zoals verwacht werd hebben Democraten op verschillende plaatsen het veld moeten ruimen voor Republikeinen, doch zij hebben hun meerderheid weten te behouden. In de Senaat wisten de Demo craten 49 van de 96 zetels te bezetten. Van de 435 zetels in het Huls \an Afgevaardigden bezetten de Demoeraten er gistermiddag, toen nog 3 uitslagen bekend moesten worden, 232, de Republikeinen' terwijl één zetel door een onafhankelijke candldaat werd Ingenomen. De Democraten hebben 2 zetels gewonnen en 28 verloren, terwijl de Republikeinen 27 zetels hebben gewonnen en één verloren. Twijfelachtige meerderheid ln de Senaat. De Democraten hebben met hun meerderheid van twee zetels in naam de controle van de Senaat behouden. Doch het is niet zeker dat president Truman in alle ge vallen op de 49 democratische se natoren zal kunnen rekenen, daar ln het verleden enige hunner wel eens hebben „gerebelleerd", door bij belangrijke politieke vraag stukken met de Republikeinen mee te stemmen. Een republikeinse woordvoerder voorzag een ontwikkeling van de volgende tendenzen ln de Ameri kaanse politiek: 1. Een krachtiger houding te genover de Sowjet-Unie en het communisme. 2. Besnoeiing van de kosten der militaire en economische hulp verlening aan Europa. 3. De Verenigde Staten zullen er bij hun bondgenoten op aan dringen dat zij zich meer zullen Inspannen om zichzelf te helpen. 4. Er zal meer nadruk worden gelegd op het verzekeren van de veiligheid der Verenigde Staten zelf. Vier van Truman's „luitenants" ln de Senaat zijn verslagen en ke ren niet meer terug. Het zijn: senator Scott Lucas, leider der democratische meerderheid in de Senaat, senator Francis Meyes, de democratische fractieleider, se nator Elbert Thomas, veteraan voorzitter van de commissie voor arbeidszaken en voornaamste woordvoerder voor de belangen der vakverenigingen en senator Millard Tydings, voorzitter van de commissie voor de strijdkrach ten, die zijn zetel verloor na 24 jaar onafgebroken senator te zijn geweest. De voormalige democratische minister van Buitenlandse Zaken James Byrnes is tot gouverneur van Zuid-Carolina gekozen. Byr nes is een uitgesproken tegen stander van Truman's „Fair deal" politiek. Hij heeft zich weer in het politieke leven begeven, om deze politiek te bestrijden. De republikeinse gouverneur van de staat New York, Thomas Dewey, had een kleine revanche voor de nederlaag, die hij in 1948 tegen Truman bij de presidents verkiezingen leed. Hij verwierf ongeveer 600.000 stemmen meer dan zijn democratische tegencan- didaat, Walter Lynch. Van de 33 nieuw gekozen gou verneurs zijn er 17 democraat en 16 republikein. De Schelde-Rijnverbinding Naar de „Gazet v. Antwerpen" be weert in welingelichte kringen te Brussel te hebben vernomen, zal de Nederlandse regering in de loop van deze week een verkla ring afleggen met betrekking tot de ScheldeRijn verbinding. Dit zou vermoedelijk geschieden tij dens de verjaardag van de Twee de Kamer Vrijdag a.s. Volgens het blad zou de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken Stikker op deze vergadering verklaren, dat Nederland in principe het Moerdijkkanaal aanvaart. (Naar het A.N.P. van bevoegde zijde verneemt is er geen sprake van, dat de regering enigerlei ver klaring in de Tweede Kamer zal afleggen.) Grotewohl herkozen als premier van Oost-Duitsland. Het Oostduitse parlement heeft gisteren Otto Grotewohl herkozen ais premier. Deze herverkiezing kwam na een formeel aftreden van de voorlopige regering. Het nieuwe kabinet zal vijf in plaats van drie vice-premiers tel len. In België geen toepassing van de doodstraf meer. 230 politieke delinquenten terechtgesteld. De Belgische minister van Justitie Moyersoen heeft in de commissie van justitie van de senaat verklaard, dat hij de doodstraf niet meer zal toepas sen. De minister zeide van oor deel te zijn, dat het thans te laat is om doodstraffen, die vijf jaar geleden werden uitgespro ken, nog uit te voeren. Bovendien achtte hij de uit voering van doodvonnissen in strijd met de Belgische traditie. In totaal w--den in België na de bevrijding 230 politieke de linquenten terecht gesteld. Zullen Chinezen spoedig terug trekken uit Korea Volgens een speciale correspon dentie in het Franse blad „Le Monde" heeft men in Amerikaan se militaire kringen te Seoel goe de redenen om aan te nemen, dat de Chinese communistische troe pen uit Korea zullen worden te ruggetrokken „zodra de demon tage van de elektrische centrales aan de Jaloe en het overbrengen ervan naar Mandsjoerije voltooid is". Chinese communistische divisie zou in opstand zijn gekomen. In Chinese nationalistische le- gerkringen op Formosa wordt be weerd, dat een communistische legerdivisie, bestemd voor het front in Korea, in opstand is ge komen en zich gevoegd heeft bij de nationalistische guerillastrij- ders ten Zuiden van Peking. Huisvesting gerepatrieerden kwam ter sprake. Het kunnen van Amerikaanse voordrachtkunstenares grenst aan het ongelofelijke. Zeer groot was het aantal per sonen, dat gisteravond op het Schonwburgtoneel te Middelburg de aanwezigen heeft geboeid. AI die mensen werden uitgebeeld door een der grootste voordracht kunstenaressen ter wereld, de Amerikaanse Ruth Draper. Wat deze presteert grenst aan het ongelofelijke. Zij roept de mensen op uit het niets en ty peert hun karakters, hun hande lingen, op een wijze, die hen als het ware levend voor het publiek doet staan en dit geschiedt zo na tuurlijk, zo verantwoord en zo verzorgd dat men van het begin tot het einde geboeid is. Ruth Draper heeft voor dit al les slechts nodig een toneel met hoogstens een stoel en een tafel en een minimum aan requisleten. Haar stem, haar voordracht en haar gebaren vormen de gehei men van haar succesvol optreden. In de meeste van haar schetsen van gisteravond ontbrak de hu mor niet. Maar ook bij de ernst, de tragiek van het leven, werd men bepaald. Zo in de schets waar 3 vrouwen voor de kanton rechter verschenen. En wat de humor betreft. Hoe voortreffelijk was haar typering van de moeder, die met 4 kinderen een partijtje meemaakt; van de dame die haar bezoek de tuin laat zien, die een gesprek voert over doktoren en diëten en van de Amerikaanse toerist, die een kerk in Italië „doet". Ruth Draper sprak natuurlijk NA 150 INBRAKEN GESNAPT. Duits illegaal werker werd dief van formaat. Zijn eerste inbraak pleegde de 32-jarige Duitser H. H. S., wo nende te Bussum, voor 1 Octo ber 1949 in het kantoor van de firma Möhring en Steenvaart te Nijkerk. Deze kraak werd door een 150-tal andere, overal in den lande gevolgd, totdat hij op 30 Juni j.I. werd gearresteerd. Gisteren stond de man terecht voor de Leeuwarder Rechtbank. Uit het verhaal van zijn verde diger bleek, dat hij prachtig werk had ver-icht voor de Ne derlandse zaak in de bezettings tijd. Na de bevrijding begon hij een eigen zaak, doch deze liep niet best. Hij raakte in schul den, begon deze te dekken met een diefsta' en raakte in een soort roes van de ene inbraak tot de andere. Hij schatte het aantal inbra ken op honderd acht en vijftig met een buit van f 12.000. De Officier van Justitie eiste vijf jaar-- gevangenisstraf met aftrek. Uitspraak over veertien dagen. Engels. Voor velen zal dat onge twijfeld betekend hebben dat zij niet alles konden volgen en veel moesten begrijpen. De aankondi ging van de Z.V.U. onder auspi ciën waarvan Ruth Draper op trad, dat men met een minimale kennis van het Engels haar op treden zeer goed kon volgen was dan ook niet juist. Mej. dr E. Wyllys-Allen, cul tureel attaché van de Amerikaan se ambassade in Den Haag, leid de Ruth Draper met enkele woor den in nadat zij was voorgesteld door mr F. W. Adriaanse, voor zitter van de Z.V.U. Aan het eind van de avond ontving de kunste nares bloemen en dankte zij het publiek, dat naar zij hoopte niet al te zeer vermoeid zou zijn na haar optreden, voor de spontane reacties. Eerste zending Britse tanks voor Egypte. Een eerste zending van 16 zware Britse tanks van het type „Centurion" zal spoedig in Egypte aankomen, zo wordt uit Cairo gemeld. Volgens het blad „Al Ahram" heeft Frankrijk besloten de leve ring van 50 zware tanks aan Syrië op te schorten met het oog op de „onvaste" toestand daar. Gisteren had ln de Tweede Ka mer de eindstemming plaats over de Ingediende wetsontwerpen be treffende de belastingen. Na veel stemmingen, waaraan vooral de communisten debet waren, en lange debatten is het minister Lleftinek gelukt zijn voorstellen aangenomen te krijgen. Voordat de eindstemming ge houden werd legde de heer Schou ten (A.R.) een korte verklaring af, waarin hij opmerkte, dat de A.R. tegen de wijziging van de omzetbelasting zouden stemmen. Het grote bezwaar was gericht tegen de omzetbelasting op de diensten en de uitbreiding van de weeldebelasting. Deze bezwaren waren voor de A.R.-fractie over wegend. Ds Zandt (S.G.P.) liet eenzelf de mening horen. Ook de heer Hofstra (Arb.) was niet geheel tevreden over de gang van zaken, maar het complex van maatrege len achtte hij toch wel sociaal en economisch verantwoord. Het wetsontwerp inzake de in komsten- en de loonbelasting werd z.h.s. aangenomen. Hetzelf de geldt voor de Registratiewet en de Zegelwet. Hier waren de communisten echter tegen. Zo ook tegen de wijziging van de Personele belasting. Anders was het gesteld met de wijziging van de omzetbelasting. De hoofdelijke stemming leverde op, dat het ont werp met 5926 stemmen werd aangenomen. Behoudens de A.R. Nieuw uitgeroepen Koning van Nepal ontvoerd? De driejarige Prins Gyandendra, die na het ultwjjken van zjjn grootvader, de Maharadja, naar de Indische ambassade, tot koning van Nepal is uitgeroepen, zou vol gens mededeUng van een hoogge plaatste Nepalees te Calcutta uit het paleis ontvoerd zijn. In ofliciële kringen te Londen is men van oordeel, dat de ont wikkelingen in Nepal uitsluitend voortkomen uit een binnenlandse dynastieke en politieke vete. Vol gens berichten aan het ministerie van Buitenlandse Zaken van de Engelse ambassadeur Falconer staat het incident niet in verband met de politieke gebeurtenissen buiten Nepal. Men acht geen in vloed aanwezig van de communis ten of van de huidige verwarring in Midden-Azië. De oorzaak van het Incident zou de steun van de koning zijn aan een politieke groep, die de heerschappij ban de minister-president wil ondermij nen. Nepal wordt volgens de tra ditie geregeerd volgens een erf opvolging van eerste ministers. De jongste gebeurtenissen worden te Londen beschouwd als een overwinning voor de huidige mi nister-president op elementen, die de basis van verkiezing voor het premierschap willen verbreden. waren ook de V.V.D., S.G.P., C. P.N. en de heer Weiter tegen. Huisvesting gerepatrieerden. De rest van de middag werd ge sleten met een wetsontwerp om de gerepatrieerden uit Indonesië voorrang te verlenen bij de huis vesting. Dit probleem neemt na de overdracht van de souvereini- teit ontstellende vormen aan. In de schriftelijke stukken zegt de regering, dat naar ruwe raming nog ongeveer 5 a 6000 gezinnen van K.N.I.L.-militairen, 1400 ge zinnen van Marinepersoneel, 85.000 K.L.-militairen waarvan in ongeveer 6 a 7000 gevallen woonruimte moet worden ver schaft, enige honderden gevallen van gezinshereniging en nog een onbekend aantal gezinnen van In donesische ambtenaren in ieder geval duizenden worden ver wacht. Dat is dus niet gering. Om met succes te werken heeft de re gering de gemeentelijke autono mie een beetje in gedrang ge bracht. Zij wil de inspecteur van de Dienst voor Maatschappelijke Zorg grote bevoegdheden geven, groter zelfs dan die van B. en W. Dit heeft zij gedaan om te voor komen, dat e-^geen gemeenten zullen zijn, die aan ue oplossing van dit vraagstuk niet willen meewerken. Van de beslissing die deze inspecteur neemt kunnen de gemeenten ln beroep komen bij de Commissaris der Koningin. Vol gens dit wetsontwerp wordt als gerepatrieerden beschouwd dege ne, die na 31 December 1949 in Nederland is aangekomen. Veiligheidsraad besprak MacArthurs beschuldiging. De Veiligheidsraad heeft giste ren het rapport van generaal Mac Arthur behandeld over de inmen ging der Chinese communisten in de Koreaanse oorlog. Ondanks 'n Russisch bezwaar werd het rap port toch in behandeling genomen. De Amerikaan Austin verklaarde, dat de Veiligheidsraad als bewa ker van de internationale vrede en veiligheid het Chinese commu nistische regiem moest verzoeken haar strijdkrachten uit Korea te rug te trekken en zich te onthou den van „verdere onrechtmatige, directe of indirecte, steun aan de Noord-Koreaanse agressor". Vol gens Austin was de punt van de speer in Korea, maar waren de handen die de schacht vasthiel den in Mandsjoerije. Deze punt diende teruggetrokken te worden. Na een brede discussie over een voorstel van Malik om Chinese communistische vertegenwoordi gers tot de discussies toe te laten, nam de raad een door Engeland geformuleerd voorstel om Chinese communisten uit te nodigen voor een bespreking van Mac Arthur's beschuldigingen, dat zij in de Ko reaanse oorlog tussenbeide zijn gekomen, aan. Bloedplasmaslag met Hawaiïanmuziek te Hilversum. Enige honderden matrozen lie ten zich gistermiddag in het Ma rine-opleidingskamp te Hilversum bloed aftappen in het kader van de „bloedplasmaslag", die gedu rende een drietal dagen in de radiostad wordt gevoerd. De Ha- waiianband van het kamp zorgde ervoor, dat de matrozen geen ge legenheid kregen tot sombere overpeinzingen. GEREPATRIEERDE MILITAIREN LEGGEN MIDDENSTANDS EXAMEN AF. Ruim 900 uit Indonesië gerepatrieerde militairen nemen deel aan de speciaal voor hen georganiseerde middenstandsexa mens Algemene Handelskennis, die Dinsdag en Woensdag in elf plaatsen in Nederland werden gehouden. Een overzicht in de zaal van „Frascati" tijdens het examen. Arbeidsovereenkomst bij Philips getekend. Gisteren hebben de drie bon den van fabrieksarbeiders, de drie bonden van metaalbewerkers en de N.V. Philips tijdens een be scheiden plechtigheid te Eindho ven de collectieve arbeidsovereen komst voor 20.000 handarbeiders ondertekend. Deze C.A.O. geldt voor de werknemers in de Phiiips- fabrieken in Eindhoven, Valkens- waard en Geldrop. Genietende muziekliefhebbers vulden Maria Magdalenakerk' Smokkelaar wilde douane beambte overrijden. Twee ambtenaren van de in voerrechten en accijnzen gaven gisteravond in Rotterdam een stopteken aan een taxichauffeur, op vermoeden, dat er sigaretten gesmokkeld werden. Eerst min derde de chauffeur vaart, maar toen hij de midden op de weg staande ambtenaar, die in uni form was, bijna bereikt had gaf hij plotseling gas. Door snel opzij te springen wist de ambtenaar het vege lijf te redden. Later zijn de taxi en de chauffeur achterhaald en aan de politie overgeleverd. In de wagen la gen inderdaad ruim 13.000 siga retten. De chauffeur, de 42-jari- ge J. B. uit Schiedam, is opge sloten, verdacht van poging tot doodslag, subs, poging tot zware mishandeling. Chr. Bond van Maatschappe lijke werkers. Enige tijd geleden werd In prin cipe besloten te komen tot op richting van een Christelijke Bond van Maatschappelijke Werkers. Naar wij vernemen wordt Zater dag 25 November a.s. de oprich tingsvergadering gehouden in het gebouw voor Christelijke-Sociale belangen te Utrecht. Vele honderden schaarden zich Woensdagavond ln de prachtige Maria Magdalenakerk te Goes rondom het Utrechts Studenten- koor en orkest om te gaan luiste ren naar de Hohe Messe van Jo- hann Sebastian Bach. Het was a.h.w. voelbaar dat uit geheel Zeeland de muziekliefhebbers wa ren samengestroomd om te luiste ren naar dit prachtige opus, dat tot het moeilijkste werk van Bach gerekend wordt en waarin deze op zulk een overweldigende wijze van zijn geloof in de Ene Heilige algemene Christelijke Kerk ge tuigt. Veel dank zijn wij verschuldigd aan dirigent, koor- en orkestle den en de organisatoren die ein delijk dit prachtige muziekwerk in Zeeland deden uitvoeren. Natuurlijk hadden we er reke ning mede te houden dat we met een groep enthousiaste studenten en oud-studenten te doen hadden, die in hun vrije tijd de muziek beoefenen en dan kunnen we ge rust zeggen: we hebben grote be wondering voor hetgeen zij pres teerden. Het optreden van het koor was schitterend, de inzetten waren goed en de uitspraak en 't rhyth- me was uitstekend. Grote bekoring ging uit van het koor no 6 „Gratias agimus tibi", en het „Cum sancto spiritu", een levenskrachtige fuga die alle uit voerenden en toehoorders mee sleepte naar het eind van het eerste gedeelte van deze mis. Bijzonder teer en gevoelig zong het koor in no. 15 „Et in carnatus est de Spiritu sancto ex Maria Virgine", en met een buitengewo ne expansie klonk 't „Crucifixus", de weeklacht over de Gekruisigde, overgaande in de plotseling op- klinkenle juichkreet der Paas- Opstanding „Et Resurrexit". In het laatste gedeelte van de mis konden we genieten van de enor me kiankenweelde van de 6 en 8- stemmige koren, het „Sanctus" en Hosanna". De solopartijen werden gezon gen door goed geschoolde studen ten of oud-studenten en konden over het algemeen wel voldoen. Alleen was het klankvolume over het algemeen wat te klein om de enorme gewelven van de kerk te vullen. Dit leek ons ook het ge val met het gehele koor en orkest hoewel dit natuurlijk niets afdoet aan de prestaties die geleverd zijn. Behoudens enkele onzuiver heden in het orkest heeft dit zich prachtig van zijn uiterst moeilijke taak gekweten. De dirigent, de lieer Hans Brandts Buys, heeft het gehele ensemble geheel in zijn macht en kreeg onze bewondering door zijn eenvoudig dirigeren, terwijl toch zo goed ais alle „inzetten" cor rect werden aangegeven. Met trots mogen alle medewer kers terug zien op hetgeen zij ons Zeeuwen te genieten gaven. Storend was het, dat zovelen voor het einde van het concert de kerk verlieten in verband met de verbindingen naar huis. Als op tijd begonnen was had men dit kunnen voorkomen. Na afloop van de uitvoering heeft burgemeester mr W. C. ten Kate in een hartelijke toespraak de heer Brandts Buys dank ge bracht voor zijn prestaties en bloemen aangeboden. Als voorzitter van het werk comité bracht ds H. M. Strating dirigent, koor en orkest eveneens dank voor het gebodene. De voor zitter van 't Utrechts Studenten koor en Orkest, de heer Franken berg dankte het comité voor zijn bemoeiingen. Des middags was in het Beursgebouw nog een wereld lijke cantate uitgevoerd. J. K. Werd man door diesel aangereden 7 Op de Diezespoorbrug te 's-Hertogenbosch is gistermor gen een ongeluk gebeurd, dat waarschijnlijk een werkman van de Michelinfabrieken in 's-Her togenbosch het leven heeft ge kost. Een dieseltrein uit de rich ting Nijmegen reed naar Den Bosch. De bestuurder van de trein bemerkte op de Diezebrug bij Den Bosch iets aan zijn wa gen, dat niet in orde was en stopte. Hij kon echter aanvanke lijk niets ontdekken. Later heeft men een boekentas gevonden en ging de politie op onderzoek uit. Men vermoedt, dat de man door de trein van achteren is gegrepen en van de brug af in het water der Dieze is geslagen. De politie heeft de gehele voor middag gedregd. De vermiste is vader van een groot gezin. West-Duitsland's financiële moeilijkheden. Herstel van economie in 3 a 5 maanden mogelijk. Volgens het Franse financiële blad „Agence Economique et Financiere" zal de bestuursraad van de Europese Betalingsunie een hervorming voorstellen van de economische politiek van West-Duitsland, dat in 3% maand meer dan 'U van zijn handeiscre- diet heeft opgebruikt. Het blad bevestigde de berichten, volgens welke West-Duitsland een extra schenking van 120 millioen dollars zou verkrijgen, wanneer het des betreffende voorstel door de be stuursraad van de O.E.E.S. en de E.C.A. wordt geratificeerd. Volgens deskundigen zijn de huidige financiële moeilijkheden van West-Duitsland het resultaat van overinvestering en van het ontbreken van controle op de in voer, en is de situatie nog verer gerd door de internationale toe stand. Zij zijn van mening, dat de West-Duitse economie in 3 5 maanden hersteld kan zijn. Uitspraak van arrondissementsrechtbank. De Arrondissementsrechtbank te Middelburg heeft gistermorgen uitspraak gedaan ln de civiele procedure tussen de Geref. Kerk van Vrouwenpolder en de Gcref. Kerk ond. art. 31 K.O. In die gemeente. Evenals destijds b(j de uitspraak in een dergelijke pro cedure tussen deze beide kerken te Axel Is door de rechtbank ook nu bepaald, dat de Geref. Kerk end. art. 31 K.O. eigenares Is van de goederen en de rechten op het kerkgebouw. De verhouding tussen beide par- ken konden verenigen, hiervan de tijen ligt hier anders dan dit bij de kerken te Axel het geval was. Door de Geref. Kerk van Vrou wenpolder was in 1944 tot predi kant beroepen cand. J. J. Arnold, toen nog hulpprediker te Zuid- horn. Als gevolg van de oorlogs omstandigheden is toen alle con tact verbroken en toen dit in Juni 1945 weer werd hersteld, bleek, dat de beroepen predikant in die tijd het verband met de Synode had verbroken. Het grootste deel van de kerke- raad schaarde zich al spoedig ach ter de beroepen predikant. De minderheid bleef zich echter be schouwen als de Geref. Kerk. Deze minderheid was van mening, dat zij, die zich niet met de door de Synode bepaalde Jeeruitspra- gevolgen moesten aanvaarden. Volgens deze minderheid heeft de Geref. Kerk ond. art. 31 K.O. geen recht op het kerkgebouw, erf, pastorie, enz. Men heeft des tijds wel een tijdelijke regeling getroffen, doch deze toestand kon naar men meende, niet bestendigd blijven. De Geref. Kerk verzocht dan ook aan de rechtbank te ver klaren, dat de bovengenoemde goederen haar eigendom zijn. De Geref. Kerk ond. art. 31 K. O. heeft daarop de rechtbank ge vraagd de vordering der Geref. Kerk af te wijzen, en bij tegen- vordering verzocht te verklaren, dat de Geref. Kerk ond. art. 31 K.O. is de Geref. Kerk van Vrou wenpolder en dezelfde rechtsper soon, als die voor 21 Juni 1945 te Vrouwenpolder was gevestigd en dat alle goederen, gelden e.d. welke de Geref. Kerk onder zich heeft, aan de Geref. Kerk ond. art. 31 K.O. moeten komen. OVERWEGINGEN. De rechtbank heeft bij haar vonnis o.m. overwogen, dat op 21 Juni 1945 door de toen ongedeelde Geref. Kerk te Vrouwenpolder bij meerderheid van stemmen van de kerkeraad is besloten de band met de Generale Synode te ver breken. Volgens de Geref. Kerk mist het besluit van 21 Juni 1945 elk effect binnen de Geref. Ker kenordening, omdat dit de plaat selijke Geref. Kerk van Vrouwen polder onttrekt aan het gezag der Synode, aan welk gezag 'n plaat selijke kerk zich heeft te onder werpen. Een nietigheid van dit besluit heeft niet tot gevolg, zo concludeerde de rechtbank, dat de plaatselijke kerk de goederen, zou verliezen en dat die goederen meegaan met degene, die zich met het besluit niet konden verenigen en de uitspraken der Generale Synode bleven handhaven. De rechtbank vond noch in de Ker kenorde, noch in het gemene recht steun voor deze opvatting. Ook al zou een plaatselijke kerk na het besluit niet langer als de „plaatselijke Geref. Kerk van Vrouwenpolder" in kerkrechte lijke zin zijn te beschouwen en al zouden de lidmaten, die zich ach ter dit besluit schaarden, geacht moeten worden zich aan deze plaatselijke kerk te hebben ont trokken, dan nog komt dit niet op een verlies der bezittingen te staan, aldus de overwegingen van de rechtbank. De rechtbank heeft de vorde ring van de Geref. Kerk afgewe zen en de vordering ontzegd. Op de tegenvordering van de Geref. Kerk ond. art. 31 K.O. heeft de rechtbank verklaard, dat in vermogensrechtelijk opzicht deze gemeente is de Geref. Kerk van Vrouwenpolder en dezelide rechtspersoon is ais die welke vóór 21 Juni 1945 te Vrouwen polder was gevestigd en eigena res is van goederen en rechten dezer kerk. De Geref. Kerk moet alle gel den, boeken en bescheiden aan de Geref. Kerk ond. art. 31 K.O. af geven en zich onthouden van alle handelingen betreffende het ge bruik van de eigendommen van de Geref. Kerk ond. art. 31 K.O. De Geref. Kerk werd tevens in aangereden de kosten veroordeeld. België heeft Canada verzocht om wapens beschikbaar te stellen voor de uitrusting van een divi sie. Elsenhower heeft verklaard spoedig in Europa te zullen zijn ais opperbevelhebber van de W. Europese strijdkrachten. De Britse socialistische regering heeft gisteren bij een minder be langrijke kwestie met 229 tegen 235 stemmen een nederlaag gele den. Het aanblijven van de rege ring was hlerby echter niet in het geding. Men verwacht dat het door Chinezen geleide Tibe taanse volksleger spoedig Lhasa zal bereiken. Sinds ongeveer 2 jaar geleden zijn In België onge veer 30 millioen zilveren geld stukken in omloop gebracht. Hiervan is echter geen enkel exemplaar in circulatie gebleven. Alle zijn, om onbekende redenen, opgepot door het publiek. De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, Moh. Roem, is gis teren naar New York vertrokken. Bij zijn afscheid op Schiphol zei Roem dat zijn regering nu, „nu de militaire acties op Ambon practisch zijn beëindigd", alles zal doen om orde en rust op de Zuid- Molukken te hrestellen. Zater dagochtend om 10 uur venvacht men de 100 uit Rusland terug kerende Nederlanders aan de Ne derlandse grens bij Oldenzaal. De groep zal daarna voorlopig wor den ondergebracht in het demobi lisatiekamp bij Amersfoort. Prins Bernhard is gistermiddag met zijn vliegtuig te Stockholm aangekomen voor de bijwoning van de begrafenis van Koning Gustaaf Adolf. Doordat een personenauto slipte is gisteren 'n 62-jarige dame Dij Duivendrecht, die op een bus stond te wachten. Zij was onmiddellijk ONTROUWE KANTOORLOPER De N.V. R. S. Stokvis en Zo nen te Rotterdam heeft aangifte gedaan, dat zij door haar 23-ja rige kantoorloper H. de G. voor naar schatting f 10.000 is bena deeld. Hij wordt ervan verdaent valse handtekeningen op bestel bonnen te hebben gezet en op deze wijze alleen reeds in de maand September f3000 te heb ben bemachtigd. De G. is gear resteerd. Twintig Oostduitse politie mannen gearresteerd. De Sowjet-autoriteiten hebben ongeveer 20 Oostduitse politie mannen gearresteerd aan de grenspost Mariënborn, zo melden in West-Berlijn aangekomen chauffeurs. De politiemannen zouden betrokken zijn bij een uit gebreide smokkelaffaire, waarbij Oostduitse producten naar West- Duitsland werden getranspor teerd. Grieks schip voor Vlissingen aan de grond. Het 7176 bruto registerton me tende Griekse stoomschip „Ame- rikl" is gisteren om kwart over 5 voor de Vlissingse buitenhaven aan de grond gelopen. Om onge veer half elf is het schip met be hulp van de sleepboten „Van Woelderen" en „Borneo" van de S.H.V. weer vlot gekomen, waar na het is gaan bunkeren. DE BILT ZEGT: door. Zwaar bewolkt met vooral aan vankelijk nu en dan enige regen en krachtige en langs de kust af en toe harde Zuid-Westelijke wind. Later in de Noord-Weste- Hjke helft van het land brekende bewolking en afnemende wind. Weinig verandering in tempera tuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1