Hoofdstad der Zuid-Molukken in Indonesische handen? NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Nog 80 procent van het grond gebied in Molukse handen* Derde boomplantdag op Walcheren in het teken der verbroedering* In 1951 bouw van Medisch Centrum te Goes* Twcc millioen voor dc drinkwatervoorziening. Vlissingse turners winnen drie-s teden-wedstri j d* Eerste bomen van nieuw Nollebos groeien nu* SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1707 MAANADAG 6 NOV. 1950 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Met vaste medewerking van: Directeur: JACQ DE SMIT Franco per post ƒ4.Mr YV. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Mid- Advertentleprijs 17 cent per man. delburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Ds j Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan Dinsdag: Zon op 7.45 u., onder 17.02 u.; Maan op 4.08 u., onder 15.45 u. Hoogwater op Dinsdag 1 Nov.l Vlissingen: 11.52 u. 1.72 m., u. m.; Terneuzen: 0.02 u, 1.98 m., 12.21 u. 1.90 m.; WemeD dinge: 1.09 u. 1.65 m„ 13.31 u. 1.47 m.; Zierikzee: 0. 55 u, 1.43 nu, 13.14 u. 1.24 ni. Naar in Djakarta officieel is medegedeeld zijn de vijandelijk heden op Ambon geëindigd. Volgens deze bron zou de hoofdstad zich in Indonesische handen bevinden. Volgens het communique van de Indonesische regering, waarin dit wordt medegedeeld, zou de rood-witte vlag van de republiek Indonesië Vrijdagmiddag in de stad Ambon zijn gehesen. In het communique zegt de Indone sische regering te hopen, dat het Ambon-probleem hiermede ten einde is en dat de betreurenswaardige Incidenten gesloten zijn. In het communique prijst de men tevens nog de beschikking heeft over het vliegveld Laha aan de Ambonbaai. 3) Op Boeroe is nog slechts de negorij Namlea met het daarbij liggende vliegveld in handen van de R.I. 4) De eilanden Haroekoe, Sapa- roea en Noesa Laoet zijn nog ge heel in Zuid-Molukse handen. Hieruit zou-dus blijken, dat nog meer dan 80 procent van het grondgebied in handen van de re publiek Zuid-Molukken is. Indonesische regering het leger, de vloot en de luchtmacht, en de civiele diensten en de bevolking, die bij de oplossing van dit po- bleem hebben medegewerkt en zegt, dat zij zich ervan bewust is, dat het R.M.S.-probleem zich heeft ontwikkeld tengevolge van de activiteit van „elementen, die de werkelijke principes en doel stellingen van de staat Indonesië verkeerd hebben uitgelegd". „De Indonesische regering hoopt thans op de volle steun van het volk bij het herstel van de Zuid-Molukken, na het afsluiten der oude geschiedenis en hoopt, dat een nieuwe periode in een at mosfeer van eenheid en vrede voor de Indonesische natie zal worden geopend',' aldus het com munique. "c: bureau Zuid-Molukken geeit een overzicht van de front lijn in de Molukken. zoals die op dit moment loopt, indien de stad Ambon inderdaad veroverd is: 1) het moedereiland Ceram is, met uitzondering van een deel van het schiereilandje Hoamoal geheel In handen der Zuid-Molukken. 2) Op Ambon is in handen van de R.I., de stad Ambon, Hitoe en de Tulehu-sector tot Suli. Het gehele Noord-Westelijk en het Zuidelijk deel van het eiland Am- bon zijn dus nog onbezet, waarbij Vlissingse brandweerkazerne zal herbouwd worden. Kosten worden geraamd op f 156.000. Vrijdag zal in de .aad worden behandeld het plan voor de her bouw van de brandweercentrale te Vlissingen, die weer zal komen te staan op het perceel aan de Van Dishoeckstraat, tussen de Van de Spieghelstraat en de Ver- kuvl Quakkelaarstraat. Het plan, dat geheel de instem ming heeft van de Inspecteur van het Brandweerwezen te Breda, voorziet in: de herbouw van de garage met montageruimte, slan genbergplaats, magazijnen, werk plaatsen enz. Het herstellen en verbouwen van de daaraan gren zende dienstwoning, teneinde deze geschikt te maken voor dag- en nachtverblijf van het personeel en voor het onderbrengen van de administratie. Voorts zal de nog aanwezige slangentoren hersteld worden. De garage zal worden opge bouwd van betonnen montage elementen en krijgt over de ge hele noklengte een giaskap. De totale inhoud, die voor de verwoesting 2775 M' bedroeg, zal worden gebracht op 3460 M', waarbij de toren buiten beschou wing is gelaten. De totaie kosten bedragen naar raming f 156.000, centrale verwarming inbegrepen. Stagnatie op de lijn VlissingenBreskens. Auto's voeren hele middag heen en weer. Zaterdagmiddag om twee uur raakte de hefbrug voor de veer dienst VlissingenBreskens de fect en kon niet neergelaten wor den. Alleen de voetgangers kon den op en van de boot. Het gevolg was, dat de aan boord staande auto's de gehele middag heen en weer hebben gevaren. Pas om zes uur was de brug weer in orde. ■an ■aoni 100 Nederlanders uit Rusland in Berlijn aangekomen. Er zijn geen Zeeuwen bij. Zaterdagavond zijn 100 Neder landers uit Rusland in Berlijn aangekomen. Enkele dagen gele den deelden de Russen mee dat zij deze mensen zouden loslaten. Zij zullen thans binnen een of twee dagen naar huis worden ge transporteerd. In Berlijn zijn zij thans in Rode Kruis-kampen on. dergebracht. Zoals reeds werd verwacht zijn dit allen Nederlan ders die door de Russen werden gevangen genomen toen zij tijdens de oorlog in 't Duitse leger dienst deden. De mannen hadden de laatste maand vertoeft in een kamp in de buurt van Kiev. Een gedeelte van hen had gewerkt aan de wederopbouw van Kiev terwijl de rest in de fabrieken en op het platteland had gewerkt. Gevraagd naar de behandeling in de kampen werd geantwoord: „De laatste paar weken werden wij goed behandeld maar laat ons zwijgen over de jaren daarvoor Over het algemeen wilden zij wei nig vertellen over hun ervaringen in Rusland omdat nog verschei dene landgenoten, die achterge bleven waren, daar de nadelige gevolgen van zouden kunnen on dervinden. Zij verklaarden wel, dat nog 'n aanzienlijk aantal personen van andere nationaliteiten zich in kampen in het gebied van Kiev bevonden, onder wie Hongaren, Joego-Slaven Roemenen, Tsjechen Fransen, Noren, Denen en zelfs een Braziliaan. Onder de terug gekeerden bevinden zich geen Zeeuwen. Fraai ontwerp met modern badhuis* Er begint steeds meer tekening te komen in de plannen voor een Medisch Centrum te Goes. Wanneer zich geen tegenslagen voordoen zal men in de loop van 1951 met de bouw kunnen be ginnen. Op de algemene Iedenvegadering van „Het Groene Kruis", die Zaterdag j.l. te Goes is gehouden, heeft de voorzitter, dr Looijen, de bouwplannen toegelicht en een tekening laten zien. Het gebouw, waaraan een goede badgelegenheid is verbonden, zou een plaats moeten krijgen aan het verlengde Beatrixplein. Zoals bekend heeft „Het Groe. ne Kruis" het initiatief genomen met als opzet, dat ook andere kraisverenigingen alsmede wijk verpleging en kraamzorg, zich voor een zeker bedrag garant stellen. „Het Groene Kruis" zelf zal zich garant stellen voor een bedrag van f 1500. Het bestuur werd Zaterdag hiertoe gemach tigd. HET BOUWPLAN. Het bouwplan, ontworpen door de directeur van gemeentewerken te Goes, de heer Oranje, is zeer fraai. Het gebouw, dat met de voorzijde naar het Zuiden is ge keerd, heeft aan deze zijde drie nigangen, die in één hal zijn ver enigd. Er is een aparte ingang voor de wijkverpleging, een voor het Centrum Kraamzorg en één voor het Medisch Centrum zelf. Het badhuis bevindt zich in een vleugel aan de linkerzijde van het gebouw. Het heeft een aparte in gang, een kamer voor de bad meester en een ruime wacht kamer. Niet minder dan 22 douche-cel len zijn hier geprojecteerd als- Lening aan Waterleidingmij. „Midden-Zeeland". Ged. Staten hebben aan de Provinciale Staten voorgesteld om aan de Waterleiding Maat schappij „Midden-Zeeland" een geldlening te verstrekken van 3 millioen gulden. Dit kapitaal zal dienen om de watervoorziening te verbeteren. Zoals bekend kan op Walcheren onvoldoende water worden ge wonnen voor de voorziening van dit eiland. Meer dan tot nog toe het geval was, zal de Waterlei ding Maatschappij „Zuid-Beve land" de tekorten in de toekomst moeten aanvullen. Daartoe moe ten werken worden uitgevoerd tot verhoging van de capaciteit van de waterwinning te Ossen- drecht; ook zullen de transport leidingen OssendrechtGoes en GoesSloedam gedeeltelijk moe ten worden verdubbeld, terwijl in Goes een opjaagstation zal moe ten worden gebouwd. De kosten van deze werken, die reeds ge deeltelijk in uitvoering zijn, wor den geschat op f 1.500.000. De kosten van de uitbreiding van de capaciteit van het pompstation aan de Sloedam en de verdubbe ling van de transportleiding Sloe damNieuwland worden geschat op f 190.000. De watervoorziening van Wal cheren, uitgezonderd Middelburg, vraagt aan de N.V. Waterleiding Maatschappij verder nog een ka pitaal van ongeveer f 310.000. Naast het bedrag van f 800 000 dat Prov. Staten in 1948 toeston den, is dus thans nog 2 millioen benodigd. Daar het Rijk zich heeft ver bonden het tekort aan rentabili teit aan te vullen, loopt de pro vincie wat dit betreft geen risico en achten Ged. Staten een garan tie van de Walcherse gemeenten dan ook overbodig. Het plan van het ministerie van Sociale Zaken voor de watervoorziening op Wal cheren omvat de gemeenten Aag- tekerke, Biggekerke, Grijpskerke, Koudekerke, Meliskerke, Ritthem, Westkapelle, Serooskerke (ged.), St Laurens (ged.), Arnemuiden, Nieuw- en St Joosland, Veere, Vrouwepolder en Zoutelajide. In het plan zijn tevens opgenomen de waterleidingbedrijven van Domburg, dat tevens Oostkapelle voorziet, Oost- en West-Souburg en Vlissingen. Te verwachten valt dat binnenkort het gemeentelijk bedrijf van Vlissingen en het be drijf van de Waterleiding maat schappij „Midden-Zeeland" zulle? worden verenigd, in die zin dat eerstgenoemd in laatstgenoemd bedrijf wordt opgenomen. Vertier zien wij, aldus Ged. Sta ten aan Provinciale Staten, de watervoorziening van Noord- Beveland als het eerst noodzake lijk. In afwachting van mogelijke maatregelen van het Rijk in het belang van gebieden, welke niet op rendabele basis aan een drink waterleiding kunnen worden ge holpen, is een commissie van di recteuren van Zeeuwse water leidingbedrijven bezig te trachten een basis te vinden, waarop de voorziening van Noord-Beveland ter hand kan worden genomen. Twee Chinese divisies in Korea. De verbonden troepen konden Zondag hun inderhaast gefor meerde verdedigingslinie in N.- W.-Korea handhaven, ondanks he vige aanvallen van Noord-Ko- reanen en Chinese communsten. Dank zij versterkingen uit het Zuiden kon de verdediging niet worden gebroken. Een militaire woordvoerder te Tokio zei, dat de toestand „gestabiliseerd" was. Een woordvoerder van Mac Arthur heeft verklaard, dat veel oorlogsmateriaal uit China in Ko rea wordt aangevoerd. Het is ze ker, zei hij, dat de Noord-Korea- nen een pantserdivisie in Zuid- Korea van vernietiging hebben weten te redden. Ook hadden zij hun eerste, derde en achtste di visie weer strijdvaardig gemaakt. Aangenomen wordt, dat er twee Chinese divisies in Noord-Korea vechten van tezamen 50,000 man mede 2 cellen met kuipbaden. Van de hal aan de voorzijde komt men links in een ruime gang. Aan de linkerzijde van de gang, dus aan de voorzijde van 't gebouw, bevindt zich een oefen ruimte voor de Rode Kruis-colon- nes. Rechts van de gang, aan de achterzijde van het gebouw, be vindt zich het Rode Kruis-depöt en een depót van „Het Groene Kruis". Aan de rechterzijde van de in gang is een aantal kamers gepro jecteerd waar wijkverpleging, Centrum Kraamzorg en consul tatiebureau voor zuigelingen hun domein zullen krijgen alsmede de onderzoekruimte voor de T.B.C.- arts, schoolartsendienst enz. Het gebouw is wel zeer prac- tisch ingedeeld. Aan de achter zijde bevindt zich een grote over dekte ruimte voor kinderwagens. Vandaar komen de moeders met hun kleuters in een kleedlokaal, vervolgens in de onderzoekkamer van de zuster en daarna in de on derzoekkamer van de arts. Via een soort van sluisje komen zij dan weer in het kleedlokaal te rug. Op de le verdieping bevindt zich een ruime flat met een apar te woning voor de concierge en twee aparte woningen voor de le en 2e leidster-docente. Op de 2e verdieping zijn nog enkele logeer kamers en opbergruimtes gepro jecteerd. Een begroting, gemaakt door de secretaris-penningmeester van „Het Groene Kruis", de heer Haeck, wees uit, dat de exploita tie kloppend is te krijgen. PROVINCIALE VERGADERING Het huishoudelijke deel van de agenda werd vlot afgewerkt. Dr H. Snoek deelde in een schrijven mede, dat hij bedankte als be stuurslid, De voorzitter sprak woorden van dank voor het vele werk dat de scheidende functio naris voor „Het Groene Kruis" heeft verricht. In zijn plaats werd gekozen dr Van der Werff. Door een aantal leden was een verzoek ingediend de mogelijk heid te openen een uit neutrale kring komende wijkverpleegster aan te stellen. Het verzoek werd aangehouden. Op de Provinciale vergadering op 18 November in „De Verge noeging" te Middelburg zal de pensionering van de wijkver pleegsters behandeld worden. De bestaande verzekering is aange vuld tot f 40 per dienstjaar met een overbruggingspensioen van f 200 vanaf de 55-jarige tot en met de 65-jarige leeftijd. Hiertoe moet betaald worden een jaar lijkse premie van f 600 per zuster waarvan f 225 verhaald mag wor den op haar salaris. De vergade ring ging accoord met een bijdra ge van f0,25 per lid gedurende 10 jaar. Dit bedrag zal uit de con tributie betaald worden. GOES. Verkiezing in de Geref. Kerk. Tot ouderlingen in de Geref. Kerk te Goes zijn gekozen de he ren M. de Borst, J. Dirks, W. J. van Doeseiaar, A. A. Hiliebrand, J. Katsman Sr en J. D. de Jonge. sterk en volgens de laatste ge ruchten zelfs 130.000 mon. Te To kio vraagt men zich af, of China van plan is de verbonden troepen de zee in te drijven dan wel slechts een bepaalde strook grond als buffer wil bezetten. Eerste bomen op „Toorenvliet" geplant* Walcheren beleefde Zaterdag de 3e boomplantdag. Het was een dag als de beide voorgaande boompiantdagen in 1947 en 1948, waaraan velen goede en mooie herinneringen bewaren. Het was koud en donkere wolken hingen over het eiland; zo nu en dan viel er wat regen, doch men had er weinig hinder van. Het waren ditmaal Middelburg en Vlissingen, die in het midden der belang stelling stonden. In Middelburg werd een begin gemaakt met de beplanting van de buitenplaats „Toorenvliet", waar over enige tijd een fraai recrea tiegebied zai ontstaan en in Vlissingen betekende de boomplantdag de eerste schrede naar de herrijzenis van het Nollebos. Deze 4e November 1950 zal echter voortaan niet alleen te boek staan als 3e boomplantdag voor Walcheren, want deze dag stond midden in het teken van de verbroedering tussen België en Nederland. Het waren immers de Belgen, die grote bedragen bijeenbrachten, waardoor zowel „Toorenvliet" als het Nollebos zullen kunnen wor den beplant. Tal van Belgische autoriteiten woonden de plechtig heden bjj en er werden hartelijke woorden van vriendschap ge sproken, waaruit de wederzijdse sympathie duidelijk tot uiting kwam en waardoor deze piantdag is geworden tot een verbroede ringsmanifestatie, die tot voorbeeld strekken kan. van de Allerhoogste moeten ver vullen. In de naastenliefde aldus de voorzitter, kunnen we de moeilijkheden overwinnen. Hierna sprak de gouverneur van Oost-Vlaanderen, de heer M. v. d. Boogaerde, die uiting gaf aan zijn warme sympathie voor Zeeland. OP „TOORENVLIET". Een lange rij auto's met gasten begaf zich hierna naar „Tooren vliet", waar het Middelburgs Mu ziekcorps oj.v. de waarnemend directeur, de heer J. de Graaf, de tijd voor de wachtenden kortte met enkele pittige marsen. Voor men tot het planten der bomen overging speelde het mu ziekcorps de beide Volksliederen. Toen begon de aanplant van de Koningslinden langs de oprijlaan. Eerst werd een boom geplant door de heer en mevrouw Hoste, daarna door mevrouw D' Hemp- tinne en de heer Rutten, vervol gens door de heer Serroen en me vrouw Verhagen, waarna mr en mevrouw Van der Weel een boom plantten. Zij werden gevolgd door de vertegenwoordigers van het ministerie van Landbouw, n.l. se cretaris-generaal mr J. Th. Bon nerman en de kabinetschef mr F. Daniels. Hierna werden bomen geplant door B. en W. van Mid delburg met hun echtgenoten, door de heer J. Bosselaar, voor zitter der Walcherse C.B.T.B. en ir H. Steur, de directeur van de Landbouwwinterschool, alsmede door een aantal bestuursleden van „Nieuw-Walcheren" met hun da mes. Vermelding verdient voorts nog het feit, dat de oud-tuinman van „Toorenvliet", de heer E. Blaas, die meer dan 45 jaar lang op de buitenplaats heeft gewerkt, eveneens in de gelegenheid werd gesteld een boom te planten. DE JEUGD IN ACTIE. Meer dan 150 kinderen stonden langs de oprijlaan te trappelen van ongeduld om ook hun bij drage te leveren. De oprijlaan was reeds gereed en het pad, dat in de toekomst om het hoofdgebouw heen naar de speelweide zal lei den, was ook reeds gedeeltelijk beplant. Tussen 't hoofdgebouw en dit pad plantten Zatedagmiddag 150 kinderen van de buurtvereni ging 't Zand een aantal bomen en struiken. Het was een aardig ge zicht te zien hoe de jeugd zich beijverde en zich blijkbaar bewust was van de belangrijke taak, die ze op dat moment vervulde. De schoppen sommigen werkten zelfs met een strandschop, omdat er thuis niets anders voorhanden was en ze toch niet achter wilden blijven waren fraai versierd en toen de beplanting gereed was werd een groep kinderen opge steld op de oprijlaan en hadden ze de bewondering van 't gehele ge zelschap. Grote bewondering oogstte de schop die versierd was door het beplakken van de steel met sigarenbandjes. Een andere schop droeg het opschrift: „Hoe ra we krijgen een bos". In totaal waren er 12 prijzen beschikbaar Jeugd van 't Zand hielp dapper mee. In alle stilte werd Zaterdag morgen door de bestuursleden van de Stichting „Nieuw Walche ren" aan herbegin van deze zo uitstekend georganiseerde boom plantdag, een boom geplant op 't graf van de heer R. de Muynck, de geestelijke vader van de slag zin „Plant een boom op Walche ren", die deze boomplantdag niet meer heeft mogen beleven. Het was een stille en waardige post- hume hulde aan hem, die zoveel voor Walcheren's herbeplanting heeft gedaan. IN MIDDELBURG. Om half twaalf werden de Ne derlandse en Belgische autoritei ten in de Burgerzaal van het Mid delburgse stadhuis ontvangen. Burgemeester Bolkestein hield een hartelijke toespraak, waarin hij zei, dat niet alleen de mate riële wederopbouw van Walcheren voortgang moet vinden, maar ook het herstel van de schoonheid. Spr. uitte zijn waardering voor het werk van het Hoste-comité en besprak vervolgens de Bene- lux-landbouw- en kanalenproble- men. Spr. besloot zijn toespraak met de hoop uit te spreken, dat de bomen zouden mogen groeien tot vreugde van het huidige ge slacht en van volgende geslachten. 87.000 BOMEN EN STRUIKEN De waarnemend-directeur van gemeentewerken, de heer W. H. M. Bleyenberg gaf een uiteenzet ting van het pian-„Toorenvliet". Hij deelde mede dat er in het toe komstige recreatieoord 37.000 bo men en heesters moeten worden geplant in 68 verschillende soor ten. Vervolgens sprak oud-minister Hoste. Hij herinnerde eraan dat Nederland in 1914 vele Belgen heeft geholpen en nu na 30 jaar, aldus de oud-minister zijn we u te hulp gekomen, en daarmee heb ben we goedgemaakt wat gedu rende drie eeuwen werd bedorven. Spr. besloot zijn rede met de wens, dat het nageslacht zich on der de thans geplante bomen vreedzaam zal kunnen vermeien. De voorzitter van „Nieuw Wal cheren", de heer J. L. Verhagen, dankte het gemeentebestuur voor de ontvangst en roemde de sa menwerking tussen de gemeente besturen en het landsehaps-archi- tectonisch bureau, terwijl hij het plan „Toorenvliet" een proeve van deze samenwerking noemde. GROTE GIFT. Het Hoste-comité bracht na de bevrijding 10 millioen Belgische francs bijeen ter leniging van de eerste nood in Nederland. Van dit bedrag bleef 200.000 francs over, hetgeen werd bestemd voor de aanplant op Walcheren. Tijdens de lunch in hotel „Nieuwe Doe len" te Middelburg, herinnerde de heer Verhagen aan 't mooie werk van het Hoste-comité. Spr. wees er voorts op, dat de liefde tot de naaste het hoogste goed op deze aarde is en dat we dit ais gebod Keurturndemonstraties in Goes in 1951. In een buitengewoon sportieve strijd is de Vlissingse Turnver eniging V.T.V. winnares geworden op de drie-stedeji-turnwedstrijd die Zaterdag, voor het eerst na 11 jaar, te Goes is gehouden. De fraaie wisselbeker, die „Volharding" te Goes in 1939 heeft ge wonnen is hiermede voor de twèëde maal in Vlissingse handen gekomen nadat, voor het eerst in 1938 V.T.V. deze trophee uit handen van de vroegere burgemeester van Vlissingen, de heer Van Woelderen mocht ontvangen. Het is, zoals de voorzitter van de Zeeuws-Brabantse Turnkring, de heer Lemmers, na afloop van de wedstrijd opmerkte, een goede gedachte van „Volharding" ge weest om dit jaarlijks terugke rend turnevenement weer nieuw leven in te blazen. Hij dankte de initiatiefnemers hiervoor dan ook recht hartelijk. Vlissingen heeft de beker te recht verdiend. De ploeg behaalde 831H punten terwijl Goes er 813Vi verkreeg en Middelburg geformeerd uit Medio Burgum en Wilhelmina er 728 behaalde. Dat Goes tweede werd is, zonder afbreuk te doen aan zijn plaats vervanger de heer Schrijver, ze ker het gevolg van de afwezig heid van Jac. J. v. d. Sande die wegens een handblessure deze wedstrijd niet mee kon turnen. „Volharding" heeft deze teleur stelling zeer sportief gedragen en een pleister op de wonde was, dat Joh. J. v. d. Sande, die met kop en schouders boven allen uitstak, een medaille mocht ontvangen als zijnde de beste turner. Hjj behaal de 104 punten. Mevr. N. Peeman- Sinke van V.T.V. kreeg een me daille als beste dame. Zij behaal de 108 'A punt. JUBELJAAR 1951. „Volharding" viert volgend jaar op 21 November haar 60-jarig bestaan. Men wil reeds begin 1951 met de viering van dit jubeljaar beginnen. Zo zijn voor Juni dames- en herenkeurcorpsen uitgenodigd en staat voor Juli een demonstratie van de kringverenigingen en van de beide keurcorpsen van de „Ze bra" op het programma. In Sep tember komt er een handbaldag en in October een wedstrijd voor adspiranten. Ais sluitstuk van de feestelijkheden staat een even tueel bezoek van Zwitserse keur- turners op het programma. Voor de hoofdleider van „Volharding", de heer P. Sturm, staat dus een periode van hard werken voor de deur. Zij tenslotte nog vermeld, dat op 16 December a.s, te Goes de verenigingswedstrijden worden gehouden. voor de mooist versierde schop pen. De prijzen werden als volgt toegekend: 1. Ada Polderman; 2. Jacq. Jacobsen; 3. Rinus Deurloo; 4. Wiliy Polderman; 5. Annie Griep; 6. Leo Kamp; 7. Ronny Kooman; 8. Irma Minnaar; 9. Harmen de Ru; 10. Nelly Polder man; 11. Eddy König en 12 Trudi Steiitei. Voorafgegaan door de Padvindersband en het Middel burgs Muziekcorps maakten de kinder ennog een wandeling door de buurt en werden ze in het ver enigingsgebouw in de Speeltuin getracteerd. India vraagt hulp van Simavi. Door de Simavi werd in 1948 op grote schaal een boekje ver spreid: „Tolongiah Dirimoe Sen- diri". Deze Maleise handleiding voor babyverzorging in de des sa's en kampongs van Indonesië, werd tot in de verste uithoeken van de archipel uitgereikt. Zelfs drong dit boekje door tot in India. Dezer dagen ontving Simavi het verzoek van de mi nister voor Volksgezondheid te New Delhi (India), om de uit gave in het Engels te mogen ver talen, waarin zij wil voldoen. Afscheid ds H. J. J. Keijzer te St Laurens. Ds H. J. J. Keijzer, Ned. Herv. predikant te St Laurens is voor nemens op 25 Maart a.s. afscheid te nemen van zijn gemeente en op 1 April intrede te doen te Maasland. LUITENANT-GENERAAL b. d. L. F. DUYMAER VAN TWIST, oud-lid van de Tweede Kamer voor de A.-R. Partij, oud-lid von de Legercommissie en van de Zuiderzeeraad, hoopt op 9 Nov. a.s. zijn 85ste verjaardag le vieren. Iedere Vlissinger krijgt 30 vierk. Meter beplanting. Om ongeveer lialf vjjf Zater dagmiddag zjjn de eerste populie ren voor het Nollebos door Bel gische en Nederlandse autoritei ten aan de aarde toevertrouwd. Het was een pover begin, wan neer men weet, dat het Nollebos straks niet minder dan 80.000 bo men en struiken zal tellen en dat wanneer het gehele bos zal zijn aangeplant, iedere YTissinger een terrein van 30 vierkante kilo meter heeft voor recreatie. Romantische laantjes zal de jeugd lokken tot, wat Zaterdag werd genoemd „actieve recreatie" en de Vlissingers zullen een wan delpark krjjgen, dat de moeite waard is en waar de stad trots op mag zjjn. ONTVANGST. Voor men tot het aanplanten overging werd het gezelschap, dat na de beplanting van „Too renvliet" was doorgereden naar Vlissingen, op het stadhuis ont vangen door B. en W. van Vlis singen. Hier sprak burgemeester mr B. Kolff de aanwezigen toe. Het Nol lebos, aldus spr. is het sluitstuk van de herbeplanting van Vlissin gen. De burgemeester sprak de hoop uit, dat het nieuwe Nollebos een langer leven beschoren zou zijn als het vorige bos, dat tijdens de inundatie geheel verloren ging. Mr Kolff bracht „Nieuw Walche ren" dank voor het vele, dat de Stichting voor de herbeplanting van Vlissingen heeft gedaan. Daarna richtte spr. zijn dank tot de vertegenwoordiging van de Belgische Touringclub, die de gel den bijeenbracht voor het Nolle bos. De heer B. J. Galjaard, hoofd van de Plantsoendienst gaf hierna De Sowjet-Unie heeft bespre kingen voorgesteld tussen de mi nisters van buitenlandse zaken der „Grote Vier" over de hereni ging van Duitsland. De alge mene vergadering der Ver. Naties heeft haar houding t.a.v. Franco- Spanje gewijzigd. De resolutie waarin er bij de leden op aange drongen werd geen ambassadeurs in Spanje te hebben, is ingetrok ken en Spanje zal ook toegang hebben tot de gspecialiseerde bu reaux der Ver. Naties. Volgens berichten uit Damaskus zou in 't gebied van de Perzische Golf een nieuwe Arabische staat zijn ge vormd met anderhalf millioen in woners. In Amerika zijn thans 19 millioen fietsen; in de U.S.A. zijn thans anderhalf maal zoveel fietsen als personenauto's. Zaterdag is de Indiase constella tion, die sinds enkele dagen ver mist was gevonden 200 meter be neden de top van de Mont Blanc. De inzittenden, 40 Indiase zeelie den en een 8-koppige bemanning, was in zijn geheel omgekomen. Het ministercomité van de Raad van Europa, dat momenteel in Rome vergadert, zal een vredes oproep organiseren als tegenhan ger van de vredespetitie van Stockholm, die door de commu nisten werd geseund. In Rotter dam is gisteren een 5-jarig knaap je omgekomen toen een vriendje, waarmee hij aan het spelen was op het stationsemplacement de wagon stro aanstak, waarin het jongetje zich bevond. Vandaag zullen weer 12 leerling-vligers naar Amerika vertrekken om daar een vliegeropleiding te krij gen. In Maastricht is -een 19- jarige matroos in bed gestikt. Hij had in bed gerookt en is waar schijnlijk met een brandende siga ret in slaap gevallen, waardoor 't beddegoed is gaan smeulen. Ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan heeft de V.A.R.A. Zater dagmiddag een druk bezochte re ceptie gehouden. aan de hand van tekeningen een uiteenzetting hoe het Nollebos er in de toekomst zal uitzien. Namens de Touringclub dankte de heer Hattink de burgemeester en hij zei daarbij dat het de Vla mingen heeft getroffen, dat. toen men vroeg wat men voor Walche ren zou kunnen doen, niet geant woord werd dat er stenen voor de wederopbouw nodig waren, maar bomen voor de herbeplanling. De voorzitter van „Nieuw Walche ren" dankte ook hier voor de ont vangst. WIE ER PLANTTEN, Vrolijk bliezen de mannen van de Kon. Harmonie „Ons Genoe gen" er op los, toen het 'T -~el- schap op het terrein van Nol lebos aankwam. Ook hie een groot aantal jongens en meisjes met schoppen gewapend om "an de herbeplanting van het hos deel te nemen. De eerste boom werd geplant door de gouverneur v=n Oost-Vlaanderen samen met de heer Hattink. Voorts werd re plant door de vertegenwoord'ver van de gouverneur van Antwer pen, de heer Nueten met de hem Nelen van de Touringclub. te-wijl de heer Coesen van deze cl"h sa men met jhr mr D. H. van Tv>—n een hoom plantte. Verder we-dert populieren geplant door de bur gemeester en zijn echteerste, door de heren M. A. van Powring en A. de Beyl, door de Belgische pers, door de heer Mulder en zijn echtgenote namens het Belgisch Loodswezen, door de heren Ver hagen en Van Oorschot, door ir Coolman van de D.U.W. en zijn echtgenote, door de heer J. Meer- tens en echtgenote namens de Ned. Heide Mij, terwijl tenslotte ook hier enkele bestuursleden van „Nieuw Walcheren" met hun da mes bomen plantten. KOMT CHURCHILL? Tijdens het diner waarmee deze Boomplantdag werd besloten, is nog bet woord gevoerd door de heer Serroen, landbouwattaché bij de Belgische ambassade in Den Haag. Hij wees er op, hoe deza boomplantdag is geworden tot een dag der verbroedering. In een vlotte speech gewaagde voorts de gouverneur van Oost-Vlaanderen van zijn dank voor deze „leuke" dag. Namens het Prov. bestuur van Zeeland sprak mr A. J. van der Weel vervolgens zijn waardering, dankbaarheid en vreugde uit over deze boomplantdag. Secretaris-generaal mr Bonner man sprak „on-officieel" enkele woorden. De Benelux is mij uit de aard van mijn werk uit de pa pieren bekend, zo vervolgde mr Bonnerman, maar vandaag heb ik de Benelux als realiteit beleefd. Nadat burgemeester Kolff, een proeve had gegeven van alle ge zegdes en spreekwoorden, waarin het woord „boom" voorkwam, sprak de heer Verhagen een slot woord. Hij bracht de vrienden van Walcheren dank en zei, dat deze derde boomplantdag min of meer het laatste optreden van „Nieuw Walcheren" naar buiten is ge weest. Aan het slot van zijn toe spraak zei de heer Verhagen, dat het de Stichting altjjd nog spijt, dat oud-minister Churchill na de bevrjjding nog geen bezoek aan Walcheren heeft gebracht. Onder bijval van de aanwezigen ver klaarde spreker, dat men alles In het werk zal stellen om deze grote staatsman, binnen niet al to lange tjjd op Walcheren te ont vangen. DE BILT ZEGT: Weinig verandering. Over het algemeen veel bewol king met plaatselijk enige regen of motregen, voornamelijk in het Noorden of Oosten van het land. Matige wind uit Noordelijke rich tingen. Weinig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1