FANATIEKE TEGENSTAND VAN NOORD-KOREANEN Vlissingen herdacht bevrijding NIEUWS TjERRES DEKEN PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Tweeërlei geweld. Groot aantal Chinezen in de strijd betrokken Historische beslissing van V.N. K.P.M. gaat in hoger beroep Noordbevelandse ZX*M*~ers bespraken hun problemen Woningcontingent voor 3 jaren verdeeld. SNIPPER Consultatiebureau voor drank zuchtigen in Zeeland* Initiatief met goede kans van slagen. Kleuterschool „Jong Goes" geopend. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr, 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu zen: Dykstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No, 1706 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 17 cent per man. Rubriek Kabouters 10 et per woord ZATERDAG 4 NOV. 1950 Met vaste medewerking van: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Mid delburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tbolen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan Zondag: ,Zon op 7.41 u., onder 17.06 u.; Maan op 1.20 u., onder 15.23 u. Hoogwater op Zondag 5 Nov.: Vlissingen: 9.52 u. 1.20 m., 22.38 u. 1.52 m.; Terneuzen: 10.18 u. 1.40 m„ 23.03 u. 1.71 m.; Wemel- dinge: 1118 u. 1.10 m., u. m.; Zierikzee: 10.58 u. 0.92 m., 23.50 u. 1.28 m. TsJ og onlangs hebben wij in dit blad ons in de vraag verdiept, of het voeren van oor log geoorloofd, ja misschien zelfs geboden kan zijn. Daarbij hebben wij toen de visie van Calvijn op deze vraag weerge geven, die in het bijzonder de nadruk legde op de ambtsplicht van de Overheid tot het dragen en zo nodig hanteren van het zwaard. ^oals men weet is de „geloofs- gemeenschap van Christen anti-militairisten, Kerk en Vrede" fel tegen iedere oorlog gekant. Dat uit zich wel eens op een wat vreemde manier. Zo nam b.v. het blad van deze ge meenschap, „Militia Christi", on langs de advertentie op van het comité „De Waarheid over Am bon", waarin wel de handel wijze van de Republiek der Zuid-Molukken werd veroor deeld, maar niet die van de Re publiek Indonesië, die dan tcch maar de wapens had opgenomen het verzet der Ambonnezen neer te slaan. Desondanks geloven wij, dat men het streven van deze be weging niet met een schouder ophalen mag afdoen. Uit de ar tikelen in genoemd blad blijkt telkens weer, dat haar aanhan gers bezield zijn van een diepe overtuiging. Zij zijn blijkbaar oprecht de mening toegedaan, dat onthouding van wapenge weld een eis is van het Evan gelie. Daarbij komt, dat wij in onze kring ons wellicht wel eens wat te gemakkelijk van het oorlogs probleem afmaken. Dat wij wat al te vlotweg spreken van recht en van een opdracht Gods en daarbij de nameloze ellende, het bloed, de tranen en de smart, die elke oorlog brengt, vergeten. Een pleit voor het aanwenden van de wapens moet voor ons steeds een gewetenszaak zijn, waartoe wij niet dan na diep ernstig overleg en gebed beslui ten. Maar ook wanneer wij zo ge- gewetensvol te werk gaan, blijven er situaties, waarin de wapens getrokken moéten wor den. De grondfout van de op vattingen van „Kerk en Vrede" lijkt ons daarin gelegen, dat deze groep de oorlog op zichzelf be schouwt als „zonde tegen God en schending van de menselijk heid", zoals het in het laatste nummer van „Militia Christi" geformuleerd wordt. Juist het in één adem noemen van deze twee begrippen: zonde en schen ding der menselijkheid, brengt ons, geloven wij, op het spoor van het onjuiste uitgangspunt van „Kerk en Vrede". Men meent blijkbaar, dat de zonde daar aanvangt, waar de mede mens leed wordt aangedaan. Terwijl toch in werkelijkheid het vóórkomen van leed in de wereld pas een gevolg van de zonde is, die in de eerste plaats Immers opstand tegen God in houdt. En dat karakter ont breekt uiteraard aan de daad van de Overheid, die geweld met geweld bestrijdt, al veroorzaakt zij daardoor ook leed. Zy ver vult daarmee immers juist een haar door God gegeven op dracht om, zoals Calvijn zegt, krachtens haar ambt de eigen oordelen Gods uit te voeren. Niet het gevolg, hoe schrikkelijk ook, maar de beweegreden be paalt of het aanwenden van ge weld zonde is dan wel juist ge hoorzaamheid aan Gods gebod. ERNSTIGE BEZORGDHEID OVER CHINESE HULP IN KOREA. De V.N.-troepen in Noord-Korea ontmoeten fanatieke tegenstand. Drie Amerikaanse bataljons werden ten Zuiden van Oensan af gesneden, doch twee ervan konden zich al vechtend by de hoofd macht voegen. Do Amerikaanse troepen trachten een nieuwe linie te leggen, die van Tsjongdjoe naar Taetsjon en Koejangdong loopt. Do voorste eenheden van de 24ste Amerkaanse divisie infanterie, die langs de Koreaanse Oostkust tot op een afstand van 20 h 25 myi van de Jaloe waren gevorderd, zijn over een afstand van on geveer tachtig kilometer teruggetrokken. Dit is een voorzorgs maatregel, genomen om de bedreiging in de rug van deze eenheden op te vangen. Amerikaanse, Britse en Zuid- koreaanse troepen hebben zich langs de rivier de Tsjongtsjon ingegraven. Zij staan bloot aan aanvallen van zwaar uitgeruste noordelijke strijdkrachten w.o. vele Chinese troepen. Volgens een woordvoerder zijn elementen van vijf Chinese divisies aan dit front geïdentificeerd. Men weet niet hoeveel Noord- Koreanen en Chinezen er bij el kaar zijn. Het aantal zou 50.000 kunnen bedragen. Zij zijn uit gerust met tanks, zware artille rie en snelvurend raketgeschut. Bij luchtverkenningen zouden grote troepenbewegingen aan beide zijden van de Mandsjoe- rijse grens zijn waargenomen. Bij het vijandelijke offensief in de richting van Oensan werd een Amerikaans bataljon twee dagen geleden volkomen om singeld. De aanvallers liepen de Amerikaanse stellingen onder de voet. Slechts de helft van de troepen van het regiment, dat de eerste schok moest opvangen, is er tot dusver in geslaagd naar de eigen linies terug te keren. BEZORGDHEID. Men verwacht, dat de V.S. om een spoedvergadering aan de Veiligheidsraad zullen verzoe ken als Generaal MacArthur be- DE 100 NEDERLANDERS UIT RUSLAND Op weg naar Berlijn. De honderd Nederlanders, die uit de Russische kampen zyn ontslagen, worden vandaag uit Frankfort a/d Oder te Berlijn verwacht. Het is niet bekend wanneer de mensen verder op transport naar Nederland kunnen worden gesteld, evenmin zijn nadere ge gevens beschikbaar over de identiteit dezer Nederlanders. Chinese communisten op 250 km van Tibetaanse hoofdstad. Chinese troepen zijn Lhasa, de hoofdstad van Tibet, tot op 250 km. genaderd, aldus uit goede bron ontvangen berichten. De Dalai Lama, geestelijk leider, is met de regent en het Kabinet met onbekende bestemming uit Lhasa vertrokken, aldus dit be richt. Naar verluidt heeft te Lhasa een politieke ommekeer plaats gevonden in het voordeel van de communisten. Te Kamperland heeft de in zameling voor de steunverlening aan Ambon f 1155.opgebracht. EENVOUDIGE PLECHTIGHEID BIJ DE LANDINGSPLAATS. Evenals vorige jaren heeft Vlis singen ook gisteravond de be vrijding herdacht met een offi ciële bijeenkomst bij het lan dingsmonument aan de Marine haven, waar zes jaar geleden de Schotse troepen landden. Vele autoriteiten waren aan wezig bij de plechtigheid, welke door honderden bijgewoond werd. De burgemeester van Vlissin gen, mr B. Kolff, was er met de wethouders, de heren L. P. van Oorschot en M. A. van Po- pering, de directeur van het Ned. Loodswezen, de Comman dant Maritieme middelen, de Commissaris van Politie, het be stuur van de Bond van Buurt verenigingen en afgevaardigden van organisaties. Burgemeester Kolff wees er op, dat de mannen, die hun leven gaven, bezield waren met een hoge gedachte omtrent vrij heid en democratie. Mr Kolff vroeg zich af hoevele oorlogen voor deze waarden reeds waren gevoerd en hoevelen er voor de dood ingingen. „Aan ons de taak", aldus be sloot de burgemeester, „in de toekomst naar deze verkregen waarden te leven en met eerbied voor elkaar in eendracht te wer ken gedachtig aan het „Indien God voor ons is, wie zal dan tegen ons zyn?" Hierna werden onder het spelen van het Engelse en Franse volks lied de vlaggen van beide lan den halfstok gehesen. Na een hoornsginaal volgde de „Last Post" en werden twee minuten stilte in acht genomen. Burgemeester Kolff en de bei de wethouders legden vervolgens namens de gemeente bij het een voudige monument een krans, welk gebaar gevolgd werd door het bestuur van de Bond van Buurtverenigingen, namens het Rode Kruis en vele Vlissingse verenigingen. Tientallen burgers brachten bloemen. Na afloop marcheerden de muziekcorpsen „Ons Genoegen" en „St. Caecilia", die medewer king verleenden aan de sobere plechtigheid, door de stad. vestigt, dat Chinese communis tische troepen in groten getale in Korea worden gebruikt. Het feit, dat steeds maar be richt wordt over Chinese troe pen in Korea, heeft ernstige be zorgdheid gewekt bij vele dele gaties. De interventie door Chi nese troepen in, de Koreaanse oorlog zou als een ernstige daad van agressie worden beschouwd. „DE WAARHEID". De Prawda heeft verklaard, dat de Amerikanen in Korea ongeveer 300.000 mensen „in dodenkampen" laten verhonge ren. Iedere dag stierven hon derden van honger en uitput ting en de gemiddelde levens duur van de kampbewoners is 14 dagen", aldus de Prawda. Iedere nacht worden massa executies uitgevoerd en de ge vangenen worden „met electri- sehe lampen verblind, hun nagels worden uitgetrokken en kokend water wordt over hen uitgestort", aldus de Russische „Waarheid". «gram Plan voor collectieve veilig heid aangenomen. De assemblee van de Ver enigde Naties heeft gisteren be sloten alle leden-staten uit te nodigen een deel van hun na tionale strijdkrachten in gereed heid te houden om een even tuele toekomstige agressie te helpen bestrijden. Met 45 tegen 5 stemmen en 7 onthoudingen werd deze historische beslissing genomen. Dit voorstel behoorde tot het nieuwe plan voor collectieve vei ligheid. Een ander onderdeel is, dat de algemene vergadering binnen 24 uur bijeengeroepen kan worden, wanneer een veto optreden door de Veiligheidsraad verhindert. De Assemblee verwierp eerst een aantal Russische amende menten, waarvan het belangrijk ste wilde, dat geen deel van de nationale strijdkrachten ten be hoeve van de V.N. zou worden gereserveerd. De Sowjet-groep handhaafde haar oppositie tot het laatst toe. Deze groep was de enige, die elk onderdeel van het plan ver wierp. Een beroep op de „grote vijf" om de hangende problemen te bespreken, werd met algemene stemmen goedgekeurd. Een po ging van Rusland om communis tisch China aan deze bespreking te laten deelnemen, had geen resultaat. De directie van de Kon. Faket- vaart Maatschappij deelt mede, dat zij in hoger beroep gaat tegen het vonnis, dat de presi dent van de Amsterdamse Ar rondissementsrechtbank Donder dag j.l. heeft uitgesproken in het kort geding van de repu bliek der Zuid-Molukken contra K.P.M. Opstandelingen in Indo-China maken vorderingen. Vietminh-rebellen vielen Vrij dagavond de achterhoede van het Franse garnizoen aan, dat het aan de grens van China en Indo-China gelegen fort Laokay had ontruimd. De val van Lao kay stelt de opstandelingen in staat voort te rukken langs een moeilijk begaanbare weg, die uit eindelijk leidt naar de in het Zuidwesten gelegen Indochinese staat Laos. Laokay beheerst ook de weg naar Hanoi. De historische kerk in Veere is geheel gerestaureerd en dezer dagen weer in gebruik genomen. STRO-CELLULOSEFABRIEK ZAL OOK GERSTSTRO GAAN VERWERKEN. Gisteren waren de by de Zeeuwse Landbouw-My aangesloten landbouwers van Noord-Beveland in staat in den brede van ge dachten te wisselen over hun moeilykheden. De Z.L.M.-voorzitter, ir M. A. Geuze, heeft n.l. op de algemene ledenvergadering van de Kring Noord-Beveland het woord gevoerd over „Actuele landbouw problemen" en aangezien de bespreking van het ene probleem een gedachtenwisseling over een ander probleem uitlokt, was het niet te verwonderen, dat de Z.L.M.-voorzitter vele vragen te beantwoor den kreeg. Zeeland mag 1563 woningen bouwen tot en met 1953. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft aan Gedeputeerde Staten van de provincies medegedeeld, dat hij voor het jaar 1951 en volgende jaren een pr cies uitgemeten verdeling van woningen en kubieke meters niet meer gewenst acht. De omvangrijke financiële las ten, die de woningbouw met zich brengt en de financiële positie van het Rijk maken het echter onmogelijk, dat elke aanvraag om financiering van een woning zonder meer kan worden geho noreerd. Dientengevolge kan ook nu nog een zekere regulering niet worden gemist. Er zijn nu richtcontingenten vastgesteld voor de periode 1951 tot en met 1953, gebaseerd op de geraamde provinciale woningbe hoeften. Rekehing houdend met het in deze jaren geraamde beschikbare woningbouwvolume zijn de vol gende richtcontingenten voor de provincies vastgesteld: 1951 t/m 1953 Gemiddeld per jaar Groningen 4.622 1.541 Friesland 4.436 1.478 Drenthe 3.820 1.273 Overijssel 10.291 3.430 Gelderland 14.207 4.736 Utrecht 9.188 3.063 Nrd-Holland 24.096 8.032 Zd-Holland 33.042 11.013 Zeeland 1.563 521 N.-Brabant 20.033 6.678 Limburg 12.702 4.234 In de hierboven genoemde contingenten is begrepen de bouw van woningen in de „vrije sector" (welke dus niet meer buiten het toegewezen contin gent worden gehouden) en de herbouw van door oorlogsgeweld De heer H. D. Louwes zal op 24 November voor de laatste maal de vergadering van het Koninklijk Nederlands Land bouw Comité presideren. Er zal op deze vergadering een nieuwe voorzitter gekozen worden. verroeste wonmgen. Voor deze beide soorten woningen zal ech ter na 1 Januari 1951 de Rijks goedkeuring door de gemeenten zelfstandig worden verleend. De Ged. Sta'en zullen de hun toegewezen richtcontingenten over de gemeenten verdelen. De door de gemeenten ingediende plannen zullen, voorzover zij blijven beneden het door Ged. Staten goedgekeurde jaarlijkse gemiddelde, zo nodig, worden ge financierd en goedgekeurd. In gevallen van grote urgentie zal echter soepelheid worden be tracht, terwijl anderzijds bij ge vaar oor te grote druk op de arbeidersvoorziening zal worden afgeremd. Hieromtrent zal de minister later een meer exacte mededeling doen. Oplichter uit Papendrecht voor Middelburgse Rechtbank Tot tweemaal toe heeft de ver tegenwoordiger van R. te Papen drecht kans gezien om goedgelo vige personen op te lichten. Het eerste slachtoffer van verd. was A. J. v. d. L. te Ro zenburg, bij wie hij zich uitgaf als mede-firmant van een Accu- mulatorenfabriek. Hij had een goede handel op het oog, waar voor z'n vader hem geen geld wilde verstrekken. Verd. beloof de v. d. L. de helft van de winst en vertrok met f 1500.Het tweede slachtoffer was J. C. C. te Heinkenszand, waar verd. ook een verhaal over een handel in accu's ophing met het gevolg, dat hij tegen de belofte, de winst te zullen delen, van C. een bedrag van f 1200.los wist te krijgen. Verd. zal nu Vrijdag morgen voor de Arrondisse mentsrechtbank te Middelburg worden berecht. De bijeenkomst, die in „De Stadswijnkelder" te Kortgene plaats vond, werd geopend door de voorzitter, de heer G. M. F. Bom, die een welkom richtte tot ir Geuze, de secr. van de Z.L.M., m. Schlingemann en de adj.- secr., de heer ir J. Bos, de beide burgemeesters van het eiland, de heren Schuit en v. d. Maas, en de L.J.G.-vertegenwoordiger, de heer van Oeveren. Dankwoor. den sprak hij voor de rijke oogst die 1949 heeft mogen opleveren, Spr. uitte zijn teleurstelling over de gerst-inname-regeling. Onder de ingekomen stukken bevond zich een intekenlijst voor de stro-cellulosefabriek met 150 aandelen. Voorts een schrijven van de Stichting v. d. Landbouw over de samenstelling van de nieuw benoemde sociale verze keringscommissie. Deze is thans samengesteld uit 4 Z.L.M.-leden werkgevers, t.w. de heren R. Scheele, J. v. d. Velde, C. J. J. van Arenthals en C. M. Hanson, twee leden van de C.B.T.B. en uit beide werkgeversorganisaties drie leden elk. Medegedeeld werd, dat aan de Stichting Volkshogeschool f 15.- subsidie per jaar zal worden verleend. Een rapport van de beplantingscommissie wees uit, dat 11 ha. dijk en 30 erven be plant worden. Mevrouw A. de Jager-Neve uit Wolfaartsdijk is lid van de huishoudschoolcom missie geworden. Er was een uitkering binnen gekomen van et C.B. voor on derlinge slachtvee-verzekerin gen. Deze uitkering groot f300, zal in de kas van de kring wor den gestort. De Regelingscom- missie veemarkt Goes zal f10 subsidie krijgen. Cursus. Door drs Verburg van het E.TJ. zal in samenwerking met mr Schlingemann, ir Bos en ir Diefstal van 1500 kg zink te Middelburg. De Middelburgse recherche heeft de diefstal van een grote party vermoedelijk omstreeks 1500 kg zink tot klaarheid weten te brengen. De partij zink was afkomstig van de Fa P. te Middelburg. In verband met deze diefstal werd aangehouden F. A. C., die be kend heeft de diefstal te heb- 1 .1 gepleegd en G. P. O., bei den te Middelburg, die als hand langer optrad. Reyling een nieuw benoemde vertegenwoordiger van de Ver een. voor Bedrijfsvoorlichting, op Noord-Beveland een cursus in economie en dergelijke gegeven worden. Nadat was medegedeeld, dat de Kring dit jaar voor het eerst statuten zal krygen, besprak voorzitter Bom de „brugkwes- tie'. Spr., die thans zitting in het brugcomité heeft, wist slechts mee te delen, dat de zaak „er zeer somber uitziet". Causerie ir Geuze. Ir M. A. Geuze besprak daar na de internationale economi sche aspecten en landbouwpro blemen gezien, in het licht van een sterke Westeuropese samen werking, evenals hy gedaan heeft op de vergadering van de Z.L.M. afdeling Walcheren, waarvan wij eergisteren het ver slag publiceerden. Over de gerstiname-regeling deelde ir Geuze mede, dat 2500 kg als brouwgerst geleverd zal kunnen wc -den. Er moeten echter nog diverse besprekingen, over dit, vooral voor de Zeeuwse landbouw zo moeilijke, probleem gehouden worden. Zo zal de minister er van doordrongen moeten wor den, dat prijsstijgingen, onkos ten, enz. moeten kunnen wor den doorberekend. Nadat de heer Bom, ir Geuze voor zyn inleiding dank had gezegd, volgde nog een korte rondvraag, waarin Burg. Schuit van Kortgene en zijn collega van Wissenkerke, de heer van der Maas, enkele dankwoorden spraken. Wat in andere provincies en in J. Berenpas, voorzitter is en de grote steden noodzakelyk en waarin vertegenwoordigers zit- nnttig is gebleken, kan ook voor Zeeland z'n nut hebben. Dat was de gedachtengang van de heer G. M. Fey te Middelburg, een voor aanstaand figuur op het gebied van de drankbestrydlng. Niet al leen hy dacht er zo over, maar dit was ook het denkbeeld van de Vereniging tot Instandhouding van Consultatlebureaux. In tal van grote steden in verschillende provincies heeft men dergelyke consultatiebureaus in het leven geroepen en de resultaten zyn ze ker niet onbevredigend. Thans is de heer Fey aan het werk geto gen voor de oprichting van een Zeeuws Consultatiebureau. Men kent nu overal de z.g. zwarte lysten, die de politie moet bijhouden. Daarnaast bestaat o.a. in Middelburg een adviescom missie, waarvan de wethouder van Sociale Zaken, de heer A. ting hebben van de politie, dankweercomité Horeca en de Gemeentelijke Dienst voor Maat schappelijke Zorg. Deze commis sie staat echter, zo deelde de heer Fey mede, min of meer on machtig. Voorts is er kort gele den opgericht de Verkeerscom- missie en daarnaast wordt er naar gestreefd ook in Zeeland te komen tot het oprichten van een Consultatiebureau voor Alco holisme. Dat men het landelijk hiermee eens is, bleek wel uit het feit, dat de heer Fey enige tijd geleden een enquêteformu lier ontving, waarvan de gege vens moesten dienen om uit te maken of een dergelijk bureau in Zeeland nodig was en nuttig werk zou kunnen doen. Het DOELSTELLING. Consultatiebureau stelt zich ten doel om personen, die tengevolge van alcoholmisbruik in moeilijkheden verkeren of daarin dreigen te geraken, met raad en daad by te staan. Het consultatiebureau wil echter niet het werk van de huisdok ter, specialist, predikant of re- classeringsvereniging doorkrui sen of in de weg staan. Pas dan wanneer de genoemde personen of instanties stuiten op moeilijk heden en zich gesteld zien v.or problemen, die voor hun oplos sing specialisatie of bijzondere aandacht en tyd verlangen, treedt het Consultatiebureau naar voren. Bij het uitoefenen van de voor- en nazorg van het Consultatiebureau dient een maatschappelijk werker of werkster te worden ingescha keld, zo nodig bijgestaan door vrijwilligers uit de gelederen der drankbestrijdersorganisaties. HET WERK. De heer Fey is momenteel op zoek naar geschikte personen, die zitting kunnen nemen in het bestuur van een dergelijk bu reau en in het werkcomité. Aan dit bureau zullen worden ver bonden een sociaal werker of werkster, een psychiater en een vertegenwoordiger van de rech terlijke macht. Het ligt in de be doeling het bureau onder te brengen in het Medisch Centrum te Middelburg terwijl overal in de provincie waar nodig en mo gelijk, zitdagen worden gehou den. Er zal in de eerste plaats een maatschappelijk werker moeten worden benoemd en de voorbereidingen zijn reeds zover gevorderd, dat' één der bestaan de bureaux in ons land heeft toegezegd voor een jaar een maatschappelijk werker in Zee land te zullen detacheren ter op leiding van een dergelijke kracht, die dan na een jaar zelf standig werkzaam zal kunnen zijn. HOOPGEVEND. Natuurlijk zal er voor de wer king en instandhouding van dit bureau geld nodig zijn en vol gens de heer Fey zullen provin cie, gemeenten, kerkgenoot schappen en de drankbestrijders organisaties deze gelden bijeen moeten brengen. Reeds is de toezegging ontvangen, dat wan neer na een jaar werken mocht blijken, dat het bureau in Zee land nuttig werk verricht, voor het tweede jaar op een Rege ringssubsidie kan worden gere kend. Gevreesd wordt, dat een In disch vliegtuig, met 40 zeelieden en een zeven-koppige beman ning, in de Franse Alpen is neergestort. In Griekenland is reeds weer een nieuwe rege ring gevormd, welke eveneens gevormd is door Venizelos. Te Bombay is gisteravond een zeer intensieve aardbeving in het gebied van de Zuid-Moluk- kenken geregistreerd. Mevr. Torresola, niet Preston, de we duwe van de man, die bij de aanslag op Truman werd dood geschoten, is gevangengenomen als verdacht van hulp. Op Porto Rico schynt alles weer rustig te zyn. In München zag een voorbijganger kinderen spe len met een zak vol vergiftige slangen en hagedissen. Ze von den het blijkbaar prachtig speel goed. De politie maakte er vlug een einde aan en zorgde dat de gevaarlijke dieren terecht kwa men in het laboratorium, waar heen de man ze zou brengen, die de koffer, waar ze in zaten, verloor. Bij Luik reed een trein op een overweg een vracht auto doormidden. De chauffeur leek onvindbaar, totdat men hem bewusteloos zag, zittende achter het stuur in de autocabine, wel ke op de locomotief terecht was gekomen. Prins Bernhard zal wegens lichte griep een paar dagen het bed moeten houden. De Nederlandse sleepboot Hudson heeft voor de Belgische kust haar sleep, een grote kraan, bestemd voor Algiers, verloren. De sleepboot Blankenburg is van Vlissingen gistermiddag ter assistentie uitgevaren en gister avond is de sleepboot „Schelde", ook uit Vlissingen, gevolgd. Er zijn twee mensen aan boord van de kraan. In November en indien nodig nog in December, zal de bijzondere toeslag op pen sioenen uitgekeerd worden als voorschot. Gistermiddag is de tweede Chr. kleuterschool in Goes, „Jong Goes" aan de Leliestraat, offi cieel geopend. Maandag zuilen hier de lessen beginnen. Deza opening had plaats tijdens een bijeenkomst in intieme kring van enkele genodigden en het bestuur en personeel der school. De bij eenkomst werd geopend door de voorzitter, de heer E, van Zee, met Schriftlezing van Lukas 8 en gebed. In zijn welkomstwoord kon spr. o.a. welkom heten het college van B. en W. en de ge meente-secretaris van Goes, mej. H. J. Glasz, de inspectrice van 't kleuteronderwijs, ds Odé, namens de Ned, Herv. Gemeente, en de heren A. A. Nederhand en L. C. van Velthuizen, resp. hoofd van de Chr. Nationale en de Herv. school. In het bijzonder aan B. en W. werd dank gebracht voor de steun die men ontving bij de stichting van deze school en de goede samenwerking die er be staat tussen de christelijke scho len en het dagelijks bestuur der gemeente. De heer Van der Zee wees er op dat de kleuterschool de eerste instantie is, die zich naast de ouders bemoeit met de geestelijke opvoeding der jeugd en hij wees het hoofd der school, mej. A. van Stel, op haar mooie, maar ook verantwoordelijke taak. Hij drong er bij haar op aan het zaad van het evangelie met volie hand en rijkelijk uit te strooien in de kinderharten. Een stroom van gelukwensen en goede woorden werd daarna geuit aan het adres van het bestuur en het personeel der school. Namens de gemeente bood burgemeester mr W. C. ten Kate zijn beste wen sen aan. Mej. Glasz, de inspec trice van het kleuteronderwijs, wees er op dat het kleuteronder wijs er in de eerste plaats is ter ontwikkeling van het kind. Mevr. L. Klap-Breel, oud-hoofd der kleuterschool aan de Bleeker- straat, sprak haar blijdschap uit over deze nieuwe school. De heer Van Velthuizen feliciteerde na mens de Chr. Nationale en de Hervormde school. Hij wees In 't bijzonder op de waardering van het lager onderwijs, voor het kleu teronderwijs, die de laatste jaren wel sterk in gunstige zin is gewij zigd. Ds Odé sprak namens de kerkeraad der Hervormde Ge meente, terwijl mej. J. de Schip per, hoofd van de school „Kinder vreugd" aan de Bleekerstraat haar collega, mej. Van Stel geluk wenste. Mej. Van Stel bracht al len dank, die medegewerkt heb ben aan de school en zij sprak haar blijdschap uit in deze nieu we school te mogen werken. Zij zeide te hopen dat God het per soneel bij zou staan in zijn taak. Nadat de heer Van der Zee een dankwoord had gesproken en de secretaris, de heer Jacq. de Smit, de voorzitter warme hulde had gebracht voor het vele dat hij deed voor de totstandkoming van deze school en het christelijk kleuteronderwijs in het algemeen, sloot tenslotte de heer Chr. Du- vekot de bijeenkomst met dank zegging. (Ingez. mededeling, advert.) Verwarm Uw bed behaaglijk mei een voor rabies en volwassenen DE BILT ZEGT: Weersverwachting, geldig van Zaterdagmorgen tot Zaterdag avond. Vrij koud. Over het algemeen vry veel bewolking met op enkele plaat sen nog een buitje. Meest ma tige wind tussen Noord en Noordoost. Iet* kouder.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1