Mmü^kiniem ^ORT 'AWusYROQB De galeislaaf Gij snakt j»»ademI NIEUWE HUIZEN TE1.7774 ♦OUDE WOUISCHE BAAN-TEL.357. Ontwerp voor een nieuwe hinderwet ingediend. KORTE BERICHTEN Daar had hij niet op gerekend. GEMEENTERADEN Woensdag 8 November 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 Handenarbeidweekend op „Hedenesse" te Cadzand. Twee en twintig Jeugdleiders- laters) namen deel aan het han denarbeidweekend, dat 4 en 5 Nov. gehouden werd op „Hede- tiease" te Cadzand. Dit weekend Werd georganiseerd door de Herv. Jeugdraad van- W. Zeeuwsch Vlaanderen in samenwerking met het Jeugdcentrum. Zaterdagavond «af de heer Timmermans uit Aar enburg instructielessen in klei- arbeid, terwijl Zondagmiddag de heer Vermeulen uit Cadzand hen vertrouwd maakte met de eerste beginselen van het kartonwerk. Zondagmorgen werd in Zuldzande de kerkdienst bezocht. Tussen de hoofdgedeelten van dit weekend werd veel gezongen en gevolksdanst. Zondagavond Werd dit weekend gesloten door wlka D. E. Hlensch te Schoon- dljke. Dit weekend vormde een onder deel van de Jeugdleiderscursus, die momenteel in twee plaatsen van W. Zeeuwsch Vlaanderen door de Jeugdraad gegeven wordt. Kamperlandse molen doet het voortaan zonder wind. De molen te Kamperland „De (loede Verwachting" heeft na 100 laar dienst te hebben gedaan zijn Werk gestaakt. Door het bouwen van een rij hulzen die grotendeels de zuidwestenwind wegnam is het tnalen met windkracht on-econo- jnisch geworden. De zuidwesten- Wind nl. is de beste „maalwind" |n ons land. Een electrlsche maal- installatie doet nu het werk van de molen in een fractie van de Vroegere tijd en maakt het meel veel fijner dan het ooit met de Windkracht mogelijk geweest is. Slechts voor het mengen van de verschillende meelsoorten .wordt de windkracht nog benut. Nederlandse regering draagt DC-3 over aan India. Schadevergoeding voor vlieg tuig, dat verloren ging bij politieactie. Naar het A.N.P. verneemt zal dezer dagen te New Delhi na mens de Nederlandse regering een tweemotorig passagiers toestel worden overgedragen aan de regering van India. Dit geschiedt als schadevergoeding voor een Indisch toestel, dat tij dens de eerste politionele actie pi Indonesië verloren is gegaan. De DC 3 is door de K.L.M. over gedragen aan de regering. Het toestel is Zondagmorgen, ont daan van alle kentekenen, naar New Delhi vertrokken. Het verloren gegane Indische toestel is indertijd, na een ach tervolging door twee Nederland se P-40 (Kittyhawks)-jagers, bij fé In Djokjakarta neergestort, toen bet als Rode-Kruis-vliegtuig van India op weg was naar Djogja. Prins Bernhard gisteren niet naar Tilburg, Het werkbezoek dat Prins f ernhard gisteren aan Tilburg zou rengen, is naar 13 November s. verschoven. Dit houdt ver and met het feit, dat de Prins erstellende is van een griep en thans zeer vatbaar is. De instal latie van de cultuur-sociologi sche commissie van het Prins Bernhard Fonds vond gister middag wel doorgang, daar deze binnenshuis in het Paleis Soest- dijk geschiedde. Ook hoopt de Prins de begrafenis van Koning Gustaaf van Zweden op 9 Nov. a s. te Stockholm te kunnen bij- Wonen. Russisch voorstel tot samen- Spreking van vijf landen over Duitse kwestie. Het Russische Nieuwsbureau Tass heeft de tekst bekend ge maakt van de door de Sowjet- Unie aan de regeringen van de Ver. Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk gerichte diplomatieke nota inzake de opheffing van de Staat van oorlog met Duitsland. In de nota wordt onder meer gezegd, dat de Sowjet-regering Voorstelt dat de ministers van Ïiuitenlandse zaken van de vijf anden bijeen zullen komen om de Uitvoering van het accoord van Potsdam over de demilitairisatie Van Duitsland te bespreken. MIDDELBURG. Postzegelautomaten. Maandag is een begin gemaakt met het plaatsen van de postze gelautomaten. Er zijn automaten bevestigd aan de buitenmuur van het postkantoor bij da brievenbus, en naast de brievenbus bij het station. Twee wielrijders in botsing. Maandag kwamen op de hoek Lange DelftSegeersstraat een tweetal wielrijders met elkaar ln botsing. De heer K., die op z'n fiets de Segeersstr. In reed zou niet of onvoldoende richting heb ben aangegeven, zodat mej. K., die achter hem reed met de fiet ser ln botsing kwam. De heer K. was bereid de schade te vergoe den. GOES. Propaganda-avond O.N.V. De Chr. Besturenbond Goes e.o. zal ook dit jaar weer een propaganda-avond voor haar le den houden en wel op Vrijdag 27 Nov. a.s. Naar men ons mede deelt, belooft het weer even als vorige jaren een zeer ge animeerde vergadering te worden. Hoofdschotel zal zijn de toe spraak van de heer H. Oudekerk van Utrecht, secr.-penn. van de N.C.L.B., terwijl tevens voor mu zikale afwisseling en declamatie zal worden gezorgd. Ds C. Met selaar uit Goes hoopt een passend slotwoord te spreken. Deze avond dient als Inzet voor het grote propagandawerk van het C.N.V. ln dit rayon en is mede toegankelijk voor niet- en ver keerd georganiseerden. Verkiezing ln de Geref. Kerk. Tot ouderlingen in de Geref. Kerk te Goes zijn gekozen de he ren M. de Borst, J. Dirks, W. J. van Doeselaar, A. A. Hillebrand, J. Katsman Sr en tot diakenen de (heren J. Dekker en J. D. de Jonge. YVelfarewerk op bazar. Naar ons medegedeeld wordt, zal op de door de U.V.V. in het Slot „Ostende" op Vrijdag en Za terdag a.s. te organiseren bazar ook een stand van het Rode Kruis Welfarewerk aanwezig zijn. Hier zullen dus voorwerpen tentoon gesteld worden, die in de beide Goese ziekenhuizen zijn vervaar digd. WAARDE. Meisjesvereniging „Martha" in het zilver. Dezer dagen zal de Chr. meis jesvereniging „Martha" 25 jaar bestaan. Mevrouw v. d. Waa, de echt genote van de toenmalige Her vormde predikant, heeft zeer veel voor de oprichting dezer vereni ging gedaan. Zij was ook de eer ste presidente. In de consistorie der Ned. Herv. Kerk werd weke lijks vergaderd. De vereniging heeft zich steeds gehandhaafd en was later wel eens genoodzaakt het ledental te beperken, omdat er geen plaats was. Mevr. Hoogenraad had na mevr. v. d. Waa vele jaren de leiding tot de dood haar weg nam. Eén van de bestuursleden nam de lei ding, totdat ds van Heuven kwam en zijn vrouw leidster werd. Da laatste Jaren berust de lei ding bij mevr. den Boer. De vereniging heeft veel en nuttig werk gedaan. Zij ondervond steeds belangstelling van de bur gerij, ook financieel. De moeilijk heden zijn haar niet gespaard ge bleven. Als de vereniging deze maand dit jubileum herdenkt in een jaarfeest zal het niet aan be langstelling ontbreken. NIEUWDORP. Ringvergadering van Geref. jongelingsvereniging. Zaterdag vergaderde de Ring „West-Zuid-Beveland" van Geref. J.V.'» onder leiding van da heer Elenbaas uit Baarland. Door ds H. Veldkamp van Mid delburg werd gesproken over het onderwerp „De toekomst van Israël", terwijl door leden van de J.V.'s te Borssele en te Nieuw- dorp nog een bijdrage werd ge leverd in de vorm van voordrach ten en solozang. GRIJPSKERKE. C.J.B.T.O.-vergadering. Vorige week vergaderde de plaatselijke afdeling van de C.J. B.T.O. o.l.v. de heer Jac. Francke. De eerste inleider, de heer Jao. Geschiere J.Hz., beantwoordde op zeer duidelijke wijze de vraag: „Wat zijn beginselen en wat doen we er mee?" De tweede inleider, de heer K. Geschiere, gaf een uit eenzetting over „De taak van de bedrijfsleider". SOUBURG. Werk gegund. De bouw van een winkelhuls met woonhuis voor de heer J. A. van Boven is gegund aan de laag ste inschrijver de aannemer D. Ruissen voor de som van f 31.865. OOSTKAPELLE. Landbouwers vergaderden. Vrijdagavond kwam de plaatse lijke afdeling der C.B.T.B. en de Z.L.M. in gecombineerde vergade ring bijeen in het verenigingsge bouw. Na een kort openingswoord door de 2de voorzitter der C.B. T.B. de heer S. de Visser, ver kreeg ir Harmsen uit Middelburg het woord voor het houden van zijn lezing over „Veevoeding". Op zeer duidelijke wijze zette spr. de vele problemen uiteen, vooral wij zende op het gebruik van voer uit eigen bedrijf, waardoor kracht voer kan worden bespaard. Dit is volgens spreker een nationaal en een persoonlijk belang. Verder wees Ir Harmsen nog op de kuil- voerbereiding. Uit de vele vragen die uit deze slechts zeer matig bezochte vergadering naar voren kwamen, bleek wel de actualiteit van het onderwerp. KAMPERLAND. Uitvoering Tamboers- en Pijpers corps. Vrijdag- en' Zaterdagavond gaf het Tamboers- en Pijperscorps „Nicoleen" voor de eerste maal ln dit winterseizoen een ontspan ningsavond. Eerst traden de ju nioren op. Hierna de senioren. Onder leiding van hun dirigent Piet Kramer, heeft deze club ln korte tijd heel wat gepresteerd. De heer N. L. van Dalsen uit Leiden hield een vlotte toespraak waarin hij op pakkende wijze ver schillende jeugdproblemen aan de orde stelde. De lokalen der Herv. school wa ren deze beide avonden geheel ge vuld. ZIERIKZEE. Volkszangavond. Vrijdagavond a.s. wordt onder auspiciën der Z.V.U. ln het Huis van Nassau, evenals verleden jaar weer een volkszangavond gehou den. Het programma bestaat uit zang en zangwedstrijden. BRUINISSE. Stagnatie ln veerdienst. Zaterdagavond zette men op de slikken te Anna Jacobapolder de veerboot Grevelingen, die de dienst tussen Zijpe en Anna Ja cobapolder onderhoudt op het droge, om het schip een goede beurt te geven. Wegens de gerin ge vloedhoogte kwam het schip echter Zondagmorgen niet vlot, zodat de dienst moest worden ge varen met het s.s. Schouwen Dul- veland, dat niet berekend is voor deze taak, zodat er enige stagna tie optrad. Bak stortte door bestelwagen. Maandagmiddag moest met het s.s. Grevelingen een dragline wor den overgezet. Toen deze aan boord stond moest nog even de bak wat naar beneden worden ge laten. Waarschijnlijk door een ver keerde handeling ging dat wat vlugger dan de bedoeling was, want de bak stortte naar beneden, juist op het dak van een daar- (Ingez. mededeling, advert.) DAMES WINTERMANTELS Grote keuze uit de nieuwste modellen vanaf 59.7S JAPONNEN In wol en zijde, pracht sor tering in geheel nieuwe modellen en kleuren vanaf 29.75 Egyptisch katoenen REGENMANTELS geheel dubbel 55.25 Op de afdeling MEISJESKLEDING een grote sortering meisjes mantels, meisjesjurken, over- gooiers, regenmantels enz. tegen scherp concurrerende prijzen. LANGE NOORDSTR. 10-12 MIDDELBURG (Ingez. mededeling, advert.) EERSTE KRD.BRAB.CHROOM-NIKKEL- EN BRONSINDUSTR. naast geparkeerd bestelwagentje, met zulk een kracht, dat de bak er doorheen ging. Gelukkig kwam de bestuurder geen letsel, maar-het dak van de auto werd geheel vernield. BROUWERSHAVEN. Jaarvergadering Chr. zangvor. „Laudate Deum". Vrijdagavond hield de Chr. zangver. „Lau date Deum" ln het lokaal achter de Geref. Kerk haar jaarvergadering o.l.v. de heer H. Tanis. Het bestuur ls thans als volgt samengesteld: voorzitter de heer H. Tanis; secr. de heer J. J. Jon ker; penn. de heer P. Bolkenbaas en bestuursleden mej. A. Verhoef en mej. Francke. De avond werd gevuld met zang en voordrachten en het uitbrengen van de jaarver slagen. Het ledental gaat In dalende lijn en de kas staat er niet bijster goed voor, ook al door het geringe ledental. Op verandering werd aangedrongen. ANNA JACOBAPOLDER. Ledenvergadering School met de Bijbel. Onder voorzittersohap van de heer C. J. van Strien vergaderde Zaterdag in de consistorie der Geref. Kerk de vereniging voor Bijz. lager onderwijs. Uit het jaar verslag van de secretaris bleek, dat er in April 74 kinderen op school gingen en nu 68, dus een vermindering van 5 leerlingen. De kas van de penningmeester sloot dan ook met een nadelig saldo als gevolg van een te laat ontvangen van de rijks- en ge meente-toelagen. Door salarisver hoging en de invoering van het achtste leerjaar waren de be schikbare gelden nog eerder ver bruikt. De heer W. v. d. Sluis werd herkozen als bestuurslid. FEUILLETON. Vrfj naar het Engels van JOSEPH STEPHENS. f) Zjj liep nu naar het hoofd linde en stond enige tijd wach tend naast hem. Het duurde niet lang of de slaaf opende zijn Igen, sloot ze weer, sloeg ze iveer op en staarde Io aan lan ter dan de beleefdheid toeliet, twee rode vlekjes kleurden plotseling Io's gelaat, doch haar Igen bleven onbewegelijk ou tem gericht. Dan vroeg hij aarzelend aan le dokter: Heeft een van de anderen. Laat ik je even inlichten. - - dame is Io van Ionos. Ik jen Poly, de dokter hier. Ik hoorde, dat je Wet Death heet. Io beantwoordde met een glimlach de boze blik van de patiënt, waarin een hevige vij andschap gloeide. Dan vroeg zij, nog altijd het oog op hem ge richt: Ik geloof, dat ik je al eer der gezien heb? Zou het? vroeg hij voor zichtig. Och, ja, mensen ont moeten elkaar en dan ziet de een de ander niet meer. Dat gebeurt elke dag, ieder uur. Even later: Wie heeft mij van de rots gered? Deze dame was de eerste, die je bereikte, antwoordde Poly. Toen ik daar aankwam, had ze jou van het rif gehaald. Ik heb je toen op mijn rug ge nomen. Wet Death staarde naar zijn redster. Hij herinnerde zich vaag een hoge, schone vrouwenge - stalte aan boord van de galei. En hij kende de stand, waartoe zij behoorde. Een rijk meisje, die naar Helleense traditie geleerd had te zwemmen on dat zó goed dat ze in staat was geweest rijn leven te redden. Hij haatte lie stand, doch was haar dankbaar. Zeer beleefd zei hij: Ik ben de edele dame zeer" dankbaar. Wij op Ionos bieden altijd gastvrijheid aan elk slachtoffer van de zee, antwoordde Io vlak. Poly's gelaat verried zijn ver bazing. Deze dame kende zeer goed het verschil tussen een heer en een galeislaaf. Toch bespeur de hij achter hun ogen een on gewone emotie en tastte naar de betekenis er van. De situatie leek hem echter niet bevorder lijk voor de genezing van zijn patiënt en hij stelde Io voor: Ik zou zegen, we moesten onze gast nu alleen laten. De nachtrust zal hem goed doen. Io glimlachte en zei: Ik geloof, dat de dokter ge lijk heeft, Wet Death. Ionos zal je best aanstaan, denk ik, en we hebben hier mooie inlandse meisjes. Ik stel mij voor, dat jij, in een tunica gekleed, een diepe indruk op hen zult maken. Niets boeit hen zo als een Adonis uit Latium in een sierlijke tunica. Met een warme glimlach ver liet zij het vertrek. Van top tot teen een prinses, dacht Poly. Na hun vertrek lag Wet Death lange tijd wakker en peinsde over de gebeurtenissen van deze dag, inzonderheid over de wrede ironie van zijn lot. Dan, trach tende te vergeten wat verleden was, nam hij zijn nieuwe om geving op. Deze villa, hoe tref fend geleek ze op die, welke h(j zich jaren geleden gedroomd had, voordat hij te Rome aan kwam. Het huis, de tuin, het brede balcon, waarover des avonds de koele zeewind streek, de van zonlicht doorzeefde pal men, de blanke zeilen boven de zilverglanzende zee, en vooral de vrede van dit ongerepte na tuurschoon, het was alles voor hem, de in de duisternis van het galeileven geworpene, van een bedwelmende bekoring. Maar het was niet voor hem, het was maar even als een flits van to- verlicht. Hij moest trachten Io nos met de eerste de beste gele genheid te verlaten. En met dat besluit viel hij in diepe slaap. HOOFDSTUK III. De volgende morgen, even na zonsopgang, werd Wet Death wakker door het geluid van stemmen onder zijn venster. Traag stond hij op en liep naar het raam. Daar zag hij twee sla ven, een jongen en een meisje. Stellig inlanders, dacht hij; de eerste bewoners van Ionos die hij zag. Onbedoeld hoorde hij een gesprek, dat hem wel tref fen moest. Onze meesteres heeft van nacht hard gehuild, hoorde hij het meisje zeggen. Wie heeft je dat gezegd7 vroeg'de jongen. Niemand, ik ben zelf bij mijn meesteres gebleven. Jij, Cay? vroeg de jongen verbaasd, maar waar was Canda dan? Canda had erge hoofdpijn. Zij sliep lang en heeft de gehele nacht haar geluksboa (slangen- huid bij wijze van amulet) om haar hals gehouden. Zeg, wat zal onze meesteres blij zijn, dat zij die mooie jon gen van de rots gered heeft. tKan best zijn, dat ze hem een tijdje hier houdt. (Wordt vervolgd.) Bij de rondvraag deelde de voorzitter mede, dat door het be stuur alles in het werk is gesteld voor een spoedige verplaatsing der school. Bij de verruiming der bouwmaterialen ls door het be stuur herhaaldelijk by B. en W. op spoed voor deze bouw aange drongen, zowel mondeling als schrifteiyk. Ook is door B. en W. zegging gedaan. Een schriftelüke bevestiging is echter nooit ont vangen. Het benodigde bouwvolume zal t.z.t. door de gemeentearchitect worden aangevraagd. Op de ge meente-begroting 1950 zijn voor deze verbouwing reeds gelden be schikbaar gesteld. De schoolin spectie staat in deze naast het schoolbestuur. De heer J. G. van Dyk sloot de vergadering met dankgebed. Dubbelrondige Damcompetitie. Vrijdagavond j.l. heeft de le af deling van de Damvereniging haar dubbelrondige competitie be- eingdigd. De uitslag is ais volgt: 1. J. Goudzwaard 17; 2. A. Goudzwaard 16; 3. W. ten Hove 15; 4. A. van Dyk 12; 5. J. van Dyk 11; 6. Joh. v. d. Velde 7; 7. L. v. d. Velde 6. ST. MAARTENSDIJK. Ds de Bres Jubileerde. Maandag 6 Nov. vierde de pre dikant der Ned. Herv. Kerk ds Joh. de Bres zijn 40-jarig ambts jubileum. Dominé de Bres heeft zyn grootste tijd n.l. 21 jaar in deze gemeente doorgebracht. Het heeft hem niet aan belangstelling ontbroken. Des avonds brachten de leden van de J.V. „Onesimus" hem een bezoek, zy boden de pre dikant een geschenk aan. Ook door de president-kerkvoogd werd namens de gehele kerkgemeen schap, die eveneens een geluk wens kwam aanbieden, een ge schenk aangeboden. Aan het slot van de avond heeft de predikant een woord van dank gesproken. Hedenavond zal ds de Bres een herdenkingspreek houden n.a.v. dit jubileum. De te Waarde gehouden col lecte ten bate van de gezameniyk Prot. Militaire Tehuizen heeft opgebracht f42.48. Zaterdagmiddag speelde Longo I uit Breda tegen W.H.S. uit St. Annaland. Longo I won met 10—1. De Zaterdagmiddag gespeelde voetbalwedstryd tussen Vrederust II en W.H.S. II werd gewonnen door W.H.S. II met 4—2. De collecte voor het Centr. Genootschap voor Kinderherstel lingsoorden en Vacantiekolonles heeft te Zlerikzee f 235.61 opge bracht. De te Bruinlsse gehouden col lecte voor de gezameniyke mili taire fondsen bracht f 45.20 op. •m De te Souburg gehouden col lecte ten bate van de Chr. Mil. fondsen heeft opgebracht f 128. EXTRA KERKDIENST. Zoutelandc: Geref. Gemeente: Donderdagavond 7 uur ds de Wit uit Middelburg. By de Tweede Kamer is een ontwerp Ingediend voor een nieu we hinderwet. Zoals bekend heeft de hinderwet ten doel de omge ving van fabrieken, werkplaatsen enz. te beschermen tegen gevaar, schade of hinder die deze kun nen veroorzaken. De oude wet da teerde van 1875. Dat thans een nieuwe voorbereid wordt vindt volgens de Memorie van Toelich ting in de eerste plaats zyn aan leiding In het feit, dat een geheel nieuwe opsomming nodig is van de inrichtingen, waarop de wet betrekking heeft, ln verband met de enorme ontwikkeling der tech niek. In de tweede plaats hebben de overheidsorganen sedert 1875 veel uitgebreidere bemoeiingen en bevoegdheden gekregen, waarmee in de nieuwe hinderwet rekening kan worden gehouden. Tenslotte zal de beroepsprocedure volgens de nieuwe wet veel eenvoudiger zyn. Tas met f25.000 verdwenen. Een kantoorloper van de N.V. W. M. Muller Co. uit de Zee manstraat te Rotterdam, haalde Zaterdagmorgen een bedrag van f25.000.by een bank aan de Blaak. De tas bond hij aan de zijkant van de bagagedrager van zyn bromfiets. Aan de Boompjes gekomen controleerde hy, of de tas er nog hing. Deze was nog aanwezig, maar by de zaak ge komen bleek de tas met inhoud te zyn verdwenen. Men ver moedt, dat het handvat is ge broken. De tas is nog niet te recht. Kans op een gratis hoorapparaat. Het weekblad „Vizier", Galge water 22, Leiden heeft dezer da gen een merkwaardig Initiatief genomen. Ieder, die gaarne in het bezit zou willen komen van eeri hoor-apparaat, doch wien daar voor de gelden -geheel of gedeel- teiyk ontbreken, kan „zyn geval" aan „Vizier" voorleggen. Elke veertien dagen worden uit de bin nengekomen beschrijvingen door een commissie drie zeer spreken de „noodgevallen" uitgezocht, waarna de lezers van het blad by stemming zullen uitmaken, aan wie van de drie gepubliceerde ge vallen gratis een hoorappraat zal worden uitgereikt. Aan een en ander zijn geen kos ten verbonden, terwyi ook geen beperkende bepalingen zyn ge steld ten opzichte van de moge- ïykheid van deelname. Ook onze lezers kunnen dus van deze actie profiteren en eventueel een gratis hoorapparaat, waarvan de waar de ruim f400.bedraagt, in hun bezit krygen. De liga van Rode Kruisvereni gingen te Genève heeft tot alle Rode-Kruisverenigingen ln de wereld „een dringende oproep" gericht om goederen en personeel ter beschikking te stellen „ten behoeve van de ïydende burgers in Korea". De Britse autoriteiten te Bonn hebben 331 Duitsers, die door Britse tribunalen en gerechtsho ven van de Britse bestuurscom missie tot gevangenisstraf waren veroordeeld, vrijgelaten en de straf van 188 anderen vermin derd. Door massage van het hart na opening van het hartvlies zyn te Parijs van twee personen de le vensgeesten weer opgewekt, van de een 7 minuten, nadat het hart was biyven stilstaan, van de an der na 31 minuten. De Zuld-Afrlkaanse premier, dr Malan, heeft met goed gevolg een lichte operatie ondergaan. Dr Ma lan ligt in het ziekenhuis te Pre toria. Gisteren ls ln Denemarken de boter vry van distributie gewor den. Alleen suiker en koffie zijn nog op de bon. De gemeente Delft gaat bin nenkort een aanvang maken met de uitvoering van een millioenen- plan. Het is het z.g. Schieplan, waarvan het hoofddoel is de ont sluiting van een nieuw industrie terrein. De pogingen üm het wrak van het in de Alpen verongelukte In dische vliegtuig te bereiken zyn officieel voor onbepaalde tyd af gelast. KAPELLE. Uitbreidingsplan Woningbouw. Nog 34 aanvragen voor woning bouw liggen in Kapelle te wach ten. Aangezien het uitbreidings plan thans practlsch geheel be bouwd of verkocht is zullen B. en W. met een voorstel moeten ko men om een volgend deel van het plan te gaan exploiteren, aldus deelde burgemeester H. G. van Suylekom Maandagavond in J~ raad mede. De Waardestraat -- Biezelinge zal doorgetrokken moeten worden. Een verzoek van de tuinbouwvereniging en de landbouwvereniging om de aan slag in de hondenbelasting voor bedryfshonden terug te brengen van f 10 tot f 5 werd, doordat de heer van Hoorn afwezig was en de stemming staakte, aangehou den tot een volgende vergadering. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1949 werd aan geboden. Ze sluit met een batig slot van f 424 op de gewone en een nadelig slot van f 9 op de ka pitaaldienst. De heren van Llere, de Neef en de Koeyer werden benoemd in de commissie tot nazien der reke ning. De gemeentebegroting 1951 sluit met een post onvoorzien van f4094. De heren van Hoorn, de Neef en de Koeyer werden be noemd ln de commissie tot onder zoek dezer begroting. Aansluiting by de reinigings dienst werd door aanvulling van de politieverordening verplicht gesteld. Voor verkoop van bouw grond werd de delegatie aan B. en W. met twee jaar verlengd. Het exploitatieschema Bouwplan Biezelinge werd vastgesteld. Het gemeentepersoneel zal over het vierde kwartaal de 5 pet verho ging ontvangen. Tot onderwyzer aan de O.L.-school werd benoemd de heer A. P. Buys te Schoon- dyke. De heer P. D. Joosse werd be noemd tot gemeentearbeider te Schore. In de vacature W. van Liere werd tot lid van het B.A. benoemd de heer H. Zuidweg. Met de heer van Dyke zal op de hoek Dykwelsestraat-Stationsstr. een stuk grond geruild worden om de bocht daar te verbeteren. De ge meente krijgt een eigen vlag. De raad ging accoord met het door de Hoge Raad van Adel goedge keurde ontwerp. De kleuren zyn wit, rood, geel en zwart ln ho rizontale banen. Het voornemen bestaat, aldus deelde de burgemeester ln de rondvraag mede, de Commissaris der Koningin te verzoeken de opening te willen verrichten van het nieuwe gemeentehuis. Deze opening zal waarschyniyk in de tweede helft van December plaats vinden. Voorts leverde de rondvraag weinig op. De heer Goud kreeg op een vraag het antwoord, dat de klepbank in ere zal worden her steld. BROUWERSHAVEN. Woningbouw en brandweerkleding. Dezer dagen vergaderde de raad onder voorzitterschap van loco-burgemeester J. Dekker. Burgemeester Gast was ziek. De heer Dekker wenste spoedige be terschap. Van Monumentenzorg was een schrijven gekomen dat men geen subsidie zal verlenen voor het herstel van de balustrade van het gemeentehuis. Thans is door de gemeente met restauratie begon- :n. De voor de sportvereniging R.O.D.A. gestelde voorwaarden t.a.v. het gymnastieklokaal in de O.L.-school in vorige vergadering vastgesteld, werden goedgekeurd. Voor de op 7 Nov. te houden vergadering van aandeelhouders der N.V. Waterleiding Mij Schou wen en Duiveland werden als al gevaardigden aangewezen de heer P. de Hoor en wethouder Dekker. Naar aanleiding hiervan be zochten de heren C. W. den Boer, H P. Moelker, R. J. v. d. Wekken eri O van Nieuwenhuize de afge vaardigden ln de vergadering eens te wyzen op betere contróle in het magazyn der Mij. Een voorstel van B. en W. in zake de bouw van 2 woningwet en 2 middenstandsvvoningen, werd na enige discussie aanvaard, Deze woningen zullen gebouwd worden als de gemeente bouwvolume toe gewezen krijgt. De heer van Nieuwenhuize verzocht dan zeker het hoofd der school eens een nieuwe woning toe te wyzen. Een voorstel van B. en W. tot aankoop van brandweerkleding, laarzen en ander klein materiaal werd eveneens na discussie aan vaard. De verzoeken van enige inge zetenen dezer gemeente om gel den voor reiskosten van hun zoons voor het bezoeken der Chr. Ulo school te Zierikzee, dat in vorige vergadering aangehouden was wegens staking der stemmen werd nu aangenomen met 4 voor en 3 tegen. De uitkering 5 salarisverho ging aan gemeentepersoneel vooi het tydvak 1 Sept. tot en met 8: Dec, werd eveneens goedgekeuri" Als plaatsvervangende leden van de Woonruimtecommissie werden bij stemming gekozen ds heren J. W. v. d. Bos en A. Duin- houer. In de rondvraag vroeg de heer Duinhouer nog eens de aandacht voor de verbetering der straten. Dit kan spoedig tegemcet gezien worden, aldus die voorzitter, daa er enig materiaal komt. or irzltter, daar beschikbaar (Ingez. mededeling, advert.) Uw luchtwegen zijn door slijm verstopt. Los dat gevaarlijke slijm op met de krach* 'tig werkends Tuchtrechter voor de Prijzen te Middelburg. F. S. te Aardenburg had het niet nodig gevonden zyn vlees van een prijsaanduiding te voorzien. De Rijkspolitie maakte proces verbaal op, hetgeen voor S. aan leiding was met een vloed van scheldwoorden zy'n misnoegen te kennen te geven. Boete f 15. L. v. S. te Middelburg was eveneens nalatig geweest met hat prijzen van zijn goederen. Hij dacht dat dit niet meer verplicht was. Boete f 10.—. Ook A. S., caféhouder te Mid delburg, was de prijsaanduldings- voorschriften niet nagekomen. Boete £7.50. J. v. d. N. te Middelburg was het volgende slachtoffer van de actie van de Econ. Contr. Dienst. Verd. gaf toe nalatig geweest ta zyn met het prijzen der goederen. Boete f7.50. A. v. O. te Middelburg, had verstek laten gaan. De Tucht rechter legde hem, voor het niet nakomen der prijsvoorschrlften, een boete op ad f 10. Ook M. V. te Middelburg en M. L. te Wemeldinge werd by ver stek een boete opgelegd van elk f 10.—. A. M. te Kruiningen had in de laatste jaren land verpacht zon der pachtovereenkomst. Daarbij waren de prijsvoorschriften aan- zieniyk overtreden, hetgeen de Tuchtrechter de opmerking ont lokte, dat een zo ernstige zaak ■hem nog nooit bad bereikt. Verd. gaf de overtredingen vol mondig toe, maar verklaarde ln de eerste jaren van de verpach tingen niet op de hoogte geweest te zijn van het bestaan van een Pachtbeslult. Latere jaren wel, maar door omstandigheden had hy zich hier niets van aangetrok ken. Verder bracht M. naar voren, dat hy eerst nog werkzaamheden op het land had verricht, hetgeen z.i, de pachtprijs verhoogde, als mede het feit, dat door diverse pachters speculatieve gewassen geteeld waren. De Tuchtrechter was het met dit laatste eens, wanneer het land voor de ver bouw van speculatie gewassen was aangewend, hetgeen echter niet zo was geweest. De Tuchtrechter, rekening hou dende met de minder gunstige financiële omstandigheden van M., legde een geldboete op van f 300.—.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2