De galeislaaf 3rovinti^É«f GEMEENTERADEN AKKERTJES" Zink, eieren en drinkglazen gestolen. WEK DE GAL IN UW LEVER OP Het Kabinet over het financieel beleid. OmUc de, leupe. ADAMSON Niet voor één gat gevangen. Wie pijn lijdt, leeft maar half! Maandag 6 November 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 In de verdachtenbank. In Arnemuiden vielen rake klappen. Vrijdag behandelde de Politie rechter te Middelburg weer een kan tal diefstalletjes. Zo moest de Sliddelburgse koopman L. M. een poete betalen van f 20 of 10 da ken hechtenis voor het stelen van fleren van de landbouwer De O. I. J. N. eveneens koopman te Middelburg sloopte enige tijd ge leden van een huis aan het Smids- polwerk een linken goot en enige kfvoerpijpen. Hij werd beboet biet f 30 of 15 dagen. Een 19-jarige Vlissinger kwam tlch verantwoorden voor een po ting tot diefstal in een cafetaria In de St Jacobstraat. Juist toen hij bezig was de cassa open te haaken betrapte de eigenaar hem. pe eigenaar beweerde, dat hij te ld uit de kas miste, doch verd. Rntkende er geen geld uit te heb ben genomen, hoewel dit wel zijn bpzet was geweest. Voor de poging tot diefstal werd de 19-jarige ver oordeeld tot f 40 boete of 20 da ten en 1 maand voorw. met een proeftijd van drie jaar. „KLEIN GOED". De Vlissingse schilder D. G. W. K. had tijdens de werkzaamheden aan boord van het Franse s.s. „Colombie" 10 drinkglazen weg genomen. Hij werd tot twee we ken hechtenis veroordeeld. Zijn yverkbaas J. D. te Schiedam, die de glazen als geschenk had aan genomen werd bij verstek ver oordeeld tot f 80 of 15 dagen. Zink schijnt nogal in trek te e'ijn. J. K. V. betonvlechter te Middelburg nam een hoeveelheid ginkafval weg, dat toebehoorde tan de Fa O. Dit kostte hem f40 6f 20 dagen. De schilder der K.M.S. te Vlis- Singen C. F. M. hoorde zich ver oordelen tot f 30 of 15 dagen, daar hij de verleiding niet had kunnen weerstaan om op de werf jntge doosjes houtschroeven, échuurpapier en tapijtafval weg te nemen. Wegens diefstal van 'n sigarenaansteker te Souburg \verd de acrobaat R. W. veroor deeld tot f 15 of 5 dagen. RAKE KLAPPEN. Toen H. B. groentenhandelaar te Vlissingen, die verdacht werd Van diefstal door de politie was meegenomen, was hij het daar mee niet eens. Dat was nog niet zo erg geweest, maar hij ging te ver en stond nu wegens weder- spannigheid terecht. Bij verstek Vrouw speculeerde op goede hart van Terneuzense pastoor „Ga heen en zondig niet meer" Vorige week verscheen voor het Gerechtshof te 's-Graven- hage een 65-jarige vrouw uit Amsterdam, C. M. H., die door de Rechtbank te Middelburg énige tijd geleden wegens het fen verkoop aanbieden van een Vals kunstwerk, tot twee maan den gevangenisstraf was veroor deeld. De gedupeerde persoon was 'n pude pastoor uit Terneuzen, die fta drie bezoeken van verdachte Èan de pastorie ruim f 1800 lich ter was geworden. Als getuige vertelde de pastoor: „Ze kon niet verder meer edel achtbare. Zij vertelde me dat ze In Enschedé een schilderijen tentoonstelling wilde houden, maar ze had geen geld. Ik heb haar toen geld geleend, ruim f 1800, op die voorwaarde, dat Ik het na 2 dagen terug zou krijgen". „De pastoor heeft mij schaak mat gezet", klaagde verdachte. ,,Ik had hem het geld na de tentoonstelling terug willen be talen. Maar hij liep naar de rolitie en in Enschedé werden 11e schilderijen in beslag geno men en toen kon de expositie hiet doorgaan". „U moet de schuld niet schui ven op de pastoor", wierp de president tegen. „U bent al heel Wat keren als verdacht van op lichting met de politie in aan raking geweest". Waarop ver dachte in tranen uitbarstte. De proc.-generaal vroeg een voorw. gevangenisstraf van 3 raanden met een proeftijd van jaar. „Wanneer het Hof met deze eis meegaat, dan betekent dit voor u: „Ga heen en zondig niet meer", aldus besloot de presi dent, nadat de verdediger mr Adriaanse uit Middelburg, cle mentie had bepleit, Uitspraak over 14 dagen. werd hij tot f 60 boet® of 30 da gen veroordeeld. De landbouwer J. W. scheen 't niet erg op honden voorzien te hebben, want hij schoot de hond van de landbouwer H, J. A. te Serooskerke neer. f 50 boete of 20 dagen. De aardappelhandelaar S. S. te 's-Heer Arendskerke kon zich blijkbaar niet als een heer gedra gen in de nabijheid van dames; hij gebruikte althans minder net te uitdrukkingen en werd des wege veroordeeld tot f 15 of 10 dagen. Dat de stoker van de glasfa briek wel eens met z'n meisje stond te praten, dat kon de los werkman H. van B. te Arnemui den moeilijk verdragen. HU pakte een stuk ijzer en sloeg er de sto ker mee. De Politierechter vond het geval ernstig genoeg om hier te straffen met 3 weken hechte nis. De visser L. M. was Zaterdag 16 September niet meer bepaald nuchter te noemen, toen hij In 't café van H. twee zakjes patates- frltes bestelde en de twee kwart jes, die hij daarvoor moest neer tellen, teveel vond. Hij sloeg bo vendien de caféhouder en toen hij buiten de deur werd gezet, ver zette hij zich ook nog tegen de politie, die hem naar huis wilden brengen. Hoewel verd. zich ver ontschuldigde met te zeggen, dat hij dronken was geweest, moest hij voor het gehele geval twee we ken in het Huis van Bewaring doorbrengen. De Middelburgse stucadoor P. A. B. kreeg f 10 of 5 dagen. Toen hij n.l. In een huls met een pla fond bezig was, maakte hl) zich kwaad op de electricien, die zijn werk deed. Het komt wel eens voor dat electriciens bij 't draad- trekken vuile plekken op de pla fonds maken. Verd. vreesde dat 't weer zou gebeuren en sloeg er toen maar bij voorbaat op los. Overtreding van de distel- verordening voor de Rechtbank te Middelburg. Vrijdagmorgen zal voor de Ar rondissementsrechtbank te Mid delburg moeten verschijnen de grondbezitter F. A. L. C. S. van O. te Wassenaar. Als eigenaar van de Slikweg en Maatje-Haring Jogsweg heeft hij de langs de ber men van deze wegen groeiende brandnetels en distels niet laten uitroeien. De Kantonrechter te Zierikzee veroordeelde Van O. reeds tot 2 maal f 6 boete of 2 maal 8 dagen hechtenis, waarvan verd. in hoger beroep kwam. (Ingez. mededeling advert.) U zult f8 morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet. het bederft U raakt verstopt, wordt humeurig ei loom. Neem de plantaardige CARTER'! LEVERPILLETJES om die liter gal 01 te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. YERSEKE. Geen schuilhuisje aan de Postbrug? Donderdagavond vergaderde de raad. De heer J. Grootjans (C.H.) werd ais raadslid beëdigd. Uit de raad werd in een vorige vergadering aangevraagd, of het mogelijk was een schuilhuisje te zetten aan de Postbrug. De Rijks waterstaat wenst daarin geen medewerking te verlenen. De heer Prins had gevraagd wanneer de gemeentenaren aan de beurt van doorlichten zijn. Na informatie kan de voorzitter mee delen, dat dit aan de hand van een vast programma geschiedt. Yerseke is nog niet aan de beurt. Verder vroegen -B. en W. ver gunning aan door de Pachtkamer van Zeeland een kwestie van ver goeding wegens pachtontbinding met de heer J. M. Poley te doen regelen. De gemeentebegroting 1951 werd aangeboden, sluitend met een onvoorzien van f 5583. Ook de begroting van het Burgerlijk Armbestuur 1951 werd aangebo den. Na een uitvoerige discussie werd besloten tot de bouw (met verminderde Rijksbijdrage) van 10 woningen t.b.v. gerepatrieer- den. Herbenoemd werden tot le den van de woonruimtecommissie de heren M. Buteijn, J. Prins, dr Polderman, J. C. Sinke en P. Do- minicus.. Tot plaatsvervangend lid der Stichting Volkshuivesting (vac. M. C. Eckhardt) werd benoemd de heer Joh. Koster en tot lid der gascommissle werd benoemd de heer Joz. C. Sinke. Na enige vragen van de heren Koster en Koppe werd de begro ting 1951 keuringsdienst van vee en vlees goedgekeurd. Enkele maatregelen, genomen tijdens de bezetting, werden be stendigd, 9.a., dat het verboden is oesters, mosselen of kreeften in een put te hebben. Bij de rondvraag vroeg de heer Van Boven de oprit van de Mo lenpolderdijk ln goede staat te brengen. Het is daar levensge vaarlijk. B. en W. zullen dit nader bezien. Verder vroeg hij inlichtin gen over het opruimen van krot woningen. De heer Koppe wilde, dat bij de nieuwe verkeersregels op 1 Jan. a.s. goed bekeken zal worden, welke gedeelten van de gemeente zich lenen voor maximum snel heden. De heer Koster informeerde naar de centrale van de nieuw bouw Burenpolder. Daar ls van wege de Centrale Dienst een spe ciale opzichter. Verder vroeg de heer Koster, of het niet mogelijk is de raadsstukken toegezonden te krijgen. Er zijn enige bezwaren aldus de voorzitter. De heer Koppe geloofde, dat de kosten daarvan te groot zijn, Een raadslid moet zelf ook wat doen. Daarna volgde een besloten zitting. AAGTEKERKE. Waar komt de Rijsoordlaan? Vorige week vergaderde de raad. Een verzoek van de raad voor Katholieke Beroepskeuze werd voor kennisgeving aangeno men. De commissie tot wering van schoolverzuim werd herbe noemd. Na enige bespreking werd besloten de voordracht voor de leden van de commissie woon- ruimtewet 1947 terug te nemen. Besloten werd de rekening-cou rant-overeenkomst met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten voor één jaar te verlengen en 't maxi mum crediet te bepalen op f 20.000. Hierna werd de begro ting 1951 behandeld. Z.h.s. volgde de goedkeuring. De begroting sluit met 'n bedrag van f 93873,50. De heer S. de Visser bracht dank aan het secretariepersoneel voor het verrichte werk. De heren Willemse en Meise werden aan gewezen tot het nazien der ge meenterekening 1949. Van de Stichting „Nieuw Walcheren" was een schrijven ontvangen over de beplanting van de Rijsoordlaan. Daar nog niet met zekerheid kan worden gezegd, waar deze laan zal komen, werd besloten af te wachten, of er nog een geschikte plaats zal komen voor beplanting. In de rondvraag vroeg de heer S. de Visser naar de mogelijkheid tot het bouwen van woningwet woningen voor 1951. Hierop be staat weinig kans, maar getracht zal worden nog een toewijzing te krijgen. Naar aanleiding van het ver vallen van een deel van de weg AagtekerkeOostkapelle vroeg de heer Willemse, of het dee], dat tot rijwielpad bestemd zal worden kan worden schoongemaakt, daar het daar onbegaanbaar is. Andere leden waren het hiermede eens. Daar nu ook de brug over de wa tergang weg is, moeten de school kinderen een grote omweg maken, wat tot moeilijkheden aanleiding geeft. De heer Moens stelde voor deze brug weer te laten plaatsen en het voetpad langs de hofstede van P. Kodde te hand-haven. Wethou der P. de Visser ondersteunde dit (Ingez. mededeling advert.) [RAT noch MUIS ontsnap! HODEM] aan het onweerstaanbare jSganmnir Maatregelen ter begrenzing credietverlening door banken worden voorbereid. Ofschoon zich omstandigheden kunnen voordoen, die overschrij ding van het nadelig saldo van het landbouw-egalisatiefonds on vermijdelijk maken, ligt het ln de bedoeling van de regering om het thans uitgetrokken saldo te beschouwen als maximum, waarop het beleid zo veel mogelijk moet worden gericht. Door het vermoedelijk beloop van deze uitgaven nauwlettend ln het oog te houden, zal de regering zich tijdig kunnen beraden over de te nemen maatregelen, indien de grens dreigt te worden overschreden. Aldus de regering ln haar antwoord aan de Tweede Kamer, n.a.v. het voorlopig verslag voor 1951. Als vaststaand kan worden aangenomen, dat de werkloos heidswet op 1 Januari 1951 nog niet in werking zal treden, zodat de post van f 70 millioen enige ruimte bevat. Wegens het wegvallen der on- dernemingsbeiasting zal binnen kort bij de Staten-Generaal een wetsontwerp ingediend worden tot verlenging met een termijn van twee jaren van de wet nood voorziening gemeentefinanciën. De gemeenten zullen hierdoor over elk der jaren 1951 en 1952 een bedrag tot hun beschikking krijgen gelijk aan hetgeen wegens ondernemingsbelasting (inclusief de vervangende uitkering naar de grondslag bedrijfskapitaal) over het jaar 1950 in de gemeente begroting wordt verantwoord. De compensatie voor de jaren 1951 en 1952 van het gemeentefonds door verhoging van de Rijks bijdrage wordt ln bedoeld wets ontwerp mede geregeld. Herziening nog niet voltooid, De critische herziening van het financiële beleid, welke door de minister van Financiën noodzake lijk wordt geacht, voordat tot nieuwe uitgaven wordt besloten, is nog niet voltooid. Het ligt in de bedoeling bij de organisatie van de emigratie de particuliere bureaux, ln grotere mate dan thans het geval is, deel te doen nemen. Een wetsontwerp, strekkende tot regeling van het toezicht door de Nederlandse Bank op het cre- dietwezen, zal, naar zich laat aanzien, nog dit jaar bij de Sta ten-Generaal kunnen worden in gediend. Momenteel is het desbetreffend ontwerp in behandeling bij de bankraad, die de minister van Financiën over dit ontwerp van advies zal dienen. Amerikanen gaan ter stembus, Op 7 November zullen de Amerikanen naar de stembus gaan om alle 435 leden van het Huis van Afgevaardigden en 36 van de 96 senatoren te kiezen, terwijl eveneens de gouverneurs zetels van 32 staten in het ge ding zyn. De Democraten hebben thans 54 senaatszetels tegen de Repu blikeinen 42. In het Huis van Af gevaardigden hebben de Demo craten 261 zetels en de Republi keinen 169. De Amerikaanse Ar beiderspartij en de Liberaalde- mocratische partij hebben elk een zetel, terwijl drie vacant zijn. De Democraten hopen, dat de overwinning in Korea gunstig voor hen gewerkt heeft. In het democratische kamp verwacht men er enkele zetels van de Republikeinen bij te win nen. Truman zelf voorspelde een verschuiving" ten gunste van de Democraten. voorstel. Na gehouden stemming hierover werd het voorstel met 3 tegen 4 stemmen verworpen. ST. ANNALAND. Begroting 1951 goedgekeurd. Vorige week vergaderde de raad. O.m. werd het bedrag per leer ling ingevolge art. 55 der L.O. wet 1920 vastgesteld op f 15,97. Zonder hoofdelijke stemming werd de begroting voor 1951 vastgesteld. Ontvangsten en uit gaven bedroegen f 174.835,18 met als onvoorzien f 1.800,12. Het cij fer van de kapitaaldienst is f 47.526,13. Aangeboden werd de gemeente rekening over 1949, die in handen werd gesteld van een raadscom missie. Goedgekeurd werd een wijzi ging op de begroting van het Wezen-Armbestuur over 1949, waarna de rekening over dit jaar werd aangeboden, alsmede de be groting voor 1951, Bij de rondvraag werd weer de aandacht gevestigd op een paar putten in de straten. Opdracht was reeds verleend deze weg te werken. FEUILLETON. Vrij naar het Engels van JOSEPH STEPHENS. 4) —o— Kun je zwemmen? schreeuw Io naar de slaaf. Ja. Zij klom op de balustrade en wenkte hem desgelijks te doen. De storm raasde voort, het schip kreunde als in doodsangst. Plotseling fel als een bliksem straal, werd het schip met ty- phonisch geweld opgenomen en tieergesmakt, zodat de binten kraakten. Scheepsvolk zowel als officieren werden door de schok in zee geslingerd, en wat niet muurvast stond, ging overboord. Wanhopig over het dek ren nend schreeuwde Cono iets naar Io. Maar op hetzelfde ogenblik stortte een ziedende watermassa Zich over de galei, met het ge volg, dat zowel Io als de galei slaaf in zee werden geslingerd en in groot levensgevaar ge raakten. Nummer 16 was spoe dig meester van de situatie en zwom met krachtige slagen zo snel mogelijk van het schip weg, waarvan het achterdek nog bo ven de golven te zien was. Na enige tijd zag hij een cylinder- vormig voorwerp op de golven deinen: de reddingsboot van de galei. Met vernieuwde kracht zwom hij erheen en sloeg zijn hand aan de reling; de spieren tot het uiterste strekkend, slin gerde hij zich over de rand en was aan boord. Maar deze red ding bleek slechts schijn: geen minuut later werd het bootje door een zware roller uit de krachtige hand van de roeier ge slagen en als een vod tussen de klippen geworpen. Half bewusteloos werkte de galeislaaf zich naar de dichtst bijzijnde rotspunt. Weer zou de kokende zee hem meegesleept hebben maar hij slaagde er in de rotspunt met beide handen omklemd te houden totdat de stormvlaag uitgeraasd was. Plotseling hoorde hij een stem over het water klinken. Allengs onderscheidde hij vaag iemand die zwom. Weer klonk de stem en nu was er geen twijfel meer aan, het was de stem van een vrouw. Toen begreep hij, dat dan de dame, die op het galei- dek hem had aangesproken. Maar opnieuw zweepten felle rukwinden de golven op, zodat hij uit lijfsbehoud alle krachten moest inspannen om zich aan de rotspunt vast 1e houden en de zwemmende figuur uit zijn ogen verdween. Dan tilde een zware golf hem op, hij verloor zijn hou vast en werd, licht als een kurk, op het kokende water gewor pen. Zijn hoofd sloeg tegen een hard voorwerp en alles rondom hem werd zwart.... HOOFDSTUK II. Onder de colonnade van de door bloemenweelde omlijste villa Gentiana, het buitenverblijf van Io, stond zij met Cono uit te kijken over de tot rust gekomen zee die nog licht nadeinde onder de weer blauwe hemelkoepel. Wat is je plan met die uit zee gehaalde slaaf, Io? Dat weet ik nog niet, zei Io, na even nadenken. In elk geval laat ik hem niet terug gaan naar dat verne derende leven, waaraan hij zo wonderlijk ontsnapt is. Weet je wel, Cono, dat jij, hij en ik de enige overlevenden zijn van ds galei? Ben je daar zo zeker van, Io? Ja. Ik heb vanmiddag ver schillende reddingsploegen uit gezonden. Zij hebben geen ie- vend wezen gevonden. Boven dien heb ik om de honderd me ter langs de havenkant van het eiland wachtposten uitgezet. Enige aangespoelde lijken zijn dicht achter de kust begraven. Iets anders is niet gerapporteerd. Je hebt een knap stukje werk geleverd met die galei knaap van de levensgevaarlijke rotsklippen te slepen en veilig aan land te brengen, merkte Cono op. Ik weet natuurlijk wel, dat je zwemmen kunt als een vis, maar waar haalde je in de wereld de kracht vandaan, om hem op sleeptouw te nemen na een reeds zo afmattende zwem tocht? Nu ja, nu het beter tot mij doordringt, verbaast het mij ook. kan mij herinneren dat >k hem een- of tweemaal geroepen heb. Maar al spoedig daarna zag ik dat hij tegen een rots gewor pen werd. Toen zag ik een doodsbleek gelaat en een naar adem snakkende mond. Ik werk te mij naar hem toe en greep hem, precies op het ogenblik, dat een nieuwe golf hem dreigde te overweldigen. 'tWerd een felle worsteling tussen leven en dood. Hij kon mij niet helpen, was tc zwak en te uitgeput. Ik steun de hem en trachtte bij iedere golfslag zijn machteloos lijf dich ter bij de kust te trekken. Toen kwam Poly de reddende hand uitsteken, pikte hem op, slingerde hem als een zak meel over z'n schouder en bracht hem naar het naastbijgelegen huis. Waar is hij nu? vroeg Cono met iets van broederlijke trots in zijn stem. In de oude villa Canna. Maar wat zullen de inlan ders er van zeggen, Io? Je zult toch een verklaring moeten geven, niet? (Wordt vervolgd.) De credietuitbreiding. Ter beteugeling van een onge wenste credietuitbreiding in de naaste toekomst is de Nederland se Bank reeds overgegaan tot verhoging van haar disconto. Maatregelen ter begrenzing van de credietverlening door banken worden door de Ned. Bank in overleg met de banken, voorbereid Dat bedoelde maatregelenjprae- matuur zouden zijn, bestrijdt de minister. De credietverlening aan het bedrijfsleven door 42 handels banken, die tesamen, gerekend naar de hoogte van de balansto talen, ongeveer 90 procent van de omvang van alle handelsbanken uitmaken, is van Juli 1949 tot Juli 1950 gestegen van f 942 mil lioen tot f 1118 millioen. Douane-ambtenaren krijgen Engelse' les. Nu meer en meer beseft wordt, dat het toerisme een goede bron van deviezen-inkomsten voor ons land vormt, wordt er allerwege naar gestreefd het de toeristen zoveel mogelijk naar de zin te maken. De douane-ambtenaar is de eer ste man, die de vreemdeling ont moet bij het betreden van Neder lands gebied. Hoewel de laatste tijd aan de voornaamste grensposten reeds douane-ambtenaren worden ge plaatst, die in staat zijn vreemde talen te spreken, is men nu ver der gegaan en begonnen deze ambtenaren les te geven in het spreken van de Engelse taal. Door middel van een lingua- phone worden de eerste beginse len der Engelse taal bijgebracht, De cursus ls geheel op de practijk gebaseerd, zodat de beste ver wachtingen voor de toekomst be staan. Men kan niet anders dan deze geste toejuichen. Als nu Financiën ook nog zou kunnen zorgen, dat deze ambtenaren over goede uni formen beschikken, dan kan men het volgend seizoen met recht trots op de Nederlandse douane mensen zijn. Oud-leden 14 R.I. te Terneuzen hebben eigen sociëteit. Toen ln 1946 door enkelen het initiatief werd genomen om de vrijwilligers, welke in 1944 en '45 bij het 14e Regiment Infanterie dienden, ook na het beëindigen van het dienstverband zoveel mo gelijk met elkaar ln contact te laten komen, had zelfs de meest optimistische oprichter niet kun nen denken, dat de door hen ge stichte „Vereniging Oud-leden- 14 R.I." zo'n vlucht zou nemen. Werden de eerste jaren enkel op één centraal punt contactavon den gehouden, alras deed zich de noodzaak gevoelen tot decentrali satie over te gaan. Hieraan is se dert enige tijd uitvoering gege ven door het oprichten van diver se afdelingen, welke elk een af zonderlijk bestuur hebben, doch alle onder één centrale leiding staan. De regelmatig gehouden con tact- en ontspanningsavonden worden door de oud-vrijwllllgers goed bezocht en steeds weer komt dezelfde kameraadschappelijke verhouding van de diensttijd naar voren. Thans heeft 14 R.I. zjjn eigen sociëteit gekregen, een gelegen heid waar Iedere vrijwilliger van harte welkom ls, waar sport en spel beoefend worden en waar door middel van eventueel in te lassen lezingen en wedstrijden ook gezorgd wordt dat deze avonden op een behoorlijk niveau blijven. Algemene C.B.T.B.-tuinbouw- cursus te Nieuwerkerk geopend. Donderdagavond j.l. werd in de christelijke school te Nieuwer kerk het 3e winterhalfjaar van de algemene tuinbouwcursus ge opend, georganiseerd door de C.B.T.B. te Zierikzee en gegeven door de heren W. P. L. Bakker en H. P. Verton te Haamstede, resp. als hoofd- en tuinbouwvak- onderwijzér. Aanwezig waren de burgemees ter van Nieuwerkerk, de provin ciale secretaris, drs J. J. Knibbe en het dagelijks bestuur van de C.B.T.B. te Zierikzee. De voorzitter der afd., de heer A. M. den Boer, wees er in een welkomstwoord op, dat de vrij gekomen uren in de winter nuttig dienen te worden besteed. Hij wekte de leerlingen, 10 in getal en 1 toehoorder, op, tot grote ac tiviteit en verklaarde de cursus voor geopend. Daarna sprak de heer Knibbe zijn vreugde uit over deze cursus. Hij wees op de noodzakelijkheid van vakbekwaamheid in de land en tuinbouw, mede in verband met de liberalisatie van de han del. Hierop zetten de heren Bakker en Verton het programma voor dit winterhalfjaar uiteen en be gonnen met da lessen. Bijeenkomst afd. Walcheren Chr. Bakkerspatroons. Met medewerking van de N.V. Zeelandia" te Zierikzee organi seerde de afd. Walcheren van de Chr. Bakkerspatroons een filmavond voor haar leden met hun dames en gezellen. De neer Fontaine hield een inleiding over het onderwerp: „Hoe verhoog ik mjjn omzet?" Daarna werd de film: „De bakker en het men selijk leven", alsmede een film over het groot-, midden- en kleinbedrijf vertoond met aan het slot de film over het be kende station te Wagenlngen en de Zeelandiafabriek. Grote belangstelling was er voor de koekjesrevue van de heer Rotte uit Zierikzee. Ruim 40 soorten Ingezonden koekjes werden besproken en beoor deeld. Jammer genoeg kon door tijdsgebrek de bakkersspraak waterval geen doorgang vinden, maar deze zal op een volgende bijeenkomst aan de beurt ko men. Aan het slot van de avend dankte de voorzitter de N.V. Zeelandia, namens de talrijke aanwezigen, voor deze leerzame avond. Hebreeuwse Evangelisatie in Zeeland. In de Bogardzaal te Middel burg zal Woensdag een lichtbeel denavond over het land Israël worden gehouden door de He breeuwse Evangelisatie afd. Hol land, een onderdeel van het we reldzendingswerk onder Israël, dat vanuit Noord-Amerika wordt geleid door dr A. U. Michelson, die als Joods advocaat 28 jaar geleden Evangelieprediker werd. Een inleidend woord zal worden gesproken door een Hebreeuws christen uit Terneuzen. Een soortgelijke avond zal op 9 November in het kerkgebouw der Vrije Evangelische Gemeen te te Goes worden georganiseerd, Ds Karelse zal daar een inleidend woord spreken. VLISSINGEN. Openbare Leeszaal. Het boekenbezit van de Open bare Leeszaal te Vlissingen werd aangevuld met de volgende wer ken: Buck, Drakenzaad; Chris tie, De moordenaar droeg blauw; Forester, Het schip; Gij- sen, Telemachus in het doip; Keun, Het meisje, waarmee de kinderen niet mogen omgaan Sinclair, Wie wind zaait; De Maupassant, Notre coeur; Und- set, Frau Hjelde; Gilbert, Hid den herds; De la Roche, Return to Jalna In de maand October werden uitgeleend 1915 Ned. romans, 250 romans in vreemde talen, 739 studieboeken en 511 kinder boeken (totaal 3415). De tijd schriften- en krantenzaal werd bezocht door 415 mannen en 79 vrouwen; de jeugdleeszaal door 132 jongens en 131 meisjes. Er werd voorgelezen aan 18 jon gens en 25 meisjes. KRUININ GEN. Verbetering. In het verslag van de polder vergadering staat als vacature aangegeven de heer Joh. Glerum. Dit moet echter zijn: vacature de heer P. Karelse, die bedankte omdat hij bijna 70 jaar is. YERSEKE. Duitse mosselen aangekomen Donderdag arriveerde het kust vaartuig „Marskap" van Delfzijl met een lading van plm. 2000 ton Duitse mosselen. Deze week wor den er nog vier vaartuigen met een lading mosselen verwacht. HOEDEKENSKERKE. Propaganda-avond. Donderdagavond 9 November om 7.30 uur wordt in het vereni gingsgebouw te Hoedekenskerke een propaganda-avond gehouden voor de Stichting Vrederust. Men wil een afdeltrysbestuur vormen. Als spreker zal de heer F. Boon, propagandist, optreden. LEWEDORP. Vergadering Chr. Besturenbond. Vrijdagavond werd in de zaal van de heer v. d. Dries een pro pagandavergadering gehouden van de Christelijke Besturenbond Heinkenszand en omgeving o.l.v. de heer v. d. Berge van Hein kenszand. De Bondsbestuurder, de heer Koetsveld, sprak over „De vijand weerstaan" en daarna „In den aanval". Als eerste vijand noem de hij de vijand, die van buiten af op ons afkomt, n.l. de wereld vol ongeloof en revolutie. In de tweede plaats is er een veel gro tere vijand, die binnen in ons leeft. Als vakarbeiders moeten wjj in de aanval trekken tegen deze twee vijanden. Na de pauze voerde de Ger. Reciteerclub van Nieuwdorp een ernstig spel op ln 4 bedrijven, getiteld „De weg terug". Daarna sprak ds G. N. Lam mens van Heinkenszand een slot woord en eindigde met dankge bed. WOLPHAARTSDIJK. Kleuterschool. De kleuterschool stond er fi nancieel niet zo goed voor. Dank zij het werk van een groep da mes o.l.v. mevrouw van Oeveren, is tijdens een rondgang door de gemeente f 631.ingezameld. Enkele verenigingen zegden nog giften toe. WESTKAPELLE. Ouderavond kleuterschool. In de cantine van het Zwit serse kamp hield Donderdag het bestuur der kleuterschool de eerste ouderavond. Ds Oosthoek opende deze bijeenkomst. Enkele meisjes zongen eerst, waarna mej. Suurmond, onderwijzeres, een lezing hield over „Het kind". Na de pauze werd „Rood kapje" gespeeld door de meisjes en de jongens. Wegens ziekte van mej. Lievense, de helpster, las een zuster van mej. Suur mond een verhaal voor. Met het zingen van de Avondzang en ge bed, waarin ds Oosthoek voor ging, was deze avond ten einde. OVERWINNING ZONDER ZEGEPRAAL. Naar aanleiding van het be richt dat de Nederlandse rege- rin^ 7 ,staat van oorlog met Duitsland wil opheffen, klaagt oe Telegraaf dat ons land van de gemeenschappelijke overwin ning geen vruchten heeft mogen plukken. Integendeel: „Grole gebiedsdelen, die eens dienden om onze vrienden te beschermen, raakten wij mede door die vrien den kwijt. Wij betaalden de prijs van het illusionisme, dat elders heerste. Onze belangen in Duits land werden met voeten getre den. Het waren onze geallieer den, die verhinderden dat wü naar onze eigen zaken omkeken. Kortom, van overwinnaars zijn wij verslagenen geworden ge lijk in 1713 en de hulp uit Amerika kwam nog juist op tijd, om het faillissement van een eertijds grote natie een tijdlang uit te stellen. De vrede voltrok, wat onze Oosterburen in Rotter dam waren begonnen. Ook onze schuld speelt daarbij een rol. Wij vermochten niet de vruchten van de overwinning te plukken. Wij schrokken er zelfs voor terug. Een zware, ja bijna dodende verantwoordelijkheid ligt op de na-oorlogse regerin gen, die dit alles hebben ver zuimd." Hier worden bittere waarhe den gezegd, maar het is toch be ter zich hiervan rekenschap te geven, dan zichzelf te sussen met een bedriegelijke schijn van internationale belangrijkheid, die Nederlands deelnemen aan tal loze conferenties ons zou kun nen voortoveren. Toch is het niet dit verlies van bezit en macht en aanzien, dat ons het diepste treffen moet. Oneindig erger is het loslaten door ons volk van God en Zijn Woord, dat ook tot dit uiterlijk verval leidde. (Ingez. mededeling, advertentie.) En waarom zoudt gij pijn lijden? Be» strijdt Uw pijnen met AKKERTJES'die de giftige stoffen, die er de oorzaak van zijn, verwijderen. Ook bij hoofdpijn, kies pijn, zenuwpijn en vrouwenpijnen doen AKKERTJES"hun werksnel en goed, zon der maag, hart of nieren aan te taston,'] helpen direct Het werk der leerlingen kon men bezichtigen. ZOUTELANDE. Bevrijdingsdienst. Donderdagavond werd in de Ned. Herv. Kerk een herdenkingsdienst gehouden. Als eerste spreker Iraa op de heer H. J. Schoenmaker, die de aanwezigen de bevrijdings dagen ln herinnering bracht. De tweede spreker, ds Wagener, bepaalde zijn gehoor bij Psalm 136 23 en 24. Het Chr. Gemengd koor „Ho sanna" verleende medewerking. THOLEN. Botsing. Bij het achteruit rijden uit de garage is de heer B. Baay, Vrij dag j.l. in de Bebouwde Dam met zijn auto tegen de gevel van het huis van de fam. Akkershoek ge reden. De auto werd aan de ach terzijde en het portier flink be schadigd. Ook de gevel bekwam schade. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Aanbesteding. Door de Fr. Ir. Bureau Deering te Den Haag werd aanbesteed de verwarming en de verlichting der Ned. Herv. Kerk alhier. Inschrijvers waren: Verwarming Fa v. d. Berg, Goes f 9425, ver lichting: f 2100; Huibrechts, Bruinisse verwarming f 6350 en verlichting: f 1975; Voets, Tho- len verwarming: f 6139 en ver lichting f 1269, aan wie het werk werd gegund.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2