«tfORT FILO FDP A.-R. Partij-Conferentie te Breda. Nieuwdorp en Arnemuiden spelen gelijk* PROVINCIENIEUWS De middenstand lhouwt op en de KERK EN ZENDING. Herstel rijwielpad Vlissingen-Zoute- lande dringend geboden* Maandag 6 November 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 3 (Vervolg van pag. 2), SOUBURG. Aanbesteding. Vrijdagmorgen had in „De Zwaan" namens de heer J. A. v. Boven door de architect de heer t. W. Schaling te Amsterdam de «Aanbesteding plaats tot het bou- tven van een winkel met woon huis aan de Vlissingsestraat 7a. Ingeschreven werd als volgt: J. Francken, Souburg f 35.750; A van Maldegem, Souburg 32.525; P. Verheul, Souburg 38.166; D. Ruissen, Souburg 31.865; A. C. Haeck, Souburg 34.310; J. Vaes, Souburg f 32.885 de Wolf, Souburg f 32.864; C. Holthuizen, Middelburg f36.690; A. Poelman en Zn, Ritthem 33.225; C. de Nooijer, Vlissingen '4.910; F. J. Petrie, Breda-Vlis- ingen f34.800; F. J. Mesu, St. aurens f 39.506; F. J. Fransen en n. Middelburg f 36.525; J. Adri- èanse, St. Laurens f 39.925; A. J. Stoppels en Zn., Middelburg 132.725; v. Schaik en Gilde, Mid delburg f39.350; J. M. Goede- tnont, Vlissingen f 35.515; H. van gabben, Goes f33.858; W. L. Korf, Souburg f36.925. Electrificatie brug. Hoewel het nog wel enige we ken zal duren, nemen de werk zaamheden aan de electrificatie Van de brug over het kanaal een vastere vorm aan. Door J. Koel- tnan's Bergingsbedrijf uit Rot terdam wordt een sleuf gegraven Voor de kabel, terwijl door de K.M.S. te Vlissingen een motor gemonteerd wordt voor dit werk. Christelijke metaalbewerkers byeen. Vrijdagavond hield de afd. Souburg van de C.M.B. een ver gadering in „De Zwaan" o.l.v. de heer A. Arendse Mzn. De heer P. A. y. d. Putte sprak over Het pensioen van De Schelde Een drukke bespreking volgde. Verschillende onduidelijke pun ton uit het reglement werden be sproken. BROUWERSHAVEN. Jaarvergadering Geref. Mannenvereniging art, 31. Vorige week hield de Geref Mannenver. „Schrift en Belijde nis" ln het lokaal achter de Ge ref. Kerk haar jaarvergadering o.l.v. de heer L. van der Linde. Aan de orde kwamen de jaar verslagen van secretaris en pen htngmeester. Ds Kouwenhuven hield een refe raat over „Kerkhervorming", waarop een drukke bespreking Volgde. Felicitaties van kerkeraad, vrouwen-, meisjes- en jongelings- Verenigingen werden uitgebracht. De heer Joh. v. d. Weele lever de een bijdrage in Schouws dia lect. Ds Kouwenhoven sprak i slotwoord en dankte. Bazar Ned. Herv. Kerk. In de wandelkerk der Ner. Herv. ■Cerk werd een bazar gehouden ■en bate van de Ned. Herv. Kerk, -ij werd geopend met kolkgelui. Js Eckenhausen sprak een ope- Ungswoord en de presldent-kerk- Voogd, de heer O. van Nieuwen- hulzen, voegde hier nog één en ander aan toe. Verschillende at tracties waren aanwezig. De prij zen op de lootjes werden j.l. Don derdagavond ln de consistorieka mer bekend gemaakt. ZONNEMAIRE. De oude bewaarschool. Het voorlopig comité tot stich ting van een verenigingsgebouw kwam bijeen. Het bleek, dat, wil er een gebouw in gebruik worden genomen, de voorwaarden daar toe gewijzigd moeten worden. In verband hiermee achtte een deel Van het comité het gewenst zijn functie neer te leggen. De over- gc loven comitéleden, mej. dr K. J -locke Hoogenboom en de heer L. S. Hanse zullen trachten een definitief comité samen te stel len, teneinde de plannen toch te kunnen verwezenlijken. Tot hoofd der Chr. School te Oud-Vossemeer Is benoemd de heer G. van Dalen te Veenendaal. Bij beschikking van de minis ter van Financiën ls de heer Ph. j. Steketee te Tholen, thans mo- tordrijver-dekknecht bij de Visse- rij-poUtie op de Zeeuwse Stromen, bevorderd tot schipper bij deze dienst. De heer M. J. A. Bil te St An- naland slaagde te Amsterdam voor het artsenexamen. Bij de heer M. J. Buis te St Annaland is een suikerbiet ge rooid, die de respectabele lengte had van 1 meter en 55 centimeter. In een te Brouwershaven ge houden vergadering der verschil lende winkeliers, werd besloten een winkelweek te houden van 28 November tot 6 December a.s. In de maand October werden te Bruinlsse afgegeven 43 slacht- vergunningen varkens en 3 slacht- vergunningen koeien. De mosselkweker M. Jumelet Azn te Bruinlsse is ln het ruim van zijn vaartuig „Bru. 3" geval len. Dokter Quaak constateerde 2 gebroken en 2 gekneusde ribben. De te St Laurens gehouden col lecte voor de gezamenlijke prot. chr. militaire fondsen bracht op f 32,63. Geslaagd voor 3e stuurman (Grote handelsvaart) de heren J. C. v. d. Driest en M. M. Romey'n, en voor radio-telegrafist, 2e klas se de heer H. L. Lenderink, allen leerlingen van de „De Ruyter- school" te Vlissingen. ST PHILIPSLAND. Opening nieuwe kapperszaak. Donderdagmiddag werd de Sileuwe, naar de eisen des tijds ngerichte kapperszaak, annex ta- lakswinkel, van de heer A. M. Everaers in de Voorstraat op Officiële wijze geopend. Burgemeester De Jonge hield een korte toespraak, waarin hij heer Everaers feliciteerde met deze belangrijke stap. Door het optrekken van het etalagegordijn opende hij dit nieuwe pand. Bloemen werden o.a. aangebo den door de architect, aannemer, bouwers en firma's, buren en fa milie. OOSTERLAND. „Het Groene Kruis" vergaderde. „Het Groene Kruis" hield Don derdagavond een buitengewone ledenvergadering. De voorzitter, de heer W. Bak- kei, memoreerde ln zijn openings woord de wijziging in het dage lijks bestuur, nu de heer Dorst wegens vertrek ontslag had ge nomen als secretaris-penning meester. De heer Jac. v. d. Maas Pzn is als zodanig benoemd. Het voornaamste agendapunt was de voorgestelde pensioen regeling der „Groene Kruis"-zus- ters. Na voorlezing van het rap port der pensioencommissie en toelichting daarop werd deze re geling aanvaard. Daar de wijkverpleegster, zus ter Reinders, in gelijke betrek king benoemd is te Utrecht, zal per 7 November zuster Bos uit Oosterwolde de wijk waarnemen. Nog kwam in bespreking het stichten van een wykgebouw, met woning voor de zuster, waaraan grote behoefte bestaat. Het be stuur zal, indien de nieuwe zuster zelfstandig wil worden, daartoe pogingen bij het gemeentebestuur aanwenden. De collecte, gehouden, in de Ge ref. Gemeente te Yerseko voor de voorlopige onkosten van het te stichten Prot. Chr. Streekzieken huis heeft f 808.20 opgebracht. Moderne winkel te Axel. De fa. C. J. SchiemanCappon opende Zaterdag in de Noord straat haar nieuwe zaak in haar den, kachels, ijzerwaren, servies goed, keukengereedschappen enz. Door een totale verbouwing is een royaal pand met twee éta lage? verkregen, dat door zijn exterieur reeds een sieraad is voor de winkelstraat van Axel. Het interieur toont het ge slaagde streven naar het ultra moderne door de frisse teint, de indeling en wijze van uitstalling, de verlichting, alle factoren, welke tot kijken en kopen noden. Een bovenverdieping verschaft het publiek eveneens nog een zeer ruime keuze, terwijl een magazijn voor ijzerwaren en klein-landbouw-artikelen nog aan de zaak zal worden toege voegd. ZeeuwJ aCfodei] Kindervreugd Goes bezit thans verschillende kleuterscholenwaarvan er som mige ware kinderparadijzen zijn. Bij het zien van deze sc/to len gaan wij het als een gemis gevoelen nooit het onderwijs aan een kleuterschool te hebben genoten; de eerste schreden op het pad der ontiuikkelmg légdeit Uiij n.i. af aan de hand van een juffrouw van een „grote school". Dat dit een gemis betekent con stateerde ook de leraar van de H.B.S., die wij bezochten en die, als onze kennis niet beantwoord 66„Dat is toch geweldig brutaal 71 Zoiets gaat toch alle de aan zvn wensen, ons sarcas- perken te buiten?! Waar moet dat heen? Eerstdaags zijn in deze tisch naar een „opleidmgsinsti- omgevjng alle klokken verdwenen!" De burgemeester was zeer tuut aan de overkant van de Opgewonden. „Schout!" zei hij, „hier moet toch iets aan gedaan straat" verwees ter completering wor(jenj koste wat 't kost!" „Zeker, mijnheer de burgemeester, van onze kennis. Op bedoeld ge- rekent u maar op mij, ik zal dat zaakje wel 'ns opknappen. Het is juist zoals u zegt, het moet nu eens uit zijn, dat klokken stelen! Ik heb hier de zaak onderzocht; zal ik nu naar de herberg gaan om ook aldaar een onderzoek in te stellen?" „Juist, juist, ehzeker! Zeker, schout, dat lijkt mij het beste. Stel een onderzoek in, ja!" De schout, Filo Fop en de waard haastten zich naar de herberg. Toen zij in de gang kwamen, waar de klok gehangen had, begon de schout meteen aan zijn onderzoek. Hij stelde Filo wel honderd vragen en intussen was hij druk bezig bouw stond met grote letters. Nutsbewaarschool. De bewaarschool heeft intus sen plaats gemaakt voor de kleuterschool. Daarnaast hebben verschillende scholen nog een naam. De christelijke kleuter scholen in Goes heten „Kinder vreugd" en Jong Goes". Tegen da laatste naam bestaat geen bezwaren, tegen de eerste ech ter wel. Het personeel van deze school „lust" deze naam niet zoals ons is getfleken bij de ope ning van de nieuwe kleuter school. De reden daarvoor be grijpen wij niet. De naam kan toch niet anders zijn dan een compliment aan het personeel. Lang niet elke school is de vreugd van haar leerlingen'. En niet alleen kinderen, ooic ande ren is deze school met toebe horen een vreugdl Toch wendt de meerderheid van het perso neel momenteel al haar char mes aan om deze naam af te ie KLASSE i Nleuwdorp IAr- wimpelen. WaaromHadden wij nemuiden I 22; Kloetinge I toch maar op een kleuterschool Wemeldinge I 4—0; Kapelle I- gegaan, misschien begrepen wij Coljjnspl. Boys I 01; Wol- niet het meten van de plek waar straks de mooie klok nog hing. Hij mat ook de lengte van de gang; op het raam zocht hij naar vingerafdrukken en op de vloer naar voetsporen. „U zag dus, dat de dief in een sjees gindse dijk afreed?" vroeg hij. „Ja schout, dat zag ik; met 'n reuze vaart ging ie er vandoor! Ehgaat u nu zijn spoor volgen?" „Ha, zijn spoor volgen? Geen denken aan!" zei de schout minachtend, „nee, nee, zoiets ls achterlijk en ouderwets; dat doen Indianen en zo. Nee, ik zet gewoon posten bij elk huis, waar nog zo'n oude klok is. Let maar 'ns op! Morgennacht komt die dief wel naar één van die hulzen om weer zo'n klok te stelen en dan is-ie er bij! Gloeiend! Op heterdaad betrapt, zoals wij dat noemen. Ha! Wacht maar 'ns af, heren, U hebt uw klok spoedig terug!" Gewichtig beende de schout de trap af en de deur uit. Filo echter was maar half tevreden het dan! Woningbouw op programma vooruit. phaartsdijk IRillandia 27 V.C.K. IKrabbendijke I afgel. Hoezeer de leiders van deze klasse tegen elkander opwegen bewijst de uitslag van de wed strijd te Nieuwdorp. Een spannen de strijd, waar hard gevochten is om de winnende punten binnen te Het woningbouwprogramma, zoals de minister van Wederop bouw en Volkshuisvesting dat in slepen. Tenslotte werden de pun- December 1949 aan de Tweede ten gedeeld, wat ten goede kan Kamer heeft voorgelegd, voorzag komen aan Kloetinge, dat We- in de bouw van 38.000 (oorspron- meldinge met een verwachte ne- kelijk 35.000) woningen in 1949; derlaag naar huis zond. Het heeft van 40.000 in 1950 en van 45.000 weliswaar 2 punten minder dan in 1951. Met een jaarlijkse stij- Arnemuiden, doch ook 1 wedstrijd ging van 5000 woningen zou de minder gespeeld. Deze 3 elftallen jaarproductie in 1953 zijn opge- vormen een flinke kopgroep, die lopen tot 55.000 woningen. de anderen op een behoorlijke af- Op grond van de werkelijke stand achter zich weten te hou- prdouctie in 1949 (rond 43.000) den. Kapelle slaagde er niet in en de waarschijnlijke productie de overwinning te behalen en in 1950 (rond 47.000) valt te ver- zond Colijnspl. Boys met een ma- wachten, dat deze top een jaar S®re overwinning naar huis. Ril- - - - - HÖ4- ry\s*\y nlof ofpoViriWon eerder, nl. 1952 zal worden be reikt. Ned. Herv. Kerk. angenmen naar Leens, T. J. Hefting, cand. te Amersfoort; naar Bovensmilde, H. Kremer, cand. te Vroomshoop. Bedankt voor Rumpt, H. Kre mer, cand. te Vroomshoop; voor Meerkerk, G. Willemsen te Hierden. Chr. Geref. Kerken. Beroepen te Baarn, J. G. v. Minnen te Huizen (N.H.); te Zwijndrecht, M. S. Roos, cand te Naarden. Legerpredikanten. Ds S, J. v. d. Weg, res.-leger- predikant, is niet benoemd tot legerpredikant ln vaste dienst, maar blijft voorlopig ln militaire dienst als reservist. Hij is toege voegd aan het bureau van de hoofdlegerpredikant, kol. ds A. T. W. de Kluis te Den Haag. De legerpredikant ds G. Rienks, die het beroep aangenomen heeft naar de Geref. Kerk te Wormer- veer, zal in zijn ambtswerk, dat de garnizoenen in de kring Dord recht, Rotterdam, Schoonhoven en Hoek van Holland omvat, op gevolgd worden door ds J. Seegers uit Baarn. Examens. De classis Den Haag der Geref. Kerken heeft praeparatolr ge ëxamineerd en beroepbaar ver klaard de heren G. Bouma, cand. aan de Theol. Hogeschool te Kampen en A. C. Kersten, Idem aan de V.U., belden te Den Haag. Cand. Bouma zal gaarne de ker ken dienen en e ene.v. beroep ter stond in overweging nemen. Zijn adres is Roeloffstraat 55, Tele foon 775140, Den Haag. De heer Kersten kan de e.k. maanden nog geen beroep in overweging nemen. Zijn adres is Nispelstraat 12, Te lefoon 3338307, Den Haag. Het classicaal bestuur der Ned Herv. Kerk te Amsterdam heeft de acte godsdienst-onderwijs uit gereikt aan de dames J.. Abbers te Utrecht, H. H. Altevogt te Hil versum, G. G. A. Mulder te Am sterdam en M. Th. van Winsen te Hilversum en aan de heren J. d. Born te Huizen (N.-H.) en A. J. v. d. Drift te Amsterdam; dat van Deventer aan de heer P. de Boer te Enschede en dat van Eindhoven aan de heer G. v. d. Hoef te Eindhoven. De classis Drachten van de Geref. Kerken, art. 31 K.O. heeft geëxamineerd naar art. 4 der Zendingsorde de heer J. G. Agema, cand. te Gro ningen en bestemd voor de miss.- dienst. Verbeterd bericht. In onze editie van Zaterdag zijn in het bericht over de ge slaagden enige fouten geslopen. Men gelieve dit bericht als volgt te lezen; Aan de Theologische Hogeschool der Geref. Kerken (art. 31) te Kampen zijn ge slaagd voor het prop. examen de heren M. van Beveren en O. J. Douma, beiden te Kampen. Aan de V.U. slaagde voor het doctoraal examen rechten, de heer H. Langman te Ermelo. Vrije Universiteit. Dr J. Lever, benoemd tot lector in de faculteit der Wis- en Na tuurkunde aan de V.U., is voorne mens Vrijdag 10 Nov. a.s. om half twee in de grote zaal van het A.M.V.J.-gebouw te Amsterdam - T met een openbare les zijn ambt we* ®®n hee' lelijke steek laten te aanvaarden. Dr A. Stolk, be- vallen door van de hekkensluiters noemd tot gewoon hoogleraar ln te verliezen. Deze laatsten waren de faculteit der geneeskunde aan dsn ook ln staat om Nieuwland, de V.U, zal Vrijdag 10 Nov. a.s. Jï1?^® door de overwinning van om half vier aldaar zijn inaugu- S V-D- op Nieuwland, de rode lan- - 5 taarn af te geven.'s-H. Hendriks- kinderen versterkte zijn positie Ver. van leraren aan Prot. Chr. Kweekscholen. Driewegen verliest van Terneuzense Boys. Ook de 9e week van de competitie heeft er niets toe bijgedragen om de spanningen te verminderen. Hoewel geen der leiders z(jn kroon heeft verloren, zjjn er toch meerderen die zwaar bedreigd worden. Ook aan hoge scores ontbreekt het weer niet terwjjl bjj de return-wedstryden verschillende elftallen revanche genomen hebben. sten zodoende nog vaster op de onderste plaats. 2e KLASSE Dl Tern, Boys I Driewegen I 81; A.Z.V.V. De Beren I 46; Zaamslag I Hoek I 03. Driewegen heeft nu zijn eerste verloren wedstrijd te pakken. Het verloor weliswaar zijn leiders plaats niet maar versterkte wel de 2e plaats van Tern. Boys, die nu nog maar 1 punt achterstaan op de leider. De Beren namen re vanche voor hun eerste neder laag tegen A.Z.V.V. en versloegen nu op hun beurt de gastheren. Zaamslag verging het al evenzo en tuimelde daardoor van de 3e naar de 5e plaats in het algemeen klassement. 2e KLASSE Ei De Beren II— Kloetinge III 11; Zaamslag IH Zaamslag II afgel.; Driewegen IITern. Boys H 23; Hoek H —Spul II 1—2. Ook hier lieten de jongens van het Zeeuws-Vlaamse Driewegen een lelijke steek vallen, en ver loren daardoor enkele kostbare punten. Te meer omdat Spul II de kans zag om Hoek n te ver slaan en daardoor evenveel pun ten heeft als de leider. Alleen het doelgemlddelde van Driewegen is nog iets beter. In Baarland heeft de staart van deze klasse de pun ten broederlijk gedeeld en heeft nu ook Kloetinge IH zijn nul weg gewerkt. landia liet zich niet afschrikken door onze verwachtingen en maakte er dan ook duidelijke cij fers van. Hierdoor plaatste het zich op de 4e plaats. 2e KLASSE A: Kats I—Veere I 18; 's-H. Hendrikskinderen I Bevelanders I 50; Nieuwland I—S.V.D. I O4. De jongens van Kats hebben De jaarlijkse algemene verga dering van bovengenoemde ver eniging zal 28 December a.s. te Utrecht in Esplanade plaats vin door een overwinning op de Be velanders met duidelijke cijfers. 2e KLASSE B: Colijnspl. Boys n—Kapelle II 15; Krabben- dijke EtBevelanders II 82. De beide wedstrijden welke ln deze klasse gespeeld zijn, hebben den. In de middagvergadering zal seen verrassingen opgeleverd, de voorzitter, de heer J Dekker Colijnspl, Boys II schijnen zich van Zetten, refereren over: „En- niet gemakkelijk te kunnen her- kele gedachten over het leerplan st®11®1? wat tenvoordelevan Ka- voor de nieuwe kweekschool". Pelle kwam. Krabbendyke heeft zijn kans tegen Bevelanders niet voorbij laten gaan en maakte er i dan ook een klinkende overwin- Anti-Katholieke resolutie van ning van. 2e KLASSE C; Arnemuiden H -Nieuwland H 151; Meeuwen 11—V.C.K. II 1—5; R.C.S. I— Nieuwdorp II afgel.; V.S.C. I- Serooskerke n afgel. Arnemuiden heeft voor de hoog de Protestantse kerken van Transvaal. Op een conferentie van pro testantse kerken van Transvaal is eenstemmig een resolutie aan genomen waarin de regering ste score op deze 9e Zaterdag ge wordt verzocht immigratie van zorgd en blijft de eerste plaats katholieken te verbieden. De re- zwaar belagen. V.C.K. heeft aan gering diende het protestantse Meeuwen ook nu weer de kans element met alle beschikbare ontnomen hun beruchte nul weg middelen te versterken. Katho- te werken en nagelden deze laat- lieken die onder valse verklarin gen betreffende hun geloof het At, -7„„ii land waren binnengekomen. Afdeling Zeeland van dienden te worden uitgewezen. „Het Nederlandse lrekpaard In een andere resolutie is beslo- teleurgesteld: ten een deputatie naar de mi nister van binnenlandse zaken beer Zwagerman per 1 Januari te zenden teneinde het daarheen met Pensi°en, te doen lelden, dat geen diplo- Vorige week vergaderde het matieke vertegenwoordiger naar Bestuur van de afd. Zeeland van het Vatikaan gezonden wordt de Koninklijke Vereniging „Het noch dat het agrement verleend Nederlandse Trekpaard" te Goes, wordt aan een vertegenwoordi- Het voorstel van Gedep. Staten ger van het Vatikaan. De re- bij Provinciale Staten ingediend, gering zal voorts verzocht wor- om de jaarlijkse subsidie voor den het gehele stelsel van sub- de merriepremiekeuringen b.n- sidies aan scholen te herzien en nen twee jaren tot minder dan vooral met betrekking tot ka- de helft terug te brengen ver- tholieke scholen. wekte grote teleurstelling. Be- Voorts is een „waakzaam- treurd werd, dat het college van heidscomité" van alle protes- Gedep. Staten hierdoor bhjk tantse richtingen in Zuid-Afrika geeft het grote belang van de voorgesteld, dat zich zal keren Zeeuwse paardenfokkerij niet tegen rooms-katholieke invloed. naar de werkelijke waarde te In de laatste vijf jaar was het schatten. De hoop werd uitge- aantal katholieken met 85.000 sproken, dat de leden van de gestegen tot 614.000. Prov. Staten binnenkort het be sluit zullen nemen de huidige, toch al niet hoge jaarlijkse sub sidie te handhaven. De heer H. J. Aernoudts te Sluis, het bekende jurylid der De Maastrichtse rechtbank merriepremiekeuringen, wenste heeft in raadkamer besloten de wegens het bereiken van de 70- communisten N. F. J. Bitter, P. J. jarige leeftijd als zodanig af te Bertrand en J. Droomers, die, treden. Nadat de heer Aernoudts verdacht van aansporing tot de- van verschillende zijden hulde sertatie van Nederlandse mill- en dank in ontvangst had geno tairen, waren aangehouden, in men, werd tot jurylid benoemd vrijheid te stellen. Ten aanzien de heer A. J. E. Temmerman tï van de drie andere verdachten in Hoofdplaat, deze zaak, het gewezen Tweede Het adviserend lid, de heer C. Kamerlid J. H. Hermans en P. Zwagerman, die per 1 Januari L. F. van Buren Lensink en H. a.s. als Rijkszuivelconsulent met Leenders is gevangenhouding be- pensioen gaat, nam met enige volen. hartelijke woorden afscheid van Waarschijnlijk zal de Maas- het Bestuur. Ook de heer Zwa- trichtse rechtbank de zaak bin- german had van verschillende nen enige weken in openbare zijden hulde en dank in ont- zitting behandelen. vangst te nemen, Vrijdag en Zaterdag heeft de Anti-Revolutionaire party te Bre da een conferentie voor bijna hon derd afgevaardigden der kiesver enigingen uit de provincies Zee land, Noord-Brabant en Limburg gehouden. De bedoeling van deze conferentie was de onderlinge band te versterken en het kader der A.R.-partij te activeren. In de middagbijeenkomst van Vrijdag kwam, na opening door de voorzitter, de heer A. A. de Jong, voorzitter der Staten-kieskring Tilburg, aan het woord de heer H. van Eysden, directeur van de bond van Christelijke Textiel handelaren, voor het houden van zijn referaat: „De A.R.-partij en de middenstand". Ofschoon de referent van me ning was, dat de middenstand In de eerste plaats zelf zijn proble men heeft op te lossen, zag hij toch ook een aanvullende taak voor de Overheid. En het is deze taak, waarop de A.R.-partij, als staatkundige organisatie, zich heeft te bezinnen. Spreker behan delde ln dit verband o.m. de be tekenis van de vestigingswet kleinbedrijf, het ontwerp-bedrijfs- vergunningenwet, de belasting- politiek en de sociale verzekering van zelfstandigen. Tijdens de uitvoerige bespre king verdedigde de heer R. Gos- ker, adj.-secretaris van het Cen traal Comité met nadruk het standpunt, dat een eventuele oudedags-verzekering een zaak is die In geen geval door de Over heid moet worden geregeld, maar door Ók middenstandsbedrijfs organisaties zelf, wil de midden stander geen gevaar lopen zijn zelfstandig ondernemerschap te te verliezen. Provinciale subsidie van f4.000. Limburgse comunisten in vrijheid gesteld. De Vereniging Rijwielpad Wal cheren heeft de Prov. Staten ver zocht de kosten te dekken van het voorgenomen herstel door de vereniging van het gedeelte Vlis singenGroot Valkenisse van het rywlelpad VlissingenZoutelande. Ged. Staten stellen thans voor 'n bijdrage te verlenen geiyk aan de ten laste der vereniging biyvende kosten, na aftrek van de nog te ontvangen bydragen, tot een ma ximum van f 4000. Het rijwielpad Vlissingen Zoutelande ls gedurende de bezet ting vernield en behoeft dringend herstel. De minister van Weder opbouw hechtte reeds zijn goed keuring aan het verzoek tot het verlenen van een subsidie van 100 procent in de arbeidslonen bij de uitvoering van dit werk ln D.U.W.-verband. De gemeente Vlissingen neemt de herstelkosten van het pad, voorzover dat op haar grondgebied ligt, voor haar rekening. Behalve de financiële hulp van Vlissingen zal ook het gemeente-waterleidingbedrijf gel delijk steunen l.v.m. de eisen tot bescherming van het waterwin gebied te Dishoek. Ook bij deze financiële hulp zal de Vereniging echter niet ln staat zijn het ge hele werk uit te voeren, waar door het gevaar dreigt, dat het maar gedeeltelijk kan worden hersteld, n.I. tot Groot-Valkenisse, zodat de gewenste verbinding niet tot stand kan komen. Er mag worden aangenomen, dat de Herverkavelingscommissie in het belang van de landbouwen de bevolking, het nog ontbreken de gedeelte Groot-Valkenlsse Zoutelande zal herstellen. Grote toeristische betekenis. Aangezien dit druk bereden rij wielpad gelegen ls in één van de weinige recreatiegebieden in de provincie en geacht moet worden grote toeristische betekenis te hebben, menen Ged. Staten in de instandhouding ervan een pro vinciaal belang te moeten zien. Het bedrag van de te vergoeden arbeidslonen ls f 29.384,36. De aanlegkosten worden begroot op f 24.885. Van Vlissingen wordt verwacht f 1800 en van het wa terleidingbedrijf f 9000, zodat ten laste der vereniging blijft f 14.085. Het geraamd bedrag te ontvan gen oorlogsschade is f 10.000, zo dat f 4085 overblijft. Het voorstel vinciaal subsidie van f 25 per km weglengte. In verband hiermede stellen Ged. Staten voor een algemeen besluit te nemen, om aan beheer ders van een niet op het provin ciaal wegenplan voorkomend rij wielpad jaarlijks een bijdrage van 50 procent te verlenen ln de kos ten van het pad tot een maximum van f 50 per km lengte en aan de beheerders van een door Ged. Staten aan te wijzen rijwielpad, dat, hoewel niet deel uitmakend van een op het provinciaal wegen- plan voorkomende weg, nochtans gerekend wordt tot enige weg daarvan te behoren, een jaarlijkse bijdrage van maximaal f 25 per km weglengte. Aanleg van sportcentrum te Vlissingen. Alle takken van sport zullen hier beoefend kunnen worden. Vrijdag zal de Vlissingse raad in behandeling nemen het plan met de begroting van de verdere aanleg van het Sportcentrum, waartoe de raad reeds eerder ln beginsel besloot. Het plan omvat de aanleg van drie sportvelden met de daarbij behorende afrastering, toegangs paden en rijwielbewaarplaats. Voor de athletiekbeoefenaars heeft men een zgn. grassintelbaan ontworpen, welke om een der drie velden komt te liggen. Verder komen er springbakken en een kleedlokaal. De beplanting zal voor dit sportcentrum gratis be schikbaar worden gesteld door de Stichting „Nieuw Walcheren". De afmetingen der drie terreinen zul len zodanig zijn dat deze zowel voor voetbal-, als voor korfbal, handbal- en hockeysport kunnen worden gebruikt. Voor het ge bruik in de zomermaanden zal 'n sproeiinstallatie worden aange bracht. Het werk zal hoofdzakelijk in D.U.W.-verband worden uitge voerd. Ter dekking van de kosten van dit plan zal thans de gift van de Stichting Sportpark Vlissingen ad f 30.000 worden aangewend. Ten laste van de gemeente blijft van Ged Staten is een bedrag f 45.000. Destijds is reeds f 51.500 - door de raad gevoteerd. Met bijzondere belangstelling zal sportlievend Vlissingen de be handeling tegemoet zien. Vooral de f 30.000 heeft reeds menig woord uitgelokt, daar dit bedrag reeds enkele jaren geleden is ont vangen, van f 4000 maximaal te vergoe den. Dezelfde vereniging verzoekt het jaarlijks subsidie in de onder houdskosten, die thans ongeveer drie maal zoveel bedragen als voor de oorlog, te verhogen. Zij ontvangt thans hiervoor een pro- Onder de schijnwerper der historie. Vrijdagavond sprak de heer H. Algra, lid van de Eerste Kamer, een referaat uit getiteld: „Onder de schijnwerper der historie". In het licht van de geschiedenis, vooral die van de ontwikkeling van de A.R.-staatkunde onder Groen van Prinsterer en Kuyper, behandelde spreker de actuele vraagstukken van de verhouding tot de K.V.P., de sociale politiek en de Internationale staatkunde. Hij bond de vergadering op he't hart, dat ook in de verhouding tot de K.V.P. nog altijd is haar isolement, dat ls haar zelfstandig heid-, en in haar innige verbonden heid met het belijdende volk de kracht der partij ligt. En ondanks het feit, dat de A.R.-richting, die het buitenland in de tijd van Groen van Prinsterer nog wel ge kend heeft, thans overal buiten onze grenzen ineengeschrompeld schijnt, zag hij toch ook inter nationaal grote perspectieven, daar dit de tijd is waarin het Protestantisme ln alle landen van West-Europa tot de beslissende keuze moet komen tussen desertie en het vinden van een eigen plaats aan het front. ONZE INTERNATIONALE TOLITIEK HET ONDER WERP. Zaterdag werd door mr W. Rip „Onze internationale politiek" be handeld. By de behandeling van dit on derwerp werd allereerst aange toond dat grote politieke inter nationale vraagstukken om op lossing vragen en daarna wat ons beginsel daarbij te betekenen heeft. De internationale samenwerking aldus spreker, staat vooral nu de laatste wereldoorlog in het cen trum van veler belangstelling. Ook van Anti-Revolutionaire zijde heeft voor deze samenwer king belangstelling bestaan. In 1934 werd in ons Program van beginselen reeds een artikel op genomen, waarin voor de betrek king tot en samenwerking met andere landen reeds enige wensen werden opgenomen. In de Ver. Naties en de Veilig heidsraad ls geen gezamenlijke grondslag en er heerst een gren zeloze verwarring over alle be grippen. Vandaar dat een 15-tal landen van West-Europa trachten te ko men tot een vruchtbare samen werking op een gezamenlijke grondslag. Men zocht dit in een federatief verband. Ter bereiking daarvan worden in Straatsburg samen komsten gehouden van de minis ters van Buitenlandse Zaken en van afgevaardigden uit de parle menten van die staten. Onder de afgevaardigden naar Straatsburg hebben ook Antl- Revolutionairen plaats gekregen. Ze vormen er een kleine minder heid, maar deze enkelen hebben ook daar een roeping te vervullen. Wij Anti-Revolutionairen zullen ons niet afzijdig mogen houden van het moeilijke werk, dat zl) daar hebben te verrichten, aldus spreker. De voorzitter wekte de afge vaardigden met aandrang op net gehoorde ln deze vergaderingen toch vooral in de kiesverenigingen uit te dragen. Daarna volgde sluiting van deze ln elk opzicht goed geslaagde conferentie. Geref. Schoolverband. De algemene vergadering van Geref. Schoolverband zal daags vóór Hemelvaartsdag 1951 te Utrecht In K. en W. worden ge houden. In de middagvergadering komt aan de orde het referaat van dr A. van Deursen van Gro ningen over: „Het onderwijs in de aardrijkskunde naar Bijbels beginsel". Verkiezing kiescollege Ned. Herv. Kerk. Zaterdag j.l. werden tot leden van het kiescollege van de Ned. Herv. Kerk te Goes herkozen de heren W. Brand, P. W. de Her der, A. Huibregtse, L. Overgaauw, F. Boogaard, I. Ph. F. v. d. Plas- sche. J. A. van Willigen, M. A. v. d. Hell, M. W. Knuist, H. B. Buowman en C. Louisse. Geko zen werden in 2 vacatures de he ren J. A. J. Dekker en P. van Kleunen. By een botsing tussen een per sonenauto en een trein tussen Nootdrop en Zoetermeer zijn twee echtparen uit Naaldwijk om het leven gekomen. Zij laten resp. 8 en 2 kinderen na.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 3