Chinese communisten willen uit- puttingsoorlog* NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Valse idealen en onbe reikbare doeleinden. De strijd in Korea. Peking beslist over „Oorlog of vrede"* Brandweerkazerne komt aan de Rotterdamse Kaai* Plan Schuman in de branding* Scheveningse logger na aanvaring gezonken. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 60, Tel. 2438, by geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu zen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1709 WOENSDAG 8 NOV. 1950 Met vaste medewerking van: Directeur: JACQ DE SMIT Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Advlrtentienr^. i'wTn» m m Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Mid- in» a delburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Rubriek Kabouters 10 et per woord Ds j Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 7.48 u., onder 16.59 u. Maan op 7.12 u, onder 16.16 u. N.M. 0.25 a Hoogwater op Donderdag 9 Nov.l Vlissingen: 0.50 u. 2.20 m., 13.05 u. 2.14 m. Terneuzen: 1.19 u. 2.37 m., 13.33 u. 2.31 m. Wemeldinget 2.38 u. 1.88 m., 14.56 u. 1.74 m. Zierikzee: 2.26 u. 1.62 m., 14.43 u, 1.4S m. NTa de laatste wereldoorlog vonden alle drie de midde len ter belemmering van de han del, die wij gisteren noemden, vrijwel over de gehele werelu Algemeen toepassing. Dus hoge invoerrechten, beperking van de in te voeren hoeveelheden goe deren en aan zeer strenge be palingen gebonden inwisselbaar heid der verschillende munt soorten. Uiteraard had ieder land hiervoor zijn redenen, waarop wij nu niet nader ingaan, doch een feit blijft het, dat de wel vaart in de wereld hierdoor uit eindelijk niet werd gediend. Zeer in het algemeen kan men immers stellen, dat de samenle ving er het meest bij gebaat is, wanneer de verschillende voort brengselen daar worden ver bouwd of gefabriceerd, waar dit het goedkoopst geschieden kan en u .ai na onderling worden ver ba ..eld. r-it eenvoudige beginsel vindt thans weer steeds meer aan hang. Zo heeft o.a. de organi satie voor Europese economische samenwerking (O.E.E.S.) zich de laatste weken ingespannen om 'de beperkingen op de hoeveel heden verhandelde goederen te verminderen en is de Europese Betalings Unie (E.B.U.) in het leven geroepen om de inwissel baarheid der verschillende mun ten te bevorderen. Over da in voerrechten wordt gesproken op een conferentie te Torquay. Dit Is ook wel nodig, want sommige landen hebben de gewoonte met de andere hand terug te nemen, wat zij met de ene gegeven heb ben. Zij verhogen namelijk de invooerrechten van goederen, zodra zjj de invoer van grotere hoeveelheden hebben toegestaan, zodat het resultaat nul blijft. Veel voortgang schijnt er ove rigens in de tariefsverlagingen nog niet te zitten. Ook de ver ruiming van de hoeveelheden (liberalisatie) en de bevordering van de vrijere inwisselbaarheid der verschillende muntsoorten stuit telkens weer op grote moeilijkheden. Zo horen wij in de na-oorlogse wereld enerzijds vurig het valse Ideaal belijden van een ver smelting der naties, waarbij hun eigen Godgegeven aard en taak dodelijk gevaar loopt. En an derzijds moeten wij, ondanks alle fanfares over bereikte re sultaten, een pijnlijk onvermo gen vaststellen om flinke vorde ringen te maken öp de weg naar een eenvoudige, doeltreffende, gezonde samenwerking tussen de volken, waarbij elk naar eigen aard en omstandigheden een bijdrage zou kunnen leve ren tot de gemeenschappelijke welvaart. Dat communistisch China in de oorlog in Korea tussenbeide is gekomen, is niet alleen om de waterkrachtcentrales, die voor de Mandsjoerjjse industrie van levensbelang zjjn, te verdedigen, maar vooral om de troepen der Ver. Naties te binden in een kostbare uitputtingsoorlog tijdens de harde en langdurige Noord-Koreaanse winter, zo verklaren militaire kringen der Ver. Naties te Tokio. Volgens uit deze kringen ont- raai Mac Arthur de vrije hand te vangen berichten bevinden zich thans 10 k 12 communistische le gers, onder het opperbevel van de bekende generaal Lin Piao, tussen de grensstad Antoeng, aan de monding van de Jaloe en de reus achtige stuwdammen van Soe- poeng, 80 km meer stroomop waarts. Deze troepen vormen het vier de veldleger van Lin Piao, het best uitgeruste en geoefende com munistische leger. Men verneemt uit dezelfde bron, dat het gros van deze troepen zich aan de Noordelijke oever van de Jaloe ophoudt en dat zij overeenkom stig de gebruikelijke voorzichtig heid van Lin Piao, langzaam naar Noord-Korea worden overge bracht om haar te vrijwaren voor aanvallen van de luchtmacht der Ver. Naties die steeds meester in de lucht is. De strijdkrachten van Lin Piao, die langs de Noordelijke oever van de Jaloe staan opgesteld, zou den 300 5 400.000 man zijn, en de ze cijfers worden door de militaire kringen te Tokio als heel beschei den beschouwd. Volgens die kringen wijst er echter momenteel niets op, dat communistisch China de bedoe ling zou hebben zich ten volle en op grote schaal in de Koreaanse strijd te mengen of dat het een groot offensief zou voorbereiden om de strijdkrachten der Ver. Na ties over de 38e breedtegraad of zelfs ln zee te drijven. Het eerste doel van de Chinese communisten schijnt er dus in te bestaan, de Amerikaanse strijd krachten in Noord-Korea te mobi liseren om ze te beletten Korea te verlaten, en ln Azië of in Europa de militaire kracht van de Wes telijke mogendheden te verster ken. Dezelfde militaire kringen menen, dat de strijdkrachten van generaal Lin Piao, eens over de Jaloe, de strijdkrachten van de Ver. Naties veel last kunnen be rokkenen. AMERIKA KLAAGT AAN. Vandaag zullen de Ver. Staten de Veiligheidsraad verzoeken communistisch China als aanval ler te veroordelen. Tevens zullen de Ver. Staten voorstellen gene- Nieuw tunnelplan voor Amsterdam. Kosten geraamd op 104 millioen. De Dienst der Publieke werken van Amsterdam heeft gisteren zijn rapport over de IJ-oeverver binding het licht doen zien. Dit plan-1950 bestaat uit: a. Een autotunnel. b. Twee personentunnels, elk bestemd zowel voor fietsers als Voetgangers. c. len z.g. gereduceerde pont ver ding bestemd voor hand karren, bakfietsen, bespannen Wagens en auto's die niet van de autotunnel gebruik kunnen of mogen naaken. De kosten worden geraamd op 156.000.000.voor de autotunnel f 26.000.000.voor de grotere en f22.000.000.voor de kleinere rsrsonentunnels. Totaal dus 104.000.000.—. Per tunnel wordt gerekend op een bouwtijd van 3 jaar; met de voorbereidingen in ruime zin moet die tijd op 5 jaar worden geschat. B. en W. van Amsterdam zijn voornemens zo spoedig mogelijk voorstellen ter zake van de tun nelbouw bij de gemeenteraad ln te dienen. C.H.U. spreekt zich uit over Ambon en Nieuw-Guinea. Het Hoofdbestuur der Christe- Hjk-Historische Unie heeft als zijn mening uitgesproken dat de Ne derlandse regering de roeping en de plicht heeft om in het conflict dat ontstaan is tussen de Repu bliek Indonesia en Ambon, alle middelen, welke in haar bereik liggen, aan te wenden om aan dit conflict een einde te maken. De regering dient zich te onthouden van alles, wat in dit conflict ten nadele van Ambon zou kunnen zijn, terwijl de bevordering van feitelijke steunverlening in stof- feliike en gewetelijke zin moet worden betracht. Ten aanzien van Nieuw-Guinea werd uitgesproken, dat krachtig dient te worden gestreefd naar handhaving van het Nederlandse gezag over dat gebiedsdeel. UIT OVERVAL GEFINGEERD VREES. Dinsdagmiddag deed de 26- jarige boekhouder van een kolen handel te Nijmegen aangifte, dat hü op zijn kantoor door een klant was aangevallen en bewusteloos zeslagen. Tegelijkertijd had deze klant f 1600,uit de kas gesto len, waarmede hy aan de haal was gegaan. De politie die de dader nergens kon vinden, voelde de jongeman eens goed aan de tand, die ten slotte bekende dat hy een kaste kort had van f1600.De jonge man is gearresteerd. Canadese uitrusting nog dit jaar in Nederland. De Canadese minister van de fensie, Brooke Claxton, heeft te Montreal verklaard, dat de uit rusting, die Canada voor een Ne derlandse divisie beschikbaar stelt tegen het einde van dit jaar in Nederland zal zyn. De eerste verscheping zal Montreal op 15 November verlaten en de laatste een maand later. Het materiaal, dat een waarde van 50 millioen dollar heeft, om vat ongeveer 70 anti-tankkanon nen, 17-ponders met eigen aan drijving, die op chassis van Sher- man-tanks zyn gebouwd. laten, opdat hy niet alleen de strijd tegen deze aanvaller zou kunen aanbinden, doch tevens deze vyand slagen op eigen ter rein te kunnen toebrengen, zo verklaarde Maandagavond een vooraanstaand persoon te Was hington. Volgens deze woordvoerder zal het antwoord van Peking op de waarschuwing van Mac Arthur „over oorlog of vrede" beslissen". HET VERLOOP VAN DE STRIJD. Dinsdag zyn de Britse en Ame rikaanse troepen, die gelegerd waren by het bruggenhoofd over de Tsjongtsjon, ln Noord-West- Korea, voorzichtig opgerukt, po gend contact te maken met de communistische troepen, die in de nacht van Maandag op Dinsdag plotseling zyn teruggetrokken. Ten Oosten van deze troepen, in het midden van de geallieerde verdedigingslinie rondom Andjoe, had de Amerikaanse tweede divi sie hevige aanvallen te doorstaan. Deze aanvallen der communis tische troepen, die ongeveer 20 kilometer ten Zuid-Oosten van Toktsjon werden uitgevoerd, zyn afgeslagen. Zowel de verbonden troepen als de Noord-Koreanen schynen zich De Duitse herbewapening. Bespreking van de Franse Hoge Commissaris met Adenauer. De Franse Hoge Commissaris André FrancoisPoncent heeft gisteren te Bonn een bespreking gevoerd met de West-Duitse kanselier Adenauer. In Franse kringen meent men, dat de hoge commissaris de kanselier op de thans aan te gorden voor nieuwe aanvallen. Uit Washington wordt gemeld dat de leiding van de Amerikaan se luchtmacht Dinsdag heeft me- gegedeeld dat de Amerikaanse vliegers boven Korea thans ope reren tot aan de door de Jaloe gevormde grens met Mandsjoerije. Meer provinciale subsidie voor militaire tehuizen. Het bestuür van de afdeling Middelburg van de Ned. Militaire Bond „Pro Rege" heeft zich tot de Prov. Staten gewend met een verzoek om subsidieverhoging j voor de exploitatie van het Chr. Militair Tehuis in de Nieuwstraat aldaar. Sinds 1933 wordt de afdeling een jaarlijks subsidie verleend van f 225. Het tehuis was door de oorlogsomstandigheden in een desolate toestand gekomen, zodat inrichting en exploitatie het be stuur voor grote financiële moei lijkheden plaatste. De nadelige exploitatiesaldi over 1948 en 1949 bedroegen resp. f 3950,87 en f 4321,53, terwijl over 1950 een tekort van f 501' wordt geraamd. De tekorten zyn in hoofdzaal ontstaan door de uitgaven weger.: restauratie en aanschaffing va: meubilair. Ged. Staten stellen thans voor het subsidie m.i.v. 1951 te verho gen van f 225 tot f 250 en een zelfde beslissing te nemen t.a.v. het R.K. Militair Tehuis te Mid delburg, dat tot heden f 200 sub sidie per jaar ontving en eveneens in financiële moeilijkheden ver keert. DE KONINKLIJKE FAMILIE OP HET PALEIS SOESTDIJK. In verband met het bezoek van H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard aan Engeland van 21 tot 24 November a.s. werden wij onlangs in de gelegenheid gesteld in het Paleis Soestdijk opnamen van de Koninklijke Familie te maken. Wij zien hier v.l.n.r. H.M. de Konin gin, Prinses Marijke, Prinses Beatrix (achter Haar Z.K.H. Prins Bernhard), Prinses Mar griet en Prinses Irene. Gemeenteraad van Middelburg vergaderde. Verwarming van het Stadhuis is niet goedkoop. De gemeenteraad van Middelburg heeft gistermiddag besloten het terrein van het vroegere Oost-Indische Huis aan de Rotter damse Kaai te bestemmen voor de bouw van een brandweer kazerne en een garage van de reinigingsdienst. De eigenlijke bouw- - plannen zullen t.z.t. aan de raad worden voorgelegd. Afwezig waren hoogte heeft gesteld van de me- P0ahe™n B Hesselink ep P. Meliefste. ning der Franse regering over By da ingekomen stukken was de Duitse herbewapening na het onderhoud van Poncent met de Franse premier Pleven. In deze kringen acht men het onder houd van Poncet met Adenauer van byzonder belang met het oog op het lang verwachte de bat in de Bondsdag over buiten landse aangelegenheden, dat vandaag gehouden wordt en waar Adenauer een belangrijke rede zal uitspreken. Te Bonn is officieel bekend gemaakt, dat de hoge commis saris „op gezag van de Franse premier Pleven, kanselier Ade nauer enkele verzekeringen be treffende het plan-Schuman en de defensiekwestie" heeft gege ven. Van gezaghebbende zijde wordt vernomen, dat een voltallige vergadering van de raad van mi nisters van buitenlandse zaken van het Atlantisch pact midden December te Brussel zal worden gehouden. Men zal dan trachten de impasse over de Duitse her bewapening te verbreken. Aanpassing der kolenprijzen de grootste moeilijkheid. Aan de vooravond van de hervatting van de onderhandelingen over het plan-Schuman schjjnt het, dat men de moeilijkheden, samenhangende met de uitvoering van dit plan, althans heeft kun nen beperken. Wat de beginselen betreft, schijnen de landen, die aan de onderhandelingen deelnemen, het in het algemeen eens te zjjn met de Belgische suggesties aangaande de bevoegdheden, die aan 't internationale hoge gezagsorgaan moeten worden toegekend. Met name is men het eens over niet voldoende zal zü'n voor deze maatregelen. Zy merken in dit verband op, dat voor de moderni sering en heruitrusting van de Belgische kolenmünen investerin gen van dertien a veertien mil liard Belgische francs nodig zou den zyn. het voorstel, dat dit orgaan moet worden gecontroleerd door de ministerraad van de O.E.E.S. Op deze wijze kan het hoge gezags orgaan nameiyk geen beslissing nemen zonder overeenstemming met de betrokken landen, verte genwoordigd in de ministerraad. Er bestaan thans nog talrijke moeilijkheden ln verband met de overgangsperiode, in de loop waarvan een aanpassing moet worden bereikt van de kolenprij zen der zes deelnemende landen, welke aanpassing noodzakelijk is voor een vrije circulatie van kolen tussen deze landen. Voorgesteld is om voor deze overgangsperiode een compensatiefonds te stichten, dat zijn inkomsten zou verkrijgen uit belastingen, welke worden ge heven op de kolen, die in landen met een laag prijsniveau worden geproduceerd. Uit dit fonds zou den dan de kolen moeten worden gesubsidieerd, welke geprodu ceerd worden in landen met een hoog prijsniveau. Men acht een fonds van 10.800 millioen Bel gische francs noodzakeiyk, welk bedrag als volgt verdeeld zou moeten worden: 8.000.000.000 frs voor België; 2.100.000.000 frs voor Frankrijk; 500.000.000 frs voor 't Saargebied en 200.000.000 frs voor Italië. In de overgangsperiode zouden voorts de lonen, sociale lasten, en de uitrusting der in dustrie in de verschillende landen met elkaar ln overeenstemming moeten worden gebracht. De Bel gische deskundigen zjjn van oor deel, dat een periode van 5 jaar Afgrijselijke nood pp Ambon. Het bureau Zuid-Molukken be richt, dat de vertegenwoordiger van de republiek Zuid-Molukken van zyn regering een telegram heeft ontvangen, waarin het vol gende gezegd wordt: „Ambon strijdt nog steeds. Verreweg het grootste deel van het gebied der Zuid-Molukken bevindt zich vast in onze handen. De voedseltoe stand is moeiiyk. Zieken en ge wonden ïyden vreseiyk door ge brek aan alles. Welk Rode Kruis kan de afgrijselijke nood van Am- bon langer ledig aanzien?" In genoemd telegram, dat on dertekend is door mr dr Soumokil en A. Nanlohy, wordt voorts ver zocht, de U.N.C.I. en de Veilig heidsraad dringend te vragen om interventie voor: de uitoefening van het zelfbeschikkingsrecht, de zeer spoedige terugkeer van de Ambonese militairen van Java naar Ambon en de onmiddellyke vrijlating van Ambonese gijze laars te Djakarta. De vertegenwoordiger van de republiek Zuid-Molukken heeft aan bovenstaand verzoek voldaan en de U.N.C.L, de Veiligheids raad en het Rode Krui» telegra fisch Ingelicht. o.m. een schrijven van de Vereni ging van Straat- en Markthande- laren over de verpachting van standplaatsen voor patates-frites- kramen. De burgemeester, mr dr N. Bol- kestein, stelde voor dit voor ken nisgeving aan te nemen. De heer M. Wattel (A.R.) had critiek op de handelwijze van B. en W. by deze verpachting. Hy meende, dat by de toewyzing niet voldoende billijkheid is betracht en voorts achtte hy het onjuist een artikel als patates-frites ex tra te belasten. Hy verzocht mede te delen, hoeveel aan staangeld door de gemeente wordt ontvan gen. Onjuist vond hy het deze categorie neringdoenden voor by- zondere lasten te plaatsen. De burgemeester zei door deze critiek verwonderd te zyn. Alle betrokkenen hebben volkomen vrij en zelfstandig kunnen in schrijven. De toewijzing door B. en W. was volstrekt redeiyk. De meeste exploitanten konden op hun oude plaatsen biy'ven. De ruim f 2500, die als staangelden binnenvloeien, komen geheel de gemeente ten goede. Het is be kend, dat de ondernemers aan hun artikel goed verdienen. Zy weten zelf wel by de inschrijving, hoeveel zij kunnen betalen. Men behoeft niet te vrezen, dat de kramen zullen verdwenen. Daar na werd de brief der vereniging voor kennisgeving aangenomen, HET SLACHTHUIS. Bü het voorstel tot het aan gaan van een gemeenschappehjke regeling inzake de Slachthuis- Keuringsdienst wees de heer H. J. Flierman (Arb.) erop, dat de gemeente jaarhjks ca. f 20.000 op het slachthuis toelegt. De slagers betalen echter maar 55 60 pro cent van de kostprijs voor de ver leende diensten en het is niet juist, dat deze lasten voor één groep van ondernemers zo gering zijn. De tarieven voor het slach ten zyn na 1940 niet meer ver hoogd. De heer Flierman drong er met klem op aan, dat B. en W. stappen ondernemen bü de andere deelnemende gemeenten om op zo kort mogeiyke termijn de tarie ven In overeenstemming te bren gen met de exploitatiekosten. Wethouder L. J. Geers deelde mede, dat deze kwestie al bespro ken Is en dat een verhoging bin nenkort kan worden verwacht. Dit duurde langer dan wenselijk was, omdat de beslissing over het voortbestaan van het slachthuis te Vlissingen geruime tijd uit bleef. VERWARMING STADHUIS De raad voerde een uitgebreide discussie over de 22e begrotings- wyziging 1950. De commissie van financiën had inlichtingen ge vraagd over een nieuwe post van f 4000 voor verlichting en ver warming van het stadhuis, welk bedrag men aan de hoge kant achtte. Wethouder J. W. Kögeler deel de mede, dat een groot deel van dit bedrag eigenlijk voor 1951 is bestemd. Men heeft de f 4000 echter geheel ten laste van dit jaar gebracht, grotendeels voor de centrale verwarming. De grote olietanks zpn geheel gevuld en de verwarming in het Gothische ge deelte brandt, al was dat gisteren nog niet bü'zonder te merken. De heer J. S. Hoek (A.R.) vroeg, of B. en W. dan geen be groting hebben gemaakt voor de verwarming. Dat was volgens de heer Kögeler heel moeilijk, omdat men niet kan weten, hoe hard moet worden gestookt en boven dien deze tanks straks het gehele gebouwencomplex zullen moeten bedienen. Toegezegd werd te trachten alsnog met een niet- bindende begroting te komen. DE BRANDWEERGARAGE. Zoals reeds gezegd, werd het voorstel met betrekking tot 'de brandweergarage aanvaard. Mevr. A. J. P. C. de Vlieger de Vlieger (Arb.) vroeg tijdens de discussie of nu aan Bachten- steene, waar de garage eerst was ontworpen, een kinderspeelplaats kan worden gesticht. Dit is niet mogelijk, omdat alle grond daar een bestemming heeft en als de Abdy straks weer in orde is, dit een ideaal speelplein is voor de ELECTRICITEITSTARIEVEN. De verordening, die de voor waarden regelt en de tarieven be vat voor de levering van electri- citeit, werd vastgesteld, nadat wethouder L. J. van 't Westende op een vraag van de heer L. J. Breel (Arb.) had medegedeeld, dat het Invoeren van de zgn. nachttarieven voorlopig niet moge- ïyk zal zijn. De hiervoor nodige klokken of meters zyn zeer duur en de voordelen van het nacht tarief zouden geringer zün dan de aanschafkosten van deze instu- menten. Gistermiddag tussen half vijf en vyf uur is op de Noordzee, 225 myi Westelijk van IJmuiden de logger „Geertruida Jacoba" uit Scheveningen (Sch. 35) na een aanvaring met een Engels drijf netvissersvaartuig gezonken. De bemanning kon gered worden doch verder ging alles verloren, Alleen de scheepspapieren werden gered van de inventaris. Volgens het relaas van de Sche veningse schipper lag de schuld aan de Engelsman. ,We waren allemaal aan dek, en hebben duideiyk kunnen waar nemen dat er geen wachtsman op de brug van het Engelse schip stond. Het was aan hen om uit te wijken daar zü koers West voeren, wy hebben nog alles ge daan om een aanvaring te ver meden maar zonder resultaat, al dus schipper Rog. De drifter had zelf ook averij opgelopen en begon eveneens wa ter te maken. Toen ik aan boord kwam had ik sterk de indruk dat een gedeelte der Engelse beman ning onder de invloed van sterke drank was. Drie van hen, onder wie ook de kapitein, hadden ver wondingen opgelopen ten gevolge van de aanvaring, aldus de kapi tein. jeugd, zo deelde de burgemeester mede. Mr P. van Empel (C.H.) ver zocht B. en W. bü het ontwerpen van de bouwplannen de uiterste zuinigheid te betrachten en zich niet te laten „verleiden" door de ruimheid van het terrein. De burgemeester wees er op, dat bouwen hier heel wat goed koper zal zün dan ln het stads centrum. De heer L. A. Schenk (V.V.D.) kreeg op een vraag ten antwoord, dat er goede hoop bestaat, dat particulieren op de omliggende terreinen van Rotterdamse Kaai en Breestraat zullen gaan bou wen. Jhr mr T. A. J. W. Schorer (Arb.) betreurde het, dat het plan tot stichting van een Ryks- gebouwencomplex op deze plaats van de baan is. Dit brengt het gevaar mee, dat nieuwe diensten zich niet meer in Middelburg zul len vestigen. Hy vroeg, of wel licht een ander terrein voor dit doel is bestemd. De burgemeester had de indruk, dat een groot deel van het Abdij complex t.z.t. door Rijksdiensten zal worden betrokken, al betreur de hy met de heer Schorer, dat de stad er geen monumentaal ge bouw er bij krijgt. Nu echter al lerwegen bezuinigd moet worden achten B. en W. het niet verant woord by de regering toch op stichting van een dergeiyk com plex aan te dringen. Op de andere agendapunten komen we morgen terug. De koning van Nepal, een rijk ten Noorden van India, aan de grens van Tibet, is gevlucht naar de Indiase ambassade. De rege ring heeft daarop een driejarige kleinzoon van de koning tot ko ning uitgeroepen. De Chinese troepen, ter sterkte van 70.000 man, rukken nog steeds op in Ti bet. Zü zouden nog 120 km van Lhasa, de Tibetaanse hoofdstad, zyn verwyderd. De Ver. Staten hebben van de Sowjet-Unie we derom verrekening van haar schuld volgens de Lend-leasewet geëist. Deze schuld zou in totaal meer dan 11 milliard dollar be dragen. Een motie van de op positie in het Britse Lagerhuis waarin wordt gezegd dat de re gering onvoldoende stappen zou hebben genomen om de kosten van levensonderhoud te drukken is met een meerderheid van 15 stemmen verworpen. In de Bel gische Kamer van Volksvertegen woordigers is gisteren de begro ting van onderwüs goedgekeurd. Uit protest tegen het besluit der regering om de katholieke scho len even grote subsidies toe te kennen als de neutrale hadden de socialisten, communisten en libe ralen verstek laten gaan. Ter herdenking van de grote Oetober- revolutie werd gisteren op de Russische ambassade in Den Haag een receptie gegeven. De chef staf van het Nederlandse leger, generaal Kruis, is gisteren in Ot tawa aangekomen voor het voe ren van besprekingen. Op 1 Nov. telde Nederland 1.457.427 radioluisteraars. Vrijdagmorgen zal waarschüniyk de ontscheping plaats vinden van het troepen transportschip „Atlantis". Van 27 tot 30 November zal Prins Bernhard op Malta vertoeven. Het is mogelijk dat zün bezoek samenvalt met het bezoek van de Karei Doorman" aan het eiland. „Geurige plastics" met vele mogelijkheden. Binnen niet al te lange tü'd zal de winkelende huisvrouw kennis kunnen maken met „geurigs plastics", een nieuwe Amerikaan se vinding. Biykens een medede ling van het kunststoffeninstituut T.N.O. te Delft is men in Ame rika technisch thans in staat het plasticdoek te parfumeren. Zo zullen de tafellakens bij voortduring een frisse, opwekken de lavendelreuk kunnen versprei den. Ook de Inkten, die voor het bedrukken van plasticdoek wor den gebruikt, kan men parfume ren. Men stelle zich voor: met rozen bedrukte glasgordijnen, dia ook werkelijk rozengeur versprei den. Ambonese leiders gearresteerd te Djakarta. Twee Ambonese leiders, Nan lohy en Delima, werden gisteren te Djakarta gearresteerd door de Polisi Militer. Dit geschiedde, na dat 's ochtends meer dan 1000 Zuid-Molukkers voor het ministe rie van gezondheid een demon stratie hadden gehouden, waarbij aan minister Leimena een verkla ring werd aangeboden, waarin de troepen van de Indonesische weermacht worden beschuldigd van gruwelen tydens de cam pagne op Ceram. De arrestatie van beide leiders werd medege deeld door familieleden, een of ficiële bevestiging ervan is tot dusverre niet te verkrijgen. Jubileum-concert Goese Orkestvereniging „De Symphonie". Ter gelegenheid van het feit, dat de Goese Orkestvereniging „De Symphonie" 60 jaar geleden opgericht werd, heeft zü gister avond in het Schuttershof te Goes een jubileum-concert gegeven on der leiding van de heer J. H. Tamminga. De Symphonie" heeft in haar bestaan al heel wat moeilykheden moeten overwinnen en zelfs gis teravond bleven haar deze niet bespaard. De voorzitter, de heer C. van Zweeden, deelde na de pauze n.L mede, dat de soliste Adrienne de Smet, le violiste van het Resi dentie-orkest, onwel was gewor den, zodat het bekende concert in G van Bruch niet uitgevoerd kon worden. Wel was de violiste nog opgetreden in Corelli's La Folia, dat het hoogtepunt van het pro gramma vormde. Tegen een stem mige (soms wel even ontstemde) achtergrond bracht zij fraai, fors en gaaf spel ten gehore en hel gehele orkest ging delen in haar enthousiasme Haar weergave van de Romance van L. van Beetho ven was uitstekend, maar de he geleiding door het orkest was hier en daar onzuiver. Door het orkest werden verder uitgevoerd de Bal letmuziek uit Faust van Gounod, die wat aarzelend en Mozarts Kleine Nachtmuziek, die behoor- lük vertolkt werd. Besloten werd met de Jenaer Symphonie van Beethoven, een wel zware, doch geen onmogeiyke opgaaf. Bü de familie Ph. Kok te Kruiningen is hun zoon weer be houden uit Indonesië terugge keerd. 's Avonds bracht E.M.M. hem een serenade. DE BILT ZEGT: Toenemende wind. Toenemende bewolking met la ter enige regen. In de kustgebie den tot krachtig, elders tot matig toenemende Zuid-Westeiyke of Zuideiyke wind. Koude ochtend. Des middags temperatuur nor maal voor de tüd van het jaar.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1