FILO FOP ^tiO RT m&mÈ en de PROVINCIENIEUWS Dinsdag 7 November 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 3 (Vervolg van pag. 2). VOLLEYBALWEDSTRIJD XE VLISSINGEN. )a belangstelling voor volley- neemt m ons land meer en eer toe en Walcheren vormt lerop geen uitzondering. Op ini- iatlef van de heer J. Stevens, gymnastiekleraar aan de R.H.B.S. te Vlissingen en vertegenwoordi ger van de Nederlandse Volleybal Bond van Zeeland, werd enige tijd geleden de Eerste Vlissingse Vol leybal Club opgericht, welke ge heel bestaat uit H.B.S.-ers en oud H.B.S.-ers. Vrijdag a.s. zal deze E.V.V.C. haar eerste officiële wedstrijd Spelen tegen een ploeg van de Vlissingse gemeentepolitie. De Wedstrijd wordt gehouden in de gymnastiekzaal van de R.H.B.S. èn begint 's avonds om half acht. Na afloop van deze wedstrijd vindt een bespreking plaats tus- $en enkele gymnastiekleraren en Vertegenwoordigers van de C.O.A.K., Rijks- en Gemeentepo litie met het doel tot het organi- ?eren van een Walcherse compe- itle te komen. MIDDELBURG. Verwarming van Stadhuis gereed. Het is hard aanpakken geweest om de centrale verwarming van het Stadhuis op de Markt op tijd §ereed te krijgen. De gasten, die eelnamen aan de boomplanting gaterdag j.l., konden gelukkig in de verwarmde zalen worden ont vangen en de gemeenteraad, die vanmiddag bijeen komt, zal ook niet in de kou behoeven te zitten. Voorstelling Ruth Draper. Morgenavond zal de beroemde Amerikaanse kunstenares Ruth Draper voor de Z.V.U. in de Schouwburg een voorstelling geven. Zij zal bij dit optreden Worden ingeleid door de Cultu rele Officer van de V.S. bij de Amerikaanse Ambassade te Den Haag, mevr. dr E. Wyolys Allen GOES. Studieclub Schilders. Voor de Studieclub Schilders alhier heeft een Amsterdamse fir ma in de Ambachtsschool een de monstratie gegeven met nieuwe hulpmiddelen, w.o. plastiekwerk, prentbrander en de zgn. „onzicht bare handschoen". Het plastiekwerk wordt de laatste jaren steeds meer toege past ter verfraaiing van het in terieur. Resultaten hiervan wer den duidelijk gedemonstreerd. De erentbrander een Nederlandse inding werd eveneens gede monstreerd. Met deze brander zonder steekvlam is brandgevaar Uitgesloten. Ook de „onzichtbare handschoen", een crème, waarmee de handen worden ingestreken Waarna het vuilste werk kan worden gedaan zonder dat de handen vuil worden trok veel be langstelling. Verhuiswagen laveerde, portier werd gekraakt. Het portier van een Morris auto van de heer Rouw uit Yerseke werd uitgerukt en totaal verwrongen, toen Zaterdagmiddag een verhuiswagen van de Fa. Gebr. B. uit Goes in de Lange Vorststraat tussen genoemde Morris en een luxe auto van de heer G. uit Goes trachtte te la- Veren. Hoe deze aanrijding ge schiedde is nog niet precies be kond. De eigenaar van de Morris Was uitgestapt om in de slagerij Van de heer de K. inkopen te doen en enkele familieleden waren In de auto blijven zitten. Toen de heer R. naar zijn wa gen terugkeerde, zag hij hoe de achterzijde van de verhuiswagen langs het portier schampte, dat plotseling, meeboog en geheel ver nield werd. De inzittenden van de Morris bekwamen geen letsel. De politie heeft de zaak in onderzoek. Feestavond Bouwplan III. Op Vrijdag en Zaterdag 11 No- ember geeft de buurtvereniging ouwplan III voor haar leden 'eestavonden in het Schuttershof Onder de titel „Gaat U mee 'n avond uit?" Deze avond Is gratis toeganke lijk voor de leden. Deze actieve buurtvereniging, die ook Bouwplan-Oost omvat, heeft de beschikking gekregen Over een aantal „Baby-sitters", jongelui, dië zich, zoals dat reeds In enkele andere steden geschiedt, hebben bereid verklaard om de „Thuiswacht" te doen, als de ouders eens uit willen. RILLAND. Propagandavergaderlng O.N.V. Vrijdagavond werd in de zaal van de heer Colpaart een propa- ganda-avond gehouden, uitgaande Van de Chr. Besturenbond „Krab- bendijke en omgeving", waarvoor grote belangstelling was. De vergadering werd geopend door de voorzitter van de Chr. Besturenbond te Utrecht, de heer Pasman, met gebed en Schrift lezing. In zijn openingswoord riep hij een bijzonder welkom toe aan bui leester de Goffau en ds den Engelse. Verder ook aan de man dolineclub van Oostdijk, met haar dirigente mevr. Philipse en ten- Slotte de beide sprekers. Allereerst volgde nu muziek met zang. Daarna kwam de heer A. Alderliefste hoofdbestuurder van de Chr. Landarbeidersbond aan het woord met als onderwerp: „De vijand wederstaan". De collecte in de pauze bracht f 29.45 op. Na de pauze verscheen de mandolineclub weer op het to neel. Vervolgens kwam de heer C. J. van Riet uit Utrecht met het on derwerp ,Jn de aanval". Tot slot bracht de mandolineclub nog enige nummers ten gehore. Tenslotte werd nog meegedeeld, dat 9 Januari een filmavond zal gegeven worden, waarvan de be doeling aanvankelijk was, deze te Kruiningen te houden, doch er be- Ïtaat kans dat ook deze te Ril- and zal gegeven worden. DOMBURG. Oudervereniging kleuterschool, In een daartoe bijeengeroepen besloten een vereniging van ouders, die kinderen op de kleu terschool hebben, op te richten. 38 ouders gaven zich reeds als lid op. In het bestuur werden geko zen de dames D. EdelmanGhij- sen en P. Maas-Vreeke. alsmede de heren A. Houmes, C. Bimmel en G. Provoost Jzn. Statuten en huishoudelijk regle ment zullen in een volgende bij eenkomst behandeld worden. Na afloop van dit gedeelte liet mevr. Trimpe Burgerv. Strien enkele door haar gemaakte films van het leven van de kinderen op school zien. Des middags had zij voor de kinderen de films vertoond. De presidente van de commissie van toezicht, Jonkvrouwe Rei gersberg Versluys, dankte na mens alle aanwezigen voor de mooie avond. WESTKAPELLE. Uitvoering. De Chr. Gem. Zangvereniging „Looft den Heere" gaf o.l.v. de heer M. P. Ventevogel Zater dagavond een uitvoering in de cantine van het Zwitserse kamp. Na de opening door ds Oost hoek zóng het koor een aantal liederen. De sopraansolo bij één der nummers werd vertolkt door mej. J. Theune. Na de pauze, waarin een verloting de kasmid delen versterkte, voerden de le den der zangvereniging op het toneelstuk: „Achter de wolken schijnt toch de zon". Nadat het koor nog een tweetal liederen had gezongen sloot ds Oosthoek deze goed geslaagde uitvoering, waarvoor veel belangstelling be stond. Ledenvergadering Chr. school. De school met de Bijbel hield Vrijdagavond in het schoolge bouw een ledenvergadering o.l.v. de heer H. Wouters. Het aftre dende bestuurslid, de heer L. Lievense, werd herkozen. Tot le den der controlecommissie wer den benoemd de heren J. Wes- terbeke Jz. en J. Westerbeke Pz Het hoofd der school, de heer de Vree, hield een inleiding over „Palestina en de Bijbel" waarna enige bespreking volgde, TERNEUZEN. Bazar Chr. kleuteronderwijs. De bazar voor het Chr. kleuter onderwijs zal worden gehouden op 29 en 30 November en 3 Decem ber. Door de vele ingekomen giften is het mogelijk gebleken deze ba zar aantrekkelijk te maken voor jong en oud. Naast de traditionele spelen als sjoelen, schieten, enz. zal een bijzondere attractie worden ge boden door de aanwezigheid van St. Nicolaas. Uitvoering „Laudamus". Op 13 December a.s. zal het Chr. Gem. Zangkoor „Laudamus" de jaarlijkse uitvoering geven. Naast diverse liederen k ca- pella door het koor zelf, zal me dewerking worden verleend door een strijkorkest uit St. Niklaas (B.), onder leiding van de heer Maurice Noël. ZIERIKZEE. Uitvoering Z.O.V. Het ligt in het voornemen van de Zierikzeese Oratoriumvereni ging half Januari 1951 een uit voering te geven. Het programma zal uit een drietal werken be staan, nl. Beethovens „Christus am Ölbérge", Psalm 42 van Mendels sohn Bartholdy en „Zion" van Niels Gade. Het koor zal worden begeleid door een orkest, samen gesteld uit musici van het Rotter dams Philharm. Orkest. Solisten zijn de sopraan Ali Boslopen, te tenor J. Waaijer en de bas J. v. Ree, beiden te Rotterdam. Trouwe dienstmaagd. Mej. A. v. d. Houten, dienstbode bij de familie W. Merle te Zie- rikzee, herdenkt heden (Dinsdag) de dag waarop zij, veertig jaar ge leden bij deze familie in dienst trad. Het zal deze trouwe dienst maagd zeker niet aan belangstel ling ontbreken. BRUINISSE. „Rhode" bestond 25 jaar. Vrijdagavond vierde de jeugd club „Rhode" het 25-jarig be staan in een goed bezet Vereni gingsgebouw o.l.v. de consulent voor Bruinisse, ds Huizing van Dreischor. Het programma bestond uit zang, toneelstukjes, gedichten enz. De leidster, mej. de Korte uit Bruinisse, zowel als de oud leidster, mej. de Korte uit Rot terdam, vertelden van hun erva ringen in het jeugdwerk. Van de oprichtsters, mevr. Okkerse Waardenburg en de oud-leidster mej. de Jonge, waren schriftelijke gelukwensen ontvangen. Een ta bleau over de afgelopen 25 jaar ging aan het slotwoord van ds Huizing vooraf. ST. ANNALAND. Extra bus. Woensdag a.s. zal ds Johs. de Bres te St. Maartensdijk in de Ned. Herv. Kerk een gedachtenis rede uitspreken l.v.m. zijn 40-jarig ambtsjubileum. Een speciale bus voor bezoe kers zal om half 1 vanaf het Kerkplein te St. Annaiand ver trekken. BERGEN OP ZOOM. Vergadering Chr. Besturenbond. Vrijdagavond hield de Chr. Besturenbond afdeling Bergen op Zoom haar November-verga- dering in het Verenigingslokaal, naast de Geref. Kerk, onder voorzitterschap van de heer P. v. d. Kreeke. De heer v. Soelen sprak over het onderwerp „De vijand we derstaan". Na de pauze waarin nog een aardige film vertoond werd kreeg de heer Kapinga het woord, die als onderwerp had gekozen „In de aanval". Een ernstig slotwoord sprak daarna nog ds v. d. Stoel, die er op wees, welk voorrecht het is een Christen te zijn met idealen «i, welk een verantwoordelijk heid hu draagt. De heer W, P, A. Brouwer uit Zierikzee ter aarde besteld. Gisteren is de heer W. P. A. Brouwer uit Zierikzee onder grote belangstelling ter aarde besteld. Vele bloemen en kran sen dekten de baar. Als eers'e spreker trad op de heer A. Schout, lid van Ged. Staten, namens de Commissaris der Ko ningin en het college van Ged Staten. Burgem. J. Schuurbeque Boeye, die sprak namens B. en W., kenmerkte de overledene als een trouw en hardwerkend raads lid. De heer Doeleman sprak als vriend enige troostvolle woor den. Namens het muziekgezel schap „Kunst en Eer" en de Zie rikzeese Kegelbond sprak wet houder Gerritsen. Voorts voerden nog het woord de heer J. C. van den Doel, na mens de Zierikzeese Centrale Middenstandsvereniging, de heer A. Vermaire uit Goes, als opvol ger in de Prov. Staten en een vertegenwoordiger van de Prov Zeeuwse Bakkersbond en d Ned. Middenstandspartij. Een zwager van de overledene dankte allen, die van hun be langstelling deden blijken. Inwoner uit Zierikzee schrijft melodie. Uit de bekende dichtbundel „Vuur en Wind" van de thans in Indonesië vertoevende Nederland se dichter Muus Jacobse heeft de heer J. M. Luijkenaar te Zierik zee een melodie geschreven bij het gedicht „Uittocht" (denkend aan Walcheren). Het geheel zal in passende uitvoering worden aan geboden aan de Commissaris der Koningin van onze provincie. DE HOHE MESSE TE GOES. Extra bussen ingelegd. Na afloop van de uitvoering van Bach's Hohe Messe in de Grote Kerk te Goes zullen extra bussen van de A.M.Z. rijden naai de boot die om 22.25 uit Hoede- kenskerke vertrekt en de boot die om 22.20 uur uit Kruiningen vertrekt. De bussen vertrekken resp. om 10 uur en even voor tienen bij het kerkgebouw. Voorts rijdt een extra bus in de richting Rilland-Bath, via Kloo- tinge, Kapelle, Wemeldinge, Kruiningen, Yerseke en Krab- bendijke. Ook deze bus vertrekt om 10 uur bij het kerkgebouw. Naar wij nog nader vernemen zal door het Utrechts Studenten koor en Orkest op de dag van uit voering des middags om vijf uur op de Grote Markt een wereld lijke cantate uitgevoerd worden. De studenten komen om 4 uur in Goes aan en zullen dan eerst in de kerk nog een kleine repetitie houden waarna zij om vijf uur op de Markt genoemde cantate zul len zingen. LEWEDORP. Auto-ongeluk. Maandagmorgen ca. half negen had op Rijksweg een auto-ongeluk plaats. Een bus van de „Stoomtram Walcheren" trachtte een bestel auto van de heer Gunst uit Goes, bestuurd door 'n 18-jarige chauf feur zonder rijbewijs, te passeren. De bestelauto minderde geen vaart en op hetzelfde tijdstip na derde uit de richting Middelburg een Volkswagen, met aan het stuur de heer Van den Berg, le raar aan het Chr. Lyceum te Goes. De bus slaagde er nog juist in de bestelauto te passeren, die daarbij echter in de berm van de weg terecht kwam, tegen een paal botste en over de weg ge slingerd werd. De heer Van den Berg wist nog een botsing met de bestelauto te voorkomen, doch reed dientengevolge tegen een boom op. Hij kreeg daarbij een hoofdwonde en de auto werd zwaar beschadigd. Een naast de bestuurder zittende leerling werd aan de hand gewond. De heer Van den Berg kon per auto naar Vlissingen gebracht worden. Dr Gelderblom verleende de eerste hulp. V eilingsberichten Graanbeurs Rotterdam. Binnenlandse granen. Officieuze noteringen per 100 kg. franco Rotterdam. Tarwe en gerst iets beter, overigens prijshoudend. Tarwe zonder vochtgehalte f 23.50f 24.prima kwaliteit daarboven doorsnee kwaliteit op vochtconditie f 23.f 23.75; Zomergerst f 28.50f 29.50; Ha ver f 26.50—f 28.—; Rogge f 26.50 f27.50; Peulvruchten kalm: Groene erwten f 35.f 41. Schokkers f38.f43.50; Brui ne bonen f 60.f 61.50. MIDDELBURG. Veiling van 6 Nov.: Groenten: Savoye kool 5 9; Boere kool 6—11; Rode kool 4 -10; Bloelmkool A 3463; Idem B 21—44; idem C 11—20; Idem D 816; Chinese kool 1013; Witte kool 45; Witlof 3565; Peen (kg) 5,50—8; Prie 8—12; Uien 2 5; Andijvie 516; Ramenas 4 5; Veldsla 431; Spinazie 20 36; Sla I 9—11; idem II 4—23; Sla (kg) 1541; Bosrapen 814; Kroten 58; Boskroten 38; Spruiten 1362; Bospeen 523; Koolrapen 812; Fruit: Cox Orange Pippin 4748; Glorie van Holland 2024; Goudreinetten 1039; Jonathan 1941; Laxton Superbe 23; Allington 8—16; Ap pels val 12; Jodenpeer 2930; Beurré Alex. Lucas 34; Alicante 28—85; Mispels 34; Kastomaten 43; Nat. tomaten 1215; Aard appelen: Meerlanders grote 6,80— 7,10; Meerlanders drieling 4,90. GOES. Veiling van 6 Nov. '50. Groenten: Bloemkool A 2942; idem B 1720; idem C 814; Knolselderij 7, alles per 100 stuks. Spruiten I 47; idem II 30—33; Wijnpeen 5; Waspeen 11; Prei 1014; Boerekool 1314; Groene kool 5—7; Rode kool 56; Witte kool 55.50; Andijvie 512; Spi nazie 28; Veldsla 4452; Stoof- sla 48—55, alles per 100 kg. Herfstrapen 10 per 100 bos. VEERE. Vismijn van 6 Nov.: Aanvoer: 1600 kg garnalen 1,60 2,01 (export)2156 kg schar 16 33; 275 kg bot 26—36; 284 kg wijting 16—36; 241 kg rog 17 27; 10 kg ongesorteerde vis 22. 'p 67. „De schout zal wel meer verstand van zulke zaken hebben dan ik", dacht Filo, terwijl hij samen met de waard weer naar beneden ging, „maar ik vind het toch vreemd wat hij zei De waard bracht Filo- naar de woonkamer. „Ik blijf nu maar op", zei hij, „het is al gauw ochtend. Wat denk je, meneer Fop, ga je nog wat slapen?" „Ik denk niet, beste waard, het is al bijna dag......" „Je hebt gelijk meneertje. Jammer toch van die klok, vind je niet? Ach, je moest eens weten hoe erg Ik het vind. Ze liep zo prachtig gelijk, meneer, nooit te vlug en nooit te lang zaamHoe krijg ik 't ooit terug?" „Daar zit ik juist over te denken", antwoordde Filo. „Waarom zou die schout het zo gek vinden om het spoor van de dief te volgen? Achterlijk en ouderwets noemde hij dat". „Ja", zei de herbergier, „maar hij zou de andere huizen van het dorp, waar nog zulke oude klokken zijn, laten bewaken". „Ach, beste waard, die dief mag nu erg brutaal zijn, hij is toch vast niet zo dom om vanavond of morgen weer hier in het dorp een poging te wagen, neeik denk dat ik ook eens op onderzoek uitga en dat ik toch maar probeer het spoor van de dief te volgen, wie weet! Weet U misschien waar nog meer van zulke klokken te vinden zijn? Ik bedoel buiten het dorp, maar wel in deze omgeving. De waard dacht heel diep na. Ja, hij kende wel 'n paar boeren, die dikwijls by hem in de herberg kwamen en die laatst nog vertelden, dat ze ook zo'n soort klok hadden. Filo nam hun namen goed in zich op; je kon nooit weten De waard zorgde, dat onze vriend met een welgevulde knapzak de deur uitging. De zon was juist opgegaan, en het kostte Filo weinig moeite het spoor te vinden van het wagentje, waarin hl) de dief had zien wegrijden. De hele morgen bleef hij het volgen, tot het eindelijk doodliep bij een wegkruising! Opening gebouw Prov. Stoombootdiensten te Vlissingen. Op Donderdagmiddag 16 No vember a.s. om half vijf zal te Vlissingen aan de Prins Hendrik- weg het nieuwe gebouw van de Prov. Stoombootdiensten in Zee land officieel worden geopend. GEMEENTERAAD. STAVENISSE. Voorlopig geen A.V.O.- werkplaats. Vrijdag vergaderde de raad. In de plaats van de heer Joh. Stoutjesdijk, die bedankte als lid der woonruimtecommissie, werd benoemd de heer A. v. 'tVeer, thans plv. lid. I.v.m. opmerkingen van het Prov. Bestuur op de Monumen tenverordening, werden daarin enige wijzigingen aangebracht. Een verzoek van enige land bouwers om met een traetor met aanhangwagens door de ge meente te rijden, werd ingewil ligd. Nogmaals werd op de nood zaak van goede koppeling ge wezen door de heer van 't Veer. Na behandeling van een schrij ven van de Plantenziektenkun- dige Dienst om geen grond voor volkstuintjes te verhuren, i.v.m. het optreden van aardappel moeheid, werd besloten geen verordening vast te stellen. Het voorstel van de heren Hage en Slager, volontairs ter secretarie, enige vergoeding in hun studiekosten te verstrekken, werd met 4 tegen 3 stemmen aangenomen. Het gewijzigde uitbreidings plan in een vorige vergadering afgewezen, werd thans na enige bespreking m.a.s. goedgekeurd. De heer Hage merkte op, dat in dit soort zaken de raad toch eigenlijk niets te zeggen heeft. Op zijn verzoek werd aan de heer P. A. Visser, onderwijzer aan de O.L.S., m.i.v. 1 Febr. 1951 eeryol ontslag verleend, wegens zijn benoeming aan de Chr. Nat. school te Nieuwerkerk a. d. IJsseL Het bedrag per leerling ex art. 55 bis der L.O.-wet 1920 werd voor 1951 vastgesteld op f 26.04. De gemeentebegroting '51 werd vastgesteld. Een voorstel van B. en W. tot wijziging van de verordening secretarie-ambtena ren en bedienden, werd met 4 tegen 3 stemmen aangenomen. Tegen de heren Hage, Tazelaar en de Vos. De heer Tazelaar zag gaarne, dat i.p.v. twee één volontair werd aangesteld. Een voorstel tot gunning van de gemeentewoningen A 293 t/m A 298 aan de hoogste inschrij ver, de raadsleden A. J. J. Ta zelaar, I. de Vos en L. Hage (in combinatie), werd met 2—2 st. aangehouden. Vóór de beide wethouders, tegen de heren Pot- appel en v. 'tVeer. De voor de te stichten A.V.O.- werkplaats benodigde machines kunnen i.v.m. de internationale toestand niet geleverd worden. Er zal naar een ander object moeten omgezien worden, aldus de voorzitter. In de rondvraag wees de heer Potappel op de putten in de goot van de Kerkweg. De heer de Vos maakte aanmerking op de houding der schooljeugd in de autobussen StavenisseBergen op Zoom, alsmede op de volle bussen. De heer van 't Veer prees het optreden van de voorzitter tegen de baldadigheid "op straat. De voorzitter zei, dat de schuld in hoofdzaak bij de ouders ligt, die moeten toezien, waar hun kinderen verblijven. De heer Jb. A. Slager, onder wijzer aan de Chr. school te We- kerom, voorheen te St. Annaiand, is als zodanig benoemd aan de B.L.O.-school te Ede. Vorige week hield mej. M. P. Boekei in zaal Kesteloo te Poort vliet een lezing met lichtbeelden over haar bezoek aan de Platte landsvrouwen in Ierland en aan het A.C.W.W. congres te Kopen hagen. De afdeling St. Annaiand woonde deze lezing bij. Vrijdag werd te Hoedekensker- ke in het Verenigingsgebouw een filmavond gegeven door de Oranjevereniging. O.a. werd de film van het koninklijk bezoek aan Zeeland vertoond. Gedurende de maand October zijn in Poortvliet 81 huisslacht- vergunningen, en te Oosterland 44 uitgereikt. Aan de Technische Hogeschool te Delft Is geslaagd voor het ingenieursexamen clvlel-inge- nieur de heer G. J. v. d. Helde te Middelburg. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Scheveningen (7e pred.pl.), F. de Graaf te Well en Ammerzoden, dr P. A. van Stampvoort te De Bilt en J. de Vries te Apeldoorn. Beroepen te Ernst, J. W. v. d. Linden te Kamerik; te Jaars veld (toez.), T. D. van Soest, cand. te Soesterberg; te Her wij nen (toez.), A. Bakker, cand. te Menaldum; te Reeuwijk, S. Gerssen, cand.-hulppred. te Put ten; te Benschop, L. Brasser te Rijssen; te Rotterdam-Delfsha- ven (toez.), A. C. D. v. d. Bosch te Ginneken; te Garderen, G. H. v. Kooten te Brandwijk; door de Gen. Synode tot pred. in alg. dienst met binding aan de kerk in haar geheel, G. Snijders, voor ganger Evangelisatie te Harder wijk. Aangenomen naar Kerkdriel (hulpprediker), J. M. D. v. d. Berg, cand. te Katwijk aan Zee. Bedankt voor Elburg, J. T. Doornenbal te Oene; voor Schie dam, M. M. de Jong te Nieuw- Vennep. Geref. Kerken. Aangenomen naar Rotterdam- Zuid (vac. 6e pred. pl.), dr W. H. van Zuylen te Wetsinge-Sau- werd. Bedankt voor Rotterdam- Zuid (vac. J. C. Gilhuis),,, J. Plomp te Lelden. Geref. Kerken (art. 81 K.O.). Beroepen te Oud-Loosdreclit, C. Trimp, cand. te Amstelveen; te Treebeek, J. J. Arnold te V rouwenpolder. Ds H. U. Buitink. Met toestemming van zijn ker- keraad zal ds H. U. Buitink, Geref. predikant te Laren (N.H.) 14 Nov. a.s. als res.- legerpredikant in mil. dienst treden. Ds Buitink krijgt het garnizoen Assen als standplaats. Kanselboodschap der Ned. Hervormde Kerk. Van de kansel der Ned. Herv. kerken in Nederland Is Zondag morgen een boodschap voorgele zen, waarin o.a. wordt gezegd: „In de afgelopen week heeft de Paus als hoofd der R.K. kerk een nieuw leerstuk afgekondigd. Van heden af geldt in deze kerk als onfeilbare waarheid, dat Maria lichamelijk (en hemel is opgeno men en daar reeds nu de volko men verlossing bezit, die de ove rige gelovigen eerst in de volein ding der tijden zullen ontvangen. Deze afkondiging bedroeft ons en dit leerstuk verwerpen wij. God zegt: „Tevergeefs eren zij mij, lerende leringen, die geboden van mensen zijn" (Mattheus 15 9). De Heiliga Schrift weet niets van een ten hemelopneming van Maria. De gedachte daaraan wordt niet alleen nergens uitge sproken, maar kan ook niet op enigerlei wijze als gevolgtrekking uit de Bijbelse Openbaring worden aangemerkt. In Maria vereert de R.K. kerk de mens, die krachtens de genade in staat is, met God mede te wer ken. In Maria aanschouwt de R.K. kerk, tot welk een hoogte van heiligheid en heerlijkheid de mens met hulp der genade kan stijgen. Met deze belangstelling voor de mens en zijn medewerking heeft de R.K. kerk zleh op een weg be geven, die haar steeds verder af voert van de verering van Gods genade alleen, waartoe de Heilige Schrift ons leidt. Naast de dank voor Christus' werk treedt de dank voor Maria's medewerking. Door deze dubbele aandacht wordt de onenigheid en algenoeg- zaamheid van Christus' werk ver loochend. Naar Nieuw-Guinea. Ds E. Zijlstra te Aerdenhout, gerepatrieerd res.-legerpredikant en voordien predikant bij de Geref. Kerk van HaUe, vertrekt op uitdrukkelijk verzoek van de hoofdlegerpredikant als geeste lijk verzorger op 10 Nov. a.s. met de Grote Beer, die troepen vervoert, naar Nieuw-Guinea. Hoewel ds Zijlstra zich aan het voorbereiden was terug te keren als predikant in actieve dienst bij de Geref. Kerken, heeft hij vanwege het groot belang van deze geestelijke verzorging aan dit verzoek voldaan. Hij hoopt medio Jan. 1951 weer in Neder land terug te zijn met dezelfde boot, die dan zieke en gewonde militairen naar Nederland brengt. Classis-splitsing. De classis 's-Gravenhage der Geref. Kerken de grootste in ons land heeft definitief be sloten tot splitsing van het res sort, zulks behoudens goedkeu ring van de Part. Synode van Zuid-Holland-Noord. De éne helft der classis, die de naam dragen zal van 's-Gravenhage- West, zal bestaan uit tien kerken, n.L 's-Gravenhage-Loosduinen, 's-Gravenhage-West, 's-Graven- zande, Honselersdijk, de Lier, Maasdijk, Monster, Naaldwijk, Schipluiden en Wateringen, om vattend 23.240 zielen met 22 ge wone predikantsplaatsen. De an dere classe zal bestaan uit negen kerken, n.l. Delft, 's-Graven- hage-Oost, 's-Gravenhage-Zuid, Leidsendam, Pynacker, Rijswijk, Scheveningen, Voorburg en Zoe- termeer, omvattend 27.914 zielen met 25 gewone predikantsplaat sen. De kerken van Curasao en van Londen blijven bij de clas sis Den Haag-West. PREDIKBEURTEN WOENSDAG 8 NOVEMBER '80 (Dankdag.) Ned. Herv. Kerk. St. Maartensdijk: 9.30, 2 en 7 ds de Bres; Rehoboth: geen dienst Stavenisse: 10 en 2.30 ds Enke laar. Geref. Gemeente. St. Maartensdijk: 9.30, 2 en 6 ds Zwoferink. Stavenisse: 9.30, 2 en 6 ds Toes uit Kinderdijk. Oud Geref, Gemeente. St. Maartensdijk: 9.30, 2 en 6 leesd. Sportnieuws KORFBAL, Uitslagen van Zaterdag 4 Nov. Ie klasse: SwiftVolharding 6—3; Promotie le klasse: Zeelandia S.S.S. 2—3. Beslissingswedstrijd klasse bi Scampolo IISwift III 22. De andere wedstrijden zijn niet doorgegaan. De velden waren af gekeurd. SwiftVolharding 63. Vol harding verscheen met 4 dames in plaats van 6 en daar Swift niet met 6 dames hiertegenover wens te te spelen, kwam het spel niet zo tot z'n recht als anders. Dat Swift echter meer dan 45 minuten nodig had om een 20 voorsprong te bereiken, is nog niet dikwijls voorgevallen. Daarna vielen de doelpunten van belde zijden vlot ter. Bij de eindstand (63) was Swift in deze competitie ongesla gen en Volharding vast op de on derste plaats tereoht gekomen. Scampolo IISwift III. Deze beslissingswedstrijd, op neutraal terrein te Driewegen gespeeld eindigde na 2x7% minuut ver lenging nog onbeslist. Er werd voor een derde klasse wedstrijd heel aardig spel te zien gegeven. Over het algemeen waren de resp. verdedigingen de baas. De stand was bij de rust 00, waarbij Swift een enkele vrije kans had gemist. Na de rust maakte Scam polo al spoedig een doelpunt, doch onmiddellijk antwoordde Swift IH met de gelijkmaker. Na vakwis seling was Scampolo II door beter middenvakspel enige tijd in de meerderheid, doch vrije kansen kwamen er niet veel. Aan de an dere zijde waren de weinige aan vallen gevaarlijk. Swift II nam zelfs de leiding. Toch gaf het de varhouding beter weer, toen Scampolo even voor tijd gelijk maakte. In het kwartier verlen ging werd hard om het winnende doelpunt gespeeld, doch de ver dedigingen hielden stand, zodat deze sportief gespeelde, onder goede leiding staande wedstrijd, onbeslist eindigde. Door beter doelgemlddelde in de afgelopen competitie Is Swift III echter reglementair kampioen der derde klasse B. SCHAKEN. Middelburg IIIVlissingen II 85 (voorl.). Vrijdagavond werd te Middel burg de wedstrijd gespeeld voor de hoofdklasse I Z.S.B., groep A, tussen Middelburg IH en Vlissin gen II. De gedetailleerde uitslag is als volgt: Middelburg IIIVlissingen III L. J. WoudstraJ. Steutel afgebr. J. DeniesG. Steinhauser 01 :er 0—1; -0; A. J. P. Sanders—S. Kelder 1 GillissenA. Mast 01; de Bulj- zenH. B. Steketee 10; A. J. W. MathijssenF. Bialeck 01; J. M. da KoningJ. Kroon 01; K. v. BelsenJ. Wijnen afgebr. J. GoedbloedS. Zsuppan 1—0; H. VermeuleE. v. Noppen 0—1| voorlopig 35. AANVULLING. Teneinde de Indruk weg te ne men, dat hij bij de voorbereidin gen tot stichting van het consul tatiebureau voor drankzuchtigen in Zeeland geheel alleen staat, deelt da heer G. M. Feij ons mede, dat hij alles doet als secretaris van het Middelburgse Drankweer Comité en de Geheelonthouders verenigingen van alle richtingen achter het werk staan. Wat brengt de Radio? Woensdag 8 November 1950. HILV. I (402 M.): NCRV 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws 8.15 Gram. 9.00 Voor da zieken. 9.35 Gram. 10.30 Morgendienst, 11.00 Gram, 11.05 Hoorspel. 12.05 Gram. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Militaire reportage. 13.20 Lichte muziek. 13.45 Gram. 14.30 Sopraan, fluit en orgel. 15.00 Amusementsmuziek. 15.35 Gram. 15.45 Bariton en plano. 16.15 Voor de jeugd. 17.30 Planoduo. 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Ge mengd koor. 18.30 Radio Volks universiteit. 19.00 Nieuws. 19.15 Voor de jeugd. 19.30 Gram. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Dankdienst voor gewas en arbeid. 21.30 Vocaal ensemble en solist. 22.00 Omroeporkest en solisten. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. HILV. II (298 M.)VARA 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 „On der ons gezegd". 8.23 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gram. VPRO 10.00 Schoolradio. VARA 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Cause rie. 11.30 Gram. 12.00 Dansorkest. 12.30 Mededelingen. 12.33 Voor het Platteland. 12.38 Kwartet 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Promenadeorkest. 13.50 Gram. 14.00 Gesproken portret. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Kinder koor. 15.20 Hoorspel voor de jeugd. 15.50 Gram. 16.00 Voor de jeugd. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Dansorkest 18.00 Nieuws. 18.15 VARA-varia. 18.20 Actualiteiten. 18.35 Banjo ensemble. 19.00 Causerie. 19.15 Trio. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commen taar. 20.15 Gev. muziek. 21.50 Hoorspel. 22.25 Vierhandig piano spel. 22.45 Populair-wetenschap- pelijke causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Orgel. 23.35—24.00 Gram. Aansterdamsche Effectenbeurs. SIotkoer6en op 6 November medegedeeld door de Incasso-Bank N.V., Goes Amsterdamsche Bank N-V. Grootboek Obligation Nederland 1948 99 994 Dito 1947 974 974 Dito 1937 964 964 Dollarlening 1947 964 964 Invest. Certif. 974 974 Nederl. 1962-64 ex. 974 974 Dito cum 974 974 Nederland N.W.S. 794 794 Spaarcertificaten 1004 1004 Indië 1937 A 954 954 Grootboek 1946 964 514 964 Cult. Handel en Ind. Bk. 51 Nat. Handelsbank 864 864 Ned. Handel Mij. 150 150 A.K.U. 1774 1784 Berghs Jurgens 319 319 v. Berkel's Patent 117 1154 Calvé Delft 131 1314 Centrale Suiker 1754 175 Fokker 131 1294 Gelder Zonen 1744 174 4 Kon. Hoogovens 1444 1424 Lever Bros Unil. 2214 2204 Ned. Ford 304 Ned. Kabelfabr. 262 260 Philip's Gloeil. 2324 232 Dito 6 cum. pref. wd. 1664 166 Wilton 163 163 Billiton I rubr. 317 317 Dito II rubr. 224 2214 Dordtsche Petr. 3674 266 Dito pref. 2774 276 Kon. Olie 2904 2884 Dito onder aand. 2854 285 Moeara Enim 493 495 A'dam Rubber 1244 1234 Bandar Rubber 122 118 Deli Bat. Rubber 1094 107 Kendeng Lemboe 101 Oost Java Rubbor 42 42 De Oostkust 98 434 Serbadjadi 43 Holl. Ara. lijn 175 175 Java China Jap. lijn U5 Kon. Boot Kon. Paketvrt. Ned. Sch. Unie v. Ommeren's Sv. Rott. Lloyd Stv. Mij. Ned. H.V.A. Java Cult. N.LS.U. Vorstenlanden Deli Bat. Mij. Deli Mij. Senembah Muller Co. Amsterd. Bk. Escompto Bank Holl. Bank Unie Cetr. Javasche Bk. Herstelbk. Pr. Ned. Bk. v. Z. Afr. R'damse Bank Surinaamse Bk. Twentse Bank Am. Smelting Anaconda Copp. Bethl. Steel Chrysler General Motors Intern. Nickel Ketinecott Rep. Steel Stand. Brands U. S. Steel Cities Service North Am. Cont. Oil Midcont. Oil Philips Oil Shell Union Tidewater Baltimore Miss. K. Texas New York Centr. Penns lvania Canadian Pac. 164 181 149*4 176 117 564 92 294 1124 11154 101 1604 1634 444 2444 96 200 1744 664 364 484 79 1024 354 674 43 6 1264 804 494 734 53 33 164 194 2Q4 1364 120 1614 1814 149 'SS 90 29 HOM lOStf 15954 165 4454 245H 17454

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 3