Mislukte aanslag Truman C*V*0* vierde 60-jarig bestaan Ir M* A* Geuze besprak problemen van de landbouw NIEUWS SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Twee opstandelingen in gevecht met lijfwacht Ambtsdragers-conferentie van (vrijgemaakte) Geref* kerken Handelsverdrag met Duitsland vervallen Agressie legen Tibet ernstig, zegt Acheson H. W. Tilanus 25 jaar voorzitter Nieuwe selectie-methoden bij het leger* Niet alleen prijsverlaging in landbouwsector Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 0e JAARGANG No. 1704 Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 17 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord DONDERDAG 2 NOV. 1950 Met vaste medewerking van: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Blezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; 3. S. Hoek, Mid delburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 7.37 u., onder 17.09 u. Maan op 23.59 u., onder 14.56 u. Laaste Kwartier 2.00 u. Hoogwater op Vrijdag 8 Nov. Vlissingen: 7.08 u. 1.20 m., 20.00 u. 1.33 m. Terneuzen: 7.34 u. 1.41 m., 20.21 u. 1.53 m. Wemel- dinge: 8.39 u. 1.12 m., 21.21 u. 1.35 m. Zierikzee: 8.17 u. 0.94 m., 21.05 u. 1.17 m. Zoals gemeld is in Porto Rico, het Amerikaanse eiland in de Caraïblsche Zee, een opstand uitgebroken, welke ten doel had het eiland onder de macht van de Nationalisten te brengen. Dat de opstandelingen geen half werk willen doen, hlykt niet alleen uit de gevechten op het eiland, waarbij reeds enkele tientallen doden aan weerszijden gevallen zjjn, maar ook uit het feit, dat gisteren twee mannen getracht hebben President Truman van het leven te beroven. De poging mistakte echter; wel kwamen een lid van Truman's lijfwacht en een van de aanvallers door schoten om het leven. President Truman bewoont werd lerweg door zijn lijf- momenteel een woning tegen over het Witte Huis te Washing ton, dat in reparatie is. Gisteren renden plotseling twee kleine, donkere mannen uit een auto, die was komen aangieren, de stoep op van Trumans verblijf. Schoten knalden en een der lijf wachten werd gedood, terwijl twee anderen gewond raakten. Ogenblikkelijk snelden van alle kanten mannen aan, die hun pistolen leegschoten op de twee aanvallers en een er van dood den. Truman, die de schoten hoorde, snelde naar het raam en kon er nog juist getuige van zijn hoe de andere bandiet overmees terd werd, na gewond te zijn door een kogel. ORGANISATIE IN DE V.S. De aanvallers waren twee dagen geleden naar Washington gekomen. Er werden twee in het Spaans geschreven brieven op het lijk van de dode gevonden, waarin o.m. werd gezegd: „In dien het om enige reden nood zakelijk mocht worden, dat jij het leiderschap van de beweging in Amerika op je neemt, zal je dit zonder enige aarzeling doen. Wij laten het aan jouw diep gevoel van patriottisme en ge zond oordeel over om alles aan gaande deze zaak te regelen. De president vertrok kort na het voorval naar de Arlington- begraafplaats om een korte toe spraak te houden bij de onthul ling van een gedenkteken. Hij wacht en motorpolitie streng be waakt. „NIET LANGER SLAAF". Te New-York kwam vast te staan, dat een der aanvallers, de 36-jarige Collazo, lid was van de revolutionnaire nationalistische partij van Porto Rico. Zijn vrouw heeft verklaard, dat Collazo Dinsdag van huis vertrok met de woorden: „Het volk van Porto Rico kan niet langer de slaaf van Amerika zijn". De ge dode aanvaller heette Preston. Een nationalist uit Porto Rico heeft bekend gemaakt, dat er een complot bestond om Tru man uit de weg te ruimen. De opstand op Porto Rico scheen Woensdagavond onder controle te zijn. In San Juan en andere grote steden was echter een sterke strijdmacht geconcen treerd. Geschil tussen Ecuador en Peru. Het Braziliaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft Woens dag medegedeeld dat Brazilië, de Verenigde Staten, Chili en Argen tinië thans militaire waarnemers zenden naar de grens tussen Ecu ador en Peru. Beide landen be schuldigen elkander van het uit voeren van tegen elkaar gerichte troepenbewegingen en het is de taak der militaire waarnemers de feitelijke toestand vast te stellen. „DE KERK EN DE HUIDIGE SOCIALE POLITIEK". Gisteren vond te 's-IIertogenbosch een ambtsdragersconferentie plaats van de Geref. Kerken (vrijgem.) In Zeeland en Noord-Bra bantLimburg, welke geleld werd door ds D. Zemel van Axel en waarin als referent optrad ds J. Francke van Rotterdam met het onderwerp: „De kerk en de huidige sociale politiek". Duideljjk beantwoordde ds Francke de vraag, waar de Kerk van Christus vandaag aan toe is met de sociale en economische politiek van onze regering. Deze is geheel gericht op het allen en een iegelijk waarborgen van levenszekerheid „van de wieg tot het graf". Vanuit dit gezichts punt moeten alle maatregelen, zoals uitbreiding van de kinder bijslagwet, noodwet-ouderdoms voorziening, publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, enz. gezien worden. Aan het particulier ini tiatief wordt nog wel iets over gelaten, doch geheel onder con trole van de overheid. Denk aan de vestigingswet. Wij hebben deze politiek te waarderen als een uiting van het wereldstreven van vandaag, d„'. door en door socialistisch is Ingesteld en waarbij men uitgaat van de „gemeenschapsgedachte", waarin de overheid de leiding heeft. De burgefs kunnen van de staat verzorging eisen. Wij daarentegen handhaven als kerk, dat de taak der over heid primair is rechtshand having, en secundair: waar nodig aanvullende maatregelen tref fen. Wij verwerpen het, dat de overheid als verzorgster op treedt. De overheid heeft wel voor een sociale wetgeving te zorgen, doch dit is iets anders, Dit systeem loopt vast, getuige Engeland, waar men steen en been klaagt over de zware las ten. Helaas houdt men zich ook in rechtse kringen niet geheel meer aan de oude opvattingen, aldus spreker. Om de gunst der Begin December ministers- bijeenkomstvan het Noordatlantisch Pact. De ministers van defensie van het Noord-Atlantisch Pact hopen begin December te Londen bijeen te komen om te pogen de moei lijkheden tussen Frankrijk en de andere leden van het verdrag over de bewapening van Duitsland op te lossen. In Franse officiële kringen hoopt men, dat de alsdan onder tekende overeenkomsten van de West-Europese mogendheden over het plan-Schuman de weg. zullen hebben geëffend voor een over eenkomst over de samensmelting van de Europese legers, waaron der eenheden van Duitsland. kiezers? De kerk zal hiertegen moeten blijven getuigen. Men wil gemeenschappen bouwen niet op Schriftuurlijke, doch op socialistische grondslag. Ook het C.N.V. gaat deze rich, ting uit. Prof. Zuidema slaakte hierover onlangs een noodkreet. Deze ontwikkeling is zo gevaar lijk, omdat alles geruisloos ge schiedt. Op het referaat volgde een uitvoerige bespreking. PRESIDENT TKUMAN Geen onderbreking.... TRYGVE LIE IS HERKOZEN. Trygve Lie is door de natio nale vergadering van de Ver. Naties herkozen als secretaris generaal. Er werden 46 stemmen vóór uitgebracht, vijf tegen en er waren zeven onthoudingen. De benoeming geldt voor drie en jaar. Zoals gemeld erkent Rus land Lie niet. Liberalisatie teruggevallen op 60 Het met twee maanden ver lengde handelsverdrag van 1 September 1949 met West-Duits- land, is gisteren afgelopen. Daar een nieuw verdag nog niet tot stand is gekomen, zal voorzover de producten niet op de nieuwe, voor Nederland per 1 November 1950 van kracht geworden, Duitse algemene 60 %-liberalisatielijst staan, export voorlopig slechts mogelijk zijn, indien de exporteur een geldige Duitse invoervergunning en een betalingsvergunning of foto- eopie daarvan kan overleggen, daar de (hoofd) bedrijfschappen alleen in dat geval uitvoermach- tigingen kunnen afgeven. Te Frankfurt beginnen van daag Nederlands-Duitse bespre kingen voor de regeling van het goederenverkeer in November en December. Minister Mansholt naar Middelburg. Naar wij vernemen zal op 19 of 20 December a.s. de jaarlijkse algemene vergadering derZ.L.M. te Middelburg worden gehou den. De Minister van Landbouw Voedselvoorziening, Z.Exc. Amerika heeft zorg over Chinese hulp aan Noord- Koreanen. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Ache son, heeft gisteren op een pers conferentie verklaard, dat de V.S. „een communistische agres sie tegen Tibet als een hoogst ongelukkig en ernstig iets zou den beschouwen. Acheson zei voorts, dat de Noordatlantische landen nog van gedachten moesten wisselen over Duitsland's bijdrage in de ge meenschappelijke verdediging van West-Europa. De Noord atlantische landen, aldus Ache son, wensten, dat Duitsland een achtenswaardig lid van de Euro pese gemeenschap zou worden. Er was echter geen sprake van het oprichten van een nationaal Duits leger, van een Duitse gene rale staf of van Duitse oorlogs industrieën. De berichten over steun van Chinese communistische een heden aan de Noord-Koreanen vervulden de V.S. met zorg, al dus Acheson. De economische en sociale raad der V.N., heeft besloten de in stelling van een „economisch agentschap voor Korea" voor te stellen. Dit lichaam zal moeten S. L. Mansholt, zal op deze ver- dienen om de hulpverlening aan gadering een rede houden. Korea te leiden. (Van onze Utrechtse corres pondent.) Het zestigjarig bestaan van de Vereniging voor Chr. Volks onderwijs is niet, gelijk het gou den jubileum in 1940, in stilte herdacht. Toen de heer H. W. Tilanus, voorzitter van C.V.O., Woensdag zijn herdenkingsrede in de algemene vergadering te Utrecht hield, stond hij vooreen voile zaal, waarin o.m. had plaats genomen de minister van O., K. en W„ dr F. J. Rutten. De heer Tilanus, die mede deelde, dat thans 539 lagere scholen, 59 U.L.O.'s, 7 V.G.L.O.- seholen, 4 B.L.O.-scholen en 7 kweekscholen bij de Vereniging zijn aangesloten, maakte duide lijk wat het voorgeslacht be woog om C.V.O. op te richten. Het was een uitvloeisel van de kerkelijke strijd rond 1886. In 1887 legden dr A. W. Brons veld en dr J. Th. de Visser het fundament voor de Vereniging voor Chr. Volksonderwijs, wel ke echter pas drie jaar later, in 1890, afgebouwd werd. Ds H. Malcomesius was de eerste voor zitter. Na hem hanteerden dr J. Th. de Visser, J. H. Blum, prof. dr W. J. Aalders en H. W. Ti lanus de voorzittershamer. Aan de Vereniging viel een koele ontvangst ten deel bij de liberalen, terwijl de anti-revo lutionairen boos waren. In het eerste jaar traden vier scholen tot C.V.O. toe, allen uit Fries land. De Vereniging mocht wel toe nemen in groei. Benauwd was de periode 19401945 en ook het jaar daarna, toen velen in de Ned. Herv. Kerk meenden dat C.V.O. overbodig was ge worden, aangezien „de kerk voortaan wel alles zou doen". Op overduidelijke wijze hebben de voorstanders van C.V.O. in 1946 blijk gegeven van hun lief de voor de Vereniging en van een opheffing is niets gekomen. Wij wensen in nauw contact met de Ned. Herv. Kerk onze arbeid te verrichten, maar wen sen als zelfstandige scholenorga nisatie te blijven bestaan, zeide de heer Tilanus. Hulde van het volk. „Al ben ik geen kind van den huize, toch veel ik mij geeste lijk wel zeer verwant aan deze kring", verklaarde minister Rut ten in zijn woord van geluk wens aan de jubilerende orga nisatie. Hij herinnerde aan de verdiensten van de mannen, die C.V.O. hadden geleid en bracht openlijk de hulde van het Ne derlandse volk voor de koene houding van C.V.O. in de be zettingstijd. Als vertegenwoordiger van het moderamen der generale synode der Ned. Herv. Kerk, voerde dr E. Emmen uit Den Haag het woord. Namens alle christelijke orga nisaties op onderwijsgebied richt te dr G. Kalsbeek te Den Haag zich tot de Vereniging, later ge volgd door mej. J. Mellema, die de christelijke kleuterscholen vertegenwoordigde. Het feit, dat de heer Tilanus 25 jaar bestuurslid van C.V.O, was, bracht zijn medebestuurder de heer G. A. Dun er toe de Vereniging te feliciteren met haar voorzitter, waarop de heer Tilanus beleed, dat het werk voor C.V.O. het prettigste was wat hij in zijn leven verrichtte. Mr A. Evenhuis uit Den Haag zette uiteen wat de taak van C.V.O. op dit ogenblik is. Op de vraag „vrij van de kerk of gebonden aan de kerk?" geeft C.V.O. dit antwoord. „Wij ver langen er vurig naar om hét leven der gemeente te dienen, wij scharen ons volledig achter de Ned. Herv. Kerk". De Vereniging blijft streven naar de kerstening van het open baar onderwijs, want het gaat niet alleen om de kinderen van christelijke ouders, het gaat om alle kinderen van ons volk. Voor samenwerking met an dere christelijke onderwijsorga nisaties zeide mr Evenhuis niet veel te voelen. In de top der organisaties lukt dat we] maar plaatselijk brengt het moeilijk heden. Keuring thans in één dag voltooid. De 12 indelingsraden in Nederland onderwerpen ieder jaar een lichting van ongeveer 80.000 ingeschrevenen voor de dienstplicht aan een geneeskundig en karakterologisch onderzoek, om iia te gaan, wie er geschikt zijn voor de militaire dienst. Tot voor kort duurde deze selectie twee dagen. Thans is men echter in verband inet de gewijzigde doelstelling van de Nederlandse strijdkrachten overgegaan tot nieuwe selectie-methoden in twee etappes, een eerste bij de indeling en een voortgezette bij de troep. Bij de indelingsraden wordt het eerste persoonlijke contact van de ingeschrevenen voor de dienstplicht met het militaire le ven gelegd. De toekomstige dienstplichtigen zijn dan onge veer 18 jaar oud. De eerste keuring en de eerste selectie bij de indelingsraden, een procedure van één dag, vangt aan met een vaderlijk speechje van het hoofd van de raad. Nadat de aspirant-dienst plichtigen vervolgens op een ingewikkeld formulier alle mo gelijke bijzonderheden over hun afkomst, opleiding en ambitie hebben aangetekend, worden zij in twee groepen verdeeld: De ene wordt langs verscheidene dokters geleid, de andere kan zich zetten aan het beantwoorden van een aantal schriftelijke opgaven. Het geneeskundig onderzoek re sulteert uiteindelijk in een aboli- sis, een formule, waarin de cij fers voor de algemene physieke toestand, horen, zien, intelligen tie en psychische stabiliteit van de gekeurde zijn samengevat. Dit gedeelte van de selectie komt de jongelui alleen te staan op een prik in de arm voor het bepalen van hun bloedgroep. Het oplossen van de tests vergt evenwel heel wat meer van hen. Er zijn er vijf: Zij beproeven het practische inzicht, de reken kunde, kennis van de Neder landse taal, administratieve be kwaamheden en de intelligentie. Deze laatste test is de moei lijkste. Slechts één op de 80.000 slaagt er in deze krachtproef binnen de gestelde tijd (15 mi nuten) foutloos te volbrengen. De lichting 1952, die dit jaar wordt gekeurd, komt echter eerst in 1952 onder de wapenen. Er is dus een aanzienlijke tijd gelegen tussen de selectie en het in dienst treden. Vandaar dat er, beginnende met de lichting 1950, een aanvullende selectie bij de troep plaats vindt. Gedurende de drie maanden tijdens eerste opleiding worden de soldaten door hun commandanten en een selectie-officier nauwkeurig ge observeerd, "Punten o.m. voor gedrag, omgangsvormen, inzicht, lichamelijke vaardigheid en ver antwoordelijkheid bepalen de functie, die de soldaat in een be paald wapen zal gaan vervul len. Degenen, die voor een op leiding tot reserve-officier of on derofficier in aanmerking ko men worden daarvoor door hun regimentscommandant voorge dragen en gaan dan naar de ka- derscholen, de aspirant officie ren via een selectiecentrum. Dc heer W, P. A. Brouwer uit Zierikzee levensgevaarlijk gewond. Dinsdagavond is op de Nieuw- landseweg bij. Middelburg bij een ernstige autobotsing een inwoner van Zierikzee, de heer W. P. A. Brouwer, die de Middenstands partij in de Provinciale Staten van Zeeland en in de Zierikzeese gemeenteraad vertegenwoordigt, levensgevaarlijk gewond. Toen de heer Brouwer, nadat hij de P.Z. E.M.-plechtigheid had bijgewoond, per auto uit Middelburg huis waarts keerde, wilde htj op de Nieuwlandseweg een voor hem uitrijdende boerenwagen passeren. Uit de richting Goes naderde een andere auto, bestuurd door de Zwitser S. Een aanrijding was niet te voorkomen. De botsing was zo hevig, dat de auto van de heer Brouwer aan de voorzijde geheel in elkaar werd gedrukt. De heer Brouwer liep zeer ern stige verwondingen op en werd in levensgevaarlijke toestand naar het Gasthuis te Middelburg over gebracht. Een andere ingezetene uit Zierikzee, die naast hem zat, werd slechts licht gewond. Ook de Zwitserse auto werd zwaar geha vend, maar de inzittende kwam met de schrik vrij. WALCHERSE Z.L.M.-ERS VERGADERDEN TE MIDDELBURG. Onder voorzitterschap van de heer A. W. Cevaal kwam gister middag te Middelburg de kring Walcheren van de Z.L.M. bijeen. Tijdens deze vergadering heeft de aig. voorzitter, ir M. A. Geuze, een rede gehouden over die nationale en internationale problemen, waarbij ook de landbouw ten nauwste betrokken is. Ir Geuze be sprak o.m. de liberalisatie van de handel, de militaire noodzaak, de laatste besluiten in Beneiuxverbond, de industrialisatie, de loonpolitiek en de gerstinname-regellng. Ir Geuze wees er in de aan vang van zijn betocg op, dat samenv rking een economische, maar ook een militaire noodzaak is. Hij bepleitte "niet alleen vrij making van de handel en het betalingsverkeer, maar ook van het kapitaalsverkeer en hij wees op de noodzaak van vrij per sonenverkeer. De vrijmaking van 75 van de Nederlandse handel noemde spr. van groot belang ook voor de Nederlandse landbouw, daar deze in grote mate op export is aangewezen. Voorts wees spr. er op, hoe Frankrijk de vrijmaking dwarsboomt door verhoging der invoerrechten en hoe de vrij making van de handel met En geland wordt bemoeilijkt door de monopolistische positie van de regering in dat land. Heeft Nederland de handel voor 49 vrijgemaakt, in Engeland is dit percentage nog slechts 20. De regeringen moeten er op uit zijn ae landbouw sterker te maken, omdat bij een volgende oorlog West-Europa wel eens geheel op de landbouw aangewezen kan zijn, omdat invoer van overzee niet mogelijk is. De Benelux. Met betrekking tot de Bene lux besprak de Z.L.M.-voorzitter het laatste accoord van de Lu xemburgse conferentie. In Ne derland zijn de pachten 1/3 lager dan in België, de landarbeiders in België verdienen 40 meer dan in ons land en de prijzen van hulpstoffen zijn in België veel duurder, terwijl de Neder landse regering subsidiëert, wat in België niet het geval is. Van daar, dat men in Belgische landbouwkringen grote bezwa ren heeft tegen de Benelux. Volgens de huidige regeling wordt een aantal producten vrij op de Belgische markt toegela ten. Verder is een lijst opge maakt van producten, waarvoor in onderling overleg een mini mumprijs wordt vastgesteld. Door middel van heffingen wor den. dê producten op dit mini mum prijspeil gebracht. Het ver schil in prijs komt voor de helft aan Nederland en voor de an dere helft België en Luxemburg ten goede. Ondanks deze overeenkomst, die door de regering van de deelnemende landen is goed gekeurd, is men in Belgische landbouwkringen nog pessimis tisch gestemd. De loonpolitiek. In 'tkort behandelde ir Geuze nog de industrialisatie, waarbij hij opmerkte, dat hoewel in Nederland 29,1 van het na tionale inkomen naar de fiscus gaat in België en Amerika is dit resp. 23,4 en 24,3 er in de laatste 2 jaar 814 mil liard gulden is belegd in de in dustrie. De voorzitter wees er nog op hoe de arbeidsproducti viteit nog lang niet het voor oorlogse peil heeft bereikt en hoe langzamerhand de gedachte baanbreekt, dat men de loonpoli tiek, waarbij voorop staat „loon naar behoefte", moet laten varen en zal moeten gaan rekenen met „loon naar prestatie". Spr. vrees de echter,dat wanneer men daarvoor onderscheid zal moeten gaan maken tussen geschoolde en ongeschoolde arbeiders, er getracht zal worden de .land arbeiders als ongeschoold te classificeren, hetgeen zou be tekenen, dat de beste krachten naar de steden zouden trekken met als gevolg een onvoldoende aantal arbeidskrachten voor de landbouw. Nauw hiermee verband hou dend besprak ir GeUze tenslotte de gerstinname-regeling, die door de Minister is afgekondigd ten einde het verbouwen van REPARATIE VAN DE -SCHUTSLUIS TE VEERE. De schutsluis te Veere in h?t kanaal door Walcheren wordt flink onder handen genomen. Deze sluis heeft in de oorlog door bombardementen veel schade opgelopen, terwijl bij een grondig onderzoek naar de toestand uan de paalfunderlng is gebleken, dat deze in sterke mate door de paalworm is aan getast en dus vernieuwd moet worden. Tussen de nieuw inge heide stalen damwand moet de zogenaamde kolk voor de fun deringswerkzaamheden worden drooggelegd. Om weerstand te bieden aan de zijwqprtse dru.-c op de beide wanden heeft men tussen deze een stempelraam aangebracht, dat met behulp van de beide grote bokken „Arend" en de „Kondof' op de goede plaats werd gelegd. Op ae foto ziet men hoe het stempel raam op de goede plaats gelegd werd. H.A.L. Iaat 2 nieuwe schepen DE ™INGVAN DE gerst minder aantrekkelijk te maken en meer tarwe te doen verbouwen. In landbouwkringen is men van mening, dat men nu met 22 ct. per kg. tevreden zal zijn om echter in het voor jaar van 1951 opnieuw over deze prijs te onderhandelen, mede i.v.m. de stijgende kostprijzen. Spr. wilde zeker het drukken van de landbouwprijzen niet in de weg staan, maar vroeg zich toch af, waarom de prijzen in de rest van het bedrijfsleven niet verlaagd worden. Wanneer de prijzen omlaag moeten, zo zei ir Geuze, dan in alle secto ren en geen eenzijdige en on billijke behandeling van de land bouw. Tenslotte deelde spr. nog mede, dat verwacht wordt, dat de ma ximumprijzen voor aardappelen zullen worden vastgesteld op 14 ct. in Januari, 1414 ct. in Fe bruari en zo oplopend met ct. per maand tot 17 ct. in Juni. Duivenbestrijding. Tijdens de rondvraag werd er op gewezen, dat de bestrijding van duiven e.d. ter hand zal moeten worden genomen. Na mens de Rijkslandbouwvoorlich- tingsdienst werd meegedeeld, dat ieder, die last heeft van duiven, mussen of roeken, daarvan aan deze dienst mededeling kan doen. Men zal n.l. trachten te komen om i- overleg met de Vereniging van Duivenhouders deze winter de bestrijding ter hand te nemen. De bestrijding zal het eerst worden aangepakt in de koolzaadvelden. Aangezien de boeren zelf de bestrijdingsmiddelen moeten ko pen, werd de suggestie gedaan om via de plaatselijke afdelin gen van de landbouworganisaties de bestrijding te regelen, zodat men gezamenlijk kan werken en niet één landbouwer de kosten draagt. bouwen. „Een belangrijke gebeurtenis in de scheepvaartwereld" noemde de heer W. H. de Monchy, directeur van de Holland-Amerika lijn, gis termorgen zijn mededeling, dat er in 1951 en 1952 twee nieuwe pas sagiersschepen in de vaart zullen komen, t.w. de „Rijndam" en de „Maasdam", twee zusterschepen van ongeveer 15.000 brt. Twee vertegenwoordigers van het bureau Zuid-Molukken in Nederland, dr Nikulujuw en Patty, zijn naar Lake Success vertrokken voor het geval de Veiligheidsraad de kwestie-Am- bon gaat behandelen. Volgens een Zweeds blad heeft Koning Gustaaf een persoonlijk fortuin van 15 millioen kronen nagela ten. Het schijnt, dat de En gelse conservatieven een offen sief willen inzetten om de La- bourregering te dwingen nieuwe verkiezingen te houden. Radio Peking heeft melding gemaakt van een grote veldslag in Tibet, 650 km ten Oosten van de hoofd stad Lhasa. De Amerikaanse marine wil in 1951 31.000 reser visten oproepen. De Engelse schrijver Shaw heeft gisteren het bewustzijn verloren en was gis teravond stervende. Het is thans zeker, dat de Zwitserse Hispano Suiza-fabriek een fa briek in Nederland zal oprich ten voor snelvurend geschut en munitie. Te Veenendaal is gisteren een in aanbouw zijnde fabriek ingestort. De meeste ar beiders wisten zich te redden; vijf werden onder beton en houtwerk bedolven, waarvan er twee ernstige verwondingen op liepen. -• Gistermiddag plaagden enkele jongens van 12 jaar een Bussumse slager. De man werd hierom zo kwaad, dat hij met een hakmes gooide, welk voor werp een der jongens flink aan het been verwondde. SLOEPOLDER. Volgende week in bespreking. Tijdens de vergadering van d» Kring Walcheren van de Z.L.M. te Middelburg heeft de algemeen voorzitter, ir M. A. Geuze, gis termiddag meegedeeld, dat op 8 November a.s. in Den Haag be sprekingen zullen worden ge houden over de definitieve ver deling der gronden in de Sloe- polder. Wat de grootte van de be drijven betreft, zo zei ir Geuze, is het Dag. Bestuur der Z.L.M. van mening, dat men zal moe ten streven naar bedrijven van 30 ha met een minimale be- drijfsgrootte van 20 ha. Er gin gen uit de aanwezigen stemmen op, die geen twijfel lieten, dat de Walcherse landbouwers, ge zien de voorlopige toewijzing, niet bijster gerust zijn op de de finitieve verdeling der gronden. Met name de jongeren, die geen bedrijf hebben, maken zich zor gen en er werd dan ook op aan gedrongen, dat bij de besprekin gen vooral rekening wordt ge houden met hen, die een bedrijf willen stichten. Men was van mening, dat hieraan bij de voor lopige uitgifte te weinig aan dacht was besteed. De vergade ring kon zich verenigen met d« volgende drie punten: Men zal met klem moeten voorstaan een redelijke verde ling'voor de Walcherse boeren; rekening houden met de belan gen van de jongeren, die een bedrijf willen stichten en met de geestelijke gezindheid. DE BILT ZEGT: Weersverwachting, geldig van Donderdagochtend tot Donder dagavond. Later opklaringen. In de ochtend zwaar bewolkt met plaatselijk enige licht» regen, later op de meeste plaat sen enkele opklaringen. Aan vankelijk zwakke veranderlijk» wind, later zwakke tot matig» wind tussen Zuid en West. On geveer dezelfde temperatuur alJ gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1